:s Biesheuvel en Andriessen nu verzoend GLIJDT EEG. UIT OP MARGARINE? Tienduizenden door de muur-de armen vol kerstgeschenken Mist verknoeit vakantie van drommen toeristen RESULTAAT VAN SPOEDBERAAD KABINETI Grote gasbel op Ameland ROOFMOORD OP OUDE VROUW aretten en benzine pas 1 april duurder Tsjoe („brenger van de vrede") nu in Algerië rFICIER >udsrnonteur 'ij De Spaarnestad KOOKSTER KULPK00KSTER Optimistisch terug naar Brussel FransenAlles hangt nu van Nederland at èn een strop voor de KLM jongens en meisjes inkwerker ïctriciën DAGBLAD VOOR ZEELAND Caltex: hoge druk Emmers met briketten in de slaapkamer: Vrouw gedood door kolendamp NEGERKERK AFGEBRAND Opklaringen Congres brengt Johnson grote nederlaag toe Communiqué zegt Leeuwen doden onvoorzichtige circusknecht niets over geschil Moskou-Peking AUTO SLIPT: DRIE DODEN 16 it een vakbekwaam tot een kerel! >ede toekomst Luchtmacht. onplaat 'Roel Balten ver het werk van de weer de opleidingen zoor de Landmacht) chaarsbergen bij 'oor de Luchtmacht). WS-20M3 ;oneels publiciteit, straat 40, Den Haag. j te zenden de grammo- Roe\ Balten presenteert... cier bij Land- en Lucht- HANDELSVERENIGING :.B. g.a. - VEGHEL bedrijf te Breda een minimaal L.T.S. noodza- iring in onderhoudswerk- ;rekt tot aanbeveling. ervoor in aanmerking te dagelijks solliciteren bij f (Tramsingel 39, Breda) ETTEN iddellijke indiensttreding verwerkende afdelingen. ftelijk of mondeling da- en 17.45 uur of volgens Drukkerij „De Spaarne- rrein, Etten. 103e JAARGANG No. 24469 Voor God, Koningin en Vaderland onierniaanden van 1961 k in het buitenland: voor huishoudelijk iverk ■oo bureau van dit blad. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 23 DECEMBER 1963 Abonnementsprijs m.i.v. 1 januari 64 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES Klokstraat 1 - teletoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2393) DE CALTEX heeft gisteren gezegd, dat zij zondag omstreeks half vier hoge druk ken ontmoet heeft in haar Ameland no. 1- boorpunt. Dat zou hunnen aanwijzen op belangrijke gasvoorkomens". Het boren gaat intussen voort. In Beltrum is in de nacht van zater dag op zondag een 68-jarige vrouw door kolendampvergiftiging om het leven ge komen. Haar echtgenoot, de 77-jarlge heer J. H. Klein Gunnewiek. is in ernsti ge toestand overgebracht in een zieken huis Het echtpaar had een emmer met gloeiende briketten ir de slaapkamer gezet om deze te warmen. Toen zondagmorgen een inwonende schoonzoon in de kamer kwam trof hij zijn schoonmoeder dood in bed aan. Zijn schoonvader ademde nog met moeite. In een negerkerk in Hot Springs, in de Amerikaanse staat Arkansas, is gisteren brand uitgebroken. Er wordt onderzocht of er opzet in het spel is. De dominee was in de afgelopen week wel verschei dene malen bedreigd, omdat hij had ge wezen op rassenscheiding in badhuizen en hotels in Hot Springs. Iemand had hem zelfs voorspeld dat hij hetzelfde lot zou ondergaan als Ken nedy. IN MALEIS1E zijn 43 mensen gearresteerd die deel uitmaakten van een Indonesisch komplot. Ze moesten centrales en an dere gebouwen opblazen. VIJFTIEN doden en 30 gewonden vielen er bij een botsing tussen een trein en een autobus in Santa Maria. Columbia. In Jean. Spanje, verongelukte een bus met voetbalsupporters; daarbij vielen vijf doden. DE HEER P. J. M. van Engelen uit Waal wijk is gekozen tot voorzitter van de Centrale Jongerengroep van de K.V.P De verdere bestuursleden die gekozen werden zijn P. Smink, mej. H. Droesen. H. Meijer en mr. R. Gerrits. DE CONSUL-GENERAAL van Paraguay in Genua ging naar de zin van de Ita liaanse douane te vaak de grens naar Zwitserland over Gisteren is hij aange houdenhij had 133 kg Zwitserse siga retten in zijn auto. Die wilde de consul- generaal binnensmokkelen. DE V.S. zouden (volgens een Brits blad) van plan zijn een pacilislische brandsta pel te