Wat gebeurt er met de „Bredase vier Meningsverschil in directie bijgelegd Feilloos systeem (roestige haak leverde duizenden op SOEKARNO NU OOK PREMIER Paleis van president beschoten Variatie op een Aanhang van El Saadi roert zich Opstand in Kabylië geëindigd Mr Gieben had nauwelijks iets te doen 12 dieetboeken DAGBLAD VOOR ZEELAND Beroving in een handomdraai KAMER VRAAGT SCHOLTEN: Gratieverlening zaak van Kroon I p™eSrLIe7nEJngevaT0daVterSaSne 24* te-TzSfi11 Hut in de schubert! Opklaringen Onzekerheid DUITSERS (MET DRIE TON OP ZAK) IN JAPAN De opslandigen KLM HEEFT NU RUST NODIG Schoolmelkmotie werd verworpen Geweldige explosie in kernwapen fabriek Oud-soldaat kent handig kunstje met gokautomaat Veel wijzigingen in kabinet iet niets af aan ieders verant- ïur en van die zijner kinderen. IU3e JAARGANG Mo. 244jo Voor GodKoningin en Vaderiui DONDERDAG 14 NOVEMBER 1963 vel- der e 'rijs van van die Hil- be- ïaal en van Vredesapostel in het Oer woud, door Hermann Hage- dorn. Uitgave La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Prijs 11,90 geb. Leven en wer ken van Albert Schweitzer. Reeds verschenen in vele landen, o.a. Amerika, Enge land en Duitsland. „Op de zelfde meesterlijke manier die al zijn geschriften en biografieën kenmerkt, te kent prof. Hagedorn de grote figuur A. Schweitzer", zegt de pers. Het laat zich als een roman lezen. )eze and ver- ees- itte! lec- ave: tfer- ïde- Sla dood, die zwerver! René Bink. A. J. G. Streng- holt N.V. - Amsterdam. De dooltocht van een zwerver door de harde maatschappij van nette burgers, 8,90. Crozdana Olujic: Geteister de Jeugd. De schokkende le vensroman van een vroeg rijp meisje, dat vertelt: „Conventies e.d. betekenen weinig voor mij". Telstar Pocket ƒ4,90. Uitgave: We reldbibliotheek N.V. Ver krijgbaar bij uw boekhande laar. De Jeugd op eigen wieken, deel II, door Jan de Vries. Uitgave La Rivière Voor hoeve, Zwolle. Prijs geb. ƒ6,90. Een nieuw boek naar het laatste hoorspel over het gezin De Wit. Wie kent ze niet? Vader en moeder De Wit, Annie en Bert, Willem en Els, tante Bets en., na tuurlijk Maartje. Paul Gallico: Wolkbreuk boven Zalano. Een circus in nood. Liefde en honger doen hun werk onder de arties ten en de menagerie. Een opwindende roman, zoals alleen Gallico die schrijven kan. Geb. 8,90. Uitgave: Wereldbibliotheek N.V. Ver krijgbaar bij uw boekhande laar. Dick te :ste- illes aoet ►gde de het acht ioek Fo- 'rijs nal- be ken. de >eld, het we verij Ing. be- >to's ezin cep- elk ?oor and. N.V. ver- kele beid elen llen iede re- llit- Ï.V., Een )ok- re- aale de >no- Dnd. 3oe- ter- eel- en en slijk en Lden tpa- en Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Ma? Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, exel. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) RADICALE IRAKEZEN 1 VERLOREN OPSTAND He „pijpleidingenstaat" Irak bevindt zich sedert gistermorgen weer in een crisistoestand. Volgens schaarse en nog erg vage berichten die door reizigers werden meegebracht, hebben opstandige eenheden van leger en luchtmacht grond- en luchtaanvallen in het hartje van Bag dad ondernomen. Onder meer zou het paleis van de Iraakse president met straalvliegtuigen zijn aangevallen, terwijl het zwaar versterkte gebouw waarin het ministerie van defensie gehuisvest is, een tijdlang zou zijn belegerd. De 41-jarige mej. A.T. B. uit Voorburg, is in een gangetje ach ter een winkelgalerij in Den Haag in enkele