Amerikaanse veiligheidsdienst faalde opnieuw Westen hoopt op „Kennedy-koers' Vorsten en staatslieden vlogen naar V.S. voor de begrafenis DROEVE GANG P.S.V. SPARTAK Moordenaar Ruby: ik wil president Kennedy wreken President Kennedy sal rusten op heldenkerkhof ,U bent de volgende7 WAT DOET TOHNSON? T.v. en radio bij begrafenis Wi EEN DAS NALEN... DE TWEEDE VOOR DE HELFT BETALEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Oosten reageert met sympathie op de moord Zuidelijke wind Tot het laatst ontkenning GOUVERNEUR CONALLY maakt het goed Daders roofoverval Epe zijn bekend 63 DODEN: Bejaardentehuis uitgebrand in Norwalk (V.S.) IvotlenlecMMf) 103e JAARGANG No. 24445 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MA A N D A q 25 NOVEMBER 196j Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal,' excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) VOOR MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN LEE OSWALD STERFT NA AANSLAG. Op deze foto ziet men hoe Ruby (rechts onder in de hoek) zijn pistool tegen het lichaam van Os wald drukt. De twee leden van de veiligheidsdienst, die Oswald meevoeren, zien niets. Een frac tie van een seconde nadat deze foto werd gemaakt, werd het schot afgevuurd dat de vermoe delijke moordenaar van presi dent Kennedy zou doden. Een advocaat in Dallas, C. A. Droby, die verscheidene malen als verdediger is opgetreden van Jack Ruby, is door onbekenden ge waarschuwd, dit nu niet te doen. Droby's vrouw werd tweemaal op gebeld door mensen die slecht Engels spraken, met een buiten lands accent en bedreigingen uitten". Volgens haar zeggen had een van deze onbekenden gezegd: „Uw echtgenoot zal de volgende zijn die sterft, als hij de verdedi ging van de moordenaar van Os wald op zich neemt". Onmiddellijk begaven een aantal politiemannen zich naar het huis van de advo caat, die zich ondanks de bedrei gingen bereid heeft verklaard, als advocaat van Ruby op te treden. Befekent Kennedy's dood een wijziging van de wereldpolitiek? Deze vraag is, na de eerste ontzetting om de moord op de president, niet alleen Amerikanen gaan beheersen. Overal ter wereld hield men zelfs de adem in, toen bekend werd dat Oswald een communist was. De vrees voor politieke moeilijkheden beheerste ongetwijfeld velen. In de V.S. rekent men er reeds op dat de dood van Kennedy het politieke beeld van het land grondig zal wijzigen. Men denkt daarbij voornamelijk aan de komende presidentsverkiezingen. Hoewel Kennedy in het zuiden - waar hij de dood vond - de laatste tijd enig terrein had verloren door zijn moedig standpunt in zake de burgerrechten waarbij hij niet schroomde ten behoeve van de gekleur de Amerikanen te pleiten in bewoordin gen waarvan hij wist, dat ze zijn popu lariteit ernstig konden benadelen, gaf men hem voor november 1964 toch een goede kans voor een volgende ambtster mijn. Of zijn dood de keuze van een kan didaat in (zijn) democratische partij zal bemoeilijken, valt nog moeilijk te voor spellen. Wel zullen de gebeurtenissen van vrijdag van nadelige invloed zijn op de keuze van een republikeinse kandi daat. Men neemt aan dat Goldwaters kansen sterk verkleind zijn. Van groter belang is de lijn van Ame- rika's buitenlandse politiek. Uit wat John son. de nieuwe president, de laatste dagen heeft gedaan en gezegd, is wel op te ma ken, dat hij dezelfde beleidslijn zal volgen als Kennedy. Niettemin blijft men in de Europese hoofdsteden en niet in het minst in Bonn, bijzonder bennieuwd naar wat de komende maanden