organiseren, waar een groot aantal verouderde bommenwerpers in het open baar zouden worden vernietigd. Die kun nen dan niet verkocht worden aan klei nere landen die er oorlogje mee zouden kunnen spelen. De brandstapel zou de Russen moeten inspireren ook zo'n vre- desvuur te organiseren. AMERIKA heeft Spanje, dat een nogal drukke handel met Cuba drijft, gewaar schuwd dat dit wel eens tot beknotting van Amerikaanse hulp aan Spanje zou kunnen leiden. NASOETION heeft, niet zonder triomf, gezegd dat de Sovjet-Unie de radarinstal laties en andere wapenleveranties, die Engeland heeft opgeschort, zal overne men. EEN MEISJE van 3,5 jaar, dat in Rotter dam op het ijs speelde, raakte in een wak. Toen zij onder het ijs vandaan werd ge haald bleek ze overleden te zijn. IN OUDKARSPEL is de drie maanden oude baby Menno Bloos onder de deken tjes in de wieg gestikt. DE DERDE K.A.B.-actie „Wij en Zij" voor hulp aan ontwikkelingsprojecten in Afrika, Azië en Latijns-Amerika, heeft dit jaar f 210.806,19 opgebraccht. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond, opgemaakt gis- teravond 23.15 uur: Opklaringen maar hier en daar mist. In de ochtend overwegend matige, in de middag lichte vorst tot tempera- turen om het vriespunt. Overwegend I zwakke wind uit oostelijke richtin- I üen. Vandaag: zon onder 16.31 uur Maan op 13.03 uur. Morgen; zon op 8 47 uur Maan 0.35 uur. (Van onze Haagse redactie) Met optimisme en een eensgezind standpunt neemt de Nederland se onderhandelingsdelegatie vandaag deel aan de voortzetting van de Brusselse onderhande lingen. Dat is de winst van het kabi netsberaad, dat alle Nederlandse ministers gisteren in Den Haag gevoerd hebben. Na afloop van het van vier uur 's middags tot half zeven 's avonds durende beraad verklaarde minister-pre sident Marijnen desgevraagd: „Ik ken Brussel en ik hen dan ook optimistisch. De Nederlandse dele gatie gaat naar Brussel terug met een eensgezind standpunt. Het is na tuurlijk niet opportuun om nu reeds te zeggen wat dit standpunt inhoudt. Dat zal onze delegatie maandag ter vergadering wel duidelijk maken". Even later verklaarde onderhandelaar minister Biesheuvel (Landbouw): „Ik ken Brussel ook en ik ben vanaf de eerste dag optimistiscch geweest. Ook vandaag nog. We hebben nu vóór onze delegatie één gedragslijn vastgesteld, waarover ik echter vanwege onze on derhandelingspositie nu niets kan zeg gen". Minister Biesheuvel zei ook dat er bij alle partners een duidelijke poli tieke wil aanwezig is om tot overeen stemming te komen. Hieruit blijkt dus dat thans in ieder ge val van een controverse tussen minis ter Biesheuvel en zijn collega van Eco- mische Zaken, minister Andriessen, geen sprake (meer) is. Naar verluidt zouden beide bewindslieden-onderhan delaars het niet eens geweest zijn over het invoeren van een Europese heffing op grondstoffen voor margarine uit clerde landen. Invoering van deze hef fing zou betekenen dat de prijs van margarine in 1965 met 9 cent per kilo zou stijgen. Minister Andriessen heeft hiertegen, naar verluidt om prijspoli tieke redenen, bezwaar gemaakt. Hij achtte een dergelijke heffing ook niet in overeenstemming met het open ka rakter van de E.E.G. en was tevens bang voor het scheppen van een precedent voor andere produkten. De bedoelde heffing zou f 315 miljoen per jaar gaan bedragen en vooral gericht zijn tegen de grondstoffenexport van een aantal Afrikaanse ontwikkelingslanden. Met name Italië hecht evenwel veel belang aan deze heffing om de Italiaanse olij- venteelt te beschermen. Deze heffing zit overigens in het grote compromis-pakket „package-deal" dat de Europese commissie bij de on derhandelingen op tafel heeft gelegd. Minister Biesheuvel verklaarde dat de Europese commissie met dit pakket „verdienstelijk werk" heeft geleverd. Hij meende overigens dat er over dit pakket van verschillende zijden nog wel vragen