HEKEN ndaris shag Vrienden en tegenstanders volgden verslagen de baar Schema „communicatie- goedgekeurd middelen TOPONTMOETING NOG NIET WAARSCHIJNLIJK Vakcentrales ongerust over prijsstijgingen ige draad. in NIS-UITZENDING VAN BEGRAFENIS Lichte paniek Ave Maria house óf enqlari3; „Ave Maria zoals op de trouwdag êGZM II WIJK M DAGBLAD VOOR ZEELAND Kleuters „rolden" uit de kaken van de dood SLUITING 2e ZITTING OP 4 DEC. Derde najaar sessie m 64 OSWALD BEGRAVEN Wil Johnson hardere koers? Ambassadeurs en adviseurs blijven aan Huzaar stierf door teveel sterke drank Minder zacht Beneluxgesprek over opening grenskantoren Bouwvolume voor onderwijs Werkgevers: de grondstoffen zijn duurder i procent Aflossing naar keuze >PSTAL EN ZOON BREDA TEL. 32474 :K: Pl|' ilMin' iL) -1 5 i MSn v*. =si i A mr iJ IVvtó |j luanr "Sa I j= E-i m ipt J wK SHAG TöBSÊSP I É&wlrail tend loon leringspremie iienstkleding ;se werkweek gen voor overwerk 103e JAARGANG No. 24446 Voor God, Koningin en Vaderland Uilgeve: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Mestende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 i5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 26 NOVEMBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. f 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ0,42 per mm (Ing Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden.- GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOS1BURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) WASHINGTON EEN VERSTARDE STAD De film die de Amerikaanse televisie van de begrafenisplechtigheden te Wash ington heeft gemaakt en die de verslag gevers Kieywegt en Van Buuren uit New York hebben meegenomen, zal van daag van 11.30 tot 13.30 uur worden uit gezonden. Een gedeeltelijke herhaling wordt uit gezonden van 19.30 tot 20.40 uur. Op zebrapad in Goes Als door een wonder zijn gistermiddag twee kleuteis aan de dood ontsnapt toen zij o.l.v. de kleuteronderwijzeres L. F. W. L. overstaken op het zebrapad bij hotel Ockenburg te Goes. Om 13.20 uur stak vanaf de overweg, in de richting van ho tel Ockenburg, een kleuterklasje over. De juf stond midden op de zebra. Vanuit de richting Kloetinge naderde een vrachtwagen, bestuurd door A. v. d. L. uit Hoedekenskerke, met matige snel heid. Voor de zebra gekomen wilde de chauffeur remmen doch bemerkte dat zijn remmen weigerden. Bij een tweede poging om te remmen trapte hij volledig door de rem. Door luid te claxoneren trachtte de bestuurder de onderwijzeres te alarmeren, doch blijkbaar heeft zij dit niet opgemerkt Mej. L. werd met de rechter voorzij de van de wagen in de rug geraakt en viel voorover, waarna zij bewusteloos bleef liggen. De kleuter S. H. uit Goes rolde onder de auto, doch kwam er aan de achterzijde zonder noemenswaardig letsel weer onderuit gerold. Ook de kleuter F. B., eveneens uit Goes, rolde onder de auto, en kwam tussen voor- en achterwiel doorgerold tot op het tegelpad, eveneens zonder noemenswaardige verwondingen. Nadat dokter Bruynzeel eerste hulp had verleend werden beide kleuters per auto naar huis gebracht. Op advies van de arts werd mej. L. per ziekenauto overge bracht naar het ziekenhuis Oostwal waar een hersenschudding en enkele schaaf wonden werden geconstateerd. De vracht auto kwam ongeveer 40 meter voorbij de zebra tot stilstand. BIJ UITVAART VAN PRESIDENT Wie zou het iemand durven verwijten, dat hij zijn ontroering niet meester was bij het aanschouwen van president Kennedy's laatste tocht door Washington, de H. Mis van Requiem en de teraardebestelling van Kennedy's stoffelijk overschot Langs de ro,ute welke de stoet van het kapitool naar de kathedraal van St.