Toxopeus bepaalt zelf ambtenarensalarissen Alom vertrouwen in Lyndon Johnson 9.95 19. Stichting van de Arbeid kwam er niet uit OVERLEG LIEP OP NIETS UIT KOFFIEMELK OMLAAG Venezolaanse rebellen overmeesteren Convair Zo gaat dal straks Tito stelt 2457 gevangenen in vrijheid Rel om minuut stilte voor Kennedy Roemers klaagt: nu gaan werkgevers beknibbelen BONTMANTELS Kardinale punt: afwijsing de uitkering ineens van Nu nog maar Julia Wood. DAGBLAD VOOR ZEELAND "V kraad metaal De ar^umentat*e !s,?at ®?e!on gaf al voorbeeld DoravandeVen Zwaar bewolkt i "i Gekaapt vliegtuig strooit pamfletten Djilas niet Chinees protest in de were/dvredesconferentie NA REDE EOT CONGRES: Straks visite aan West-Berlijn Geen tweede man Bewaking mm KANOSCHOENEN ST. NiCOÜAS... 75 IvoU^nJeamf) I BREDA Eindstraat 103e JAARGANG No. 24449 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Vooi God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 29 NOVtiviDch t>v. Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. AAed. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) NOG GEEN AKKOORD OVER MINIMUMLONEN (Van onze Haagse redactie) Werkgevers en werknemers zijn het gisteren niet eens geworden in de Stichting van de Arbeid over de kwestie-minimumlonen. Op ver zoek van de werkgeversverbonden is de vergadering verdaagd tot 5 december. Intussen zullen de werkgeversorganisaties opnieuw met hun leden in overleg treden. „De werkgevers wilden een loonakkoord, maar nu het er is willen zij een zo minimaal mogelijke uitvoering", verzuchtte drs. Koemcrs na afloop van het beraad, dat drie uur had geduurd. Dr. Bolger, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond werd in de gang van het gebouw van de Sociaal Economische Raad letterlijk aan ziin jasje getrokken door de heer Maurits, secretaris van het C.S.W.V., om geen mededelingen aan de wachtende journalisten te doen over het verloop van het gesprek. Van de kant van de werk gevers bleek de behoefte groot de kwestie zoveel mogelijk uit de publiciteit te houden. 1. Overwerkgeld. Van de zijde van de vakcentrales wer den echter informeel toch mededelingen gedaan over het verloop van het gesprek. De werkgevers hebben zich daarin op het standpunt geplaatst dat de regeling van de minimumlonen maar moet gebeu ren in het bedrijfstaksgewijze overleg over collectieve arbeidsovereenkomsten. Aangevoerd werd dat het niet mogelijk i is centraal te beoordelen welke elemen ten wel en welke niet tot het minimum loon (honderd gulden per week) moeten worden gerekend. De vakcentrales geven toe dat welis-, waar niet alles centraal geregeld kan worden, doch dat de stichting zich in ieder geval zal moeten uitspreken over drie essentiële punten. Volgens de werk nemersorganisaties mag er geen misver stand over bestaan dat niet tot het loon behoren te worden gerekend: (Advertentie) Een RIJKE KEUZE voor ST.- NICOLAAS kunt U thans doen uit onze FRAAIE COLLECTIE Korte suède jassen f 85, Lange suède mantels 169. BREDA, Eindstraat 14, tel. 331086 TILBURG, Heuvelstr. 