Vliegende Hollander werd operette Nieuwsgierig Aagje West-Berlijn gaat naar Oost Berlijn Moskou gaf toe aan verliefde Amerikaan K.N.B.T.B. LAAT STUKJE VERZUILING SCHIETEN Verwijten over gebrek aan tijdige voorlichting CHOCOLATERIE 79 75 75 75 75 Een mooie huid, een mooi gezicht Socialistisch zeer kritisch Tijdens kerstperiode DAGBLAD VOOR ZEELAND KLM krijgt nieuwe president-commissaris Tsjoe wil met Neliroe praten over grensruzie Man met nieren van chimpansee 2ST JÏÏÏ& - Zwakke wind Mr. Marijnen: Geen rijksgeld voor Nijmeegse débacle PTT tevreden over centraal antennesysteem Gestrafte Nederlandse treiter-kapitein „Ik viste niet Iers water" in Twee auto's bij Nieuwerkerk in brand na botsing Helikopter boven West-Borneo neergehaald Wij willen klok niet stilzetten" Tuimelen Niet helemaal ■s VROOM DREESMANN SCHERK 103e JAARGANG No. 24465 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 18 DECEMBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ0,42 per mm (Ing. Med. ƒ1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Kloksfraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraaf 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) KAMER LUCHT HART De raad van commissarissen van de K.L.M., die donderdag a.s. in Den Haag opnieuw bijeenkomt, hoopt die dag te beslissen wie dr. ir. F. Q. den Hollander als president-commissaris zal gaan op volgen. Naar bekend legt de laatste de volgende maand deze functie neer. Minister Van Aartsen wenst wijzigin gen in de raad van commissarissen en mogelijk in het college van gedelegeer den aan te brengen. De raad telt 14 commissarissen, van wie de volgende zes het college van gedelegeerden vormen: dr. ir. F. Q. den Hollander (voorzitter), prins Bernhard, mr. A. Gieben, jhr. mr. E. van Lennep, prof. mr. P. Liëftinck en ir. Th. Tromp. Met name stelt de regering zich voor de raad zo actief mogelijk te laten zijn en dus samen te stellen uit leden, die voldoende tijd en gelegenheid hebben zich met het K.L.M.-probleem bezig te houden. In dat opzicht heeft prof. Liëftinck onze luchtvaartmaatschap pij altijd trouw gediend. Vrijwel geen der maandelijkse vergaderingen van gedele geerden heeft hij in de afgelopen jaren overgeslagen, hoewel hij daarvoor steeds uit New York moest overkomen. De directeur van de Twentsche Bank, mr. J. Burgerhout, wordt als de meest serieuze kandidaat als opvolger van ir. Den Hollander genoemd. Premier Tsjoe en Lai van Communis tische China, clie een toernee door Afrika maakt, heeft de Cairo, ver klaard, dat hij bereid is met premier Nehroe van India te confereren over het grensgeschil. „Er behoeft niets in de weg te staan van rechtstreekse, vreedzame bespre kingen", aldus verklaarde een Chinese zegsman, die ook zei, dat de regering te Peking de voorstellen van de Colombo-conferentie in beginsel aan vaard heeft. Tsjoe en Lai's rondreis zal zich «niet over heel Afrika uitstrekken wegens tijd gebrek zal de Chinese premier alleen de nieuwe staten kunnen bezoeken. Peking steunt het voorstel inzake een nieuwe conferentie der Afro-Aziatische landen, naar het voorbeeld van de Bandoeng-conferentie, waarmee Indo nesië erg in zijn nopjes is. Dit land wil in 1964 een dergelijke bijeenkomst organiseren. President Nassar heeft een uitnodiging gekregen en aanvaard voor een bezoek aan Communistisch China. Een 44-jarige havenarbeider die zes weken geleden werd geopereerd waarbij zijn eigen nieren werden vervangen door die van een chimpansee, is thans zover hersteld dat hij het ziekenhuis kan ver laten, zo is gisteren bekend geworden. Dr. Reemtsma van de universiteit van Tulane verklaarde dat de patiënt, Jeffer son Davis, in goede gezondheid verkeert en dat de nieren goed functioneren. Davis werd op 5 november geope reerd door een team van 12 chirurgen, die de transplantatie verrichtten van de nieren van een ongeveer 90 pond wegen de chimpansee. De operatie duurde 39 hinuten. Dr. Reemtsma waarschuwde echter te gen te groot