ACHTER DE SCHERMEN TE PARIJS Italië achter Londen „FLOP" BEDREIGT MARATHON-ZITTING Spaak" in het wiet Vakcentrales vol zorg over prijzen R0TTERDMISE BAKKERIJ WAS EEN V house of engiandl Fraude van drie ton India nodigt paus uit Gesprek met ministers Geen kerstboompjes in auto's, zegt politic Directeur weet van niets Zorgen van werkgevers DAGBLAD VOOR ZEELAND Wim Kan op Oudejaar voor de radio Ex-deurwaarder verdach t Niet opportuun Lichte dooi Luns sprak met Saragat Zes divisies EEG aan zijden draad Eucharistisch congres De Volksgazet (B) Botersmokkel beleeft recordjaar Op 9 januari Staten-Generaal vijfhonderd jaar In Kerkrade Middeleeuwse situatie met boete bestraft Passenkwestie te Berlijn in impasse F.S.V. protesteert Ultimatum aan directie N.S. 103e JAARGANG No. 24464 Voor God, Koningin en Vaderlanc Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Mail D I N S D A G 17 DECEMBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Navo-conferentie versterkt Dinsdagavond 31 december houdt Wim Kan voor de radio een oude jaarsavond overdenking, bedacht, overdacht en weer veranderd van 21 lot 22 uur voor de VARA-micro- foon. Aangezien de VARA op deze avbnd geen zendtijd heeft is de AVRO zo bereidwillig geweest een uur van haar zendtijd ter be schikking van de conference van Wim Kan te stellen. De recherche van het bureau Ooster- vantstraat in Rotterdam is op het spoor gekomen van een omvangrijke serie frauduleuze handelingen die de afgelopen vijf jaar zouden zijn gepleegd door de 77- jarige ex-deurwaarde H. F. uit de Maas stad. Een onderzoek in de boekhouding van F., die een incassobureau drijft, confron teerde de politie met een volledig gedes organiseerde administratie. Er zijn tot op heden enige duizenden dossiers in be slag genomen. De schade, die door de malversaties aan honderden particulieren in de loop der jaren is aangericht zou nu al driehonderdduizend gulden belopen. De politie verwacht dat het bedrag, naar mate het onderzoek vordert, nog belang rijk zal stijgen. Voor zover het de recherche thans duidelijk is. is het geld door F. voor privé- en zakelijke doeleinden gebruikt. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door het feit dat de bejaarde ex-deurwaarder zeer ernstig ziek is. In een bericht over de Marathon zitting te Brussel, waar men in een impasse is, vindt de lezer el ders in deze editie meer bijzon derheden. Minister Luns die tezamen met minister De Jong de NAVO-con- ferentie bezoekt, heeft gisteren een langdurig gesprek met zijn Italiaanse collega Saragat gehad. Deze heeft daarbij weinig twijfel gelaten over de vraag waar de nieuwe Italiaanse regering zich in het Europese gesprek zal plaatsen. Italië zal een volledig betrekken van Engeland in politieke besprekingen voor staan. Minister Saragat heeft in de zitting der NAVO-ministers verklaard, dat zijn regering ten volle de Atlantische koers zal zeilen. Hij zal ten overvloede ter stond na de ministeriële bijeenkomst van woensdag in Brussel naar Londen gaan om te demonstreren welke waarde hij hecht aan hecht samengaan met Groot- Brittannië. Hij heeft duidelijk gemaakt dat hij de Engelse wens, zich niet te laten scheiden van Europa, onderschrijft. De bespreking van minister Luns met TOT 1 MAART heeft het publiek gele genheid om girostortingskaarten met op- drukzegel van 15 cent om te ruilen voor stortingskaarten met opdrukzegel van 20 cent het nieuwe tarief. DE NEDERLANDE kustvaarder „Baltic" is m het Noord-Ostseekanaal gezonken. Omtrent bet lot der opvarenden heeft men nog geen zekerheid. TUSSEN DE organisaties van werkge vers en werknemers in het bankbedrijf is overeenstemming bereikt over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het jaar 1964, waarin een salaris verhoging van 10 pet. is opgenomen. AMERIKA gaat een voor militaire doel- rtil «n best(rmd verbindingsnet bouwen, Mrm ?,V;?r w°*dt door kunstmanen. vy®entwintig a dertig kunst- brengen m 6en baan om de aarde iarig?Ro?anriTpVeQhtbailk heeft de 4!)" jauge Roland Puhr ter dood veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. DE VERENIGDE NATIES hebben volgens Thant tegen het einde van dit iaar la" tekort van 134,200.000 dol- DE NEDERLANDSE treilen „Voorloper" is m de Ierse wateren aangehouden De treiler zou daar hebben gevist. DE V.N. heeft een resolutie aangenomen waarin Engeland wordt verzocht maat regelen te treffen voor de onmiddellijke invrijheidstelling van gevangen gehou den nationalistische leiders en vakbonds leiders in Aden en een einde te maken aan de deportaties uit Aden. