Paus roept bisschopsraad in het leven Derde herfst - Concilie - in ook laatste? 1 ten procent voor overheidspersoneel Geen commentaar werk en procesvoering m op Sovjet-Unie Paus naar H. Land Tweede Kamer verwacht van Biesheuvel alle goeds REYDON EN DE JAGER WEER THUIS TWEEDE CONCILIE PLECHTIG GESLOTEN Toxopeus hakt knoop door Verwijzing naar „Kiev" Braziliaanse senator schiet op collega verzonnen DAGBLAD VOOR ZEELAND Weer uitstel van executie voor Cobb Constilillies liturgie en communicatie bekrachtigd Met pracht en praal Droog weer Prijsbeleid was veel te krap Vrije meningsuiting Positie bisschoppen Prins gaat het kalmer aan doen WEU doet geen uitspraak over N A V O-kernmacht Wijzigingen in .politieke' pensioenen Vrijlating kwam onverwacht Eerste zes jaar nog geen winst op aardgas 103e JAARGANG No. 24454 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG5 DECEMBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) De executie van de 17_jarige Ameri kaanse neger Preston Cobb is gisteren voor onbepaalde tyd uitgesteld. Cobb werd twee jaar geleden wegens moord op zijn blanke baas ter dood ver oordeeld, maar de voltrekking van het vonnis werd telkens uitgesteld. Hij zou aanstaande vrijdag terechtgesteld wor den, maar de federale rechtbank, be paalde gisteren, dat met de executie gewacht moet worden, totdat de recht- bank de zaak in ai haar aspecten be studeerd kan hebben. Paus Paulus VI zal in januari een be zoek aan Palestina brengen. Dit heeft hij in zijn toespraak op de sluitingsbij eenkomst van de tweede zittingsperiode van het Vaticaanse Concilie meege deeld. De reis zal het karakter van een bede vaart drógen. De paus zal de heilige plaatsen bezoeken en bidden voor het Concilie, de eenheid van de christenen en de vrede. Na Petrus is nog nimmer een paus in het Heilige Land geweest. Het bezoek zal zeer kort zijn. Het is niet uitgesloten dat het slechts een dag zal duren. Geen paus is ooit buiten de grenzen ge weest van wat thans Italië is, sinds Napoleon paus Pius VII als zijn gevan gene naar Font.ainebleau voerde. Pius VII stierf in 1823. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de kerkvorst in Israël wel kom zal zijn als een „zeer geëerde gast", indien zijn bezoek zich tot het Israëlische deel van Palestina uittsrekt. Veel christelijke heilige plaatsen lig gen in Jordanië, zoals de kerk van het Heilig Graf, in het oude stadsdeel van Jeruzalem, en de Geboortekerk in Bcthie* hem, maar vele andere zijn gelegen in Israël, onder meer de berg Sion, Nazareth en de oevers van het Meer van Galilea, waar vele van de bijbelse wonderen wer den verricht. (Eigen buitenlandse dienst) In Rome maken sommigen de voorzich tige veronderstelling dat dit bezoek ver band zou kunnen houden met een po ging tot toenadering tot de orthodoxe kerken. De orthodoxe patriarch met het groot ste morele gezag bij de oosterse kerken is ongetwijfeld Athenagoras de Eerste, patriarch van Constantinopel. Van hem is bekend dat hij althans een gesprek wenst met de paus van Rome. Insiders kunnen moeilijk aannemen dat het hier uitsluitend om een persoonlijke devotie van de H. Vader gaat. Er zitten aan een dergelijke reis vele en grote po litieke moeilijkheden. Zij zou immers gaan over Israëlisch en Jordaans gebied, zodat het bezoek veel complicaties met zich meebrengt. HET CENTRAAL Afwikkelingsbureau Duitse Schade-uitkeringen (C.A.D.S.U.) heeft tot 23 november in totaal 57.531 aanvragen ontvangen, waarvan 40.548 aanvragen door nog in leven zijnde ver volgden en 16.983 aanvragen, ingediend door nabestaanden. Het uiteindelijke te verwachten aantal aanvragen