PATER DAMIAAN DE GRAFPOORT Moderne Noachs hebben 't moeilijk f |De Stem Dagblad sloot over zichzelf De melaatse held van Molokai J. v. d. Burgh AANBESTEDING 9 Geboortedorp eert hem met monument Rij ksgoedkeuring r.-k. bejaardentehuis Lewedorp BOEKENPLANK Vergunningen vervoer arbeiders n.v. Bleijko De vier China's Over meisjes gesproken... Langs de straat Nieuwjaarsreceptie burgemeester mensen e geen spreekuur het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot en met 31 december 1964, van de Aarde- Kram- Rijs en Steenglooiingswerken alsmede het maken van buitengewone werken, bestaande uit het vernieuwen van een vak steenglooiing op de west nol, aan de waterkering van bo vengenoemd cal. waterschap. Duizenden Zeeuwen prefereren I onze advertentiesl BUNGALOWTENTEN SPORTHUIS „ANTOINE' MODELLEN 1963 Ook in 1964 is op de markt uw een daalder waard DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 DECEMBER 1963 Bij secretaris M. Steyn van de stich ting r.-k. Bejaardentehuis te Lewedorp is de rijksgoedkeuring binnengekomen voor de bouw van dit bejaardentehuis. Het werk is meteen ondershands gegund aan aannemer C. Priem, die verwacht be gin januari met de bouw te kunnen aan vangen. Het tehuis zal plaatsbieden aan 58 bejaarden, verdeeld over 54 kamers. De leiding komt in handen van de zus ters Franciscanessen uit Etten. (Eigen buitenlandse dienst) Honderd jaar geleden stond aan de reling van een schip, dat de haven van Bremen verliet' een eenzame figuur. Een jonge priester een beetie links en verlegen temidden van al het rumoer rondom hem. Enige weken tevoren had hij een laatste bezoek gebracht aan zijn geboortedorpje in de Vlaamse Kempen, Tremelo, om er voor goed afscheid te nemen van zijn ouders en familie. „Tot weerziens in de schone hemel" was zijn laatste woord geweest, want toen hij besloten had missionaris te worden op het melaatseneiland Molo kai wist hy dat er geen weg terug meer zou zyn. Naar menselijke opvat ting behoorde er een ongelooflijke moed toe deze stap te zetten. Maar nog heel wat meer moed beeft de jonge pries ter moeten opbrengen om in zür. werk te volharden e» er is geen woord te veel gezegd in de eretitel, die men hem gegeven heeft: de held van Molo~ kai. Honderd jaar later heeft datzelfde Tre melo zijn heldenzoon geëerd dooi de oprichting van een monument. Het is op het meest centrale ount dezer gemeen, te geplaatst, voor de ingang van de kerk, een beeldhouwwerk van een an dere grote zoon van dit Kempend u de vermaarde kunstenaar Jan Boerits op wiens naam ook staat het prachtige borstbeeld van wijlen koningin Astrid dat op een ereplaats staat in het kr> ninklijke paleis te Laken. Het monument van pater Damiaar stelt de missionaris voor, terwijl hij zich buigt over een melaatse moeder en haar dochter. Het kostbare beeld werd bekostigd uit de opbrengst van een nationale inschrijving onder patro nage van personaliteiten als kardinaal Suenens, de pauselijke nuntius te Brus sel en eerste minister Lefèvre. Tremelo bezat reeds een Domiaan- museum en heeft nu een waardig mo nument van haar grote zoon, wiens broeder de eerste burgemeester van Tremelo werd in )863 "oen de stoffe lijke resten in 1936 naai België werden overgebracht, verd de ontvangst in België een ware triomftocht. Het was het Be^gis'-he schoolschip Mer cator dat op 4 mei 1936 Damiaan naar België bracht. Slechts 49 jaar oud, op 15 april 1889, overleed de pater, sedert 1884 zelf melaats, op een strozak op de grond als al zijn zieken Aan zijn wens werd voldaan en hij werd begra ven aan de voet van de pandanusboom naast de H. Philomenakerk te Kalawa- o. Hij was op 19 maart 1864 te Hono lulu, hoofdstad der Hawai-eilanden aangekomen na een overtocht van 139 dagen. Op 10 mei 1873 zette hij voet aan wal op het eiland Molokai, waar de melaatsen werden afgezonderd vol gens een regeringsbesluit van 1865. Elf jaar bleef hij bestand tegen de ziekte die wel eens „de dood voor de dood" werd genoemd. In 1884 werden op zijn gelaat (op een wang) en aan zijn lin keroor de eerste tekenen van de lepra merkbaar. Toen de dokter hem de bevestiging van zijn ziekte gaf, antwoordde hij rus tig en gewoon: „Ik had het verwacht.' Er hij wijdde zich verder aan zijn zie ken zolang hij kon De Engelse schrij ver RL Stevenson zei over Damiaan toen