nieuw Minister De Jong deelt Kamer mee: F rans-W estduitse stubbelingen Sinatra jr vrijgekocht 240.000 dollar voor finnbrod Mancroft: ,Nee, merci! Vijftienjarige krijgt 15 maanden voor moord P. v.d. A. zegt vertrouwen in de bewindsman op DIENSTPLICHTIGEN KWARTJE MEER! en beter DE NIEUWE CHEF-STAF Kamerleden op douanezetels Veel ervaring in koffers... 12 N106 km/u! WERELDRECORD i/gisumtm vloer re/s/tvenen j DAGBLAD VOOR ZEELAND Decentralisatie van de macht j Om het vriespunt Proces-verbaal in trein Verloving van prinses Désirée Bonn probeert tijd te winnen Te vlug? Geen stagnatie Jeugdbende opgerold Vaders hielpen bij duistere karweitjes „ONTVOERDERS NOG BANGER DAN IK" Ultimatum aan mijnwerkers Acht maanden voor korporaal Raub Jongens doodden hun nichtje T 'T: 3 4 vouw^ 1 om goed te bewaren 2M van Ford na /ereld- en interna- - werden met een )rmale 1200 cc V4 pen wcgligging! Rij hoge houdt koers alsof hij op ■oor zichzelf! Vorm dan door vandaag nog een gaarne een afspraak met iet stuur van de wcrcld- 'ionale dc 1'Automobile) *9 door W. VAN DER STEEN t03e JAARGANG No. 24460 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Sruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 ;5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderlanc. DONDERDAG 12 DECEMBER^ 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. j 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05) Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OÖSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) LT.-GEN. VAN DER VEEN WORDT CHEF-STAF De nieuwe chef van de generale staf, luit.-gen. F. van der Veen werd op 26 september 1908 in Pa- dang in Indonesië geboren. Hij be gon op 3 oktober 1927 zijn oplei ding als kadet bij het wapen der infanterie op de KMA. Op 3 augus tus 1930 werd hij beëdigd als offi cier van het Koninklijke Neder lands Indisch Leger, waarna hij naar het voormalige Nederlands Indië ging en daar in het beroemde korps van Atjeh-marechaussee diende. Op 29 augustus 1939 keerde hij naar Nederland terug om de studie aan de hogere krijgsschool te vol gen. Op 1 september werd hij ge- mobiliceerd en maakte met zijn on derdeel in de meidagen van 1940 deel uit van de bezetting van de GrebbelinieNa de wapenstil stand werd hij krijgsgevangen gemaakt. Hij wist te ontsnappen en via Zwitserland. Frankrijk en Por tugal kwam hij in Zuid-Afrika. Daarna voegde hij zich bij de een heden in het voormalige Neder lands Indië. Zijn krijgskundige stu die zette hij voort aan de hogere krijgsschool in Bandoeng en nam vervolgens in 1942 deel aan de ge vechten op Java tegen de Japan ners. Na de caputulatie dook, hij onder. Met twee andere Nederlanders stak hij met een kleine zeilboot de Indische Oceaan over van Batavia naar Oost-Afrika. Hij voegde zich van daaruit bij de geallieerde strijdkrachten in Australië en werd belast met de opleiding van in- lichtingenpersoneel met als opera tiegebied Nederlands Nieuw-Gui nea. In 1944 nam hij op Nieuw- Guinea deel aan een actie tegen de Japanners. Op 16 oktober 1945 zette hij weer voet aan wal in Indonesië waar hij in 1946 chef-staf troepencomman do Zuid-Sumatra werd. In 1950 ging hij terug naar Nederland, waar hij te werk werd gesteld op het kabinet van de minister van Oorlog tot hij in 1952 werd over geplaatst naar de militaire afde ling van de Nederlandse delegatie bij de interim-commissie van de Europese Defensie Gemeenschap in Parijs. Hij werd vervolgens militair adviseur van de Nederlandse am bassadeur bij de Noordatlantische raad en tevens hoofd van de Ne derlandse liaison-missie bij SHAPE in Parijs. Terug in Nederland werd hij in 1958 commandant van de vierde divisie en op 1 mei 1962 aangewezen als legerkorpscom mandant. (Van onze parlementaire redacteur) De belangrijkste mededeling, welke de minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong gisteren in de Tweede Kamer heeft gedaan, be treft de benoeming van een nieuwe chef-staf in de plaats van luit.