Tweede Kamer verklaart zich akkoord Ongevallen uitkering wordt 17 pet hoger ïfilMil Kostwinnersbij slag wijst de SER af Jongeman, wèg van filmster, stal fanclubkas bij elkaar e ver r dagen modern JOKINEN: BOUW DE METRO IN DE LUCHT L Straks ook KLINKEND BEWIJS VAN VERLOVING Gesprek met Episcopaat kwam nog niet op gang bij ons model woning Twee sportpagina's Was het met Antje kwaad kersen eten? j DAGBLAD VOOR ZEELAND Planoloog triest af Complimenten voor Veldkamp Noordoostenwind Verdachte ontkent Gasinstituut Gasbelgerucht berust op een privé-mening Vier jaar voor doodslag te Walsoorden Regering wil de raad van KLM- commissarissen wijzigen Bisschoppen en leken o^er het Concilie Nog tegen een vonnis instructeur Murphyheld en ideale vader Vluchteling neergeschoten 14 Wi W. VAN DER STEEN 103e JAARGANG Ne. 24462 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 aöW&ï* ZATERDAG 14 DECEMBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05) Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaar den worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) SOCIALE UITKERINGEN MET 12 PCT OMHOOG De jeugdige Amerikaanse planoloog en verkeersdeskundige Jokinen, die vier jaar in Nederland zijn best gedaan heeft de autoriteiten ervan te over tuigen dat Run plannen te weinig ge durfd zyn en dat ze bovendien veel te langzaam worden uitgevoerd, omdat er in Nederland veel te veel gepraat wordt, is gisteren teruggekeerd naar de V.S. Een beetje triest en vele illu sies armer. Bij zijn afscheid, op Schiphol, heeft hij niettemin de ondankbare natie enkele wenken verstrekt ter oplossing van netelige verkeersproblemen. Het Am sterdamse metroprobleem achtte hij oplosbaar door de metro niet onder, maar boven de grond te bouwen. Lelijk, zo'n betonnen ding dwars door de stad Geef het een aardige vorm en zet het op pilaren die de vorm van abstracte beeldhouwwerken hebben, zegt Jokinen. Herrie, zo'n metrotrein boven de grond 1 Geen rails, maar een betonnen wegdek, en wielen van rub ber, aldus Jokinen, Een metro in de lucht is veel goed koper dan onder de drassige Amster damse bodem, waar men op elke vierkante centimeter al voor duizen den guldens moet besteden, betoogt hij. Onbegrepen vloog de 27-jarige planoloog daarop de oceaan over, vier vergeefse Nederlandse jaren achterlatenden tientallen gedurfde plannen. Ze liggen nu in evenzoveel stoffige bureauladen. Over honderd jaar zal misschien iemand ze vinden en dan zal hij zeg gen Zie je daar onze nieuwe boven grondse metro rijden Daar heeft een dwaze Amerikaan een eeuw geleden ai een plan voor gemaakt. Maar toen schudden ze meewaardig het hoofd om die man (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren haar fiat gehecht aan een voor stel van minister Veldkamp (Sociale Zaken) om in verband met de komende loonsverhogingen een groot aantal sociale uitkeringen per 1 januari a.s. met 12 procent te verhogen. Met deze verhoging is een bedrag van rond 400 miljoen per jaar gemoeid. In verband met een en ander wordt de premie inkomens grens per 1 april 1964 van 9800.op 10.900,gebracht. Enkele premies moeten voorts enigermate worden verhoogd. Minister Veld kamp kondigde verder aan dat ook de ongevallenuitkeringen binnen kort omhoog gaan en wel met liefst 17 procent. Minister Veldkamp kreeg van alle kan ten complimentjes voor de snelle indie ning van de wetsvoorstellen. De socialis tische oppositie, eveneens gul met lof, wilde echter met de A.O.W. nog wat ver der gaan. De heer Suurhoff diende een amendement in, waarin werd voorge steld de A.O.W.-uitkeringen nog eens met f 100 per jaar te verhogen. Het amende ment kreeg alleen de steun van P.S.P. en C.P.N. en werd met 54 tegen 30 stem men verworpen. Het was dan ook een politiek stuntje. Dr. Veldkamp heeft met zijn voorstellen geheel gehandeld conform de aanbeve lingen van de drie vakcentrales. Het voor- stel-Suurhoff zou de uitkeringen met 80 miljoen hebben verhoogd. Daardoor »ou een premieverhoging van ongeveer een half procent nodig zijn geweest. Zoiets regelt men niet even op een achterna middag. De gehele zaak gaat het vol gend jaar bovendien opnieuw op de hel- ATLETIEK Ken Irvine, een vermaard Austra lisch atleet, ging een race van 60 yards aan met twee paarden. Ken