hij besloot op het eiland der ver doemden te blijven: „Zo sloot hij ovet zichzelf de poort van zijn graf. Te genstanders bewerkten trouwens dat de pater weldra net eiland niet meer mocht verlaten voor bedeltochten el ders. Hij zag niet minder dan 2500 mensen aan de vreselijke ziekte ster ven, hij bouwde een weeshuis voor me laatse jongens en een voor meisjes. Zo was het heldhaftige leven van het zesde kind van graanhandelaar De Veus- ter. geboren op 3 januari 1840. Jozef had zijn eigen tot gekozen, want hij was op eigen verzoek naar Havva ver. trokken, omdat zyn broer Gust die in dezelfde congregatie was, wee-ens ziekte verhinderd was naar die missie af te reizen. Engelsen van alle gezindten en gods dienstige overtuiging brachten geld bij een om te Molokai een gedenkteken voor de vrijwillige melaatse te bouwen en een instituut ter bestrijding van de melaatsheid op te richten. Twee Vla mingen wijdden een boek aan de held; Steven Debroey onder de titel „Wij melaatsen" en de Limburger T ambert Swerts Deze vatte het op als een boek vooi jongeren: /(De Ware Jakob" (naam van de pijp, die Jozef van zijn vader meekreeg bij *ijn vertrek). Het boe» werd in het Duits vertaald onder de titel „Der Held von Molokai". Later volgden een Franse en Engelse verta ling. Er bestaat zelfs een long-playing „A Tribute to father Damien, the mar- tyi of Molokai", met oude Europese hymnen, in het Hawaiaans bewerkt en gezongen door het koor van Kalaupapa op Molokai. De Internationale Stichting voor de strijd tegen de lepra, de „Da miaanaktie" is ontstaan, nadat pater Damiaan de landacht van de wereld op het lot van de melaatsen trok door zijn onbegrensde naastenliefde Aan dat aiies denkt men, wanneer men door de zalen van het Damiaan museum te Tremelo wandelt, dat jaar. lijks circa 100.000 binnenlandse en bui tenlandse bezoekers ontvangt. Het mu. seum werd ondergebracht in het ge boortehuis van de pater en in de er aan bijgebouwde afdeling, aan de rand van de dorpskom Men krijgt er voorwerpen te zien die de sfeer van de eilanden en hun bewoners oproe. pen, maar vooral de door Damiaan nagelaten zaken trekken de aandacht; het houten altaar, dat hy zelf bouw de en van Molokai werd overgebracht het missiekruis dat hij op zijn sterf, bed in de handen hield; zijn notitie, boekje, een -.eer eenvoudige brildoos de portretten, waaronder een gete kend door de Engelse kunstschilder Clifford; zijn doodskist, opgebaard in een soort krypte bij gedempt licht. Zo maakte ïen eenvoudige Kempische jongen een van de zeven eilanden di> Hawai, de vijftiende staat van de U.S.A vormen, wereldvermaard. Nochtans schijnt de ambassade der Verenigde Staten te Brussel een schrijven, waarin de hulde te Tremelo werd aangekon digd, onbeantwoord te hebben gelaten alhoewel vele Amerikanen het Damiaan- museum jaarlijks bezoeken. Maar als de wereld een „big lift" zou organise ren van een miljard om weldoeners naar de lijdende mensheid te sturen in plaats van een lift van gewapende krij gers, dan zou de wereldvrede misschien niet zo angstig beveiligd behoeven te worden. De commissie vervoervergunningen heeft aan de N.V. Zeeuws Vlaamse Tram wegmij., gevestigd te Terneuzen en de Stoomtrammaatschappij Breskens Mal- deghem n.v., gevestigd te Aerdenburg, vergunning verleend voor de uitvoering in onderlinge samenwerking als groeps- vervoer van het vervoer van arbeiders van de N.V. Bleijko betonindustrie te Walsoorden van verschillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen naar de fabriek van laatstgenoemde n.v. te Walsoorden en terug. De Franciscaner Gabriel Boutsen, die lange jaren in China werkzaam is ge weest, heeft als het ware een snuffel- tocht ondernomen langs de grenzen van het land, dat hem uitwees. Hij reisde naar India, Hongkong, Macao en For mosa, daar waarnemingen te doen, die hem ook wijzer zouden maken omtrent hetgeen thans achter het bamboegor dijn gaande is. Vooral in Hongkong kon hij veel vernemen over de toestan den en verhoudingen in het Rijk van Mao-tse-toeng. Pater Boutse^ is een scherp waarnemer en hij bezit de ga ve kleurig en geestig te vertellen. Hij heeft ook gedecideerde meningen en moet niet veel hebben van het pleiten voor toenadering ei coëxistentie ten op zichte van het militante communisme, dat in Rood China overheersend