medewerkers voor „De Gebochelde" RADIO EN TELEVISIE -OP KERSTDAGEN- Huis met hoofden en huis met bloedvlekken Zwart o iffmïflrfl De verdwenen Da Vinei Hinter en Minter en de Grcoprops na drukke dag: norac voor gevoelige maag 5 5 Eerste kerstdag op het scherm 2ocjezec}cl Lukfes naar door Martin Mons item-feuilleton Hoofdrol in musical „The sound of music John Heesters repeteert al Nieuwe onlusten op Cyprus Een dode7 gewonden DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 24 DECEMBER 1963 ]y/[orgen, woensdagavond op eer ste kerstdag, zullen de toeschou wers kennismaken met het uit het eind van de negentiende eeuw daterende stuk „De gebo chelde" van Anicet Bourgeois en Paul Feval. De televisiebewer king is van Willy van Hemert, die met de uiterste zorg dit spel van bijna vier uur heeft inge kort tot ruim de helft. Deze „oude draak", zoals de acteurs dit romantisch spel betitelen, heeft jarenlang in het archief gelegen. De laatste keer dat het werd opgevoerd was in het cri sisjaar 1933 op initiatief van Karei Wunnik, de directeur van het Amsterdamse Carré. Cn nu hepft Willy van Hemert het aan- gedurfd om dit massaspel voor de televisie te bewerken en te regisseren. Op geld behoeft er bij deze kerstpro- duktie niet zo nauw te worden geke ken. De moeilijkheden scholen veeleer in een gebrek aan studioruimte en technische faciliteiten. In twee en een halve dag moest in de zeer beperkte ruimte van de St.-Vitusstudio te Bus- sum dit enorme stuk op de beeldband worden vastgelegd. Als de kijker wordt geconfronteerd met een realistische schermscène onder leiding van maitre Van de Valk van de Haarlemse schermschool, tevens schermleraar aan de Amsterdamse To neelschool, kan hij zich niet voorstel len hoe deze realistische scène werd opgenomen in een studioruimte, waar de technici de nek braken over de kabels, microfoonstatieven en andere elektronische attributen. Peter Zwart had een ingenieus decor ontworpen, dat niet alleen in de rondte was opge bouwd maar als een draaitoneel steeds nieuwe achtergronden ontvouwde voor de zeer spannende avonturenroman. TTloormanager Henny Greve leidde aan r de hand van de regie-aanwijzingen van Willy van Hemert met feilloze precisie het verloop van het spel en gidste met eindeloos geduld de acteurs Op bijgaande foto zien we Bas ten Batenburg en Camille de Vries als Peyrolles en Martine in een scène uit „De Gebochelde". en actrices precies naar de plaatsen, waar ze voor de alsmaar loerende en zachtjes toesluipende televisiecamera's moesten acteren. De ruimte om te ma-( noeuvreren was zo klein, dat foto grafen en journalisten onverbiddelijk van het toneel werden gestuurd. In de kamer van het NTS-journaal kon den zij op het beeldscherm de afwik keling van het spel volgen. In de lunchpauze hadden wij een kort gesprek met Willy van Hemert, die het zweet van het voorhoofd wiste en dankbaar was, dat er weer twintig bladzijden van het kilozware manu script op de beeldband waren vast gelegd. Hij toonde zich uiterst tevreden over de medewerking van alle arties- Op de avond van nieuwjaarsdag nodigt de KRO de tv-kykers uit een uitstapje te maken naar het „Huis met de hoof den" en het „Huis met de bloedvlekken" in Amsterdam om er wat oude, gerucht makende geschiedenissen op te halen. Het leven van de eerste bewoners van deze huizen zal eens onder de loep wor den genomen, terwijl bovendien enige anekdotes worden verteld, die aan de benamingen „Huis met de hoofden" en „Huis met de bloedvlekken" zijn ont leend. Al met al een documentaire met een wat speels karakter, waarvoor Rigo Kalkhoven de vertelstof leverde. Samen met cameraman Ad Braamhorst trok samensteller-regisseur