Zeeuwsch-Vlaanderen Vervoerders willen tarieven verhogen Zijn Kerk een thuis voor allen Walcheren ZUID-BEVELAND Scheldeprijs Kruiningen voor „Flying Electra's" APPèL OP WALCHEREN Nieuwjaarsbrief van mgr. G. de Vet Dikke mist legde ponten in Zeeland weer stil Charlotte Kohier komt voordragen in Zeeland PAPIER VOOR UW PEN 2 MIDDELBURG Muziekensemble Cadzand speelde zwak Druk bezocht teene/festival Samenwerking noodzakelijk Dagblad De Stem Nadere stappen van Zevibel noodzakelijk Directeurwisseling Zeeuwse Confectie Bureaus P.S.V.G. in Terneuzen en Oostburg Zaalhandbal RHBS Middelburg wint toernooi HOOGWATER Vandaag Morgen 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 30 DECEMBER 1963 In de aula van de ontmoetingskerk in Middelburg vond zaterdagavond een muziekavond plaats van jeugdige a.s. musici, die met als organisator Ad van 't Veer een programma brachten onder de titel: Concerto della „Camerata". De opbrengst van deze avond kwam ten goede aan ..Zonneveld" en wat dat be treft kan Ad van 't Veer zeker zeggen, dat hij geslaagd is, want een kleine 200 mensen woonden deze avond bij. Deze tien jongelui tussen de 20 en 25 jaar hebben de laatste dagen in een zomerverblijf in Vrouwenpolder hun programma voorbereid, maar ondanks hun enthousiasme heeft de avond teveel mankementen gehad, zodat we helaas moeten vaststellen, dat dit in wezen een mislukt concert is geworden. In de eerste plaats doet het al niet prettig aan, dat van een programma van acht nummers er één moet vervallen en een ander vervangen wordt. Het enige werk, dat er werkelijk een beetje inzat was het Jubilate van Buns, een componist uit de zeventiende eeuw. Hier was de begeleiding aanvaardbaar en kwam de zang van de sopranen Francine Fregeres en Elly Pabon en van de bas Joop Feuger het meest tot zijn recht Wat de instrumentalisten betreft kon den we de beide fluitisten Theo de Vin en Dick Boon wel waarderen, maar bei de violisten waren aan de zeer zwakke kant. Nan de Cock deed op het klave cimbel verdienstelijk werk en de cellis te Miep van der Heide, bleef bij de vele tekortkomingen van het ensemble, rustig haar partijtje op aanvaardbare wijze doorspelen. Dat men er eens een keer ,,uit" is, komt men bij de beste orkesten wel eens tegen, maar dat dit ettelijke keren gebeurt, is zeer te betreuren. Inzetten waren vaak onnauwkeurig, men wist niet of men herhalen of niet herhalen moest, met alle gevolgen vandien. Vanavond (maandag) geeft hetzelfde gezelschap een avond in de Doopsgezin de kerk te Vlissingen. Wie weet beleven we nog een kleine revanche. A. L. FINANCIëLE TOESTAND GEMEENTE IS GEZOND De gemeenteraad van Cadzand heeft een rekening-courant-overeenkomst ge sloten met de N.V. Bank van Nederland se gemeenten tot een maximaal bedrag van f 50.000. Een wachtverbod werd in gesteld voor de westelijke helft van de Duindoornstraat De heren J. A. Leen- houts en I. van Houte werden benoemd tot lid en plaatsvervangend lid in het Algemeen Bestuur van de Beschuttende werkplaats. De kolenbijslag wordt ge durende 21 weken op f 5 per week ge steld. In de algemene politieverordening werd de bepaling opgenomen dat het verboden is om windschermen of tenten op het strand te plaatsen. Ontheffing hiervan kan alleen worden verleend als men f 0,75 per dag. f 2,25 per week of f 7,50 per seizoen betaalt. Toestemming werd verleend tot het aanleggen van een riolering op het kampeerterrein, maar er mag niet voor 1 april aan worden be gonnen. Burgemeester J. A. Leenhouts deed de toezegging al het mogelijke te doen om de zaak nog deze zomer in orde te krij gen. De voorlopige rekening 1962 werd vastgesteld met een batig slot van f 1495,86 op de gewone dienst en een na. delig slot van f 81.503,24 op de kapitaal- dienst. De begroting voor het dienstjaar 1964 werd vastgesteld met een post van f 10292,87 voor onvoorziene uitgaven en f 145.280,74 als nadelig slot op de kapi- taaldienst. De financiële toestand is gezond, al blijft voorzichtigheid geboden. De VW krijgt f 1400 subsidie, hetgeen neerkomt op 25 pet. van de contributie. Bij de post onvoorziene uitgaven moet rekening gehouden worden met het opvangen van de loonsverhogingen In 1964 Bij de behandeling van deze begroting drong mevr. J. Adraanse-de Neef aan op aandacht vo:r de straatverlichting en de heer J. Kools merkte op dat