optimisme. MR. B. BIESHEUVEL, onze minister van Landbouw, heeft, aldus verklaarde hij gisteren in Brussel, het roken van siga ren eraan gegeven totdat een goede op lossing voor de Europese landbouw is gevonden. aut0 wordt thans bÜ de gerepareord en kogelvrij «stl daarna weer als presiden- tiele auto dienst te doen. IN COLOMBIA lieten terroristen autobus in een dynamiet-hinderlaag rij- 29 gewond mensen werden gedood. PRESIDENT JOHNSON zal op 8 januari zijn eerste „State of the Union"-bood- schap in het Amerikaanse Congres uit. spreken. DE INDONESISCHE theeveilingen blij ven in de gegeven omstandigheden in Antwerpen. Dit heeft de leider van de Indonesische handelsmissie, die een be zoek aan Europa brengt, gisteren in Ant werpen meegedeeld. ™LNT J0HN3°N heeft gisteren ..maidenspeech" in de V.N. gehou den. „Wij willen eens en voor altijd een Weersverwachting van het KNMI 23 15 auurV°nd' opgemaakt gisteravond Plaatselijk mist en hier en daar neer slag. Overwegend zwakke wind In het algemeen lichte vorst. Vandaag: zon onder 16.29 uur Maan onder 18.36 uur. Morgen: zon op 8.44 uur. Maan op ii.j.y uur. OVER K.L.M. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heefl gisteren de begrotingsbehan deling van Verkeer en Waterstaat aangegrepen om het liarl te luchten over de gang van zaken van de laatste maanden hij de K.L.M.. Algemeen toonde men grote bezorgdheid over de recente gebeurtenissen, temeer waar het aan een goede en tijdige voorlichting heeft ontbroken en een duidelijke lijn in het beleid volkomen zoek raakte. Ook de toekomst van de K.L.M. is daarbij en daardoor nog volkomen duister, zo verzuchtte de Kamer. De socialist Posthumus stelde dat de P.v.d.A. er thans van uit gaat zich niet zonder meer te ver plichten de K.L.M. in stand te houden door medewerking te ver lenen aan voorstellen tot finan ciële steun. Wij zullen elk voorstel zeer kritisch bekijken, zo zei hij. De regering heeft te optimistisch over een herstel van de rentabili teit bij de K.L.M. gedacht en is daardoor te slap opgetreden. Het is nog maar de vraag of de huidige directie van drie eepsgezind en vastbera den wil streven naar verbetering, zo stel de de heer Posthumus. Hij wilde de hui dige directie echter wel „een redelijke kans" geven. Hij uitte, evenals de heren Zegering Hadders (V.V.D.), Mcllema (C.II.U.), Aantjes (A.R.) en Van den Heuvel (K.V.P.), kritiek op het gebrek aan voor lichting en de tegenstrijdige mededelin gen over wat er de laatste maanden in de directionele sfeer en in de raad van commissarissen heeft plaatsgehad. Door een grotere openheid had veel on duidelijkheid en misverstand voorkomen kunnen worden, zo meende de Kamer. In dit verband vroeg men aan minister Van Aartsen of hij de directie en commissaris sen sinds kort inderdaad een zwijgplicht heeft opgelegd. „De vliegende Hollander is tot een operette geworden", schamperde de heer Posthumus. Suggestie De heer Posthumus vond het inmiddels een verstandig besluit van president commissaris Den Hollander om volgende maand af te treden. Hij deed met de heer Mellema de suggestie, dat dit voor alle 14 commissarissen aanleiding zou kun nen zijn de portefeuilles ter beschikking te stellen, teneinde minister Van Aartsen volledige vrijheid te geven tot rreorgani- satie van de raad van commissarissen. De heer Mellema vond dat acht commissa rissen, van wie vier gedelegeerden, vol doende zijn. De directieleden moeten hun nerzijds alle tijd aan de K.L.M. kunnen geven en niet door tal van nevenfuncties (Van onze parlementaire redactie) Het slechte weer en het gebrek aan een goede organisatie hebben in Nij megen bij de herdenking 1813—1963 voor een débacle gezorgd. Dit zei gistermid dag minister-president Marijnen in de Eerste Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp, waarmee gelden werden aangevraagd om de kosten van de natio nale herdenking te financieren. Het Nij meegse comité heeft gefaald. Uit de staatskas zal geen geld worden gebruikt om het Nijmeegs