wordt op ongeveer 58.000 geschat. LEDEN VAN de Venezolaanse nationale bevrijdingsstrijdkrachten hebben giste ren de woning van de Britse ambassa deur in Caracas met mitrailleurs be schoten. Er vielen geen slachtoffers. Enkele ruiten werden vernield. IN ADUARD (Groningen) is een schaft- wagen in brand geraakt toen vijf mannen in de wagen zaten te eten. Een van hen had een met gas gevulde fles omgestoten. Een grote steekvlam zette de wagen in brand. Drie personen werden gewond. IN SAARBRüCKEN is water binnenge drongen in een gang van de Maybach- steenkolenmijn. Twee mijnwerkers kwa men om en vier raakten gewond. MINISTER LUNS zal vanal vaandag een bezoek van drie dagen aan Denemarken brengen. Er staan besprekingen op het program met zijn Deense ambtgenoot Haekkerup en premier Jens Otto Krag. DE STICHTING Kunstcontact in Amster dam heeft de Sint-Olofsprijs voor letter kunde ingesteld. Hij wordt ieder Jaar uitgereikt aan een in leven zijnde Neder landse literator en wel voor zijn gehele werk. Paus Paulus VI heeft aangekondigd, dat een Raad voor Bisschoppen in het leven zal worden geroepen. De H. Vader maakte «lit gisteren bekend tijdens de plechtige sluiting van het tweede Concilie. In dezelfde rede deelde de paus mede, dat hij de volgende maand Palestina zal bezoeken, over welk voorge nomen bezoek elders meer. Een derde punt, dat in de slotrede van de paus naar voren sprong, was zijn mededeling, dat hij hoopte, dat de derde zitting van het Concilie (volgende herfst) ook de laatste zitting zal kunnen zijn. In deze laatste zitting van de tweede Concilieperiode heeft de paus de liturgische constitutie officieel bekrachtigd en afgekon digd. Zij zal op de eerste zondag van de Vasten in 1964 in werking treden. Tevoren hadden de ruim 2.000 Concilie- vaders voor de laatste maal hun stem op de constitutie uitgebracht. Slechts vier vaders stemden tegen. De vernieuwingen hebben, zoals eerder gemeld, voornamelijk betrekking op uit breiding van de volkstaal bij de H. Mis en de toediening der sacramenten, op de concelebratie (gelijktijdige celebratie van de H. Mis door meerdere priesters), de communie onder de gedaanten van brood en wijn bij bijzondere gelegen heden. Een half uur later kondigde paus Paulus de constitutie over de communi catiemiddelen af. Deze constitutie, die bij de algemene vergaderingen met de hakken over de sloot werd aangenomen, is in deze laatste zitting met ruime meerderheid aanvaard. Slechts 164 vaders stemden tegen deze constitutie, in tegenstelling tot de ruim 500 tegenstem men van enkele dagen geleden. Deze constitutie is beknopt van in houd. Zij telt slechts twee hoofdstukken en 24 paragrafen. De Kerk erkent dat pers, radio, film en t.v. zeer bijzonder kunnen bijdragen tot de ontwikkeling van de mens, omdat zij over een grote invloed beschikken. Deze invloed legt echter ook een grote verantwoordelijkheid op degenen, die in deze communicatiemedia werkzaam zijn, op welke verantwoordelijkheid de con stitutie dat nader ingaat. De tweede zitting is besloten met alle traditionele pracht en praal, die Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteravond 23.15 uur: Droog weer met weinig bewolking maar in het noorden van het lain binnendrijvende wolkenvelden Zwakke tot matige wind tussen oos en noordoost. Middagtemperaturer oplopend tot enkele graden boven he vriespunt. Vandaag: zon onder 16.31 uur. Maai op 21.33 uur. Morgen: zon op 8.31 uur. Maan onder 13.10 uur. (Van onze parlementaire redactie) Een groot deel van Nederland koestert zich in het zonnetje van de hoogconjunc tuur. Een uitzondering hierop vormt de