44, Tel. 31620 Tel. 23900 werkelijk is te veronderstellen dat een werknemer nog zal gaan overwerken indien hij daardoor de kans loopt dat hij in een ongelijke positie wordt ge plaatst ten opzichte van een collega, die geen overwerk wil verrichten en die zonder die extra verdiensten auto matisch toch het minimumloon van f 100,- zou ontvangen. Tantièmes of andere winstdelingen. Daarbij is aangevoerd dat dergelijke inkomsten eenmaal per jaar worden gegeven en het in de kwestie van het minimumloon gaat om de zorg voor „minimumlijders", mensen die leven aan de rand van het bestaansmini mum. 3, Vakantietoeslag. Ook deze uitkering ineens, die boven dien een bestemming heeft „voor de vakantie", mag niet als nettoloon worden beschouwd volgens de vak centrales. Deze vakantietoeslagen zijn het moeilijkste punt in het gesprek. Er zijn nog meer toeslagen waarbij de vraag aan de orde komt of deze wel of niet tot het loon moeten worden gere kend. De soort van deze toeslagen ver schillen van bedrijfstak tot bedrijfstak. Daarover zal de looncommissie van de stichting gaan studeren. Zij kan daarbij tot de conclusie komen dat ten aanzien daarvan een centrale regeling niet goed mogelijk is, zodat de vraag of derge lijke uitkering wel of niet tot het mini mumloon moet worden gerekend, beter in het overleg in de diverse bedrijfstak ken van een antwoord kan worden voor zien. Inmiddels heeft de Vakraad Metaal daarvan reeds een voorbeeld gegeven. In de vakraad is overeengekomen dat in dien de bruto-verdienste van een man nelijke werknemer van 23 jaar of ouder per volledig gewerkte werkweek bij nor male prestatie gemiddeld minder heeft bedragen dan honderd gulden per week, de bruto-verdienste tot honderd gulden moet worden aangevuld. En onder die bruto-weekverdienste wordt verstcian 45 maal de uurverdienste (uurloon plus het tariefloon) vermeerderd met de huurbijslagen 1960 en 1962. De vakraad had deze bepaling van de 'c.a.o., die op 1 januari van kracht wordt, maandag jl. nog niet voor publikatie vrijgegeven. ai8»flB8» DE NIEUWE staatssecretaris van Buiten landse Zaken, dr. I. N. Th. Diepenhorst, i» gisteren door de koningin als zodanig beëdigd. IN DE EERSTE tien maanden van dit jaar zijn in Orissa in India ongeveer 2000 mensen aan cholera en pokken gestor ven. DE NAVO en de Westduitse regering moeten Samen ongeveer 3 miljoen Mark aa" schadevergoeding uitbetalen aan in- jvan sleeswijk-Holstein wegens schade door een NAVO-oefening. Jeeft..bijgedragen tot beteu- iVjn ,stlJging van de goudprijs, die volgde na de moord op Kennedy. Be- !e1dez.® week zouden in West-Europa hawf f eerkopen van Russische goud nebben plaatsgehad. Niim?ENS pre™ier Marijnen heeft het' Nijmeegse comité, dat Carel Briels de het iiu,anf ÏÜ,1'' heeJt laten opvoeren,1 schiilriem 50'000 gevraagd om uit de 'echter te.raken. Marijnen schijnt hier I echter weinig voor te voelen. ?chikb!arE ve.tKlaMER hecft f 300 000 be" denkins un im°or de nat'onale her tegen 1813-1903- Alleen de P.S.P. was tïr ovEertedendeU36 l' •Grov.nin®en is Sis" die na een Jarlge heer G- HarI"s bewusteloos is g^ss°ngeluk 23 weken Zij had daarmee tot gisteren gewacht omdat men meende dat op defze don derdag in de stichting een akkoord over het minimumloon zou worden bereikt. De vakcentrales zijn voornemens ook in het verdere overleg vast te houden aan de eis dat overwerkgeld, tantième uitkeringen en vakantiegeld niet bij het loon, dat als toetssteen voor het bepalen van het minimum wordt gehanteerd, mo gen worden bijgeteld. Ook wijzen zij vol strekt af dat hierover in de bedrijfstak ken een akkoord moet worden bereikt. Juist in de bedrijfstakken waar de kracht van de werknemersorganisaties het geringst is, worden nog veel lonen beneden de honderd gulden betaald. Spe ciaal de werknemers in die bedrijfstak ken dienen door een centraal genomen beslissing in bescherming te worden ge nomen. Als voorbeelden worden genoemd de administratieve beroepen waar lange loonschalen met lage minima worden ge hanteerd en de landbouw. De vakcentrales zijn van oordeel dat wanneer in de stichting op het punt van de