ANDRIESSEN NIET PESSIMISTISCH, MAAR: Loongolf slechts één keer te riskeren Zelfdiscipline nodig Russische ambassadestaf personae non gratae Grote" schoonmaak Perzisch vliegtuig neergeschoten Nog geen behoefte aan Brabantse zeehaven Bfloe* a MOTIES IN KAMER y/n „IuAberl.kin* met nu en dan Volgend jaar scherpe koers varen Verwacht nieuwe sportnota Clichés voor vals geld in Toplitzmeer gevonden Geen paniek rond de prijzen Kippenexport beliep elk jaar 26 milj. dollar RUSSISCHE WANDAAD Boven Perzië STAATSSECRETARIS BAKKER Oosterschelde nog wel Dora van de Ven DAGBLAD VOOR ZEELAND Mr. Blaisse Aardgasprofeet niet in eigen land geëerd Stormweer Kongo neemt maatregelen Minister waarschuwt: Arbitragecommissie Commissies op Concilie aangevuld Het is toch ernst Kruit nog droog Verstan dh oud ing Een Bontmantel als J St.-Nicolaasgeschenk 103e JAARGANG Ne. 24443 Voor God, Koningin en Vaderland Uilgeve; N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brurta. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. I. de Rechter, P. V. M. Vercauferen, L J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VR IJ D AC J2 NOVEMBER 196a Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, exd. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor 8e gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) By de replieken tijdens de behande ling van Economische Zaken in de Twee de Kamer kwam de heer Baart (P.v.d.A.) gisteravond met een motie waarin de regering wordt uitgenodigd het prijsbe leid voor 1964 opnieuw in overweging te nemen en de prijscontrole uit te brei den en te verscherpen. De socialistische afgevaardigde zei „zonder meer verontrust" te zijn over de zijns inziens te passieve houding van min. Andriessen tegenover de huidige prijsstijgingen en de in 1964 te verwach ten prijsstijgingen. U zegt: praat er niet over, maar iedereen praat er over, riep de heer Baart, iedereen is verontrust. Drs. Nederhorst (P.v.d.A.) diende een motie in waarin van de regering wordt gevraagd de Staatsmijnen te vrijwaren voor investeringsbeperkende maatrege len in het kader van het ontspannings program. Prof. Andriessen noemde de motie Ne derhorst overbodig. De motie-Baart werd door prof. An driessen met kracht ontraden. Deze mo tie tast het prijsakkoord aan, dat na het loonakkoord ook met instemming van de vakbeweging is afgesloten, consta teerde de minister. Aanvaarding van de motie impliceert wantrouwen, ook in het loonakkoord. Over beide moties wordt de volgende week gestemd. Wat de mo tie-Baart betreft lijkt het zeer onwr^r schijnlijk dat er een meerderheid voor te vinden zou zijn. Er is hier duidelijk sprake van een politieke stunt. Van onze parlementaire redactie) Mr. Blaisse (K.V.P.) heeft gisteravond in de Tweede Kamer een verklaring po gen te geven van zijn mededeling van woensdag jl., dat hij een van de bronnen is geweest van de Belgische senator Lee mans, degene die al ruim tevoren heeft voorspeld, dat er minstens 1100 miljard m3 aardgas in Groningen verborgen is. Hij kwam er niet helemaal uit. Zijn in terventie eindigde in een pijnlijk inci dent met de communist Bakker. Mr. Blaisse verweet de communistische af gevaardigde insinuaties. Die term, door Bakker als een belediging aangemerkt, trok de heer Blaisse na tussenkomst van kamervoorzitter Van Thiel weer in. Tevoren had drs. Nederhorst (P.v.d.A.) zich vrolijk gemaakt over de onthullin gen van mr. Blaisse. Hij doet zich graag gewichtig voor, zei drs. Nederhorst. Is dat nu weer het geval geweest? De socialis tische afgevaardigde herinnerde er aan dat senator Leemans, volgens zijn zeg gen, zijn informaties over het Groning se aardgas heeft opgedaan tijdens een excursie in de Sahara. Is de heer Blaisse, onze aardgasprofeet, als een roepende in de woestijn rondgegaan?, vroeg drs. Ne derhorst. Moeten we zijn verhaal se rieus nemen? Dan is het bedenkelijk dat mr. Blaisse, wat hij senator Leemans heeft verteld de regering en de Kamer heeft onthouden. Mr. Blaisse wist niet goed raad met al die vragen. Zijn verhaal kwam hierop neer: senator Leemans en hij hadden elkaar verscheidene malen ontmoet. Het gesprek was dan ook over het aardgas gegaan. Beiden kwamen we tot de con clusie dat er wel 1000 miljard m3 onder «e grond kon zitten. Was dat een gokje? JNeen, zei mr. Blaisse, het was meer aan een gokje, maar toch zeker niet genoeg om er officieel een mededeling Syeï ?,d?.en- Mr. Blaisse eindigde zijn nerhaaldelijk door lachsalvo's onderbro- en verhaal met het verwijt aan de com- EÏÏi Ti Aa.