zouden rijzen. Ook verheelde hij niet dat er voor de genoemde be scherming van de Italiaanse olijven- teelt nog een oplossing moet komen. Hij verwacht dat die er ook komen zal. Minister Biesheuvel verklaarde voorts dat reeds belangrijke voortgang kon worden geboekt doordat er van weers zijden in het overleg concessies zijn gedaan. Hij was tenslotte van oordeel dat ook de ontwikkelingslanden zullen profiteren van de E.E.G. zoals deze zich thans ontwikkelt. Na afloop van het kabinetsberaad ver trok minister Luns (Buitenl. Zaken) met zijn eveneens bij het beraad aan wezige staatssecretaris mr. De Block onmiddellijk per trein weer naar Brus sel. Minister Biesheuvel en minister Andriessen zouden vanochtend vroeg weer naar Brussel reizen. Om elf uur zouden onder voorzitterschap van minister Luns de Brusselse mara-[ thonbesprekingen weer hervat worden. Minister Luns heeft voorzichtig doen uitkomen dat het niet onmogelijk is dat de besprekingen zo nodig in januari zullen worden voortgezet. (Van onze verslaggever) Na een doorwaakte nacht van zaterdag op zondag zijn zondagmorgen om half zes de ministers van de E.E.G.-landen uiteengegaan, zonder in de problemen van de prijzen van rundvlees, rijst en margarine en daarnaast de pogingen om in de politieke problemen tot een uitweg te komen, overeenstemming te hebben bereikt. Daarmee is een situatie ontstaan, welke voor de E.E.G. niet minder dan dodelijk kan zijn, indien compromis te komen. Sprak men in de laatste dagen het vertrouwen uit, dat het ultimatum van De Gaulle met betrekking tot 31 december niet letterlijk behoefde ge nomen te worden, zodat Frankrijk een akkoord ook na 31 december zou aanvaarden, dit vertrouwen is ver metel gebleken. President De Gaulle heeft zaterdagavond de Duitse gezant in Parijs, Klaiber, bij zich ontboden om hem nogmaals erop te wijzen dat hij op een overeenkomst vóór 31 de cember blijft staan en dat, indien dit niet gebeurt, daaruit ernstige conse quenties zullen voortvloeien. Intussen verwacht men in Brussel wel dat er vandaag, maandag, een beslissing zal vallen. In feite zijn de besprekingen vast gelopen op het Nederlandse neen in het voorstel van de margarinebelas- ting. Minister Andriessen heeft zich duchtig tegen deze margarinebelas ting verzet omdat een prijsverhoging van de margarine in Nederland ern stige repercussies zou hebben op de in beweging gekomen loon- en prijs vorming. Minister Biesheuvel daaren tegen meent, dat deze margarinever hoging nodig is en ook toelaatbaar. De Nederlandse huisvrouwen zouden naar zijn oordeel al jarenlang goed zijn weggekomen, terwijl het de boe ren slecht gegaan is. Het conflict tussen beide Neder landse ministers vermocht ook mr. Luns niet uit de weg te ruimen. Een hem door zijn collega's toegespeelde verantwoordelijkheid weigerde hij te aanvaarden, daar die verantwoorde lijkheid voor elke minister in zijn ressort blijft. De Nederlandse delegatie te Brus sel leek een verwarde indruk te bie den. De Franse ministers Couve de Mur- ville en Pisani doen hun uiterste best om de E.E.G. te redden tegen de zin van De Gaulle in. Zij vrezen de ern stigste gevolgen indien de vergadering te Brussel met een mislukking uiteen zou gaan. Volgens hen ligt de verantwoorde lijkheid thans geheel bij de Nederlan- lict vandaag niet alsnog gelukt tot een ders. Zij hebben open oog voor de ernstige moeilijkheden, waarvoor de Nederlandse regering zich inzake de loon- en prijsbeweging ziet geplaatst, maar achten het onaanvaardbaar dat Nederland om een prijsverhoging van ongeveer 11 cent per kilo margarine de E.E.G. op spel zet, d.w.z. De Gaul le de kans geeft de consequenties uit zijn ultimatum te trekken. Dat De Gaulle iets dergelijks van plan is steunt, naar onze informaties bij bevoegde instanties, op 'de navol gende overwegingen: 1. President De Gaulle is ernstig ge desillusioneerd over de wijze, waarop de Duitse bondskanselier Erhard en minister Schroder het Frans-Duitse vriendschapsverdrag hanteren. 