Oorlog tegen Israël niet Mist bezorgde verkeer, K.L.M. en havens strop V.S.-legatie in Sofia had roerig dagje 1IMFA' Troepen handhaven rust op Cyprus Grieks-Orthodoxen zijn tegen ontmoeting paus-patriarch Bubble-UP Muur blijft domineren neem nu... EGYPTISCH BLAD Rechters bezochten „Lustige Witwe" Nederlandse schipper in België verpletterd Dr. van Roijen naar Londen Erhard naar VS vertrokken Rechter krijgt geen woord uit Argoud DAGBLAD VOOR ZEELAND President van Kameroen „Nederlanders doen prima werk Beto, smeten ruiten in gers Zuidelijke wind Ook Engeland en Italië onzichtbaar Gentse bisschop (70) overleden Rumoer om een haar „We kunnen liet Westen dwingen Opvolger al gekozen U helpt U zelf en Betaal per kwartaal NEDERLANDS ELFTAL IN DE PUT GEEN VERZET VAN SYNODE, MAAR Rendez-vous niet helemaal zeker Verliefdheid kostte zwijn het leven Voor GodKoningin en Vaderland 103e JAARGANGNo. 24472 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dtf W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 28 DECEMBER 1963 Aconneme prijs m.i.v. 1 januari 64 9',75 pei kwartaal, exd. 0,25 in casso; 1 1,85 per post excl. 0,50 incasso; f 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0 45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanyraag gaarne verstrekt. Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraet 24 tete.oo- .601 OOSTBURG: Nieuws,raaj 41 - telefoon 2393) Zo ziet het er in Berlijn uit: de muur domineert nog altijd, ondanks de zogeheten mense lijkheid van Ulbricht. Hon derdduizenden mensen moch ten er door om hun familie op te zoeken. Het bezoek gaf geen onverdeelde blijdschap. Nog enkele dagen zal de muur „open" zijn. Na 5 januari begint een nieuw jaar van grimmige onverzettelijkheid, van schoten en van angst. Er is niemand in Berlijn, die zich een prettiger beeld van het komende nieuwe jaar durft te vormen. 1 55 De president van Kameroen, Ahmadou Ahidjo, heeft zich met lof uitgelaten over het werk van de Nederlandse yrijwilli- gers die onlangs in westelijk Kameroen zijn aangekomen. Tijdens de plechtigheid, waarin de nieuwe Nederlandse ambassadeur in Ka meroen, W. G. Zeylstra, hem zijn ge loofsbrieven overhandigde, zei Ahidjo. dat. het gebaar van de Nederlandse re gering vrijwilligers te sturen, een bewijs was van de concretisering van de vriend schappelijke banden tussen Kameroen en Nederland. De president beschreef het werk van deze vrijwilligers als „zeer humanitair". GISTERAVOND dééd zich tussen Londen en Birmingham een kettingbotsing voor waarbij vijftig auto's betrokken waren Vijf mensen kwamen om het leven en acht werden zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde toen een vrachtwagen in brand vloog en een automobilist stopte om hulp te bieden. Ongeveer de helft van de wa gens, die daardoor op elkaar botsten, liep zware schade op. -,0r 1 r j "C'.T.r 'im/i f'S, Zo zag de wereld er uit Een groot deel van ons land (en ook Engeland en Italië) hebben gisteren te kampen gehad met een ondoordringbare mist. Die trof vooral de K.L.M., omdat op Schiphol geen enkel vliegtuig kon landen of opstijgen. Het zicht was er maar enkele dentallen meters. De strop die de lucht vaartmaatschappij had, beloopt tiendui zenden guldens. Een grote menigte Bulgaren, vooral jongeren, heeft gisteren urenlang gedemonstreerd voor het (Advertentie) VRUCHTENLIMONADE Flessen vol zonnige verfrissing l Een mooi LIMF A-spel cl je GRATIS bij elke twee Gezinsflessen. VRAAG UW WINKELIER ZUID-SLAVIE heeft de dienstplicht ver