landbouw. Grote groepen boeren verke ren in ernstige moeilijkheden. Slechte tereen, de dure modernisering van bedrijven, nodig om de concurrentie te kunnen bijhouden en de over het alge meen zwakke marktpositie van agrari sche produkten hebben vele, ook zeer vakbekwame agrariërs, in een benarde positie gebracht. Voor hun moeilijkheden bestaat in de Tweede Kamer volledig begrip. Van een paniekstemming is echter geen sprake. De Kamer was gisteren in overgrote meerderheid van oordeel dat de land bouw. vooral op langere termijn, goede perspectieven heeft. De Kamer durfde te meer op een betere toekomst hopen, om dat zij groot vertrouwen heeft in de nieuwe A.R.-bewindsman van landbouw, mr. Biesheuvel. De socialistische oppositie incluis betuigden de meeste fracties hun vertrouwen in 's ministers beleid. De Kamer drong aan op eensgezind heid in de agrarische wereld en een ac tiever prijsbeleid. Dat is de afgelopen jaren te krap geweest, constateerde K.N. B.T.B.-secretaris mr. Brouwer. Voor de veehouderijbedrijven, waar de problemen wel het grootst zijn, vroeg de K.V.P.- woordvoerder een kredietfaciliteitenrege ling in het kader van het ontwikkelings- en saneringsfonds. Mr. Brouwer dacht daarbij aan renteloze kredieten, niet af te lossen gedurende de eerste paar jaar en tot een bedrag van bv. 10.000 gulden. Hij pleitte voor doorberekening van de komende loon- en prijsverhogingen in de agrarische prijzen, met name in de toe slag op industriemelk. Wat de melk in het algemeen betreft betreurde men het, dat de minister voor de veehouderij niet wat royaler is ge weest. Wil nog een behoorlijke uitbrei ding van het suikerbietenareaal kunnen plaatsvinden, dan zal, waarschuwde de Kamer, zonder uitstel een aanzienlijke ho gere prijs vastgesteld moeten worden dan in het vorige jaar. Men voert een krap prijsbeleid uit vrees voor overschotten. Het ene jaar werkt dat wel, maar dan ineens is het mis. De wereldmarktprijs stijgt onrustbarend. Nederland moet erg duur importeren. Het suikerbietenbeteid komt geheel fout uit. Voor het behalen van een redelijke rentabiliteit op de agrarische bedrijven is, concludeerde de Kamer, een actief landbouwbeleid „strikt noodzakelijk". De heer Koekoek gaf ook „voorlich ting" bij dit debat. Hij beloofde de boe ren 35 a 40 cent voor de melk. Hoe? Dan moet men van het dirigisme overstappen naar de vrije economie, riep hij. Mr. Brouwer wilde graag weten wat de heer Koekoek daaronder verstaat. Hij kreeg geen antwoord. Toen mr. Brouwer bleef aanhouden ontweek de leider van de zogenaamde vrije boeren hem met de opmerking. „Als u mij gisteren had gehuurd was ik vandaag uw knecht ge weest". Ir. Vredeling (P.v.d.A.) kenschetste la-f. ter het optreden van de heer Koekoek als „een demonstratie hoe iemand op zeer handige wijze een carrière op onte vredenheid kan opbouwen". Grote aandacht kregen ook de komen de onderhandelingen in E.E.G.-verband. De Kamer drukte de minister op het hart niet te wijken voor protectionistische ten- denzen in verscheidene partnerlanden. Als ze binnen de E.E.G. een kans krijgen zullen derde landen (Amerika) ongetwij feld represailles nemen. De Nederlandse land- en tuinbouw, die zo zeer op export ook naar landen buiten de E.E.G. is aan gewezen, zou daardoor zware klappen te incasseren krijgen. De E.E.G. houdt ge varen in voor ons land, vooral voor de zuivelsector, erkende de Kamer, maar zonder E.E.G. zouden onze agrariërs het nog veel moeilijker hebben. alleen voor de openbare zittingen zijn gereserveerd. Paus Pamlüs werd in zijn draagstoel de Sint-Pieter, de aula van het Concise, binnenge dragen. Even