n! GHTS Opnieuw grote spanningen te Berlijn EINDELIJK RUST IN SAHARA Elf ingesloten mijnwerkers wellicht pas morgen gered house of enaiand 3HELL BIEDT MÉÉR! Paardenmarkt in Hedel Amerika neemt incident zeer ernstig op Complicaties bij onderzoek wurgmoord Concilie begint met nieuw schema BOREN VERLOOPT LANGZAAM weg, plaatsen. DAGBLAD VOOR ZEELAND Na brand te Akkrum Toch nog liberale staatssecretaris op Defensie Nieuw Russisch vermeend recht Inbreuk op rechten Verdwenen meisje uit Rolde gesignaleerd in Z.-Vlaanderen Twee doden bij mijn ongeluk in Ruhrgebied Schieten te Beni-Ounif gestaakt Overwegend droog Aan het gezonde been geopereerd Verbitterd Weer vluchteling in Berlijn doodgeschoten ESTVRIJ CHASSIS vele Shell-service-pun- staat men klaar om de lerkant van uw auto te rzien van een roestwe- de laag „SHELL" U.B.C. Idbesparendl Maak nii afspraakl iat. Dat bleek uit scheer- umentengidsen werden Jen gepubliceerd. Zowel DM en het Amerikaanse ste uit de bus. e scheergrage SM3 ge- SM3 goed is. Zo goed, en. en plastic etui, thans 1039 JAARGANG No. 24429 Foor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 5 NOVEMBER 1963 f Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, axel. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) RUSSEN HIELDEN WEER EEN De 65-jarige boerin F. Peenstra, die ■zoals gemeld in onze editie van maandag gewurgd bleek te zijn, waarbij haar ■boerderij te Nes, onder het Friese Ak- Ikrum in brand is gestoken was in het Ibezit van een portefeuille waaruit f 500,- verdwenen bleek te zijn. I Aldus weet Het Parool te berichten. [De veehouder Doeke Peenstra heeft een I beloning van f 10.000,- uitgeloofd voor ■inlichtingen die leiden tot opheldering [van de wurging en brandstichting. I De recherche heeft de oudste zoon, de f 32-jarige Ane. langdurig verhoord. Be- 1 paalde omstandigheden, zo weet het Al- gemeen Handelsblad te melden, doen het onderzoek een moeizaam verloop heb- Iben. Zoon Ane blijkt reeds geruime tijd [onder verdenking te staan van een valse [aangifte van diefstal. (Van onze parlementaire redactie) De liberale Tweede-Kamerfractie heeft minister De Jong (Defensie) alsnog be loofd een staatssecretaris te zullen zoe ken voor de Koninklijke Luchtmacht. Met dit aanbod wil de V.V.D. tot een zekere ontspanning komen in haar verhouding tot K.V.P.-bewindsman De Jong. De liberalen hebben eerder hun veto uitgesproken over een V.V.D.- kandidaat, die de minister zelf had ge vonden, nl. de kolonel Bosch, comman dant van de vliegbasis Leeuwarden. [Als mogelijke kandidaten voor het staatssecretariaat bij de luchtmacht worden thans genoemd de heer Van Meerten, commercieel-directeur Fok kerfabrieken, de heer Asjes, oud- K.L.M.-man. thans directeur bij Ver- olme. luit.-generaal Den Toom en kol. Broekmeijer, beiden van de lucht machtstaf. [De nieuwe liberale fractieleider, mr. Gcertsema, zag in de voordracht van kolonel Bosch een manoeuvre om de V.V.D. te binden aan minister De Jongs rpoganisatie van de defensielei ding. waarvoor zij weinig voelt. In politieke kringen vraagt men zich in tussen af of het lukken zal een vol bloed V.V.D.'er voor dit staatssecreta riaat te vinden. De liberaal, die op deze moeilijke post gaat zitten, kan van de eigen achterban niet veel ver wachten. Sinds de kabinetsformatie heeft de V.V.D. zich op alle mogelijke manieren van Defensie gedistantieerd. Na het échec van de liberaal Visser is die huivering intussen wel begrijpelijk. KONVOOI AAN De Russen hebben gisteren opnieuw een Amerikaans mili tair konvooi dat op