Piet Franse door Amsterdam en reconstrueerde, in een authentiek 17e eeuwse omgeving, enige episoden uit het leven van Koenraad van Beuningen, zesmaal burgemeester van Amsterdam. De historische terugblik in dit pro gramma zal wel eens goed kunnen pas- sen in de sfeer van een nieuwjaarsdag, wanneer men geneigd is de bakens van de tijd even te verzetten. Rijksmuseum, gemeente-archief van Amsterdam, scheepvaartmuseum, de heer J. B. Winkeler van het voormalig West-Indisch huis en het wapen- en legermuseum te Leiden, verleenden medewerking aan deze uitzending. ten, die, hoewel ze meestal 's avonds in het land weer uren voor het voet licht moesten staan, zich overdag ten volle gaven, om de ingewikkelde intrige van dit stuk tot leven te bren gen. Alles ging in de beste harmonie en geen moeite was te veel om de ge interesseerde kijker op de avond van eerste kerstdag een tv-produktie voor te schotelen, die er zijn mag. Op Hilversum I (402 m) is er een bel canto-programma van de AVRO. Om 20.05 uur volgt „Hou je aan je woord" en om 20.45 uur musiceert het radio-kameror kest.. Vervolgens kunt u om 21.35 uur luisteren naar het verhaal „Het derde stukje stof". Om 21.50 uur zingt het Hul ster gemengd koor o.l.v. Jo Ivens kerst liederen. Kerstgedichten en muziek wor den om 23 uur in het programma onder de titel „En het licht scheen in de duis ternis" uitgezonden. Het emigrantenkoor uit West-Australië kunt u om 20 uur op Hilversum II (298 m) in het KRO-programma beluisteren. Vervolgens is er om 20.20 uur een uit zending van het kerstspel .,De ster van Bethlehem". Daarna wordt om 21.15 uur grammofoonmuziek ten gehore gebracht. Vervolgens musiceert om 21.35 uur het Concertgebouworkest. Albert de Klerk bespeelt om 23.10 uur het orgel van de St.-Lambertuskerk te Helmond. Precies om middernacht begint de uitzending van de plechtige nachtmis, opgedragen in de parochiekerk van de H. Antonius van Padua in Dordrecht. RADIO KERSTNACHT De KRO-radio zendt in de kerstnacht om precies 0.00 uur de plechtige nacht mis uit op Hilversum II (298 m). Het H. Offer wordt gecelebreerd in de paro chiekerk van de H. Antonius van Padua te Dordrecht door pastoor J. Langemeyer, die tevens de predikatie houdt. Het koor zingt o.l.v. Otto Deden de vaste gezangen uit de Missa Eucharistica van Perosi en de wisselende gezangen van de nachtmis. Op Hilversum I (402 m) zendt het IKOR om 0.00 uur de kerstnachtdienst uit, wel ke wordt gehouden in de Amstelkerk te Amsterdam. EERSTE KERSTDAG Op Hilversum I (402 m) luiden om 8 uur de kerstklokken, om 8.18 uur ge volgd door een kerstcantate. Het Chr. Haags Knapenkoor zingt om 9 uur kerst liederen, om 9.15 uur gevolgd door „Lich te klanken uit Engeland". De VPRO geeft om 10.45 uur een „Kerstimpressie" van André Kuyten en Peter van Gestel. Om 12 uur musiceert het Promenade orkest. H.M. de Koningin spreekt om 13 uur een kerstboodschap uit. In de mid dag om 14.10 uur speelt het Omroep orkest o.l.v. Bogo Leskowitsj en om 15.50 uur is er een modern kerstverhaal voor de jongeren onder de titel „De maan in top". De documentaire „Waarom luistert er niemand?" wordt om 16.20 uur uitge zonden. Om 17.30 uur kunt u luisteren naar een programma uit het Ned. sana torium te Davos. Vervolgens worden om 18.45 uur internationale kerstliederen ten gehore gebracht. Het avondprogramma vermeldt om 20.05 uur het kerstspel voor de eenzamen „Ieder voor zich" en om 21.50 uur de Rudi Carrell-kerstshow uit Davos. Ten slotte is er om 22.40 uur de kerstfantasie „Een andere keer zou anders zijn..." De KRO zendt op Hilversum II (298 m) 's ochtends om 8.15 uur kerstliederen uit. Om 8.30 uur volgt de hoogmisuitzending