voor half tién begonnen de plech tigheden met een door de 79-jarige Eugene, kardinaal Tisserant, deken vauj het H. College van Kardinalen, opgedra gen H. Mis. De H. Vader volgde het Misoffer, gezeten op zijn troon voor het hoofdaltaar. Na afloop kwamen de kar dinalen de pauselijke ring kussen. Zijn toespraak begon de paus met erop te wijzen, dat de Concilievaders reeds lang van hun diocesen afwezig zijn, en dat het werk inspannend is geweest. Zijn bisschopsraad kondigde hij aan met deze woorden„Het zal ons een vreugde zijn om uit de bis schoppen van de wereld en de ran gen van de orden en congregaties uitgelezen en deskundige broeders te roepen om een raad te vormen, die samen met bekwame leden van het H. College van Kardinalen ons zullen adviseren en helpen de algemene beslissingen van het Concilie in de goede en precieze normen om te zet ten". De H. Vader bracht in zijn rede allen dank voor het vele werk, dat tijdens de tweede zittingsperiode was verzet. Hem was hierbij opgevallen hoe vrij de bis schoppen waren geweest in hun menings uiting. Dat zij vaak van mening ver schilden, was voor hem geen aanleiding geweest zich minder om die vrije me ningsuiting te verheugen. Hij gaf als zijn overtuiging, dat het Concilie reeds enkele doelstellingen „op zijn minst gedeeltelijk" heeft bereikt. Hierbij ging de paus uitvoerig in op de doelstelling, dat de Kerk wil groeien naar een groter bewustzijn van zichzelf, van haar oorsprong en haar vorm. De postconciliaire commissies zullen richtlijnen verstrekken over liturgische vernieuwingen. Door een intensieve arbeid van de Concilie-commissies in de interim periode, waarin deze commissies aan de dc hand van de oude en nieuwe opmer kingen van de Concilievaders de diverse schemata grondig zullen bestuderen en bewerken, hoopt de paus te bereiken, dat de derde zittingsperiode van het Concilie (van 14 septenmer tot 20 november 1964) tevens de laatste zal zijn. Met name noemde de paus in dit ver band het veel omstreden schema over de Openbaring, dat naar de theologische commissies is terugverwezen. Zeer uitvoerig ging paus Paulus in op een belangrijk discussiepunt: „De positie der bisschoppen. „Het doel van ons Concilie is de door God ingestelde aard en functie van het episcopaat te verduidelijken, niet in tegenstelling tot, maar in de bevestiging van de hoge, door Christus gegeven richtlijnen, die alle gezag geven, nood zakelijk voor het algehele bestuur der Kerk, hetwelk wordt erkend als te be horen tot de paus van Rome". Doel van het Concilie is de positie van het episco paat uiteen te zetten volgens de bedoe ling van God en de authentieke traditie van de Kerk. Volgens de paus moet worden vastgelegd, wat de macht der bisschoppen is. Er moet worden aange geven, hoe die macht wordt gebruikt, individueel en gezamenlijk om waardig duidelijk te maken de uitgelezenheid van het bisschopsambt in dé Kerk van God. „Wij zijn er zeker van dat over een onderwerp van zo groot belang het Con cilie veel zal hebben te zeggen, dat troost en licht brengt", aldus de paus. Op de foto zegent de -paus de concilievaders tijdens de slotzitting van gisteren. r~~iv T (Van onze Haagse redactie) voor llen Ke]<ien(je maximumsalaris heb- Minister Toxopeus (Binn. Zaken) zal ben genoten. Weekloners in de toongroep naar alle waarschijnlijkheid vandaag be- en lagere maandloners, voor wie by kendmaken welke salarismaatregelen hijhereiken van de top van schaal 39 voor het overheidspersoneel in 1964 zal &een h°£ere ran& aanwezig is, kunnen nemen. De ambtenarenorganisaties, die voor een toelage in aanmerking komen, zich, zoals