brengen zullen. Men is wel enigszins beangst voor een periode van onzekerheid, die de winst van de laatste maanden teniet zou kunnen doen, als ze zelfs al niet tot een herleven van de koude oorlog zou leiden. Wellicht, zo vreest men, zal Kroestjev over enige tijd wel eens wil len peilen in hoeverre het door een nieuwe ..aanvoerder" geleide Westen nog eendrachtig is inzake Berlijn en de overige problemen. Intussen heeft zich het historische feit voorgedaan, dat het Russische volk voor de eerste maal een rechtstreekse Ame rikaanse t.v.-uitzending via Telstar heeft kunnen zien. De Russische televisie re- layeerde de beelden van de aankomst van Kennedy's stoffelijk overschot in het Witte Huis. Radio en t.v. in Rusland gaven in de afgelopen dagen uiting van werkelijk medeleven en eerlijke veront waardiging. Die stemming heerste ook onder de Russische mensen, zo hebben vele westelijke journalisten in Moskou geconstateerd. Over Oswald werd even wel niet gesproken in de berichten. Wel onderbrak de Russische t.v. gisteravond plotseling een documentair programma over het leven van Kennedy met de me dedeling „dat de moordenaar van Ken-I nedy door een moordaanslag om het le ven was gekomen". „Ik zal mij Kennedy blijven herinne ren als een politicus met besef voor de werkelijkheid, die vrede wenste. Mijn ontmoetingen met hem zullen voor altijd in mijn geheugen gegrift blijven", zo zei Kroestjev in een boodschap van rouw beklag aan de weduwe van de vermoor de. In dezelfde geest liet Tito zich uit en Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opge- maakt gisteravond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met ver- spreid voorkomende buien. Matige tot krachtige, langs de kust harde tot stormachtige zuidelijke wind. later ruimend naar zuidwest en iets af- nemend. Aanhoudend zacht weer. Vandaag: zon onder 16.38 uur. Maan op 14.37 uur. Morgen: zon op 8.17 uur. Maan on- der 1.34 uur. Miljoenen Amerikanen hebben gisteren voor bun ogen gezien hoe de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Oswald, werd neergeschoten. Op hun televisiescherm zagen zij hoe bij het overbrengen van de verdachte naar een andere gevangenis, plotseling een man zich losmaakte uit een groepje journalisten, over een hek sprong, een revolver trok en die van zeer korte afstand op Oswald richtte. Toen schoot hij. Korte tijd later, precies 48 uur nadat John Kennedy de laatste adem uitblies, stierf de man van wie men aanneemt dat hij de meest opzienbare moord van onze tijd heeft gepleegd. Hij overleed in hetzelfde ziekenhuis waar president Kennedy stierf. Deze nieuwe moord zal de Amerikaan se veiligheidsdienst ongetwijfeld lang heugen. Na alle kritiek op zijn werk die sinds vrijdag al geuit was, heeft de dienst opnieuw gefaald. Oswald werd gisteravond vanuit het politiebureau in Dallas, waar hij sinds vrijdag onder vraagd werd, overgebracht naar een an der verblijf, waar hij op zijn berechting zou wachten. Radio en televisie hadden aangekondigd dat het zou gebeuren. Er stonden veel verslaggevers en ook tal loze t.v.