Eurotel Vrouwenpolder kan er komen Hulst blijkt een middeleeuws plein rijk te zijn t notaris te lenoemd WAT PROVINCIALE STATEN BETREFT: Hulst zet vaart achter zijn industrialisatie Zeeuwschvlaamse VVV boekte snel resultaten HfT Lijm hout met plezier en met CETAFLEX Personeel rijkskweekschool naar Europese school te Mol Goedkoop gas in west- Z.-Ylaanderen Voorzichtige opgravingen bij Dubbele Poort Groot avontuur Paradox Voorspel Schaken Middelburg 3 erker dan 2e EXAMENS HOOGWATER AT na WAAR? Vandaag Morgen arten om de verbeke-bokaal L Vrij stekelige woordenwisseling over oranjezon Behandeling van recreatierapport Zeeland verzet Munitieschip vlot getrokken Mlamol Enorme stijging overnachtingen kleinerwerkzamer. gemakkelijker in te nemen... PagblaD pej&ïeitt Monsterkranen voor Sloewerf van De Schelde Militairen van krijgsschool naar Hulst Drie auto's botsten bij Kapelle op elkaar In Breda „school voor brandweer commandanten DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 6 NOVEMBER 1963 1961 vertrok de heer Barbé ah daat-notaris naar Goes, op het kan van notaris M. S. Frantzen. Van lit gaat mr. Barbé naar Terneuzen: Randplaats waarover hij zich erg tigt, niet alleen omdat hij hier op 1 terrein is. maar bovendien omdat el verwacht van zijn notariaat in tder van de stormachtige ontwik- die zich in de kanaalzone aan ?spelen is. heer Barbé behaalde in zijn vrije e meestertitel. Nog maar kort ge studeerde hij af aan de rijksuni- eit te Leiden, waar hij in juli jl. e voor het doctoraal notarieel recht, sbenoemde notaris woont nog in igcn waar hij verschillende func- het verenigingsleven heeft. Zo is jent van het St. Josephziekenhuis e-voorzitter van de Stichting r.-k. bestuur voor Vlissingen en omge- gehuwd. Hij heeft vier Barbé en. zijn benoeming eindigt de waar- g van kandidaat-notaris J. Gijzeis neuzen. iet Ned. Koffiehuis te Middelbun.' eerste serie gespeeld uit de tweede van het driebandentoeriooi om de leke-bokaal. De andere twee se- /orden gespeeld op 11 en 16 no- ?r. De derde ronde wordt in twee gespeeld, op 7 en 9 december a.s. turn van de finale zal nog nader d worden gemaakt. rAGEN: d. Guchte-J. Smit 20-14 20-8. P. jk-J. W. den Hollander 20-13 20- de Bruyn-J. Goense 14-20 14-20. Jonge-H. Vermeulen 20-16 19-20. J. ,yter-A. de Munck 10-20 13-20. e tweede klasse A van de Zeeuw* laakbond werd de wedstrijd Mid- g 2 tegen Middelburg 2 gespeeld, slag was enigszins verrassend om- t derde tiental met 2-7 won. De illeerde uitslag was: N. Mast-D. nelisse 1-0. J. W. Muller-Holster Brouwer-H. Vermeule 0-1. C. M. .uyl-L. Kuyl 0-1. M. J. de Vries-M 0-1. W. Midavaine-P. Lodder 1-1 ier-H. Matena 1-0. H. Schot-P. de 0-1. n.o.g.-C. J. Rijks 0-1. ;ksuniversiteit utrecht aagd voor doctoraal geneeskunde r J. W. G. Jansen (Terneuzen). en, donderdag 7 november, gelden le provincie Zeeland de volgende iterst.: Hansweert 6.44 en 19-.17 'erneuzen 6.10 en 18.43 uur; Vlis- 5.45 en 18.13; Wemeldinge 7.13 en ur. ACHT Remoortere 14 uur Huish. vooil kverbeteringscommissie [NGEN mbra 20 uur West Side Story» 14 3 r 20 uur Het mysterie der *we ven, 18 j. d 19.30 uur West Side Story, 1* 3- 'XBURG 20 uur West Side Story, 14 j. ro 19.30 uur Sabrina, a.l» d 19.30 uur West Side Story, 14 1- LBURG 20 uur West Side Story. 14 J. ro 19.30 uur Mannen van staai- ar NGEN nbra 20 uur West Side Story, l* J NT Veemaes-Moorthamer 19.30 uur ïoudelijke voorlichting streek- iteringscommissie ORPE Cock 14 uur Huishoudelijke voor- ng streekverbeteringscommissie erpen 20 uur De neef uit het Qoste* De Staten van Zeeland zijn gis teren met 30 tegen 8 stemmen ac- coord gegaan met een herziening van het streekplan Walcheren, die de bouw van het al veelbesproken minstens dertig meter hoge Euro- tel in de duinen bij Vrouwenpol der mogelijk zal maken. Hoewel verschillende leden bezwaar hadden tegen „deze betonnen kolos in de prachtige duinenry by Vrouwenpol der" werd de discussie hierover volle dig afgeleid door een vry stekelige woordenwisseling tussen het P.v.d.A.