bekend, in meerderheid tegen Ten aanzien van de gemeenteclassifica- de voorstellen van de minister hebben tie zaJ' zoa^s eerder bericht, voor de maandloners de aftrek m de tweede klas uitgesproken, zijn reeds van de beslissing se f 4 bedragen (was f 8) en in de derde van de bewindsman in kennis gesteld, en vierde klasse f 10 (was f 16). De voor circa 500.000 ambtenaren (w.o (Van onze Haagse redactie) De rijksvoorlichtingsdienst heeft mede gedeeld, dat prins Bernhard overweegt om na de Olympische Spelen in Tokio in 1964 af te treden als voorzitter van de Internationale Ruitersport Federatie. Prins Bernhard denkt er tevens om „te enigertijd" te bedanken voor het voor zitterschap van de „Fondation Euro- piënne de la Culture". In den Haag kan men horen verlui den, dat deze beperking van activiteiten van de prins verband zou houden met zijn rugklachten. Deze zouden zijn toe genomen na een val, die hij vorig jaar tijdens zijn vakantie maakte op het vakantieverblijf in het Italiaanse Porto Ercole. I De hiergenoemde maatregelen staan politie, leraren en militairen) te treffen ïitei'aafrd '°S 7" ^invoering van de maatregelen komen op het volgende der2e f.ase van gedifferentieerde loons- neer. verhoging van 840 procent per 1 ja nuari a.s. Deze gaat nog eens f 80 mil joen kosten. 1. Een salarisverhoging van 10 proc., vermeerderd met het percentage dei- nacalculatie over 1963 ten bedrage van 0,6 proc. Daarboven komt de thans nog uiteraard onbekende nacalculatie over 1964. Bovendien krijgen vele weekloners de zgn. e-ambtenaren nog een aparte salarisverhoging, waar van de meest geschoolden het meest zullen profiteren. 2. Afschaffing van de verdienstebeloning en opneming van het gemiddelde daarvan (8 proc.) in de salarisschalen. Ruimere bevorderingsmogelijkheden en meer ruimte voor verlenging van toelagen. Het parlement der Westeuropese Unie is gisteren niet tot een uitspraak ge komen over de wenselijkheid van een 3. Vermindering van de standplaatsaftrek N.A.V.O.-kernmacht. Door socialistische in het kader van de gemeenteclassi-amendementen, die ook van andere par- ficatie. tijen steun kregen, is elke beoordeling I van de plannen voor een multilaterale Invoering van een minimumloon. [kernmacht en de wenselijkheid van een Naar verwachting zal het totaal van p°-^ e N.A.Y .O.-executieve voor het deze maatregelen de schatkist tegen de f 500 miljoen gaan kosten. De minister heeft dus besloten af te zien van een inhaal van de beweerde salarisachterstand van lagere en middel- 55 551 (Van onze parlementaire redactie) Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de re gelen betreffende samenloop van uitke ringen aan gewezen politieke functiona rissen met andere inkomsten, betreffende het maximale „politieke" pensioen en de berekening van deze pensioenen. Het wetsontwerp voorziet in een min; der stringente verrekening van uitkerin gen aan gewezen ministers met de in komsten. die deze uit of in verband met arbeid of bedrijf gaan verrichten. Het wil deze regeling voortaan ook toegepast zien op gewezen leden van de Tweede Ka mer. Het wetsontwerp beoogt tevens een aantal wijzigingen in de regeling van de berekening van het pensioen van een politiek functionaris en zijn nabestaanden. Ten aanzien van de ministerspensioe nen wordt o.a. voorgesteld voor de bere kening hiervan een diensttijd van ten hoogste 12 jaren in aanmerking te ne men. IN DE Verenigde Staten zijn de afgelo pen tien maanden 35.000 mensen omge komen bij verkeersongelukken. Oktober was een recordmaand: er vielen toen 4000 slachtoffers. bare ambtenaren. Voor wat de bevorderings- en toelage