kort van twee jaar tot 18 maanden. Dienstplichtige produktieve arbeiders krijgen maandelijks een premie van 10 procent van het loon. RUSLAND en Algerië hebben in Mos kou een verdrag voor economische en technische samenwerking getekend. IN SINGAPORE zijn weer acht personen aangehouden in verband met beweerde Indonesische spionage en sabotage in Maleisië. Overigens schijnt Indonesië zich de laatste dagen nogal rustig te ge dragen. vïrïy^tiiig medegedeeld door het fr ,M.I., geldig tot vanavond, opge- Z maakt gisteravond 23.15 uur: veranderlijke bewolking en overwe- gend droog weer met op sommige J Plaatsen mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Over het algemeen iets hogere temperaturen, vandaag: zon onder 16.34 uur. Maan op 15.05 uur. I Morgen: zon onder 16.35 uur. Zon op Z 8.48 uur. Maan onder 7.28 uur. Maan Z op 15.48 uur. Maandag: zon op 8.48 uur. Maan op 8.43 uur. Z Amerikaanse gezantschap in de Bulgaarse hoofdstad Sofia. In het begin waren er enkele honderden mensen op de been, maar korte tijd later was de menigte uitgegroeid tot een paar duizend. Daarbij wa ren echter ook de vele toegestroom de nieuwsgierigen. De betogers smeten de ruiten van het legatiegebouw in, maar er werd nie mand gewond. De betoging vond haar oorzaak in het proces tegen de Bulgaar Georgiev, die op het ogenblik in Sofia berecht wordt in verband met hem ten laste gelegde spionage voor de Ameri kanen. De verdorven Amerikanen, die er niet voor terugdeinzen een zwakke zoon van een socialistisch land om te kopen teneinde achter de geheimen van de Bulgaarse staat te komen, moesten dat bekopen met een aantal kapotte ruiten en een rumoerige dag. De mensen van de legatie en bezoe kers, die in het gebouw waren, durfden niet naar buiten komen. Later kwam de Bulgaarse militie de straat voor het ge bouw ontruimen, maar er bleven nog wel geruime tijd heel wat mensen in de buurt slenteren, hetgeen de Amerikanen tot voorzichtigheid noopte. Toen de ge hele straat werd afgezet, voelde men zich in het gehavende gebouw weer rustiger. Alle ruiten van de eerste drie verdiepin gen waren ingegooid en de Amerikaanse auto's, die ervoor stonden, waren onder steboven gegooid. De betogers hadden met spandoeken laten weten dat de Ame rikaanse imperialisten en hun inlichtin gendienst „weg" moesten. Toen de rust was weergekeerd leek de straat, waar de Amerikaanse legatie is gehuisvest, een waar slagveld. Drie Belgische rechters hebben in de Koninklijke Schouwburg van Brussel een voorstelling bijgewoond van Franz Léhars operette „Die Lustige Wftwe", teneinde te kunnen beslissen of de eer biedwaardige dame al dan niet in dis- crediet is gebracht door de bewerking van de beroemde Franse choreograaf Maurice Bejart. Hun avondje uit is het directe gevolg van een officiële eis eerder deze maand van de huidige bezitters van de auteurs rechten om de opvoering onmiddellijk stop te zetten, omdat de bewerking door Bejart in geen enkel opzicht beantwoord de aan het originele libretto van de ope rette en de wet op het copyright was overtreden. De bisschop van Gent, mgr. Karei Jus- tinus Calewaert, is gisteren overleden. Hij werd 70 jaar. Mgr. Calewaert, die sedert maart 1948 bisschop van Gent was, werd j.l. maan dag in het ziekenhuis opgenomen. Be kend was dat hy al lange tijd aan sui kerziekte leed. 55 Ook op Zestienhoven lag het hele vlieg verkeer stil. De havens van Rotterdam en Amsterdam hadden eveneens veel van de mist te lijden. Het wegverkeer, al was dat dan na de