de post voor onkruidbestrijding te laag gesteld was. Hansweert IJSBAAN De fa. Duinhouwer te Goes zal te Hansweert zo spoedig mogelijk overgaan tot de aanleg van een ijsbaan. De aan leg hiervan zal 7000 kosten. Ds ijsbaan komt te liggen ip een terrein achter de o.l. school te Hansweert. De grootte is 1200 m2. Op 70 cm diepte zal een plastic laag aangebracht worden. Burgemeester A. Schipper heeft als wens te kennnen gegeven dat de inwo ners van Hansweert nu spoedig een ijs- club gaan oprichten. Wanneer de baan klaar is zal een ijsclub zich dan hier over kunnen ontfermen. Ook zal de or ganisatie van wedstrijden e.d. in han den gelegd kunnen worden van deze sportvereniging. KERSTSPEL In het bejaardentehuis „Mariaoord" werd voor de ouden van dagen een kerstmiddag gehouden. De leerlingen der r.-k- lagere school speelden een kerststukje, een spel bestaande uit de clamaties, zang, muziek en toneel. Reeds eerder, op 2e kerstdag, werd in de r.-k. parochiekerk te Hansweert dit stukje opgevoerd. Het geheel stond onder lei ding van enkele zusters. 's-Gravenpolder RAADSVERGADERING Donderdag, 2 januari zal de gemeen teraad zijn eerste vergadering in het nieuwe jaar houden. Het college krijgt reeds terstond een belangrijk stuk te be handelen. n.l. de gemeentebegroting voor het jaar 1964. die in de onlangs gehouden raadsvergadering is aangeboden. Tenge volge van een aan te brengen le wijzi ging wordt de post „Onvoorziene uitga ven" reeds verminderd tot f 4.630.Een dergelijk bedrag is voor een zich steeds uitbreidende gemeente als 's-Gravenpol der waarin steeds meer voorzieningen de aandacht en ook geld vragen, niet aan de hoge kant. Daarbij rekening hou dende met de lasten voortvloeiende uit een binnenkort nog te sluiten vaste le ning en enkele salarisvoorzieningen zal deze „reserve" nog verder aangesproken moeten worden. Burgemeester en wet houders adviseren de raad dan ook een voorzichtig financieel beleid te voeren. Daarbij kan worden opgemerkt, dat dit beleid van vele toevallige factoren af hankelijk is. Niet alleen de uitbreiding van het aantal patiënten in de inrichting „Vrederust", waarmee elk jaar ca. f 4500 - per patient per jaar gemoeid is, doch ook de subsidie aan het burgerlijk armbe stuur stijgt elk jaar onrustbarend zonder dat daaraan in evenredigheid inkomsten tegenover staan. Verwacht wordt, dat het aantal inwo ners in 1963 gestegen zal zijn, hetgeen uit financieel oogpunt nog wat voordeel oplevert. Burgemeester en wethouders hebben er voorts op gewezen dat de elektrifica tie van ..De Poel", waaronder ook 's-Gra venpolder valt, dankzij de nodige aan drang op korte termijn zal kunnen wor den uitgevoerd. Aan belanghebbenden is een enquête-formulier ter invulling toe gezonden en thans wordt afgewacht wel ke reacties daarop zullen komen. Uiter aard zal ook de gemeente hiervoor nog een flinke financiële veer moeten laten. Voorts is het de bedoeling een gedeelte van de Haagdijk en de Vleugeldijk van een teerlaag te voorzien. Wanneer de financiële middelen het blijven toelaten zullen burgemeester en wethouders trachten elk jaar een gedeelte van de wegen, welke voor het doorgaande ver keer van enig belang zijn, te teren. Ook zal een gedeelte van de Dorps- straat-Provincialeweg worden herstraat. De daaraan staande bomen binnen de bebouwde kom zullen worden gerooid, wanneer de raad daarmee instemt. Deze bomen worden te groot voor deze straat terwijl de wortels wegdek en fietspaden naar boven drukken en de afvoergoten zoek ziin. Omtrent de exploitatie van het uit breidingsplan „Westvoortraphoek' 'zul len nog nadere voorstellen worden ge daan. Onder meer voorstellen tot aan koop van gronden en de aanleg van stra ten en rioleringen. Het wachten is op het in voorbereiding zijnde riolerings plan, dat binnenkort wordt verwacht, voor de diverse leidingen, die in het bouwplan moeten komen. Overigens zal Dit plan zal als basis moeten dienen het hard nodig zijn, dat dit uitbreidings plan wordt open gelegd i.v.m. de gere gelde vraag naar bouwterrein, speciaal voor de „betere" woningbouw. Naast de begroting komen aan de or de de verkoop van bouwterreinen aan de Ambachtsstraat, verwarming van de brandweergarage, wijziging van de be bouwingsvoorschriften en de verkiezing van 3 leden van het burgerlijk armbe stuur. Graaiiw ONTVANGER-GRIFFIER