tekort te dekken. worden afgeleid. Kritiek op president-commissaris Den Hollander was er vanwege het feit dat hij personeelsvertegenwoordigers van ca tegorale organisaties in het geheim bij hem thuis ontvangen had. De heer Mel lema meende zelfs dat hij zich daardoor onmogelijk had gemaakt. De heer Aan tjes meende inmiddels commissaris Rup- pert in bescherming te moeten nemen te gen beweringen dat hij de voornaamste „wegwerker" van directeur Larive is geweest. De heer Aantjes meende ook minister Van Aartsen tegen de op hem geuite kri tiek te moeten beschermen. De heer Zegering-Hadders vond dat er geen reden is de categorale organisaties uit de ondernemingsraad van de K.L.M. te weren. De heer Posthumus stelde ech ter dat de directie niet voor dreigementen van deze organisaties uit de weg mag gaan. Samensmelting Sprekend over de positie van de K.L.M. als zodanig meende de heer Mellema, dat de zelfstandigheid van de K.L.M. niet te handhaven is. Evenals de heer T?osthu- mus meende hij, dat de K.L.M. maar moest „onderduiken" in een andere na tionale maatschappij. De heer Mellema Ir. F. Q. den Hollander, president commissaris, voor wie donderdag a.s. de raad van commissarissen der KLM een opvolger zal kiezen. vond de Air-Union daarvoor uit politiek oogpunt niet het meest geschikt. Mede met het oog op verwerving van landings rechten dacht hij aan een samengaan met luchtvaartmaatschappijen van jonge na tionale landen, zoals in Afrika te vinden zijn. eind aan fabeltjes De heer Van den Heuvel (K.V.P.) vroeg de minister een duidelijk inzicht te geven over de weg die men ten aan zien van de K.L.M. denkt te gaan. „Er moet nu een eind komen aan de talloze fabeltjes en geruchten". Ook vroeg hij de minister op welke basis deze zich achter de thans nog over gebleven drie directeuren meende te kunnen stellen. Voorts wilde hij weten op welke gronden de minister gekozen heeft voor het ontslag van de heer Larive bo ven dat van de andere drie directeuren. „Wij hebben geen gebrek aan vertrou wen in de regering, maar ook de Kamer heeft zijn verantwoordelijkheid", zo be sloot de heer Van den Heuvel zijn be toog. Ook van de zijde van de kleine fracties werd op K.L.M.-problemen ingegaan. Vandaag zal minister Van Aartsen aan het woord komen. Het K.L.M.-debat werd. gisteren onder meer bijgewoond door prcTsident-direc- teur Albarda, directeur Besangon en vele personeelsleden der K.L.M. De leiding van de P.T.T. is tevreden over de gang van zaken met de proef met een centraal antennesysteem voor radio- en televisie in het Hoogse Bezui- denhout. De belangstelling hiervoor heeft de prognose ruimschoots overtroffen. Men verwachtte plm. 1000 abonnees, maar het zijn er, vier weken na het begin, reeds 1700. De proef zal worden uitgebreid tot een deel van de nieuwe wijk Mariahoeve, waar flatblokken en woningen alle aan sluitingen voor telefoon en centrale antennesystemen hebben. Deze algemene voorzieningen zijn thans in ongeveer 200.000 nieuwe Nederlandse woningen aangebracht Het centrale antennesysteem kan prin cipieel ook kleurenprogramma's aan daartoe geschikte ontvangers doorgeven. De P.T.T.-directie blijft de technische voorzieningen in Den Haag principieel een technische proef noemen, waarbij tevens exploitatieve ervaring kan worden opgedaan. De P.T.T. wil wijzen op de bestaande mogelijkheden zonder zich te willen mengen in de politieke verschil len van inzicht over het gebruik van die mogelijkheden. Vandaar ook, dat de P.T.T. bepaald niet als een particuliere onderneming staat te trappelen om met exploitatie op grote schaal te beginnen. Gezien de financiering van een dergelijk project, waarbij dan ongeveer 100.000 aansluitingen per jaar mogelijk zouden zijn, zou Wellicht een vorm kunnen worden gevonden waarbij de P.T.T. „leverancier van transport" blijft, a.h.w. zoals de Gasunie, terwijl distributie aan b.v. plaatselijke organisaties zouden worden overgelaten. Zolang echter geen nieuwe omroepwet en geen