-camera's opgesteld. Niet alleen de omstanders, maar tien tallen miljoenen Amerikanen zagen de man, over wie de justitie kort tevoren had verklaard dat hij de schuldige aan de moord op Kennedy moest zijn, naar buiten komen. Toen hij bijna bij de auto was waarmee hij weggebracht zou wor den, gebeurde het. Jack Ruby, een vijftigjarige vrijgezel en eigenaar van een nachtclub, drong zich naar voren, drukte de zwaar be waakte Oswald een pistool tegen het lijf, schreeuwde een verwensing uit en vuurde. Acht politiemannen wierpen zich op Ruby, terwijl Oswald in elkaar zak te Snel werd hij in een ziekenauto ge legd (die had men veiligheidshalve ge reed staan!) en naar het Parklandzieken- huis gereden. Toen hij daar aankwam zagen de om standers hoe hij op de brancard ineen kromp van pijn. Kort daarna verloor hij het bewustzijn. Acht doktoren behandel den hem. maar Oswald heeft nog slechts even geleefd. „NIET GEZIEN" De reacties van omstanders en andere Amerikanen waren heel verschillend. „Die man verdient een medaille", werd er geroepen, maar de meeste mensen meenden dat Oswald terecht had moeten staan. De drijfveer tot de moord is een wraakneming voor de aanslag op presi dent Kennedy. Ruby heeft gezegd dat hij het deed uit medelijden met mevrouw Kennedy. Hij wilde haar de beproevingen van een proces besparen. Hoe Ruby kans gezien heeft zo dicht bij de uitgang te komen waarlangs Os wald zou worden weggevoerd, is een raadsel. Er waren strenge veiligheids maatregelen genomen. Er waren talloze ook de pers in andere communistische landen veroordeelde de moord op de president. Ook Castro van Cuba sloot zich daarbij aan. Hij liet daarbij overigens goed uit komen, dat hij geen vriend van Kennedy was en over zijn opvolger Johnson zei hij o.a. te verwachten dat Amerika nu wel een nieuwe invasie op Cuba zal plegen. „Kennedy's dood is slecht nieuws voor ons", meende hij. Hij verwierp elk denk beeld als zou Cuba iets met de moord of de moordenaar uitstaande hebben, „al zijn er misschien wel enige beweeg redenen om dat te veronderstellen", zo voegde hij er met bijtend sarcasme aan toe. Het enige werkelijk vijandige, zelfs weerzinwekkend vijandig commentaar op Kennedy's dood komt van rood China. „Schoolkinderen applaudisseerden toen zy het nieuws van de moord hoorden", meldde een krant in Peking en een an dere krant publiceerde een afschuwelijke spotprent op Kennedy's dood. agenten opgesteld. De politie had tevo ren talrijke telefoontjes gehad van on bekenden die dreigden Oswald te zullen neerschieten. Men had volkomen voor bereid kunnen zijn. Daar komt nog bij dat Ruby een be kende figuur was in de stad. De politie kende de nachtclubeigenaar, in wiens zaak geregeld stripteasevoorstellingen worden gegeven, als een ruwe klant. Toch heeft niemand opgemerkt dat hij op een plaats stond waar hij niet thuis hoorde. „Ik heb hem niet gezien", zei een agent van de veiligheidspolitie, „anders had ik hem wel eruit gegooid. BEWIJZEN Een krant in Dallas heeft gisteren nog een ander merkwaardig feit wereldkun dig gemaakt, dat de naam van de veilig heidsdienst geen goed zal doen. Volgens de „Dallas Morning News" is namelijk Oswald zes dagen voordat Kennedy in Dallas zou aankomen, ondervraagd. Dat gebeurde in het kader van de veilig heidsmaatregelen rond het presidentieel bezoek. Men wist, volgens het blad, dat hij in een gebouw werkte langs de route en men kende zijn antecedenten. Gisteren hebben de Amerikaanse com munistische partij en het comité „Fair play for Cuba" met grote nadruk ont kend iets met Oswald te maken te heb ben gehad. Zij kennen hem in het ge heel niet. De communisten distantiëren zich verre van de moordaanslag op de president, die zij een monsterachtige misdaad noemen. Het onderzoek tegen Oswald was zo ver gevorderd dat men voldoende be wijzen in handen had om het proces te gen hem te openen. De advocaat, die Os wald had aangewezen. John J. Abt te New York, toonde zich bepaald niet