is. Men zou hem te dezer zake een geest verwant van Pater Werenfriend kunnen noemen. Zijn waarschuwingen moge we niet zonder meer ter zijde leggen Pater Boutsen weet waarover hij schrijft, al vraagt men zich wel af, of de uitleg van de inlichtingen, welke hij verkrijgt, toch niet te veel gekleurd is door de smartelijke ervaringen van het verleden. Hoogtepunt van zijn reis was wel een onderhoud met Tsjang-Kai- Tjek, die hij zeer bewondert om hetgeen hij op Formosa heeft tot stand ge bracht. De schrijver constateert tenslotte een toestand, die zo niet kan blijven duren. „De vrijheid kan alleen maar komen door de gezamenlijke inspanning van mensen en volken die dezelfde vrijheid verlangen. Alles moet komen van 'n to taal nieuwe jeugd. Het moet met nieuwe mensen beginnen die het masker van de huidige wereld willen afrukken." Het is een hartekreet maar niet meer dan dat. De staatslieden die zitten met de problemen van alle dag kunnen niet wachten op die nieuwe jeugd. Maar ze zullen wel goed doen ook het lange zicht voor ogen te houden. En dat is het wat Pater Boutsen tracht te doen. Zijn boek is uitgegeven bij De Vroente-Kasterlee. In dit fleurig uitgegeven en geillus- treerde boek heeft de Amerikaanse Claire Glass Miller voor jongens van een jaar of vijftien allerlei vragen be antwoord, die zich kunnen voordoen in de omgang met meisjes: afspraakjes, feestjes, gesprekken, vrijage, huwelijk, enz. Tussendoor worden enkele flarden sexuele voorlichting gegeven. Het laat zich allemaal vlot lezen en niemand kan ontkennen, dat er velerlei prakti sche adviezen orden gegeven. Maar diepgang zal men er niet in vinden en op beslissende momenten laat de schrijf ster het wel eens afweten, door in al gemeenheden te vluchten. Men kan ge rust aannemen, dat de meeste jonge lui weinig nieuws in dit boek zullen aantreffen. Naast een duidelijke gezins opvoeding kan de mannelijke teenager uit deze lectuur zijn know-how" ver rijken. Een amusant boek dus wel. (Uitg. Helmond Helmond) A.G. T\E WONINGNOOD heeft de gekste gevolgen. *-* Neem nu mijn vriend Jan en diens eega Coos. Het zijn allebei mensen van de grote stad, maar gedreven door woningnoodperikelen hebben zij indertijd een woonark moeten kopen om tenminste een dak boven het hoofd te heb ben. Het woord ..woonark" is wel wat weids voor het scheefhangende huikje dat zij van een mis troostige timmerman overnamen, maar Jan is een onvervaarde Doe-Het-Zelver en in de loop van vele seizoenen heeft hij op het ijzeren onder schip een praktisch nieuwe bovenbouw getim merd. Coos schilderde de boel eigenhandig op en wijdde zich aan het eendfes voeren, en ty pisch vermaak voor arkbewoners, die behalve de waterfauna weinig levende wezens om zich heen hebben. ]\!U IS het met een woonark zo, dat als hij van boven waterdicht is. hij van onderen be gint te lekken. Een oud huis is een kruis, maar een oud woonschip is een privé apocalyp- tusToen Jan dan ook op een kwade dag ont dekte dat het onderschip water maakte en breeu wen nauwelijks meer hielp, nam hij het kloeke besluit om een nieuw onderschip te kopen. Van beton. Dat is het laatste snufje op arkgebied. Je bestelt eenvoudig bij een bonafide betongieter een onderschip naar maat en binnen enkele we ken komt zo'n ding - getrokken door een sleep boot naar ie arkje toe. Men neemt dan de hete bovenbouw van het oude woonschip en plaatst dat zachtkens op het nieuwe onderschip. Het oude gevalletje gaat naar de oudijzer-han delaar en ie hebt meteen de eerste aflossing in handen voor de lening die je hebt moeten slui ten om de betongieter te kunnen betalen. Heel simpel dus. JAN SCHRIKT nergens voor terug en hij besloot dan ook om het delicate karwei van het overplaatsen in eigen beheer uit te voeren. Een kennis van hem, een zekere Simon, werk zaam bij een garagebedrijf, kon op zaterdagmid dag over een kraanwagen beschikken en het moest een koud kunstje zyn om met behulp van dit gereedschap de bovenbouw op te takelen. Jan had een heel programma gemaakt, met tijdsche ma's en al, om de operatie vlot te laten verlopen Het leek wel op de afsluiting van het Veerse gat, als je al die paperassen zag. Op de bewuste za terdag zouden zij hun dienst wel doen. „Je voelt wel" had Jan gezegd, „dat het een link bakkie is, om je hele tiuis aan een draadje te laten