BENOEMD Op de laatst gehouden jaarvergadering van de polder Oude Graauw werd de heer A. Rectus, ambtenaar ter secretarie alhier, benoemd tot ontvanger-griffier. Philippine WETHOUDER v. d. BROEK VERLAAT POLITIEK Wethouder van den Broek zal zich met ingang van 1 januari uit de gemeente politiek terugtrekken In de tien jaren dat hij raadslid en de vijf jaar dat hij wethouder is geweest, heeft de heer van den Broek zich een bekwaam en so ciaal bestuurder getoond. De functie van voorzitter vanh et burgerlijk armbe stuur legt hij per 1 febr. neer. Door zijn vertrek zal hij een grote leemte in het gemeentebestuur achterlaten. RAADSVERGADERING Vanavond zal de gemeenteraad in men- bare zitting bijeenkomen. In deze ver gadering zullen de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid dhr. E. N. Lauret onderzocht worden. De heer Lauret volgt wethouder van den Broek als raadslid oo, die om persoonlijke redenen per 1 januari a.s. ontslag neemt. De voorstel len van b. en w. bezoldigingsmaatrege len personeel en toekenning premie wo ningverbetering aan Aug. Notschaele zijn de eindpunten van deze kleine spoed zitting. Sluis SCHAATSPRET Vele honderden Belgische en Neder landse schaatsers hebben kunnen genie ten van de mogelijkheden op de vaart van Brugge naar Sluis vooral in de avonduren, toen de Kade verlicht was en de muziek volop speelde was het zeer druk. Meer dan honderd toeristen rijders schreven in voor de toeristentocht naar Brugge. De kortere toeristentochten naar Hoecke. Gostkerke en Damme hadden een nog grotere belangstelling vooral bij de jeugd. (Van onze correspondent) Het concertfonds te Kruiningen heeft in Ons Dorpshuis te Kruiningen een groot internationaal tienerfestival georgani seerd. De deelname was groot, te weten 26 groepen en solisten. Het gehalte lag ver boven het gemidelde. Gedongen werd naar de wisseltrofee der Scheldeprijs. Na een openingswoord door de voorzit ter, de heer J. van Nieuwenhuijzen werd begonnen met het optreden. De belang stelling van de zijde van het publiek was Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1 telefoon 6252 Goes Alg. redacteur Exploitatie- voor Zeeland: inspectie Zeeland. F. DE LIGT L. K. M. DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 HULST Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P.G KUYPERS. telefoon 2377 - Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren: GH SCHETS, telefoon 3566 Vlissingen Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren. K. MENU. tel. 6252. Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,17 Dei mm. 1 mm Ingezonden mededelingen 2% mm gewone advertenties Bi» contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 1.— elke regel meer f >20. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en f 0,45 By 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Tijdens een bijeenkomst van beroeps- goederenvervoerders in Walcheren, za terdag in hotel Wöhler te Middelburg, hebben de leden van de verschillende organisaties besloten medewerking te verlenen aan de noodzakelijke tarief- verhogingen. Deze bijeenkomst was georganiseerd dor de afdeling Walcheren van de N.O. B. Wegtransport, de Coöperatieve Boden vereniging voor Walcheren en de afde ling Walcheren van de Protestants Christelijke Bond van Beroepsgoederen vervoerders. De heer A. C. Caljouw uit Veere die de leiding had omschreef deze bijeenkomst als een appèlvergadering. In zijn openingswoord memoreerde hij dat het de eerste maal is dat de Wal- cherse vervoerders van verschillende organisaties een gezamenlijke vergade ring houder/. Het doel van deze bijeenkomst noemde hij „als vervoerders mèt ons de nood zaak in te zien dat er wat moet gebeu ren". Hij stelde verder met nadruk dat het niet de bedoeling was om „tegen alles en iedereen te gaan protesteren of om nu maar eens goed met de vuist op tafel te slaan". De moeilijkheden waarin de ver voerders als gevolg van de steeds stij gende lasten zijn geraakt zocht de heer Caljouw niet in de eerste plaats buiten de eigen kring. Het knelpunt is voor het grootste gedeelte gelegen in het feit dat vele vervoerders hebben verzuimd hun tarieven aan de omstandigheden aan te passen. Op de vraag of het mogelijk is de tarieven te verhogen zal iedere indi viduele vervoerders volmondig ja zeg ger/, maar de heer