seconden door een on bekende man beroofd van bijna 1000. Mej. B., die cheffin is van een wolzaak in de winkelgalerij, ver laat gewoonlijk het laatst de win kel. Zij neemt dan de opbrengst van die dag -met zich mee. In dit geval bedroeg dit f 625. Zij had het geld met nog f 300 eigen geld, een spaarbankboekje en een paspoort in een tas, die zij aan het stuur van haar fiets hing. Mej. B. zette haar fiets in een gangetje even tegen de muur om de deur van een binnenplaats te sluiten. Toen zij haar fiets weer pakte was de tas verdwenen. Er was niemand te zien. De tas is (zonder geld) teruggevonden op de binnenplaats. „Juliana Regina" 1958-1963 Uitgeverij Hollandia N.V., Baarn. Prachtband. Geb. 12,50. Circa 500 mooiste foto's van het Ko ninklijk Gezin met verkla rende tekst en belangrijke gedeelten uit redevoerin gen van H.M. Koningin Ju liana. (Van onze parlementaire redactie) Mr. Scholten, van staatssecretaris van O. K. en W. bij is C.H.U. gepromo veerd tot minister van Justitie, is giste ren bij zijn eerste begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer een vriendelijk wel kom ten deel gevallen. De Kamer liet intussen wel blijken dat zij op het ge bied van de wetgeving van mr. Scholten een grotere produktiviteit verwacht dan van zijn voorganger, minister Beerman. Hoorn in zakformaat door L. Stilma. Nederland se en Engelse tekst. 16 pa gina's foto's. Uitgeverij Hollandia N.V., Baarn. Ing. 2,90. Voor vreemdeling en ingezetene. Wie Hoorn nog niet kent vindt hierin een gids over de samenleving j in deze stad en hoeveel fa- f cetten dit oude kleinood aan de Zuiderzee de toe- schouwer kan tonen. De bevalling Het wonder der geboorte, foto's Ronald Sweering. Uitgave L. Staf- leu Zoon, Leiden. Prijs geb. 6,90, ing. 5,90. Een prachtig fotoboek met 33 bijzonder mooie afbeeldin gen die het gehele beval lingsproces weergeven. Een indrukwekkend album met korte beschrijvingen bij de foto's. Een heel apart ca deau! Dit boek vliegt weg! HET HAAGSE gerechtshof heeft de 23- jarige Haagse student, jhr. P.C.W.A. van E. veroordeelt tot zes weken gevangenis straf met intrekking van het rijbewijs gedurende vier jaar. omdat hij te Rotter- ..voor de grap", zoals de student verklaarde, met een door hem bestuurde auto de stoep was opgereden om voet gangers aan het schrikken te maken. Bij deze' „grap" werd een dame aangereden, waarna de student met gedoofde lichten doorreed. ,EEN HOOFDINGENIEUR van de Russi- "ne televisie is gearresteerd omdat hij ieer ^an veertig minderjarige meisjes een betrokken in orgieën van immorele HET CONFLICT tussen de Belgische re- ■Vvi'f1-11? en artsen in België is in een iHp staclium gekomen. Het meren- «et ^an artsen weigert het gesprek cte regering (over de hervorming de ziekteverzekering) voort te zet- Slank zyn begint met *P* pels (ingeleid door de Pi* recteur van het Voorlid' tingsbureau voor de voe* ding, prof. C. den Hartog)- Populair-medisch. Uitgave van Bigot Van Rossuib n.v., Blaricum. Prijs ƒ5,95. Zonder hongerlijden, zonder medicamenten uw overtol lige ponden kwijtraken. Normaal eten, geen extra kosten. De enige natuurlij ke manier om uw ideaalge* wicht te bereiken en te be" houden. Vele smakelijk menu's zijn opgenomen. i cpn met kracht bij de Rus- óp Am! 