i Albarda: niet mee bemoeien s.v.p. Amerika b kwestie Barghoorn Bankovervallers namen 20 duizend gulden mee onverantwoord, zegt boze K.N.Y.T.O. i Staking Haan de voorste HoogeHuys Nog meer diensten en banden plat, want: ROYAL WANDSYSTEEM Directeuren in Zeeland reden zelf Koffie 8 cent duurder Beheerder en zijn vrouw gekneveld Saadi (Irak) winnaar èn verliezer SPORTtwee pagina's DAGBLAD VOOR ZEELAND Niet waar Toespraak tot KLM-personeel Larive laat z< maar kletsen naar Curagao Opklaringen Gevangenen in Zuid-Afrika gemarteld A.M.Z Halve ton voor de eerste klap Bevriezing culturele contacten van SNACK 200 LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING 103e JAARGANG No. 24438 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. h. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 16 NOVEMBER 1963 Almsmemewtapriii 8,70 per Icwarteal, exd. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ0,42 per mm (Ing. AAed. ƒ1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. VLIEGENDE BRIGADES ii GINGEN DE WEGEN Politie bij de bushalte.... dat was gisteren een vrij algemeen beeld. De Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Transportondernemingen (K. N.V.T.O.), de organisatie van de streek- vervoerbedryven, heeft gisteren in een verklaring uitgesproken dat zij de bus stakingen in Nederland en de methode die daarbij door de stakingscomités is gevolgd, ten sterkste afkeurt. „Zonder dat vooraf bepaalde eisen zijn ingediend", zo werd gezegd, „is men in een aantal bedrijven tot staking overgegaan en wel, naar moet worden afgeleid uit berichten verspreid via dagbladen en radio, omdat met het be leid van de vakorganisaties niet wordt ingestemd. Op een ogenblik, dat de spanningen op sociaal terrein in Ne derland konden worden weggenomen door het onlangs tot stand gekomen loonakkoord, meent een aantal onver antwoordelijke elementen tot maatre gelen te moeten overgaan, die bescha mend zijn voor het aanzien van de I autobuschauffeur. Deze maatregelen hebben op verschil lende plaatsen tot schandelijke gevol gen geleid. Er is een ernstige terreur toegepast, om de goedwillende werk nemers het werk te beletten, waaruit men sterk de indruk krijgt, dat hier bepaalde elementen hun kans schoon zien". Voorts wordt in de verklaring gezegd: „Er zal op 'normale wijze, zoals bij andere bedrijfstakken, over de lonen in het wegvervoer worden onderhan deld op basis van het tot stand geko men loonakkoord, hetgeen een forse loonsverhoging, ook voor het wegver voer, betekent. In dit verband dient een onjuiste voorstelling van zaken, door de stakingscomités gegeven, te worden recht gezet. Door deze comités wordt gesteld dat er een verschil van veertig gulden per week zou bestaan tussen de lonen van de buschauffeurs van de stadsvervoerbedrijven en die van de streekvervoerondernemingen. Dit is niet juist. Het verschil bedraagt I met één uitzondering niet meer dan zestien of zeventien gulden per j week, hetgeen nog eens aantoont, hoe onverantwoordelijk de gehele actie is. Door de streekvervoerbedrijven Is be sloten dat voor de gestaakte uren geen loon zal worden uitbetaald. Ze waar schuwen hun werknemers, dat bij her haling van de wilde stakingen strenge maatregelen zullen worden genomen en in het bijzonder tegen degenen die tot molestatie of sabotage overgaan". Tot zover de verklaring, waarop de heer D. Keyzer, van de chauffeurscom missie van- de Westlandse Stoomtram wegmaatschappij, namens alle bedrijfs- commissies antwoordde, dat er wèl eisen zijn gesteld. Deze eisen zijn al bekendgemaakt bij het begin van de actie, omstreeks 25 oktober, zo zei hij. De commissies heb ben hun wensen niet alleen voorgelegd aan de besturen van de erkende ver voersvakbonden, maar ook aan de werkgevers. Dit laatste geschiedde via de verschillende ondernemingsraden. „Onze eigen commissie", aldus de heer Keyzer, „heeft bijvoorbeeld in de on dernemingsraad de directeur van de W.S.M., de heer Kuilman, de verlan gens van de chauffeurs voorgelegd en de heer Kuilman is lid van de K.N. V.T.O.". Voor wat het in de Stichting van de Arbeid bereikte loonakkoord betreft, menen de commissies dat dit akkoord