en thousiast met die opdracht. In diploma tieke termen gaf hij te verstaan er liever niet aan te beginnen. Hij zei door de moord op de president, ais ieder ander, zeer geschokt te zijn. Oswalds dood maakt een bekentenis onmogelijk. Tot het laatst toe heeft Os wald ontkend. Een proef met de leugen detector weigerde hij. De justitie had voldoende bewijzen in handen. Er was o.a. een verklaring van Oswalds vrouw, dat hij een geweer had van het type waarmee de moord is gepleegd. Hij had dit de avond voor de aanslag bij zich gehad. Er waren sporen van kruit op zijn handen gevonden. Maar Oswald bleef ontkennen. Er was ook de getuigenis dat hij. Os wald, eens had gezworen alle middelen te baat te zullen nemen om een hem in dienst aangedaan onrecht te wreken. Dat had hij zelf aan gouverneur Conally ge schreven. Hij doelde op het oneervol ontslag uit de marine. Oswald was scherpschutter en alleen een scherpschutter was in staat met zulk een precisie te vuren als vrijdag in Dal las is gebeurd. De toestand van gouverneur Conally van Texas, die bij de aanslag op Kenne dy werd gewond, is -gelukkig bevredi gend. Hij werd geopereerd, waarbij een kogel verwijderd werd, die hem eerst in de borst trof. daarna zijn pols door boorde en tenslotte in zijn dij terecht kwam. Zodra hij bijkwam na de operatie, vroeg hij zijn vrouw hoe het met de president was. Toen zij hem het droeve nieuws meedeelde, zeide hij „Daar was ik al bang voor". Conally heeft zijn leven waarschijnlijk te danken aan het feit dat hij zich naar links afwendde toen de president werd getroffen. Hij heeft nog twee dagen na Kennedy's dood geleefd. Een bekentenis is niet over zyn lippen gekomen. Maar Amerika zal hem voor eeuwig zien als de moordenaar van de president. Nog op vrije voeten, maar Nog geen 35 uur, nadat in de vroege ochtend van 15 november drie gewapen de mannen in 't bijkantoor van de Nede-r landsche Handelmaatschappij te Epe een bedrag van rond 24.000 gld. uit de kluis namen, wist de justitie met grote zeker heid, wie de hoofddader van deze roof overval was. Een goed samenspel tussen de politie mannen in Epe, de districtsrecherche in Apeldoorn en de technische dienst van de rijkspolitie uit Arnhem identificeer den de bijna 30-jarige recidivist George Adolph B. als de dader. Deze jonge man, die talrijke veroor delingen achter de rug heeft en een bij zonder goede bekende is van de politie liet in de woning van de beheerder van het kantoor als het ware zijn visite kaartje achter. Talrijk zijn namelijk de vingerafdrukken, die werden gevonden. Ook zijn twee mededaders bekend, twee Duitsers, de 34-jarige Konrad W. en de 23-jarige Hermann W. Er is een beloning van 2.500,uitgeloofd, voor wie aanwijzing kan geven, die tot de arrestatie van de inbrekers leidt. DE GEHELE voormalige staf van de Sovjet-Russische ambassade, die door de regering Adoela van Kongo was uitge wezen, is gisteren per vliegtuig in Brus sel gearriveerd. Het waren 53 man. (Van onze radio- en t.v.-redactie) Vandaag, maandagmiddag van 17.35 toi 18.10 uur zal de NTS de eerste reporta- gebeelden van de begrafenis van presi dent Kennedy uitzenden, welke via de Telstar uit Amerika worden opge vangen. Zondagmiddag zijn drs. M. van Buuren pr. en Arie Kleywegt naar Amerika ver trokken met hetzelfde vliegtuig waarmee prins Bernhard reisde. Zij zullen de uitvaartplechtigheden bij wonen en onmiddellijk daarna met het door Amerikaanse t.v.