uit het studiehuis St. Jozef te Hees bij Nijmegen. In het programma „De zin gende kerk" worden om 9.30 uur kerst liederen ten gehore gebracht. De NCRV zendt om 11.15 uur kerstmuziek van het Leger des Heils uit en om 11.45 uur een kerstprogramma uit Indonesië. In de mid dag is er om 16.15 uur een uitzending van Weense en om 18.30 uur een repor tage van de Volkkerstzang in het Am sterdamse RAI-gebouw. Het avondprogramma wordt om 19.30 uur geopend met een internationaal kerstliederen-programma. Daarna kunt u om 20.08 uur luisteren naar werken van J. S. Bach. Voorts is er om 21.30 uur een muzikaal kerstprogramma, terwijl tot slot om 22.55 uur het Radiokamer orkest o.l.v. Willem van Otterloo musi ceert. TWEEDE KERSTDAG De AVRO verzorgt op Hilversum I om 8.15 uur een Ontbijt met kaarslicht, om 9.15 uur gevolgd door instrumentale mu ziek uit de Engelse renaissance. De mu- ziekrevue Kleurrijke klanken begint om 11.45 uur. Voorts staat op het programma om 13.15 uur de rubriek Klankjuwelen en om 14.30 uur een kamermuziekconcert. De Skymasters geven om 15.30 uur een kerstmatinee, om 17.30 gevolgd door de Sportrevue. Het avondprogramma bevat om 19.30 uur zang van het Utrechts Byzantijns Koor en om 20.05 uur een concert door het Orchestra San Pietro a Majella. Ver volgens is er om 21.15 uur een verstrooi ingsprogramma onder de titel Bij kaars licht en pianoforte. De suite uit het bal let Het Zwanenmeer kunt u om 22 uur beluisteren. De avond wordt om 22.45 uur besloten met de vreemde geschie denis Het jaar, dat kerstmis niet door ging, en om 23.15 uur de rubriek Disco- taria met internationale kerstliedjes. De KRO zendt 's morgens om 10.05 uur op Hilversum II de hoogmis uit, welke wordt opgedragen in de parochiekerk van het H. Sacrament te Breda met als celebrant pastoor C. A. van Duyse. Pre- dikant is prof. dr. J. v. d. Bosch. Het koor zingt o.l.v. Louis Toebosch de Missa Duodecim Apostolorum van Louis Toe bosch. Om 11.45 uur speelt het Metropole orkest en om 13.20 uur concerteert het Berlijns Symfonie Orkest. Het avond programma van de NCRV vermeldt om 19.15 uur kerstliederen en om 20 uur een samenzangprogramma uit de St.-Joris- kerk te Amersfoort. Vervolgens is er om 20.30 uur het seriehoorspel De jeugd op eigen wieken. Johan van Dommele geeft om 21.45 uur een orgelconcert in de Euse- biuskerk te Arnhem, waarna om 23 uur sonates van Mozart ten gehore worden gebracht. TELEVISIE NACHTMIS In de kerstnacht om 23.55 uur neemt de NTS de Eurovisie-uitzending van de nachtmis in de middeleeuwse St.-Salva- tor-kathedraal te Brugge over. De H.- Mis zal worden opgedragen door mgr. E. de Smedt, bisschop van Brugge. Tij dens de liturgieviering zal het knapen koor van de kathedraal kerstliederen zin gen. Aan de middernachtmis gaat nog een korte filmimpressie, getiteld Brugge op kerstavond, vooraf. Op de ochtend van eerste kerstdag wordt van 10 tot 11 uur een protestantse kerkdienst uit de Evangelisch Lutherse kerk te Colmar uitgezonden. De voor ganger is ds. Jean Bresch en muzikale medewerking verleent het RTF-orkest van Straatsburg, zomede het kerkkoor. Daarna vertoont de NTS om 11 uur een documentaire getiteld De komst van Christus, waarin het leven van Christus op aarde wordt verbeeld in een montage van honderden van de beroemdste schil derijen ter wereld. Om twaalf uur op de ochtend van eerste kerstdag schakelt de NTS over naar het Sint-Pietersplein te Rome waar paus Paulus VI de zegen Urbi et Orbi van de loggia zal geven. In de middag worden door de NTS van 15 tot 16 uur twee films vertoond, welke geschikt zijn voor alle leeftijden. Om 15 uur draait de Tsjechische poppenfilm Kutasek en Kutilka