ben gelen. Als mijn verdeling van het gewicht over het totaal met klopt, dan duikelt de boel en dan kan ik een kikvorsman huren om mijn ark uit de gracht te halen". DE bewuste zaterdag verscheen de kraan- wagen. De bestuurder tevens hijsdes- kundige zag de zaken simpel. „We pik ken 'm onder ze heupen," verklaarde hij, „en dan een metertje heffen- Als ik hem heb hangen dan varen jullie dat ouwe onderschip weg en het nieuwe eronder. Als de zaak intussen niet door midden gebroken is, laat ik me takeltje vieren". Er werden kabels uitgerold en onder de bovenbouw van de woonark doorgetrokken. Jans echtvriendin, die nog aan de afwas stond toen dat allemaal gebeurde en die een lichte golfbe weging van de vloer meende te voelen, huppelde als een hinde naar buiten, een theepot onder de arm gekneld. Doch de mannen waren nog niet zover. rpOEN VERSCHEEN opeens langs het jaagpad de ronde gestalte van Martijn, gezeten op een roestige brommer „Ken ik hellepe?", riep hij ai van verre. Martijn is een zwager van Jan en stellig de grootste barbaar op technisch gebied die er in west-Europa te vinden is. „In Godsnaam, help me niet!", brulde Jan, die met de krijgsplannen in de hand bezig was het labiele evenwicht van zijn woonark te berekenen Martijn voegde zich bij de toeschouwers op het jaagpad en begon met het verstrekken van ongevraagde adviezen. „Heb je de gasfles wel dichtgedraaid?" riep hij bijvoorbeeld, of „Ken d'r niks met de plee gebeuren?". Jan negeerde hem, maar Coos nog steeds met de theepot onder de arm begon ongerust te worden. „Je moest toch maar even kijken of er niks uit de kasten kan vallen", zei ze tot haar gemaal. „Martijn is secuur, dat weet je. Die denkt aan dingen die jij zou verge ten in je enthousiasme". Jan stond te zweten en voerde drukke besprekingen met de kraandrijver- Het was een even kritiek moment als dat waarop een stroomgat met een laatste caisson wordt dichtgemaakt. »WE BEGINNEN zó te takelen", zei hij nijdig. Zeur jij nou niet over je potten en pannen. We tillen 'm op alsof het een baby is. Hou jij Martijn maar uit de buurt, dan heb je genoeg gedaan. En zet die theepot alsjeblieft neer. Dat werkt op mijn zenuwen". Coos haastte zich heen. De theepot zette ze op de treeplank van de kraanwagen neer. Jan overzag de situatie. De kabels waren bevestigd en Simon de kraandrij ver wachtte alleen nog maar op het signaal „hij- Op sen" om zijn honderden pk's op de ark los te laten. Martijn was uit het gezicht verdwenen. Naast de ark lag de betonnen bak. In luttele minuten zou de bovenbouw op een nieuw casco rusten. Een dramatisch moment, dat de toe schouwers zelfs stom maakte. Iedereen keek naar Jan, die op de cabine van de kraanwagen was geklommen en nu diep ademhaalde om het com- nando „hijsen!" te geven. CIMON ZAT reeds achter zijn handels en startte J de motor van het hefwerktuig. Als Jan aan het aftellen was gegaan zoals op een raketbasis gebeurt, had de spanning niet intenser kunnen zijn. „Simon!" riep Jan. „Attentie!" Zijn stem trilde licht. Maar toen bulderde hij uit volle borst, één seconde de ogen dichtknijpend-, „Hijsen!" Simon rukte een handel naar achteren. Er kreunde iets in de kraanwagen en een licht gekraak steeg op uit de woonark toen deze zich losmaakte van het onderschip. Een vrouw onder hei publiek begon te gillen Het was dan ook een eng gezicht. Jan keek toe als iemand die de dood onder ogen wil zien. Coos werd door omstan ders getroost. Zij had nóóit in het karwe geloofd. Maar tochDaar HING de woonark. Even stil en moot alsof hij van plan was statig ten hemel te varen. Jan gilde verrukt vanaf zijn hoge standplaats: „Zie je dat Coos! Hij hangt als de weegschaal van de apotheker! Hardstikke mooi!" Het was het grootste moment in zijn leven. /~*OOS KNIKTE hem gelukkig toe. De woonark zweefde nu een meter boven het oude on derschip. Een hulpje uit de buurt trok het ijzeren casco langzaam onder de bovenbouw uit- Nu kon je vrij onder de woonark doorkijken en je zag zelfs al die draadjes en pijpjes die normaal door de vloer aan het oog worden onttrokken. Plotseling gilde er iemand. Jan sloeg de handen voor zijn ogen. De woonark maakte een geweldige zwaai naar rechts, alsof hij zó wou dompen. Op hetzelfde moent verscheen voor één der vensters het krijtwitte gezicht van Martijn. die de Sola- cassette in zijn handen had. Zijn lippen vorm den woorden, Maar je kon niets verstaan omdat het raam dicht was. Nu begon Jan indrukwek kend te bulderen. „Kom uit die ark of ik sla je de hersens in!" En toen tegen Coos: „Hoe komt die lummel in de boot?" Coos pareerde vlot: „Vraag liever hoe we hem eruit krijgen. Hij lijkt wel een muis in de val. Straks verdrinkt-ie. Hij heeft alles nog even gecontroleerdMartijn is zó secuur!" 