Grote onrust onder vliegend personeel vrouw Tilburgse bekent gifmoord Strafvervolging tegen N.D.S.M. Veertigtal woonwagens moet verwijderd worden house of enaiand KLM weer (eens) in crisistoestand BulMl KOFFIE HUE coffeïnevrij y met hart voor uw gezondheid Vijfde poging had resultaat Nieuwe PTT- tarieven „Gepasseerd" Verdwijnt de draadomroep Grafici weer aan t werk POLITIE-INVASIE IN BREDA'S KAMP O ..li Ö1 Dreigend verzet van bevolking Opgeschort Waarom Wettelijk Voorstel Dr Soebandrio wordt premier van Indonesië DAGBLAD VOOR ZEELAND Lefèvre vraagt een Grondwetsherziening Zelfde weerbeeld JONGEN IN OUDE MIJN BEDOLVEN T03e JAARGANG No. 34434 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J- v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 aöWat) DINSDAG 12 J^OVEMBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraaf 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: (Jsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) VERTROUWEN IN DE DIRECTIE OPGEZEGD Het vliegend personeel van de KLM lieeft het vertrou wen in de huidige directie opgezegd. Dit is gisteravond in het Hiltonhotel te Amsterdam door het bestuur van de vereniging van KLM-vliegers in een persconferentie meege deeld. De vijf verenigingen van vliegend personeel treden gezamenlijk op. Deze verenigingen liebhen het voortzetten van het overleg met de directie opgeschort, „daar zij geen vruchten verwachten van gesprekken met een KLM-delegatie die steeds wordt gewijzigd". zame verbetering in de toekomst van het bedrijf merkbaar werd", r/nif/i „Dit heeft ten gevolge gehad dat het r HIII j Jt IS lil, vliegend personeel gezamenlijk alles in r nIV c/u vFfj het werk heeft gesteld om een verbete- Y TI ring in deze situatie te bewerkstelligen", lllfflYl ïntPl aldus het communiqué. /(l/tl/t De besturen hebben zowel de directie als de raad van commissarissen van hun iifffr/)/i/)iwr/in ernstige bezorgdheid op de hoogte ge- Hl'|<~C I IClf1(1» C fl steld. Toen daarop bleek dat dit geen uitwerking had, hebben zij zich ten einde raad tot de hoogste instantie, de In een communiqué hebben de vijf ver- minister van Verkeer en Waterstaat, ge- enigmgen uiteengezet waarom zij tot wend. deze stap zijn gekomen. „Wij menen dat Om de urgentie van de kwestie te on- wij thans het publiek niet langer onkun- derstrepen is dit per telegram gebeurd, dig mogen laten van de ernstige onrust, De betrokken besturen zullen nadrukke- die sinds enige maanden onder het per- lijk vaststellen dat zowel de samenstel- soneel gegroeid is", aldus dit communi- ling van, als de samenwerking in de di- qué. „Het is duidelijk geworden dat een rectie geen onderwerpen zijn, waar per- interne machtsstrijd in de top van de soneel hoog of laag - zijn stem bij KLM de beleidsvoering ernstig beiem- zou dienen te laten horen. Er zijn echter mert. Het personeel acht dit een schok- grenzen aan de passiviteit van personeel kend verschijnsel, vooral nu een lang- op dit gebied. Met name betreuren zij De Belgische eerste minister Lefèvre heeft de drie grote partijen in het land verzocht in te stemmen met een herzie ning van de grondwet, die het mogelijk moet maken de kwestie van de betrek kingen tussen Vlamingen en Walen voor eens en voor altijd op te lossen. Het ver zoek van Lefèvre ging vergezeld van een rapport, opgesteld door een werk groep die vorig jaar de taak kreeg alle voorstellen ter oplossing van het Vlaams- Waalse probleem aan °en onderzoek te onderwerpen. DE OUDSTE broer van paus Paulus, die een hoge functie bij de Unicef bekleedt, woont vandaag in Den Haag een verga dering van de W.E.U. bij. Mr. Luns is voorzitter van de conferentie. EEN VROUW uit de Oekraïne is door Russische douaniers betrapt op het smok kelen van duizenden kruisbeelden, ver moedelijk uit Polen afkomstig. DE RUSSISCHE ruimtevaarder Nikola- jev heeft verteld, dat er in Rusland wordt gewerkt aan een ruimteschip dat be mande reizen naar Mars of Venus zou moeten ondernemen. De tocht zou jaren vergen. de oI£icier van justitie in TTtronht n L rijksrecherche de Utrechtse hoofdagent van politie H. J. K. aangehouden. De man wordt