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteravond 23.1d uur: Plaatselijk mist of laaghangende be wolking. maar ook van het noorden uit opklaringen. In het binnenland weinig wind, in de kustprovincies zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Lichte dooi. Vandaag: zon onder 16.29 uur. Maan onder 17.40 uur, Morgen: zon op 8.44 urn-. Maan od 10.38 uur. v „open" E.E.G. (Telefonisch van onze verslaggever) PARIJS Het Europese overleg van Brussel over de toekomst van de E.E.G. is gisteren in Parijs achter de scher men van de NAVO-conferentie voortgezet. Naar het schijnt is daarbij een versterkte posilie uit de bus gekomen van de landen die de gemeenschap open wensen te houden en die Engeland willen betrekken in alle bespre kingen over de politieke samenwerking der Europese landen. zijn Italiaanse collega heeft getoond dat de partners van Frankrijk in de E.E.G het erover eens zijn, dat een initiatief in de richting van een hechtere politieke sa menwerking der zes landen thans niet opportuun is. Ook de Belgische minister Spaak schijnt zich bij deze opvatting te hebben aangesloten. Saragat heeft in zijn gesprek met minister Luns ook duidelijk gemaakt dat over politieke samenwerking slechts kan worden overlegd indien En geland zal kunnen meespreken. Ook over de noodzaak van een open karakter der gemeenschap, ook op landbouwgebied, was men het eens. Het gesprek tussen de heren Luns en Saragat sloot aan op een eerder contact tussen de Nederlandse minister en zijn Amerikaanse collega Rusk, waar.m nog weer eens duidelijk is geworden welk belang in Amerika gehecht wordt aan het open karakter der gemeenschap en de uit breiding van de handel tussen Amerika en Europa. Dit voorspel voor de hervatting der onderhandelingen in Brussel was het be langrijkste aspect van deze eerste dag van een NAVO-bijeenkomst, waarin verder geen controversele zaken zijn aangesne den. Rusk lieeft op deze openingsvergade ring van de NAVO-conferentie een bood schap van president Johnson voorgelezen, waarin wordt gezegd dat de V.S. een strijdmacht in Europa zullen handhaven, die gelijk is aan de zes Amerikaanse di visies, zolang hun aanwezigheid vereist is. In de huidige omstandigheden is het Onder voorzitterschap van de Neder landse minister van Landbouw, mr. Biesheuvel, is de ministerraad van de EEG gisterenmiddag in Brussel be gonnen aan het tweede deel van de „marathon-zitting". Het doel is zoals eerder gemeld te trachten vóór het einde van het jaar overeenstemming te bereiken over de voltooiing van het gemeenschappelijke landbouwbeleid door het instellen van marktorganisaties voor zuivel, rijst en rundvlees en de regeling van een aan tal andere onder meer financiële kwesties en het standpunt van de ge meenschap te bepalen jegens de ko mende onderhandelingen met de V.S. over internationale verlagingen van douanetarieven, de Kennedy ronde". De „Marathon" is de vorige week inge zet met een vierdaagse bespreking van de landbouwtechnische kwesties door de ministers van landbouw van de ,,z.es'\ die echter slechts bescheiden resultaten heeft opgeleverd. Tot mor gen zullen de landbouwministers dit gesprek voortzetten, waarna de minis ters van buitenlandse zaken, economi sche zaken en financiën aan de confe rentie zullen deelnemen om te pogen over het gehele pakket van proble men een politieke beslissing te nemen. In Nieuw Delhi is van gewoonlijk be trouwbare zijde vernomen dat de In dische regering paus Paulus VI heeft uitgenodigd India ter gelegenheid van het Eucharistisch Congres, dat daar in november en december 1964 wordt ge houden, te bezoeken. Indien de paus deze uitnodiging aan vaardt, zal hij het eerste hoofd der r.