- gcncraal v.d. Wall-Bake, die zich niet met de nieuwe defensie-orga nisatie heeft kunnen verenigen en is afgetreden. Zijn opvolger wordt, zoals reeds vermoed werd, de commandant van het 1ste legerkorps, luitenant-generaal van der Veen. Minister de Jong heeft zijn reorganisatie van de defensieleiding met verve verdedigd, maar hij verliet het strijdtoneel desondanks niet als triomfator. De P.v.d.A. heeft het vertrouwen in hem opgezegd. De K.V.P. en de A.R., schoorvoetend gevolgd door de V.V.D. en de C.H.U. hielden de katholieke minister in het zadel. De bewindsman heeft toegezegd, medio 1964 een defensie nota te zullen uitbrengen, aan de hand waarvan beoordeeld kan wor den of hij zijn financiële puzzels voldoende heeft ontward en zijn reorganisatie acceptabel heeft kunnen maken. De stemming over de begroting lever de tenslotte nog enig politiek vuurwerk op. De heer Wierda zei namelijk dat de P.v.d.A.-fractie de minister geen ver trouwen kon geven en dit dan ook tot uitdrukking wenste te brengen door niet tegen de begroting van Defensie als zo danig te stemmen, maar wel tegen het artikel betreffende het salaris van de minister. K.V.P.-fractieleider Schmelzer zei dit een niet ongevaarlijk schot te vin den. „Defensie is een nationale zaak en heeft zo'n groot gewicht dat er een zo groot mogelijke basis voor moet zijn. Het is voor de eerste maal sinds de oorlog dat de P.v.d.A. tegen de begroting stemt. Dit is een politiek feit van betekenis, waar over verwondering en ook wel ont stemming gerechtvaardigd is", aldus de heer Schmelzer. Hij hoopt dat de P.v.d.A. zich in de toekomst alsnog door een ge slaagd beleid zal laten overtuigen. Minister De Jong verdedigde gisteren zijn reorganisatie van de defensieleiding aldus: het Nederlandse volk brengt zwa re offers voor de defensie. Dan heeft het ook recht op openheid. Die openheid kan „Defensie" alleen brengen door een or ganisatie waar de verantwoordelijkheden duidelijk zijn vastgelegd. Dat wil zeggen, KAPITEIN Henrique Galvao, de in bal lingschap levende tegenstander van pre mier Salazar van Portugal en bekend door het kapen van het Portugese schip de Santa Maria in 1961, is uit New York weer naar Brazilië teruggekeerd. De V.S. hadden op dat moment nog niet beslist over een Portugees verzoek Galvao uit te leveren. PRINS BERNHARD is gisteravond van zijn reis naar de V.S. in Soestdijk terug gekeerd. HET CHINESE Volksdagblad van giste ren heeft opnieuw de Sovjetrussische op- roep°m een. einde te maken aan de openlijke twistgesprekken, verworpen. Het blad schrijft dat in november meer erd .anti-Chinese artikelen, sportprenten en ingezonden stukken in de Sovjetrussische pers zijn gepubliceerd. H.M DE KONINGIN heeft gisteren een weikbezoek aan Limburg gebracht, waar bij ZIJ o.a. enkele r.-k. instellingen voor kinderzorg heeft bezocht. DE BELGISCHE chirurg, die een ver keerde patiënt opereerde, is vrijgespro ken. De arts, die de patiënte onder nar- cose had gebracht, kreeg echter een boe te van 4000 Belgische frank, 300 gulden. Het ziekenhuis had de ten onrechte ge opereerde patiënte een schadevergoeding uitgekeerd en een vakantieverblijf aan 1 zee aangeboden. FRANKRIJK heeft Madame Nhoe, de schoonzuster van de vermoorde Zuidviet- namese president Diem, politiek asiel verleend. Verwachting van het K.N.M.I. in De t Bilt, geldig tot vanavond: i me,4bei",0,lling en h.ier cn daar mist. t Plaatselijk kans op lichte neerslag. In J t het zuiden temperaturen om het i vriespunt, in het noorden lichte vorst O^envegend matige oostelijke wind! 5 zon onder 1628 uur. Maan 0 onder 15.03 uur. zon °P 8 39 uur- Maan op dat wie politiek ve2*antwoordelijk is, be voegdheden dient te hebben, dat er geen invloed mag zijn zonder verantwoorde lijkheid en dat in één hand niet te veel macht geconcentreerd mag zijn. „Alleen om dit tot stand te brengen heb ik de defensietop gereorganiseerd", verklaarde minister De Jong. Het betoog van de be windsman won aan kracht doordat hij nu reeds de benoeming van een nieuwe chef-staf kon aankondigen. En de financiële perikelen? „De vo rige V.V.D.