kerstdagen verre van druk, heeft in een groot deel van het land grote hinder ondervonden. In het zuiden was het over het algemeen heel wat minder erg gesteld dan elders in het land. Het westen heeft het ergst geleden. Ook Engeland heeft volop zijn deel ge had. Volgens de Britse automobilisten club is het deze winter zelfs in Enge land nog niet zo erg geweest. Boven dien werden vele wegen nog spiegel glad en het verkeer werd op vele plaatsen dan ook totaal ontwricht. Ruim tien meter zicht meldden de pa trouilles van de Britse „wegenwacht". Een dubbeldeksbus. die aan het slip pen ging, kantelde. Daarbij werden twintig mensen gewond. De Londense luchthaven trof hetzelfde lot als Schip hol: er was geen verkeer mogelijk en de toestellen, die hadden moeten bin nenkomen, moesten uitwijken. In het noorden was het zicht aanzienlijk be ter en zo kon het vliegveld Prestwick de DC-8-toestellen uit New York, Ca nada en Tokio opnemen die Amster dam hadden moeten bereiken. In het centrum van Londen was de mist zó dicht dat men maar enkele meters voor zich uit kon zien. Vele automo bilisten lieten hun auto's staan en schuifelden te voet verder, hetgeen trouwens "niet minder moeilijk was dan rijden. Een „Londense" mist trof ook Italië. De nauwelijks aan dit natuurverschijnsel gewende Italianen wisten er in het verkeer geen raad mee en er kwamen dan ook tientallen ongelukken voor. Daarbij werden vele mensen gewond. Het zwaarst was de mist wel op de weg tussen Lodi en Milaan. Daar was maar één meter zicht. Uit een moskee in Hasratbar, een dorp bij Srinagar, de hoofdstad van Kasjmier, is naar verluidt een haar gestolen, die van de profeet Mohammed zou zijn. De politie heeft een groot aantal mensen verhoord en verscheidene razzia's uitgevoerd. De wegen naar Srinagar zijn bewaakt en de wa penstilstandsgrens tussen het door India en het door Pakistan bezette Kasjmier is gesloten. Naarmate het bericht van de roof zich door het merendeels mohammedaanse Srinagar ver spreidde steeg de spanning. Win kels werden gesloten en groepjes mensen trokken door de straten met zwarte vlaggen. Zij spoorden de regering aan een grondig onder zoek te doen instellen om de gesto len relikwie te achterhalen. De Nederlandse schipper Johan Kie- booms, 42, uit Gorinchem, gleed gisteren uit aan boord van zijn schuit ..Anna", die op de Rupel in de sluis van Wintham lag. Kiebooms kwam in het water te recht en werd verpletterd tussen zijn schuit en de kiel van een ander vaar tuig. Hij overleed in het ziekenhuis van Bornem. Het Egyptische dagblad „Al Ahram' beweert dat de kans bestaat dat de Ara bische landen een oorlog zullen begin nen om te voorkomen dat Israël water uit de Jordaan gebruikt voor de bevloei ing van de Negev-woestijn. Wat het blad zegt, pleegt meestal een getrouwe afspiegeling te zijn van het standpunt van president Nasser van de V.A.R. „Het besluit dat genomen moet wor den is voornamelijk politiek", aldus het blad, „een besluit om oorlog te voeren is een politieke, dat alleen staatshoofden kunnen nemen Volgens het blad zijn de strijdkrachten van de V.A.R. „in staat om de voornaam ste rol in de strijd op zich te nemen, maar wij willen weten of er andere Ara bische landen zijn die willen helpen". De Arabische wereld bezit, (o.a. in de olie), ook wapenen om druk uit te oefenen op westelijke mogendheden, zo als de Verenigde Staten en Engelland, wanneer die Israël te hulp zouden willen komen, aldus Al Ahram. Het blad schrijft letterlijk: „De Arabi sche wereld strekt