wijziging in de tefeloon- en telegraafwet tot stand zijn gebracht, kan op dit gebied niets gebeuren. Een rechtbank in Cobb in Zuid-Ierland heeft de inbeslagneming bevolen van de vangst en het vistuig van een Neder Igndse treiler, nadat de kapitein van het schip. Johannes Spaans, schuldig was bevonden aan het vissen binnen de Ierse grenzen en aan het binnenva ren van de Ierse territoriale wateren. De in beslag genomen vangst en de an dere geconfiskeerde goederen zouden een waarde vertegenwoordigen van 20.000 gulden. De kapitein werd tevens een boete opgelegd van 100 pond voor dezelfde tegen hem ingebrachte be schuldigingen. De treiler werd, zoals wij eerder meldden, eergisteren door een Ierse kanonneerboot bij Minehead aangehouden, nadat een Iers schip eerst een schot voor de boeg had gelost. De commandant van dit schip verklaar de als getuige, dat het schot werd afge vuurd toen de treiler niet antwoordde op licht- en vlagsignalen. Volgens de Ierse commandant trachtte de treiler zich uit de voeten te maken en zich schuil te houden tussen een vloot van 90 andere treilers, die buiten de terri toriale wateren aan het vissen waren. Kapitein Spaans ontkent, dat hij binnen de visserij grens had gevist. Hij zei dat hij dit had nagegaan door zijn plaats te bepalen met behulp van Decca en met medewerking van andere vissers. Ka pitein Spaans voegde hieraan toe. dat hij de signalen van de kanonneerboot niet had gezien totdat het schot werd gelost. MR. LUNS is gekozen tot voorzitter van de raad van ministers van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (O.E.S.O.) voor het jaar 1964. DE EERSTE KAMER is met de wens van haar voorzitter, mr. Jonkman, voor goede kerstdagen tot 7 januari op reces gegaan. Foto "boven: In een gymnastiek lokaal aan de Belzigerstraat in West-Berlijn, waar aanvraagfor mulieren voor pasjes zullen wor den uitgegeven, wordt linoleum gelegd om de vloer te sparen. Omstreeks een half miljoen in woners van West-Berlijn zullen met kerstmis en nieuwjaar (van 19 december tot 5 januari) hun familieleden in het oostelijke stadsdeel kunnen bezoeken. Het akkoord tussen West en Oost is tenslotte tot stand gekomen West-Berlijn had men zelfs reeds met de mogelijkheid rekening ge houden door een aantal school- en gymnastieklokalen in de omgeving van de muur vrij te maken voor het uitreiken van pasjes. Het zal de eerste maal zijn sedert 13 augustus 1961, de dag waarop de muur werd opgericht, dat de Westberlijners bezoeken kunnen afleggen in het ooste lijke stadsdeel. Er heerst grote vreugde in beide delen van de in tweeën gesne den stad, want praktisch iedere West- berlijner heelt familie of goede vrienden in het oostelijke stadsdeel wonen. Beambten van de Oostberlijnse poste rijen zullen in de pas-kantoren de aan Op de rijksweg Rotterdam Gouda, ter hoogte van Neuwerkerk, zijn gisteren rond elf uur twee personenauto's met el kaar in botsing gekomen. De auto's raakten daarbij in brand met als gevolg dat een inzittende om het leven kwam. In totaal zijn vier voertuigen bij het ongeluk betrokken geweest. Het gebeurde op een gedeelte rijksweg, waar geen middenberm is, toen een personenauto, bestuurd door de echtgenote van een veearts uit Nieuwerkerk, door de glad heid van het wegdek in een slip raakte en op een uit tegengestelde richting komende autobus van de firma Van Gog uit Gouda botste. Kort daarop botsten nog twee voertuigen, een personenauto en een vrachtwagen uit Amersfoort, op de autobus en de daaronder vast zittende personenauto. Door de laatste klap raakten de tweede personenauto en de vrachtwagen in brand. Een der inzittenden, een vrouw kon door een bijrijder van de vrachtwagen nog juist uit het brandende wrak worden bevrijd. Zij moest met een shock naar een ziekenhuis in Gouda worden overgebracht. Drie van de vier Nou zou ik toch wel eens willen weten, hoe dat er van binnen uitziet... Radio Djakarta heeft gisteren omge roepen dat op 13 december „een vijande lijk hef schroef