Overeenstemming over nieuwe CAO Bouwvakkers eisen o.a16procent méér Mijnwerkers stellen regering ultimatum Frank Sinatra jr (19) uit motel ontvoerd Zijlstra aan top KLM Bejaarden op de barricade Johnson zeer zwaar bewaakt Bliksem treft Boeing 707 80 doden Minister De Jong: geen geld, maar vele zorgen SPEELHUISAFFAIRE DE AANLEIDING De reis van de H. Vader house of enqland Mies Bouwman toch voor Avro-microfoon WIE SPRAK DAAR VAN DUURTE? Spoor leidt naar Nevada DAGBLAD VOOR ZEELAND V oorwaardelij ke straf voor vriend van miss Keeler Nederlandse gijzelaar maakt t goed Mist Vandaag (warm) defensiedebat Tweede Kamer GEEN VERGOEDING VOOR STAKENDE BUSCHAUFFEURS «Se JAARGANG No. 24458 Voor God, Koningin en Vaderland, Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redaclieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J M. Mes, mr. H M. L. de Rechter P. V M. Vercauteren L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 2234) (5 lijnen). Postgiro 11141 agbla» DINSDAG 10 DECEMBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. f 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing Med. 1,05) Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaafden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) TEXTIEL ERKENT PRINCIPE VAN GELIJKE BELONING (Van onze Haagse redactie) Sinds de bekendmaking van het heen gaan van K.L.M.-directeur Larive wordt opnieuw in Den Haag de naam van oud minister van Financiën, prof. Zijlstra. ge noemd voor een belangrijke functie in ons nationaal luchtvaartbedrijf. Reeds eerder verluidde het, dat prof. Zijlstra deel zou gaan uitmaken van de raad van commissarissen der K.L.M. Deze benoe ming is tot nu toe uitgebleven. De K.L.M. cn het ministerie van Verkeer en Water staat verklaarden ons gisteravond desge vraagd dat ook thans nog niets omtrent een benoeming van prof. Zijlstra tot com missaris bekend is. Niettemin wordt er in Den Haag met een dergelijke benoeming in steeds sterkere mate rekening gehou den. Men gaat er daarbij zelfs van uit dat prof. Zijlstra dan binnen niet al te lange tijd ir. Den 'Hollander zal opvolgen als president-commissaris. Men wijst er daarbij op, dat ir. Den Hollander persoon lijk nogal teleurgesteld is over het heen gaan van de heer Larive, die hij zelf bij de K.L.M. in het directiezadel heeft ge holpen. Bij de beslissing over dit aftre den zou ir. Den Hollander echter hebben moeten buigen voor een meerderheid in het college van commissarissen onder leiding van mr. Gieben. Naar wij van de zijde van de AVRO vernemen heeft de programmaleiding be sloten om de schriftelijke afspraak tus sen mevrouw Mies Timp-Bouwman en de AVRO gestand te doen. Reeds in juli van dit jaar had de AVRO besprekingen ge opend met mevr. Timp-Bouwman voor een optreden in de nieuwe radioserie „Ik zou wel eens willen weten". De inhoud van dit programma zal buiten de muei- kale gedeelten, een positief menselijke benadering zijn van alle mogelijke situa ties, gebeurtenissen, enz. Hoewel mevr. Timp-Bouwman thans optreedt voor de VARA-televisie in het programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", dat van geheel andere aard is, heeft de AVRO besloten toch de schriftelijke afspraak na te komen. De I eerste uitzending van dit programma vindt plaats op donderdag 2 januari 1964 1 om 19.30 uur. De textielindustrie heeft gisteren serieus de rij geopend op het stuk van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen. In deze bedrijfstak snijdt een bewuste poging om de discrepantie tussen mannen- en vrou wenionen op te heffen, behoorlijk hout, aangezien er veel vrouwen in de textielindustrie werkzaam zijn. Werkgevers en werknemers zijn het eens geworden over de nieuwe c.a.o. voor het jaar 1964, waarbjj een loonsverhoging van circa tien procent is overeengekomen. De lo nen