'ï6 tegen de arrestatie van Iriip in Mi anse hoogleraar Barghoorn, IschulHi^l u vert°efde. De Russen be- Irieens wl? in het erg vage ove" 11 igens, van spionage. "lenLrH?UDIEi^;BAKKER heeft de Tol- haar viriïf°!i gekregen. De prijs is I oeuvre °P grond van haar gehele nen eeit gisteren premier Marij- hond adhesie betuigfmer0, ,w?arin de zitter mr BftntL, wat zijn voor- inhalen vat? de ach 1^- 0ve^ h?t ring van latrpro acht^r,stand in salarie- Rn Twee JSJSS "S- IDE rho AMSTERDAMSE centrale recher che heeft de 25-jange magazijnbediende een U." *1 hoofdstad gearresteerd die circa m T.erl^n met ec" waarde van 10 J™11® bij zich had, welke hij op 8 november gestolen had uit cie woning Slank worden door gezond eten, Birchner Benner. Uit geverij De Driehoek te Am* sterdam, ƒ4,50. De beroem de Birchner Benner metho de met o.a. gymnastiekoefe ningen voor het behoud van de slanke lijn. Seizoenen-kookboek - Mar- tine Wittop Koning. A. J. G- Strengholt N.V. - Amster dam. 8,90. Een nieuwe cu linaire gids met een bijzon' dere praktische indeling volgens de vier jaargetijden voor een doelmatiger voe ding. ^fLf,,e™achting medegedeeld d°or i» u i geldlg vanavond: Ijn het noorden krachtige westelijke I* «ind, met buien die van onweer ver- *.ezeld kunnen gaan. Elders opkla- r,nKen en over het algemeen droog I; Weer. Weinig verandering in tempe- I; ratuur. I* Vandaag: zon onder 16.52 uur. Maan I* onder 16.37 uur. Morgen: zon op 7.58 uur. Maan op 6.42 uur. Men zal u ongetwijfeld met uw vader vergelijken, waarschuwde mr. Baeten (K.V.P.), de zoon beweegt zich op het terrein waar de vader excelleerde. Zo als bekend is de huidige minister van Justitie een zoon van de befaamde rechts geleerde prof. Scholten. De Kamer was erg benieuwd wat de nieuwe minister van Justitie zal doen met de vier Duitse oorlogsmisdadigers, Lages, Kotalla, Aus der Fünten en Fi scher, die nog in Breda gevangen zit ten. Mr. Berkhouwer (V.V.D.) stak zijn me ning niet onder stoelen of banken. Hij noemde het ondenkbaar dat dit viertal reeds van de doodstraf gegratieerd, nog verder gratie zou ontvangen, dat wil zeg gen op vrije voeten zou worden Éfesteld. Mr. Kranenburg (P.v.d.A.) sprak zich ongeveer in dezelfde geest uit. De woord voerders van de overige grote fracties stelden zich evenwel op het standpunt, dat waar de gratieverlening een zaak van de Kroon is, de Kamer zich van be ïnvloeding dient te onthouden. Achteraf kan men altijd nog de minister van Jus titie ter verantwoording roepers Misschien kan mr. Scholten vandaag, als hij de Kamer beantwoordt, iets meer vertellen over zijn zienswijze ten aan zien van de gratieverlening van de be trokken vier Duitse oorlogsmisdadigers. De Kamer wil ook weten wat de mi nister denkt van het moeilijke probleem van de spijtoptanten. Men verwacht van hem op dit stuk een soepel, christelijk beleid. Mr. Scholten zal er voorts voor moeten zorgen dat een aantal gevange nissen gemoderniseerd wordt. Er waren nogal wat klachten over de huisvesting van gevangenen. De proef, die justitie gaat nemen met weekeindstraffen voor kort-gestraften, kreeg een welwillend onthaal. Er werd natuurlek ook weer veel gezegd (opleiding, werving en op treden) over de politie. Mr. Berkhou wer (V.V.D.) zwaaide lof toe aan de agent in Breda die enige tyd geleden in het nieuws is gekomen door de uiterste zelfbeheersing, die hij aan de dag heeft gelegd by het optreden tegen gevaarlijke twistzoekers. Kunnen gepensioneerde politiemensen niet doordienen?, informeerde mr. Bae ten. Dat zou, dacht hij, een middel kun nen zijn om te voorzien in het tekort aan politiepersoneel. Ds Abma (S.G.P.) pleitte