mogelijkheden betreft geldt het volgende. Lagere maandloners en weekloners in de groepen 1 tot en met 5 kunnen bevorderd worden tot de naast hogere rang indien zij 15 jaar in rijksdienst zijn en 6 jaar het beheer erover geschrapt uit een ontwerp, aanbeveling die de Nederlandse afge vaardigde A. E. M. Duynstee, als rap porteur van de defensiecommissie had ingediend. Wat er na de aanvaarding van de socialistische amendementen overbleef, is slechts de verklaring, dat de N.A.V.O. moet streven naar een stel sel van politieke controle over de kern wapens in het bondgenootschap en naar een geünificeerd systeem voor de poli tieke en militaire voorbereiding, met de N.A.V.O.-ministerraad als hoogste or gaan. Bij hun terugkomst uit Moskou hebben de twee Nederlanders Evert Reydon en Lou de Jager, die in Rusland wegens spionage tot 13 jaar gevangenisstraf waren veroordeeld, geweigerd enig commentaar te geven op de vraag of zij zich in Rus land ook werkelijk aan spionage hadden schuldig gemaakt. „Ik verwijs u naar ons proces te Kiev" antwoordde de 32-jarige Reydon. „Ik kan er verder niet over praten en ik wens er verder ook niet over te praten". Op de foto zien we de heer Evert Reydon met zijn zoontje op de vliegtuigtrap bij de aankomst op Schiphol. Achter hen de heer De Jager. Nog korter aangebonden was de 27-ja- rige Lou de Jager, die volstond met het volgende te zeggen: „Ik ben buitenge woon geëmotioneerd. De vrijlating kwam voor mij zeer onverwacht. Bovendien ben ik in het vliegtuig luchtziek geweest. Nu wil ik zo gauw mogelijk met mijn familie naar huis". De aankomst van de beide Nederlan ders trok op Schiphol enorme belang stelling. Met haar 3-jarig zoontje Peter op de arm mocht de 27-jarige mevrouw Nellie Reydon als eerste de trap van het vliegtuig op, waarin haar man met zijn celgenoot uit Moskou terugkeerde. Huilend viel beneden de moeder van Evert Reydon haar zoon om de hals, ter wijl een dichte schare persfotografen en Kiev". Vraag: „Wanneer heeft u gehoord van uw vrijlating?" Reydon: „Gistermorgen". Vraag: „U wist voor die tijd niet dat er een spoedige vrijlating zou volgen?" Reydon: „Nee". Vraag: „Wist u toen u naar het repa triëringscentrum in Moskou werd over gebracht al dat uw zou worden vrijgela ten?" Reydon: „Nee, helemaal niet". Vraag: „Was er de laatste tijd misschien al enige verbetering in de behandeling te bemerken?" Reydon: „We zijn over het algemeen goed behandeld". Vraag: „Bent u vrij over de gebeurte nissen in Rusland te vertellen wat u wilt hier?" Reydon: „Natuurlijk". Vraag: „Is uw bekentenis destijds in het proces te Kiev vrywillig geweest?" Reydon: „Daar kan ik niet over praten en daar wens ik verder ook niet over te praten. Ik verwijs naar het proces in zich tot De Jager. Vraag: „Mag ik dan u vragen, u heeft samen in een cel gezeten al die tijd?" De Jager: „Ik zou zelfs iets willen zeg gen en me dan verder onthouden van het geven van antwoorden op dat soort vra gen". Hierop volgde zijn mededeling, dat hij geëmotioneerd was en met zijn familie naar huis wilde, Vraag: „Hebt u instructie gekregen van een ambtenaar van Buitenlandse Za ken in verband met dit interview? De Jager: „Ik geloof dat ik wel duide lijk geweest ben, dat ik niets verder te zeggen heb". Vraag: „Had u soms contact met an dere mensen of gevangenen of niet?" De Jager: „Ik geloof dat ik het hier maar beter bij laten kan". De verslaggevers wendden zich daarop weer tot Reydon. Vraag: „U hebt samen al die tijd in de cel gezeten? Heeft u het samen goed kun nen vinden?" Reydon: „Prima". camera-operateurs het groepje familie leden haast omver