ïker» dat deze geïnsinueerd nnkói? v-V zicl1 in de kwestie-Leemans onbehoorlijk zou hebben gedragen. Bak- niet- Na wat verhit heen en riii*in«»ePraat tr°k mr- Blaisse de „bele gging terug. vorPPf, ?e rePliek van min. Andriessen verwijzen we naar pag. 7. z°uta:°nrdNaTr de Ifgenaïrs van de 141 stuks wordt nu druk gezocht. deErA1iTEUR WiUem Laatsman wordt 6 l.e"™!3er zeventig jaar. Hij wal ïree- diên v»o r,"a k' ,en Pub»«erde bovln- h f d.^ertlg boeken. Als 20-jarige nam iarivo ,,aa1 s,'"jd in A1banië, als 62- stand eg h'j de Hongaarse op- yachting van het K.N.M.I. tot 22?5uïïr' °Pgemaakt gisteravond tassen stor,nachtige wind tussen west en noordwest, tater ee- ianvlnk int afnemend. Aan de kust storm MJ noï st°rm tot zware Maximumtemperaturen van omstreeks 9 graden. mdïraoi:™°n 0nder 1641 uur' Maan onaer 21.49 uur. Morgen: zon op 8.12 uur. Maan op lo.tö uur. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Andriessen is niet pessimistisch gestemd ten aanzien van de mogelijkheid de komende loongolf (van ruim drie miljard gulden) zonder verstoring van onze economie te verwerken. „Ik heb wel enige moeite gehad met het loon akkoord van tien procent", erkende de minister gisteren tij dens de verdediging van zijn begroting van Economische Zaken in de Tweede Kamer, „maar ik acht de loongolf toch wel aan vaardbaar". in Amerika trekt aan. De vooruitzichten ill Engeland zijn gunstig en er zijn geen aanwijzingen dat de conjuncturele op gang binnen de E.E.G. ten einde loopt. Prof. Andriessen maakte bij zijn eerste begrotingsbehandeling een bijzonder goe de indruk. Hij beheerst zijn zaken, spreekt spits, vlot en geestig. Ctok zijn staatssecretaris, drs. Bakker, maakte een goed debuut. Prof. Andriessen maakte in dit verband echter wel een belangrijk voorbehoud: de komende loonbe- weging is aanvaardbaar als „een malige aanpassing" en moet zoveel mogelijk komen uit de reële ruim te, uit produktiviteitsstijging en door het witten van zwarte lonen. De bewindsman waarschuwde de Kamer: „een dergelijke loonbewe- ging kan men eenmaal riskeren doch niet nog eens". De komende loonstijgingen zullen ongetwijfeld door het prijseffect de export bemoeilijken, remmend werken op de investeringen en daar door de noodzakelijke (vanwege onze snel toenemende bevolking) verdere groei van onze economie be paald niet vergemakkelijken. Dat groeipercentage is op 4 procent gesteld. Om het te bereiken zal de export met 6 procent moeten toenemen en de industriële investeringen met 8 procent. Om deze percentages te kunnen halen zullen we het volgend jaar een scherpe koers moeten varen, constateerde de be windsman. Het bedrijfsleven zal zelfdiscipline moeten opbrengen. In dit verband wees de minister er nog op, dat de lonen In Nederland In de periode 19531962 met 118 procent zyn gestegen tegen 51 procent in België in dezelfde periode. Ook de positie van de betalingsbalans zal het volgend jaar wel wat verslechte ren. Daardoor moeten we ons echter niet in paniek laten brengen, vond prof. An driessen. Er zijn reserves gekweekt. De verwachting van minister Andries sen, dat de „trekpaarden van onze eco nomie", de export en investeringen, de komende loongolf wel zullen kunnen ver werken, is ook gebaseerd op de interna tionale conjunctuur. Hij voorziter geen economische inzinking. De conjunctuur (Van onze parlementaire redactie) Ministe Bot (O,. K. en W.) is van plan een nieuwe „sportnota" voor te bereiden. Hierin zal, aan de hand van de in 1964 te verzamelen gegevens, getracht wor den de tekorten en de behoeften op het terrein van de lichamelijke vorming en de sport zo reëel mogelijk te benaderen. Vanwege de urgentie van dit onder zoek denkt de minister niet aan een uit gebreid en tijdrovend onderzoek, maar aan een globale behoeftenpeiling, die het mogelijk maakt op korte termijn het be leid uit te stippelen. Dit staat in de memorie van antwoord op de O. K. en W.