weg was naar Berlijn tegengehouden. Begin vorige maand deden zij hetzelfde, maar sindsdien leek de situatie weer opgeklaard. Een speciale bijeenkomst van de Amerikaanse. Britse en Franse commandanten in Berlijn weerspiegelde de ernst waarmee de geallieerden het incident van vandaag bezien. Manoeuvres van het Ameri kaanse garnizoen in Berlijn die vandaag zouden beginnen, zijn 24 uur uitgesteld als gevolg van het ophouden van het konvooi. Een deel van het 6.000 man ster ke garnizoen en enkele kleine Britse en Franse eenheden zouden aan de manoeuvres in het „Grune- wald" in West-Berlijn deelnemen. Aangenomen wordt dat de Amerikanen de oefening hebben uitgesteld om de mi litairen in de nabijheid van de kazerne te houden in geval van nood. De Russen hebben het konvooi van 12 voertuigen, waarmee 44 militairen worden vervoerd, niet alleen tegen gehouden, maar zij beweren ook het recht te hebben om te bepalen op welke wijze de konvooien moeten zijn samengesteld. De voertuigen werden tegengehouden nadat de Sovjets hadden geëist dat de militairen de voertuigen zouden verla ten om te worden geteld. Dat gebeurde gisterochtend om 9.01 uur bij de Russi sche doorlaatpost Mariënborn aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland. Gisteravond stonden de Amerikaanse wagens er nog steeds. De geallieerde bevelhebbers in Berlijn kwamen gistermiddag om 14.30 uur bij een om de toestand te bespreken. Weste lijke functionarissen wilden niet meede len wat zal worden gedaan om de weste lijke rechten op vrije toegang naar Ber lijn af te dwingen, hoewel de geallieerde commandanten volledig overeenstemming bereikten over de te nemen maatregelen om de situatie het hoofd te bieden. Aan de grenspost waar de colonnecom mandant luitenant John Lamb heeft ge weigerd op de Russische eis in te gaan dat de soldaten de voertuigen zouden moeten verlaten om te worden geteld, werd de Sovjets gezegd dat bij derge lijke kleine colonnes dit niet nodig is. De Russische grenswachten antwoord den daar echter op dat zij en niet de westelijke geallieerden zullen bepalen hoe de konvooien zullen worden door gelaten. Deze Russische verklaring werd be schouwd als een inbreuk op de weste lijke toegangsrechten naar Berlijn en de Amerikaanse commandant in Berlijn, ge- neraal-majoor James Polk zond onmid dellijk een officier naar de Russische doorlaatpost om het westelijke standpunt uiteen te zetten. Deze officier, majoor David J. Ander son, vertelde de Russische luitenant-ko lonel Vikto Spiridonov, dat het „aan de geallieerden is om onder welke omstan digheden ook te bepalen of de militairen die over de weg worden vervoerd uit de wagens zullen stappen, teneinde de Rus sen behulpzaam te zijn bij het vaststellen van het aantal militairen dat zich in een colonne bevindt". Westerse functionarissen in Berlijn za gen de actie van gisteren min of meer als een versterkte aanwijzing dat de Sovjet ?fnn?5MESJERAAD van Z«st heeft f oOOO beschikbaar gesteld voor een nieu- 1 we zilveren ambtsketen voor de burge- I meester. De oude keten werd, zoals be- Ikend, onlangs gestolen. 