-minister van Defensie, ir. Visser, heeft ze veroorzaakt door te veel inééns te bestellen in de verwach ting dat het volgende kabinet de reke ning wel zou kunnen betalen. Dat kan niet", erkende minister De Jong. De be windsman vond het overigens niet juist ir. Visser verwijten te maken. Hij vond zelfs dat men zijn voorganger „grote dankbaarheid" verschuldigd is. Door diens versnelde aankoopbeleid zijn de strijdkrachten in sneller tempo gemoder niseerd. Maar hoe moet het nu verder met die modernisering? De exploitatiekosten van de Landmacht zullen drastisch worden verlaagd, kondig de staatssecretaris Haex aan. Daarbij zal echter, beloofde hij, op geen enkel punt worden getornd aan de parate troepen. Het tempo van de verdere modernisering zal, zei hij, afhangen van de resultaten van de vermindering der exploitatiekos ten. In dit verband wordt o.m. gedacht aan een vermindering van de herhalings oefeningen voor de territoriale troepen. Komen er nieuwe tanks? In 1964 in ieder geval nog niet. De heer Haex vond ove rigens, dat de urgentie van de vervanging van de huidige Centurions een beetje is opgeschroefd. Minister De Jong erkende dat er op de land- en luchtmacht iets meer zal wor den bezuinigd dan op de marine. Dit heeft echter niets te maken met het feit dat ik oud-marineman ben, zei de minister. Als de marine nu minder veren moet laten komt dat alleen doordat de marine veel eerder de tering naar de nering heeft gezet dan leger en luchtmacht. De Tweede-Kamerleden Ir. H. Vrede- ling (P.v.d.A.) en W. P. G. Assmann (K.V.P.)hebben zich gisteravond met op zet laten verbaliseren in een trein, die van Rotterdam op weg was naar België. De Kamerleden waren gaan zitten in een coupé die in de Beneluxtreinen is gere serveerd voor douaniers. Er zijn in het recente verleden al meer moeilijkheden ontstaan naar aanleiding van deze eerste-klassecoupé, die aan zes man plaats biedt. Reizigers ergerden zich eraan dat deze coupé vaak slechts door twee personen wordt bezet, terwijl vele reizigers met een staanplaats genoegen moeten nemen. Ook gisteravond was deze trein weer tjokvol. De Kamerleden be sloten plaats te nemen in de voor de douane gereserveerde coupé en weiger den deze, ondanks herhaalde aansporin gen, te verlaten. Zij stonden er zelfs op dat de conducteur proces-verbaal op maakte. Minister De Jong reageerde bijzonder slagvaardig. Zijn grapjes werden echter door de oppositie niet altijd gewaardeerd. Toen de minister plagend opmerkte dat hij achter de kritiek op de benoeming van militairen tot staatssecretarissen vrees voor een militaire staatsgreep vermoed de. zei kol. Wierda (P.v.d.A.) boos: „Over zulk soort zaken maak je geen grapjes". Wel, verklaarde de minister, het doet me een uitzonderlijk genoegen dat we voor die vrees dan niet bevreesd hoeven te zijn. Dat hij militairen als staatssecretaris heeft aangetrokken en geen burger-poli tici verklaarde minister De Jong als volgt: politieke ondeskundigheid kan de Kamer meteen afstraffen, maar als je met militaire ondeskundigen werkt zit je over tien a twintig jaar pas goed in de puree. Dan eerst immers wreekt zich de ver keerde keuze van bv. wapens en oplei dingssystemen. Ook de staatssecretaris van luchtmacht zaken kwam aan het woord. Hij deelde mee dat de Hiller-helikopters, »in gebruik bij de Kon. Landmacht, worden vervan gen. In plaats van de Hillers worden eerst 21 nieuwe helikopters besteld. Daar na volgt er een bestelling van nog eens 24 helikopters. Over het nieuwe type is nog geen beslissing genomen. Luit.-generaal Couzy (V.V.D.) en de heer Kikkert (C.H.U.) blet'in onge vaarlijk wat namopperen. De A.R.