-mensen opgeno men filmmateriaal weer per vliegtuig naar ons land vertrekken. Hedenavond zal de NTS bekend ma ken op welk tijdstip deze filmreportage in de loop van dinsdag op het scherm zal worden gebracht. Vandaag zullen ook de beide Neder landse radiozenders een aan de omstan digheden aangepast programma verzor gen. Kort na de moordaanslag op pre sident Kennedy zijn de reporters Her man Felderhof en Frans de Zwaan naar Washington vertrokken voor ae verzor ging van een rechtstreekse uitzending van de begrafenisplechtigheden. De reporta ge zal als gezamenlijk programma van de NRU over beide zenders worden uit gezonden. Tussen 17.30 uur Nederlandse tijd en 18.00 uur hoopt men de verbin ding tot stand te kunnen brengen en dan van 18.00 tot 19.00 uur de plechtige re quiem-mis uit de St. Matthew kathedraal uit te zenden. Van 20.00 uur tot 21.00 uur wordt een reportage gegeven van* de plechtigheden op de nationale begraaf plaats Arlington. By een brand in Norwalk (Ohio, V.S.) waardoor een tehuis voor ouden var dagen in de as werd gelegd, zijn 63 per sonen omgekomen. De „Golden age home" zoals het te huis heette, herbergde 86 personen me rendeels invaliden. Slechts 21 mensen zijn teruggevonden. Vele patiënten waren geesteszieken. De jongste bewoner was 38 jaar, maar er waren ook verscheidene mensen van ongeveer 100 jaar oud. Het gehele gebouw brandde uit de oorzaak van de brand is nog onbekend. (Advertenties) A-symetrische motleven o.a. strepen, triangels en ruiten (en nog veel meer). Een St. Nicolaas surprise bij uitstek! 2 dassen 4.50 7.50 BREDA Eindstraat Houtmarkt Aan de hand van hun diep getrof fen moeder verlaten Caroline en John Kennedy jr. het Witte Huis in Washington om achter de baar van hun vader de onbeschrijfelijk droeve tocht naar het Capitool te maken Vandaag, op de verjaardag van de kleine John Kennedy, die drie wordt, zal Amerika's vermoorde president worden begraven op het heldenkerkhof van Arlington. Niet alleen de Verenigde Staten rouwen deze dag, de gehele we reld, slechts één grote vijand, Chi na, uitgezonderd, zal het hoofd buigen en treuren om de dood van een jong staatsman, wiens wer kelijke betekenis voor de wereld politiek in de afgelopen twee da gen zo helder is gebleken uit de reacties van bondgenoten en vooral van Amerika's politieke tegenstanders. Gistermiddag is het stoffelijk over schot van Kennedy vanuit het Witte Huis naar het Kapitool gedragen. Daar werd liet in de grote rotonde opge baard, op dezelfde katafalk die. een eeuw geleden, ook het dode licïiaam heeft gedragen van Lincoln, de eerste Amerikaanse president die door moor denaarshand viel. Toen de stoet op weg was naar het Kapitool keek mevrouw Kennedy met een van smart vertrokken gezicht toe. Aan haar ene hand hield zij haar 6-ja- rig dochtertje Caroline vast, aan de an dere hand haar 3-jarig zoontje John jr. Beide kinderen keken verwilderd en Caroline scheen veel moeite te moeten doen om haar opkomende tranen te be dwingen. Mevrouw Kennedy stond bijna be wegingloos. toen de kist de trappen werd afgedragen. Enkele malen sloeg zij het haar voor haar gezicht weg en sprak zij enkele woorden tot haar kin deren. In het Witte Huis hingen vrijdag al de guirlandes gereed, voor het feest van Johnny's verjaardag. Ze zullen er ook woensdag niet hangen, als Caroline zes jaar wordt. President Johnson. Kennedy's opvol ger, heeft alle Amerikanen opgeroepen vandaag, maandag, te rouwen om de vermoorde president. Alle overheidsin stanties zullen gesloten zijn. Ook de beurs in Wall Street (die vrijdag een ongekende inzinking te verwerken kreeg