DUNCAN SANDYS IJLINGS NAAR CYPRUS Commissie gevormd ter verbetering der situatie Spoedzitting V-raad imilMS IS SABOTAGE OORZAAK VAN LAKONIA-RAMP? Blijvende passage per pasje in Berlijn Johnson en Erhard: Geslaagd gesprek' Vervoerspersoneel niet akkoord met haven-c.a.o. Componist Hinclemith gestorven Grieks rampschip verdween in de diepte „Niets werkte" Schiphol „Ik wist het" Vergadering partijraad KVP DAGBLAD VOOR ZEELAND Schieten minder hevig, maar al 300 doden Oorlogsschepen op weg? Hogere temperaturen V-racul bijeen Makarios In Rotterdam MACHINIST VOORKOMT TREINDRAMA Twaalf doden bij vliegongeluk Verhogingen al vrijwel teniet gedaan ..Schip was in ordeA zegt maatschappij Groep geredden vanaf Schiphol naar Athene Ulbricht wil best praten Oost- West Deur open Muur Voor Ood, Koningin en Vaderland 103e JAARGANG No. 24473 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drf- W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigersfraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 30 DECEMBER 1963 Abonnementsprijs m.i.v. 1 januari '64 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 in casso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstre1'* Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: Usbaans.raa, 24 - telefoon 2601 - OOSIBURG: Nieuws.raat 41 - telefoon 2893) De Britse minister voor gemenebestzaken, Duncan San dys, die zaterdag in aller ijl naar Cyprus is gereisd, heeft gis teren een politiek verbindingscomité gevormd. Engelsen, Grieken en Turken zijn erin vertegenwoordigd en zij moeten trachten terwijl Grieken en Turken elkaar in Nicosia op nieuw (zij het minder heftig) beschieten een oplossing te vinden voor de moeilijkheden op het eiland. Overigens werd gisteren geen melding gemaakt van nieuwe slachtoffers. Het nieuwe verbindingscomité wordt geleid door de Britse hoge commissaris in Nicosia, sir Arthur Clark, terwijl de ambassadeurs van Griekenland en Turkije, de commandant van de gezamenlijke strijdkrachten van het eiland, de Britse generaal Young, en leiders van de Griekse en Turkse bevol kingsgroep er lid van zijn. De komst van Sandys volgde op be richten over de aanwezigheid van Turk se oorlogsbodems ten noorden van Cy prus, welke schepen zouden opstomen BIJ DE RELLETJES in Srinagar, de hoofdstad van Kasjmier, (welke relletjes, zoals zaterdag gemeld, ontstonden we gens diefstal van een haar van Moham med), zijn twee mensen gedood. Er zijn 12 mensen gearresteerd. BIJ EEN ONDERZOEK, dat de politie op aandringen van buurtbewoners in de woning van de 70-jarige mej. J. te Tiel instelden, vond zij de bewoonster doocf naast haar bed. De vrouw was een week tevoren overleden. Er is geen misdaad in het spel geweest. BIJ EEN busongeluk op 40 km van de Zuidafrikaanse stad Durban zijn elf mensen om het leven gekomen en dertig gewond. PAUS PAULUS heeft de Oekrainse primaat mgr. Josef Slipijl benoemd tot lid van de Heilige Congregatie voor de Oosterse Kerk. HET AMERIKAANSE tijdschrift Time heeft dominee Martin Luther King, de leider van de Amerikaanse negers in de campagne voor rassenintegratie, uitgeroe pen tot „man van het jaar". Hij is de eerste neger die deze vermelding van Time heeft gekregen. (Advertentie) WIENER knakworst VERLEIPEÜJK LEKKER! ANTON HUNINK besteedt er- zorg aan I Verwachting medegedeeld door het E N.M.I.. geldig tot vanavond: opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Matige tot krachtige estelijke tot zuidwestelijke wind. Hogere temperaturen. zon onder 16-36 uur. Maan °P 16.44 uur. Morgen- zon op 8.48 uur. Maan onder y-44 uur. naar Cyprus. Later werd van Turkse zijde verklaard, dat deze schepen deel namen aan een verlate N.A.V.O.