in de bergen, en om 15.30 uur een film getiteld Maxi het oude paard, dat zich afspeelt in een Beiers dorpje. Om 16 uur wordt door het groot ste circus in Engeland van Billy Smart een kerstvoorstelling gegeven. Om 17 uur verschijnt Pipo de clown. Op de avond van eerste kerstdag pre senteert de VARA om half acht een muzikaal programma gewijd aan de com ponist Irving Berlin m.m.v. Milly Scott, Anner Bijlsma en The Shepherds. Het journaal duurt slechts vijf minuten van 20 tot 20.05 uur. Daarna zingt Anneke Grönloh kerstliedjes. De hoofdschotel van de avond vormt om 20.20 uur een op voering van het zeer romantische tv-spel De Gebochelde met Bob de Lange in de hoofdrol. Om 22 uur volgt een telerecor- ding onder de titel I Musici in Blauw kapel, waarna om 22.25 uur het program ma Kerstooomkaarsen tussen engelenhaar met o.a. de medewerking van Henk van Ulsen, Jules de Corte. Donald Jones en Lies Franken wordt vertoond. TWEEDE KERSTDAG De KRO-televisie zendt op tweede kerstdag 's middags om drie uur een kerstcabaret uit onder de titel l'Heure des dames, met teksten van Guus Vleu gel en de muziek is van Ruud Bos. Naast Henk van Ulsen treden op Maya Bouma, Nellie Frijda en Sylvia de Leur. Voorts is er van 16 tot 17.50 uur een rechtstreekse reportage van het inter nationale zaalhandbaltoernooi te Utrecht, met commentaar van Co Hogendoorn. Van de demonstraties in het kunstrijden op de schaats te Garmisch-Partenkirchen, waaraan ook Sjoukje Dijkstra deelneemt wordt van 17.50 tot 18.15 uur een Euro visie-reportage uitgezonden. Reeds om 19 uur vindt een extra sport- uitzending plaats waarin Herman Kuip hof de sportactualiteiten van de kerst dagen presenteert. Het avondprogramma van de tweede kerstdag wordt verzorgd door KRO en NTS. Om half acht presenteert de KRO een aflevering van de Flintstones, om 20 uur gevolgd door het journaal. Om 20.20 uur is er een programma waarin Alex de Haas aan de hand van foto-, film en ander materiaal een profiel te kent van de onvergetelijke clown Buziau. Vervolgens wordt om 21 uur het blijspel Geld te geef opgevoerd. Pater Leopold Verhagen o.e.s.a. houdt om 22.30 uur de epiloog, gevolgd door het laatste nieuws van het NTS-journaal. REUZE IDEE Het reuzenrad in het Weense Prater-park, al generaties lang een grote attractie voor de Oostenrijkers en ook buitenlanders, zal misschien naar Canada worden overgebracht en bij de Niagara-waterval worden opgesteld. Dat is tenminste het plan van een Canadese zakenman van Oostenrijkse geboorte, Hans Merc- nik, die hiervoor al een stichting, Canadian Skylijt, in het leven heeft geroepen en die bereid is, hierin een miljoen dollar te investeren. Het plan, dat als het doorgaat mil joenen Amerikanen en Canadezen in de gelegenheid zal stellen, de beroemde waterval van een hoogte van 64 meter de middellijn van het rad te bewonderen, is mo menteel in studie bij de bevoegde Oostenrijkse instanties. Het zal ove rigens heel wat moeite kosten, het zware metalen gevaarte dat in 1896 ter gelegenheid van de wereld tentoonstelling in Wenen werd ver vaardigd naar Canada over te brengen. VOLKSLIED Uit het volkslied van Liechtenstein is nu toch, 97 jaar nadat het kleine vorstendom uit de Duitse Bond trad, het woordje Duits geschrapt. Op grond van een door het parlement genomen besluit zal voortaan niet meer worden gezongen „Oben am Deutschen Rhein...", maar „Oben am jungen Rhein lehnt sich Liechten stein". Voor „Das Deutsche Vater- land" komt in de plaats „Das teuere Vaterland". TOCH IN RUSLAND In Wladimir staat een fabriek, die imitatie-bontjassen vervaardigt, die stinken en die zo zwaar zijn dat alleen een goed getraind atleet ze kan