-sta teillid Berenpas en P.v.d.A4-gedeputeer de jhr. mr. Schorer over de bestemming van het in de onmiddellijke omgeving van het waterwingebied Oranjezon ge legen gebied als kampeerterrein. De heer Berenpas meende dat in een straal van 400 meter rondom de water putten i.v.m. het besmettingsgevaar geen kampeerterrein mag worden aangelegd. Niettemin ligt er een kampeerterrein op een afstand van slechts 150 meter. Gedeputeerde Schorer antwoordde dat dit een zaak is van gemeentelijk beleid. Aan de hand van verschillende veror deningen van de gemeente Vrouwen polder kan aa nde bezwaren van de ge meente Middelburg, die het beheer over het waterwingebied heeft, worden te gemoet gekomen. ,,Als de voorschriften worden nagestreefd zullen er geen moei lijkheden optreden". Bovendien zal vol gend jaar bij de Staten een facet-streek plan voor de waterwingebieden in Zee land aanhangig worden gemaakt. Hierbij zal een strafverordening worden ge voegd. De heer Schoror vestigde er voorts de aandacht op dat de farmaceutische in spectie van de volksgezondheid en het rijksinstituut voor d edrinkwatervoor ziening geen bezwaren tegen de bestem ming als kampeerterrein hebben geop perd. De heer Berenpas, die wethouder van de gemeente Middelburg is en, per ongeluk, enkele malen ook vanuit die functie tot de Staten sprak, bleef op zijn ingenomen standpunt staan dat het kam peerterreinen haalde het bij lange na gelegd. Een voorstel zijnerzijds om het gebied rondom de waterputten tot een straal van 400 meter te vrijwaren van kam peerterreinen haalde het bijlange na niet. Het werd verworpen met 29 tegen 9 stemmen. Direct hierna werd gestemd over de gehele herziening van het streek plan. De stemmenverhouding (30-8) be wees dat de eerste tegenstemmers hun nederlaag ernstig genoeg opnamen om zich nu ook tegen het plan als geheel te keren. Vertrouwen Tegen het hoogbouwplan van Euro- tel werden min of meer ernstige bezwa ren geuit door de heren v. d. Peijl (CH) v. d. Zande (WD), Adelaar (SGP) en Meliefste (AR). Alleen de heer Adelaar woog zijn bedenkingen zo zwaar dat hij daardoor tegen het plan in zijn geheel stemde. De KVP-leden Van Geesbergen, Adri- aansens en Ruymbeke daarentegen lie ten zeer positieve geluiden over het Eu- rotelplan horen. Zij hadden het volste vertrouwen in de inzichten van de heden daagse architecten, meenden dat Vrou wenpolder de kans moet krijgen tot een modern recreatiecentrum uit te groeien en spraken alleen de hoop uit dat het G.S. inderdaad zal lukken een boule vardachtige ontwikkeling in deze kust strook te voorkomen. Wat de gedachte moderne vormgeving Vcfci het Eurotel betreft sprak jhr mr. Schorer nog als zijn mening uit dat bij een dergelijke ontwikkeling inderdaad waakzaamheid betracht moet worden maar dat „wij ook mensen van deze tijd moeten durven zijn". Heel blij De Statenzitting werd o.a. bijgewoond door burgemeester A. de Kam van Vrou wenpolder. Hij was natuurlijk heel blij met het besluit van de Staten hoewel hij „niet anders verwacht had". De Eurotel Holland N.V. zit al drie jaar lang te springen om te beginnen. „Het had niet veel langer moeten duren", aldus de burgemeester. Nu is het wachten nog op de rijksgoedkeuring. De lange tijd van voorbereiding in aanmerking geno men meent de heer De Kam te mogen verwachten dat die rijksgoedlkeuring met enige voorrang zal worden afgegeven. Wat de oppositie van de heer Berenpas betreft zei de heer de Kam: „Middelburg /ou het met alle investeringen daar voor het zeggen willen hebben. Maar er