Caljouw vroeg zich af hoe de vervoerders tot de overtuiging konden komen dat de tarieven omhoog moeten. „We kunnen ook een afwach tende houding aannemen tot er van ho gerhand wordt gezegd wat er gedaan mag worden, maar u moet niet verge ten dat u zelf zult moeten rekenen om te weten te komen of uw bedrijf gezond is". Hierna gaf de heer R. J. van Strien provinciaal secretaris van het N.O.B., eer? overzicht van de huidige situatie en de reeds door de landelijke organi saties ondernomen stappen. Hij splitste zijn causerie in drie punten. Ten eerste „Wat zal 1964 voor de transportonder nemingen bieden", vervolgens „Welke wensen hebben wij voor de naaste toe komst en tenslotte „Wat eisen wij in de naaste toekomst". Over de verwachtingen voor het ko mende jaar was hij erg pessimistisch. Als gevolg van prijsstijgingen en loonsver hoging zullen de lasten van de beroeps vervoerders met ongeveer twintig pro cent stijgen, zo heeft het Economisch Bu reau Wegvervoer becijferd. Wat be treft de wensen kon hij kort zijn na melijk een zo spoedig mogelijke aanpas sing van de tariever/ liefst per 1 januari en daarna nogmaals een algehele her ziening van de tarieven in 1964 geba seerd op een nog door het Economisch Bureau uit te brengen rapport. Bij de bespreking van het derde punt van zijn causerie gaf de heer van Strien een toelichting op de eisen die de Com missie Overleg Goederenvervoer, waar in de werkgeversorganisaties samenwer ken heeft gesteld. Met name besprak hij ook de langere laad- en lostijden en de wachttijder/ die ook steeds langer worden zonder dat dit voldoende wordt berekend. Vooral het lossen in de Rotterdamse havens schijnt een tijdrovend karwei te zijn, „Alleen als men met rijksdaalders werkt wordt men hier vlot geholpen", aldus de heer van Strien, die betoogde dat deze ongezonde situatie de vervoer ders alleen maar geld kost. Hiernaast zullen de vervoerders echter aldus de heer van Strien. zelf moeten berekenen welke prijzen zij nodig heb ben. Vooral nu in vele gevallen nog niet het maximum toegestane tarief is bereikt liggen hier nog mogelijkheden. De heer H. P. I. de Jonge, districts secretaris van de Protestants Christelijke Bond van Beroepsgoederenvervoerders, betoogde dat de vervoerders in onvol doende mate profiteren van de alom heersende welvaart. „Wanneer we nog niet toe zijn aan de maximum tarieven die in 1957 zijn vastgesteld dan schort er wat", concludeerde hij. Verder zei hij dat iedere vervoerder naast onder- nmers ook koopman is en zorg moet dra gen voor een actief prijsbeleid. Hij wees voorts op de cijfers die in een rapport van het Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland over het beroeps vervoer op de weg zijn gepubliceerd en op de verschuiving ten gunste van het vervoer op de weg. Tijdens de hierop volgende discussie benadrukte voorzitter Caljouw nogmaals het nut van een betere samenwerking om hierdoor ook een betere bezetting van het materiaal te krijgen. Aan het eind van dit appel werd nog gesproken over de mogelijkheid eer/ tele gram te verzenden aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Omdat de hoofd besturen van de landelijke organisaties echter al stapper? hebben ondernomen om op de kortst mogelijke termijn ta riefverhoging te mogen toepassen werd hiervan afgezien. Ditje Iversen uit 's-Gravenpolder met begeleiding van de heer N. Iversen. de eerste jury waarin zitting hadden de musicus D. Manneke uit Yerseke, M. J. v. d. Berge uit Kruiningen en dominee H. van Dalen uit Oostburg. De teenerjury bestond uit de dames E. Suy uit Kruiningen en N, de Boer uit Hansweert en de heer J. Jongman uit Bergen op Zoom. Omroepster was Jac queline Robers. Eerst tegen acht uur was de uitslag bekend. De prijzen werden uitgereikt door burgemeester A. Schip per. Voorafgaand daaraan had ds. H. van Dalen uit Oostburg zich nog in een kort woord tot allen gewend. Uitslag: Wisselbeker Scheldeprijs, The Flying Electra's uit Goes; VARA-beker N. v. d. Spil uit Hansweert. Solisten: le prijs A. Lehmeyer uit Goes 291,5 pnt„ 2e prijs N. v. d. Spil uit Hans weert 270,5 pnt., 3e prijs F. Pasqual uit Breda 270 pnt. Ensembles: le prijs The Flying Elec tra's uit Goes 296,5 pnt., 2e prijs The Daintys uit Kapeïle-België 293 pnt., 3e prijs The Flying Jats uit Kalmthout (B.) 266 pnt. Div. ensembles en