zich van de Perzische Golf tot de Atlantische Oceaan uit als een barrière tussen het Westen en zijn levensbronnen in Afrika en Azië. De belangrijkste routes op zee, te land en Washingt on bevestigt Van betrouwbare zyde in Washington is vernomen dat een gerucht, dat al eni ge tyd in Nederland de ronde doet, volgens hetwelk de Nederlandse ambas sadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Roijen binnenkort naar een andere standplaats zal vertrekken, juist is. Men meent te weten dat zijn opvolger reeds is gekozen voor Washington, doch dat het nog wel enkele maanden zal du ren voor het vertrek van dr. Van Roijen een feit wordt. Londen zou de volgende standplaats van dr. Van Roijen zijn. in de lucht, en zelfs de oliepijpleidingen moeten door of dicht langs Arabisch grondgebied lopen Dit alles moet in de strijd om het lot van Arabië worden geworpen. In geval van een botsing mo gen zij niet open blijven voor degenen die Israël willen helpen". De Egyptische pers heeft intussen alle aanvallen op Arabische staatshoofden ge staakt om een gunstig klimaat te schep pen voor de voorgestelde topconferenties. Op Nassers voorstel inzake een topover- leg over de Jordaan-kwestie hebben alle Arabische landen, op Saoedi-Arabië en Marokko na, positief gereageerd. De twee genoemde landen liggen overhoop met Nasser en op hun steun hoeft hij daar om niet te rekenen. De Westduitse kanselier Erhard is gis teren met een gecharterd vliegtuig naar Houston vertrokken voor besprekingen met president Johnson van de V.S. Er hard, die vandaag en zondag op de ranch van Johnson met het Amerikaanse staatshoofd zal spreken, wordt vergezeld door de Westduitse minister van buiten landse zaken, Schroder, en andere hoge functionarissen. Volgens 'officiële zegslieden is de kan selier van plan Johnson mee te delen dat de door de E.E.G.-ministers bereik te overeenkomst hem wel tot voldoening stemt, maar dat de besluiten pas vol gend jaar, tijdens de internationale be sprekingen over een uitbreiding van de handel en een verlaging van de tolmu ren, op de proef zouden worden gesteld. Een der vraagstukken, waaraan de Amerikaanse en Westduitse leiders ook veel aandacht zullen besteden, is de kwestie-Berlijn. Ja. dat is het plezierige als U als weekabonnee van Dagblad De Stem voortaan per kwartaal gaat be talen. U maakt het U zelf gemakke lijker èn U helpt onze agenten; zij behoeven dan maar eenmaal per kwartaal bij U aan te bellen om het abonnementsgeld té incasse ren. Een hele tijdsbesparing voor U en voor onze agenten. r U kunt ook tijdig voor het ingaan t van het nieuwe kwartaal aan ons gireren (vanaf i januari a.s. f 9,75 J per kwartaal) door overschrijving J op onze postrekening no. 1114111. t Maak het U zelf gemakkelijk „Wij zitten met het Nederlands Elftal in de put". Dit zei bonds voorzitter A. Schroder op de jaar vergadering van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. Waar moet het met het Oranjeteam in 1964 heen? Wat moet er wor den gedaan om weer een goede ploeg te krijgen? In dit nummer geven vier deskun digen hun visie op het Nederlands Elftal. Op een speciale pagina staan artikelen van: LEO PAGANO, chef-reporter van de Katho lieke Radio Omroep. Ir. AD. VAN EMMENES, redacteur van „Sport en Sport wereld". RENE MARIEN, chef-redacteur van de „Gazet van Antwerpen". FAAS WILKES, oud-international. Zij spreken over het wel en wee van het Nederlands Elftal. U mag echter met ben meespreken. De sportredactie van „Dagblad De Stem" nodigt