-k. Kerk zijn. dat een bezoek aan het oos ten brengt. Officiële kringen in Jeru zalem hebben bevestigd, dat paus Pau lus tijdens zijn bezoek aan het Heilige Land koning Hoessein van Jordanië zal ontmoeten, evenals de Israëlische presi dent Salman S. Shazer. De ontmoeting tussen de paus en presi dent Shazar zal, om te vermijden dat de omstreden status van Jeruzalem in het licht zal worden gesteld, in Me- giddo plaatsvinden, de plaats die in het boek der Openbaringen als „Armaged don" genoemd wordt. In Israëlische regeringskringen koestert men de hoop dat het bezoek van de paus niet alleen een „zuiver godsdien stige pelgrimstocht" zal zijn, maar dat ook de resultaten van het Vaticaans Concilie op het gebied van de verhou ding tussen katholieke en joden tijdens zijn bezoek een nadere adstructie zul len ondergaan. De ministers zijn gisterenmiddag be gonnen met de behandeling van de voorstellen van de Europese commis sie voor het zuivelbeleid. Over de kwestie van de subsidies aan de melk- t. producenten zal echter pas donderdag worden gesproken Waarnemers zijn van mening dat de huidige beraadsla gingen van de ministers een beslis send karakter hebben en dat het voort bestaan van de EEG zal afhangen van het resultaat van het overleg. Op een vraag aan de Franse minister Pisani of hij optimistischer was dan vorige week, antwoordde deze: „Nog niet". Gevraagd of hij zal vasthouden aan 31 december als tijdslimiet om tot overeenstemming te komen, zei hij abrupt: „Ja". duidelijk dat deze strijdkrachten nog steeds nodig zullen zijn. Rusk verklaard na afloop, dat hij een persoonlijke boodschap van president Johnson aan president De Gaulle had overhandigd. De kwestie van een ont moeting tussen beide presidenten is niet ter sprake gekomen, zei hij. Minister Luns zei in de vergadering van de ministerraad dat zijn regering de vor ming van de federatie Maleisië toejuicht, maar dat Nederland niet van plan is de onlangs herstelde diplomatieke betrekkin gen tussen Djakarta en Den Haag in ge vaar te brengen. Volgens het Belgische blad „De Volksgazet", is 1963 reeds een record jaar voor de smokkel van Nederland se boter naar België. Tot dusverre is reeds ongeveer 200.000 kg Nederland se boter door de Belgische douane in beslag genomen, maar dan 't dubbele van 1961 en 1962. Deze hoeveelheid wordt als een fractie beschouwd van de hoeveelheid boter, die de smok kelaars clandestien over de grens we ten te brengen. Volgens het blad is overigens de animo van de botersmokkelaars de laatste weken verminderd, omdat de winst per kilo is gedaald van 25 tot 10 frank (72 cent). Genomen over de eerste elf maan den van het jaar wordt geschat, dat nog nooit na de oorlog zoveel boter is gesmokkeld. Dit ondanks de maat regelen, die deze zomer in België van kracht zijn geworden om de herkomst van de boter beter te kun nen controleren. G. Dierick, burgemeester van het Zeeuwsch-Vlaamse Overslag be hoort ook tot de genodigden, (Van onze parlementaire redactie) Op 9 januari wordt in Den Haag. in aanwezigheid van de koningin, prinses Beatrix, vertegenwoordigers van Surina me en de Ned. Antillen en parlementa riërs uit België en Luxemburg de 500e verjaardag van de Staten-Generaal gevierd. Mr. Jonkman, die de feestelijke viering heeft voorbereid, heeft er een moment van bezinning van gemaakt (van de plaats van ons parlement in het maat schappelijk bestel). De plechtigheden beginnen met een bezoek van de konin gin aan de Eerste en Tweede Kamer. Van het gebouw van de Raad van State klinkt dan trompetgeschetter. De koningin heeft als regerend vorstin nog nooit de Tweede Kamer bezocht. Haar bezoek nu wordt o.a. vereeuwigd door een handtekening op de presentie lijst. Om drie uur 's middags volgt dan een plechtigheid in de Ridderzaal, die door radio en t.v_ als nationaal program ma zal worden uitgezonden. Het is een