er van verdacht ontuchtige handelingen te heb- £?nn n» vfgdMmet vrouwehjke arrestan- rüs afgclegd° g hceft een bekent<= HONGAARSE bouwvakarbeiders te Fe- h„e.' westen van midden-Hongarije hebben 24 uur gestaakt uit protest tegen voor hen afgekondigde nieuwe arbeids- normen. Het plaatselijke dagblad de „Fejer Megyei Naplo", heeft de stakers verdedigd. DE NIEUWE Britse premier Alec Dou glas Home is tot leider van de Britse conservatieve partij gekozen. ALDO MORO, secretaris-generaal van de christen-democratische partij, heeft de opdracht om een nieuw Italiaans kabinet te vormen, aanvaard. De 50-jarige echtgenote O. H.- v. H. van de 55-jarige Tilburgse spoorwegarbeider C. Haneveer, die 11 oktober onder verdachte omstandigheden overleed, heeft na langdurige verhoren van de Tilburgse recherche bekend, haar man vergif te hebben toegediend. De vrouw, die op 2 november jl. te zamen met haar 20-jarige dochter M. en haar 17-jarige zoon H. werd aangehou den, blijft ingesloten. De beide kinderen zijn gistermiddag om 4 uur vrijgelaten. Het drama heeft zich op de elfde ok tober 's avonds laat afgespeeld in de wo ning van Haneveer, Nijverstraat 84 te Tilburg. De man werd na het drinken van een kopje koffie onwel en overleed nog voor medische hulp aanwezig was. In het kopje werden sporen van het zeer giftig insektenbestrijdingsmiddel Para- thion aangetroffen. Ditzelfde vergif werd ook bij sectie in het lichaam van de man gevonden. Gebleken is dat het tussen man wer^v*TrSacllt'ng medegedeeld door !lat. K.N.M.I., geldig tot vanavond: Geleidelijk naar zuidwest krimpende i,,' '"evoer van minder zachte m lucht. Af cn toe een bui. Geen vcr- ;'ndpnnsi'n van betekenis. Vandaag: zon onder 16.55 uur. Maan onder 16.03 uur. I M°rgen: zon op 7.54 uur. Maan op t 4.28 uur. (Van onze parlementaire redactie) Minister van Aartsen (Verkeer en Wa terstaat) heeft de Tweede Kamer in de memorie van antwoord op de P.T.T. - begroting een overzicht gegeven van de belangrijkste nieuwe tarieven, waar van de invoering per l januari 1964 in overweging is. In het binnenlands verkeer kost het verzenden van gedrukte stukken (uitge zonderd nieuwsbladen) 5 ct per 50 gram, pakjes (stukken boven 500 gram) minstens 60 ct. postpakketten minstens 100 ct. en postwissels t.m. f 25,- 35 ct. In het verkeer met het buitenland kost verzending van gedrukte stukken 8 ct per 50 gram. Per aantekening wordt 35 ct berekend en voor expresse bestelling 75 ct. Er zullen nog verdergaande verhogin gen dan de hier genoemde nodig zijn om tot een rendabele exploitatie te ko men. Het stortingsrecht voor de post cheque- en girodienst denkt de minister te verhogen tot 20 cent. Het formaat van de afrekening wil hij aanmerkelijk ver kleinen. Naar verluidt heeft de commissie- Goedhart in zijn rapport over de rechts positie van de P.T.T. de minister gead viseerd aan de P.T.T. de rechts positie van een N.V. te verlenen om meer bewegingsvrijheid te verkrijgen. De P.T.T. zelf en het ministerie van Verkeer en Waterstaat wilden hierop geen commentaar leveren. Eerst I moet de P.T.T.-raad advies uitbrengen. en vrouw al lang niet boterde. De vrouw heeft tegenover kennissen wel eens uit gelaten dat haar man zou gepoogd heb ben haar met chocolade, waarin ratten vergif was verwerkt, te vermoorden. De vrouw op haar beurt had, naar aangeno men wordt, sedert augustus 1962 al vier pogingen ondernomen haar man te do den. Viermaal werd H. in het St.-Elisa bethziekenhuis te Tilburg opgenomen met ernstige buikklachten zonder dat ooit een aanwijsbare oorzaak daarvan werd gevonden. De verschijnselen die daarbij optraden, waren analoog aan die op de bewuste elfde oktober. het dat de mogelijke goede gevolgen van de vrij kostbare reorganisatie verlo ren dreigen te gaan in „touwtrekken om positie en taakverdeling in en rond de top van de K.L.M.". Het belang van de K.L.M. gaat hun boven alles. „Het belang van de K.L.M. eist speciaal in de huidige omstandighe den dat bovenvermelde machts strijd binnen de kortst mogelijke tijd wordt gestaakt. Niemands belang is echter gebaat bij het steeds opnieuw verwarren en in de knoop raken van een beleidslijn die rust en efficiënte organisatie ten doel had en thans ern stig dreigt te worden verstoord". De verenigingen hebben in concreto een motie van wantrouwen ingediend te gen president-directeur mr. Albarda en de K.L.M.