-begroting aan de Tweede Kamer. Hierin zegt minister Bot voorts „ern stig te overwegen" of de tijd niet geko men is voor de instelling van een „raad voor de recreatie". Er zal nog bestu deerd moeten worden of hierbij ook de sport betrokken zal moeten worden, dan wel dat deze sector een afzonderlijk col lege van advies en bijstand moet krijgen. De bewindsman deelt voorts nog mede de mogelijkheid te willen laten onder zoeken van e'en wettelijke regeling van de subsidiëring van het jeugdwerk. De Kongolese regering heeft gisteren de voltallige bezetting van de Russische ambassade te Leo- poldstad tot personae non gratae verklaard. Het betreft in totaal ruim honderd personen. Premier Cyrille Adoela, die dit meedeelde, verklaarde echter, dat zijn rege ring niet de diplomatieke betrek kingen met de Sovjet-Unie ver breekt. De ambassaderaad Voronin en de persattaché Miakotnik, die, zoals gisteren gemeld, door Kongolese parachutisten gevangen waren ge nomen, zijn beiden uitgewezen en moeten Kongo vandaag verlaten. De reden voor het besluit is gelegen in documenten waarmee bewezen is, al dus Adoela, dat de Russische ambassade te Leopoldstad actieve steun heeft ver leend aan een samenzwering tegen de regering. Deze samenzwering had moe ten leiden tot een greep naar de macht. Deze documenten zijn in beslag ge nomen bij de aanhouding van Voronin en Miakotnik. De Russische regering had gisteren middag de Kongolese zaakgelastigde te Moskou een protestnota ter hand gesteld. Op de bodem van het Toplitzmeer heb ben duikers gisteren 35 clichés gevonden voor valse Engelse bankbiljetten. Eerder waren grote hoeveelheden vals bankpa pier gevonden, zodat thans wel vaststaat dat de nazi's zich hier ontdaan hebben van hetgeen hun drukkerij aan valse pondsbiljetten in het concentratiekamp Buchenwalde bevat heeft. Ook zijn enkele experimentele versies van Duits oorlogsmateriaal gevonden. Men zal de werkzaamheden in verband met de heersende lage temperaturen niet lang meer kunnen doorzetten. Men ver^ wacht dat de oever van het meer voor onbevoegden zal worden afgesloten. De politie zal de oevers en het meer bewa ken tot de lente nieuw duikerswerk mo gelijk maakt. Nadat de nota was afgegeven, arres teerde de Kongolese veiligheidspolitie nog een derde Rus, namelijk de 35-jarige Benik Benknazar Joesbasjev, vertegen woordiger te Leopoldstad van het Rus sische persbureau „Sovjet Novosti". In diplomatieke kringen verwacht men, dat ook bepaalde Tsjechische di plomaten in Leopoldstad tot personae non gratae zullen worden verklaard. (Van onze parlementaire redactie) üe minister van Economische Za ken, prof. Andriessen ontkent, dat het prijzenfront op onrustbarende wijze in beweging zou zijn. Als we naar het algemene prijspeil kijken is er geen aanleiding voor onrust, zei de minister gisteren tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer. Tegenover prijsstij gingen staan even zoveel prijsverla gingen. Prof. Andriessen noemde in dit verband groentenconserven, auto's, peulvruchten, cacao, augurken, rij wielbanden, scheerapparaten en naai machines. De conclusie van de be windsman: „Laten we geen psycho logische sfeer rond de prijzen schep pen. Dat is gevaarlijk. Als iedereen roept dat de prijzen stijgen, dan gaan ze ook omhoog. Op die manier pra ten we ondernemers prijsstijgingen aan". In dit jaar zijn de kosten van le