verloor, maar hoe? HENGELEN Veel sportvissers verdrinken door onbekendheid met water en boot, is de kop van een instructief artikel, dat alle hengelvrienden zal weten te boeien. VOETBAL De lijst van topscorers brengt de Ajacied Cees Groot op de voor grond. Hij wordt er benaderd door SCHAATSEN De schaatsnaties bereiden zich voor op de drie grote internationale wedstrijden, die in januari en fe bruari op het programma staan. BILJARTEN Toernooien te Roosendaal en Eer- sel vragen de aandacht. DUIVEN D'n Dikken Bruine is weer present met zijn bekende, wekelijkse kro niek. Daarnaast talrijke andere sport- actualiteiten. DE RIJKSUNIVERSITEIT van Utrecht heeft een fabrieksgebouw aan de Croese- laan gekocht om te voorzien in het ge brek aan ruimte. Hier worden diverse laboratoria ondergebracht voor molecu laire biologie. DE 18-JARIGE krantenbezorger H. G. uit Rhenen heeft bekend een Culemborger met een stiletto in een café te hebben neergestoken. De man wordt maandag voorgeleid. Z Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opge- maakt gisteravond 23.15 uur: Opklaringen afgewisseld door wol- kenvelden, en slechts weinig sneeuw- buitjes. Zwakke tot matige noord- oostelijke wind. Middagtemperaturen Z om of even onder het vriespunt. Z Vandaag: zon onder 16.28 uur. Maan Z onder 15.47 uur. Morgen: zon op 8.11 uur, zon onder 16.28 uur. Maan op 7.50 uur, maan on- der 16.17 uur. Maandag: zon op 8.42 uur. Maan op 8.52 uur. ling. Zoals bekend wil minister Veldkamp immers proberen de A.O.W.-uitkeringen per 1 januari 1965 op het sociale mini mum te brengen. De A.O.W.-uitkering voor ongehuwden wordt nu per 1 januari van f 1578 op f 1770 gebracht, die voor gehuwden van f 2454 op f 2754. Een weduwe zonder kinderen, die onder de algemene wedu wen- en wezenwet valt, krijgt f 2034 in plaats van f 1812. Het pensioen van eeti weduwe met kinderen wordt van f 2598 op f 2910 gebracht. De wezenpensioenen stijgen van f 570 tot f 642 (voor wezen tot 10 jaar), van f 858 tot f 966 (voor wezen van 10 tot 16 jaar) en van f 1122 op f 1260 voor studerende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar. De interimuitkeringen in gevolge de interimwet invaliditeitsrente- trekkers worden voor de klasse a, b en c gebracht op resp. f 4620 (f 4122), f 3750 (f 3348) en f 2892 (f 2580). De kinderbij slagen voor loontrekkenden en kleine zelfstandigen worden f 76,44 (f 67,86) per kwartaal voor het eerste kind en f 82.61 (f 73,32) voor het tweede kind. De bij slagen voor het derde, vierde en vijfde en zesde en volgende kinderen ingevolge de algemene kinderbijslagwet worden f 82, (f 73.32), f 112.32 (f 99.84) en f 126,36 (f 112.32) per kwartaal. De 45-jarige Antje G.-J. uit Veenoord, die in het begin van deze week is gear resteerd op verdenking van vergiftiging van haar eerste en van haar tweede echt genoot, is vrijdagmiddag op transport ge steld naar het huis van bewaring te Gro ningen. Zij blijft ontkennen ook maar iets met de moorden te maken te hebben gehad. De rechter-commissaris heeft niettemin de vrouw opnieuw voor zes dagen in be waring gesteld. De politie heeft in de vuilnisbak van Antje G. kersen gevon den, waarop een hoeveelheid van het landbouwvergif parathion aanwezig was. Op het moment dat Antjes tweede man, Gommers, het gif moet hebben binnenge kregen, zo heeft de vrouw verklaard, zou er juist een korte woordenwisseling tus sen haar en Gommers zijn geweest, die werd gevolgd door een verzoening, waar bij een glaasje met kersen op sap zou worden gedronken. Voordat Gommers tr- van dronk heeft de vrouw haar elfjarig dochtertje Antje naar bed gebracht. Toen zij weer beneden kwam zag zij op tafel het bijna lege glaasje kersen staan, Aat wit uitgeslagen was. Haar man was ver dwenen. Hij is later stervend op de weg gevonden. Sectie wees uit dat hij parathion had binnengekregen. De eerste man van de vrouw overleed, zoals gezegd, in 1960. Toen deze in zijn geboorteplaats Beerta bij zijn ouders kersen aan het plukken was werd hij plotseling onwel en over leed enkele uren later. Naar aanleiding van publikaties over een grote gasbel in het westen van het land, heeft het Gasinstituut verklaard, dat het in deze publikaties niet gekend is, De directie van dit instituut heeft