-directeuren Van der Wal en Besangon. Voor directeur Larive zou de verklaring daarentegen als een motie van vertrouwen te beschouwen zijn. Als gevolg van een en ander zou thans de gedelegeerd commissaris van de K.L.M., mr. Gieben, de opdracht hebben gekre gen het conflict uit te zoeken en par tijen zo mogelijk tot elkaar te brengen. Dit wist „Het Parool" gisteren te mel den. Hoogtepunt van het conflict zou een directievergadering van de K.L.M. ge weest zijn gehouden op 12 oktober jl. waarbij de heer Schlingemann be noemd werd tot hoofd van de afdeling personeelzaken der K.L.M. Naar ver luidt zou K.L.M.-directeur Larive tegen deze benoeming gekant geweest zijn, maar door zijn mede-directeuren zonder voorafgaande waarschuwing zonder meer voor een voldongen feit zijn geplaatst. De heer Larive zou reeds verschillende malen door zijn mededirecteuren op deze wijze voor voldongen feiten gesteld zijn. De personeelsverenigingen wensen de heer Schlingemann niet als vakman te beschouwen. In de gevoelens van de per soneelsverenigingen speelt ook het feit een rol, dat president-directeur Albarda door zijn vele andere functies niet in staat zou zijn zich volledig voor de K.L.M. in te zetten. Aan mr. Albarda zelf wordt een uitlating toegeschreven waar in hij gezegd zou hebben voor de K.L.M. driekwart van zijn tijd beschikbaar te hebben. (Van onze parlementaire redactie) Minister van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) wil bij de behandeling van het vervolg-draadomroeprapport bezien of de draadomroep zal kunnen worden gehandhaafd, dan wel geleidelijk ge heel of gedeeltelijk dient te verdwijnen. Een tariefsverlaging van de draadom roep kan gezien het grote tekort niet worden overwogen. De N.V. Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij (N.D.S.M.) te Amsterdam moet zich op 29 novem ber voor de economische politierechter in Amsterdam verantwoorden voor het geven van een extra uitkering zonder toestemming van rjjksbemiddelaars en het overschrijden van de wettelijke maxima voor de uurverdiensten. De officier van justitie mr. W. A. J. M. Smit heeft tot deze strafvervolging besloten na kennisneming van de pro- cessenverbaal die de looncontroledienst kort geleden heeft opgemaakt. De extra uitkering betreft volgens de N.D.S.M. een voorschot op een door een Zweedse klant toegezegde „fooi' van f 200.000 als een voor zijn rekening in aanbouw zijnd schip op tijd wordt afgeleverd. De twee ton wordt over het N.D.S.M.-personeel verdeeld. Bij de behandeling van de strafzaak tegen de A.D.M. heeft mr. Smit reeds medegedeeld, dat het percentage van de loonsverhoging bij de N.D.S.M. nog boven de percentages van de A.D.M, ligt. Het commentaar van een Amster damse woordvoerder: „Als Marx, Troel stra, Schaepman en Sinterklaas het konden horen, dan zouden ze zich in hun graf omdraaien". De staking bij het N.R.C.-concern in Rotterdam, die vrijdagmiddag uitbrak onder een deel van het technisch per soneel, is opgeheven. De nachtploeg ging om twaalf uur gisternacht in zijn geheel aan het werk. Het Algemeen] Dagblad en de Rijn en Gouwe, die bei de op de N.R.C.-persen worden gedrukt, konden derhalve gisteren normaal ver schijnen. Het grafisch personeel bij de druk kerij „Het Vaderland" dat vrijdagmid dag in staking ging, is gisteren ook weer aan het werk gegaan. De in dit bedrijf vervaardigde dagbladen „Nieu we Haagse Courant", „Nieuwe Leidse Courant", het dagblad „Cobouw" en „Het Vaderland", die vrijdag en zater dag in beperkte omvang bleven ver schijnen, kwamen gisteren weer nor maal uit. Het voor gisteren voorziene beraad in het georganiseerde overleg in amb tenarenzaken tussen de overheid en haar personeel over de door dit perso neel aanhangig gemaakte voorstellen o.a. met betrekking tot salariëring, is op verzoek van de overheid aangehouden. Een nadere datum voor het overleg is nog niet bepaald. Het