voor weder invoering van de doodstraf. Het telefoon geheim werd ter sprake gebracht door de P.S.P.'er Slotemaker de Bruine. Alleen de rechter mag. vond hij, toestemming geven voor het doen afluisteren van tele foons. Boer Harmsen tenslotte vroeg een verbetering van gevangenissen, met na me voor de ..honderden slachtoffers van de P.B.O.". Wat het telefoongeheim be treft eiste hij een radicaal verbod van het afluisteren. Uit radio-uitzendingen van de officiële zender in Bagdad heeft men afgeleid, dat de regering de toestand meester is geworden. De muiterij schijnt een ge volg te zijn van een reorganisatie van de in Irak aan de macht zijnde Baas partij. De partijleiding heeft de vice-premier Saleh el Saadi uitgestoten tot persona non grata verklaard, waarna deze ambts drager de wijk naar Spanje heeft geno men. Radio-Bagdad herhaalde gisteren voort durend oproepen aan de bewoners van de stad om normaal aan het werk te gaan. De oproepen waren speciaal ge richt tot het personeel van de nutsbe drijven, dat meteen het werk had neer gelegd toen de onlusten begonnen. Het feit dat radio-Bagdad in regeringshan den is, kan men als een gewichtige indi catie beschouwen voor het feit, dat de opstand op niets is uitgelopen. Het bezit ten van het nationale radiostation bete kent in een land als Irak dat men de situatie meester is, omdat de gehele communicatie in het land via de radio loopt. Radio-Bagdad werd gisteren dan ook beurtelings als propagandazender en als militaire bevelspost gebruikt. Radio-Bagdad meldde ook, dat pre mier Bakr de leiders van de natie heeft opgetrommeld voor een bespreking van de toestand. Volgens onbevestigde be richten heerst in Bagdad de staat van beleg. Er is ook een uitgaansverbod af gekondigd. Irak heeft de grenzen met de omrin gende landen hermetisch gesloten en alle telefoonverbindingen met het buitenland verbroken. De regering verkeert nog in het onze kere over de vraag welke aanhangers de vice-premier en drie andere wegge zuiverde Baas-leiders hebben. Zoals be kend heeft eerder in deze week in Syrië een kabinetsreorganisatie plaatsgevon den. waarbij in feite ook een zuivering in de top van de Baas-partij aan de orde was. Irak en Syrië werken nauw samen en er zijn dan ook Syrische Baas-leiders uitgenodigd voor een soort ronde-tafel- conferentie in Bagdad, waarbij zal wor den gesproken over de mogelijkheden om de vrede in de partij te herstellen. De verzoeningsconferentie is gister- De Westduitse politie heeft voorlopig het nakijken. De beide Duitsers, die met drie ton op zak naar ons land waren uitgeweken, blijken al hoog en breed in Japan te zitten. Dit meldde gisteren de Volkskrant. Zij hebben onder hun eigen naam, Werner Deus en Horst Schmitt, passage geboekt bij een reisbureau, vóór dat zij op het vliegveld van Düsseldorf de drie ton gingen stelen. Daarna zijn zij naar Schiphol gereisd, om vandaar een vliegtuig naar Tokio te nemen. De Nederlandse politie blijft naar de twee mannen uitkijken, omdat zij misschien ooit langs dezelfde weg, die zij gegaan zijn, willen terugkeren. avond begonnen, maar over resultaten werd nog niets gemeld. De huidige Iraakse regering is in fe bruari jl. zelf op een gewelddadige ma nier aan de macht gekomen, waarbij de toenmalige premier, Kassem, het leven liet. Kassem was trouwens ook al via een staatsgreep op het paard geholpen. Tegen het tegenwoordige bewind zijn al ver schillende acties ondernomen, doch zon