minimumlonen geen overeenstemming kan worden bereikt, het gehele loonak koord niet reëel meer is. Zij hebben is geen bezwaar tegen dat het loon wordt „aangekleed" met de be dragen van de huurcompensaties van 1960 en 1962, welke bedragen niet nog in de schalen van de c.a.o.'s zijn opge nomen en met de compensaties voor de sociale uitkeringen, aldus drs. Roemers. ging van deze salarissen, waardoor het percentage van de algemene salaris verhoging zal stijgen met 0,18 procent. Uitbreiding van de mogelijkheid van bevordering op grond van diensttijd. Hiervoor komen in aanmerking allen met een salaris van f 472 per maand of minder die 15 jaar in rijksdienst zijn en sinds 6 jaar het voor hen gel dende maximumsalaris hebben geno ten. (Van onz Haagse redactie) Minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) zal in de loop van de vol gende week zelfstandig beslissen over de salarismaatregelen voor het overheidspersoneel in 1964. Hij is hiertoe genoodzaakt nu hij na drie dagen vergaderen met de} ambtenarenorganisaties in het georganiseerd overleg geen algehele} instemming voor zyn plannen heeft gekregen. De r.-k. centralen (K.A.B.O. en A.R.K.A.) en de Prot. Chr. Centrale gaan met zijnj5' ÏSWSt® voorstellen akkoord. Het ambtenarenceiitrum, de centrale voor hoger i bedrijf zal plaatsvinden, rijkspersoneel en de neutrale A.C.O.P. (w.o. de A.B.V.A.) kunnen niet met het totaal der voorstellen akkoord gaan. 4. Verzachting van de gemeenteclassifi catie-aftrek conform het vrije bedrijf. Dit betekent dat de uiterste uurloon- verschillen worden gebracht van 8 op 6 cent per uur, gepaard aan een over eenkomstige wijziging der aftrek gel dende voor 2e en 3e klasse. De laatstgenoemde drie groeperingen! wijzen de voorstellen af, omdat zij te gro-j te bezwaren hebben tegen het feit dat; minister Toxopeus geen uitkering ineens over 1963 wil geven en omdat hij voorl een verbetering van de positie van del lagere en middelbare ambtenaren geen extragelden wil beschikbaar stellen. |2. Afschaffing De minister wil deze verbetering al- gjp-* - leen uit de zgn. nacalculatie financieren. Ook de r.-k. centrale en de prot.-chr. centrale zijn teleurgesteld over de af wijzing van beide punten door de mi nister. Ondanks hun zwaarwegende be zwaren hiertegen willen zij echter toch met het geheel der voorstellen akkoord gaan. De voorstellen waarmede men wel al gemeen akkoord kon gaan en die on getwijfeld door de minister gerealiseerd zullen worden houden het volgende in: 1. Een loonsverhoging per 1 januari a.s. van 10 procent, in navolging van het particulier bedrijfsleven. Daarnaast in de tweede helft van 1964 een nacalcu latie (bijbetaling) van de in 1964 in het vrije bedrijf gerealiseerde verho gingen, inclusief de gedifferentieerde i* Toenemende kans op rezen z, ui, 1 tot matize wind uit het luide^ n zeifde temperaturen af, z tPr"n i o^oluT 0nd" 16-34 uurf Maan i I °P 823 UUr' Maap onder verhogingen per onderneming, tieerde verhoging per onderneming. (Over 1963 bedraagt de nacalculatie 0,6 procent, waarvan nog dit jaar 0,2 procent wordt nabetaald en de rest in 1964). van de verdienstebelo- ning voor de ambtenaren op weeksa- laris (de werklieden) door het gemid delde daarvan 8 procent op te nemen in de salarissen. Dit zal ge paard gaan met een structuurwijzi- (Van onze Haagse redactie) Vandaag zal minister Andriessen be kendmaken voor welk produkt of pro- dukten hij een prijsmaatregel gaat af kondigen. Ook volgende week kunnen er naar de minister woensdag in de Eerste Kamer mededeelde enkele prijsmaatregelen worden