de spanningen alleen maar zal doen toenemen, omdat de verschillen in be loning nog groter zullen worden. Voorts merkte hij op, dat de commis sies beschikken over bewijzen in de vorm van loonstrookjes en dergelijke dat de brutolonen in de streekver- voersondernemingen 25 en hier en daar 40 gulden per week afwijken van die in de gemeentelijke vervoersbedrijven, eerst een beslissing moeten nemen. Voornamelijk door het optreden van stakende buschauffeurs tegen hun werkwillige collega's hebben er gisteren nog minder bussen gereden dan donderdag. Ook Zuid-Beveland en een deel van Oost-Brabant werden de dupe van de staking, terwijl ook in andere delen van Nederland een aantal diensten uitviel die donderdag nog werden onderhouden. Dit gold onder andere voor Groningen en Drente, Het Gooi en de provincie Utrecht. Chauffeurs van kleine ondernemingen werden ook daar zoda nig gehinderd door stakers van andere maatschappijen dat zij terug naar de garage moesten. De groep, die in Midden- en West-Brabant werkwilligen tenslotte aan het werk heeft kunnen houden en by de stakende collega's naam heeft gemaakt als de „vliegende brigade" werd gevormd naar aanleiding van het contact dat Oosterhout, Tilburg en Breda over acties met elkaar hebben gehad. In een byeenkomst die met een klein incident besloot, heeft de president-direc teur van de K.L.M., mr. H. Albarda, gis teren het personeel toegesproken en ge zegd dat hy niet van zins is toe te staan dat personeelsorganisaties zich met het beleid van de directie bemoeien. De heer Albarda zette uiteen dat er in een vierhoofdige directie vanzelfsprekend meningsverschillen kunnen zijn, maar die blijven binnen de directiekamer. Als er een besluit genomen wordt waarmee niet iedereen in de directie het eens is, Wegens de reeds enige maanden sterk gestegen prijzen voor ruwe koffie zal de prijs van gebrande koffie worden ver hoogd. Met ingang van maandag 18 no vember a.s. wordt voor het publiek in het algemeen de prijs van de soorten in de meest gangbare prijsklasse 8 cent per pakje van 250 gram duurder. DE NIEUWE staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meyer, is gisteren door de konin gin beëdigd. AMERIKA zal vóór 1 juli twee squadrons luchtstrijdkrachten uit Europa terug trekken. In geval van nood kunnen ze echter binnen 24 uur weer in Europa zijn. EEN IN Soesterberg gelegerde Ameri kaanse militair is bij een verkeersonge luk op de rijksweg Utrecht - Amsterdam om het leven gekomen. Vermoedelijk was hij achter het stuur in slaap ge vallen. DE FRANSE kapitein, die vergat op een o.a. door De Gaulle bijgewoonde plech tigheid de „Last Post" te laten spelen, zal dertig dagen de cel in moeten. Het [voorval was eerder al als afgedaan be schouwd. EEN 32-jarige Amsterdammer, die een jodin had beledigd, kreeg een boete van 40 gulden. De vrouw zelf. die in woede ontstoken de man met een ijzeren staaf op het hoofd had geslagen, werd beboet met 25 gulden. EEN DOMINEE in Oost-Berlijn, die ver dacht wordt van hulp aan vluchtelingen [naar het Westen, is gisteren gearresteerd Zijn huis èn de kerk werden grondig doorzocht. VIJFTIEN blanke predikanten, vier blanke studenten en 54 negers, waaronder 22 kinderen, zijn gisteren in Noord-Ca rolina gearresteerd omdat zij deelnamen aan een betoging tegen de rassenschei ding. Weersverwachting meegedeeld door Lot K.N.M.I., geldig tot vanavond: Opklaringen, afgewisseld door buien. Westelijke tot noordwestelijke wind, later draaiend naar het zuidwesten. Iets zachter. J Vandaag: zon onder 16.49 uur. Maan onder 17.18 uur. Morgen: zon op 8.02 uur. Zon onder 16.48 uur. Maan op 8.54 uur. Maan onder 17.44 uur. I Maandag: zon op 8.03 uur. Maan op l 9-58 uur. Tijdens het proces tegen tien personen die beschuldigd worden van vergrijpen die vallen onder de Zuidafrikaanse „sa- botagewet", zijn schriftelijke verklarin gen ingediend over martelingen, die in verhoren van gevangenen door de Zuid afrikaanse veiligheidsdienst zijn toege past. Deze martelingen, zo werd onder meer verklaard, vertonen overeenkomst met praktijken die indertijd in Algerië ontwikkeld zijn. Een van de als bewijsmateriaal over gelegde documenten