vensonderhoud met drie punten ge stegen. Gezien de ontwikkeling op de grondstoffenmarkt ligt een ver dere stijging tot vier punten in de verwachting. Voor zover de prijsstij gingen ongemotiveerd zijn zal er krachtig tegen worden opgetreden, beloofde minister Andriessen. Tot 1 januari a.s. mag niet worden voor uitgelopen op de dan komende loon stijgingen. Na 1 jar lari komt het prijzen front in ieder geval onder zware druk te staan. Prof. Andriessen hoopt echter „door een soepel maar krachtig prijsbeleid" te voorko men dat de loonsverhogingen groten deels door prijsstijgingen worden on gedaan gemaakt. Van de te verwach ten loonstijging met tien procent mag de eerste vijf procent in de prijzen worden doorberekend. Voor zover de verdere loonontwikkeling gevolgen heeft voor de prijzen moet voor ver dere prijsverhogingen toestemming vooraf worden aangevraagd. Ik hoop, zei minister Andriessen, dat de con currentie de doorwerking van loons verhogingen in de prijzen zoveel mo gelijk zal weten te voorkomen. De bewindsman kondigde in dit verband aan, dat de concurrentie van zijn kant zoveel mogelijk zal worden ver sterkt. Daarop is o.m. gericht de bin-, nenkort te verwachten onverbindend verklaring van collectieve vormen van verticale prijsbinding. Prof. An driessen besloot zijn beschouwing over de prijsontwikkeling met de uit roep: „Nederland moet de rug niet gaan bukken voor het haasje-over spel van lonen en prijzen". Zijn staatssecretaris, drs. Bakker, verzekerde de Kamer, dat er bij het algemene sociaal-economisch beleid ^steeds op redelijke wijze rekening zal worden gehouden met de mid- denstandsbelangen. Wat de prijsont wikkeling na 1 januari betreft houdt dat in, dat de handel de eerste Vijf- procentsloonsverhoging zo in de prij zen mag verwerken dat de marges procentueel gelijk blijven. De am- bachts- en dienstverleningsbedrijven mogen die vijf procent doorbereke nen in de vergoedingen voor hun diensten. Drs. Bakker verklaarde zich niet bereid mee te werken aan maatrege len tegen grootwinkelbedrijven, die koelkasten e.d. verkopen. De arbitragecommissie van de organisatie der algemene overeenkomst inzake ta rieven en handel (G.A.T.T.) heeft de omstreden waarde van de Amerikaan se uitvoer van slachtkippen naar West- Duitsland vastgesteld op 26 miljoen dollar per jaar. Amerika lieeft dit be drag aanvaard. Wel verwacht Amerika schadeloos ge steld te worden voor het verlies aan inkomsten, dat het gevolg is geweest van de kippenoorlog en dat zal blijven groeien als de landen van de E.E.G. een tarief blijven hanteren tegen de mas sale. kippenimport. Wellicht krijgt Amerika tariofreductios op andere produkten. Mocht dit niet het geval zijn dan zal de Amerikaanse regering bepaalde E.E.G.-produkten met een ho ger tarief belasten. Dit cijfer is een compromis tussen de 48 miljoen dollar, die de Verenigde Sta ten noemden en de 16 miljoen dollar die de Europese Economische Gemeen schap als waarde opgaf. Als de arbitrage ook door de E.E.G. wordt aanvaard, hetgeen zeer waarschijnlijk is, zal het bedrag worden gebruikt als grondslag voor de berekening van de schade, die aan de Amerikaanse pluim vee-industrie is toegebracht door de in voering van de E.E.G.-tarieven op pluimvee. De volgende stap is dat de twee par tijen gemeenschappelijk compensatie maatregelen vaststellen, die de vorm kunnen aannemen van intrekking van Amerikaanse concessies voor goederen uit de Euromarkt, tot een totaal van het door de G.A.T.T.