vliegtuig" boven West- Borneo is neergehaald. De twee beman ningsleden werden hierbij ernstig ge wond, aldus de radio. Dit is het derde Indonesische bericht over het neerschiet envan een vijande lijk vliegtuig boven West-Borneo sinds de vorming van de federatie Maleisië. Een met zachte stem sprekende Amerikaan is gisteren in Moskou ge trouwd met een Russisch meisje, nadat hij de Sov jet-bureaucratie had ver schalkt en zelfs een be roep had gedaan op pre mier Kroestjev. De vasthoudende Ame rikaan is Larry Brayton, officieel toestemming was verleend tot verlenging van zijn verblijf in de Sovjet-Unie. Brayton vertoefde ille gaal in de Sovjet-Unie sinds 29 november, de dag waarop zijn visum ver liep, tot hij gistermorgen half tien een telefoontje kreeg waarin hem werd een 36-jarige voormalige meegedeeld dat zijn visum vakbondsfunctionaris was verlengd. ^a^rJ)an^s in Alaska. Binnen het uur waren Minder dan een uur voor- Brayton en Rosita man dat hij met zijn verloofde en vrouw, nadat in het Rosita I. Shifman. studen- Moskouse huwelijkspaleis te aan het Moskouse msti- de trouwplechtigheid had tuut voor pedagogie in het plaatsgehad, gevolgd door huwelijk zou treden kreeg champagne-heildronken in Brayton bericht dat hem een receptievertrek v het paleis. Brayton verklaard, dat hij van plan is zijn vrouw in Rusland achter te laten om haar in de gelegenheid te stellen haar studie af te maken. Hijzelf gaat te rug naar de Verenigde Staten, waar hij in Fair banks zal trachten een be trekking te krijgen. Larry Brayton en Rosita Shifman ontmoetten el kaar deze zomer toen Brayton op een vakantie reis was in het zuiden van de Sovjet-Unie. Het jonge echtpaar heeft gisteravond een receptie gegeven. (Van onze verslaggever) De katholieke boeren- en tuindersor ganisaties, verenigd in de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (K.N.B.T.B.), zijn van mening dat de vakorganisaties op levensbeschouwelijke grondslag kunnen verdwijnen. De eerste stap zal gezet worden door de Bra bantse en Zeeuwse fruittelers, die tot nog toe georganiseerd zijn in de tuin- bouwbond van de N.C.B. Zij zullen waarschijnlijk al begin volgend jaar en bloc overgaan naar de neutrale Ne- melen Hij gaf toe dat de geforceer de poging om de fruittelers op katho lieke grondslag te organiseren, eigenlijk mislukt is. Vanwaar deze verandering van inzicht derlandse Fruittelers-Organisatie (N.F. O.). Hun voorbeeld zal binnenkort ge volgd worden door de pluimveehouders, die georganiseerd zijn in de pluimvee- lioudersbond van de N.C.B. Men ver wacht dat te zijner tijd ook de bollen- telers en groentekwekers van de N.C.B.- tuinbouwbond zullen toetreden tot neu trale landelijke vakorganisaties. Deze diep ingrijpende heroriëntering in het kamp van de katholieke organi saties vormde gisteren een punt van dis cussies en bespiegelingen tijdens de al gemene vergadering van de tuinbouw- bond van de N.C.B., waar voorzitter Arn. Kuylaars meedeelde dat de onder handelingen met de neutrale fruittelers organisatie spoedig hun beslag zouden krijgen. „Wij kunnen en willen de klok niet stilzetten", zei hij. „De bekende zuilen, gebaseerd op levensbeschouwe lijke grondslag, hebben het tegenwoor dig in Nederland zwaar te verduren, zo zwaar dat het echt de vraag is of zij niet van hun voetstukken zullen tui- adviseur van de N.C.B., rector A. J. Merkx, ligt de verklaring in het feit dat het ondoenlijk is om als katholie ken onder elkaar ook de vaktechnische belangen te behartigen. In het kielzog van de snelle technische ontwikkeling gaat een sterke specialisatie, hetgeen ook in het gebied van de N.C.B. in toe nemende mate valt waar te nemen. De tuinders specialiseren zich op fruitteelt, aardbeienkweek, gladiolenteelt enz. Praktisch gesproken is het onmogelijk dat de tuinbouwbond de speciale vak technische belangen van deze zeer klei ne groepen men schat dat er in het hele N.C.B.