-oefe ning en niet op weg waren naar Cyprus „Zij waren van Turkse havens naar andere Turkse havens op weg". Er zijn intussen bepaalde aanwijzingen de komst van Duncan Sandys en van het politieke verbindingscomité met voorzitter zou een tijdstip voor de vol- Turken en Grieken wijzen daar mede op dat de Turkse zowel als de Griekse regering alles in het werk stellen om een voortzetting van de relletjes te ver hinderen. Naar van betrouwbare zijde ver luidt, zijn gedurende de laatste zes dagen van deze onlusten reeds meer dan 300 mensen om het leven ge komen. Het onrustbarende dodental en. de aanhoudende schietpartijen waren voor de Cyprische vertegenwoordiger bij de V.N., Zenon Rossides. aanleiding te ver zoeken om een spoedzitting van de Vei ligheidsraad. Deze is vrijdagavond half twaalf Amerikaanse tijd (half vijf zater dagmorgen middeleuropese tijd) inder daad in vergadering bijeen geweest. Ter zitting voerde Rossides het eerder vermelde opstomen van Turkse oorlogs bodems aan. De Turkse V.N.-vertegen woordiger, Adnan Kural, ontkende toen reeds „officieel en categorisch", dat Turkse schepen naar Cyprus op weg waren. In antwoord op deze beschuldiging van Rossides, zei Kural, dat hij in staat was foto's te produceren van „aan de oren opgetilde en doodgeschoten kinderen". Rossides vroeg de Veiligheidsraad een ontwerpresolutie aan te nemen, waarin werd gepleit voor samenwerking tussen de Griekse en Turkse Cyprioten, een be roep op alle landen werd gedaan de integriteit van Cyprus te respecteren en geen geweld te gebruiken of ermee te dreigen. De zitting werd verdaagd, zon der dat een gedragslijn was bepaald. De gende vergadering vaststellen. Het was voor het eerst sinds no vember 1956 dat de raad zo laat op de dag in spoedzitting werd bijeen geroepen. In genoemd jaar gebeurde dat ter bespreking van de inval van Russische troepen in Hongarije ter onderdrukking van de Hongaarse volksopstand. President-aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft intussen te verstaan ge geven, dat hij voor het oplossen van de moeilijkheden tussen de Griekse en Turk se eilandbewoners alleen gebruik wil maken van Britse hulp, zonder inmen ging van Turkije of Griekenland. Misschien is het eerste communiqué, dat na een vergadering van het politiek verbindingscomité werd uitgegeven, wel mede door deze wens van Makarios ge ïnspireerd. In dat communiqué verzocht Sandys n.l. om de terugtrekking van de Griekse en Turkse „strijders" uit hun versterkte punten aan beide kanten van de staakt-het-vuren-lijn en om hun ver vanging door E'ritse militairen. Een personentrein op weg van Rot terdam naar Dordrecht is gisteren on geveer een kilometer voorbij het Feijen oordstadion op een goederentrein inge reden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ongeluk liep bijzonder goed af vooral dank zij het snel reageren van de machinist van de personentrein, die op 300 meter van de plek, waar de sporen in elkaar overgaan zag, dat zijn weg ge blokkeerd werd. De mist was toen juist iets opgetrokken. Door krachtig remmen kon hij de snelheid van de trein terug brengen van 90 km/uur tot ongeveer 30 km/uur. Het voorste deel van de perso nentrein raakte de op vier na laatste wagon van de goederentrein in de flank, werd uit de rails gedrukt, maar bleef gelukkig overeind staan. Drie goederen wagons kantelden; zij waren geladen met kolen en dieselolie. Volgens in Bangkok ontvangen be richten is in het zuiden van Thailand bij de Maleisische grens een C-47 van Air- America neergestort en uitgebrand. De twaalf inzittenden kwamen daarbij om het leven. Zowel in Amsterdam als in Rot terdam hebben dit weekeinde de leden van de bij het N.V.V. aan gesloten Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (N.B.V.) de voorstellen voor een nieuwe c.a.o. voor beide havens afgewezen. De besluiten werden eenstemmig ge nomen. In Amsterdam waren za terdag 650 man in de Koopmans beurs, in Rotterdam gistermiddag 1250 leden in de Riviérahal. De huidige c.a.o., die 23.000 werkne- mers betreft, loopt per 1 januari af en is inmiddels door de vakbonden opge zegd. De voorstellen omvatten een directe loonsverhoging van 9.2 pet., twee extra vakantiedagen, verkorting van de werk week van 43 3/4 uur tot 42 1/2 uur, als mede verhoging van enkele toeslagen, de meldingsvergoeding, voor enkele groe pen het taakloon e.d. Al met al komt dit „pakket" neer op een totale loonsverho ging van 16 tot 17 procent (exclusief de vakantietoeslag), zoals de