-Matteus volgde, kon men mensen zien die elkaar troostten, alsof daar een dierbaar familielid begraven werd. On gezien door het oog van de t.v.-camera's, maar via de telelenzen getuige van het gebeuren in Washington, hebben in talloze huiskamers de mensen gehuild. Washington leek een verstarde stad, met als enig bewegend element de rouwstoet. De bronzen kist, bedekt met de Amerikaanse vlag, was op een affuit geplaatst. Daar achter liep een soldaat, die een paard zonder ruiter aan de teugel meevoerde. Zo zijn grote veldheren en nationale helden begraven laatstelijk in 1945 president Roosevelt. Gistermiddag werden de deuren van de rotonde in het kapitool, welke als rouwkapel was ingericht, gesloten. Dui zenden mensen stonden toen nog te wachten om de president een laatste groet te brengen. Naar schatting 240.000 mensen, van de hoogsten in den lande tot de allereenvoudigsten, waren de baar toen al gepasseerd. Tegen vijf uur Ne derlandse tijd begon de laatste tocht van president Kennedy, langs dezelfde route als welke hij ruim drie jaar geleden volgde om als president van de V.S. te worden ingehuldigd. Het geroffel van omfloerste trommen vormde het enige geluid tijdens de tocht naar de kathedraal. Drie geestelijken gingen voorop. In de kathedraal cele- j breerde kardinaal Cushing, de aartsbis- 551 55 Het Vaticaanse Concilie heeft gisteren z\jn uiteindelijk algehele goedkeuring gehecht aan de tekst van het schema over de moderne communicatiemiddelen. De stemverhouding was 1598 voor en 502 tegen, bij twaalf onthoudingen. Het eerst aangenomen schema, dat over de liturgie, werd kort geleden met vrijwel algemene stemmen aanvaard. De vergadering is meegedeeld dat paus Paulus op 4 december de openbare ver- Lee Harvey Oswald, die werd beschul digd van moord op president Kennedy, is maandag onopvallend begravn op het kerkhof van het stadje Forth Vorth in Texas. De lijkwagen met het stolfelijk overschot van Oswald werd voorafge gaan en gevolgd door vier politieauto's. Oswald woonde in Fort Worth voor hij zich twee maanden geleden in Dallas vestigde. H.M. DE KONINGIN heeft gisteren op paleis Soestdijk luitenant-gencraal-waar- nemer W. den Toom beëdigd als staats secretaris van Defensie. DE EUROPESE investeringsbank, een in stelling van de E.E.G., is gisteren begon nen aan de uitgifte van obligaties tot een totaalbedrag van 60 miljoen Franse francs. De obligaties hebben een looptijd van 20 jaar. DE AMERIKAANSE voedsel- en land bouwtentoonstelling in de RAI te Am sterdam, welke in verband met de dood van president Kennedy voortijdig werd gesloten, heeft 125.000 bezoekers getrok- gadering zal leiden waarmee de huidige, tweede zittingsperiode van het Concilie wordt besloten. Op deze vergadering zullen beide ge noemde teksten als decreten worden af gekondigd. Kardinaal Tisserant heeft namens de Concilieleiding zijn afkeuring uitgespro ken over het feit dat voor het begin van de bijeenkomst vlugschriften verspreid waren, waarin naar het heette een 30-tal bisschoppen uit verschillende landen op verwerping van het schema over de com municatiemiddelen had aangedrongen. De secretaris van het Concilie, mgr. Felici, deelde later mee dat één van de in het vlugschrift genoemde bisschoppen cate gorisch ontkend had zijn handtekening aan het geschrift te hebben gegeven. In het vlugschrift stond dat de huidige tekst betreffende de communicatiemid delen een oecumenisch Concilie niet pas te en niet aan de verwachtingen van de christenen, in het bijzonder degenen die op dit gebied bekend waren, voldeed. Het Concilie besteedde gisteren