2. Hij ziet met ongerustheid de datum van 1 januari 1964 tegemoet, waar op de E.E.G. meerderheidsbesluiten kan gaan nemen. Dat zint hem niet, daar het de conceptie van zijn idee van een „Europa der vaderlanden" verstoort. 3. President De Gaulle heeft de Duit se gezant Klaiber niet alleen ont boden om hem aan zijn ultimatum van 31 dec. a.s. te herinneren, maar ook heeft hij opnieuw de eis gesteld dat haast gemaakt moet worden met het concept van de politieke unie waarin het principe van eenstemmig- heidsbesluiten wordt vastgelegd, zulks om de E.E.G. met het oog op de ter mijn van 1 januari 1964 op dit een stemmigheidsvoorschrift vast te leg gen. In de bureaus van de E.E.G., waar zondag een opgewonden stemming heerste, domineert de mening, dat de Duitse bondsregering wellicht bemid delend bij de Nederlandse regering kan optreden. Aan de vaststelling der margarinebelasting valt weliswaar niet te ontkomen, maar aan Neder land zou door Bonn een tegenwicht kunnen verschaft worden door een duidelijke verzekering dat de concep tie van de politieke éénwording in Nederlandse geest door Bonn positief gesteund zal worden. Bonn zou deze politieke prijs moeten betalen. De Duitse delegatie in Brussel was zon dag zeer bezorgd. Indien vandaag geen akkoord bereikt wordt, ver wachten zij een ernstige crisis. Op deze foto lacht de Franse mi nister Pisani wel hartelijk en mi nister Biesheuvel doet evenzo, maar dat neemt niet weg dat Pisani de Nederlanders „de moeilijkste mensen aan de onderhandelings tafel vond Naar schatting 23.000 Westber lijners hebben gisteren gebruik ge maakt van de gelegenheid om een bezoek te brengen aan verwanten in het oostelijk stadsdeel. Zon dagavond bezaten ongeveer 270.000 Westberlijners een dagpas. In de meeste gevallen is deze geldig voor de eerste kerstdag. Als gevolg van de geweldige belangstelling zijn echter duizenden mensen e^ niet in geslaagd om voor die dag een pas te krijgen. Om het schier eindeloos in de koude wachten voor het aanvragen van een pas te bekorten, zijn ambtenaren uit Oost en West-Berlijn het eens geworden over het uittrekken van volgnummers, waardoor de mensen na het in ontvangst nemen van zo'n nummer enige uren naar huis kunnen gaan. Ook wil men het zo regelen dat bij het afhalen van de pas sen de betrokkenen weten wanneer zij kunnen worden geholpen. Ook de toelating van de Westberlijners tot het oostelijke stadsdeel via een van de vijf toegangen vergt veel geduld van de bezoekers. Zo werden gisteren per doorlaatpost ten hoogste 800 voetgangers per uur ge controleerd. Voor de 3.000 auto's die gisteren naar Oost-Berlijn gingen, duur de de controle gemiddeld een minuut per auto. Om de stroom van bezoekers (veelal met de armen vol geschenken) beter te kunnen verwerken, heeft de communis tische grenswacht de doorgang aan de Sonnen-Allee op dubbele oreedte ge bracht. Bovendien werd naast de ruim 200 meter lange Oberbaumbrug een voetbrug open gesteld. Niettemin moesten de Westber lijners lang in de sneeuw in de rij staan om naar de overkant te kunnen schui felen. Naast veel vreugde in Oost-Berlijn over bezoek of de kans daarop, bestaat daarvoor ook angst, getuige het briefje dat een Amerikaans meisje overbracht van een jonge Oostberlijnse vrouw naar een man in West-Berlijn. „Ik houd ziels veel van je en ik mis je erg, maar kom me nu alstublieft niet bezoeken", schreef de vrouw. „Het brak haar hart dat te moeten schrijven, maar hij is pas enkele maan den geleden naar het westen ontsnapt", legde het Amerikaanse meisje, een stu dente, uit. Vandaag maandag is het de laatste dag dat een pasje kan worden aange vraagd voor één der kerstdagen. Uit angst ernaast te grijpen, begonnen hon derden mensen gisteren al in de rij te staan. E'ij een