der succes. Men snakt in het land naar algemene verkiezingen, omdat er dan misschien een democratische regering en een normaal parlement kunnen worden gevormd. De opstandige groep in de Baas-partij be staat voornamelijk uit jongeren, die ra dicale maatregelen wensen tegen alle reactionaire, communistische en defaitis tische elementen. Hun voorman was vice- premier El Saadi. De wrevel over zijn uitstoting heeft men in de Baas-partij niet op een normale manier kunnen weg nemen, hetgeen tot de opstand van gis teren leidde. De militaire leiders der opstandelin gen in Kabylië zullen een einde maken aan hun zes weken durende strijd tegen de regering in ruil voor amnestie. Alle politieke gevangenen, zonder uit zondering, zouden binnen een week wor den vrijgelaten; alle processen tegen van politieke misdrijven beschuldigde perso nen zouden worden geannuleerd of ge staakt; alle uit gevangenissen ontslagen personen of mensen die door de politie werden gezocht zouden in hun ambten worden hersteld; alle officieren en man schappen, in het bijzonder de militairen uit de vierde en zevende militaire dis tricten het grootste deel der opstandi ge troepen zouden weer op hun posten worden gezet. Volgens mr. A. H. C. Gieben, de gede legeerd commissaris van de K.L.M., die op verzoek van de minister van Verkeer en Waterstaat is gaan praten met de di rectie van de K.L.M., is er een streep gezet onder de meningsverschillen tussen president-directeur Albarda en directeur Larive. „Een directie voor wie zakelijke me ningsverschillen niet bestaan, is niet ge zond", aldus beantwoordde mr. Gieben de vragen van een verslaggever. „Er zijn altijd zakelijke verschillen. Die kunnen wel eens wat hoog oplopen en dat was bij de K.L.M. inderdaad enigermate het geval. Dit verschil van mening is naar buiten bekend geworden, maar u moet dat niet al te zwaar nemen". Resumerend deelde mr. Gieben mede, dat de minister hem vrijdag opdracht had gegeven met de K.L.M.-directie te gaan praten in een poging de geschillen bij te leggen. „Het woord bemiddeling was voor het gesprek, dat de minister mij vroeg te voeren, feitelijk al een te zwaarwichtig woord. De plotselinge ontwikkeling, waar bij het vliegend personeel het ver trouwen in de directie opzegde en het overleg opschortte, had tot ge volg dat maandagavond en dinsdag ochtend terstond allerlei besprekin gen in de boezem van de directie zijn gevoerd, die daarop het besluit nam: dan zetten wij onze menings verschillen opzij, dan staan wij una niem achter onze besluiten!" Naar bekend liet de directie dit dins dag door de K.L.M.-persdienst in een communiqué bekendmaken. (Zonder overigens te vermelden dat de éénstem migheid nog maar een traditie van en kele uren had. Red.). De directie ontmoette dinsdagmiddag in een bijeenkomst in het hoofdkantoor een zestal commissarissen, onder wie president-commissaris Den Hollander, de gedelegeerd commissaris mr. Gieben en (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 74 tegen 38 stemmen een motie van de socialist Lamberts verworpen, waar in de regering werd uitgenodigd haar besluit de schoolmelksubsidie (1,1 mil joen per jaar) af te schaffen, in nadere overweging te nemen. De heer Lamberts kreeg alleen de steun van zijn fractie en van de C.P.N. en P.S.P. Blijkens de stemverklaring van K.V.P.