solisten: 4e prijs The Mokes uit Rucphen 259,5 pnt., 5e prijs Jan Blok uit Kruiningen 253 pnt., 6e prijs Freddy Ovaat uit Kalmthout (B.) 246 pnt., 7e prijs D. Iversen uit 's-Graven polder 242 pnt., 7a prijs D. Dogge uit Hansweert 242 pnt., 8e prijs Joop Griep uit Hansweert 239 pnt., 9 Trio Goossens uit Rucphen 236 pnt., 10 Ria Luyks liit Goes 220 pnt. Na afloop van het festival vond nog een gezellige dansavond plaats. De mu zikale medewerking hiervoor werd ver leend door The Rhythm Stars uit Hoo- gerheide. In liet bisdom Breda is zondag van de preekstoelen de volgende brief van mgr. G. de Vet voorgelezen: Broeders en zusters in Christus, Bij het begin van dit nieuwe jaar gaan onze gedachten uit naar het voorbije jaar en het jaar, dat komen gaat Ten aanzien van dat voorbije jaar heb ik grote behoefte om U allen gelovigen van dit bisdom Breda, priesters religieuzen, leken zeer hartelijk dank te zeggen voor Uw medewerking op allerlei gebied; voor Uw goedheid ook en Uw steun, die vaak zo groot zijn geweest. Uw medeleven heeft mijn lasten verlicht en ik mag slechts hopen, dat mijn zorg en die van mijn naaste medewer kers U enigszins hebben geholpen om iets beter de weg naar Christus en naar elkaar te kunnen vinden. Ik wil U graag een zalig en gelukkig nieuwjaar toewensen; een nieuwjaar dat U gelukkig maakt in Uw gezin, in Uw huwelijk, in Uw verkering en vriendschap, in al Uw ondernemen en arbeid en dat U dcihter brengt bij Chris tus, onze Heer. „Ons vertrouwen op God geeft ons de zekerheid dat Hij naar ons luistert als wij Hem iets vragen overeen komstig Zijn wil. En als wij weten, dat Hij naar al ons vragen luistert, mogen wij er ook zeker van zijn, dat onze gebeden al zijn verhoord" (1, Jo. 5, 1415 vert. Grossouw). In dit komende jaar zullen wij allen, met de inzet van onze persoon in ons leef- en werkmilieu moeten groeien naar een bewuster kerk-zijn in Christus, onze Heer. Kerk-zijn wil zeggen; zo leven in de werkelijkheid van ons dagelijks bestaan, dat daaruit blijkt dat wij samen geroepen zijn door Christus; dat wij samen door onze levenshouding duidelijk moeten maken, dat wij een ver lossende en bevrijdende, blijmakende Boodschap van Christus gekregen hebben en die ook volgen. Ondanks het verdriet en het leed en de pijn. die in ons mensen leven onze metgezellen zijn. ondanks de weldadigheid, de steeds grotere mogelijkheden en goede aardse gaven, die ons mensenbestaan hier gelukkig kenmerken, moe ten wij proberen werkelijk te leven als volgelingen van Christus, die verlossing, bevrijding en werkelijke vreug de brengt. Christendom staat niet buiten dat leed en die welvaart: het moet én in leed én in aards geluk gestalte krijgen. Wij moeten daar zo in leven, dat wij daardoor steeds meer van Christus worden en een uitnodiging zijn voor anderen om Hem, met ons, te zoeken. Dat vraagt van ons een evangelische levenshouding, die ook in onze tijd verstaanbaar en leefbaar is. 1. Teveel hebben wij misschien in het verleden Chris ten-zijn gelijk gesteld met het gedragspatroon van een bepaalde, in aanzien zijnde, maatschappelijke groepe ring. Christen-zijn was vaak hetzelfde als een gedrag volgens een bepaald sociaal stramien. Sommige maat schappelijke lagen drukten verklaarbaar overigens zo'n sterk stempel op dat Christen-zijn, dat christendom gelijk gesteld werd met fatsoensnormen en behoorlijk- beidsregelen van die maatschappelijke groep. Daarmee hing samen het gevaar, dat men zich in de kerk vaak tevreden ging stellen met een uiterlijke aanpassing aan die eisen. Men scheen tevreden als men minstens uiter lijk die plicht vervulde, die in dat sociale geheel paste. Het gevolg daarvan is geweest dat velen, die deze aan passing een beklemming vonden of een onechte levens houding, de Kerk de rug toekeerden. Niet omdat zij niet geloofden in Christus, of in de Kerk van Christus, maar omdat zij in de Kerk van Christus zoals zij deze ontmoetten in hun dagelijks leven, geen tehuis meer vonden voor henzelf 2. Dit vraagt nóg een ernstgie bezinning op ons sa men kerk-zijn. Misschien is de ernst van deze bezinning in enkele vragen nog het meest duidelijk: zijn wij werkelijk bereid om ook de zwakke en zondige mens een plaats te geven in ons samen-kerk-zijn? Niet alleen door hem te dulden, maar door hem werkelijk te aanvaarden als zoekende