was een exemplaar van „Liberation", het blad van het Zuid afrikaans nationaal bevrijdingsfront. Hierin werd gesteld dat al in 1959 twee officieren van het Zuidafrikaanse leger en een hoge politiefunctionaris naar Al gerië waren gestuurd om daar een stu die te maken van bij verhoren gebruike lijke martelingen. Uitgerust met enkele personenauto's, heeft deze groep eerst in Tilburg be werkstelligd dat de lijndiensten van de vervoermaatschappij Zuidooster tegen de middag werden gestaakt. De „vliegende brigade" liet er de banden van de rij dende bussen leeglopen, nadat deze tot stoppen waren gedwongen. Tenslotte be sloot de directie aan de solidariteitseisen van de stakers gevolg te geven. Ook in Bergen op Zoom, waar B.B.A.- directeur mr. D. van Setten, zich giste ren van de toestand op de hoogte is gaan stellen, zijn vrijdag werkwillige chauf feurs genoodzaakt hun werkzaamheden te beëindigen. Ofschoon het rijdend per soneel tot ongeveer half zes 's avonds probeerde de verbindingen zo goed mo gelijk te onderhouden, kwam het toen tot een crisis, als gevolg van het optre den van de „vliegende brigade". Onder politiebescherming moest het publiek de bus in en tot aan de gemeentegrens kre gen de bussen ook een politie-escorte mee. Toen in Halsteren de rijdende chauf feurs weer op zichzelf waren af.ngew^- zen, werden ze daar andermaal tot stop pen gedwongen. Een fietsende dame met haar zoontje raakte daarbij gevaariyk in de verdrukking. Eén chauffeur kon de auto's van de „vliegende brigade" ont wyken, tot aan de halte „De Beek", waar men de banden liet leeglopen. Ook een bus uit de richting Steenbergen kwam aldus niet verder. Begeleid door de politie kwam er ten slotte een bus met technisch personeel. De banden werden weer opgepompt. Soortgelijke taferelen waren er op meer plaatsen in en rondom Bergen op Zoom. Vanuit deze plaats zijn ook de diensten op Tholen gestaakt, in een enkel geval ontstond een handgemeen bij de acties. Een rayonchef uit Bergen op Zoom deel de klappen uit aan mannen van de „vlie gende brigade". Uit Oosterhout vernamen we vrijdag avond dat door deze acties zo'n dertig bussen van de B.B.A. en de Zuidooster samen, belemmerd zijn te rijden. Op en kele plaatsen zorgden de rayonchefs er voor dat door de acties gedupeerde pas sagiers particulier naar de plaats van bestemming konden worden vervoerd. Ook de chauffeurs van de Auto Maatschappij Zeeland, die het streekvervoer op de Bevelanden in stand houden, zijn gisteren als nog voor 24 uur in staking gegaan. Een merkwaardige zaak kreeg gisteren de Utrechtse rechtbank te behandelen: de cafétariahouder v. d. H. liet zijn raads man in een kort geding een dwangsom van 50.000 gulden eisen in een al jaren slepende kwestie tussen hem en vader en zoon K. De drie hebben al jaren ruzie en eenmaal liep het zelfs zo hoog dat v. d. H. een der heren K. met een pistool in de buik schoot. Volgens v. d. H. vallen de heren K. hem en zijn familie zowel als zijn per soneel lastig en ontzien zij zich zelfs niet geweld te gebruiken. Volgens de raads man van v. d. H. geven ze niets om nor male straffen en daarom eiste hij dat de president van de rechtbank een dwang som zou opleggen. De president zag dat had de raads man van de heren K. hem ook gevraagd van het horen van v. d. H.'s getuigen af. Volgende week zal hij vonnis wijzen. Het besluit viel na een bijna drie uur, durende, nu en dan emotionele vergade ring, die donderdagavond in café De Landbouw te Goes is gehouden. Om kwart vóór één vrijdagnacht werd de administrateur van de A.M.Z., de heer J. M. Schipper tp Goes, door eén afge vaardigde van de stakers opgebeld. De heer Schipper werd verzocht de directeuren van de drie bij de A.M.Z. aangesloten busondernemingen ervan in kennis te stellen dat de chauffeurs tot staking hadden besloten. Een reden voor de staking werd niet opgegeven. Loon eisen werden niet ingediend. De chauf feurs, die donderdag niet tot overeen stemming konden komen over al dan niet staken, hebben uiteindelijk dus kennelijk toch niet bij hun stakende collega's el ders in het land willen achterblijven.. De staking heeft overigens slechts voor vijftig procent