gemeenschappelijke bijeenkomst van de beide Kamers der Staten-Generaal. O.a. zijn daarvoor uitgenodigd de burgemees ter van Overslag in Zeeuwsch-Vlaande ren als onze kleinste gemeente en Beers, omdat daar de enige vrouwelijke burge meester zetelt. Bij al deze vertegenwoordigingen mist men er twee, de kiezers en een vertegen woordiging van de publiciteitsmedia, groeperingen, die, zou men zeggen, niet meer zijn weg te denken in de Staten- Generaal anno 1964. Gezien de reacties, die deze omissie heeft uitgelokt, is het intussen niet ondenkbaar, dat er alsnog een correctie op zal worden aange bracht. De dag wordt besloten met een recep tie in de Ridderzaal en een diner in de Tweede Kamer. In de Ridderzaal krij gen koningin en prinses een gedenkboek aangeboden. De Tweede Kamer is ge vraagd voor deze viering 60.000,be schikbaar te willen stellen. België viert in mei Van het volgend jaar het 500- jarig bestaan der Staten-Generaal en wel met een groots volksfeest op de markt van Brussel. Op verzoek van het overlegorgaanvan levensonderhoud o.a. door de voor gestelde regelingen zou immers de resul taten van het recente loonakkoord in ge- heeft een onderhoud plaatsgevon den van de ministers van Land bouw en Visserij, van Soeiale Za ken en van Economische Zaken met vertegenwoordigers van het overleg van N.V.V., K.A.B. en C.N.V. De drie vakcentrales hebben daar bij hun ernstige bezorgdheid ken baar gemaakt over de mogelijke gevolgen voor de consumenten prijzen van de regelingen, die in het kader van de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek van de E.E.G. in bespreking zijn. Zij hebben er bij de regering op aan gedrongen een plotseling sterke stijging van de kosten van het levensmiddelen pakket te voorkomen, zo nodig door overeenkomstig de voorgestelde produ centensubsidies consumentensubsidies te geven. Een sterke stijging van de kosten De gemeentepolitie in Kerkrade vindt kerstboompjes in auto's gevaarlijk Voor het verkeer en heeft een proces-verbaal opgemaakt tegen een inwoner van deze plaats, die in zijn auto voor de voorruit een miniatuur-kerstboompje had ge plaatst. Deze gewoonte is overgewaaid uit Duitsland. Ook het vorig jaar waren er al automobilisten, die op deze wijze kerst sfeer in het verkeer wilden brengen. Dit jaar is het aantal auto-kerstbomen sterk toegenomen. Vele tankstations hebben ze in groten getale ingekocht. De boompjes worden meestal op het dashboard geplaatst, soms staan ze ook voor de achterruit. Zij zijn vaak helder verlicht en kunstig versierd. De politie wil een proefproces over de autoboompjes uitlokken, omdat zij deze zeer misleidend vindt voor tegenliggers. Gisteren is in Rotterdam een proces gevoerd tegen Nederlands grootse bakke rij, die in deze havenstad gevestigd is. Aanleiding hiertoe waren de ervaringen van de keuringsdienst van waren na een (routine)bezoek op 23 augustus van dit jaar aan de bakkerij. In een lijvig pro ces-verbaal maakte de keurmeester mel ding van uiterst onhygiënische toestan den, die werden veroorzaakt door grote aantallen mussen. In de bakkerij, de rijskamer, de opslag plaats voor brood en in de ruimten, waar in de kneedmachines stonden, vlogen en nestelden vogels. Op leidingen, buizen, dakspanten en op de rekken van wagens, waarop het brood lag af te koelen, be vonden zich tal van vogeluitwerpselen. Ook het brood op de rekken kwam in onmiddellijk contact met die viezigheid. In. sommige ruimten liepen mussen over het brood, aten ervan en bevuilden het, zo stond in de dagvaarding te lezen. „Ik wist er zelf niets van. Maar het zal wel waar zijn", zo verontschuldigde zich een van de directeuren van de bak kerij. Hij zei o.m. dat de oorzaak van al les moet worden gezocht in een uitzon derlijke samenloop van omstandigheden. De periode, waarin de keurmeester een bezoek bracht aan de bakkerije viel na melijk juist in de vakantietijd, toen de helft van het personeel voor de volle produktie (300.000 broden per week) moest zorgen. Bovendien was het de 23e augustus regenachtig, aldus de