5®-JARIGE leeftijd is te Gorinchem I 4e heer L. de Groot, erevoor- Tu-.fi v?n ,de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond. Voor de oorlog was hij geruime tijd lid van de Tweede Ka- I mer. DE CO-OP Nederland zal in de komen de vijf jaar voor 90 miljoen gulden gaan I investeren, grotendeels in het levensmid- delenbedrijf en de meel- en broodfabrie- IN PARIJS heeft zich een schietpartij voorgedaan tussen politiemannen en ban dieten, die juist een overval hadden ge pleegd. Balans: één dode en zeven ee- wonden. DE „GOUDEN" Centrale Bond van On- derlingbeheerde Ziekenfondsen, heeft een leuk cadeautje gekregen: een eigen ge bouw ter waarde van f 164.559,90. Milde gevers waren de 31 bij de bond aange sloten fondsen. KEIZER Haile Selassie van Ethiopië en I president Tito van Zuid-Slavië hebben j cie afgelopen dagen alle wereldvraag stukken eens door zitten praten en ble ken het roerend met elkaar eens te zijn. PAUS PAULUS heeft mgr. Ngo Dinh Tnuc, de r.-k. aartsbisschop van de Zuid- Vietnamese stad Hue en broer van wijlen president Ngo Dinh Diem, zijn medele- ven betuigd met de rouw die zijn fami- I lie heeft getroffen. Unie opzettelijk bezig was een cgmpagne te voeren. Zij hebben ook nooit het standpunt van Washington willen aanvaarden, dat het ophouden van Amerikaanse colonnes vorige maand het gevolg was van een vergissing van enkele lagere Russische officieren. Een aanwijzing dat de nieuwe actie opzettelijk werd gevoerd, was het feit, dat overste Spiridonov persoonlijk bij de grenspost aanwezig was toen het konvooi moest passeren. De Concilievaders beginnen thans met het schema over de bisschoppen en het diocesaan bestuur. Het telt 5 hoofdstuk ken, die bij elkaar 12 pagina's druk om vatten. Daarbij komen twee aanhangsels, waarvan er een vast de juridische for muleringen geeft voor de gewenste wij zigingen. Het schema over de bisschoppen en het diocesaan bestuur is afkomstig van de commissie van dezelfde naam onder voorzitterschap van curiekardinaal Ma- rella. De inhoud van het schema is de praktische uitwerking van het tweede hoofdstuk van het schema over de Kerk, waarover de afgelopen weken zoveel te doen geweest is en onder meer geleid heeft tot de fameuze vijf vragen van het moderamen. Gezien de eenstemmige beantwoording van* deze vijf vragen is te verwachten, dat de Concilievaders vrij eensgezind zullen zijn in de beoordeling van het schema, dat thans voorligt. Het nieuwe schema wordt door insi ders beoordeeld als een voortzetting naar geest en inhoud van het schema over de Kerk. Het schema wijdt hoofd stukken aan de competentie der bis schoppen. die uitgebreid dient te worden; de verhouding bisschoppen en curie, wel ke laatste het episcopaat met raad en daad moet bijstaan; plaats en taak van de coadjutor en de hulpbisschop en hun competenties. (Dit hoofdstuk wil de leeftijdsgrens voor de residerende bis schop op 75 jaar stellen). Het derde hoofdstuk behandelt de bis schoppenconferenties, het vierde de om vang van de bisdommen en de kerk provincies, het vijfde tenslotte de op richting van de parochie en haar om vang, welke weer onder de competentie der bisschoppen dient te vallen. De nu reeds veertien dagen verdwe nen Aaltje Bruins uit Rolde is met haar begeleider, de Duitse flessentrekker en oplichter Peter Schulz, in Zeeuwsch- Vlaanderen gesignaleerd. Ze hebben daar de in Amersfoort ge stolen personenauto in reparatie gege ven. Daarna zijn ze spoorloos verdwe nen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de Duitser een auto gehuurd en is het tweetal daarmee de Belgische grens overgegaan. Met de eerste auto, waar in geen papieren zaten, was dat niet mogelijk. B(j een instorting in een kolenmijn te Herbede in het Ruhrgebied zijn maan dag twee mijnwerkers om het leven gekomen. Volgens de directie van de betrok ken Lotharingen-mijn werden de twee mannen. 