verwacht. In Den Haag vraagt men zich af welke produkten de minister op het oog kan hebben. Het meest waarschijnlijke lijkt een prijsmaatregel voor boter. De boter- prijs is, zoals bekend, de laatste tijd nog al opgelopen omdat vele handelaren bo ter achterhouden, teneinde zodoende de prijs te kunnen opstuwen. Inmiddels heeft de minister zijn drei gement om voor koffiemelk een prijs- stop af te kondigen niet hoeven uit te voeren. De fabrikanten hebben namelijk besloten hun prijzen m.i.v. maandag a.s. weer te verlagen. Een onderzoek had uit gewezen dat de prijzen een tot vijf cent boven het geoorloofde peil liggen. Van maandag a.s. af zullen de prijzen het ni veau van 2 november jl. met niet meer dan 7 cent per liter te boven gaan. De oude, door het ministerie bestreden prijs verhoging, bedraagt 8 tot 12 cent per li ter. Per halve liter wordt de prijsver hoging 4 cent (thans 5 cent), per 0.4 li- De uitkering ineens over 1963 was door de ambtenarenorganisaties verlangd als compensatie voor hetgeen in het be drijfsleven geschiedt op het punt van winstdelingen, gratificaties e.d. Minister Toxopeus heeft dit afgewezen op grond van de overweging dat de mogelijkheden voor dit soort uitkeringen weliswaar voor de ambtenaren ontbreken, maar er toch anderzijds in de regelingen voor ambtenaren elementen zitten, die in het vrije bedrijf in belangrijk mindere mate en tot geringere hoogte toepassing vin den. De minister heeft zich echter bereid verklaard „die vergelijking in de eerste helft van 1964 in bespreking te brengen", Daarmee wil dus nog niet gezegd zijn dat er over 1964 wel beslist een uitke ring ineens zal komen. Minister Toxopeus merkte t.a.v. dit punt van de uitkering ineens ook nog op dat de overheid toch geen winst maakt. Ten aanzien van de extrasalariscórrec- tie voor de lagere en middelbare amb tenaren de ambtenarenorganisaties ba seren deze wens op een door de minister afgewezen „achterstandstheorie" voelt minister Toxopeus alleen voor een finan ciering daarvan uit de bekende nacalcu latie. De ambtenarenorganisaties verlang den echter een extrabedrag van f 40 miljoen. Minister Toxopeus daarentegen heeft thans uitdrukkelijk gesteld dat hij van een financiering uit de nacalculatie af zou zien, indien er over zijn gehele pakket van voorstellen geen overeen stemming werd verkregen. Het geheel overziende meent minister Toxopeus toch dat van een constructief overleg sprake is geweest, ook al is geen algemene overeenstemming bereikt. De minister verklaarde thans die maatrege len te zullen geen nemen die hij „rede lijk, billijk en rechtvaardig" vindt. In de loop van de volgende week maakt hij zijn beslissing bekend. Los van dit alles staat uiteraard de verdere uitvoering van de zgn. gefaseer de loonsverhoging van 840 procent, waarvan de derde etappe 1 januari a.s. ingaat. De 10 procent loonsverhoging cfie de minister v/il toestaan zal de schatkist f 450 miljoen gaan kosten. Daar komen dus nog de kosten van de diverse an dere maatregelen bij. Minister Toxopeus noemde zijn 10 procent een „heel royale benadering", vooral ook omdat ze ter liter 5 cent (nu 6 cent) en per 0,2 en lieter 5 cent (nu 6 cent) en per 0,2 en! stond in zijn geheel per 1 januari zülïen 0,25 liter 2 cent (nu 3 cent). I ingaan. Julid Lockwood, de Engelse actri ce. zal de titelrol vervullen in het stuk „Peter Pan", dat vanaf 13 december, zoals ieder jaar met de feestdagen, zal worden opgevoerd ■li in het Scala-theater in Londen. De weelderige blonde haardos van Julia moest worden geknipt om haar voor de rol geschikt te ma