christen zoals wij zelf zijn, misschien met het enige verschil dat zijn fouten ons bekend zijn en de ónze aan hem niet? Nemen wij de mens, die sociaal anders is en die in een ander sociaal patroon leeft dan wij, werkelijk wel echt als zoekende christen ernstig? Zijn wij in onze gezamenlijkheid niet te zeer af gesloten tegènover hen die uit een andere christelijke religie in de katholieke kerk komen? Proberen wij ook hen op te nemen en hen thuis te doen zijn bij ons, die het met details in ons christelijk beleven niet eens kunnen zijn? Zijn zij het vaak niet, die met een groot heimwee, met een hevig verlangen zoeken naar een andere vormgeving van ons christelijk beleven of van ons gezamenlijk kerk-zijn, maar zich bij ons niet thuis kunnen voelen omdat wij hen willen forceren in ons straatje te gaan? 3. Wij kunnen slechts samen-kerk-zijn en van de kerk in onze parochie en bisdom een thuis maken voor hen, die Christus zoeken als hun Heer, wanneer wij groeien in evangelische levenshouding. Eerst dan worden wij weer uitnodiging tot Christus. Die evangelische levenshouding vraagt een juist be grip van Christus' Boodschap: Hij wil de mens oriën teren op de Vader in een werkelijke gemeenschap, rond een Offer van wegschenkende liefde, waar wij „de vrij heid der kinderen Gods" zouden kunnen bereiken. Een werkelijke gemeenschap behoeft niet aan verstarring te lijden; integendeel zij moet openstaan en een plaats bieden aan ieder, die in die gemeenschap de Heer wil zoeken. Dat vraagt de visie die Christus had op de zoe kende zondige maar beter willende, andersdenkende maar eerlijke mens. Voor hem was Christus moed om te leven, weg naar de Vader, geduld en eerbied. De evangelische goedheid sluit de eerbied in voor elke mens, óók al is hij anders dan de meerderheid, al han delt hij misschien verkeerd; de goedheid sluit het geduld in en de trouw. Zij vraagt dat wij het goede gunnen aan ieder. Telkens krijgt deze goedheid gestalte in het Offer van de H. Mis; deze goedheid van Christus, die „voor het heil van héél de wereld" Zijn Offer opdraagt, waarbij wij,, allen zondaars, het Brood in gemeenschap eten: Zijn Lichaam 4. Die evangelische levenshouding wordt klimaat in ons kerk-zijn van ons dagelijks leven, als de evangelische goedheid tot uitdrukking komt als christelijke op gave en als pogen in verkering, huwelijk en gezin; in flat. buurt en wijk; in de situatie van arbeid en beroep; in de verhoudingen tussen sociale groeperingen. Die evangelische goedheid moet gekenmerkt zijn door eer bied, geduld, trouw en verbondenheid, door dienstbaar heid aan het totale geluk van de medemens. Het H. Mis offer dat gij meeviert, veirt gij met al die anderen, als het teken van eenheid. Het gesprek en het bezien van de ander, moet de waardering centraal stellen en het gedoopt-zijn en het aanzitten aan de maaltijd des Heren en niet een andere, aan onze profane wereld ontleende, gegevenheid. Slechts op deze basis kan caritas en chris telijke solidariteit groeien. Op deze basis alleen kan die edelmoedigheid groeien, die vrucht is van genade, caritas en solidariteit, en die uitloopt op het werkelijk geroepen worden tot dienstbetoon in de wereld of in de priesterlijke of kloosterlijke staat ten behoeve van het volk Gods. dat wij allen samen zijn. Moge God U allen heel bijzonder zegenenopdat gij werkelijk gelukkig moogt zijn en anderen geluk kig moogt maken. Moge God U en mij Zijn onmis bare zegen geven om van Zijn Kerkvoor zover het aan ons ligt, te maken een thuis voor allen, die Hem zoeken door Christus, onze Heer. Laten wij hierom dagelijks met elkaar bidden. Ik beloof U het elke dag voor U te doen. Breda, december 1963. (Van onze correspondent) De Zeeuwse veren hebben in het afge lopen weekend weer veel hinder onder vonden van de hardnekkige mist die over Zeeland hing. Een mist die zater dag zo dik was, „dat je er tegen aan kon leunen", zoals een employé van de stoombootdiensten in Vlissingen het uitr drukte. Het veer Kruiningen-Perkpolder heeft weer de meeste hinder ondervon den. De eerste vaarten op zaterdagmorgen tussen 4.15 uur en 6-15 uur konden niet worden gemaakt. Vanaf 6.45 uur tot 9.50 uur zijn wel enkele reizen gemaakt, doch verder zijn die dag vanaf 9.20 uur alle overtochten uitgevallen. Het vervoers aanbod was ook niet zo bijzonder groot. In