7AN VOELDE zich als de vlootvoogd die een enorme zeeslag leidt en midden in het ge vecht merkt dat zijn kruisers in plaats van granaten, klodders boter afvuren. „Kom uit die ark vandaan!" loeide hij weer. De ark maakte 'n levensgevaarlijke domper naar de andere kant en bleef zo hangen. Langzaam ging de voordeur open en daar verscheen Martijn ten voeten uit, de cassette had hij nog bij zich. „Naar het mid den idioot!" brulde Jan. Gehoorzaam sloot Mar tijn de voordeur en de tussen lucht en water zwevende ark maakte wederom een kapseizende beweging. Het publiek was aangegroeid tot een kleine menigte. In de verte verscheen al een motoragent, die door omwonenden gewaarschuwd was. Simon de kraandrijver bleef doodkalm. „Heb ben jullie een kelderluik in dat ding?" vroeg hij aan Jan. Deze knikte. „Laat die vent dan uit het kelderluik kruipen!" adviseerde hij. „Zoals het nou gaat lijkt 't de zweefmolen van de ker mis wel!" Jan liet zijn stembanden weer gonzen. „Martijn!" brulde hij, „laat je uit het kelderluik zakken!" tfEN MINUUT van schier ondragelijke spanning *-J ging voorbij. De menigte hief een gejuich aan, toen er onder de woonark twee benen zichtbaar werden. Het tafereel deed denken aan Atlas die de wereldbol torst Alleen was de we reldbol hier vervangen door het woonschip. Martijn liet zich nog iets verder zakken, zodat ook zijn middel zichtbaar werd. Even later hing hij, zich met beide handen vasthoudend aan de randen van het kelderluik, boven het water. De ark hing precies recht. „Houwe zo!" brulde Jan, al zag hij ongetwijfeld liever dat Martijn in hei water zou plonsen. Maar nu Martijns lichaam als basculegewicht fungeerde zou diens val wel eens een ramp kunnen veroorzaken. Simon hief de ark nog wat hoger op. Drie helpers begonnen on vervaard met het naderbij trekken van het be tonnen casco. „Trek je benen in!" loeide Jan. Gehoorzaam trok Martijn zijn knieën omhoog om de betonnen bak te laten passeren. Een seconde later liet hij zich met een gesmoorde kreet in het nieuwe onderschip vallen. Hij was gered. De ark, ontdaan van Martijns gewicht, maakte even een vreemde draai, maar belandde toch met uiterste precisie op het nieuwe casco. JfEN UUR later zaten de hoofdpersonen in de hijsoperatie thee te drinken in de huiska mer. Martijn ook. „Ik heb lelijk in me rats gezeten", verklaarde hij eerlijk, „Maar toch ben ik blij dat ik er even bij gekomen ben. Want wisten jullie wel dat de linnenkast open stond? De hele rommel zou er uit gevallen zijn als ik nog niet even gekeken had!" Simon gnuifde. „Ik zal jou bij me baas aanbe velen!" zei hij. „Misschien kunnen ze nog een heel aardige heipaal van je makenI" TOMASO De BISSCHOP VAN BREDA zal op nieuwjaars dag ontvangen tussen 11 en 1 uur te zijnen huize. De BURGEMEESTER VAN BREDA en mevrouw GEULJANS-VAN DEN CLOOSTER b. nesse SLOET TOT EVERLO zullen bij gelegenheid van de jaar wisseling ontvangen ten sfadhuize op Nieuw jaarsdag van 11.15 tot 13.00 uur. De BURGEMEESTER VAN STEENBERGEN en mevrouw VAN DER MEER zullen bij gelegen heid van de jaarwisseling ontvangen op Nieuwjaarsdag van 12 tot 13 uur ten gemeente huize van Steenbergen. De BURGEMEESTER VAN ETTEN-LEUR en mevrouw ODERKERK, de beide WETHOUDERS en de GE MEENTE-SECRETARIS zullen bij gelegenheid van de jaarwisseling ontvangen op Nieuwjaarsdag van 1 tot 2 uur. In verband met de verbouwing van het gemeentehuis heeft de receptie plaats in de Nobelaer. |De heer en mevrouw GODWALDT zullen ter gelegen heid van de jaarwisseling gaarne ontvangen op woensdag 1 januari aanstaande, van 1 tot 2 uur n.m., in het nieuwe gemeentehuis, Markt 54. Roosendaal, 28 december 1963. Heden overleed tot onze diepe droefheid, vrij plotseling, onze dier bare moeder, behuwd- moeder, grootmoeder, overgrootmoeder en tan te, mevrouw ROSALIA ROCTUS weduwe van de heer Mattheus van Damme in de leeftijd van 93 jaar. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in uwe gebeden aan. Amsterdam: H. van Damme M. van Damme- de Wolde kinderen en kleinkinderen. Walsoorden: M. C. de Waal van Damme A. de Waal, kinderen en kleinkinderen. Kloosterzande: p. j. van Damme J. M. C. van Damme- Rodrigo en kinderen. Hulst: Th. J. van Damme B. L. van Damme- Pollet en kinderen. Hulst: M. A. Rodrigo- van Damme E. G. Rodrigo en kinderen. Familie van Damme. Familie Roctus. Hulst, 27 december 1963. De plechtige uitvaart dienst, waartoe wij UEd. beleefd uitnodigen, zal plaats hebban in de Ba siliek van de H. Willi- brordus te Hulst op maandag 30 december a.s. om 9 uur, waarna begrafenis op het r.-k. kprkhof aldaar. Bijeenkomst Tegelberg laan 13. Hulst, om 8.30 u. Zondagavond om 7.30 u. Rozenkransgebed in de Basiliek. Wij leveren u 4 prachtige 2- persoons wollen dekens voor slechts f 100,- of 25 weken v. f 4.-. Postbus 31, Eindhoven. Telef. 04900-64814. Kostuumdozen, rokkend., broe kendozen, taartdozen, souve nirdozen, 17 versch. formaten in voorraad bij: Weststrate Papierh. Middelburg, Telefoon 2453 Gaat u trouwen of heeft u een nieuwe woning? Krediet voor iedereen tot f 5000- voor aan schaf meubilair, woningtextiel. Vraagt gratis folder, dan krijgt u algehele inlichtingen. Post bus 1371, Rotterdam. Geldleningen vanaf f 500,- tot f 6000,-, direct beschikbaar op kort en lang termijn (5 jaar), le, 2e en zgn. top-hypotheek, financieringen. „Intermediair Zonneoord 4, Den Haag. Tel. 070-665779. Wie van opschieten houdt leert typen bij Instituut St.-Jozef. Piet Avontuurstraat 45. Breda. Tel. 40328. Begin desgewenst direct Verloren in x>reda uï weg Baarle-Nassau kleinbeeld-foto- toestel. Merk Canonet junior in zwarte tas t.b.t.b. Seminarie IJpelaar, Beukenlaan 1 Breda. Belcrum-Garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v.a. 1959 te k Min Kanstr. 18-20, Bre da. Telef. 01600-39870. X Met diepe droefheid delen wij mede, dat heden, op Eerste Kerstdag, geheel onverwacht, voor zien van het H. Oliesel, is overleden, mijn innig- geliefde echtgenoot, onze dierbare vader, schoonzoon, broeder, zwager en oom de weledele Heer Cornelis Dymphina Wijnandus Maria van Dinther echtgenoot van Mevrouw Coleta Kanters op de leeftijd van 47 jaar. Roosendaal C. van DintherKanters Hans Margot Wim Irving Guust Familie van Dinther Familie Kanters Roosendaal, 25 december 1963. Brugstraat 81. De plechtige H. Mis van Requiem zal worden opgedragen op zaterdag 28 december te 10 uur in de parochiekerk van de H. Antonius van Padua. Samenkomst voor dames en heren zaterdag te 9.40 uur in het sterfhuis Brugstraat 81. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van Charitas. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis ten sterfhuize DANKBETUIGING Voor de vele blijken van deelneming, welke wij mochten ondervinden tij dens ziekte en overlijden van onze man en vader TH. OTTJES jj onze oprechte dank aan H. H. doktoren en ieegsters van het St.- Liduinaziekenhuis te Hulst, behandelend geneesheer, zeereerw. heer pastoor, bu ren, vrienden en kennissen. Fa. Ottjes. Boschkapelle, Kerkstraat. De Belcrum Garage heeft weer voor u klaar staan Mercedes 190 Diesel 1962, Ford Cortina 1963, Ford Cortina 1962, Renault R 8 1982, Skoda Octavia 1962, Chevrolet Chevy 1962, Opel Rekord 1962, Opel Rekord 61, Opel Rekord I960, Opel Rekord 1959, Ford Zephyr 1959, Ford Taunus 17 M 1962, Ford Tau- nus 17 M Stationcar 1962, Ford Taunus 17 M 1961, Citroën I- déal 1961, Citroën C.V. 19Q2, Vauxhall Velox 1962, Peugeot 103 1960 Ford Anglia I960, Renault Dauphine 1960, enz. Neem een voorbeeld aan de kerstman, en koop uw auto in een betrouwbare zaak, met de grootste voorraad, de groot ste omzet, en met de aller grootste service. Belcrum-Ga rage. Min Kanstraat 16-20, Breda. Tel. 01600-39900-39870. Vlakbij groenteveiling en sta tion. Zaterdags en zondags en beide kerstdagen gehele dag geopend. Onze showroom is heerlijk warm, en gesierd met kerstverlichting. 69553 TANDARTS TOT 2 JANUARI 1964 te Sas van Gent en Sluiskil Steeds goede gebr. auto's met volle garantie. Inruil en finan ciering. Garage v. Kaam, B op Zoom. Telef. 01640-4775. X tk, Opel Rekord '57 t.e.a.b. Tel. 01640-6089. 