van mannelijke werknemers gaan per 1 januari omhoog. De vrouwen wordt eerst 7 procent en per 1 juli 3 procent loonsverhoging gegeven. De jeugdlonen worden naar verhouding, doch overeenkom stig verhoogd. De vakanties in de bedrijfstak worden geëffectueerd op drie weken per jaar en tevens is in de c.a.o. een bepaling opgeno men betreffende het minimumloon. Het brutoloon voor 23-jarige mannelijke werknemers zal minstens 100.per week bedragen. Van de loonplafonds mag met maximaal vier procent worden afgeweken. Hiermee kunnen de zwarte lonen „wit" worden gemaakt. De C.A.O. zal zo spoedig moge lijk ter goedkeuring aan de Stichting van de Arbeid worden voorgelegd. Er blijft ook onder de nieuwe C.A.O. een aanmerkelijk vdrschil in beloning tussen mannen en vrouwen bestaan, maar door het besluit om mannen en vrouwen een gelijke loonsverhoging toe te kennen, is principieel te kennen gegeven dat het recht op gelijke beloning bestaat en dat er vorm aan zal dienen te worden ge geven. In Den Haag zijn gisteren onderhan delingen over een nieuwe C.A.O. voor de bouw begonnen. De werknemers zijn met voorstellen gekomen die een verbetering van de sociale status van de bouwvakkers beogen. Men wil de lonen in overeen stemming brengen met die van de werk nemers in vergelijkbare bedrijfstakken, maar ook met de maatschappelijke bete kenis van de bouwberoepen. In feite maken de onderhandelaars van werknemerszijde hier van de (woning)- nood een deugd. Zij vragen dan ook naast de verwerking van het stichtings akkoord in hun nieuwe C.A.O. ook een inhalen van bestaande achterstanden en een basis-loonpeil dat waarborgen biedt voor de noodzakelijke aanwas van de ar beidscapaciteit. De eigenlijke loonsverhoging zou 16 pet. gemiddeld moeten bedragen en verder moeten de uitkeringen en extra-beloningen worden „aangepast". Op welk percentage dit uitkomt werd niet medegedeeld. In Amsterdam brachten de bejaarden hun stukken in stelling. Meer dan twee duizend oudere mensen vulden alle zalen van gebouw Bellevue met bijval?betui- gingen, toen eenmaal de leuze „Verhoging van de A.O.W. tot een sociaal minimum „NU", had geklonken. In een motie, na een drie uur durende vergadering, wordt gezegd dat de A.O.W. per 1 januari drastisch moet worden ver hoogd eventueel in voorlopige vorm zonder dat de bestaande pensioenen er onder lijden. De gedachten gaan uit naar een verhoging van de A.O.W.-uitkeringen met één derde. Zo ooit dan bleek in „Bellevue" wel dat de bejaarden in hun organisaties verenigd een factor zijn gaan vormen waarmee politieke partijen rekening moe ten houden. De pryzen zijn, volgens de directeur van de Nederlandse consumentenbind, nog niet tot rust gekomen. Deze direc teur, de heer W. Buitendijk, die ziséi gis teren via de radio liet horen, deelde mee dat het voor het ministerie van Economi sche Zaken onmogelijk is om elke prijs beweging tot op de kern na te pluizen. Bij alle waardering welke de heer Bui tendijk voor de maatregelen van de mi nister van Economische Zaken heeft, was het volgens hem toch zo dat er effactie- vere maatregelen genomen moeten wor den, wil Nederland niet in de beruchte loon-prijsspiraal terechtkomen. Het publiek moest ook kritischer zijn. De heer Buitendijk meende dat ons volk, door meer dan ooit uit te geven voor Sinterklaasgeschenken, zelf aan prijsver hogingen meewerkt. „Koop wat minder", zo luidde zijn advies, „en kies voordelige aanbiedingen in de winkels. De winkelier zal dan rekening met u moeten houden". De 39-jarige Westindiër Fenton, een vriend van Christine Keeler, is in de zelfde zaak waarvoor mej. Keeler terecht stond, veroordeeld tot een voorwaarde lijke straf met een proeftijd van drie jaar. Fenton erkende schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde feit, dat hij de loop van het recht had