ge zegd dat in de bewuste berichten een uit lating van een „stafemployé van het in stituut" werd aangehaald. Het betrof een „persoonlijke veronderstelling van één der employés, geuit in besloten kring". De directie van het Gasinstituut verklaart dat haar niets bekend is van een grond, waarop deze veronderstelling zou kun nen berusten. De directeur van het Gas instituut heeft dit gisteravond in het televisiejournaal uitvoerig herhaald. -v v P' ';P - - V* ÈttïïÊËËÊIÊË m De rechtbank te Middelburg heeft gistermorgen de 31-jarige vorkhef truckchauffeur C. V. uit Walsoor den wegens doodslag op zijn 16- jarig buurmeisje Marie-Louise Durinck veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het vonnis was con form de eis van de ofifcier van justitie. De terbeschikkingstelling, die de officier had geëist, werd echter niet noodzakelijk geacht. V. pleegde de daad, nadat 'het meisje zijn echtgenote, op wie hij bijzonder gesteld was, had bele digd. De officier van justitie wees er veertien dagen geleden op, dat er niets zou zün geschied als het meisje niet een stil laantje was ingevlucht. Voor allen die nu nog mochten twijfelen aan de ernst van de plannen die Rina Lodders uit Haarlem en twistkoning Chubby Checker werd deze romantische foto, donderdag gemaakt in Phi ladelphia. De regering wil in het college van commissarissen van de K.L.M. verande ringen aanbrengen. De directie van de K.L.M. streeft er naar haar college uit te breiden met een vierde directeur, die in het bijzonder zijn aandacht zal schenken aan sociale aan gelegenheden. Deze mededelingen doet de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Van Aartsen, in een nota aan de Tweede Kamer. Naar hij zegt heeft de K.L.M.-directie zelf twee oplossingen voorgesteld. De ene luidde dat de directie zou worden voortgezet door drie direc teuren, namelijk de heren Albarda, Van de Wal en Besangon, waarbij de heer La- rive zijn ontslag zou aanbieden, de andere oplossing stelde een voortzetting der directie door de heer Larive voor. In dat geval zouden de drie andere directeuren vertrekken. De minister heeft er bij de K.L.M.- directie op aangedrongen dat de eensge zindheid in de directie zou worden her steld en voor het geval dat niet mogelijk zou zijn, zou de directie zich moeten wen den tot het college van (gedelegeerd) commissarissen. Voor het geval dat dit college in die omstandigheden daaraan behoefte zou gevoelen, zou dit zich op zijn beurt kunnen wenden tot de regering. Spoedig bleek dat een herstel van de eenstemmigheid in de directie niet kon worden verwacht. De regering is ervan overtuigd, dat de huidige directie alles in het werk zal stellen haar moeilijke taak op de best mogelijke wijze te verrichten. De minis ter heeft tegenover de directie nogmaals duidelijk gesteld, dat de regering uiter lijk aan het einde van het eerste kwartaal 1964 een rapport der directie wenst te ontvangen, waarin zij de nodige voorstel len en een gedetailleerd plan met be trekking tot de ontwikkeling van de K.L.M. in de naaste toekomst aan de re gering voorlegt. (Van onze verslaggever) Velen zijn gisteravond in de gelegen heid geweest in Tivoli te Utrecht de Ne derlandse bisschoppen te begroeten, die zich als voltallig college na hun terug keer uit Rome wensten te presenteren aan hun gelovigen. Uiteraard waren er maar weinigen ge roepen om zich in een rechtstreeks vraag gesprek met het episcopaat te oriënteren over de conciliaire stand van zaken en over de vorderingen die het concilie thans na twee sessies heeft gemaakt. On danks het met klem uitgesproken ver zoek van mr. L. C. Baas, die als voor zitter van het Landelijk Centrum voor Katholieke Actie de bisschoppen welkom heette, om in gemeenschap te komen tot een werkelijke dialoog tussen concilieva ders, priesters en leken, en de poging daartoe welke in de vorm van een forum al meteen werd ondernomen, is men er gisteravond nog niet in geslaagd een openbaar informatief gesprek met de bis schoppen op gang te brengen. Maar de mensen van „De Horstink" verdienen alle lof, omdat zij tenminste een initiatief hebben genomen, waarmee althans de richting werd geduid, waarheen de ge lovige gemeenschap dient te gaan om sa men denkend en pratend de Kerk weer leefbaar te maken. Waar de gesprekspartners van gister avond strandden in een wat brokkelige en weinig inspirerende dialoog, daar voerde kardinaal Alfrink de samenkomst naar een climax met een zeer inhoud volle predikatie. Na het welkomstwoord van mr. Baas werd een forum belegd van drie bis schoppen en drie leken. Onder leiding van prof. dr. J. C. Groot, voorzitter van de St.