is een grens. Dit is een zaak van Vrouwen polder. Er zijn, wat het kampeerterrein betreft, maatregelen genomen om ex cessen te voorkomen. Trouwens: het kamp Oranjezon heeft een voorbeeldige accommodatie". Indien het voorstel-Berenpas aange nomen zou zijn zou het kampeerterrein Oranjezon hebben moeten verdwijnen. Burgemeester De Kam: „Het had niet veel langer moeten duren." (Van onze verslaggever) Zoals wij al eerder berichtten heeft de gemeente Hulst een fraaie brochure uitgegeven getiteld: „Hulst industrial! seert". Daarin wordt vooral de aandacht gevestigd op de mogelykheid van vestiging van middelgrote en kleine bedrijven op grondgebied van de ge meente Hulst. De koers die het gemeen tebestuur ol.v. burgemeester A. L. S. Lockefeer daarmee vaart strookt dus niet met de gedachte die provinciale en rijksoverheid hebben ontwikkeld over de industrialisering in Zeeland. Daarom ook zet Hulst grote vaart achter zyn plan nen. De ontwikkeling van Zeeland wordt van overheidswege geleid langs de as Sas van GentZierikzee en daarnaast nog op Walcheren waar de hoofdstad van de provincie is gevestigd. Vooral het oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen dreigt bij een dergelijke ontwikkeling in het slop te geraken. „Waarom wordt de ontwikke ling van Zeeuwsch-Vlaanderen niet ge richt op die van Brabant en wel op die van Zeeland? Het past waarschijnlijk niet in het plan voor Zeeland", aldus burge meester Lockefeer, die nog aanhaalde dat tegen het advies van E.T.I, en G.S. Terneuzen tot kern werd gemaakt. Hij wijt het aan de regeringspolitiek dat Zeeuwsch-Vlaanderen („Want Terneuzen is Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet", zei hij) achter móet blijven in de industriële ontwikkeling. Verspreiding van indus trieën over het gehele gewest had meer in de lijn der verwachtingen gelegen, omdat het gebied van Hulst vanouds de sterkste industriële aanzet is geweest. Wij denken hierbij aan de textiel-, vlas- en klompenbedrijven, waarvan de uit breiding nu door gemelde politiek wordt belemmerd. In dit bestek een lans breken voor de gemeente Hulst is bepaald niet zo moei lijk, omdat het Hulst aan niets ontbreekt om het vestigingsklimaat voor bedrijven gezond te maken. Er is al een flinke aanzet van de industrie en sinds de grenswijzigingen in 1961 biedt de ge meente meer mogelijheden omdat zij nu een grondgebied heeft van 600 ha. Er is een industrieterrein gecreëerd van 20 ha grond, gelegen aan de provin ciale en rijksweg. Bijzonder geschikt voor middelgrote en kleine bedrijven en toeleveringsbedrijven, die op grond kun nen bouwen die ongeveer 8 per m2 gaat kosten. Met het oog op de ontwikke ling van de kanaalzone waar diverse zware industrieën verrijzen, lijkt Hulst de ideale plaats voor toeleveringsbedrij ven, die, wanneer de wens van het ge meentebestuur in vervulling gaat, ook nog gebruik kunnen maken van de door trekking van het kanaal Terneuzen Axel—Hulst. „Men komt dus in Hulst niet in de Het personeel van de Rijkskweek school te Middelburg heeft tezamen met de echtgenoten een bezoek gebracht aan de Europese school te Mol in België. Deze school is gesticht ten behoeve van de kinderen van functionarissen van Euratom, Eurochcmic en het studiecen trum voor kernenergie. Om 10 uur kwam het gezelschap, dat met een tiental auto's om zeven uur 's- morgens was gestart, aan, na een reis van ongeveer 170 km. In het plaatsje Geel (bij Mol), waar de noodschoten van dit grote complex gebouwen staan, wer den zij welkom geheten door de direc teur van de Europese school, de heer B. Al. Omdat de reis iets langer geduurd had dan was voorzien, werden de be zoekers direct aan het werk gezet, waarbij een gedeelte een les in visueel en een ander in oraal verband bijwoon de. Zo hoorde