belemmerd. Boliviaanse mijnwerkers die negen buitenlanders, waaronder Nederlan der, als gijzelaar vasthouden om de vrij lating van drie communistische vakhonds- leiders te verkrijgen, hebben de regering een ultimatum van 24 uur gesteld. Als de vakbondsleiders binnen die termijn niet zyn vrijgelaten, moet de regering de gevolgen dragen. Die gevolgen zijn waarschijnlijk dat de gijzelaars niet zullen worden vrijgelaten en dat een serie stakingen begint in de belangrijke tinmijnen, met het doel de regering ten val te brengen. Er is geen enkele aanwijzing dat de regering bereid is het ultimatum te aan vaarden. Evenmin heeft de regering ge- PORTUGAL ZAL een verzoek indienen voor de arrestatie en uitlevering van kapitein Henrique Galvao, zo gauw deze het grondgebied van de V.S. betreedt, om zoals hij van plan is voor de V.N te getuigen. DE AMERIKAANSE autofabriek Stude- baker zal vandaag haar assemblagelijnen definitief stopzetten. Hiermee gaat een ruim 61 jaar oude autofabriek ter ziele. Er komen 5000 mensen zonder werk. CUBA STUURT geregeld wapens naar Mexico, Nicaragua, Columbia, de Domini- caanse republiek, Honduras, Panama, Costa Rica, Venezuela en Brits Guyana, aldus een rapport. De Cubaanse regering beschikt over een aantal Sovjetrussische onderzeeboten voor het vervoer van wa pens en het aan wal zetten van geheime agenten. ALS EERSTE in ons land zijn de gemeen ten Hoogezand-Sappemeer in de provin- c'i6 proningen overgeschakeld op het I Slochterense aardgas De eerste produk- tieve gaslaag is op 14 augustus 1959 ont sloten. DOOR HET ontploffen van een oliekachel m een loods te Straatsburg zijn gisteren vijf arbeiders om het leven gekomen en vier andere zwaar gewond. BIJ EEN OVERVAL op de Parijse flat van de Afghaanse prinses Ali Sja Aloeba zijn juwelen gestolen ter waarde van 150.000 francs (ongeveer f 115.000). BEIDE HUIZEN van het Japanse parle ment hebben maandag jl. Hayato Ikeda formeel als premier herkozen. Alle mi nisters uit het afgetreden kabinet wer den opnieuw benoemd. I PRINSES IRENE is gisteren aan de uni versiteit te Amsterdam geslaagd voor het I ÏÏnSTXiamen tolk"vertaler Spaans. Konin- L n .Juliana was bij het bekendmaken van de uitslag tegenwoordig. hiT£-SMÏ',achti!18 medegedeeld door j het K.N.M.I., geldig tot vanavond, op- 1 gemaakt gisteravond 23.15 uur: Op vele plaatsen mist of laaghangen- de bewolking en slechts enkele schaarse opklaringen, zwakke wind. in de ochtend op vele plaatsen matige E midden °P de dag overwegend lichte vorst. Vandaag: zon onder 16.29 uur. Maan onder 14.28 uur. 3251uur Z0Ï1 °P 8'37 UUr' Maan °P Het Amerikaanse presidentiële paar heeft in New York de begrafenis bijgewoond van senator Herbert Lehman. Er waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen ter bescherming van de president. Zo waren er langs de route niet minder dan 5000 politiemannen op gesteld. Op de foto zien we de stoet met de presidentiële auto in New York op de „Van Wijck- Expressway" gefotografeerd. reageerd op het aanbod van de Ameri kaanse president, Bolivia „volledig bij te staan" in haar moeilijkheden. President Estenssoro heeft een spoedzitting van het kabinet uitgeschreven en geloofd wordt dat het aanbod dan zal worden overwo gen. De Britse ambassadeur en de diploma tieke vertegenwoordigers van Nederland en West-Duitsland hebben de Boliviaanse regering verzoeken gedaan ten behoeve van hun gegijzelde landgenoten. Hoewel regeringstroepen de macht heb ben in Oruro, 160 kilometer van de hoofd stad La Paz, hebben militante mijnwer kers daar plannen voor een grootscheep se demonstratie tegen de regering. Dit kan op ernstige wanordelijkheden uitlo pen, want geloofd wordt dat vele van de 6000 mijnwerkers die tegen de regering in verzet zijn, over wapens beschikken. De gijzelaars maken het goed. De Ne derlander