voorzitter van de Bedrijfsgroep Haven, de heer W. Huls- ker. in Rotterdam concludeerde. Vele leden hebben in beide vergade ringen het woord gevoerd. Hun alge meen bezwaar was dat de voorgestelde loonsverhoging van 9.2 pet. al vrijwel teniet is gedaan door de prijsstijgingen in de laatste maanden. Ook de bestuur ders van de N.B.V. spraken als hun me ning uit dat de prijsstijgingen veel snel ler zijn gegaan dan was voorzien. De N.B.V. is met ruim 9.000 leden de grootste erkende organisatie in de ha vens van Amsterdam en Rotterdam. De Rooms-Katholieke en Christelijke bon den hebben in deze sector gezamenlijk ongeveer 2600 leden. De christelijke bed rijf sgroepencen tra- le. aangesloten bij het C.N.V. aanvaardde dit weekeinde de voorstellen op verga deringen te Amsterdam en Rotterdam wel. Dat laatste gebeurde zaterdag ook in de vergadering van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel (aangesloten bij de K.A.B.) in het Roothaanhuis in Am sterdam. De Rotterdamse leden van deze katholieke hond echter hebben de voor stellen voor de nieuwe haven-c.a.o. met grote meerderheid van stemmen verwor- nen. Men was van mening, dat deze voor stellen in hun geheel niet in overeen stemming waren met hetgeen men had kunnen verwacht. Evenals in de ver gadering van de N.B.V. werd ook hier als groot bezwaar gevoeld, dat het effect van de directe loonsverhoging van 9.2 Dct. inmiddels al voor een groot deel door de prijsstijgingen verloren is ge gaan. Dit zijn mevrouw Angelopoupou en haar dochtertje, die zich dol gelukkig voelen sinds ze weten, dat Lakonia-stuurman Angelo poupou de ramp heeft overleefd. Praat maar eens met papa," zal de gelukkige vrouw gezegd heb ben tegen haar dochtertje kort voordat haar man op Schiphol arriveerde op doorreis naar Grie kenland. Moeder en dochter lo geerden in Utrecht De componist en dirigent Prof. Paul Hindemith is op 68-jarige leeftijd in Frankfort aan de Main gestorven. Kort tevoren was hij in een ziekenhuis opgenomen wegens een storing in de bloedsomloop. Hindemith werd op 16 november 1895 in Hanau bij Frankfort aan de Main geboren. Toen hij dertien was, speelde hij al zeer goed viool. Op 20-jarige leef tijd was hij eerste kapelmeester van de Frankfortse opera. In 1927 werd hij hoogleraar voor compositie aan de staatshogeschool voor muziek in Berlijn. De nazi's dwongen hem in 1935 het land te verlaten. Hij ging eerst naar Ankara en in 1940 naar de Verenigde Staten, waar hij doceerde in Boston en aan de Yale-universiteit te New Haven. Bij terugkeer in Europa verbond hij zich aan de universiteit van Zuerich. In de iaren na de oorlog schreef hij o.a. de opera's ..Harmonie der Welt" en „Das lange Weihnachtsmahl". alsmede de .Pittsburgh-symfonie". In de jaren twintig gold hij als het .Enfant terrible" van de Duitse muziek wereld. Zijn composities schokten de conservatieve muziekliefhebbers in ge heel Europa. Het uitgebrande wrak van het Griekse rampschip „Lakonia" is gistermiddag tijdens het transport naar Gibraltar gezonken. De geredde opvarenden zijn intus sen op diverse luchthavens en in verschillende havensteden gearriveerd op doorreis naar Griekenland. Zo kwamen in de Britse havenstad Tilbury 124 passagiers en 141 bemanningsleden aan. Een van hen verklaarde, dat de brand aan boord van de Lakonia op drie plaatsen tegelijk was ontstaan: in de kapperswinkel, de machi nekamer en de wasserij. „Dat doet ons denken aan sabotage", vertelde hij. Het aantal doden van de ramp bedraagt intussen volgens de laatste gegevens 91. Nog 64 opvarenden worden vermist, terwijl 886 er het leven afgebracht hebben. Ook in Londen zijn 75 overlevenden van de Lakonia aangekomen. „De bemanning was een verschrik king", aldus de Londenaar W. Scott. „Als ik een pistool gehad had, zou ik hen allemaal overhoop geschoten hebben. Zij gingen voor de passagiers in de red dingsboten". Volgens hem hebben som mige bemanningsleden zich ook schul dig gemaakt aan het plunderen van de hutten der passagiers om hun buit later in Madeira aan de man te brengen. Een andere passagier zei „Een zee man van het