-af- gevaardigde Walburg daarentegen sprak onomwonden zijn vertrouwen uit in de minister. Minister De Jong sprak in de dupliek zijn bijzondere dankbaarheid uit voor de krachtige steun die de K.V.P. hem bij monde van de heer Moorman gegeven had. Dat de oppositie tegen zijn plannen is bleef hij onbegrijpelijk vin den. De hierboven reeds genoemde verkla ring van de heer Schmelzer over de hou ding van de Partij van de Arbeid ont lokte heftige protesten bij de socialisten. Oud-staatssecretaris van Defensie Kra nenburg zei dat de defensie ook voor de P.v.d.A. een nationale zaak is. „Wij ver vullen door onze handelwijze als oppo sitie onze nationale plicht. Wij stemmen niet tegen-de begroting als zodanig", al dus de heer Kranenburg. De Euromarkt kraakt weer eens. Het is nu wel een heel ander soort crisis dan die waarbij het ging om de toetreding van Engeland tot de E.E.G., waarbij zoals men zich herinneren zal presi dent De Gaulle zijn veto liet horen en de onderhandelingen torpedeerde. De thans dreigende crisis heeft als dra matis personae West-Duitsland en Frank rijk. Deze beide landen, door vriend schapsverdragen aan elkaar gebonden, hebben op de Brusselse marathonconfe rentie de houding van kemphanen aan genomen. President De Gaulle heeft een ultima tum gesteld, dat hierop neerkomt dat er uiterlijk per 31 december a.s. een ge meenschappelijk agrarisch beleid door de E.E.G. moet zijn gevonden. De Westduit- se regering heeft hiertegen vierkant „nee" gezegd. Bonn heeft laten weten dat de zes het eerst onderling eens moeten zien te wor den over hun benadering van de inter nationale tariefbesprekingen van volgend jaar, de zogenaamde Kennedy-ronde, en over andere kwesties, vóór men het over de landbouw in de E.E.G. kan hebben. Lord Mancroft heeft geweigerd terug te keren in het bestuur van de Britse verzekeringsmaatschappij „Norwich Union". Dinsdag was hij uitgenodigd zijn plaats als direc teur opnieuw in te nemen, nadat hij vorige week zijn ontslag had aangeboden omdat Arabische klan ten druk op de maatschappij uit oefenden vanwege de joodse af komst van lord Mancroft. In een brief aan sir Robert Bighold, de president-directeur van de maatschappijschrijft lord Mancroft te menen dat zijn terug keer de werkverhouding in het bedrijf niet ten goede zal komen. Hij is ervan overtuigd dat de be doelingen van het verzoek om weer deel uit te maken van de directie zowel in binnen- als buitenland" zullen worden begrepen. Op de foto: de ongewenste lord. De Westduitse regering wil duidelijk proberen tijd te winnen, minstens tot de nieuwe Westduitse verkiezingen. De on derhandelingen in Brussel kunnen name lijk tot gevolg hebben dat de Duitse boe ren minder voor hun produkten ontvan gen dan thans. Deze boeren die voor een flink deel aanhangers van de partij van bondskanselier Erhard, de C.D.U., zijn zullen Erhard tot zondebok ver klaren en hem hun stemmen onthouden. Bonn heeft ook laten weten dat de versnelling van de E.E.G., zoals Frankrijk deze schijnt te willen dicteren, strijdig is met het verdrag van Rome. Men zou het, volgens dit verdrag, uiterlijk in lf eens moeten zijn over de landbouwpoli tiek van de zes. West-Duitsland is graag bereid om op het punt van vlees, zuivelprodukten en rijst snel zaken te doen, maar niet op dat van graan. Gisteren schitterden Frankrijk en West- Duitsland op de Brusselse conferentie door afwezigheid. De beide delegaties bevonden zich in de resp. hoofdsteden voor het in ontvangst nemen van instruc ties. De vergadering ging normaal door en over het Franse ultimatum werd met geen woord gerept. Minister Biesheuvel, die de besprekingen presideert, zei dat er wel flinke vooruitgang was geboekt met een aantal technische punten. Het rijstpro- bleem was praktisch al in kannen én kruiken. Vader en zoon zijn weer verenigd en zijn beroemder dan zij ooit tevoren waren. De minister van Defensie heeft in de Tweede Kamer medegedeeld dat hy