toen het bericht van Kennedy's dood bekend werd), zal gesloten zijn. Johnson wekte ook de mensen in de rest van de wereld op in het leed dei- Amerikanen te delen. „Ik beveel u ernstig aan u die dag te verzamelen in de erediensten en u daar te buigen voor de wil van de almachtige God, en liefde en eerbied te bewijzen aan de nagedachtenis van een groot en goed man", zei Johnson be wogen tot de Amerikanen. Tallozen hebben langs de baar gedefi leerd. Om elf uur vanmorgen zal Ken nedy's stoffelijk overschot, in de zware mahoniehouten kist, worden overge bracht naar de Matthew-kathedraal in Washington, waar kardinaal Cushing. aartsbisschop van Boston en huisvriend van de Kennedy's, om twaalf uur de Requiemmis opdraagt. Daarna volgt de heldenbegrafenis op de nationale be graafplaats te Arlington. Prins en prinses Onder de duizenden die van de rouw dienst en de begrafenis getuige zullen zijn, bevinden zich talloze groten der aarde. Vorstelijke personen en staats lieden zijn gisteren veelal na overijlde voorbereidingen, naar de Verenigde Staten gereisd om de begrafenis bij te wonen. Ons koninklijk huis wordt vertegen woordigd door prinses Beatrix, die gis teren samen met minister Luns van Buitenlandse Zaken, op reis gegaan is. Aanvankelijk zou minister Luns alleen gegaan zijn. Later, toen intussen vast stond dat de kroonprinses naar Wash ington zou reizen, werd bekendge maakt dat ook prins Bernhard naar de V.S. zou vliegen. Hij is met een ander vliegtuig gegaan. Koning Boudewijn van België is zelf naar Amerika gegaan om zijn volk te vertegenwoordigen bij Kennedy's be grafenis. Uit Engeland vertrokken prins Philip, premier Home en socialistenlei der Wilson. De hoogbejaarde Ierse pre sident De Valera (81 en bijna blind), heeft zich eveneens naar Washington begeven. In zijn gezelschap reisden 26 cadetten, die op speciaal verzoek van mevrouw Kennedy in de begrafenis stoet zullen meelopen. Zij vormden de erewacht toen Kennedy in juni Dublin en het huis van zijn vooroüders in een Iers dorpje bezocht. In het vliegtuig waarmee koning Bou dewijn reisde, zaten ook groothertog Jan van Luxemburg en vele hoge ver tegenwoordigers van de Europese or ganen. Kroonprins Harald uit Noor wegen en de Noorse premier zijn even eens onder de vele belangrijke gasten. President De Gaulle van Frankrijk, met zijn minister van buitenlandse za ken Couve de Murville, vertegenwoor digen Frankrijk. President Lübke van West-Duitsland, bondskanselier Erhard en minister Schroder bevinden zich eveneens in Washington. Mikojan zal de Sovjet-Unie vertegen woordigen. Zijn komst is een nieuwe uiting van de Russische deelneming, na de speciale boodschappen van Kroestjev en zijn vrouw. Onder de vele overige hoge gasten zijn keizer Haile Selassie van Ethiopië, prins Georg van Dene marken, koningin Frederika van Grie kenland, prins Bertil van Zweden, pre sident Schasar en minister mevrouw Meir van Israël, bondskanselier Gor- bach van Oostenrijk, premier Inonu van Turkije, president Tjoeng Hie van Zuid-Korea, prins Akihito van Japan, Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, en vele, vele anderen. In al hun landen wordt spontaan gerouwd om de dood van Kennedy, welke door vele regeringen, óók van neutrale of communistische landen aanleiding was officiële rouw af te kondigen. I TarktJj VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 145SIMCA DEALERS EUROPA-CUP VOETBAL rechtstreekse reportage uit Eindhoven van woensdag 27 nov. 20.00 - 2iA5J

de Stem | 1963 | | pagina 1