dragen. Dit is op de plenaire vergadering van het centrale comité-van de com munistische partij der Sovjet-Unie verteld door S. P. Pavlov, de eerste secretaris van de organisatie der com munistische jeugd. Vooral bij vochtig weer stinkt dit imitatiebont zo dat geen mens het wil dragen. De fabriek zit met een enorme voorraad ervan opgescheept, zei Pav lov. en hij opperde de bedrijfsleiders van dergelijke ondernemingen te ontslaan. Pavlov gebruikte de meervouds vorm en hij wilde toelichten dat hij dit met recht deed. Zo kent hij een plasticfabriek, die in 1956 goederen ter waarde van 43 miljoen roebel pro duceerde, maar inmiddels haar pro- duktie zag dalen tot een waarde van 27 miljoen roebel. En dan zijn er fa brieken die klagen over gebrek aan uitrusting, maar niet weten wat ze er mee moeten doen. Bijvoorbeeld: in één fabriek ontving de directeur dit jaar 11.000 stuks uitrusting. Hij besloot alles te begraven en kreeg hierdoor een extra-uitkering van 500 roebel. Daarna werd het schandaal ontdekt en het was 20 dagen werk voor tien mannen en drie bulldozers om de uitrusting op te graven. Hij zoog aan de pijp, mammie." In het KRO-programma kunt u om half acht luisteren naar een jongerendispuut over de betekenis van Kerstmis. Na het journaal volgt de rubriek „Brandpunt", waarin de KRO-reporters uit verschil lende Europese hoofdsteden u iets zullen vertellen over de kerstviering. Daarna is er om 20.45 uur een aflevering van de rubriek „Schatten op zolder". Om 21.20 uur zingen „The golden age singers". Zij brengen kerstmotetten en profane renais- sance-liederen ten gehore. De eenakter „Het kind" wordt om 21.40 uur onder regie van Luc van Gent opgevoerd. Daar na vertoont de KRO om 22.15 uur een filmdocumentatie over Napolitaanse kerstgroepen. Pater P. Wesseling C.s.s.R. houdt om 22.30 uur de epiloog, om 22.40 uur gevolgd door het tweede NTS-jour naal. Door het IKOR wordt u om 23 uur verbonden met een kerstnachtdienst in de kasteelkerk te Rozendaal (Gld.) De NTS besluit om 23.55 uur de vooravond van Kerstmis met een rechtstreekse uit zending van de pontificale nachtmis, op. gedragen in de kathedraal van Sint Sal vador te Brugge. 12) HOOFDSTUK VI Einde van een mannequin De kerstsfeer heeft de Amerikanen ook flink te pakken. Ze willen ge woon een hele verzameling B-47 bom menwerpers op een hoopje gooien en ze dan in brand steken. Om U laten zien dat ze de vrede willen. En om de Russen uit te dagen. Als jullie dat nu ook doen, bedoelen de Amerikanen met dat vredesfikkie, is er weer een aardig stukje koude oorlog ontdooid. Het is een hoopgevend bericht, echt iets waar je warm van wordt, zelfs reeds vóórdat de vlammen knetteren. Nu zijn het toevallig wel oude bom menwerpers, die B-47's. Eigenlijk heb ben de Amerikanen er niet zo veel meer aan. Niet alleen dat de kleur hen een beetje tegenstaat misschien, maar als er echt eens oorlog mocht ko men dan kunnen ze met zo'n B-47 niets meer aanvangen. Ze zijn. om helemaal eerlijk te zijn, nogal verouderd. Ze vliegen nog best, dat wel, maar je kunt er niet meer zo best mee vechten, om dat ook de techniek van de massale mensenvernietiging zich nogal snel ontwikkelt. In dat bericht vol vredessfeer wordt er niet over gepraat, maar het is in tussen toch wèl zo dat men in Amerika over een niet te verwaarlozen aantal bommenwerpers beschikt die enige malen sneller zijn dan de B-47's en die zich ook aanzienlijk minder gemakke lijk zouden laten vangen door vijande lijke afweerraketten en zo. Bovendien, zo mogen we aannemen, hebben de Verenigde Staten een aar dig voorraadje raketten, die de voor de vredesbrandstapel bestemde toe stellen overbodig maken. En (Kerstmis of geen Kerstmis) die worden niet verbrand. PRAET-MAECKER „Een oproep door de radio voor die man? Ik weet het niet, commissaris, maar mij lijkt zoiets toch nogal ge vaarlijk." „Gevaarlijk? Voor wie?" vroeg com missaris Van Waveren, korzelig om hoofdinspecteur Perquin, die nu ook altijd en eeuwig aanmerkingen had. „Voor mevrouw Tergaard natuurlijk." Voor mevrouw Tergaard? Waarom in 's hemelsnaam voor mevrouw Ter gaard? Er wordt in die hele oproep niet gekikt over een dame, tegen wie hij is aangebotst. Met geen woord. En het zou al heel gek zijn als hij haar kende. Al was het dan ook maar van aanzien." „En toch blijf ik het jammer vinden en gevaarlijk, dat die oproep is uitge gaan," hield Perquin met zachtmoedige koppigheid vol. .Gegeven het feit, dat het slachtof fer die juffrouw Buurman is." Wat bedoel je daarmee? Of ze nu juffrouw Buurman of juffrouw Jansen geheten heeft.. O, wacht eens, bedoel je dat het die juffrouw Buurman is?" „Ja, zij is dat meisje Buurman dat op de hoogte was van de aanwezig heid van de Stokeley Da Vinci in Li mestones flat." ,Tot je dienst. Maar deze moord heeft met die zaak niets te maken. Het is een roofmoord, puur en simpel. Haar tas was verdwenen." „Vindt u, dat dat nu eigenlijk iets zegt. commissaris? Ik geloof, dat we niet uit het oog mogen verliezen, dat deze moord wel degelijk iets te maken kan hebben met de verdwenen Stokeley Da Vinci. In dat geval zou er de dader natuurlijk veel aan zijn gelegen de ge- welddaige dood van dat meisje daar mee in verband te zien gebracht." „Je bedoelt, dat hij die tas wel eens kan hebben meegenomen om er de schijn aan te geven van een roofmoord? Heb je een basis voor zo'n veronder stelling?" „Ik geloof het wel. Voor ik naar u toeging heb ik eerst naar de diverse bijzonderheden van dit geval geïnfor meerd. En daarbij troffen me de vol gende eigenaardigheden. In de eerste plaats volgen de lui, die er een bestaan in vinden dames hun tassen te ontrukken een heel an dere taktiek. Daarbij komt geen moord te pas. De kerel haalt op een fiets of een brommer zijn slachtoffer in en ont rukt haar in het voorbij rijden de tas. Op zijn ergst loopt ze bij dit proces een flinke duw of stoot op. Waarom zou de man haar ook doodsteken? Om zich meester te maken van die tas is zo'n drastische maatregel geheel onnodig. En een veroordeling voor moord be tekent een flinke douw. De kans om later door de bestolene, herkend te wor den is zo miniem, dat die te verwaar lozen valt. Ze ziet niet meer dan een flits van hem in het voorbijgaan. In de tweede plaats zal zo'n kerel het niet in zijn hoofd krijgen de man telzakken van een vrouw binnenste bui ten te keren. Iedereen weet, dat wat een vrouw van waarde bij zich draagt, zij in haar tas heeft geborgen en ner gens anders. Een vrouw draagt nooit iets in de zakken van haar mantel, dat zou de lijn ervan bederven. Maar de mantelzakken van het dode meisje waren wel degelijk binnenste buiten ge keerd door haar moordenaar." „En waarom zou hij dat wel volgens jou hebben gedaan? Zocht hij iets be paalds, dat niet in de tas bleek te zit ten?" „Neen, ik ben ervan overtuigd, dat Joyce Buurman werd vermoord om iets, dat ze wist." „Wat dan? Dat die jonge Altring- ham met de Da Vinei uit Engeland was gekomen en er mee logeerde in die flat van zijn vriend Limestone? Dat weet nu zo langzamerhand iedere kran tenlezer," merkte de commissaris nij dig op, terwijl hij heftig zijn neus wreef. „Je neemt het me, hoop ik, niet kwalijk, maar ik krijg zo zoetjes aan de indruk, dat je weer bezig bent spij kers op laag water te zoeken, zoals ge woonlijk." „U zult moeten toegeven, dat ik die gewoonlijk ook vind" gaf