Poging om storm te bezweren? Graag informeel gesprek met Nikita VUURVASTE REDDINGBOOT De sociale uitkeringen pet hoger worden 12 fleXA^ Vandaag, hoe dan ook een besluit Senaatscommissie wil achtergronden kennen AANPASSING AAN DE LONEN Betrokken fabrikanten nog niet op de hoogte Verf met voldoening Timmerman geweerd uit nieuwe wijk V.S. weer stukje dichter bij de maan KUNSTMATIGE SCHAARSTE JOHNSON TOT CONGRES 5? Maar eerst overleg met „Europese drie" Inkomengrens voor premie 10900 gulden FRIO DIEPVRIE DAGBLAD VOOR ZEELAND Ambtenarensalaris Doodde Oswald op eigen houtje TWEE KOGELS „KLASSIEK" INDEXCIJFERS KVP-WERKGROEPEN VS-officier in Caracas ontvoerd T03e JAARGANG No. 24448 Voor Cod, Koningin en Vaderland DONDERDAG 28 NOVEMBER 196. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J, J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, l. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 aoWa!» Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05) Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaar den worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanslraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2393) MIN. ANDRIESSEN BELOOFT PRIJSMAATREGELEN De Delftse timmerman H. Kwant mag niet in de nieuwe stadswijk Delft-west gaan wonen omdat hij timmerman is. Het bestuur van de vereniging van woningeigenaren in de Van Blommesteynstraat en de Van der Lelystraat heeft dit zo be slist, aldus een correspondent van het Alg. Handelsblad. De bewoners, voor het merendeel academisch ge- vormden en mensen die een intellec tueel beroep uitoefenen, hebben er overwegende bezwaren tegendat iemand die handenarbeid verricht en uit een ander milieu komt, zich in hun buurt gaat vestigen. Mejuffrouw W.G. Slooff, eigena resse van de aan de Van Blomme steynstraat staande woningen, kwam via een advertentie waarin zij haar woning te koop aanbood, in contact met de heer Kwant. De onderhande lingen tussen hen leken snel tot overeenstemming te leiden, totdat het woningbestuur lucht kreeg van de plannen. Daarop hebben de buurtbewoners een aantal vergaderingen gehouden, waarbij harde noten werden gekraakt. Mejuffrouw Slooff deed een beroep op alle bewoners, maar de meerder heid schaarde zich toch achter het bestuur. Beslist werd tenslotte dat de heer Kwant niet zou worden toe gelaten. De heer Kwant maakt zich over deze zaak niet kwaad. Hij voelt al niet veel meer voor de woning in de Van Blommesteynstraat. (Van onze Haagse redacteur) In het georganiseerd overleg in ambte narenzaken zijn minister Toxopeus (binn. zaken) en de ambtenaren-organisatie het ook gistermiddag nog niets eens kunnen worden. Vandaag zal men nogmaals bij eenkomen. Uit nauw bij het overleg be trokken kringen vernemen wij dat er dan vandaag, donderdag, wel een eind aan de besprekingen zal komen: „hoe dan ook". Voor de door de ambtenaren verlang de uitkering ineens als compensatie voor winstdelingen, tantièmes, gratificaties e. d. in het particulier bedrijfsleven voelt minister Toxopeus nog niet veel. Het is mogelijk dat de minister een dergelijke uitkering wel wil geven in 1964. Het tweede strijdpunt is de kwestii van het minimumloon. Hierover moet men afwachten wat de stichting van de arbeid „uitbroedt". Over de 10 procent loonsverhoging en de voorstellen over de gemeenteclassi ficatie bestaan geen moeilijkheden meer. Beide zullen worden geaccepteerd door het G.O., zo vernemen wij. Van de Amerikaanse raketbasis Cape Canaveral is een 150 