-woordvoerder mr. De Vreeze, zou den ook enkele K.V.P.'ers voor de motie stemmen. Naar verluidt zouden het hier betreffen de agrarische afgevaardigden Brouwer en Kolfschoten. Zij waren ech ter tijdens de stemming niet in de zaal aanwezig. De P.v.d.A.-motie kreeg tenslotte geen enkele K.V.P.-stem. MR. GIEBEN verzoend de secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat, mr. C. Vinkesteyn. „Op die bijeenkomst bleek mij, dat er voor mij nauwelijks een taak overbleef", aldus mr. Gieben. „In de vergadering is geconstateerd, dat aan bemiddeling geen behoefte bestond en dat heeft mij erg verheugd. Wij moeten thans rust hebben. Ik hoop dat onder de hele zaak een streep wordt gezet". Bij het slachthuis te Nijmegen werd een kalf aangevoerd, dat bij nadere beschouwing evenveel op een hert als op een koe leek. Zon der het te beseffen dankt dit kalf zijn leven aan het feit dat het de dochter is van een koe en een heus hert, want het werd voor de slacht gespaard. Of het er nu beter aan toe is staat te bezien, want het is verkocht ten dienste van het we tenschappelijk onderzoek HET HAAGSE gerechtshof heeft de 63- jarige W. B. B. en de 74-jarige C. S„ directeuren van een havenbedrijf te Rot terdam wegens belastingontduiking ver oordeeld tot vier maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf benevens de maximum geldboete van f 26.600, sub sidiair 100 dagen hechtenis. IN ZIJN WONING te Amsterdam is gisteren de oud-hoogleraar in het Ro meins recht en de rechtsgeschiedenis aan de universiteit te Amsterdam prof. mr. H. R. Hoetink, plotseling overleden. Hij was 63 jaar. De Westduitse politie heeft een Ameri kaanse oud-soldaat het land uitgewe zen omdat hij een groot gevaar op levert voor de gokautomaten. De vroe gere soldaat, de 39-jarige Daniel Robiba, zegt dat hy in drie jaar tijd. 95.000 dollar (ruim 340.000 gulden) winst heeft gemaakt uit gokautomaten van het Amerikaanse leger en de luchtmacht in West-Duitsland. „Maar het werkelijke be Irag moet nog veel hoger zijn" heeft de politie in Wies- baden laten weten, oen Robiba gearresteerd werd vond men in zijn auto een bedrag van 3500 dollar.en een lange roestige meta len haak. Heel bereidwillig gaf Robiba daarna in de onderofficiersclub in Darmstadt een demonstratie hoe hij met die haak de gokmachines van hun inhoud ontdeed. Onder het spie dend oog van vele politiedeskundigen koos hij drie van de tien daar opge stelde apparaten uit en won in tien minuten tijd 110 dollar. „Ik heb een feilloos systeem ontwikkeld" vertelde Robiba later met trots. „Iedereen kan het leren, maar je moet natuurlijk wel jaren oefenen. Ik ben er twaalf jaar geleden mee begonnen en het duurde heel lang voordat ik winst begon te maken". West-Duitsland wil hem nu wel kwijt. Tot vanmorgen tien uur heeft Robiba de tijd het land te verlaten. De politie zal hem tot de grens of tot in het vlieguig begeleiden. Men denkt dat hy naar Zwitserland zal gaan. Volgens de politie moet hy daar op een bank al een reusachtig ver mogen, volgens zyn feilloze systeem byeengegokt, klaar hebben voor een gemakkeiyk leven. De roestige haak zal wel een ere- plaatsje krygen in zyn huis. In de omgeving van San Antonio In dc V.S. heeft zich een geweldige ontplof fing voorgedaan in een geheime atoom wapenfabriek op de basis Medina. Direct na de ontploffing werd een enorme rook- j zuil waargenomen en op een afstand van 16 kilometer sprongen de ruiten. In de fabriek worden onderdelen van kernwapens gemonteerd, beproefd en ge repareerd. Daartoe behoren zowel explo sieve en radioactieve materialen