ken, De actric» kijkt er hier met weemoed naar. Gewapende Venezolaanse aan hangers van de communistische Cubaanse premier Castro, onder wie een vrouw> hebben gisteren een vliegtuig van de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij gekaapt Hoor de piloot te dwingen in Port- Spain, op Trinidad, te landen. Toen zij de macht in het vliegtuig in handen hadden wierpen zij pamfletten uit boven een Venezolaanse stad, met een tegen, de regering gerichte tekst. Zij dwongen de piloot, John Powers, enkele malen boven de stad te vliegen waarbij zij enkele duizenden pamfletten uitwierpen waarmee de bevolking werd opgeroepen de zondag te houden presk dentsverkiezingen te boycotten. Ver volgens gaven zij de piloot opdracht naar Port-of-Spain te vliegen. Politie, douane en mannen van de veiligheidsdienst stonden daar het vlieg tuig (een Convair) op te wachten, om singelden het toestel en namen de kapers die in uniform gekleed waren, gevangen na de 14 passagiers en drie bemanningsleden te hebben onder vraagd. Het was de tweede spectaculaire coup van de „Strijdkrachten van de Nationale Bevrijding'binnen 24 uur in het kader van hun campagne de presidentsverkie zingen te doen mislukken. Eergisteren ontvoerden vier zwaarbewapende man nen in Caracas een kolonel van het Amerikaanse leger. In een der pamfleten die boven Ciudad Bolivar werden uitgeworpen, werden de verkiezingen „een maskerade voor het behoud van het regime van onderdrukking" genoemd. „Stem op niemand. Laat het land vrij of sterf voor Venezuela", luidde de op roep. Venezuela heeft inmlddel» de terug gave en de uitlevering van de kapers geëist. Deze foto laat zien hoe volgens de plannenmakers in de toekomst het verkeer in de beroemde Londen- se Oscford-street zich in drie la gen, zou kunnen bewegen. De voet gangers maken daarbij boven ge bruik van rollende trottoirs, z.g. „Travolators". De middelste ver- keerslaag geeft voetgangers toe gang tot de aanliggende winkels. Op de onderste laag komen in het geheel geen voetgangers. President Tito heeft gisteren ter gele genheid van de viering van de 20e ver jaardag als communistische staat 2457 politieke gevangenen in vrijheid gesteld. Bovendien hebben 875 politieke gevan genen vermindering van gevangenisstraf fen gekregen. JRH Er werd niet bekendgemaakt of Milo- Tangs verklaring"werd met gejuich door van Djilas zich bevond onder degenen,! zijn Chinese collega's en enige ande- aan wie amnestie is verleend. Djilas. een' ren ontvangen. De mees'o afgevaardig- van Tito's vertrouwelingen in en na de den gaven echter openlijk bink van tweede wereldoorlog, werd gevangen ge-i hun afkeuring. De zittirg werd onmid- nomen omdat hij voor de regering be-i dellijk geschorst zonder inachtneming ledigende boeken had geschreven. I van de minuut stilte. Een communistisch-Chinese afgevaardig de heeft gisteren op de openingszitting van de wereldvredesconferentie in Warschau een incident veroorzaakt door te protesteren tegen een Frans voorstel om een minuut stilte in acht te nemen voor wylen president Ken nedy. Het incident vond plaats toen de Franse afgevaardigde Jacques Madaule Ken nedy „een man van goede wil" noem de en voorstelde, dat de ruim 400 af gevaardigden uit meer dan 80 landen een minuut stilte in acht zouden ne men ter nagedachtenis aan de overle den president. Een lid van de Chinese delegatie, Tang Ming Chao, rende hierop naar voren en vroeg de voorzitter toestemming om het woord te voeren. De Pool Ostap Dluski, die presideerde, beval de Chi nees naar zijn plaats terug te keren. „U zult vanmiddag