69693. X Voor een betrouwbare gebruik te wagen is het adres: Toon Gijzen, Vestkant 125, Breda. Tel 33346. Wij hebben in voor raad: V.W. de luxe 1960, zeer mooi zwart, Opel Rekord 1959, Ford Taunus Bestel 1959, F.K, 1000 m. ruiten. Fiat 500 1962, Ford Taunus 17 M 1959 en 1958. Opel Kapitan 1957, Ford Consul '57, Fiat 1100 1959 en 1958, V.W. de Luxe met roldak 1961, Opel Rekord '57, Daf de Luxe 1961. Ford Zephyr 1959, Morris 1000 1957, Peugeot Diesel 1961. plus nog verscheidene inruilers, die wij hebben. Deze wagens wor den onder garantie verkocht. In- en verkoop en financiering^ Zondags geopend tot 3 uur. X Met spoed gevraagd- eiektro- monteurs, hulpmonteurs en leerling-monteurs voor woning V >uw in geheel Limburg Br ond no 68657 X Zo spoedig mogelijk gevraagd 2 verpleeghulpen in klein ver- pleeginr., omgeving Haarlem Hoog loon. Br ond. no. 69620. Leerstanzers gevraagd Hoog loon Voor vaklieden nieuw bouv eengezinswoning beschik baar Majestic N V Helle voetsiuis 68823-X Het Bestuur der Waterkering van het Calami- teuze Waterschap Scherpenisse te Scherpenisse, zal op vrijdag 17 januari 1964, des voormiddags om 12 uur, in hotel Sturris, te Scherpenisse on der nadere goedkeuring van Heren Gedeputeer- de Staten van Zeeland, AANBESTEDEN: I Borgen worden niet vereist, de bestekken no. 127 liggen ter lezing bij de waterbouwk. ambtenaaar te Scherpenisse en ten kantore van de secr.-ont- vanger, bij wie zij op franco aanvraag verkrijg baar zijn a f 3.- per stuk, vanaf 4 januari 1964. (zolang de voorraad strekt). (Postrekening no. 333197, t.n. der waterkering). Aanwijzing der werken op vrijdag 10 januari 1964, van 11.12 uur. Samenkomst in hotel Sturris, te Scherpenisse. (Buitendien geschiedt geen aanwijzing. Het bestuur voornoemd, H. van Gorsel, voorzitter. P. Jagt, secretaris-ontvanger. Matroos of leerlingmatroos ge vraag voor een binnenvaart schip. Loon nader overeen te komen. Sollicitaties telefonisch 010-177168. 69710-X Actieve jongeman, werkplaats chef (A'dam) zoekt passende functie in het zuiden des lands, evt. als schade expert. Pa troonsdiploma en autotechni- sche school. Engels, Duits V. A.M. (Buitenlandse praktijker varing) Br ond. no. 69637 Wij hebben steeds belangstel ling voor uw overbodige boe' ken voorraad. "Wij kopen ook bibliotheken op. Ook op we tenschappelijk gebied. Boek handel v. Benthem en Juttings, Lange Delft 64, Middelburg. Telefoon 2530. 68649 De Pree Autohandel nodigt u hierbij uit tot een bezoek aan haa.r speciaal ingerichte win ter show-room aan de Haag- weg 31 te Breda. U vindt hier een keurkollektie van gebruik te automobielen tegen geredu ceerde winterprijzen. Komt en overtuigt u. Telefonisch te be reiken onder no. 33915. Tevens gevestigd Tilburgseweg 135, Breda, telefoon 39753 o.a. in voorraad: Taunus 17 M super de Luxe, 1963. Taunus 17 M de Luxe 1961, Taunus 17 M 58 2 x, Tanus 15 M '57, 2 X Taunus 12 M 56, Taunus 12 M 60, Taunus 15 M Stationcar 56, diverse Opel Rekords van 53 t.m. 62, Opel Blitz vr.- wagen 56 diverse Opel Cara vans van 55 t.m. 60, diverse Opel Kapitans van '56 t.m. '59, Fiat 1100 '62. Fiat 600 '58 2 X, Fiat 500 '59 2 x. Renault Dau phine '60, Renault Gordini '59, VW., Pick-up '58, V.W.-klein bus '59, Ford Zephyr '58. DKW 100 sport '61, DKW 1000 '55, Mercedes vrachtwagen diesel '57, Mercedes 180 D '59, Bed ford vrachtwagen '54, BMW Isetta 300 cc r59, Scootermo bile '61. Tevens tal van inruil- scooters en motoren en tal van andere inruilwagens. Haagweg 33, Breda. Zaterdags en zon dags de gehele dag geopend. Specialiteit: auto's v.a. 1952 worden door eigen bedrijf ge financierd. Diverse auto's o.a. Opel Fiat, Ford, Chevrolet en V.W enz. enz. Op al deze au to's is 3 maanden of 10.000 km garantie op al het draaien de gedeelte van de auto's. De Pree Autohandel, Haagweg 33 Tel 33915, Tilburgseweg 135, tel.' 39753, Breda. 