vervol gens aandacht aan een hoofdstuk dat han delt over de verschillende methoden om de christelijke éénwording op gang te brengen. Augustin kardinaal Bea, hoofd van het secretariaat ter bevordering van de christelijke eenheid, sprak ten gunste van de in het schema over de christelijke eenheid aangegeven beginselen. Hij stel de voor regionale secretariaten overal in de wereld op te richten om in het streven naar eenheid samen te werken met het permanente lichaam in Rome. Naar uit doorgaans welingelichte on officiële bron verluidt, zal de derde zit tingsperiode van het Concilie 8 septem ber 1964 beginnen. De sluiting zal 25 no-*, vember zijn. schop von Boston, de H. Mis van Re quiem. Mevrouw Kennedy volgde de baar van haar man aanvankelijk per auto. Het ge deelte van de tocht dat van het Witte Huis, de ambtswoning van de Amerikaan se presidenten, naar de kathedraal voerde, wilde zij echter te voet afleg gen. Hoeveel mededogen is er naar die kleine gestalte en naar die van haar twee jonge kinderen uitgegaan. Het was gis teren de verjaardag van de kleine John.... Op enige afstand volgden, zwijgend en ernstig, de mensen wier na men wereldbekendheid hebben; ook po litieke tegenstanders van wijlen presi dent Kennedy. Zo was daar gouverneur George Wallace van Alabama, een ver bitterde tegenstander van de gestorven president in diens strijd tegen de rassen discriminatie. Mevrouw Kennedy werd begeleid door haar zwagers, minister Robert Kennedy en senator Edward Kennedy. De vader van de vermoorde president woonde de plechtigheid niet bij. Eenzaam in zijn buitenverblijf te Hyannis Port verwerkte hij de slag welke de familie getroffen heeft. Tijdens het gedeelte van de tocht dat langs het Witte Huis voerde, klonk er doedelzakmuziek. Triest en droevig in de stille winterdag. Behalve rouw was er ook latente span ning aanwezig. De omstandigheden van Kennedy's dood zijn dermate schokkend en dramatisch geweest, dat men bevreesd was voor nieuwe ongelukken. De gehei me dienst was overal aanwezig, waar ook maar slechts in theorie gevaar voor in cidenten bestond, zelfs in de kathedraal. Toen tijdens het voorbijtrekken van de stoet ergens het gerinkel van glasscher ven klonk, begonnen verschillende men sen te gillen en militairen en politie stormden meteen een gebouw binnen. Al spoedig bleek dat het gerinkel afkom stig was van een raam, dat door een naar buiten leunende toeschouwer kapot was gedrukt. Het was een raam op de zesde verdieping van een hoog kantoor gebouw. De televisie, nu met inschakeling van alle moderne middelen zoals Telstar en Relay, zorgde ervoor dat de hele wereld de plechtigheden kon volgen. In Rusland werd de begrafenis ook uitgezonden, maar de Oostduitse t.v. gaf een sportre- portage. De Requiemmis was stellig het in drukwekkendste deel van de plechTighe- Toen allen in de kathedraal gezeten waren hief kardinaal Cushing het eerste gezang aan, een gebed voor de eeuwige rust van de overledene en een herinne ring, dat al wat vlees en bloed is „voor Gods troon moet verschijnen". Een solist zong het „Ave Maria", terwyl de kardi naal het epistel en het evangelie bad. Het „Ave Maria" werd ook gezongen op de huwelijksplechtigheid van de Kennedy's. Mevrouw Kennedy had hier voor de uit vaartdienst om verzocht. Kardinaal Cushing las een gedeelte voor uit het evangelie van Johannes, waarin Christus zegt, dat hij de verrijze nis en het leven is en dat zij die in hem geloven, de dood niet zullen zien in eeuwigheid. De Mis eindigde met het „In Paradiso". Toen kardinaal Cushing naar de uit gang liep, hield hij een ogenblik stil bij mevrouw Kennedy en de