directeur, zodat de mussen in groten getale onder- dak in de bakkerij, zochten. Hij verzeker de de economische politierechter, dat zijn bedrijf al jarenlang met grote verbeten heid strijdt tegen de mussenplaag. maar dat nog steeds geen afdoende oplossing kon worden gevonden. De bewuste keurmeester wees er op, dat de situatie, die door hem op 23 augus tus in de bakkerij werd geconstateerd, niet die van één dag is geweest. „De mus- sennesten, die ik in de bakkerij vond, bevatten al eieren en in sommige geval len waren de eieren al uitgebreid. Als men nu weet dat de broedtijd van mus sen ongeveer vier weken is, dan kan daar uit opgemaakt worden, dat de vogelnes ten ook al enige tijd voor de 23e augustus in de bakkerij aanwezig waren", zo zei hij. De officier van justitie trok in zijn re quisitoir fel van leer tegen de directie van de bakkerij. „De schrik slaat me om het hart als ik bedenk dat duizenden men sen het brood van deze bakkerij hebben gegeten". Hij zei de indruk te hebben, dat men domweg het hoofd in de schoot heeft gelegd en met de gedachte „we kun nen er toch niets meer aan veranderen", de zaak heeft laten lopen. „Er hebben middeleeuwse toestanden geheerst. De justitie zal daaraan paal en perk moeten stellen", zo was zijn oordeel. Hij eiste tegen de n.v. een geldboete van f 5000.- en een waarborgsom van f 10.000,- voor de termijn van één jaar. De raadsman van de n.v. vond het re quisitoir van de officier „wel wat te fel". Hij wees erop dat de directie van de bak kerij al geruime tijd met alelrlei instan ties overleg heeft gepleegd om te komen tot een afdoende bestrijding van de mus senplaag. In dat overleg is ook de keu ringsdienst van waren betrokken ge weest. „Letterlijk alles is gedaan om de mussen de baas te blijven. Er is iemand aangesteld om het nestelen te voorko men. Men heeft een kooi van gaas ge maakt om de broodkoelinstallatie. Er is zelfs op de vogels geschoten. Dat niet onmiddellijk een afdoende oplossing is gevonden lijkt mij normaal. Bakkers heb ben bovendien nooit geleerd hoe vogel tjes uit de bakkerij te verwijderen", aldus de raadsman. De rechter tenslotte zei te willen aan nemen dat een samenspel van ongunstige factoren in deze zaak een belangrijke rol heeft gespeeld. „Dat excuseert de ten las te gelegde feiten echter maar in geringe mate", zo zei hij. Hij veroordeelde de n.v. tot een geldboete van f 5000,-. De storting van een waarborgsom achtte hij niet opportuun. De Belgische filmactrice Catherine Spaak, een 18-jarig nichtje van de Belgische minister van Buitenland se Zaken, is met haar zeven maan den oude dochtertje Sabrina in Rome teruggekeerd. Zij was, toen zij op weg was naar Frankrijk, aan de Italiaanse grens aangehouden door de politie, die haar op ver zoek van haar man, de 24-jarige Fabrizio Capucci, terugzond naar Rome. Catherina had nl. voorgoed de echtelijke woning verlaten en haar kind meegenomen. Foto: Met een donkere bril op komt de filmster hier aan op het station van Rome. Een politieman in burger draagt haar dochtertje Sabrina. vaar brengen. Op de verbondsvergadering van de K.A.B heeft de heer Middelhuis deze materie eveneens aangeroerd. Terzake verwijzen wij naar pagina 7. (Van onze parlementaire redactie) Ook over lonen en prijzen heeft giste ren de heer H. J. de Koster, voorzitter van het Nederlands Verbond van Werk gevers, gesproken. Op een bijeenkomst in Den Haag zei hij. bij een terugblik op de afgelopen maanden, dat de beslissing van de tien procent loonsverhoging in grote lijnen een gelukkige is geweest en de beste die genomen kon worden. De nervositeit die thans heerst ten op zichte van de pryzen noemde hij ver klaarbaar, maar overtrokken. De eigen lijke prijsstijgingen moeten nog komen, het grootste deel in de eerste maanden van 1964, maar ook verder in het jaar. „Wij hebben met ons allen iets te veel gewild. Alleen een fikse verhoging van de produktiviteit vormt een reeële basis voor loonsverhoging", aldus was zijn uitspraak. Voor de eerste maanden van 1964 ver wacht de heer