-commissie ge noemde bedrag, of een vermindering van rechten van de Euromarkt op an dere Amerikaanse goederen, ook tot dat bedrag. De „oorlog" zou geen enkele invloed hebben op de „Kennedy-ronde" of de voorbereiding daarvan. Deze voorbe reidingen hebben, wat de landbouw be treft, niet veel vooruitgang geboekt. De V.S. blijven aandringen op werkelijke opneming van de landbouw in de be sprekingen en nemen geen genoegen met lippendienst om de wereldhandel in landbouwprodukten vrij te maken. Bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij liggen op het ogen blik twee zeekastelen in het dok, de Rotterdam(rechts) die een vierjaarse dokbeurt van vier we ken ondergaaten de Nieuw Amsterdam", die voor de jaar lijkse controlebeurt gedurende een week gedokt ligt. Gisteren Js op liet Concilie mede deling: gedaan van een uitbreiding van de Conciliecommissies tot 30 man. De commissies worden dus niet hervormd, zoals werd verwacht, maar aangevuld. De commissie voor de oosterse kerken krijgt er maar drie leden bij, waarvan er een benoemd wordt door de paus. Het secretariaat voor de eenheid krijgt er 12 bij, 8 benoemd door de vaders, en vier door de paus. Maandag moeten de vaders de lijst indienen, woensdag wor den ze uitgereikt en volgende week donderdag wordt erover gestemd. De Nederlandse bisschoppen zijn met hun Europese collega's al in beraad gegaan over het opstellen van een kandidaten lijst. Er zullen geen nieuwe presidenten van de commissies worden gekozen, wel secretarissen en vice-presidenten. Eij de bespreking van hoofdstuk één van het schema over de oecumene werden drie vragen gesteld 1. of de eerste drie hoofdstukken basis voor discussie waren 2 of het hoofdstuk over de joden basis voor discussie is 3. of het vijfde hoofdstuk over de gods dienstvrijheid basis voor discussie is. Vraag één werd met overweldigende meerderheid aangenomen. De andere vragen komen vandaag in stemming. DE 41-JARIGE hulparbeider Jan Bakker uit het Duitse Ubach-Palenberg is gisteren van het dak van het in aan bouw zijnde, 23 meter hoge kantoor flatgebouw van de Staatsmijnen in Heer len gevallen. Hij was op slag dood. BIJ DE vuurgevechten tussen leden van de linkse, Castro-gezinde „bevrijdings strijdkrachten" en de politie zijn in de afgelopen drie dagen in Caracas al 24 mensen gedood en negentig gewond. DE BEKENDE Franse acteur Pierre Blanchar is op 71-jarige leeftijd over leden na een operatie aan hersentumor. Brabant zal moeten mobili seren wil men er inzake het Krckrakplan andere gedachten brengen. De regering houdt namelijk vast aan haar sta^lpunt, dat het zeehavenplan in het „plan Oos- terschclde" pas in overweging kan komen na de afsluiting van de Oosterschelde, dat wil zeg gen rond 1978. Staatssecretaris Bakker zei terzake gisteren bij de begrotingsbehandeling van Economische Zaken in de Tweede Kamer de kosten van dit zeehaven plan zijn zeer hoog. Zij worden nog hoger als men het plan tot uitvoering brengt vóór de afsluiting van de Oos terschelde. Volgens staatssecretaris Bakker is er in de naaste toekomst ook geen be hoefte aan een complex als het Kreek- rakplan. In Amsterdam en Rotterdam, in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone en in het Sloebekken is, aldus drs. Bakker, voorlopig nog voldoende ruimte voor cn mobili- j-. J Den Haag KClSt dJSlUltlUP kplan tot J O apart debat dat in februari wordt ge wijd aan de regionale industrialisatie en de pendel. Zijn wij wel ingelicht, dan komt deze problematiek aan de orde in een openbare commissievergadering. Opvallend was intussen wel dat de industrieën en schepen die op diep «"inister van Economische Zaken, prof. water zijn aangewezen. De staatssecre- Andriessen, de beantwoording van de taris wees voor het overige naar een K.V.P.-fractte inzake het Kreekrakplan werkcommissie van Verkeer en Water- overliet aan zijn staatssecretaris. De staat, die deze kwestie in onderzoek heeft neer Assmann had nogal dreigende taal gesproken. Hij had, zoals gister gemeld, laten doorschemeren, dat de K.V.P.-fractie wel eens moeilijkheden zou kunnen maken bij de goedkeuring van het Schelde Rijnakkoord als, wat het Kreekrakplan betreft, geen rekening zou worden gehouden met gerechtvaar, digde wensen van Brabant en Zeeland. Het is gebruikelijk, dat een dergelijke uitlating door de minister zelf wordt beantwoord. Of zou prof. Andriessen het dreigement niet ernstig hebben ge nomen In dat geval zal Brabant Het Brabantse zcehavenplan was bij de begrotingsbehandeling van Econo mische Zaken in forse termen aan de orde gesteld door de K.V.P.