overige le den van de familie. Hij boog zich over Caroline en scheen haar een kus te ge ven. De affuit waarop de kist met het stof felijk overschot van president Kennedy rustte kwam om 14.33 uit plaatselijke tijd bij de nationale begraafplaats van Arlington aan. Bij het graf stelde zich een' peloton van 27 Ierse militairen op. Zij symboli seerden de nauwe banden tussen de overleden president en het land van zijn voorouders Zij waren op speciaal ver zoek van 'mevrouw Kennedy naar de V.S. gekomen. Een erewacht, bestaan de uit vertegenwoordigers van alle on derdelen van de Amerikaanse strijd krachten, presenteerde het geweer, waarna een muziekkorps ,,The Star Spangled Banner", het Amerikaanse volkslied inzette. Doedelzakspelers van de Amerikaanse luchtmacht brachten vervolgens het langzame treurlied „The Mist over the Mountain" ten gehore, terwijl de slippedragers acht mili tairen de kist van de affuit tilden en haar naar het graf droegen. Het geluid van de doedelzakken stierf langzaam weg toen men het graf naderde. Vijftig straaljagers vlogen over, gevolgd door het presidentiële vliegtuig. In de zeven tiende en laatste formatie de toestel len kwamen in V-formaties van drie over ontbrak het vliegtuig aan de spits, aldus het verlies van een leider symboliserend. De Ierse erewacht bracht een groet aan de overleden president. Een kape laan trad nader en zegende het graf. Toen presenteerden de troepen op de begraafplaats het geweer en weerklon ken de 21 saluutschoten, gevolgd door drie salvo's met geweren, gevolgd door een hoornsignaal. De vlag op de kist werd weggenomen en opgevouwen, en vervolgens aangeboden aan mevr. Ken nedy. Voor de president die in de bloei van zijn leven werd weggerukt, zal aan het hoofdeinde van het graf een „eeuwige vlam" branden. Mevr. Kennedy onstak de vlam bij het graf van haar man. Na een laatste blik op de kist liep mevr. Kennedy naar haar wagen terug, geëscorteerd door president Johnson. Slechts tweemaal was zij haar ontroe ring niet meester. De auto's zetten zich weer in bewe ging, terug naar het Witte Huis, waar mevr. Kennedy de buitenlandse staats hoofden en hoofden van delegaties nog zou moeten ontvangen. Een lid van de Amerikaanse ma rine salueert hij het passeren van de affuit waarop het lichaam van de president naar zijn laatste rust plaats wordt gedragen. Enkele vooraanstaande Amerikaanse politici, onder wie senator Fulbright, heb ben zondag voorgesteld, dat er spoedig een topontmoeting zou plaatsvinden tus sen de nieuwe president, Johnson, en pre mier Kroestjev. Op het Witte Huis werd gisteren ver nomen, dat zo'n topontmoeting op korte termijn niet waarschijnlijk is. Uit pro- paganda-oogpunt is het te riskant, zegt men, en op internationaal terrein heerst er momenteel een betrekkelijke rust. Een andere senator, Hickenlooper, ver wacht dat president Johnson een har dere koers tegenover de communisten zal volgen dan zijn voorganger. Johnson is minder een theoriticus en stellig ook min der een pedagoog dan Kennedy. Johnson heeft besloten om alle advi seurs en speciale medewerkers van zijn voorganger te handhaven. De betrokke nen kunnen, als zij dit wensen, echter ook heengaan. Johnson heeft tussen de plechtigheden De huzaar L. G. de Bruin, die op 9 ok tober in de legerplaats 't Harde dood in bed werd gevonden, is overleden door buitensporig gebruik van alcohol. Hij is niet door anderen tot het drinken van grote hoeveelheden gedwongen, aldus antwoordt minister De Jong (Defensie) op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid mevr. G. Brautigam (P.v.d.A.). Huzaar De Bruin was wel door zijn ka meraden aangemoedigd. Hij heeft binnen een uur tijds zoveel sterke drang ge bruikt, dat hij onwel werd. Hij is daarna door zijn kameraden op clandestiene wij ze binnen de kazerne teruggebracht en in bed gelegd. In de loop van de nacht is hij aan alcoholvergiftiging overleden. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Langs de kust lot stormachtig toene mende zuidwestelijke wind. In het binnenland krachtige tot harde wind Op de meeste plaatsen kans op buien. Iets lagere middagtemperaturen. Vandaag: zon onder 16.38 uur. Maan op 14.37 uur. Morgen: zon op 8.17 uur. Maan on der 1.34 uur. Het ministercomité van Benelux heeft maandag in Brussel van gedachten ge wisseld over een Nederlands verzoek de openingsuren van een aantal douanekan toren aan de Belgisch-Nederlandse grens te verlengen. Het gaat hier in het bijzonder om het grote douanekantoor in Wuustwezel aan de weg naar Antwerpen, dat thans nog om middernacht sluit en dat Nederland 24 uur per dag geopend wil zien. Voorts is het een Nederlandse wens, dat een zes-' tal andere grenskantoren, waarvan som mige al vroeg in de avond worden ge sloten, tot 24 uur open te houden. Van Belgische zijde worden betere fa ciliteiten verlangd voor het intra-Bene- luxverkeer te water en in het bijzonder voor de douanecontrole voor de binnen scheepvaart te Hansweert, Terneuzen en Sas van Gent. rond de uitvaart van wijlen president Kennedy door, overleg gepleegd met des kundigen inzake Zuid-Vietnam. Onder meer werd de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Henri Chabot Lodge, ontvan gen. Aangenomen wordt dat ook het am bassadeurscorps in zijn geheel zal aan blijven. Gisteravond sprak de nieuwe presi dent met generaal De Gaulle, kort voor diens vertrek naar Parys. In de commentaren van radio-Praag werd gisteren medegedeeld dat Johnson „rechtser" zal zijn dan Kennedy. Ook andere zendstations van communistische huize lieten zich in hun commentaren in deze gee$t uit. De Cubaanse radio zei: „De wereldvrede zal de eerste tijd wor den bedreigd door de meest vraatzuchtige en oorlogszuchtige monopolistische oli garchie welke de mensheid ooit gekend heeft". De effectenbeurzen hebben gisteren, be houdens de dollarfondsen, een betrekke lijk rustig herstel te zien gegeven. President Johnson heeft in een bood schap aan Kroestjev verklaard, dat hij van plan is te blijven streven naar ver betering van de betrekkingen met alle landen, de Sovjet-Unie inbegrepen. Mevrouw Kennedy werd begeleid door twee broers van haar gestor ven echtgenoot tijdens een gedeelte van de droeve tocht door Washingr ton. (Van onze parlementaire redactie) Minister Bot (O. K. en W.) heeft ln zijn achtste nota inzake het bouwvolume voor het onderwijs meegedeeld, dat in 1964 voor onderwijs f 300 miljoen wordt uitgetrokken. Voor 1963 was dit f 270 miljoen. De verdeling van de voor 1964 be schikbare f 300 miljoen is voorlopig als volgt gedacht (tussen haakjes de cijfers over 1963): Kleuteronderwijs 12 milj. (11), gewoon lager en voortgezet lager onderwijs 45 milj. (37), buitengewoon lager onder wijs 9 milj. (7), uitgebreid lager onder wijs 25 milj. (24), kweekscholen en op leidingsscholen voor kleuterleidsters 8 milj. (6), voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs 36 milj. (36), nijver heidsonderwijs 80" milj. (75), wetenschap pelijk onderwijs (excl. Wageningen) en academische ziekenhuizen 70 milj. (63), landbouwscholen en Wageningen 7 milj. (3), internaten en seminaria 7 milj. (3). De bouw van gymnastieklokalen is ir de volumina van de verschillende tak.