Perquin, wat geërgerd, terug. „Hm, ja, helemaal ongelijk heb je daar niet in," stemde Van Waveren toe. „Maar je zult het toch wel met me eens zijn, dat alles wat je tot nu toe te berde hebt gebracht alleen maar veronderstellingen zijn." „Ik ben er zeker van, dat ik binnen afzienbare tijd feiten kan vinden, com missaris." „Dat zou dan inhouden, dat ik jou de leiding van het onderhoek in deze moordzaak zou moeten geven. En daar is Dorrepaal al mee bezig. Het leek zo op het eerste gezicht een dóódsimpele roofmoord." Het klonk bijna of Van Waveren zich verontschuldigde. „Het is nou een vervelende geschiedenis. Ik weet niet, hoe ik.." ,0, Dorrepaal zal er niets op tegen hebben met mij samen te werken. Ik heb hem als jongmaatje onder mijn vleu gels gehad. Dat is wel in orde." „Nu, vooruit dan maar. Er is nog geen spoor van die Da Vinei, hè? Die is natuurlijk al lang en breed de grens over." „Het lijkt er veel op. Het is natuur lijk een diefstal in opdracht geweest." „Als het tenminste een diefstal was." „Wat kan het nu anders geweest zijn?" „Ja, wat kan het anders zijn geweest," beaamde Perquin. Commissaris van Waveren wreef op nieuw zijn neus en keek zijn hoofdin specteur argwanend aan. „Nu, ga je gang dan maar," gromde hij. Het klonk ver van vriendelijk. „Neen," zuchtte mevrouw Grutterink, „zoiets had ik nooit van haar gedacht. Ze was zo'n keurig meisje." Het klonk als had Joyce Buurman door zich te laten vermoorden iets on behoorlijks gedaan. „Nooit geen narigheid. De huur altijd stipt op tijd. Geen dronkemansgedoe of rumoerige fuiven. Kennissen? Natuur lijk had de juffrouw kennissen, maar allemaal tiptop. Daar viel nou net niet zoveel op aan te merken." Haar pezige, afgewerkte handen schetsten een ge baar dat dat net niet zoveel onder streepte. „Dus een ideale huurster," merkte Perquin op. Dorrepaal, het puntje van zijn tong kwam door zijn hevige inpan- ning uit een mondhoek gluren, maakte verwoed aantekeningen. „Zegt u dat wel," beaamde mevrouw Grutterink met nadruk. „En het is toch zo sneu. Juist nou ze zo'n mooie kans maakte." „Wat voor een kans?" vroeg Perquin snel. „Nou, om bij de film te komen. Ze had de volgende maand naar Italië zul len gaan. Het wachten was er alleen nog maar op, dat ze haar geld kreeg." „Welk geld was dat, mevrouw?" „Tja, dat weet ik niet precies," zei ze aarzelend. Ze was een kleurloze vrouw, die de indruk maakte niet al te snugger te zijn. En Perquin voelde in haar een zekere angst iets verkeerds te zeggen. Iets, dat haar in moeilijkheden zou kunnen brengen, omdat je met de po litie toch maar nooit wist. Hij besloot het onderwerp van dat geld eerst maar even te laten rusten. „Had men haar een rol aangebo den?" vroeg hij. „Ja nee., dat is te zeggen.. Zo doen ze het nooit, op die manier. Je moet eerst zorgen dat je daar komt In Rome is het geloof ik. En dan maken ze proefopnamen. En als die goed zijn.. (Wordt vervolgd) De t.v.-kijkers hebben kunnen genieten van een prachtige En gelse satire: het verhaal van een aantal eilandbewoners die zich met succes ver zetten tegen de ontruiming van hun ei land. Er komt een raketbasis en de hui zen moeten leeg. Groot tumult uiteraard- De bevolking van Todday laat het er niet bij zitten. De sabotage is niet van de lucht. Tenslotte komt het zover, dat de raket-experts worden opgebracht door de plaatselijke veldwachter. En als dan de regering parachutisten stuurt om de rebellie de kop in te drukken is dat De bekende artiest John Heesters is druk bezig met de repetities voor zijn hoofdrol in de musical „The sound of music", die binnenkort Amsterdam in première gaat. hij begroet door o.a. Mieke Bos, de ex-Selvera die