ton zware Atlas- Centaurraket gelanceerd om voortstu wing met gebruikmaking van vloeibare waterstof te beproeven. Volgens func tionarissen ter plaatse is de lancering zeer goed geslaagd en zou de tweede trap van deze tweetrapsraket in de berekende baan. om de aarde gekomen zijn. De lancering is van groot belang voor het Amerikaanse „Apollo"-programma, dat mensen op de maan moet brengen. Behalve de staatspolitie van Texas en de FBI het federale politieapparaat van de V.S. zal ook een Amerikaanse senaatscommissie een apart onderzoek in stellen naar de moord op president Ken nedy en die op Lee Oswald. In het bijzonder wil de senaatscommis sie nagaan of er medeplichtigen waren en of er organisaties achter de beide mis- HET STANDBEELD van paus Pius XII, geschenk van de kardinalen, die tijdens zijn pontificaat werden benoemd, zal waarschijnlijk in maart van het volgend jaar worden onthuld. Het wordt drie en een halve meter hoog en krijgt een plaats, ie in de St.-Pieter. P®BELGISCHE minister van buiten- van a» 4 sPaak. zal op uitnodiging h.r ?ePoolse,«gering van 6 tot 9 decem- bezoek aan Warschau brengen. koienmu' m'jnwerkers, die in een Sïn B?rbede in West-Duitsland noe irppn f61 dlepte zitten opgesloten, is nog geen levensteken gehoord na arJ aT?8ePd iaar gaat Kroestjev in 1959 n,w?7a' Hlj harl dit uitstapje Hek on hèm n, a Wegens de scherpe kri- ?-e pers na zijn aanval op van DrLm"talltelt en hot lidmaatschap NAVO e" Noo™egen van de m?s^Nda?HIPH0LnWas h« gisteren zo "gkeér „it 5"v!s Bcatrix bb haar te- Düsseldorf Fe„ ™est uitwijken naar daarna naar SnoS3'! toestel bracht haar boven de Nieuwt w ,6rg' en mistbank gehele scheepsverf™68 stremde het staan^dMrd^Ajfr reg<7™gscrisis ont- laatste verkleef P3rtlJen' die bÜ dc loden hebben ^h uhWHre verliezen ge" He teruggetrokken hebben686""85003"' MMItdMltttil Rusti 'g weer ^eet6K.N.MVL6hgel8igmtodte?ad6eld d°0r Rustig weer' met fel»*0"6" Hier en daar enige bewolkw iSJ,S.Weinis vera„t8ri„rs I opTATur °"der 1635 Maan dMe0rr!.«:uurn °P 8 21 UUr' Maan on- daden staan. Een Amerikaanse oud-ge neraal, Edwin Walker, onlangs ontslagen omdat hij zich aan de zijde van de tegen standers van de rassengelijkheid had ge steld, heeft in de Westduitse „Soldaten- zeitung" gezegd, dat de aanslag op Ken nedy geen verrassing was. Er had zich een grote hoeveelheid explosieve emoties gevormd, maar door een voortdurende onjuiste berichtgeving bleef dit voor de buitenwereld verborgen. Het blad, waar in Walker dit verklaart, is rechts ge oriënteerd. De arts die president Kennedy heeft behandeld, dr. Clark, heeft verklaard dat de president door twee kogels getroffen is, die beide tot de dood kunnen hebben geleid. Eén kogel trof het slachtoffer in de keel en drong tot in de borstholte door de ander raakte hem in het achter hoofd. Een derde kogel verwondde gou verneur Conally. Gezien het aantal precisiesdhoten binnen korte tijd, heeft de politie even gedacht dat er meer dan één schutter bij de aan slag betrokken is geweest, maar hiervoor zou geen bewijs geleverd zijn. Het Franse dagblad Paris Pressc be richtte echter woensdag, dat de Ameri kaanse federale recherche er van over tuigd is dat zich in het vertrek vap waar* uit president Kennedy werd beschoten, minstens twee personen hebben bevon den. De ene was Lee Oswald en het FBI hoopt de andere man spoedig te kunnen identificeren. Het FBI baseert zijn mening op een 8 mm-kieurenfilmpje dat door een Ameri kaanse matroos is gemaakt. Een democratische