31 en 35 jaar en beiden ge huwd, op een diepte van 620 meter bij een instorting bedolven. Nadere bijzon derheden zijn nog niet bekend. De mijn- raad in Dortmund stelt een onderzoek in. Het hoofdkwartier vaai het Algerijnse leger heeft meegedeeld, dat het artillerie' duel met Marokko in het gebied van Beni-Ounif gisterenmorgen om 9 uur is opgehouden, nadat het zes uur had ge duurd. In Rabat, hebben Marokkaanse kringen verklaard, dat het artillerieduel Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gister avond 23.15 uur: Zacht weer met af en toe wolkenvel den en op de meeste plaatsen droog weer. In de ochtend op enkele plaat sen mist. Overwegend matige wind tussen oost en zuid. Vandaag: zon onder 17.06 uur. Maan op 20.24 uur. Morgen: zon op 7.42 uur. Maan onder 13.19 uur. Bij een botsing op Rijksweg 34 onder Borger in Drente zijn gis termorgen acht kweekschoolleer lingen uit Groningen om het leven gekomen, terwijl twee zwaar wer den gewond. De scholieren zaten in een busje. De bestuurder van de vrachtauto, waarmee het busje in botsing kwam, liep een shock op. De scholieren, leerlingen van de Kweekschool met de Bijbel in Gro ningen, in leeftijd variërend van 17 tot 22 jaar, waren met vier busjes op weg naar een sportdag in Emmen. Het ongeluk gebeurde in dichte mist. Bij een inhaalmanoeuvre kwam de vrachtwagen, die afkomstig was uit Brummen en die werd bestuurd door de 24-jarige H. R. uit Eerbeek, op de linker rijbaan. Bij de botsing werd het busje verplet terd. De gevolgen waren verschrikkelijk. Zes inzittenden waren vrijwel op slag dood, terwijl de vier overigen levens gevaarlijk gewond in het Academisch Ziekenhuis te Groningen waren opgeno men. Van deze vier zijn er gistermiddag twee overleden. Het busje werd bestuurd door een der leerlingen, R. Leegsma, die ook is omgekomen. De vrachtwagen werd zwaar beschadigd. Het verkeer moest over een rijbaan worden geleid. Bij de botsing zijn op slag omgekomen de meisjes A. de Vries (Winschoten) en U Reeskamp (Groningen) en de jongens P. Holtman (Thesinge)A. Bus, R. Leegs- ma en B. v. d. Velde (allen Groningen). In de loop van de middag bezweken aan hun verwondingen de meisjes L. Everts en H. Switer beiden uit Groningen. Zwaar gewond zijn nog Hitske Koksma uit Haren (Gr.) en Johnny Moaibroek (Gr.). De chauffeur van de vrachtwagen heeft verklaard dat het busje stadslich- ten voerde. Op de foto het vernielde busje, waarin de kwekelingen zaten. Zowel de Haagse politie als de in spectie voor de volksgezondheid stellen een onderzoek in naar een of meer ge vallen waarin het Rode Kruis-ziekenhuis in Den Haag een patiënt aan het ge zonde in plaats van aan het zieken been zou zijn geopereerd. Het onderzoek van de politie is nog niet afgesloten, het vindt plaats op last van de officier van justitie, jhr. mr. T. W. v. d. Bosch. (Van onze speciale verslaggever) Lengede, maandagavond. Met overslaande stem en van veront waardiging vertrokken gezicht brulden gisteren twee mijnwer kers op een persconferentie, die in Broistedt bij Lengede gehou den werd, de ernstigste beschul digingen in het gezicht van de directeur van de ongeluksmijn: „Gij zijt aan het nieuwste drama schuldig. Wij, mijnwerkers, heb ben u van het begin af gezegd, dat er nog overlevenden konden zijn in bepaalde mijngangen. Maar gij wist het beter Onder deze druk zag de mijndirectie zich verplicht een persconferentie te houden voor de talloze binnen- en bui tenlandse journalisten. Groot was de opwinding, toen plotse ling twee der aanwezigen na de uit eenzetting van de directie opstonden en hun beschuldigingen de conferentiezaal inslingerden. Zij werden zonder meer naar buiten gewerkt, maar hun