uitstel houdt, naar men meent te weten, verband met de goedkeuring donderdag jl., van het in het bestuur van de Stichting van de Arbeid bereik te akkoord. Het was al duister in het Bredase woonwagencentrum Driekonin genoordtoen op last van de ge meente pogingen in het werk werden gesteld een van de „over complete" wagens met geweld te verwijderen. Kort daarop werd van het verslepen afgezien. Vandaag zullen de maatregelen onherroepe lijk worden uitgevoerd, zo kon digde men maandag aan. (Van onze speciale verslaggever) „We laten onze vrouwen en kinderen midden op de weg gaan zitten. En we plakken op onze ruiten: Wij zijn uit Bre da verbannen. Laat ze maar eens prohe ren onze wagens weg te slepen. Wij zijn óók burgers met rechten en we moeten toch èrgens blijven. Praktisch nergens kunnen we nog staan. Dan hadden ze maar méér kampen moeten inrichten De bevolking van het regionaal woon wagencentrum „Driekoningenoord", aan de weg Terheijden-Breda, was maandag geladen. In allerlei hete termen gaf zij lucht aan haar verontwaardiging over een vrij plotseling besluit van de gemeen te Breda, die met massale politiedwang vijfenveertig wagens van het terrein wil de laten verwijderen, omdat dit streek- centrum maar een capaciteit van negen tig wagens zou hebben. Dat het zowel de gemeente Breda als de woonwagenbevolking ernst was, bleek in de namiddag, toen enkele uren onder handelen nog niet tot het gewenste resul taat had geleid. Een kordon van een der tigtal politiemannen, omstreeks half drie 's middags gearriveerd, hoorde toen be daard de klachten en verwensingen aan, die vanuit een „rebellen"-wagen aan het adres van de autoriteiten werden ge uit, terwijl gemeentelijke functionarissen probeerden die wagen met een trekker weg te slepen. Meer dan vijftig man had zich in en rondom de wagen verzameld, Enkelen namen een dreigende houding aan. Een ketel kokend water en een nies werden zichtbaar bij de hand gehou den. Nadat negen wagens na veel heen en weer gepraat eigener beweging vertrok ken waren en de bewoners van drie an dere op erewoord hadden beloofd dat ze vandaag vóór twee uur vertrokken zou den zijn, werd tenslotte besloten deze keer nog niet tot geweld over te gaan. Een al aangekoppelde trekker van Bre da's gemeentelijk vervoerbedrijf werd weer van de sleep losgemaakt en de politiemannen rukten in. „Voorlopig heb ben we gewonnen", zei de bevolking, toen de laatste agenten al in het duister vertrokken. „Morgen zien we maar weer. Laat ze maar komen...." Zodra de politie arriveerde ont stond in het kamp een hele op loop. De bevolking was niet van plan werkloos toe te zien bij het verwijderen van medebewoners. Niettemin vertrokken er negen uit zichzelf, ofschoon even later weer vijf nieuwe wagens binnenreden.... Tot laat in de nacht is in „Driekonin genoord" over dit ingrijpen, nagekaart. Mensen die al jaren met de kampbevol king optrekken hopen het beste van de vandaag te nemen maatregelen. Want de gemeente is niet van plan de zaak te la ten voor wat ze is. Er blijven negentig wagens en de rest verdwijnt absoluut, tenzij er omstandigheden zijn die dat om redenen van menselijkheid tijdelijk ver hinderen. Waarom moest het zover komen? De voorzitter van de stichting regionaal woonwagenwerk Breda, wethouder W. van Boxtel, is er kort over. Per brief, zegt hij, hebben wij kort geleden laten weten dat dit centrum is ingericht op negentig wagens maximaal. Daar is bij voorbeeld het sanitair op berekend. En ook het maatschappelijk werk, dat hier bedreven wordt, kan meer wagens niet aan. Er zijn al maatschappelijk werk sters die over hun toeren zijn. We heb ben, aldus de heer Van Boxtel, de nood zaak benadrukt, dat het teveel aan wa gens op korte termijn zou moeten ver dwijnen. Daaraan werd toegevoegd, dat wij de bevoegdheid èn de opdracht heb ben deze wagens met de daartoe ge- eigende middelen te laten verwijderen, mocht aan het verzoek geen gevolg ge geven worden. Op de vraag waarom men de limiet met meer dan zestig wagens heeft laten overschrijden, alvorens op te treden, zei de heer Van Boxtel: „Tot heden was het voor ons moeilijk