senator heeft voor gesteld om de verkoop van vuurwapens per postorder, zoals dat in de V.S. mo gelijk is. te verbieden. De Amerikaanse vereniging voor bur gerlijke vrijheden heeft verklaard dat Oswald drie weken geleden tot de orga nisatie wilde toetreden, maar dat men hem als lid heeft geweigerd. In Mexico City heeft een vroegere medewerker van de (indertijd vermoor de) Leon Trotzky, gezegd, dat de omstan digheden rond de moorden op Trotzky en Kennedy verdacht veel op elkaar ly- ken. De liquidatie van Oswald geschied de zelfs, aldus deze woordvoerder, op een klassieke communistische manier. De weduwe van Lee Oswald heeft be scherming van de veiligheidspolitie ge kregen. Zij is een Russin. Verschillende mensen hebben haar na de moord op Kennedy bedreigd. Ambtenaren van het F.B.T. hebben me degedeeld, dat zij door onbekenden wa ren gewaarschuwd, dat tijdens de begra fenis van president Kennedy aanslagen zouden worden ondernomen tegen president De Gaulle en de burgemeester van Dallas, Earle Cabell. Deze laatste werd gedurende de be grafenisplechtigheid en zijn terugreis naar Dallas door bewakers vergezeld. Het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. zjjn van oordcel, dat de prijs ontwikkeling van de laatste weken het loonakkoord in de Stichting van de Arbeid ernstig in gevaar brengt. Zij menen, dat deze verhogingen in een toenemend aantal niet in verband staat met een stijging van grondstoffenprijzen op de wereldmarkt of met andere externe fac toren. De vakcentrales hebben dit meegedeeld in een gezamenlijke verklaring na een vergadering in Amsterdam. Zij spreken daarin uit dat zy ernstig verontrust zijn door het grote aantal prijsstijgingen en het tot nu toe achterwege blijven van krachtige regeringsmaatregelen daartegen. Terwijl de vakcentrales hun be langwekkende vergadering (hiel den, heeft minister Andriessen (Ec. Zaken) tijdens de vergadering van de Eerste Kamer meegedeeld, dat hij een prijsmaatregel voor „een belangrijk artikel" zal afkondigen. Vandaag of morgen zal de minis ter onthullen welk artikel het is In de loop van de volgende week, aldus de minister, zullen enkele andere prijsmaatregelen worden getroffen. Heeft de bewindsman met deze mede deling getracht de in Amsterdam opste kende storm vanuit Den Haag te bezwe ren? De overhaaste aankondiging (de mi nister heeft zelfs nog geen overleg met de betrokken fabrikanten kunnen voe ren, naar hij zei), doet dit wel veronder stellen. De drie vakcentrales, N.V.V., K.A.B. en C.N.V., hebben besloten hun plaatse lijke organen te verzoeken hen zo spoe dig mogelijk op de hoogte te brengen van geconstateerde prijsverhogingen. De vakcentrales hopen op deze wijze in nau we samenwerking met het consumenten contact-orgaan een scherper inzicht in de prijsontwikkeling te verkrijgen. Ook dringen de vakcentrales er bij de desbetreffende instanties op aan zo snel mogelijk tussentijdse prijsindexcijfers te publiceren. Het vasthouden van voorraden door fabrikanten en handelaars veroorzaakt in een aantal sectoren een kunstmatige schaarste die prijsverhogingen stimuleert. Ongemotiveerde prijsstijgingen kunnen bestreden worden door het beperken van aankopen van desbetreffende artikeltn. De vakcentrales raden het publiek aan zich bij het kiezen van artikelen en le veranciers vooral te laten leiden door de hoogte van de prijzen. By de regering dringen de vak centrales er met klem op aan niet te aarzelen met het nemen van cor rigerende maatregelen, onder