iedereen uit zijn of haar visie te geven over de opbouw van het Nederlands Elftal. Een speciale pagina zal daarover op zaterdag 11 januari verschijnen. Wy zijn benieuwd naar uw mening. In Parijs is gisteren het proces hervat tegen de ex-kolonel van het Franse le ger, Antoine Argoud, die ervan wordt beschuldigd een van de leiders te zijn geweest van de organisatie van het ge heime leger, de O.A.S., verraad te heb ben gepleegd en samengezworen te heb ben tegen het leven van president* De Gaulle. Evenals op de eerste dag van het pro ces weigerde Argoud te antwoorden op vragen die hem door de president van de rechtbank werden gesteld. Hij wendde zijn hoofd af van de pre sident en staarde naar een plek op de muur, voorgevende dat hij de vragen niet hoorde. De ex-kolonel neemt deze uitdagende houding aan op grond van. zijn bewe ring dat hij uit München is ontvoerd door geheime Franse agenten. Argoud kwam nonchalant de rechts zaal binnen, zijn handen diep in zijn zakken gestoken. Herhaaldelijk ging hij met zijn rug naar de rechters zitten, zoog luid hoorbaar op een zuurtje en glimlachte naar zijn aanhangers op de publieke tribune. De president van de rechtbank slaagde er niet in een antwoord aan Argoud te ontlokken toen hij hem vroeg naar de omstandigheden waaronder hij werd ge arresteerd. De synode van de Grieks-orthodoxe kerk heeft besloten zich niet te verzet ten tegen het voornemen van patriarch Athenagoras van Constantinopel om paus Paulus te ontmoeten tydens diens bedevaart op 4, 5 en 6 januari, langs de H. Plaatsen in Palestina. Een ont moeting, die volgens patriarch Bene- diktos van Jeruzalem nog lang niet vaststaat. Gisteren is in Rome een af gezant van de Grieks-orthodoxe kerk aangekomen om vandaag met de paus een dergelyke ontmoeting te bespreken. Met de stem van de metropoliet van Grevena tegen besloot de synode dat de kerk van Griekenland niet bereid is haar mening te geven en de gehele verantwoordelijkheid voor de ontmoe ting voor rekening van patriarch Athe nagoras te houden. De synode vindt dat de ontmoeting op dit ogenblik met de paus echter niet zonder gevaar is en dat deze kwestie behoorlijk bespro ken had moeten worden in een bijeen komst van alle autocefale kerken der orthodoxie. De twee vertegenwoordigers, Caval- lieratos en Baizos, van het ministerie van buitenlandse zaken van Grieken land, hadden bij het begin der synode vergadering als hun mening gegeven, dat het opportuun was, wanneer de kerk van Griekenland geen bezwaren zou opperen tegen de ontmoeting van de orthodoxe patriarch van Constanti nopel met de paus van Rome. Als re den voegden beide vertegenwoordigers eraan toe, dat de paus en de patriarch geen besprekingen zouden voeren. De synode van de Grieks-orthodoxe kerk heeft aldus besloten als antwoord op het telegram van patriarch Athe nagoras, waarin deze zijn voornemen voor de ontmoeting met de paus aan kondigde en de instemming der ortho doxe kerken daarvoor vroeg. In dit telegram herinnerde de pa triarch aan het besluit van de onlangs gehouden pan-orthodoxe conferentie van Rhodos. In dit besluit oordeelde de conferentie het wenselijk, dat een theo logisch gesprek tussen orthodoxie en Katholieke Kerk zou worden voorbe reid. De ontmoeting van paus Paulus en patriarch Athenagoras zal naar wij reeds meldden plaatsvinden in de basiliek van het H. Graf, waarschijnlijk op 6 januari. Intussen blyft de Grieks-orthodoxe patriarch van Jeruzalem, Benediktos, zich verzetten tegen een ontmoeting van de paus met