om in te grijpen". De oorzaak daarvan wilde hij niet noemen. Hij zei alléén: „Wij konden ons niet permitteren een echec te lijden. Pas nü was het mogelijk tot wettige maatregelen over te gaan". „Overigens is tot heden niemand in ge breke gebleven", aldus de heer Van Boxtel, die er prijs op stelde te verkla ren dat de burgerlijke overheid deze middag onbeschermd „Driekoningenoord" was binnengegaan. Naar de mening van de wethouder is dit woonwagencentrum niet te klein. Hij zei een kamp met een capaciteit van meer dan negentig wagens onhandelbaar te achten. Det wethouder gaf in hetzelfde korte vraaggesprek te kennen, dat men nog nauwelijks toe is aan een beleid inzake de eisen, waaraan de wagens moeten voldoen, willen ze aanspraak maken op een standplaats. Als er noodsituaties zijn hebben we de sociale plicht om te helpen, zo zei hij. Daarmee is ook reke ning gehouden bij het opstellen van de ontruimingslijst en ook toen de gemoede ren in het kamp oververhit dreigden te raken is, zo bleek ons, met enige sou plesse ten aanzien van aanvankelijk wei gerachtige woonwagenbewoners opgetre den. Eerst heeft de overheid twee wagens onherroepelijk willen wegslepen. Maar gezien de stemming en het gevorderde uur is men daarvan teruggekomen. Het optreden van de gemeentelijke overheid met steun van de politie is ge baseerd op de nieuwe woonwagenwet, waaraan men het recht ontleent op te treden als de maximumcapaciteit van een woonwagencentrum wordt overschreden. Die wet is blijkbaar nog niet zo lang van toepassing, want nog vorige winter hebben ook zo'n honderd veertig wagens in Driekoningenoord gestaan, zonder dat er ingegrepen werd. Of de beslissing van Gedeputeerde Staten in dezen te lang op zich heeft laten wachten is een vraag die onwillekeurig in verband werd ge bracht met het feit, dat eerst nu tot maatregelen werd overgegaan. Zoals de zaken maandagavond ston den is het zeker dat er vandaag wagens zullen worden weggesleept; waarbij de Bredase gemeentepolitie tegen eventuele ordeverstoringen zal waken. Juridisch is het mogelijk dat de wagens over de gemeentegrens worden gezet, waarna de bemoeienis van de Bredase politie uiter aard ophoudt. De gemeentelijke overheid meent dat de te verwijderen wagens nog wel ergens een standplaats zullen kun nen vinden, zij het dan niet in een regio naal centrum. Volgens de woonwagen bewoners is er die mogelijkheid nauwe lijks. Een van de woordvoerders stelde gisteren voor, het recht in zoverre in eigen hand te nemen, dat de bevolking zelf wel zou uitmaken wie er moesten vertrekken. In de eerste plaats de on wettige samenwoningsgevallen weren en dan de in feite af te keuren wagens er uit, zo luidde dit voorstel, dat overigens ook al om redenen van sociaal beleid niet is geaccepteerd. De Indonesische minister van buiten landse zaken is door president Soekarno aangewezen als opvolger van eerste mi nister Djoeanda, die vrijdagavond over leden is. Soebandrio zal de portefeuille van buitenlandse zaken combineren met die van de premier, aldus is meegedeeld door een woordvoerder van het Indone sisch ministerie van buitenlandse zaken. In het noordelijk gedeelte van New Jersey (V.S.) is een 16-jarige jongen bij een instorting in een oude goudmijn on der tonnen rotsblokken, modder en wa ter bedolven. Voor het leven van de 16-jarige Harry van Dunk wordt gevreesd omdat bij red dingspogingen van de plaatselijke brand weer en vrijwilligers drie nieuwe instor tingen hebben plaatsgehad. Harry van Dunk was met drie andere jongens bij de 15 meter diepe mijnkra- ter aan het spelen, toen de grond onder hem wegzakte en Harry op de bodem van de met water gevulde mijnschacht viel. (Advertenties) U komt nooit tevergeefs House heeft kleding voor leder type, iedere leeftijd en elke gelegenheid. Jong of oud, slank of corpulent, House kleedt u altijd cor- reet. Zowel in het geklede ais het sportievere genre. Bijvoorbeeld: Harris-Tweed kolberts In roestbruine tinten. v.a. 89,50 Italiaans kostuum, in prachtig rubillio. v.a. 199,50 Franse winterjas van donkerblauw bouclé. 259,50 groot paft f2.30

de Stem | 1963 | | pagina 1