meer door het afkondigen van een prtfs- stop in die bedrijfstakken, waar on gemotiveerde prijsverhogingen voor komen. Zy menen, dat het beleid van de regering gericht moet wor den op het bevorderen van de con currentie, een krachtig optreden te gen kartels en een verbod voor col lectieve cn individuele prijsbindin gen. Het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. stellen met nadruk dat door een prijs ontwikkeling, die de loonsverhogingen in belangrijke mate teniet zou doen, het ak koord in de Stichting van de Arbeid in ernstige mate wordt ondergraven. De drie vakcentrales stellen vast, dat het prijsbeleid nimmer een zaak is ge weest waarmee zij directe bemoeienis hebben, zoals dat met de lonen het geval is. Voor het gevoerde en te voeren prijs beleid aanvaarden zij dan ook geen en kele verantwoordelijkheid. Dit is pri mair een zaak van ondernemers en rege ring. In het akkoord van de Stichting van de Arbeid is weliswaar erkend dat be paalde prijsaanpassingen onvermijdelijk zijn, maar eveneens werd vastgesteld, dat in vele gevallen de loonsverhogingen in mindering komen op de winstmarges. De vakcentrales hebben met verbazing kennis genomen van de uitspraak van de Europese commissie, dat prijsverho ging voor primaire levensbehoeften als gevolg van het Europese landbouwbeleid tegen de achtergrond van de komende loonoperatie door de Nederlandse con sumenten wel aanvaard zal kunnen wor den. Werkgroepen van de K.V.P. hebben zich in de afgelopen weken met de loon politiek beziggehouden en zij kwamen in overgrote meerderheid tot de slotsom, dat er in de beloning wel enige differen tiatie mag worden toegepast, maar dat scherpe verschillen uit den boze zijn. Algemeen waren de werkgroepen van gevoelen dat winstdeling gewenst is en als haalbaar moet worden beschouwd. Bij het recente loonakkoord menen som mige Werkgroepen, had aan de winstde ling aandacht moeten worden besteed. Het optrekken van de bouwvakionen, krachtiger dan in andere bedrijfstakken, beschouwde men niet de juiste remedie tegen de woningnoodbestrijding. Men moet naar werkelijke prestatiebeloning toe, zo werd opgemerkt. Het onderlioofd van de Amerikaanse militaire missie in Caracas, Venezuela, kolonel James Chenault, is gisteren door vier gewapende mannen ontvoerd. De kolonel was op weg van zijn huis naar het hoofdkwartier der missie, toen de ontvoerders zijn auto tot stilstand brachten en hem onder bedreiging met vuurwapens tot uitstappen dwongen. Later werd de Amerikaanse ambassa de in Caracas opgebeld door iemand, die in het Spaans zei: „Maak u geen zorg ovër kolonel Chenault. Zijn ontvoering in alleen maar voor propagandadoelein den". In ec# krachtige en overtuigende rede tot het Huis van Afgevaardigden en de senaat heeft de nieuwe Amerikaanse president, Lyndon Johnson, aangekondigd op korte termyn overleg te willen plegen met de westelyke grote drie, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland. Vermoedelijk zal dit vooroverleg de basis moeten zyn voor een gesprek met Kroestjev, met wie Johnson belangrijke onopgeloste vraagstukken tussen Oost en West wil regelen. In Russische kringen bestaat de indruk, dat Kroestjev een dergelijk topoverleg geen hindernissen in de weg zal leggen. Plaats van samenkomst, zo willen de geruchten, zou het neutrale Stockholm zijn, waar de Russische premier in juni volgend jaar te gast zal zijn. Indien het topgesprek net samen zou vallen met het proces tegen Wennerstroem, wat alles behalve prettig