totaal werden zaterdag maar veertien trekkers met aanhanger, zeventien vrachtwagens, zestien lichte vrachtwa gens en zesentwintig luxe auto's over gezet. Zondag was de mist heel wat minder en moest alleen de eerste over tocht van 6.45 uur vanuit Kruiningen (Van onze verslaggever) Zevibel heeft nog geen enkel direct antwoord gehad op het adres dat deze vereniging voor Zeeuwse visserijbelan- gen op 7 december j.l. vanuit Middel burg naar de regering heeft gezonden. ..Inmiddels is het uit recente mededelin gen van de minister op vragen uit de Kamer echter wel duidelijk geworden, dat de minister niets voelt voor een oesterproef of een proef voor het ver wateren van mosselen in Zeeland", al dus de voorzitter van Zevibel, burge meester A. L S. Lockefeer van Hulst. De heer Lockefeer deelde mee, dat het bestuur van Zevibel waarschijnlijk in de eerste helft van januari bijeen zal komen om te bespreken welke volgende stap pen nu nog genomen kunnen worden om aan de verlangens van de Zeeuwse vis sers kracht bij te zetten. Zo wordt er bijvoorbeeld aan gedacht een deputatie van het bestuur van Zevibel naar Den Haag te sturen om bij de minister een mosselverwaterproef in Zeeland te be pleiten. De directeur van de n.v. Zeeuwsche Confectiefabrieken, de heer J. Brokraeier, zal zijn functie om gezondheidsredenen per 1 januari 1964 beëindigen. Hij zal gedurende enkele jaren als adviseur -an de vennootschap verbonden blijven. Prioriteits-aandeelhouders hebben be sloten aan de algemene vergadering, welke begin februari gehouden zal wor den, voor te stellen in plaats van de heer J. Brokmeier, de heer L. de Nooijer adjunct-directeur van de vennootschap, als directeur te benoemen. Commissarissen hebben de heer De Nooijer voor de overgangsperiode met het beheer der vennootschap bela't De protestantse stichting ter bevorde ring van verantwoorde gezinsvorming landelijk kortweg P.S.V.G. genaamd heeft na Middelburg en Goes voortaan ook bureaus in Terneuzen (Julianazie- kenhuis) en Oostburg (Groene Kruisge- bouw). Het stichtingsbestuur wordt gevormd door leden van de samenwerkende pro testantse kerken. vervallen. De gehele verdere dag is er normaal gevaren, doch ook met een mi nimaal vervoersaanbod van ongeveer honderd vijftig luxe auto's in totaal. Op de dienst Vlissingen-Breskens ver vielen zaterdag de overtochten van 9.50 uur en 10.50 uur, terwijl om 11.50 uur wel werd gevaren. Daarna is de dienst gestaakt van 12.50 tot en met 15.50 uur. Alleen de pont van 18.50 uur heeft nog gevaren, doch ook daarna werden hier alle diensten stilgelegd. Na de pont van 18.50 uur zijn maar ongeveer zeven auto's meer op het havenplateau ge weest om te proberen aan de overkant te geraken. Zondag is de dienstregeling hier, ondanks alle toch wel dikke mist, normaal uitgevoerd. Hoedekenskerke-Terneuzen heeft za terdagmorgen normaal gevaren doch om 13 en 15 uur moest de boot in Terneu zen blijven liggen. Om 17 uur is hij wel afgekomen, doch bij aankomst in Hoe- dekenskerke is hij blijven liggen tot 20 uur. De laatste diensten op zaterdag avond zijn normaal gevaren, terwijl ook zondag de mist hier geen roet in het eten kon gooien. De veerdienst Kats-Zierikzee is de enige geweest in Zeeland die gedurende het weekend beide dagen zijn normale overtochten heeft gemaakt en zich dus niet heeft laten kennen. Een van de oor zaken hiervan zal natuurlijk wel zijn dat op de Oosterschelde praktisch geen scheepvaart is, waardoor de gevaren aan een overtocht verbonden veel geringer zijn dan op de Westerschelde. In de Goese veiling werd door de plaat selijke vereniging Hellas een school- zaalhandbaltoernooi georganiseerd waar aan niet minder dan 23 teams deelna men. Er was een goede belangstelling en er werd enthousiast gespeeld. De Rijks Kweek School uit Middelburg kwam zowel bij de jongens als de meis jes als overwinnaar uit de strijd. Een strijd die door vele scholen bijzonder fel werd gestreden; als goede tweede ein digde zowel weer bij de jongens als bij de meisjes het Goese Lyceum (Vlanr>, maar ook de Rijks Hogere Burger School uit Middelburg en de Lagere Technische School te Goes lieten zich niet onbetuigd bij de jongens. In het laatste weekend van 1963 is er in de Afd. Zeeland en District Zuid B van het Nederlands Handbal Verbond, voor de competitie niet gespeeld. Voor