- ken van onderwijs begrepen. Naar minister Bot meedeelt, levert dt financiering van de scholenbouw tot dus, verre geen moeilijkheden op. (Van onze Haagse redactie) De verbondsraden van de KAB en het CNV zyn na gezamenlyke besprekingen tot de slotsom gekomen, dat de prys- stygingen het onlangs gesloten loon- akkoord in gevaar brengen. Het CNV heeft van zijn ongerustheid telegrafisch kennis gegeven aan de minister van Economische Zaken en de minister-pre sident. Het is duidelijk, dat KAB, CNV en NW ook verder één front zullen vor men in de strijd om de in het loon- akkoord overeengekomen 10 procent loonsverhoging voor een zo groot mo gelijk deel reëel te doen zijn. „De KAB", aldus KAB-voorzitter Mid delhuis, „staat op het standpunt, dat er terstond regeringsmaatregelen moeten worden genomen ten aanzien van prijs verhogingen. die in strijd zijn met de spelregels van het prijsbeleid. Deze spel regels zijn, dat alleen prijzen mogen worden verhoogd, indien de grondstof- fenprijzen stijgen. Worden geen afdoende maatregelen van regeringszijde genomen, dan zullen de vakverbonden zich nader moeten be raden of zij hun looneisen hoger moeten gaan stellen. De verbondsraad was ver der van oordeel, dat het momenteel nog te vroeg is om in te gaan op een sug gestie van de r.-k. bond van vervoer personeel St.-Raphael, om nog vóór 1 januari een compensatie te bewerk stelligen voor de prijsstijgingen, die na het akkoord dat in de Stichting' van de Arbeid is bereikt, aan het licht zijn ge treden. Minimumlonen Gisteren is er in de verbondsvergade ring ook gesproken over de moeilijkhe den, die zijn gerezen in de looncommis- sie van de Stichting van de Arbeid bij de uitkering van de vraag wat onder een minimumloon moet worden ver staan. De heer Middelhuis is van oor deel. dat dit punt in de vergadering van de Stichting van de Arbeid, die donder dag a.s. zal worden gehouden, geen on oplosbare kwestie zal blijken te zijn. De vakbonden zullen ook hierbij één lijn trekken. Van KAB-zijde is de suggestie om bij de toetsingsnorm betreffende het mini mumloon (f 100.- per week) veel aan het bedrijfstaksgewijze overleg over te laten. Voor de werknemers, wier rechts positie niet geregeld is in een C.A.O. of bindende loonregeling, moet de moge lijkheid worden geopend een beroep te doen op de Stichting van de Arbeid. De werkgevers In werkgeverskringen raakt men ge irriteerd over wat daar genoemd wordt de prijzenpsychose van de vakbeweging. Werkgeversorganisaties stellen op goede grond dat de huidige prijsstij gingen (brood, boter, vlees e.d.) voor het allergrootste deel worden veroor zaakt door factoren als de stijging van grondstoffenprijzen, waarop het be drijfsleven geen vat heeft. De werkge versorganisaties bestrijden, dat het be drijfsleven in belangrijke mate zou vooruitlopen op de komende loonsverho gingen. De campagne van de vakbewe ging wordt in ondernemerskringen ge zien als een terugschrikken van de vak beweging voor de gevolgen van het l'oonakkoord Tijdens de onderhandelin gen over de lonen is door iedereen ge accepteerd, aldus de werkgeversorgani saties, dat een zo sterke loonontwikke ling als de vakbeweging begeerde gevol gen moest hebben voor de prijs ontwikkeling. Wil de vakbeweging zich thans van dat prijseffect distantiëren, dan komt, zo zeggen de werkgeversver tegenwoordigers, ook het loonakkoord als geheel op losse schroeven te staan. (Advertentie) Harris in Heather Harris Tweed is op z'n mooist in Heathertinten, ontleend aan de pracht der Schotse heiden. House heeft er veel kolberts in. S Ook in de nieuwe roest- bruine tinten Is er veel Harris-kolbert-keus. van 89.50 tot 109.50 Karrestraat 3, Breda

de Stem | 1963 | | pagina 1