en zag men een Duitse les, die gegeven werd aan Fransspre kende kinderen, die via beeld en band recorder door veel individueel en ge zamenlijk herhalen van het gesproken woord zodoende de Duitse taai een beetje machtig probeerden te worden. De Europese school bevat, zo vertelde ons het hoofd van de lagere school de heer A Libotton, een kleuterafdeling, een vijftal klassen voor lager onderwijs en zes klassen middelbaar onderwijs. Elk jaar wordt hier een klas aan toe gevoegd en in juli 1965 hoopt men de eerste eindexamens af te nemen, De school telt momenteel ruim 600 leer lingen men verwacht, dat dit zal toe nemen tot ongeveer 1000. (Advertentie) De kinderen die ver van school wo nen, worden met autobussen vervoerd, terwijl zij, die overblijven, tussen de middag soep of een of andere drank ontvangen. De school, die 42 docenten bevat, heeft leerlingen uit alle landen van Europa. Het Frans is wel de voertaal, daarnaast Duits en Engels, terwijl ook Nederlands gegeven wordt. Na de war me lunch genuttigd te hebben in een der grote kantines, waar in één uur tijds 1000 maaltijden kunnen worden ver. strekt, ging het gezelschap mee naar één van de ontvangzalen waar de heer Alnin een korte inleiding doel en wezen van deze school uiteenzette. Hierna werden vele vragen op hem af gevuurd door de docenten, die alle op rustige en geanimeerde wijze door de heer Al werden beantwoord. De directeur van de Rijkskweekschool, de heer M.J .Hage, was dan ook de tolk van alle aanwezigen, toen hij de heer Al dank zegde voor de ontvangst en de wijze, waarop de docenten zo vrij hadden mogen rondkijken in de vele klassen, die deze school bevat. De heer Hage overhandigde als dank hiervoor aan de heer Al een boekwerk. Ook de Rijksinspecteur van het on derwijs, de heer Vossen, die deze reis ook meemaakte, sprak zijn dank uit voor het gebodëne op deze bijzondere dag. Het gezelschap zette zich weer in de auto's en vertrok via Antwerpen en Putte huiswaarts, waarbij onderweg nog, als afsluiting van deze dag, gedineerd werd. rimboe te zitten, er is al wat", zei bur gemeester Lockefeer. „Nog teveel staart men zich blind op de zgn. ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen in casu het land van Hulst, maar wat voor mogelijkhe den liggen er niet in Beneluxverband. De industrie-ontwikkeling alhier moet ook gezien worden i.v.m. de industriali satie in het zuiden, met name het gebied tussen Gent en Antwerpen. De vrome wens blijft daarbij verbindingen over de Schelde. „Hiervan hangt ook Vlaande- rens contact met Noord-Brabant af. De slechte verbindingen met Zeeland zijn er immers oorzaak van dat Zeeuwsch- Vlaanderen door een venster naar Neder land kijkt maar een open* deur naar Bel gië heeft", zei hij. Naast Hulst als imf.ustriegemeente blijft de stad haar taak als woonplaats terdege"verstaan. Ten zuiden van de stad komt n.l. het industrieterrein, terwijl wo ningen (850) worden geouwd ten noor den en oosten van de oude kern. Een in elkaar overlopen van woon- en werkge bied is daarbij uitgesloten. Bovendien zal een bungalowpark worden gebouwd, o.m. t.b.v. industriëlen uit de kanaalzone. Het industrieterrein zal binnen vier maanden bouwrijp zijn gemaakt. Tegen die tijd zal de nieuwe aansluiting geven de verkeersweg in België nagenoeg vol tooid zijn. (Van onze verslaggever) De Zeeuwsch-Vlaamse Gasmaat- schappij en de E.B.E.S. te Brugge die respectievelijk Groede, Nieuw- vliet, Breskens en Sluis-Aarden- burg van gas voorzien, hebben hun tarieven met twintig procent verlaagd. Beide maatschappijen willen daarmee trachten de grote „klap", die het gebruik van aard gas teweeg zal brengen, op te van gen. Naar wij vernemen zouden beide maatschappijen voor zichzelf de mogelijkheid willen openen om meer gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen op hun gasnet aan te sluiten. (Advertentie) Het recreatierapport over Zeeland is van de agenda van de begrotingszitting van de Provinciale Staten gevoerd. Op voorstel van het Statenlid C. van der Peijl (CHU> hebben de Staten gister morgen besloten in het voorjaar van 1964 een aparte vergadering aan dit recreatie rapport te wijden. De heer Van der Peijl achtte het wense lijk dat Gedeputeerde Staten vóór die aparte vergadering een preadvies over de suggesties van het recreatierapport uitbrengen. Gedeputeerde jhr. T. Scho rer (P.v.d.A.) zei het juister en pretti ger te vinden dat G.S., alvorens tot de vaststelling van hun beleid over te gaan, geïnformeerd worden over de stand punten in de diverse Statenfracties. Het Nederlandse motorschip Marinus Willem van 600 ton, geladen met 300 ton munitie en onderweg van België naar Duitsland, is omhooggevaren op de Westerschelde nabij Hansweert. Gister morgen werd het. vlot getrokken door het Hansweert.se bergingsvaartuig Inkt vis en de pompmotorboot Haai, beide van het bergingsvaartuig L. Polderman. Schipper De Korte kon daarna zonder meer de reis hervatten, nadat de beide bergingsvaartuigen de Marinus Willem eerst de haven van Hansweert ter na dere controle hadden binnengeleid. Vitaminen zijn een weldaad voor de huid en beinrloeden de stofwisseling in zeer belangrijke mate. Medici bevestigendat gezondheid en aanzien van de huid door vitaminen behouden en fundamenteel verbeterd worden. Daar ons lichaam echter geen vitaminen vormt, verschaft Vitamol van buitenaf deze opbouwende stoffen, voorkomt daardoor vroegtijdige vermoeidheidsverschijnselen en garandeert een steeds goed verzorgd uiterlijk. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Voedingscrème groene tube) voor herstel en verzorging van de huid 's nachts. Dagcrème (blauwe tubeter bescherming van de huid overdag. Tube vanaf f4.25 (Advertentie) In het Hofzichttheater te IJzendyke heeft de contactcommissie van de West- Zeeuwsch-Vlaamse V.V.V. achtereenvol gende keer de najaarsvergadering gehou den. Op de door dit tweede lustrum wat feestelijk getinte vergadering waren een groot aantal genodigden onder wie de burgemeesters van omliggende gemen- ten, vertegenwoordigers van de PPD en ETI en voorts de directeur van de ANW de heer J. A. Risseeuw aanwezig. Na een verwelkoming door de voor zitter van de V.VV. IJzendijke, de heer J. A. de Does, gaf de voorzitter van de contactcommissie, de heer P. M. Hoste, een beeld van de betekenis en geschie denis van de 10-jarige commissie. Deze vaste organisatievorm der West- Zeeuwsch-Vlaamse V.V.V.'s. waarvoor de eerste stenen door de heer Hoste zelf werden aangedragen, is gestalte gegeven en uitgebouwd door de laatste directeur der provniciale W.V., de heer G. W. Os kamp, aldus de spreker d idee gegroeide waardering voor eikaars werk een der belangrijkste resultaten der samenwer king noemde. Belangrijk noemde de heer Hoste ook de aandacht die de afgelopen jaren is besteed aan het „achterland'" van de West-Zeeuwsch-Vlaamse kust- Zorg dal U altijd Norit bij de hand hebt (ook op reis) iOi.II tegen maag- en darmstoornissen NO-2 (Van onze verslaggever) De opgravingen bij de Dobbele of Bollewerkpoort te Hulst heb ben een uniek middeleeuws plein aan het daglicht gebracht. Naar wethouder P. J. Brands, onder wiens leiding de werkzaamheden staan, ons vertelde gaat het hier om een belangrijke vondst. Een dergelijk geconserveerd middel eeuws plein zou nergens in Euro pa terug te vinden zijn. Het his torische bezit van de vestingstad Hulst is er danig mee verrijkt. Momenteel wordt druk gewerkt aan de blootlegging van het middeleeuwse pleintje. Het is langs de middeléeuwse haven gelegen en er zijn inmiddels enkele