zou zyn voor Nikita, ontmoeten Johnson en Kroestjev elkaar in Wenen of Genève. aldus nog steeds de geruchten. Het zou. net als destyds in Wenen met Kennedy weer een gesprek zonder formele agenda worden. President Johnsons rede liet gisteren aan duidelijkheid niets te wensen over. „Deze natie zal haar verplichtingen van Zuid-Vietnam tot West-Berlijn nakomen", zo zei hij. „Het Amerikaanse volk is door een zware schok getroffen. Op dit kritieke ogenblik is het onze plicht elke onzeker heid te laten varen". „Dit is het tijdstip van onze uitdaging. Wij mogen niet aarzelen en halt houden, wij kunnen niet omkijken en langer blij ven stilstaan bij dat duivelse ogenblik. Amerika moet zijn weg vervolgen, opdat wij de taak kunnen vervullen, die het lot ons heeft opgelegd". „Wij kunnen geen grotere eer bewij zen aan de nagedachtenis van president Kennedy dan door het zo spoedig moge lijk goedkeuren van de wet voor de bur gerrechten en die voor een verlaging van de inkomstenbelasting van elf mil jard dollar." Hij zegde toe dat zijn regering „met het grootst mogelijke overleg en zuinig heid te werk zou gaan". Johnson maakte duidelijk dat de door de regering-Kennedy op binnenlands en buitenlands gebied opgestelde program ma's zouden worden uitgevoerd. Hij vervolgde: „De grootste leider van elke onzekerheid laten varen ven streven en wij zullen al onze vin dingrijkheid inspannen om terreinen te vinden, waarop wij, zelfs met hen, die met ons van mening verschillen, tot over eenstemming kunnen komen. Zij, die onze moed op de proef stellen, zullen ondervinden dat deze sterk is en degenen, die onze vriendschap zoeken, zullen ervaren dat dit een eervolle vriendschap is. In de Verenigde Staten en in andere „t.ULiS.,»neer8eSla8en.-5ÜJe Ttst landen%aT*de *strij<r'tègën^'armoéde""en IIZZ ellende, onwetendheid en ziekte worden voortgezet. Fitzgerald Kennedy leeft voort, nu, in de onsterfelyke woorden en daden, die hy ons heeft nagelaten. Wij zullen onvermoeid naar vrede blij- De kogel van een moordenaar heeft gemaakt dat ik deze loodzware last van het presidentschap moet dragen. Ik sta hier nu voor u om u te zeg gen, dat ik uw hulp nodig heb. Ik kaft deze last niet alleen dragen. Ik heb de hulp nodig van alle Amerika nen". De president herhaalde, dat zijn regering de V.N. op ondubbelzinnige wijze zal steunen en dat hij ervoor zal blijven zorgen dat geen mogend heid ter wereld militair sterker zal worden dan de V.S. De programma's voor de buitenlandse hulpverlening zullen in versterkte mate worden uitgevoerd. De president besloot: „Het tydstip Is aangebroken waarop de Amerikanen van elk ras, geloof of politieke overtuiging elkander moeten begrypen en eerbiedi gen. Laat ons een einde maken aan het le ren en prediken van haat, kwaad en ge weld. Laat ons ons afwenden van de fanatici van uiterst links en uiterst rechts en laat ons de rug toedraaien aan de apostelen van bitterheid en dwepery". (Advertenties) (Van onze parlementaire redactie) Minister Veldkamp (Soc. zaken en volksgezondheid) heeft thans bij de Tweede Kamer zijji voorstel len tot verhoging van de diverse sociale uitkeringen ingediend. De voorgestelde verhogingen belopen 12 procent en zullen met ingang van 1 januari a.s. gaan gelden, in verband met de ontwikkelingen in de lonen. Van de verhoging van 12 procent is 10 procent een gevolg van het voor 1964 overeengekomen loonakkoord en 2 pro cent een gevolg van de geschatte loons verhoging sedert de laatste herziening van