be reid is met ingang van 1 januari de dienstplichtige militairen 25 cent meer soldy per dag te betalen. De soldij wordt dan verhoogd van f 1.35 tot f 1.60 per dag. 5.38 uur. De politie van Hengelo (O.) heeft een jeugdbende opgerold, die het afgelopen jaar de stad onveilig heeft gemaakt. On geveer twintig knapen, tussen zestien en negentien jaar, hebben bekend zich schul dig te hebben gemaakt aan vele inbra ken en diefstallen, het wegnemen van auto's en brommers, joyriding, vernielin gen en vele tientallen kruimeldiefstallen. Verwacht wordt dat de politie nog een twaalftal knapen zal aanhouden. Het gaat hier om de grootste jeugd bende, die ooit in Hengelo heeft geope reerd. Verzamelplaats van de „gang" was een automatiek in de binnenstad. Vaak met behulp van vaders die geen benul hadden van wat ze eigenlijk de den, werden gestolen bromfietsen opge knapt, veranderd en verkocht Frank Sinatra jr. is gisteren be houden teruggekeerd in de woning van zijn moeder in Los Angeles. De familie deelde mee, dat sr een losprijs voor zijn vrijlating be taald was. De zanger was ongedeerd. Zondag avond was hij uit een motel, gelegen aan de grens tussen de staten Califor- nië en Nevada, ontvoerd. Jim Mahoney, perschef van Sinatra sr., verklaarde dat Frank jr. even over twaalven (Ned. tijd), in een politie auto bij de woning van zijn moeder Nancy, de eerste vrouw van zijn vader, arriveerde. Het is nog niet bekend door wie Si natra werd ontvoerd en waar hij is vastgehouden. Sinatra sr. deelde mee dat hij aan de ontvoerders 240.000 dollar in kleine bankbiljetten had betaald. Hij had het bedrag achtergelaten op een plaats die door de ontvoerders was aangeduid, aan de Wilshire boulevard in het westen van Los Angeles. Hij dacht dat de bende uit zeven tot negen mannen bestond. Er was geen re- geling getroffen om de ontvoerders te gen arrestatie door de politie te be schermen na het afleveren van de los prijs. De jonge Sinatra heeft verteld dat hij in méér autokoffers had gezeten dan hij zijn hele leven gezien had. Sinatra sr. heeft het grootste deel van de onderhandelingen met de kidnappers gevoerd. Frank jr. werd opgepikt door een nachtwaker, George C. Jones (50). die de jongen in de koffer van zijn auto naar het huis van zijn moeder bracht. Toen Jones langs de horden wach tende journalisten, die voor het huis stonden te wachten reed, vroeg hy hun of ze al iets wisten. Daarna belde hy aan en vertelde mevrouw Sinatra dat hy Frank in zyn koffer had. Jones schatte dat Frank jr. ongeveer twee mijl had gelopen vanaf de plaats waar de ontvoerders hem hadden vrij gelaten. „Ik hoorde iemand roepen en stopte", vertelde Jones. „Eerst zag ik niemand maar ik kon mijn ogen niet geloven toen ik Frank in het midden van de straat zag lopen". Jones vertelde dat hij met Sinatra jr. over de ontvoering had gesproken en dat deze hem had gezegd dat het naar zijn mening amateurs waren. De meeste tijd was hij geblinddoekt geweest en had men hem gedwongen slaappillen in te nemen. „Hij was in het begin bang", zei Jo nes, maar later, zo had Frank hem ge zegd, „waren zij banger dan ik". Eén van de ontvoerders zou er zelfs tussenuit zijn gegaan. De ontvoerders van Frank Sinatra jr. hadden de jongeman, zo is achteraf ge bleken, al los gelaten vóór zij wisten dat zijn beroemde vader de losprijs van 240.000 dollars (ca. 1 miljoen gulden) had betaald. Frank jr. had hen over gehaald hem te laten gaan. Zijn vader heeft acht telefoongesprek ken met de ontvoerders gehad. Daarbij werd Frank sr. tweemaal in de gelegen heid gesteld met zijn zoon te praten. In Stockholm gaan geruchten, dat prinsen Désirée van Zweden zich gaat verloven met de edelman ba ron Niclas Silfverschioeld. Geruch ten als zouden zij verliefd op el kaar zijn, doen echter al langer de ronde. Het koninklijk huis heeft bekendgemaakt geen commentaar te kunnen geven. Gisteravond heeft de Boliviaanse re gering