-Willibrordusvereniging, zaten aan de bisschoppen mgr. De Vet uit Bre da, mgr. Moors uit Roermond en mgr. Van Dodewaard uit Haarlem. Als leken waren in het forum opgenomen de KRO radioverslaggevers Dick de Vree, Michel van der Plas en mej. Rie Vendrik. De winter heeft al een stille aan val gepleegd op de Duitse stad Hamburg en omstreken. Toen de Hamburgers vrijdagmorgen ont waakten zagen zij hun stad bedekt met een sneeuwdeken van 25 cen timeter dikte. Foto: Sneeuwrui men op de St. Pauli-steiger in de haven. In het proces te Calw, waar elf instruc teurs van een Westduitse parachutisten eenheid terechtstaan wegens het mishan delen en beledigen van rekruten, is giste ren het tweede vonnis uitgesproken. De 18-jarige Erich Quasinowski, die zijn on dergeschikten volgens de getuigen gym nastische oefeningen liet doen boven een geopend mes, werd veroordeeld tot der tig dagen tuchthuis. (Van onze Haagse redactie) In een advies aan de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid heeft de Sociaal-Economische Raad (S.E.R.) een kostwinnersbijslag afgewezen. De motive ring hiervoor is dat een kostwinners- hijslag ter grootte van de samenge stelde huurbijslagen 1960 en 1962 zou Gisteren stond een nauwelijks 18-jari- ge Utrechtse jongeman voor de recht bank om zich te verantwoorden voor een serie diefstallen van grammofoon platen en boeken. De jongen was op richter en leider van een Nederlandse fanclub van de Amerikaanse filmster Audie Murphy. In zijn ijver voor die club was hij in financiële moeilijkheden geraakt, hetgeen tot de diefstallen leid de. De jongeman, de in Frankrijk geboren H. T., koestert een diepe bewondering voor de filmster Murphy. Op vragen van een zeer in de carrière van de filmster geïnteresseerde president van de rechtbank, vertelde de knaap hoe hij vier jaar geleden voor het eerst een film van zijn idool had gezien. Enthou siast deelde hij de rechtbank mee, dat zijn ster de meest gedecoreerde Ameri kaanse militair uit de tweede wereld oorlog is, dat hij na de oorlog een best seller schreef en dat hij in een reeks van films de hoofdrol vervulde. Behalve door de heldhaftigheid van de ster werd de jongeman geïmponeerd door de vaderfiguur Murphy. „Hij is zo goed voor zijn vrouw en kinderen", zei de jeugdige verdachte. Hij vertelde de rechtbank verder „dat hij iets terug wilde doen voor hetgeen de Amerikaan se ster hem geestelijk had gegeven". vandaar dat hij de fanclub oprichtte. Hij riep zichzelf uit tot voorzitter. Om de advertenties te kunnen betalen die nodig waren om de aandacht te ves tigen op zijn club en om de kosten te kunnen voldoen die een uitgebreide cor respondentie met zich bracht, was hij grammofoonplaten gaan stelen. In totaal nam hij er meer dan 200 weg. die hij alle verkocht. Ook eigende hij zich boeken toe. De officier van justitie legde er in zijn requisitoir de nadruk op, dat de knaap in zijn verafgoding van de film ster alle besef van wat mag en van wat niet mag had verloren. Dat de jongen Murphy als de ideale vader was gaan zien, hield verband met het feit dat hij zelf een zeer ongelukkige jeugd heeft gehad door omstandigheden buiten zijn schuld. De officier kwam tenslotte tot een eis van acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. neerkomen op het bestendigen van dc verschillen in beloning tussen mannen en vrouwen. Dit zou indruisen tegen de desbetreffende E.E.G.-verplichtingen en tegen de opvatting van rechtvaardigheid, welke aan het beginsel van gelijke belo ning van mannen en vrouwen ten grond slag ligt. Een minderheid van de raad is evenwel voorstander van invoering van een kost winnersbijslag. Hierdoor zou volgens deze minderheid de Nederlandse inkomensop- bouw meer in overeenstemming worden gebracht met die in andere landen van de Europese gemeenschap. Men wijst erop dat het E.E.G.