effect gehad, omdat de directeuren van de drie busondernemin gen met hun familieleden niet aarzelden om zelf achter het stuur te gaan. zitten. Aangezien ook enkele monteurs de taak van de chauffeurs overnamen, konden de diensten tot ongeveer voor de helft van „vertraagd tot normaal" worden uitge voerd. (Vervolg zie pagina 3) Het is Amerika bittere ernst met de protesten tegen de arrestatie van prof. Barghoorn. De onderhandelingsdelegatie, die gisteren naar Moskou zou reizen om er te onderhandelen over de vernieuwing van het eind dit jaar aflopende culturele akkoord, is thuis gebleven. Washington denkt er niet aan te on derhandelen zo lang de Amerikaanse hoogleraar, die een deskundige is op het gebied van de culturele betrekkingen met de Sovjet-Unie, gevangen gehouden wordt. Er was gisteren in Moskou een „bij eenkomst ter viering van de vriend schap", waarvoor de Amerikaanse am bassade een uitnodiging had gekregen. Kort voordat het „vriendschapsfeestje" zou beginnen, belde een Amerikaanse functionaris het Russische ministerie van Gisteren is in Frascati in Amster dam de driedaagse landelijke ten toonstelling begonnen van de ver eniging van liefhebbers en fokkers van hoenders, konijnen, duiven, sier- en watervogels „Ornis". Deze Buff Cochin-haan was een van de voorste op de jury taf el. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben drie gewapende mannen een roofoverval onder nomen op het bankgebouw van de Nederlandse Handel Maat schappij in Epe. De overvallers dwongen de kantoorhouder de kluis te openen, waaruit ter waar de van 20.000,- werd meegeno men. De beheerder, de heer Scheperkamp, die boven het bankgebouw woont, moest van de gemaskerde en gewapen de mannen de kluis openen. Nadat de rovers hun slag hadden geslagen, wer den de heer Scheperkamp en zijn echt genote gekneveld achtergelaten. De da- uit om een onderzoek in te stellen. Twee van de gemaskerde mannen dwongen hem naar de kluis te gaan eh deze te openen, terwijl de andere mevr. Scheperkamp in haar slaapka mer met touwen vastbond. Nadat de heer Scheperkamp had moeten toezien hoe de overvallers de meer dan f 20.000 aan bankpapier bij zich staken, werd ook hij met touwen vastgebonden. Na de aftocht van het trio kon de heer Scheperkamp zich tamelijk ge makkelijk bevrijden. Hij sloeg alarm en lichtte zijn superieuren in. Van de daders is inmiddels nog geen spoor ge- ders maakten zich in auto s uit de voe- vonden. te?: De overvallers droegen oogmask^rs De overvallers kwamen om ongeveer en over de mond nylonkousen. Boven- vier uur de woning binnen. Zij hebben dien waren zij gehandschoend. Uit op- geen deuren of ramen geforceerd, maar merkingen die zij maakten bliikt wel maakten bij hun entree wel zoveel ge- dat zij met de situatie ter plaatse op de stommel dat de heer Scheperkamp er hoogte waren, wakker van werd. Hij stapte zijn bed buitenlandse zaken op, met de herhaalde eis dat Barghoorn zou worden vrijgela ten. De Russen draaiden er opnieuw om heen en de Amerikanen besloten toen uit protest de bijeenkomst in het vriend schapshuis te boycotten. Ook in Amerika zelf wordt fel gerea geerd op de kwestie-Barghoorn. Op het ogenblik reist er een Russische goodwill- delegatie door de V.S. Vele universiteiten hadden de groep Russen uitgenodigd voor een bezoëk. Stuk voor stuk laten de gast heren de Russen nu koeltjes weten dat ze de uitnodiging als ingetrokken be schouwen. De Russische pers doet daar heel ver ontwaardigd over. „De Amerikanen zet ten een ijzeren gordijn om onze mensen heen", zegt Tass boos. Overigens is het merkwaardig dat radio Moskou en de kranten in Rusland de verklaring van Kennedy, dat Barghoorn volmaakt on schuldig is aan spionage, hebben bekend gemaakt. Er werd geen enkel commen taar op gegeven. Steinbeck heeft gisteren Rusland ver laten. Bij zijn vertrek herhaalde hij zijn felle protest tegen Barghoorns arrestatie. (Steinbeck geldt in Rusland voor een „progressief auteur", in wiens boeken het communistische regime een veroordeling van het kapitalisme ziet). De stryd om de macht in de Iraakse Baas-party is geëindigd in een overwin ning van vice-premier, minister van voorlichting