onder hen heet Cornelis Bloot, afkomstig uit Katwijk. Hij is de zoon van een weduwe. Hij is getrouwd en woonde met zijn vrouw en drie kin deren in een hotel in La Paz. Ir. Bloot, die reeds eerder in Bolivia heeft gewerkt, was begin 1963 opnieuw naar dit land vertrokken, ditmaal als hoofdingenieur opzichter bij de Boliviaanse staatsmijn bouwmaatschappij. Ir. Bloot is ook al eens eerder door de Boliviaanse mijnwerkers gegijzeld geweest. Dit gebeurde tijdens de vorige driejarige contractperiode van de heer Bloot. Hij mocht toen zijn wo ning niet verlaten. Een straalverkeersvliegtuig van de Pan American World Airways van het type Boeing-707 is zondagavond nabij Elkton in de Amerikaanse staat Maryland door de bliksem getroffen en brandend neer gestort. Het toestel had 72 passagiers en een bemanning van acht leden aan boord. Niemand heeft de ramp overleefd. De plaats waar de wrakstukken terecht kwamen kon tengevolge van de gewel dige hitte niet worden benaderd. Volgens de Pan American zijn er bij deze maatschappij geen passagiers bij on gelukken om het leven gekomen sinds in 1958 straalvliegtuigen in dienst werden genomen. Het verongelukte toestel was een van de vijf Boeings-707 die -in dat jaar in dienst werden genomen. Het aantal slachtoffers zou nog veel hoger zijn geweest als het vliegtuig tot de laatste plaats volgeboekt was. Bij de laatste tussenlanding van het vliegtuig, in Baltimore, waren 71 passa giers uitgestapt. (Van onze parlementaire redactie) Het zou vandaag wel eens kun nen gaan spannen in de Tweede Kamer. Daar begint men dan met de begrotingsbehandeling van de fensie. De KVP-minister van defen sie „Pieter" de Jong, de vroegere (Advertentie) Camel voor kenners Grote keus uit camelkleu- rige overjassen in lichte- i en middentinten. Raglan of ingezette mouw. Ge- voerd met wollen ruit. Ook de forsere man gaat slank gekleed in zo'n prachtjas. v.a 199,50 Kanestraat 3, Breda Naar de politie van het graaf schap El Dorado in Californië (V.S.) heeft meegedeeld, is Frank Sinatra jr., de zoon van de be kende zanger zondagavond uit het Harrah's Lodge-motel, gele gen aan de grens tussen de sta ten Californië en Nevada, ont voerd. Bij de politie meldde zich een jonge- man een zekere John Foss, die vertel de dat zondagavond omstreeks negen uur op de deur van de motelkamer, waarin de jonge Sinatra en hij zich be vonden, door een bezoeker werd ge klopt, die voorgaf een pakje voor Si natra te moeten afgeven. Toen de deur was opengemaakt, drong een met een revolver gewapende man de kamer binnen, die Sinatra dwong met hem mee te gaan. Buiten stond nog een andere man te wachten en even later reed het twee tal met Sinatra weg. De politie heeft wielsporen in de richting van de staat Nevada ontdekt. In het betrokken ge bied zijn thans de wegen afgezet. Frank Sinatra sr. heeft kort geleden bekendgemaakt zijn belangen bij twee speelhuizen in Nevada te zullen afsto ten, nadat hij van de autoriteiten een berisping had gekregen omdat hij in een dier speelhuizen een bekende on derwereldfiguur, Sam Giancana, zou hebben ontvangen. De nu 19-jarige Frank jr. is één van de drie kinderen van Frank sr. en diens eerste vrouw, Nancy Barbato. Frank jr. trad donderdag voor de eer ste maal op in het casino in Stateline, waar hij een engagement voor drie we ken had. Het motel, van waaruit hij werd ontvoerd, ligt op ongeveer vijftig meter afstand van het casino, doch tus sen beide gebouwen in ligt de grenslijn van Californië en Nevada. Zijn vriend, de 24-jarige John Foss, is trompettist in het orkest, waarmede Si natra optreedt. Foss vertelde de politie, dat de bin nengedrongen ontvoerder hem en Sina tra gelastte op de grond naast het bed te gaan liggen, waarna hij hun de han den bond. Toen kwam de tweede man binnen en vroegen zij de gevangenen waar dezen