schip riep „Eerst de kleine kinderen", maar toen die de touwladder opgegaan waren, sprong de bemanning hen meteen achterna, voordat de vrou wen de kans hadden gekregen naderbij te komen". Een kelner zei „Ik verwachtte wel, dat zoiets zou gebeuren. Het was een smerige boel benedendeks. De machines waren oud. De discipline was om te huilen". Door sommige passagiers werd het ge drag van de bemanning „hysterisch" ge noemd. Anderen beweerden van paniek aan boord niets bemerkt te hebben. Bijna alle overlevenden lieten de tranen de vrije loop toen zij spraken. „Het was een afgrijselijke ervaring" werd vele malen gehoord. De maatschappij van de „Lakonia" heeft haar leedwezen uitgesproken over „de bewering, dat de bemanning in zekere opzichten in de uitvoering van haar taak tekort is geschoten". De direc tie wees erop, dat het schip bij zijn vertrek uit Southampton aan alle eisen voldeed en dat het reddings- en brand- bestrijdingssysteem in tegenwoordigheid van een bevoegde ambtenaar van het Britse ministerie van vervoer was be proefd. Tenslotte gaf de directie de ver zekering, dat zij aan al haar verplich tingen jegens geredden en de nabestaan- dfen van de omgekomenen zal voldoen. Intussen is in Athene het voorlopige onderzoek begonnen naar de oorzaak van de ramp. Gezagvoerder Matheos Zarbis zou daarbij verklaard hebben dat de bemanning volkomen haar plicht had gedaan. De hofmeester van de Lakonia, die in Casablanca aankwam en daar toegaf, dat enkele bemanningsleden beschonken waren geweest, was het met de kapitein van de Lakonia eens, dat meer levens hadden kunnen worden gespaard, als de te hulp gekomen schepen wat dichterbij gekomen waren om overlevenden over te nemen. „De kapitein en zijn mannen deden alles om het vuur te bedwingen, maar niets aan boord werkte. In sommige hut ten was geen water. De pompen werkten niet en de antirookmaskers waren niet luchtdicht. Ik moest het mijne weggooien om niet te stikken" zo zei hy. Een van de meest beklagenswaardige groepjes was een drietal kinderen uit een gezin, waarvan de moeder tot de vermisten behoort. Geheel alleen hebben zij de verschrikking moeten doorstaan. De 12-jarige Derek Potter deed het woord voor zijn 14-jarige tweelingzusjes. „Toen onze reddingsboot in het water kwam zonk hij vrijwel onmiddellijk", zo zei hij. „Het vroor en ik zag, dat mijn moeder door een golf van ons werd weg geslagen. We hebben toen nog even in het water gedreven en werden toen op gepikt door mensen, die een vlot hadden kunnen bemachtigen". Gisteravond laat werden 99 leden van de bemanning in de Amsterdamse haven verwacht. Zij zouden van de haven naar Schiphol worden vervoerd waar zij in het holst van de nacht aan boord van twee vliegtuigen zouden worden ge bracht om naar Athene te reizen. Anna Angelopoulou-Aridjis, een 29- jarige Griekse jonge vrouw, noemde zich gisteren het gelukkigste schepsel van de wereld. Met haar man, de 33- jarige Spyros Angelopoulou, die eerste stuurman was op het Griekse rampschip „Lakonia" zou zij vannacht vanaf Schip hol naar de Griekse havenstad Piraeus, vertrekken om daar in haar kleine wo ning oudjaar te vieren. Het zal het mooiste oudejaar worden, dat zij ooit beleefde. In de woning van haar ouders in Utrech trilde een telegram in haar be vende handen. De inhoud is kort, maar voor haar van onschatbare betekenis ,,1'am well. Stop. Love Spyros". Twee uur voordat de „Lakonia" op 19 december vanuit Southampton zijn kerst cruise maakte nam zij afscheid van haar man. Zeven maanden lang zouden zij elkaar niet zien, maar hij zou terug komen met zijn kapiteinsdiploma. Anna Angelopoulou zou achterblijven „1 Nederland en met haar ouders, broers en zusjes de kerst in Utrecht vieren. Het plan om met haar man en dochtertje aan boord van de „Lakonia" kerst te vieren kon op het laatste moment niet doorgaan. Toch wist ik, dat ik mijn man eerder terug zou zien dan over zeven maanden. Ik heb liet hem verteld, maar hij lachte en noemde mij bijgelovig. Maar ik voelde het evenals ik voelde, dat hij leefde toen ik het rampbericht ontving, dat zyn schip