de patriarch. Bene diktos heeft twee afgevaardigden naar Athene gestuurd om met de Grieks- orthodoxe kerk contact op te nemen. Beiden zouden daarna doorreizen naar Constantinopel om patriarch Athena goras van zyn plan af te brengen. Tot dusver hebben de orthodoxe ker ken van Antiochië, Alexandrië, Belgra do en Boekarest zich met de ontmoeting akkoord verklaard. De patriarch van Constantinopel wacht nog op antwoord van de patriarch van Moskou. Britse, Griekse en Turkse troepen pa trouilleren in Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, om te voorkomen, dat botsingen tussen Griekse en Turkse Cyprioten ont aarden in een burgeroorlog. De gecombineerde strijdkrachten van de drie NAVO-landen moeten er zorg voor dragen, dat het staakt het vuren wordt geëerbiedigd. In Nicosia was het gisteren rustig. De Cypriotische minister van binnen landse zaken, Yorgadjis, verwierp Turkse beschuldigingen dat Griekse Cyprioten wreedheden zouden hebben gegaan je gens de Turkse minderheid. De kwaad aardigheid en valsheid van deze bewe ringen waren des te erger, meende de minister, doordat de president van Tur kije, Kemal Gursel, ze van de vice-presi dent van Cyprus, dr. Fazil Kuchuk, had overgenomen en voorgelegd aan ver scheidene staatshoofden. Ongeveer 300 studenten, merendeels Cyprioten, hebben in de straten van Athene gedemonstreerd in verband met de crisis op Cyprus. In een boodschap aan de Cyprioten verklaarde premier Papandreou, dat het Griekse volk aan hun kant stond. Ook in Ankara is gedemonstreerd. Een van de betogers werd toegelaten bij premier Inoenoe. Hij vertelde dat de premier had verteld: „Blijf kalm. Het probleem is thans in handen der rege ringen van Turkije, Griekenland en En geland. De Turkse regering houdt de si tuatie scherp in het oog". De demonstranten droegen Turkse vlaggen en portretten van de nationale held Kemal Ataturk. Zij zongen nationa listische liederen en schreeuwden: Cy prus is Turks". In Londen hebben Turkse Cyprioten een petitie afgegeven op 10 Downing Street, de ambtswoning van de Britse premier, nadat zij voor de parlements gebouwen hadden gedemonstreerd. Men droeg borden met opschriften als „Ma- karios aan de galg" en „Help onze kin deren tegen de Griekse Cyprioten". In Londen is vernomen dat Engeland voornemèns is een „vredesconferentie" voor Cyprus uit te schrijven om te hel pen de geschillen tussen de Griekse en Turkse Cyprioten uit de weg te ruimen. Engeland is thans bezig zijn basis op Cyprus te versterken met troepen uit zijn strategische reserve. De eerste ver sterkingen zijn al op Cyprus aangeko men. (Advertentie) heerlijk verfrissende in huis Pijrlelijk gratis een fraai BUBBLE UP-speldje bij: 2 Gezinsflessen, of 3 flesjes van 23 j cl. VRAAG UW WINKELIER Was hij maar wegge gaan, dan was er niets gebeurd, maar de ver liefdheid van het grote wilde mannetjes-zwijn op zijn roze tamme soortgenoten van het andere geslacht was zo groot, dat hij zich niet verjagen liet. Met een onwrikbare vastbera denheid lag de vervaar lijke beer gisteren voor een schuur in Kil der (bij Doetinchem)waar in zich een aantal aan vallige zeugen ophield slechts voor de woeste ling beschermd door een houten deur. De nade ring van de boer ver mocht het dier niet te verjagen. Ook bij de komst van een jager met een geweer won de ver liefdheid het van de vrees: het beest bleef waar het was. Een welgemikt schot heeft to ensnel een eind aan zijn leven gemaakt en de rust op de hof stede gered.

de Stem | 1963 | | pagina 1