-afgevaar digde Assmann. Hij was, zoals te be grijpen was, weinig te spreken over de reactie van de staatssecretaris De K.V.P.-fractie hield echter het kruit nog droog. Het Kreekrakplan kan op nieuw aan de orde worden gesteld bij de begrotingsbehandeling van Verkeer JU*, en Waterstaat. Bovendien komt de zaak duidelijk moeten maken dat het ernst wederom in behandeling tijdens een is. Een Russische Mig-straaljager heeft boven Perzië een Per zisch Iiichlkarteringsvliegluig neergeschoten. Dit is in Tehe ran officieel bekendgemaakt. Perzië zal „krachtig" hij de Russische regering protesteren. Meegedeeld werd, dat twee van de drie inzittenden van het Per zische vliegtuig omkwamen. De Mig was in gezelschap van nog twee Russische militaire vlieg tuigen. Ongeveer vijftig mensen zijn van het incident getuige geweest. Ooggetuigen vertellen, dat zij de Russische vliegtui gen boven Perzisch grondgebied het tweemotorige luchtkarteringsvliegtuig zagen najagen. Volgens deze verklaring opende de Mig machinegeweervuur op het Perzische vliegtuig, dat onmiddellijk in brand raakte en neerstortte ten noorden van de stad Mesjed, ruim schoots, n.l. 25 km binnen de Perzische grens. De twee personen die omkwamen waren luchtkarteringsdeskundigen. De piloot overleefde het incident. Hij kwam op enkele tientallen meters van de brandende cockpit terecht. Hij was be wusteloos en is met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is ernstig. Het incident heeft zich op een nog al ongelukkig tijdstip voorgedaan, want de Russische president Leonid Brezjnev is op het ogenblik in Perzië met de bedoeling de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Perzië te verbeteren. Brezjnev zou zich „zeer verbaasd" ge toond hebben toen hij het nieuws ver nam. Hij zou gezegd hebben, dat hij Moskou zou vragen de zaak grondig te onderzoeken en een bevredigende uitleg te geven. Volgens ooggetuigen hebben toeschou- schouwers een grote aantal mitrailleur hulzen opgeraapt nadat de Russische vliegtuigen over de eigen grens waren verdwenen. Het incident heeft woensdagochtend om 8.25 uur plaats gehad. Het vliegtuig was bezig streken ten noorden van Mesjed en .nabij de grens plaats Darrahgaz in kaart te brengen. De betrekkingen tussen Rusland en Iran (Perzië) zijn betrekkelijk goed ge weest sedert de Iraanse regering op 15 september 1962 beloofde, dat zij geen enkele buitenlandse mogendheid zou toe staan lanceerinrichtingen voor raketten te bouwen op Perzisch grondgebied en dat zij nooit zou deelnemen aan agressie tegen de Sovjet-Unie. In 1950 protesteerde Moskou ertegen dat Teheran in het noorden van Iran. nabij de Russische grens, werkje met vliegtuigen voor kartering en het zoeken naar olie. De Russen beweerden, dat db Amerikanen die vluchten benutten om te spioneren. De Perzen hielden vol, dat het zoeken naar olie een volkomen inter ne aangelegenheid was en dat er geen Amerikanen bij te pas kwamen. Maar Teheran beloofde geen luchtinspecties meer uit te voeren in de buurt van de grens, om Moskou te plezieren. Kort daarna verbood Teheran buitenlandse journalisten de toegang tot Perzisch ge bied nabij de grens met Rusland ook al om geen Russisch misnoegen op te wekken. Eergisteren heeft de Sovjet-president, Brezjnev, een redevoering gehouden tot het Iraanse parlement, waarin hij hoog op gaf van de goede betrekkingen die momenteel tussen Rusland en Iran be, staan. (Advertenties) Bij ons vindt U een ruime keus in diverse bontsoorten- en.... U wordt daarbij deskundig geadvi seerd. LANGE SUEDEMANTELS v.a. 169.—. BREDA, Bindstraat 14, Tel. 31086 TILBURG, Heuvelstr. 44 Tel. 31620 Tel. 23900 GARANTO gegarandeerd krlmpvrlj niÜy<C dus fris en hygiënisch Textielfabrieken Emlle Lockefeer N.V. Hulst (Z)

de Stem | 1963 | | pagina 1