John's tegenspeel ster wordt. slechts een schijnbare overwinning. Een nieuwe list blijkt goed voor de defintie- ve .bevrijding' van het eiland. Heerlijke Engelse humor met een wijze en milde ondertoon. Later op de avond gaven Ageeth Scherphuis en Willem Duys een wat schutterige reportage uit Berlijn, waar tienduizenden uit de Westerse we reld, voornamelijk dan wel uit West- Berlijn, hun verwanten in het oostelijk deel van de stad Berlijn opzochten. De reportage kreeg nog bijzondere actuali teit door een filmpje over het wel en wee in de voormalige Duitse hoofdstad, in de periode van 1945 tot het tijdstip waarop een stenen muur twee werelden scheidde. J.V. De botsingen tussen Griekse en Turkse inwoners van Cyprus hebben zich uit gebreid naar het zuidoosten vqji het eiland. Aan de grens tussen de Griekse en Turkse wijken van de stad Larnaca werden schoten uitgewisseld. Zeven Turken werden met ernstige wonden in het ziekenhuis opgenomen. Mirr.tens een Turk kwam om. De Turkse vice-president van het eiland, dr. Koetsjoek, heeft een verklaring uit gegeven, waarin staat dat Grieken het vuur geopend hadden op het bureau van de vice-president, dat naast het hoofdkwartier ligt. De Turkse wachten beantwoorden het vuur en de Grie ken trokken zich terug, voordat iemand gewond werd, zo werd gezegd. De Britse en Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigers hebben tegenover de president, aartsbisschop Makarios en de vice-president de bezorgdheid van hun regeringen geuit over de gang van zaken op Cyprus. In het Turkse stadsdeel van Nicosia zijn twee Britse journalisten aangehouden door Turkse Cyprioten, die de auto van de Britten beschoten vanaf het balkon van een hotel aan het Ataturk- plein. Toen de journalisten zeiden, dat zij Engelsen waren, mochten zij door rijden, maar zij werden gewaarschuwd voorzichtig te zijn in de Turkse wijk. De Turkse minister van buitenlandse za ken, Feridoun Kemal Erkin, heeft op Engeland en Griekenland een beroep gedaan te trachten een einde te maken aan „het gemoord op Cyprus". Bij zijn aankomst op Schiphol werd incidenten volgden op kort geleden hii n nyr:«l. r-,nnfo+nrift tvmni.. ontstane politieke meningsverschillen tussen de Griekse en Turkse gemeen schappen over Griekse voorstellen voor grondwetswijziging. (Advertentie) Razend druk op de zaak. Zo'n dag dat U leeft op koffie en siga retten. 's Avonds last van maagzuur. Gelukkig is er Norac. Weldra verlichting dank zij de weldadige werking van Norac. Haal een doosje by Uw apotheker of drogist. Norac staat op zijn toonbank. 193. Minter maakte aanstalten om dalen. „Wat doe je?!" fluisterde Hinter. „Je wilt toch zeker nu niet onderzoeken, wat er aan de hand is? Laten we lie ver morgen overdag teruggaan.." „Ben je bang?" informeerde zijn broertje een beetje spottend. „Bang niet." antwoordde Hinter. „Maar wel voorzichtig. Vergeet niet, dat de ontvoerders of smokkelaars of wat het ook zijn hebben gemerkt dat er iets bijzonders aan de hand was, vanavond. Ze hebben de lichtseinen in het bos gezien, toen ze met de circo- prop overkwamen en nu zijn ze natuur lijk op hun hoede." Minter moest toegeven dat Hinter ge lijk had. „Best," zei hij. „Dan komen we hier morgen terug. Onthoud even goed hoe deze plek er uitziet: een splitsing van twee bospaden met vier hoge berken op de kruising. Links daarvan ligt het huis" Nog eenmaal cirkelden zij rond om de plek in hun geheugen te prenten en toen keerden zij huiswaarts Inmiddels maakte ook veldwachter Zeeg plannen voor de komende dag. „Dat wordt een dag van listig en on opvallend onderzoek mompelde hij in een grote koffer grabbelend..

de Stem | 1963 | | pagina 9