De Koster een verdere verkrapping van de arbeidsmarkt als ge volg van stijgende koopkracht. Na deze eerste reactie zullen er bedrijven gaan afvallen, zij zullen door de stijgende loonkosten niet meer mee kunnen. Ook verwacht de heer De Koster een verkrapping van liquide middelen. In de Opgaande lijn van de investeringen zal voor de jaren 1964 en 1965 een knik komen. De plannen om de aardgasleiding in het komende jaar in een versneld tempo te leggen, baart het Nederlands Ver bond van Werkgevers grote zorg, even als de plannen om de bouwvakkers beter te betalen dan andere vergelijk bare werknemers. Beide plannen zullen de arbeidsmarkt nog meer verkrappen. Overigens was de heer De Koster van mening, dat de aanbodkant van de ar beidsmarkt niet voldoende aandacht krijgt. Ten opzichte van het buitenland is er in ons land een achterstand in te halen wat betreft het verlenen van fis cale faciliteiten om overwerk aantrekke lijker te maken. Het klimaat ontbreekt om de gehuwde vrouw in groten getale in het arbeidsproces in te schakelen (o.a. door het wijzigen van schooltijden) en buitenlandse arbeidskrachten worden niet in voldoende mate aangetrokken, aldus de heer De Koster. De Oostduitse communistenleider Wal ter Ulbricht heeft gisteren gezegd, dat de onderhandelingen over het verstrek ken van passen aan Westberlijners, om tijdens de kerstdagen familieleden in Oost-Berlijn te bezoeken, vruchteloos zijn geweest. In een telegram aan de Westduitse socialistische partij verklaarde Ulbricht, dat een overeenkomst wordt tegengehou den door de weigering van het Westber- lijnse stadsbestuur' een akkoord te on dertekenen. De ministers van buitenlandse zaken van „de grote vier" zijn gezamenlijk tot de slotsom gekomen, dat de kwestie van kerstpassen voor Westberlijners om Oost- Berlijn te kunnen bezoeken, behandeld dient te worden als een kwestie van menselijkheid en niet van politiek. De ministers kwamen tot deze conclusie ijdens een (werk)diner op de Westduitse imbassade in Parijs. De Westduitse minister van buiten- 'andse zaken, Gerhard Schroeder, was le gastheer van Dean Rusk van de V.S., t. A. Butler van Groot-Brittannië en 2ouve de Murville van Frankrijk. De bewindslieden bespraken de jong- ;te berichten uit Berlijn, waaruit is ge ileken dat de Oostduitsers zoals gis- eren reeds gemeld politieke, munt rachten te slaan door eisen te stellen iie bij inwilliging zouden neerkomen op jrkenning van Oost-Duitsland als een loevereine staat. De Federatieve Spoorwegvakvereniging (FSV) heeft de directie van de Neder landse Spoorwegen gisteravond een ulti matum gesteld, waarin de FSV die door de N.S.-directie niet wordt erkend, als nog als partij wenst te worden toegelaten tot het overleg over lonen en arbeids voorwaarden. Tijdens een buitengewone vergadering gisteravond in Utrecht, werd besloten, dat wanneer de N.S.-directie niet binnen veertien dagen op het verzoek reageert, de FSV-leden tot daadwerkelijke actie zouden overgaan. Zij zullen zich dan gaan beraden op welke manier er actie moet worden gevoerd. In het schrijven aan de directie stelt de FSV d^t de drieduizend bij haar aan gesloten personeelsleden van de spoor wegen op ondemocratische wijze buiten het overleg worden gehouden. Een klein deel van de enige honderden FSV-leden. die gisteren bijeen waren, wilde al direct tot actie overgaan. DE BEVELHEBBER van de geallieerde strijdkrachten in centraal Europa, de Franse generaal Pierre Jacquot. heeft als /.odanig afscheid genomen. Hij wordt op gevolgd door generaal Crepin, voormalig bevelhebber van de Franse strijdkrachten in West-Duitsland. IN DJAKARTA zijn gistermorgen krach tige aardschokken gevoeld. Er zijn geen slachtoffers gevallen. (Advertentie) Warme tweeds voor koude winters Overjassen van lichte, maar zeer warme tweeds. Enigszins opgeruwde stof. Raglan of ingezette mouw. In diverse tinten en des- sins. Eventueel met wollen j ruitvoering. Jassen om de I koudste winter mee te I trotseren v.a. 179,50 Karrestraat 3, Breda

de Stem | 1963 | | pagina 1