van de kantoren was de rij gisteravond 7 uur al aangegroeid tot 250 mensen. Men ging een nacht van bittere kou te gemoet. Het personeel van de Oost- duitse kantoren is aanzienlijk uitgebreid. In de nacht van vrijdag op zaterdag is te Enschede een roofmoord gepleegd op de 85-jarige weduwe H. Blikman- Holtkamp, die een sigarenwinkeltje drijft. Het slachtoffer is overleden aan steekwonden in de borst. Zij had bo vendien een hoofdwond. Loen een buurvrouw 's morgens een doosje sigaretten wilde halen bleek dat de winkeldeur nog dicht was. De buurvrouw liep achterom en ging door de deur, die niet afgesloten was, naar binnen. In de achterkamer vond zij het stoffelijk overschot van de oude vrouw, die vermoedelijk op haar bed is vermoord. Buiten werd een lege geldlade uit het winkeltje gevonden. De buren hebben niets gemerkt, 's Avonds tevoren had de vrouw nog bezoek van kennissen gehad. Het is nog niet bekend hoeveel er gestolen is. (Van onze Haagse redactie) Sigaretten en benzine zullen pas 1 april a.s. duurder worden en niet zoals aan vankelijk de bedoeling van de regering was per 1 januari a.s. De oorzaak hier van is dat de wetsontwerpen, waarin de verhoogde belasting op sigaretten en ben zine wordt geregeld, nog niet bij de Tweede Kamer konden worden inge diend. Er moet inmiddels op gerekend worden dat de komende belastingverhoging de benzine 4 tot 5 cent per liter duurder zal maken. De sigarettenprijs gaat 25 procent omhoog. De sigaren worden zo als bekend m.i.v. 1 januari a.s. reeds enkele centen per stuk duurder, doordat de vrijstelling op de omzetbelasting op die datum komt te vervallen. Het Amerikaanse huis heeft president Johnson een ongelooflijke nederlaag toe gebracht in het politieke gevecht over het wetsontwerp inzake de buitenlandse hulpverlening. Met 141 tegen 136 stemmen werd een eerder besluit van het huis gehandhaafd om geen Amerikaanse kredieten te ver strekken aan de hangende verkoop van graan aan Rusland. In de langste zitting sinds 1942 viel de hoofdelijke stemming ongunstig voor de Amerikaanse president uit die zijn ganse persoonlijkheid in het gevecht heeft ingezet en erop heeft gewezen, dat het verbod van het huis zijn grondwet tig gezag op het terrein van de buiten landse politiek aantastte. Johnson heeft tevens de waarschuwing uitgesproken dat het achterwege blijven van kredieten de vooruitzichten op de verkoop van grote hoeveelheden Amerikaanse graan overschotten aan Rusland en andere communistische landen te niet zou kun nen doen. Het was zaterdag een „gekkenhuis" op Schiphol. Vele honderden mensen heb ben er uren in vertwijfeling doorge bracht, wachtend op het tijdstip waarop de mist zou optrekken. Niet alleen drommen wintersportvakantiegangers, maar ook vele vooraanstaande reizigers moesten ervaren dat de natte dikke de ken, die de winter al sinds dagen over ons land legt. een heel luchtvaartbedrijf kan lamleggen. En dat was, tussen haakjes, ook vooi de K.L.M. een enorme strop: juist tij dens deze zeer drukke dagen is er een schade van vele honderdduizenden gul dens geleden, omdat een groot aantal vluchten moest worden geannuleerd. Onder de wachtenden waren leden van de Indonesische handelsmissie, die terug zouden gaan naar Djakarta, dc Surinaamse minister van verkeer en diens directeur-generaal, en prins Rai nier van Monaco, die Nederland intus* sen wel een uitzonderlijk pechland zal vinden. Hij moest, zoals men weet, zijn al tweemaal door pech getroffen jacht in Vlissingen achterlaten, om er te over winteren. Officials van Schiphol wisten niet hoe zij al die belangrijke gasten waardig moesten onderbrengen: alle ruimten voor VIP's waren bezet. Ook was er het probleem hoe men al die wachtende mensen moest bedienen. Onder hen was ook Joan Haanappel, die zenuwachtig heen en weer liep. Ze moest zondagavond in Wenen zijn, voor de première van de nieuwe show van