in lichterlaaie stond", zo vertelde zy. Rusland heeft geweigerd het Ame rikaanse protest te aanvaarden te gen de moord op Paul Schultz (18), die afgelopen woensdag door Oost- duitse grenswachten werd neerge schoten, toen hij over de Berlynse muur klom. „De Russische diplomatieke verte genwoordiging in Oost-Duitsland is niet bevoegd om zich aan het inci dent te wijden", zo werd gezegd. In de nota werd de dood van Schultz aan zowel de Oostduitse grenswachten als aan de Berlijnse muur geweten. Verklaard werd, dat enkele kogels, die in de Amerikaanse sector van Berlijn waren terechtge komen, mensenlevens in deze sector in gevaar hadden gebracht. Rusland werd verzocht een einde te maken aan de „moedwillige daden" van de Oostduitse politie en de opmerking werd gemaakt dat de Berlijnse muur ..een bron van spanning en een aan leiding tot tragische gebeurtenissen" was. Wel hebben de Oostduitsers zich bereid getoond concessies te doen om met de Westberlijners tot een com promis te komen over het verkeer via de muur. De communisten wen sen te onderhandelen over een nieuw akkoord voor de regeling van verlof pasjes, nadat het huidige op 5 januari ten einde is gelopen. Een recordaantal van meer dan 100.000 Westberlijners heeft gisteren van de pasjes gebruik gemaakt om een bezoek te brengen aan hun ver wanten in Oost-Berlijn. De politie van het oostelijke en westelijke stadsdeel stond schouder aan schouder om het verkeer zo'n vlot mogelijk verloop te geven. „Wij spreken toch dezelfde taal", zei een Vopo over deze broederlijke samenwerking. Nieuwe besprekingen tussen het stadsbestuur van West-Berlyn en de Oostduitse regering schijnen vast te staan ondanks waarschuwingen in de Westberlijnse pers, dat de stad grote risico's op zich laadt en wellicht ge schillen met de westelijke geallieer den uitlokt. De Oostduitse vervangende pre mier Alexander Abusch heeft in een vraaggesprek met de Pravda gezegd, dat het akkoord over de kerstpas- sen een goed voorteken is voor ver dere inspanningen om de spanning te verminderen. Abusch verklaarde, dat de Oostduit se regering bereid is na vijf januari wanneer het akkoord afloopt, met West-Berlijn te onderhandelen over een normalisering van de betrekkin gen. In de Westberlijnse kranten is Brandts beleid ernstig bekritiseerd. De Morgenpost vroeg zich af of het stadsbestuur al niet te ver is gegaan met het doen van politieke conces sies ten einde gescheiden familiele den te helpen. De Tagesspiegel sprak de waar schuwing uit. dat het akkoord over de kerstpassen van communistisch oogpunt belangrijk is, omdat het de aanvaarding inhoudt van het door de communisten aangevoerde argument, dat Oost-Duitsland als onderhande laar dient te worden erkend, indien een overeenstemming inzake Berlijn of Duitsland wordt gewenst. Volgens het blad zou er een nieu we crisis tussen Duitsland en de westelijke geallieerden kunnen ont staan, als laatstgenoemden de be weegredenen en de acties van West- Duitsland beginnen te wantrouwen. In de huiskamer van de boerderij van president Johnson hebben de Ameri kaanse president en de Westduitse bondskanselier Erhard twee dagen lang geconfereerd. Het zwaartepunt van de besprekin gen is komen te liggen op de verhou ding Oost West en op de econo mische problemen van de Europese ge meenschap tot de Euro-Amerikaanse handel. Johnson heeft verklaard, dat zyn ge sprekken met de Westduitse bonds kanselier Ludwig Erhard tot dusver „zeer geslaagd" zijn geweest. Erhard liet zich in dezelfde zin uit. In een bekendmaking van beide staats lieden werd de hoop uitgesproken, dat de Sovjet-Unie op opbouwende wijze zal reageren op de pogingen van het Westen om tot internationale ontspan ning te komen. De Verenigde Staten en de Bonds republiek zullen alle mogelijkheden onderzoeken om de betrekkingen tus sen Oost en West te verbeteren, de internationale spanning te verminde ren en het tot stand komen van een rechtvaardige en duurzame vrede te bevorderen, zo werd in het communi qué gezegd. De Amerikaanse regering verklaart in het communiqué, dat zij