de recalcitrante mijnwerkers een ultimatum gesteld. Als de mijnwerkers hun gijzelaars niet binnen 48 uur vrijla ten, zal militair tegen hen worden op getreden, zo heeft de minister van defen sie. gen. Luis Bidegain, gewaarschuwd. Er bevinden zich al duizenden rege ringssoldaten in de mijnstreek van Ca- tavi. Een burgerlijke rechtbank in Calw in West-Duitsland heeft gisteren een voor malige korporaal van het Westduitse le ger, Hans-Dieter Raub (22), veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf wegens lichamelijke mishandeling en ondermij. ning van de waardigheid van rekruten.. Raub, die instructeur is geweest van een eenheid parachutisten, welke na de ontdekking van de methoden die daar werden toegepast werd ontbonden, was de eerste van in totaal elf instruc teurs die voor soortgelijke feiten terecht zullen moeten staan. Tijdens het proces tegen Raub, dat vorige week vrijdag begon, getuigden rekruten die onder hem hadden gediend dat zij door hem werden gedwongen op hun gasmaskrs te kauwen, op hun hoofd te staan, op hun buik door de modder te kruipen en springoefeningen te doen totdat zij erbij neervielen. Een rekruut vertelde, dat hij voor straf moest zin gen zodra hij iets had gedaan dat Raub niet zinde. Raub en de 10 andere instructeurs werden in staat van beschuldiging ge steld nadat een minderjarige soldaat tijdens een marathontrainingsmars was overleden. De zaak kreeg in West-Duitsland gro te publiciteit en de kranten beschuldig den de instructeurs ervan „slavendrij vers" te zijn. Het proces tegen de overi ge verdachten zal raar wordt verwacht spoedig beginnen. De nu 15-jarige Jan B. uit Huizen, die op 15 oktober 1961 samen met zyn een jaar jongere broer Dirk, zyn zeven jarige zwak begaafde nichtje Klazina Bunschoten uit Huizen op lugubere wyze om het leven bracht, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 maanden met aftrek van 14 maanden van het voorar rest en vervolgens terbeschikkingstelling van de regering. Dirk B. werd reeds eerder wegens me deplichtigheid aan deze opzienbarende moord veroordeeld tot terbeschikkingstel ling van de regering zonder straftoeme ting. De vonnissen verschillen in zoverre dat de terbeschikkingstelling van Dirk B. geschiedde op grond van de jeugdbepa- ling in het wetboek van strafrecht, die er op neerkomt dat minderjarigen (in het strafrecht beneden 18 jaar) zonder straftoemeting ter beschikking van de re gering kunnen worden gesteld om te wor den opgevoed. Dirk B. zal daardoor tot zijn 21e jaar in een inrichting moeten verblijven. Zijn oudere broer werd ver oordeeld op grond van de zogenaamde prijschopaten-terbeschikkingstelling, het geen betekent dat hij na het uitzitten van de straftijd van regeringswege zal worden verpleegd. De termijn daarvoor is 2 jaar met de mogelijkheid van verlen gingen. De met kinderzaken belaste officier van justitie mr. W. Wetzels, die tegen Jan B. een aanzienlijk hogere straf had ge- eist, heeft gisteren appèl aangetekend te gen het vonnis van de speciaal samenge stelde meervoudige kamer van de Am sterdamse rechtbank. De berechting van Jan B. volgt ruim een jaar na de veroordeling van zijn thans 14-jarige broertje. Zoals bekend is lokten beide broertjes hun nichtje op 15 oktober 1961 mee naar een stil binnenweggetje aan de Meent in Huizen, waar zij het kind in koelen bloe de vermoordden. Twee dagen na de moord vonden militairen na een groot scheepse speurtocht het lichaampje in een sloot achter een hooimijt, twee kilo meter van de ouderlijke woning. DE AMERIKAANSE twistkoning Chubby Checker heeft het uit ons land afkom stige bericht ontkend, dat hij van plan zou zijn zich met „miss World '62", Rina Lodders, te gaan verloven. Rina en Chub by zullen volgende week een verklaring afleggen. (Advertentie) wit of bruin, 80 ct heerlijk bij elke broodmaaltijd ook uw levens- middelenbedrijf verkoopt Finnbrod

de Stem | 1963 | | pagina 1