de ijsrevue. Ze is er tenslotte nog op het nippertje gekomen: met de trein. Verscheidene malen hebben gezag voerders geprobeerd toch op te sta gen. Het mislukte keer op keer. Een poging om met loeiende motoren de mistdeken op de startbanen eventjes zó ver opzij te blazen, dat er juist zicht genoeg zou zijn (voor Viscounts althans) om op te stijgen, mislukte. In de middag konden enkele toestel len. met moeite overigens, opstijgen. Ook prins Rainier kwam op die manier thuis. Maar tientallen vluchten moesten worden geannuleerd. Passagiers voor Canada werden per bus naar Keulen gereden, waarheen de DC-8 van dat traject was uitgeweken. Gisteren, zondag, ging het veel beter, al vielen ook toen verschillende vluch ten uit. Voor honderden toeristen was echter de wintersportvakantie ver knoeid, want alle toestellen die giste ren vlogen, waren volgeboekt, en daar mee konden dus de pech-reizigers van zaterdag niet naar hun bestemming. Foto: De teleurgestelde reizigers wachten op de bussen die hen weer zullen wegbrengen naar de stad. In het winterkwartier van het Grand Cirque de France, te Reims, is gisteren een circusknecht door leeuwen dood. De man, René Orange, die bciast was met de zorg voor de leeuwenkooieri, had een kennis meegenomen om hem de leeu wen te laten zien. Orange wilde zijn ken nis te laten zien hoe tam de dieren wel waren. Hij streelde een leeuw tussen de tralies door en toen het dier zijn hand likte, besloot Orange de kooi te betre den. Hij ontgrendelde de deur en ging naar binnen. De leeuw greep toen ech ter de arm van de circusknecht en sleur de deze naar het midden van de kooi. terwijl de kennis vergeefs aan de andere arm van het slachtoffer en tenslotte aan diens benen trok. Aanvankelijk keken de drie andere leeuwen in de kooi rustig toe. maar tenslotte begonnen ook zij Orange met hun klauwen te bewerken. Circuspersoneel verdreef de leeuwen. Voor Orange kwam die hulp te laat. Zijn lichaam was zwaar verminkt. O Tsjoe En Lai is gisteren, met een van de K.L.M. gecharterd vliegtuig, in Al giers aangekomen, verzegeld van zijn minister van buitenlandse zaken, maar schalk Tsjen-Ji. Hij blijft er een hele week. President Ben Bella (die de Algerijnse communistische partij in zijn land heeft verboden en in het algemeen het mar xisme bestrijdt), stond op het versierde vliegveld op de Chinezen te wachten. Er waren strenge veiligheidsmaatrege len getroffen om aanslagen op de Chi nese gasten te voorkomen. In zijn welkomstrede sprak Ben Bella zijn gasten toe als „brengers van de vrede". Hij dankte Tsjoe voor de steun die China Algerië had gegeven in de „on gelijke strijd tegen het kolonialisme. Toen de Chinese leiders van Cairo naar Algiers onderweg waren, werd in de hoofdstad van de V.A.R. een gezamenlijke verklaring uitgegeven, naar aanleiding van het Chinese bezoek aan Egypte. Tsjoe En Lai en Nasser verklaren daarin Drie mensen zijn zaterdag om het le ven gekomen bij een verkeersongeluk bij Brakel in de Bommelerwaard. Een per sonenauto raakte in slip op een glad geworden weg en botste tegen een boom. Van de zes inzittenden kwam de 37- jarige bestuurster, haar schoonzuster en haar elfjarig dochtertje om het leven. De andere drie passagiers werden ge wond. voorstanders te zijn van volledige ont wapening, het verbod van kernwapens en de vernietiging van opslagplaatsen voor kernwapens. Zowel Nasser als Tsjoe zeggen voor standers te zijn van de instelling van kern vrije zones in Afrika en in andere delen van de wereld. In het communiqué worden de belang rijkste politieke kwesties, die de wereld bezighouden, alle met name genoemd. Er wordt echter met geen enkel woord ge rept over het Chinees-Russische ideologi sche geschil. Terwijl niettemin Tsjoe En Lai juist op goodwill-reis is in Afrika, teneinde steun in zijn strijd met Moskou te winnen (Advertentie)

de Stem | 1963 | | pagina 1