19193 Bontmantels nu zomerprijzen Keuze uit meer dan 200 stuks. Kees v d Ven. Nieuwlandstr 3, Tilburg. Tel. 04250-26617. Te koop lange lederen jas, zeer voordelig. W. Nuyts, A 37, Westdorpe ^neldjes. C J V 75 ct., IJ MCA (wereldb. C J V cl. IJ iVi C A grote 60 ct., i soorten a 15 ct.. Pijperkorps Goes 30 ct., Volharding Goes 50 ct., Kapelle 50 ct.. Souburg 75 ct., Eifeltoren 50 ct Voor Zeeland bij C J. Mieras, Goes. Wijngaardstr 34E. S.G.A. Lilliput, het ideale ver stelbare plastic slipje voor cel stof luier. Schrijfmachines, nwe. koffer- schrijfmachines. v.a. f 137.50. Diverse gereviseerde machines o.a. Remington Underwood en v.a. f 65,- m. volle garantie. Reeds v.a. f 10,- per maand. Betaling in 6 maanden zonder rente. „Wilson", Utrechtsestr 133. Amsterdam-C. Tel. 238395- 94057. Vrijblijvend demonstra tie door geheel Nederland. Ook op zaterdag de geh. dag ge opend^ 68652 In Zundert vindt u 5 typen keukens. U slaagt altijd, voor iedere beurs een keuken. N.V. Hoppebrouwers, Showroom Wildersedijk 1, Zundert. Tel. 01696-2252. Roosendaal. Telef 01650-5951. Stalen boten en visvletten met en zonder kajuit. In diverse af metingen en prijzen, vanaf 425.-. Voor tijdige levering a.s voorjaar nu bestellen. Rob- be's Machinefabriek, afdeling Stalenbotenbouw, WittoucksJn- gel 38 B Bergen op Zoom Tel. 01640-4136 b.g g 4719 Tico Huis. Lange Delft, Mid delburg, De speciaalzaak voor Trix en Marklin elektr. trei nen. Te koop mooie pinchertjes, poedeltjes en huishondjes. L. v. Boxtel Putseweg 13. Ossen- drecht. Tel. 488. X Te koop: kortharige hazewind hond, jonge herder, reepincher en een smousje. Tel. 01196-419, Nwe Kaayertsedijk 1, Lewe dorp. Pluimveehouders en kuiken- mesters, wekelijks te leveren: leg- en slachtkuikens in elk kwantum. Alleen de beste merken o.a. Hybro, Derlo en Brogar. Tel. 04249-246. Kuiken- broederij Wim Jespers, Ulico- ten. Binnenkort gaan weer veel tijdschriften in prijs omhoog. Een abonnement op Danklof's leesmap blijft voordelig. 10 weekbladen v.a, 55 ct. Neemt u ook eens een proef met on ze map. Inl. postbus 192, Til- burg- Tel. 04250-30760.X Danklof biedt zijn lezers 10 vooraanstaande weekbladen vanaf 55 ct. per week. Nu de tijdschriften weer duurder worden, moet u als zuinige huisvrouw eens een proefabon nement nemen op onze lees map. Inl. postbus 192, Tilburg, tel. 04250-30760.69425 Grote prijskaarting zon, 29 dec. om hanen en konijnen in café A. v. Waterschoot, Graauw. Beg. 7 uur. Schieting op liggende wip zo. 29 dec. bij P. de Caluwe, Graauw. Om 10 kalkoenen. Inl. 4,25 ter. 3,-. Beg. 3 uur. 11836 Hoktentoonstelling zon. 29 dec. in Café F. Baart. Stationsweg Hulst, v. d. liefh. J. de Lijzer en L. Wentzler. 11838 „NU" met 20% korting Uitsluitend merktenten ROOSENDAAL Tel. 01650 - 5842-4318 J)E LEEUW van vijf en zeventig. te zijn de vijf del Nog steeds is hij| hij te behoren to Bouwmeester. Hil nog een dimensiil het experiment en hen tot iets aan zijn persoonlij! delijk in hem. Hl de tijd vroeg en rpONEELSPELEN wal Zelfs in de oorlogsjl der moest duiken in 1 hij voordrachtavonden! Gijsbregt eens als sola je jonge onderduikers kreeg zijn werk een I heid, vrucht van jareii waarbij niets hem te was in deze jaren, daj het katholicisme. Hij heeft in de loop tallen klassieke rolld vormen als het wareT waarop zijn toneelspel wikkelde in soms zeerf toningen, die boeiden stootten. Hij was bovej bouwer par excellent in de schijnwereld, I opbouwde, de intentie! voeren stuk wist neer| ÜEN IDEE geven varl hij in de loop der I bracht, kan slechts eeil druk zijn. Beroemd isI in Vondels treurspel, nl was een van zijn vele I len. Hij bracht Mephisl uitvoering, die hem te| doctoraat opleverde, leerde even goed in Teirlinck en Molnar. Ir| rollen trachtte Van een getuigenis uit te dl dat hij niet altijd doorl pen werd. Getuigen dJ mayers Circus Knie el ginds prof. dr. J.C. B in zijn herdenking; geklaagd heeft ove lijke verwaarlozi waardevolle gedee werk van Willen: wel wat schot g< bestudering van d' ter en zijn poëzi Hubert Michaël Eeten hebben wa; dragen geleverd, verzamelde zijn kend uit De Niei Levende Talen, e; een deeltje van lijke reeks Kartor geversmaatschapp Van Gennep te A droeg het op aan gaf het „Dichterli tot titel. TTE SCHRIJVER, neer dacteur van de Niei se Courant, heeft zich met de interpretatie gedichten, vooral gezien het leven van Kloos. B bij een bijdrage tot de de chronologie van de ten uit de jaren 1880 to zich op zijn tocht door laten weerhouden door Evenmin als het moge van Louis Couperus op beoordelen zonder de de romancier er in te men dat bij een figuu men de historische was grijpen van zijn werk g doen. Zoals dr. H. W. staat ook Peter van over het delikate ond homoseksualiteit openh op een waardige man; XTET EERSTE opstel al direct bijzonder i de schrijver de same tussen enkele sonnette

de Stem | 1963 | | pagina 4