meerringen en gaten voor aanleg- palen te voorschijn gekomen. Met de imposante torens en verder op de achter grond de beroemde iepen, wordt het plein, waarvan de naam nog niet bekend is, zeer aantrekkelijk en o.i. de aange wezen plaats voor manifestaties. Van bevoegde zijde vernamen wij dan ook, dat het niet uitgesloten is dat ter plaatse een openluchttheater wordt gecreëerd, welke gedachtengang ten zeerste toe te juiohen is. De blootlegging van de Dobbele of Bollewerkpoort geniet overigens natio nale en internationale belangstelling, niet alleen van toeristen maar ook van deskundigen. Zoals bekend is men in 1957 begonnen met het afgraven van een heuvel, waar onder een deel van de oude vesting werken werd vermoed. Nu, nadat er zo'n 40.000 kubieke meter zand is afgegraven, is een machtig brok middeleeuwse bouw te voorschijn gekomen. Duidelijk straalt er af hoe belangrijk Hulst in de middel eeuwen is geweest. In 1506 is men met de bouw van de water- en landpoort begonnen. In 1596, toen Albertus van Oostenrijk in de tachtigjarige oorlog Hulst op prins Maurits veroverde, werd een belangrijk gedeelte kapotgeschoten, om in 1620 tenslotte bij de aanleg van nieuwe vestingwerken geheel onder de grond te verdwijnen. Valbrug Het belangrijkste deel is inmiddels weer te zien en wordt gerestaureerd. Aan de hand van schetstekeningen van het kasteel van Beerse, even ten zuiden van Brussel, zal de poort weer van de originele valbrug worden voorzien. Het ligt verder in de bedoeling om de haven, die vroeger via de Saxhaven tot Kampen in de IJonte (Schelde) uitmondde, aan te sluiten op de gemeentelijke riolering. De twee poorten, die vanuit de richting Axel en Hulsterambacht toegang gaven tot Hulst, worden zoveel mogelijk bijge werkt, zonder hen historisch gezien ge weld aan te doen. Er is verder nog een 23 meter lange vluchtgang uitgegraven. Voor de restauratie worden stenen ge bruikt van de fundamenten van het kasteel van de Heren van Axel, dat zoals bekend enige tijd geleden is blootgelegd. Inmiddels heeft de heer Brands nu ook de plaats ontdekt waar het Kasteel van Maelstede moet hebben gestaan. In de Clinge-polder heeft hij enkele boringen verricht en de overblijfselen kunnen lo kaliseren. Het betreft hier particulier ter rein, zodat verwacht mag worden dat opgraving van de kasteelresten lang op zich zal doen wachten, of in het geheel niet zal gebeuren. OP DE FOTO: Een beeld van de opgravingen te Hulst. Op de voorgrond zijn arbeiders bezig het middeleeuwse plein bloot te leggen. De balustrade voor de brug (rechts) zal naar oorspronkelijke tekeningen worden vervaardigd. Links ziet men het toegangspoortje tot de ondergrondse gevangenis. plaatsen, dat nu dan iok in toenemende mate van het toerisme begint te profi teren. Tenslotte prees de heer J. P. de Regt die d'e provinciale V.V.V. leidt. De heer De Regt stelde in zijn toespraak voor een goede en grote toeristische fol der voor de gehele streek uit te geven, Over het afgelopen seizoen vertelde hij dat het aantal overnachtingen in Zee land sinds 1962 met 250.000 naar 2.500.000 is gestegen, waarvan West-Zeeuwsch- Vlaanderen volgens berekening van de heer De Regt er plm. 514.000 voor zijn rekening heeft genomen. De directeur van de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer, de heer J. A. Risseeuw sprak vervolgens over de activiteiten van de A.N.V.V. i.v.m. de verhoging van het budget en de bestem mingssubsidie van de A.N.V.V. De lande lijke vereniging wordt voor 90 gesub- sideerd door het ministerie van Econo mische Zaken en voor 10«/n door het be drijfsleven. Als twee belangrijke doel stellingen van de vereniging noemde de heer Risseeuw op de eerste plaats het aantrekken van vreemdelingen, en daar door vreemde valuta, en de leiding