als elek tronische en mechanische onderdelen. De ontploffing was in hoofdzaak ver oorzaakt door gewone explosieve stoffen, maar er waren ook splijtstoffen bij be trokken. Er bestaat echter geen gevaar voor besmetting heeft men gezegd. Er heeft geen kernontploffing plaatsgevon den. Hel uranium (radioactief) heeft zich waarschijnlijk als stof verspreid. Over de totale omvang van de schade of mogelijke slachtoffers is nog niets be kend. De tnt ontplofte toen drie arbeiders bezig waren deze gevaarlijke stof in een speciale tank, een „iglo" te laden. De mannen zagen een lichtflits en rendeh weg. De tank ontplofte, maar zij werden slechts licht gewond. Er waren verscheidene duizenden ton nen tnt opgeslagen in de tank. Dat de mannen slechts licht gewond werden, danken zij aan het feit, dat de iglo zo is gebouwd dat bij een ontploffing eerst het dak er afvliegt, waardoor de kracht van de explosie naar boven is gericht President Soekarno heeft giste ren een aantal wijzigingen in het Indonesische kabinet aangebracht. Hij treedt nu zelf: als premier op en benoemde drie vice-premiers. Minister van buitenlandse zaken, Soebandrio wordt de tweede man in het kabinet met de titel van eerste vice-premier. Soebandrio behoudt de portefeuille van bui tenlandse zaken. De afdeling West- Irian, die tot dusver onder Soe bandrio ressorteerde, is vervallen. De reorganisatie is een gevolg van het overlijden van premier Djoe- anda. Nieuwelingen in de regering zijn de ambassadeur van Indonesië in Moskou. Malik, generaal Sadikin, die tweede plaatsvervanger van de marinebevelheb ber was, en de directeur van de Indo nesische staatsbank, Moedadalam. Malik wordt minister van handel in de plaats van dr. Soeharto, de lijfarts van Soekarno, die een lager gewaardeerde functie als minister voor de nationale ontwikkeling heeft gekregen. Generaal Ali Eadikin, die Russisch spreekt en een groot aandeel had in de aankoop van Russisch marinematerieel, heeft het mi nisterie van zeeverbindingen toegewezen gekregen. Hij vervangt Abdoel Moetalib, de enige minister die niet in het nieuwe kabinet terugkeert. De leider van de communistische par tij, Aidit, zakte op de ministerslijst van plaatsvervangend vice-premier naar de post van gewoon minister in zijn functie van vice-voorzitter van het raadgeven ds volkscongres. Blijkbaar ter compen satie heeft de communist Loekman, vice- voorzitter van de communistische partij, een functie als gewoon minister gekre gen. Generaal Nasoetion, de Indonesische minister van defensie en chef van de generale staf van het Indonesische leger, is uit Djakarta vertrokken voor een reis van drie weken naar Moskou, Belgrado, Parijs en Washington, op uitnodiging van de regeringen van deze vier landen. De reis van Nasoetion houdt verband met wapenaankopen voor de Indonesi sche strijdkrachten. De Indonesische minister van justitie Sahardjo, is gisteren op de leeftijd van 54 jaar overleden. De oorzaak van zijn dood is nog niet bekendgemaakt. Sa hardjo werd in maart 1962 benoemd tot minister van justitie en eerste vice- minister van binnenlandse zaken. Sinds 1959 was hij vice-minister van justitie. (Advertenties) Grijs is altijd goed House heeft in het altijd goede grijs bv.: donkergrijs kamgaren flan nel kostuum 179,50 Langharige overjas, met klein ruitdessin. Het totaal i vertoont een middengrljze tint. Raglan model. 219.50 VOOR MENSEN DIE HEI G0E0 BEKIJKEN

de Stem | 1963 | | pagina 1