de Hoofdklasse B was er slechts een be perkt; programma. Bij de dames stonden er slechts twee wedstrijden op het pro gramma, waarvan de magere overwin ning van Swift op Verburcht opviel: 2-4. Dat Hygiëa het niet gemakkelijk zou krijgen tegen D.W.S. was bekend en dat het won met 3-2 is een bevestiging van het vermoeden. Bij de heren werd alleen de wedstrijd gespeeld tussen Operatie 55 en Dynamo. Een wedstrijd die tot 5 minuten voor het einde bijzonder spannend is geweest. Dynamo had zich speciaal voorbereid op deze wedstrijd en zo zag het kans tot bijna het einde Operatie haar wil op te leggen. Operatie behaalde tenslotte nog een ruime 16-11 overwinning. EMOTIONELE ONZIN Ik heb zelden zo veel emotionele on zin bij elkaar gezien als in het inge zonden stuk van jl. zaterdag onder het opschrift ,,O.L. Vrouw onttroond". Barbaren, honderd maal erger dan heidenen (Turken zijn niet eens heide nen), dat zijn degenen die verantwoor delijk zijn voor de verkoop van de Maria Hemelvaartkerk in de Ginneken- straat te Breda! De teruggang van het aantal katholieken in de binnenstad zou maar verzonnen zijn! De mammon be slist! Een warenhuis is maar een vul gaire onderneming! Beseft Oud-Breda- naar niet dat hij hiermee alle eerlijk heid en logica in het gezicht slaat? Ik kan wel meevoelen met hen, die in dit bedehuis hoogtepunten van hun gods dienstig leven vonden en die nu in dier bare herinneringen getroffen worden Doch men moet reëel zijn en 's levens loop aanvaarden. Overal in de steden doet zich het verschijnsel voor, dat de mensen in drommen de binnenstad ver laten als hun woonstede, om in de bui tenwijken of in de omgeving een mo derne woning te betrekken. Overal worden bedehuizen overbodig in de centra, terwijl ze elders zo broodnodig worden. Het is valse sentimentaliteit daarvoor de ogen te sluiten. Niet de mammon, maar verstandig overleg heeft tot het gewraakte besluit geleid. Voor het geld, dat deze verkochte kerk, veel te groot voor het overgebleven aantal parochianen, opbrengt, kunnen wellicht drie moderne kerken neergezet worden daar waar ze hard nodig zijn. Aan een warenhuis zit ook niets vulgairs. Het is een volkomen eerbaar en oorbaar ver schijnsel in een stad, die met haar tijd meegaat. Het vervult naast de midden standszaken een nuttige functie. De dik ke woorden en opgewonden betoogtrant van Oud-Bredanaar slaan op de werke lijkheid als een tang op een varken. Als ze als parodie bedoeld waren, zou den ze prachtig geslaagd zijn. BREDANAAR Onder auspiciën van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit zal de beken de voordrachtskunstenares Charlotte Kohier achtereenvolgens komen optre den te Axel, Middelburg, Goes en Zie- rikzee, resp. op 7 - 8 - 9 en 10 januari. Zij zal de novelle „In het ravyn" van Anton Tsjechow voordragen. Dit verhaal stelt zeer bijzondere eisen aan de voordrachtskunstenares, daar diverse personen een belangrijke rol spelen die zowel van sekse als karakter verschillen. Het vertelt van een hande laar in een achterlijk provincienest, die voor het oog van de buitenwereld een kruidenierszaak drijft, doch intussen al les verhandeld, waar hij maar de hand op kan leggen. Het huwelijk van zijn zoons brengt de crisis in zijn gezin. Dit leidt tot een episode, waarin de harts tochten hoog oplaaien, doch een gelaten humor als tegenwicht fungeert. Bij de landelijke première van deze voordracht - in De Kleine Comedie te Amsterdam - ontving Charlotte Kohier na afloop de Ereplaquette van de Vereniging van concertgebouw- en schouwburgdirecties. De voorstelling te Axel vindt plaats in Het Centrum, te Middelburg in het City Theater, te Goes in De Prins van Oranje en te Zierikzee in de Concertzaal. Morgen, dinsdag 31 december is het hoogwater te Hansweert om 3.18 en 15.45 uur; Terneuzen 2.35 en 15.03 uur; Vlis singen 2.07 en 14.31 uur; Wemeldinge 3.56 en 1616 uur. WESTDORPE Troutzaerte Expositie Jan van de Ven HULST Bioscoopgebouw 20 uur De dokter is verliefd, 18 j. MIDDELBURG City 20 uur Koning der koningen, 14 j. Electro 15.30 en 19.30 uur Het geheim van de zwarte koffer, 14 j. GOES Grand 20 uur Elvis Presley als Kid Galahad, 14 j, VLISSINGEN Alhambra 20 uur De deugd en de on deugd, 18 j. HOEDEKENSKERKE 20 uur Raadsvergadering WESTDORPE Troutzaerte Expositie Jan v. d. Ven

de Stem | 1963 | | pagina 2