en coördinatie van de 450 plaatselijke V.V.V.'s. Tot slot antwoordde de heer Risseeuw op vragen uit de vergadering. De heren Gittenberger uit Bresens toonden een aantal dia's onder de tiitel „West- Zeeuwsch-Vlaanderen-vakantieland". Hte najaarscongres werd gisteravond beslo ten met een ontvangst van de gasten door het gemeentebestuur van IJzendijke in hotel „Het hof van Koophandel", gevolgd door een gezamenlijke maaltijd. £)e KAB had er geen behoefte aan om tijdens de loonslag een demonstra. tief congres te beleggen. Nu de loon. slag volstreden is en voor een belang, rijk percentage met succes bekroond, heeft ze wel wapenschouw gehouden. Het was geen verbondsvergadering In volop hoera-stemming, al klonk de voldoening over het bereikte resultaat natuurlijk door. Men beseft heel goed, dat de overwinning ook nog verspeeld kan worden, als geen zelfbeheersing en een grote mate van discipline wor den getoond. Dat geldt voor de werk gevers, die de gelegenheid niet mo gen aangrijpen om nu maar eens in het algemeen forse prijsverhogingen door te zetten. Er zal zeker wat meer ruim te moeten komen in de prijzensector, doch slechts voorzover die door de nieuw geschapen verhoudingen gebo den wordt. Minister Andriessen heeft trouwens al laten blijken, dat de waakzaamheid der overheid niet zal verslappen. De werkgevers zullen ook discipline moeten tonen door geen voet te geven aan het gestook van „comi tés van actie",- waarin communisten achter de schermen of openlijk de drijvende kracht zijn. Hetzelfde geldt trouwens ook voor arbeiders, die zich slechts tot hun schade door deze heren op sleeptouw laten nemen. Ze doen hun gezin te kort en scheppen een sfeer, waarin het bereikte akkoord niet kan gedijen. De heer Middelhuis sprak in dit verband van terreur en wilde stakingen tegen wil en dank. Met recht had hij er geen goed woord voor over. De werknemers heeft hij ook op het hart gebonden goed en behoorlijk te werken. Lijntrekkerij brandmerkte hij openlijk als diefstal. Hiermede zijn de verantwoordelijk heden naar beide zijden afgebakend. Onze economie is een groot avontuur begonnen. Slechts met discipline en goed samenspel kan het een succes worden. Liet is een verkwikkend schouwspel te zien, hoe men zich inspant om een aantal arbeiders, diep onder de grond opgesloten, te redden. Daar heeft men dagen en nachten aan ar beid en grote kapitalen voor over. De waarde van een mensenleven wordt toch nog altijd hoog geschat! In de zelfde kranten, die verhalen van deze heroïsche krachtsinspanning, lezen we echter ook de lange reeksen verkeers ongevallen, waarbij mensenlevens niet zelden roekeloos worden vermorst door een onbedwingbare haast en on achtzaamheid. Schrijnende paradox! Wat is een mens toch een wonder- derlijk wezen, dat hij tegelijk zo be zorgd voor anderen en zo harteloos egoïstisch kan zijn. De reddingspogin gen in Lenglede moesten ons inscher pen, hoe onvervangbaar het grote goed van een mensenleven is en hoe we het altijd moeten ontzien zoveel we kun nen. Voor de naderende voltooiing van de Schelde-reparatiewerf in de Sloehaven breekt deze morgen een belangryk mo ment aan. Rond elf uur zullen n-1. twee reusachtige wipkranen, de grootste ooit door de firma Hensen in Rotterdam ge bouwd, aan de kaden van de nieuwe Scheldevestiging worden gelost door de bok ,,Simson'' van Van der Taks ber gingsbedrijf. De kraanarmen hebben een lengte van 76 meter en kunnen by een vlucht van 50 meter 6 1/2 ton heffen. Het indrukwekkende transport is maan dagmiddag uit de Eemhaven uit Rot terdam vertrokken. De sleep bestaat uit drie pontons van 50 meter lengte en vier sleepboten van de sleepdienst N.V. G. J. Eerland uit Rotterdam. Via Dordrecht en de sluizen bij Kats kwam de sleep gister avond in Veere