c?j de coeur, die de hartekreet van vrijwel alle kompels van de ongeluksmijn is, werden door het oor van de wereld opinie opgevangen: Het verwijt nl. aan de directeur van de mijn, dat hij slechts gehoor gaf aan zijn eigen theoretische kennis maar niet wenste te luisteren naar de dagelijks daarin werkende kompels, die de gangen tot in de uiter ste hoeken kennen. Wat de kompels op de persconferen tie geroepen hebben, geeft de stemming van de bevolking weer. Deze was, na het bekend worden van het feit, dat men kloptekens gehoord had van nog in leven zijnde mijnwerkers in een schacht op 60 meter diepte, zelfs explo sief. Uit de kringen der mijnwerkers wer den de scherpste verwijten gericht te gen de leiding der Ilseder Hütte en het verantwoording dragende comman do. Zij hebben voortdurend gezegd dat in de blinde schacht van de Lengede- ertsmijn nog levenden konden en moesten zijn, omdat de situatie daar dezelfde was, als in de mijngang waar de drie geredden zich ophielden. De elf kompels, die (hoe is het mo gelijk?) na elf dagen zonder voedsel en in een volslagen duisternis te hebben doorgebracht, nog levend zijn aange troffen op 60 meter diepte in de ramp mijn bij Lengede, zullen vermoedelijk pas woensdag of misschien zelfs don derdag gered kunnen worden. De red dingsoperatie zal echter hijzonder ge vaarlijk zijn, omdat de grond boven de kleine ruimte van drie bij vier meter, waar de elf zich bevinden, zeer zacht is en gemakkelijk kan instorten. De ingeslotenen hebben intussen sta len pijpen en ander materiaal gekregen om zich tegen instortend puin te kun nen beschermen. Men zal evenwel geen water kunnen gebruiken om de gloei end hete boor af te koelen, omdat de door water omringde plaats, waar de elf zitten, dan overstroomd zou worden. Daarom zal men slechts langzaam te werk kunnen gaan. „Wij durven geen risico's te nemen", zo zei een woordvoerder van de mijn- directie, „maar zijn er voor 99,9 pet. ze ker van, dat we ze levend boven krij gen. Tot 35 meter diepte zullen we bo ren. Daarna zullen we op een pneuma tische hamer overschakelen. Dat is vei liger". Er worden drie schachten geboord, waarvan er twee bestemd zijn voor be voorrading en een om de elf door naar boven te halen. Deze schacht zal echter 70 cm naast de verblijfplaats van de in geslotenen uitkomen. Z\j zullen deze afstand dus zelf moeten afleggen, waar toe ze van houwelen voorzien worden. Dat de ingeslotenen het zo lang zon der voedsel hebben kunnen uithouden is te danken aan het feit, dat zij zich in de zeer nauwe ruimte beneden maar nauwelijks kunnen bewegen. Ze krijgen nu babyvoeding. Via de telefoon heb ben zij laten weten dat zij vol goede moed zijn. Enkele honderden meters verder, aan de rand van een kerkhof, zijn intussen proefboringen begonnen in de hoop de vijf mannen te kunnen vinden, die daar volgens „de elf" wellicht nog levend kunnen worden aangetroffen. Men heeft „de elf" voorzien van tal loze lampen en batterijen. En voorts is een ononderbroken voedseldropping aan de gang. In plastic hulzen met een doorsnee van vier tot vijf cm wordt vloeibaar voedsel, bestaande uit haver moutpap, bouillon, peeënsoep, alsmede thee door het smalle boorgat neerge laten. Aangezien de ingeslotenen ook on dergoed en kleding nodig hadden, werd dit kunstig in de plastic slangen ver werkt naar beneden gelaten. Op last van de procureur-generaal van Neder-Saksen is gisteren een ge rechtelijk onderzoek begonnen naar de oorzaken van de mijnramp en de wijze waarop het reddingswerk is gevoerd. De mijndirectie is