en partyleider Ali Saleh Saadi, die echter zelf ook niet zonder kleerscheuren uit het politieke strydge- woel is gekomen. Saadi werd drie dagen geleden ge dwongen uit Bagdad te vertrekken. Doch nu zijn tegenstanders zelf uit Irak zijn verbannen, ziet het ernaar uit dat de weg vrij is voor een terugkeer van Saadi. Overigens moet hij nog tot nader order in Madrid blijven. Saadi krijgt nl. niet meer de macht over de Baas-partij, daar de Syrische en Iraakse opperste leiders ook aan de door hem geleide groep de macht hebben ontnomen. De onttroning van Saadi c.s blijkt ook uit het besluit der leiding om binnen vier maanden verkiezingen te doen hou den, waarbij de Baath-leden de partij functionarissen van hoog tot laag zullen aanwijzen. De positie van Iraks president, veld maarschalk Abdel Salan Arif, van huis uit een gematigd man en geen lid der Baas-partij, schijnt nu geheel in de lucht te hangen. Volgens Baas-kringen zal hij worden uitgerangeerd, daar de partij geen behoefte meer heeft aan een „fagade-leider". Er gingen gisteren hardnekkige ge ruchten als zou Arif per vliegtuig aan gekomen zijn in Bieroet, de Libanese hoofdstad. FIJNE GEKOOKTE WORST VERlBPeiLJK LEKKeK' ANTON HUNINK besteedt en zbrg aan dan wordt naar buiten toe toch één standpunt uitgedragen, zei hij. Hij gaf een overzicht van de financiële resultaten die de K.L.M. tot dusver dit jaar heeft geboekt en aan de hand daar van betoogde hij, dat de K.L.M. wel de gelijk een onderneming met toekomst kan zijn. Maar dat kan alleen, zo liet hij weten, wanneer alle personeelsleden zich aan de orders van de directie houden. Neen" Na zijn toespraak vroeg een der hogere leden van het grondpersoneel het woord, maar mr. Albarda weiger de dit beslist. De bijeenkomst werd daarop wat abrupt besloten. Er wa ren ongeveer 19 gezagvoerders on der het in een grote kantine verza melde personeel. De gezagvoerders hebben de toespraak van de presi dent-directeur namelijk geboycot. Het korps telt 275 leden. Na de toespraak is directeur E. H. LariVe, grapjes makend tegen journa listen die hem in de vertrekhal achter volgden, van Schiphol naar Curagao ver trokken. In de vertrekhal liet de heer Larive zich tot een kort gesprek met de jour nalisten verleiden, waarin hij als nieuw tje vertelde, dat de voorgenomen reis van mr. Albarda naar Venezuela, die vrijdag zou beginnen, niet doorgaat. Als reden daarvoor gaf hij de verkiezingen die daar voor de deur staan. Naar bekend bestaat er tussen de Ve nezolaanse luchtvaartmaatschappij Viasa en de K.L.M. in het Caraïbisch gebied, nauwe samenwerking. Of die samenwer king op de helling komt is niet bekend. „De besprekingen van de K.L.M.-dele- gatie zijn nu uitgesteld tot midden ja nuari", aldus de heer Larive. Gevraagd of het waar is dat hij binnen enkele maanden „als de rust is weerge keerd, de K.L.M. zo geruisloos mogelijk zal verlaten", zei de heer Larive, zich even vertrouwelijk voorover naar de journalisten buigend en achter de rug van zijn hand sprekend: „Laat ze maar kletsen". De heer Larive gaat in Curagao (on der anderen met premier Jonckheer) praten over het oude plan tot oprichting van een Antilliaanse luchtvaartmaat schappij. Premier Jonckheer heeft daar voor al vaak zijn best gedaan. Of er iets van het plan kan komen is zeer twijfel achtig. Het zou ongetwijfeld een maat schappij worden die met verlies werkt en de K.L.M. kan zich bepaald niet per mitteren daarin deel te nemen. In deze zaterdagkrant twee pagina's sport: HOCKEY Een interview met mevrouw Len Nolte-Martens, de captain van het Nederlandse dameshockeyteam. VOETBAL Een beschouwing over het succes van de „Bundesliga", een verslag van de wedstrijd Santos-Milaan ende moeilijkheden bij RBC. WIELRENNEN Een artikel over het succes van de Nederlandse renners in de grote etappe- en klassieke wedstrijden. AUTOMOBILISME Een actueel onderwerp: de pseudo- sportwagen. SKIËN Een reportage over een rage in Japan: zich van een berg laten val len En daarnaast talrijke andere actualiteiten. (Advertenties) walkmaar SPECIALE GESCHENKEN ETALAGE aan de Catharinastraat 4 Vlot leverbaar. voor waoafamt oft^fn bes:

de Stem | 1963 | | pagina 1