aan, terwijl om 10 uur de passage van de Keersluis in Vlissin gen wordt verwacht. (Van onze verslaggever) Dertig militairen, allen leerlingen uit de hoogste klas van de Hogere Krijgs school in Den Haag, beginnen vandaag een tweedaags bezoek aan Hulst en om geving. De groep gaat vergezeld door luitenant-kolonel Van der Waag en ma joor Clumpkens. Traditiegetrouw, de excursie gaat nu al voor het achtste jaar door, zullen de militairen, die in Hulst overnachten, door wethouder en amateur-archeoloog P. J. Brands langs de diverse vesting werken worden geleid. Hij zal hen don derdag in de Burgerzaal van het stad huis iets vertellen over de krijgsver richtingen, die door de jaren heen rond om de vesting Hulst hebben plaatsgevon den. Er zal ook eerr rondrit worden ge maakt naar Axel, Terneuzen en Zaam- slag. Op de rijksweg bij Kapelle ter hoog te van de 's-Gravenpolderse oude dijk vond dinsdagmorgen een autobotsing plaats met als gevolg veel materiële schade. Een automobilist moest naar het ziekenhuis te Goes vervoerd worden zij het dan niet met ernstige verwon dingen. Een personenauto, bestuurd door N. G. A. van N. uit Goes stond voor gesorteerd om linksaf te slaan. Hij moest worden voor tegemoet kómend verkeer. Een vrachtauto van de fa. de B. uit Goes, bestuurd door L. J. W. van Z. eveneens uit Goes, bemerkte dit te laat en reed op de personenauto in De vrachtwagen schoot nog door en kwam vervolgens in botsing met een uit de tegenovergestelde richting nade-1 rende personenauto, bestuurd door G S. C. uit Hulst. C. werd daarbij uit de wagen ge slingerd. De twee artsen uit Kapelle die eerste hulp verleenden achtten over brenging naar het ziekenhuis St.-Joanna te Goes gewenst. Het verker ondervond enige tijd stag natie. gij de kabinetsformatie moesten twee tegenovergestelde standpunten in zake commerciële televisie overbrugd worden. Men greep naar het klassieke middel: de commissie. Vanwege de plechtigheid van het ogenblik pacifica tiecommissie genoemd. Dat stond dan mooi op papier. De arme minister Bot moest er werkelijkheid van maken. Hij schreef brieven naar de vijf „zui len" en die hadden natuurlijk dadelijk ieder een mannetje beschikbaar. Hjj schreef ook naar de elf (elf!) gega digden voor commerciële, resp. recla metelevisie, die samen ook vijf man netjes mochten aanwijzen. De elf zijn danig aan het kibbelen gegaan. Vier ervan scheidden zich van de groep af. De zeven anderen gingen stemmen. Het leek de Veiligheidsraad wel. Men kwam er niet uit. Zulks is nu aan de minister bericht. Die natuurlijk weer een pacificatiecommissie zou kunnen instellen, om op dit onderdeel van die andere pacificatiecommissie te stude ren. Hij kan echter ook knopen door hakken en dan een aantal malcon tenten scheppen, die zich niet laten pa cificeren. Het is wel een vertrouwen wekkend voorspel van het grote ver- zoeningsfeest! (Advertentie) 95 (Van onze verslaggever) Bevelvoerders en commandanten van de vrijwillige brandweer kunnen vanaf één januari a.s. voor een elementaire, op de praktijk afgestemde opleiding te recht in Breda. Van gemeentelijke zijde bestaat voor deze „school" veel belang stelling. Drie dagen per week worden belangstellenden volledig gekazerneerd in Breda. De bedoeling is, dat dit in de toekomst vijf dagen worden. Deze nieuwe op- leidingsmogelijkheid is dinsdag ge- introduceerd tijdens een afdelingsverga dering van de Nederlandse Vereniging van Brandweer Commandanten, in De Graanbeurs te Breda. De Bredase brand- weerc9mmandant J. Th. Rademakers ing. hield tijdens de ochtendbijeenkomst een lezing over ongevallen met flessen- gas. Districtsinspecteur G. Kortus gaf "s middags toelichting bij een film over een spectaculaire schoolbrand in de Ver enigde Staten,

de Stem | 1963 | | pagina 3