de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten op het huidige niveau van zes divisies zal houden „zolang als dat nodig is". Het Amerikaanse vredeskorps zal met een vergelijkbare Westduitse instantie be sprekingen beginnen, die beogen tot 'n samenwerking tussen de beide organi saties te komen. De kracht van de N.A.V.O. en van de „opgroeiende At lantische bondgenootschap" zal ver sterkt worden. De pogingen om Euro pa een politieke eenwording te laten doormaken mogen geen nadelige in vloed uitoefenen op „de per traditie open handels-bondgenootschap, die Europa met Amerika en de overige landen van de vrije wereld genoten heeft". De beide regeringen steunen het concept van een multi-laterale kern-strijdmacht en streven naar uit breiding van de internationale handel en toenemende economische integratie van Europa. Bondskanselier Erhard toonde zich wei nig optimistisch over de toenadering, die er in de afgelopen maanden tussen de Sovjet-Unie en de Westerse wereld zou hebben plaatsgehad. Hij wees in het bijzonder op de Duitse kwestie. Erhard toonde zich optimistisch over de moeilijkheden, die er zijn gerezen tussen de E.E.G. en de Verenigde Sta ten voor wat betreft invoer van land- bouwprodukten in de gemeenschap. Hij vestigde al zijn hoop op de a.s. „Kennedy-ronde". „Voor alle partijen die erbij betrokken zijn, moet het een succes worden", zo zei Erhard. In zijn welkomstwoord tot kanselier Erhard memoreerde president Johnson het tragische gebeuren bij de Berlijnse muur. Beide leiders gaven blijk van hun „wens zich'te wijden aan de grote taken van de toekomst". Johnson verklaarde, dat de V.S. bereid waren bestendig en oprecht te zoeken naar een weg tot wereldvrede. „De vrijheid van West-Berlijn is op het ogenblik zekerder dan ooit," zei Johnson. Amerika blijft zich gebonden achten aan het vreedzame doel van vrijheid en zelfbestemming voor alle Duitsers en vrijheid en zelfbestemming voor alle mensen ter wereld". „Duit sers en Amerikanen staan hand in hand om gevaren af te weren en zijn ver enigd in standvastige hoop", aldus Johnson in zijn welkomstrede. „de muur zelf blyft staan en de wach ten erbij lossen dodelijke schoten. Duitsland is nog steeds verdeeld. Er moet in uw land gewerkt worden voor de vrijheid". Hij prees Erhard als een goede vriend en een grote Europeaan. Erhard zei in zijn dankwoord onder meer „Ik geloof, dat wij geroepen zijn de wereld nieuwe hoop te geven. We zijn ons bewust van onze lots verbondenheid met Amerika Wij zijn geroepen een groot erfdeel 'over te nemen en het vruchtbaar te laten worden". De woordvoerder van de Westduitse delegatie, Von Hase, zei op de vraag oErhard pessimistisch gestemd was ten aanzien van de mogelijkheid van onderhandelingen met de Sovjet-Unie, dat Erhard ,,de deur niet sluit voor verdere polsingen door het Westen". Toen een verslaggever opmerkte de in druk te hebben, dat er sprake was van een meningsverschil tussen de V.S. en West-Duitsland over de polsingsge- sprekken tussen Oost en West, werd medegedeeld dat „niets verder bezijden de waarheid kon zijn". De minister van landbouw, Orville Freeman, verklaarde tegenover de ver. slaggevers, dat hij er bij Johnson op had aangedrongen te spreken over de handel tussen de V.S. en de E.E.G. en de Amerikaanse bezorgdheid op dit stuk. Hij meende, dat op grond van de recente Brusselse bespekingen on voldoende kansen waren geschapen voor Amerikaanse produkten op de Europese markt. De vergadering van de partijraad van de K.V.P. zal plaatsvinden op vrijdag 31 januari en zaterdag 1 februari 1964 in het jaarbeursgebouw te Utrecht. Aan vankelijk zou deze bijeenkomst op 17 en 18 januari worden gehouden. In verband met de wijziging van het Kamerreces n.a.v, de herdenking van het 500-jarig bestaan van de Staten-Generaal werd de vergadering 14 dagen verschoven. (Advertentie) Johnson wees erop, dat de bevolking van West-Berlijn nu voor het eerst weer familieleden achter de muur mag be zoeken, maar, zo voegde hü eraan toe: VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 1145 SIMCA DEALERS!

de Stem | 1963 | | pagina 1