aan de beurt ko men", zei hy. Tang bleef echter aan dringen en bij zijn tweede poging slaagde hij erin een verklaring voor te lezen waarin hij hevig protesteerde tegen het voorstel. Johnsons rede tot het Amerikaanse congres, die een duidelijke voortzetting van Kennedy's beleid inhield, heeft alom vertrouwen in zijn bewind teweegge bracht. In Duitsland was men zeer ver heugd over Johnsons uitlatingen t.a.v. West-Berlijn, waaraan hy zelfs een be zoek zal brengen. In de Russische pers werd Johnsons rede vrijwel volledig ge publiceerd. Ook aan het onderhoud tus sen vice-premier Mikojan en de nieuwe Amerikaanse president werd uitvoerig aandacht besteed. Mikojan is hoopvol gestemd, t.a.v. het zoeken naar wederzijds aanvaardbare oplossingen van hangende geschillen. Hij was ervan overtuigd, dat het beleid van Kennedy (..die de zaak van de vrede was toegewijd") zou worden voortgezet. „Kennedy heeft altijd internationale ge schillen kunnen oplossen 'en gevaren voor een oorlog ver verwijderd kunnen houden", zo verklaarde de Rus. De Amerikaanse pers was vooral voldaan over Johnsons uitlatingen over de bur gerrechten. In Amerika verwacht men voorshands nog geen ontmoeting tussen de nieuwe president en Kroestjev. Ruslands animo hiervoor zal ook wel afnemen, zo ver wacht men. Wel zal het overleg met de Europese drie" begin volgend jaar doorgaan. De Gaulle, Erhard en Douglas Home zullen daartoe afzonderlijk op het Witte Huis ontvangen worden. Het. bui tenlands beleid, zo wordt verwacht,, zal voorlopig in handen van Dean Rusk blijven. Van Rusland zou hij daarbij wei nig last hebben, omdat het Kremlin rust wil en eerst ervaring wil opdoen met de nieuwe president, zo beweert men in kringen van het Witte Huis. Ook De Gaulle zou eerst nog eens de kat uit de boom willen kijken alvorens Johnson te ontmoeten. Intussen gaat de toestand van gouver neur Conally van Texas goed vooruit. Aan een journalist vertelde hij, dat hij oer. halve minuut voor de aanslag nog legen Kennedy had gezegd, dat ieder een in Texas hem waardeerde. Toen vielen de schoten. De nieuwe president is een man van vele facetten, zo zei Conally. „Hij heeft geen theoretische achtergrond, maar is wel koppig". In de V.S. zou. volgens de Pravda, de over tuiging groeien, dat niet Oswald, maar een ander, die door de politie in Texas beschermd wordt, Kennedy vermoord heeft. Het Amerikaanse ministerie var justitie heeft ontkend, dat er een film is, waarop een tweede man zichtbaai is. die schoten op Kennedy loste. Dat was gezichtsbedrog, zo werd gezegd. Onderwijl zyn de veiligheidsmaat regelen rond Johnson bijzonder ver scherpt. Ook de burgemeester van Dallas in Texas wordt voortdurend bewaakt na talloze bedreigingen per telefoon, die overigens ook de methodistische predi kant in Dallas, die wereldkundig maak te. dat kinderen het nieuws van de moord op Kennedy mei gejuich hadden ontvangen, regelmatig bereiken. Trotzkiïsten hebben intussen elke schuld aan de moord ten stelligste on1- kend. Demonstranten met, hakenkruisen hebben „Cubaanse ratten" de schuld ge geven. Mevrouw Jacqueline Kennedy, die var onderminister Harriman voor onbepaal de tijd zijn huis aangeboden heeft ge kregen in Washington, heeft intussei weer tweemaal het graf van haar mar bezocht. Caroline en zwager Robert ver gezelden haar. (Advertentie) En St, Nicolaas vindt natuurlijk een 'passend' paar in de uitgebreide Hollenkamp - Handschoe nen - Collectie. Nappa, Pigskin en Pebble-grain kwaliteiten. Gevoerd met (heerlijk warme) wollen tricot. tot Houtmarkt

de Stem | 1963 | | pagina 1