duwde. Daarna wer den ze belaagd door de pers. Het zeer gejaagde vraag- en antwoord spel ontwikkelde zich als volgt: Vraag: „Was uw verklaring daar juist?" Reydon: „Ik zeg het juist: ik verwijs naar het proces in Kiev. Dat moet u toch duidelijk zijn". Vraag: „Maar kunt u geen antwoord geven op de vraag: was u daar nou wer kelijk voor enigerlei vorm van spiona ge, ja af nee?" Reydon: „Geen commentaar". Toen wendde een der verslaggevers ling van het gebeurde als zodanig ver wijs naar het proces in Kiev". Vraag: „Wie heeft u dit antwoord, dat u nu al viermaal hebt gegeven, aan de hand gedaan? Was dat in het toestel of in Rusland door een ambtenaar?" Reydon: „Nee, dat heb ik nou eens he lemaal zelf verzonnen" Beiden zeiden niets te weten over an dere gevangenen, zoals bijvoorbeeld de Engelse zakenman Greville Wynne. Wel vertelden ze dat ze in het repatriërings centrum zelfs konden luisteren naar de „Voice of America" en daar het nieuws van de moord op Kennedy vernamen. Toen men Reydon vroeg wat hij het eerst zou doen, antwoordde hij: „Een groot glas Hollands bier drinken". Toen hernam De Jager het woord en zei resoluut: „We hebben alles gezegd wat we wilden zeggen en dus gaan we", -er - TT -1+ XI -4 ,.Zo vertrokken de beide Nederlanders Vraag: „U wilt over de officiële feiten lie op 20 augustus 1961 in de Oekraïne verden gearresteerd onder verdenking at zij geheime objecten hadden gefoto- ■afeerd ten behoeve van de NATO Zij aren toen al een maand in de Sovjet- me en hadden per auto zuid-Rusland oorkruist. Gisteren, bijna 2.5 jaar later etten zij weer voet op vaderlandse bo- De Braziliaanse afgevaardigde Arnon de Mello heeft gisteren, tijdens de zitting vari de federale senaat verscheidene pistoolschoten afgevuurd op senator Silverstre Pericles. De zitting werd opgeheven. Pericles werd in ernstige toestand naar een zie kenhuis overgebracht. niet spreken, maar kunt u ons een be schrijving geven van een dag in de cel" Reydon: „Nou, we hebben wat gesl deerd. wiskunde, we hebben geschar en we kregen boeken". Vraag: „Hebt u alles teruggekregi ook uw filmjes en uw notities?" Lachend antwoordde Reydon: „Neeee Vraag: „Hebt u buiten de uitspraak enig commentaar op de manier van pr4- cesvoering?" Reydon: „Nee. Ik blijf dus bij mijn be wering, dat ik u aangaande de behande- dem. Na het gesprek met de pers verlieten ZIJ Schiphol als vrije mensen. Om zes uur keerde de herenigde familie Reydon vrij wel onopgemerkt door de buurtbewoners terug rn hun moderne flat in Amsterdam. Alleen de boven- en benedenburen ston den voor de ramen te zwaaien toen de familie aankwam. Voor de rest was de straat verlaten. (Van onze parlementaire redactie) Minister Andriessen (Econ. Zaken) vindt, het wenselijk de gemeentelijke dis tributiebedrijven in beginsel vrij te laten bij het bepalen van de verkoopprijs van het aardgas. Aangezien de gemeenten zelf het grootste belang hebben bij een vergroting van de omzet verwacht hij, dat de gemeenten de tarieven zo laag mogelijk zullen stellen om de gewenste omzetvergroting te bereiken. Dit blijkt uit het antwoord dat de mi nister gegeven heeft op vragen van het Eerste-Kamerlid Thomassen (P.v.d.A.). De bewindsman zegt in zijn antwoord thans geen cijfers te kunnen verschaffen over o.m. de totale te verwachten gel delijke opbrengst van 1100 miljard m3 aardgas. Wel deelt hij mede dat het op grond van thans beschikbare gegevens als vaststaand moet worden beschouwd dat de kostprijs de eerste 6 a 7 jaar nog zo danig zal zijn, dat van een reële winst gedurende deze periode nog nauwelijks sprake zal kunnen zijn

de Stem | 1963 | | pagina 1