de uitkeringsbedragen. Met de ver hogingen zal ongeveer f 400 miljoen per jaar gemoeid zijn. Wij geven hieronder een overzicht van de uitkeringen zoals ze worden, met tus sen haakjes de hoogte van de uitkeringen op dit ogenblik (alles in guldens): Algemene ouderdomswet: a. Ongehuwdenpensioen 1770 (1578) b. Gehuwdenpensioén 2754 (2454) Algemene weduwen- en wezenwet: a. Weduwenpensioen voor weduwen zonder kinderen en tijdelijke weduwenuitkering 2034 (1812) b. Weduwenpensioen voor weduwen met kinderen 2910 (2598) c. Wezenpensioen voor: 1. Wezen tot 10 jaar 642 570) 2. Wezen van 10-16 j. 966 858) 3. Studerende en inva lide wezen van 16-27 jaar 1260 (1122) Interimwet invaliditeitsrentctrekkers: Interimuitkering: a. Invaliditeitsklasse A 4620 (4122) b. Invaliditeitsklasse B 3750 (3348) c. Invaliditeitsklasse C 2892 (2580) Algemene kinderbijslagwet: a. Kinderbijslag per kwartaal voor een 3e kind 82,68 73,32) b. Kinderbijslag per kwartaal voor een 4e en 5e kind 112,32 99,84) c. Kinderbijslag per kwartaal voor een 6e en volgend kind 126,36 (112,32) Kinderbijslagwet voor loontrekkenden en kleine zelfstandigen: a. Kinderbijslag per kwartaal voor een eerste kind 76,44 (67,86) b. Kinderbijslag per kwartaal voor een tweede kind 82.68 (73,32) Verder is voorgesteld de premie-inko mensgrens per 1 april 1964 te verhogen van f 9800,- tot t 10.900,-. Over het inko men boven deze grens is krachtens de algemene ouderdomswet, de algemene weduwen- en wezenwet, de algemene kinderbijslagwet en de kinderbijslagwet voor loontrekkenden geen premie meer verschuldigd. De kosten zullen grotendeels worden gedekt door de verhoogde premie-inkom sten, samenhangende met de verhoging van de premieplichtige loonsom als ge volg van de loonstijging en door de ver hoogde premie-inkomsten als gevolg van de verhoging van de premie-inkomens grens. Naar het zich laat aanzien zal niet temin nog enige premieverhoging nodig zijn. welke dan om administratief-tech- nische redenen niet eerder dan met in gang van 1 april 1964 zal kunnen worden doorgevoerd. Een exacte opgave van deze premieverhoging is thans nog niet te ge ven. Deze zal in ieder geval niet meer bedragen dan een aantal decimalen van 11 procent, aldus minister Veldkamp. Op een Brits marinestation te Portsmouth is een proef genomen met een nieuwe glasfiber redding boot, die speciaal ontworpen is voor de bemanningen van tankers. De boot is niet alleen brandvrij, doch zo goed geïsoleerd, dat de inzittenden door een laaiende vlammenzee kunnen varen zonder gevaar te lopeii. Bij deze proef waren er slechts instrumenten aan boord, doch de resultaten waren van dien aard, dat er de volgende maal mensen aan boord zullen zijn. Er is in totaal ruimte voor 48 man aan boord, die, behalve de normale reddingsmiddelen een dieselmotor van 22 pk tot hun beschikking hebben. Op de foto: De nieuwe redding boot in een vlammenzee, welke veroorzaakt werd door ruim 3000 liter brandstof. Na acht minuten bleek de huid van de boot gebla kerd doch verder volkomen intact te zijn. VIJF FRACTIES uit de Amsterdamse ge meenteraad hebben b. en w. in overwe-1 ging gegeven een belangrijke weg in Am sterdam te noemen naar president Ken- nedy. I 11 Een produkt van de Sikkens Groep Croquetten en bitterballen 'n Ware traktatie ook voor uw gasten. Kant-en-klaar.-., zo ge bakken en zo veel vlees, •n Verrassend lekkere afwisseling bij de maaltijd en als hartig hapie bij een gezellig drankje. SMAKELIJK ETEN

de Stem | 1963 | | pagina 1