thans echter ook op andere plaatsen met boringen begon nen, omdat men vreest dat wellicht nog meer ingesloten mijnwerkers vergeten zijn. De mijnraad, die de mijnwerkers ver tegenwoordigt, maakte gisteren bekend, dat de beschuldigingen van mijnwer kers, die de directie van nalatigheid betichten, ongegrond zijn. De raad was van oordeel dat de mijndirectie alles heeft gedaan wat in haar vermogen lag om overlevenden van de ramp op te sj>oren en te redden. j om 10.30 uur was opgehouden en niet was hervat. Van beide zijde wordt dus bevestigd, dat het rustig is aan het front, voor hel eerst sinds het akkoord van Bamako. Volgens het Algerijnse communiqué hebben twee leden van de gemengde wapenstilstandscommissie, een Algerijn en Marokkaan, elkaar gisterenmiddag ontmoet in Figuig, nabij Beni-Ounif ge legen. De Marokaanse minister van buiten landse zaken, Ahmed Balafredj, heeft een telegram gezonden aan de secretaris generaal van de organisatie voor Afri kaanse eenheid, Doudou Thiam, waarin hij hem verzoekt zo spoedig mogelijk een bijeenkomst uit te schrijven van de ministers van de buitenlandse zaken van de 32 Afrikaanse landen die bij de or ganisatie zijn aangesloten om te spreken over de aanvallen op Figuig. Marokkaanse functionarissen hebben verklaard, dat de mogelijkheid van een beroep op de Verenigde Naties door Marokko niet is uitgesloten, maar voor het ogenblik vertrouwen de Marokkanen nog op de overeenkomst van Bamako, die vorige week werd gesloten, zo zeiden zij. Naar uit diplomatieke bron in Marokko wordt vernomen hebben Amerika en Frankrijk koning Hassan aangeraden het grensconflict niet aanhangig te maken bij de Verenigde Naties, maar een oplossing te zoeken via bemiddeling van Afrikaanse instanties. Volgens de zegslieden willen Washington en Parijs al het mogelijke doen om te vermijden dat zij. bijvoorbeeld in de Verenigde Naties," gedwongen zouden worden om partij te kiezen in het conflict. Vandaag worden de ministers van buitenlandse zaken van Mali en Ghana in Rabat verwacht, voor» besprekingen met koning Hassan. In Hedel, Bommelerwaard, ls dé traditionele jaarlijkse paarden markt gehouden. Dat velen de weg weer naar de markt wisten te vinden, blijkt wel uit deze foto Oostberlijnse grenswachters hebben gistermorgen om ongeveer vier uur een vluchteling doodgeschoten die het weste lijke stadsdeel via de rivier de Spree pro beerde te bereiken. Ongeveer vier uur nadat de schoten vanaf de oostelijke oever van de rivier werden gelost, lukte het de Oostduitse politiemannen een voorwerp uit het water op te dreggen. Westelijke politiefunctionarissen zeiden er zeker van te zijn dat het het lichaam van de vluchteling was. Het slachtoffer was de 55e persoon die sedert de oprichting van de Berlijnse muur, op 13 augustus 1961, bij een vlucht poging werd gedood. De vluchtpoging werd ondernomen bij de Britse sectorgrens in de buurt van het oude gebouw van de Reichstag, waar de rivier de Spree ongeveer 18 meter breed is. (Advertenties) IN DE BELGISCHE kolenmijn te Hout halen is gisteren een staking uitgebro ken. Aanleiding is de voorgenomen fusie met een andere mijn, waardoor een honderdtal administratieve krachten overbodig zouden worden. Vooraan 22 ct - Ceres 24 ct 3H Buitengewoon goed buitenlands goed Bij House koopt u altijd iets, wat u nergens anders koopt. En èlles bij House is originele import U kiest uit 't mooiste dat de euro- pese herenmodewereld maakt. En onze kleine, ex clusieve series garanderen u altijd een „pak-voor-u- alleen".

de Stem | 1963 | | pagina 1