-gebied ongeveer 400 speci fieke fruittelers zijn naar behoren kan behartigen. Het is dus de techniek die de katholieke vakorganisatie ont bindt. De katholieke organisaties willen anderzijds de fruittelers en de an deren die hun voorbeeld zullen volgen toch ook weer niet helemaal loslaten. De besturen zijn van mening dat de so ciaal-economische vraagstukken, het on derwijs, de culturele vorming en an dere zaken op levensbeschouwelijke basis behartigd moeten worden. Dit blijft dan ook de taak van de katho lieke standsorganisaties, zoals de N.C.B. Tijdens de onderhandelingen met de N.F.O. stelt de K.N.B.T.B. dan ook voorop dat de fruittelers lid dienen te blijven van de N.C.B. Men wil dit in de hand houden door de inning van de contributie voor de neutrale vakorga nisatie via de katholieke standsorgani satie te laten lopen. Wordt met de overgang van de fruit telers naar de neutrale vakbond de li quidatie ingeluid van de katholieke vakorganisatie, die de tuinbouwbond van de N.C.B. in feite is? De ontwik keling die thans wordt ingezet, zal voor lopig niet afgesloten kunnen worden, aldus rector Merkx, want men moet rekening houden met veel gevoeligheden en tradities. En voorzitter Kuylaars zei: „Al staan wij open voor nieuwe samenwerkings vormen, wij kunnen niet weggooien wat wij hebben, zonder waarborgen te heb ben hiervoor iets beters in de plaats te krijgen". De katholieke tuinders hebben in ieder geval een goede vakorganisa tie, terwijl er in Nederland geen neu trale tuindersvakbond is. Noch het neu trale Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité (K.N.L.C.), noch de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (C.B.T.B.) heeft een eigen tuindersvakgroep. De enige nationale organisatie is het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen, dat echter alleen de afzetbelangen be hartigt. Het ziet er dus naar uit daLde tuinbouwbonden van de katholieke or ganisatie toch minstens voorlopig nog wel het onderdak zullen blijven van de niet gespecialiseerde tuinders. vragen in ontvangst nemen, waarna ze door de Oostduitse autoriteiten zullen worden beoordeeld. In West-Berlijn heeft de politie alle verloven ingetrokken voor de kerstdagen, omdat men ontzaglijke menigten mensen voor de kantoren ver wacht. Over het Oostduitse voorstel is elf da gen lang gedelibereerd. Men was er in het Westen van het begin af aan huive rig van, omdat men bang was dat Oost- Duitsland het akkoord zou bestempelen als een overeenkomst tussen de regering van Oost-Duitsland en het stadsbesljuur van West-Berlijn. Diplomatieke kringen in het Westen hebben sterk de indruk, dat de Oostduitsers gewerkt hebben met Russische richtlijnen, omdat zij ongetwij feld diplomatieke erkenning zouden heb ben gevraagd, indien zij geheel op eigen kompas de zaak aanhangig hadden ge maakt.. Politiek zal het akkoord voor hen geen vruchten kunnen afwerpen. Zij staan bovendien voor de grote moeilijkheid hoe zij een half miljoen mensen, van wie zij de meesten als potentiële spionnen be schouwen, moeten „begeleiden". Burgemeester Willy Brandt betuigde zijn instemming met, het bereikte re sultaat. „Kerstmis zal nu voor honderd duizenden Berlijners in beide stadsdelen mooier zijn", meende hij. „De toekomst zal leren", zei hij verder, „of er verdere regelingen betreffende het verkeer tussen de twee stadsdelen kun nen worden getroffen". (Advertenties) (3) KERSTBONBONS „De Luxe" 150 gram voor RECLAME KERSTKRANSJES gesorteerd 250 gram voor JAMAICA RUMBONEN 250 gram nu voor slechts AMANDELKRANSJES overheerlijk 250 gram SNEEUWWAFELS 250 gram BREDA BERQENO'PZOOM OÖSTERHÖUT Verzorging van uw gezichtshuid is belangrijk. Omdat deze dagelijks aan weersinvloeden wordt blootgesteld. Daarom is het goed de huid voor het slapen gaan grondig te reini gen van poeder-, stof- en crèmeresten. Met Scherk, de lotion die de bloedcirculatie in uw huidweefsel stimuleert en activeert. Zodat de huid zich 's nachts kan herstellen om de volgende dag weer mooi en zacht «n gaaf te zijn!

de Stem | 1963 | | pagina 1