-verdrag toelaat dat een verschil in directe of in directe beloning wordt toegepast op grond van gezinsomstandigheden, zodat er een zeker verband zou bestaan tussen de in voering van gelijke beloning in het pri maire loon en het ontstaan of uitbrei den van gezinstoeslagen. De gezinstoe slagen in de E.E.G.-landen zouden ge makkelijker te vergelijken zijn indien ook ons land een dergelijke toeslag zou invoeren, aldus deze minderheid. Deze minderheid zegt voorts dat het economisch effect van een zonder meer optrekken van de vrouwenionen een on gelijke concurrentieverhouding ten nade le van Nederland zou introduceren. Men wijst daarbij op de economische conse quenties voor de confectie-, katoen-, tri cot- en kousenindustrie en wasindustrie. waarin bijzonder veel vrouwen werken, De meerderheid van de S.E.R. meent ech ter dat deze bedrijfstakken of onderne mingen hun bedrijfspolitiek aan de ge wijzigde omstandigheden dienen aan te passen. De raad als geheel is tenslotte van oordeel dat ongeacht of de regering een kostwinnersbijslag zal invoeren of niet gestreefd dient te worden naar een vermindering van de moeilijkheden in de genoemde bedrijfstakken, wellicht door tegemoetkomingen in de bestaande loonpolitieke mogelijkheden. Ondanks pogingen van Dick de Vree om enkele vragen to the point te stellen, bleven de antwoorden achterwege. Het gesprek verzandde in details en welis waar grappige, maar niet ter zake doen de opmerkingen van de heer Van der Plas. Na het forum werd een gedialogeerde avondmis opgedragen door kardinaal Al frink, die ook de predikatie hield. De kardinaal constateerde dat over de gehele wereld het Concilie het grote aandacht wordt gevolgd. Als leden van de Kerk moeten we het Concilie niet alleen zien als een samenkomst van degenen die de Kerk besturen en ook niet als een con gres, waar geleerde en leerrijke betogen worden gehouden, waar voorlichting wordt geboden, waar getracht wordt de toehoorders te indoctrineren met bepaal de ideeën en ze te winnen voor bepaalde overtuigingen. Ook al heeft uitwendig gezien een Concilie misschien iets van beide, een Concilie is meer dan dat, zo betoogde de kardinaal. Een Concilie is een stuk leven van de Kerk, en zoals heel het leven van de Kerk geworteld is in het geloof van de Kerk, door het licht en de kracht van de bijstand van de H. Geest, zo geldt dat ook van de Kerk als zij bijeen is in Concilie. Daarom kan een Concilie alleen maar juist en goed benaderd worden in een gelovig licht. Wü geloven, aldus de kardinaal, dat de büstand van de H. Geest het Concilie zo vergezelt dat de Kerk daarby niet kan dwalen. Niemand behoeft dan ook bevreesd te zyn dat het geloof gaat ver anderen. Maar het Concilie kan wel, zonder de wezenlijke inhoud van dit geloofspunt aan te tasten, andere vormen geven aan de viering van de Eucharistie, als de Kerk meent dat deze wyziging nuttig kan zün voor de beleving van dit geheim van ons geloof. De Kerk hoopt alleen dat door deze aanpassingen de beleving van het geloof inniger, levendiger en bewuster mag wor den. Er wordt veel geschreven en op een manier die geschikt is onrust in de hand te werken. Men vergeet misschien te vaak de christelijke liefde en de pastorale be- zorgdheid die rekening willen houden met net geloof van de kleine broeder, die met bij machte is altijd duidelijk onder scheid te maken tussen datgene wat in en Kerk wezenlijk en onverander lijk is en datgene wat de uiterlijke vorm geving of tijdgebonden beleving is en dus wel gewijzigd kan worden. Men kan met recht de vraag stellen, aldus de kardinaal, wat voor de Kerk be- 1 an gr ijker is: de concrete besluiten die uit dit Concilie naar voren komen, of dit proces van rijping van de geloofsvisie der Kerk. De Oostberlijnse grenswacht heeft vrij- dagmiddag een vluchteling neergeschoten en waarschijnlijk gedood, terwijl de man Teltow-kanaal probeerde te bereiken. Hij stortte neer in de verboden zone. Ooggetuigen aan de westelijke kant van de grens konden geen teken van leven meer bespeuren, toen hij door Oostduit- se grenswachten werd weggedragen. (Advertentie) u bent welkom in onze marialaan 1 (bij allerheiligenweg) dagelijks van 2 - 9 uur voor woeolïifosl op fori grote markt 50 catharinastraat 4 breda, tel. 34700

de Stem | 1963 | | pagina 1