hun geld bewaarden. Toen zij de op een tafel liggende portefeuille van Foss hadden ingepikt, zei één van het tweetal: „We kunnen er maar beter één meenemen", waarop zij Sinatra aanwe zen. Diens handen werden hierop los gemaakt, waarna hij zich moest kleden. Foss kon zich een paar minuten later bevrijden en de politie waarschuwen. staatssecretaris van marine, zal zich daarbij door een ware berg van problemen moeten heenwor- stelen. Het is niet ondenkbaar dat de minister, die overigens als goed zeeman niet bang is voor een briesje, uiteindelijk sleep- bootassistentie zal behoeven van zijn goe de vriend, de pas gekozen nieuwe K.V.P.- fractieleider drs. Schmelzer. Dat zou dan diens eerste optreden in de Kamer zijn als fractievoorzitter. De minister van Defensie krijgt o.m. de volgende vragen te beantwoorden: 1. Waarom is de organisatie van het mi nisterie van Defensie veranderd? Als gevolg van die reorganisatie heeft de. directeur-generaal van Defensie, de heer Duyverman, ontslag genomen. 2. Waarom zijn als staatssecretarissen voor marine, leger en luchtmacht geen burgers maar militairen aangewezen? 3. Waarom zijn de staatssecretarissen niet op het ministerie van Defensie gehuisvest, maar ondergebracht bij de staven? 4. Heeft de V.V.D. een vetorecht gehad bij de benoeming van de staatssecre taris voor.de luchtmacht? 5. Wat steekt er achter het heengaan van de chef van.de generale staf, lui tenant-generaal Van de Wall Bake? Naast deze reorganisatiezorgen staat dan nog het feit dat minister De Jong over onvoldoende financiële middelen be schikt om het te ambitieuze complex van activiteiten, dat zijn voorganger, ir. Vis ser heeft opgezet, te kunnen realiseren. Daardoor zijn vraagtekens gerezen rond de verdere Nederlandse defensieopbouw. Het beroemde lied „geen geld maar ook geen zorgen" gaat dus bepaald niet op voor de minister van Defensie. Een jaar of zes, zeven geleden keek het personeel van het be lastingkantoor aan de Wiboutstraat te Amsterdamvol bewondering naar elf gloednieuwe boekhoud machines die met veel gezwoeg door een aantal mannen werden binnengedragen. Zij waren wel duur, ongeveer 16.000 per stuk, totaal dus 176.000, maar mooi en doelmatig. Vandaag zijn zij ken nelijk'niet meer zo doelmatig, want het elftal trok opnieuw be langstelling, maar nu van de be zoekers van de rommelmarkt op het Wdterlooplein. De koopman bood ze te koop aan voor f 100 per stuk. Dat kon ook wel, want hij had ze van de belastingen ge kocht voor de somma van 7,73 per stuk, totaal dus 85 schoon....*. De r.-k. bond van Vervoerspersoneel ..St.-Raphaël" zal aan haar leden, die on langs aan de buschauffeursstaking hebben deelgenomen, geen uitkering verstrekken in verband met de derving van twee da-' gen loon. Dit besluit werd gistermiddag op het congres van „St.-Raphaël" in Utrecht ge nomen toen een voorstel van de afdeling Hilversum om de stakers uitkeringen toe te kennen, in stemming werd gebracht. (Zie voor verder nieuws pag. 7). Volgens een inlichting van Va ticaanse zijde wil paus Paulus op zijn bedevaart naar het heilige land een zo klein mogelijk gevolg mee.- nemen. Als eventuele begeleiders van de paus worden genoemd de Franse deken van het college van kardinalen Eugène Tisserant, de secretaris van de Vaticaanse con gregatie voor de Oosterse kerken kardinaal Gustavo Testa, de Ne derlandse mgr. Jan Willebrands van het secretariaat voor de een heid der christenen en de eveneens Nederlandse pauselijke sacrista mgr. Peter van Lierde die voor de pauselijke uitrusting moet zorgen. Op de kaart is te zien hoe een groot deel van het vroegere Pa lestina feitelijk Jordaans grond gebied is. De paus zal tijdens zijn verblijf in Jeruzalem zijn intrek nemen in de woning van de apostolisch afgevaardigde mgr. Lino Zanini.

de Stem | 1963 | | pagina 1