Wonder van rampmijn Mathilde: Saigon haalt weer adem ruimer 59.75 Nieuwe gevechten tussen Algerije en Marokko Uit boerderij gehaalde boerin bleek gewurgd Wellicht vanavond redding Verf met voldoening mi Uitvaartdienst van heden uitgesteld VI ijl..... Man stak zijn vrouw Junta heeft macht in handen Muur had er niet hoeven te zijn DAGBLAD VOOR ZEELAND Zeer feestelijke „ruimte-bruiloft" te Moskou Man dacht zijn vrouw gewurgd te hebben Veranderlijke bewolking Over en weer verwijten over schending bestand Hij leeft, hij leeft Behalve de elf Het einde der gebr. Ngo Houding VS. Mevrouw Nhoe Minister verzoekt Koekoek met bewijs te komen De brand te Oldeboorn Volgens Adenauer tvotlenlcamp KNIP UIT! BEWAREN! 'Moniy' in ere hersteld... 103e JAARGANG No. J44Ï* Voor God, Konivom en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro II14ill MAANDAG 4 NOVEMBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. ƒ1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) ELF KOMPELS NU NOG Kosmonaute Valentina Teresjkova en ruimtevaarder Andrian Niko- lajev zijn gisteren in een voor malig tsaristisch herenhuis in het huwelijk getreden. Tijdens een vrolijke receptie na afloop van de sobere huwelijksvoltrekking liet premier Kroestjev tussen de toasts doorschemeren, dat het paar wel licht spoedig opnieuw een reis door de ruimte zal maken. De Russische premier, die zich be vond onder de 300 zorgvuldig uit gekozen gasten, bracht in vier uur tijds 21 toasts uit, alvorens het dansen een aanvang nam. Tij dens het uitspreken van de geluk wens keken 5 andere Russische ruimteveteranen toe tezamen met 10 onbekende jongemannen en 4 jonge vrouwen, die een opleiding ontvangen met het oog op nieuwe ruimteopdrachten. De correspondenten, die een ver slag maakten van de huwelijks voltrekking en de receptie, tijdens welke Kroestjev en maarschalk Versjihin er samen met de bruid flink op los zongen, kwamen tot de slotsom, dat Moskou zoiets nog nimmer had beleefd. Op een gegeven moment zette de Russische premier het Gorko- Gorko in, een traditioneel Rus sisch gezang, dat de verplichting inhoudt, dat bruid en bruidegom elkaar moeten kussen. Valentina, de witgesluierde bruid, wier haar op bakvisachtige wijze was opge maakt en een nieuwe blonde teint had gekregen, voldeed gelukkig aan de verplichting en kuste haar echtgenoot verscheidene keren achtereen. De zon neigde al naar de horizon, toen de Russische pre mier met de verontschuldiging, dat dringende zaken wachtten afscheid nam. IN LEVEN Vanavond hopen redders nog elf mijnwerkers te kunnen redden uit de ijzermijn Mathilde bij Lengede. Deze elf van de veertig doodgewaande kompels in de ondergelopen Duitse ijzermijn waaruit vrijdagmiddag drie mijnwerkers werden gered zijn gistermorgen levend aangetroffen in een niet meer in gebruik zijnde mijngang, waarin zij toen al tien dagen waren opgesloten, samen met het stoffelijk overschot van ten minste tien collega's. Zij zitten op 57 meter diepte. (Van onze correspondent) Bij de gemeentepolitie in Boxtel meld de zich in de nacht van zaterdag op zondag de 21-jarige fabrieksarbeider W. K., die in een vlaag van woede zijn 17- jarige vrouw door wurging van het le ven zou hebben beroofd. Onmiddellijk bracht men de man over naar de plaats waar hij de vrouw gewurgd zou hebben. Men trof er echter het slachtoffer niet aan. De vrouw, Mie niet gedood was maar slechts bewusteloos was geraaKt. had zich naar haar ouders kunnen bege ven, die er voor zorgden dat zij in een ziekenhuis te Eindhoven werd opgeno men. K. en zijn vrouw leefden al gerui me tijd op gespannen voet. De man is in het politiebureau in Best ingesloten. „Het is een wonder", verklaar de Rudolf Stein, de directeur van de mijn Mathilde in Neder-Saksen. Een uitvaartdienst voor de veertig ten dode opgeschreven mijwerkers, die vandaag zou worden gehouden, is uitgesteld. Alle hoop voor de veertig kompels was reeds opgegeven, toen de redders aan vingen met de nauwkeurig uitgekiende reddingsoperatie voor de naar men aan nam laatste drie overlevenden. De drie mijnwerkers werden, zoals zaterdag uit voerig gemeld, vrijdag veilig naar de op pervlakte gebracht, precies acht dagen nadat een van de wanden van een reus achtig bassin voor het wassen van ijzer erts het begaf en 80 miljoen liter modder en water de mijn instroomde. Collega's van de vermiste mijnwerkers hielden echter vol, dat sommige kom pels wellicht kans hadden gezien te ont snappen in een „oude man" het mijn werkersidioom voor een niet meer in ge bruik zijnde gang op een diepte van 57 meter vlakbij de ingang van de mijn schacht. Om aan alle onzekerheid een einde te maken werd er een schacht geboord naar de „oude man", waarvan bekend was dat hij zich vier meter boven de waterspie gel bevond. Toen het boren ophield hoor den de redders iets tegen de boorpunt slaan. Zij antwoordden van boven af on middellijk in hetzelfde ritme. De redders stonden stomverbaasd en twijfelden aan hun eigen oren. Intussen lieten zij een bevoorradingscapsule en een opschrijfboekje door de boorschacht naar beneden zakken. Toen zij de capsule weer omhoog trokken was de thee en het voedsel eruit, maar op het opschrijf boekje stond, dat er 11 mannen bene den waren, 10 mijnwerkers en een „ijlen de" elektricien. Vervolgens werd er een telefoonver binding tot stand gebracht met het on dergrondse verblijf. „Wie is daar?", riep een mijnfunctionaris. „Dit is Wolters", luidde het antwoord van beneden. De 28-jarige Bernard Wolters verklaarde, dat hij met de anderen zat opgesloten in een gedeeltelijk uitgegraven „oude man". Hij beschreef het verblijf als 2.70 bij 3.60 m in het vierkant en onge veer acht en een halve meter hoog, waarvan vier meter boven de water spiegel. Van de 11 mijnwerkers die levend zijn aangetroffen zijn er 10 gehuwd. De enige vrijgezel in het gezelschap is de 20-jari- ge elektricien van Siemens, die volgens zijn metgezellen aan een geestelijke de pressie lijdt. Volgens de mijndirectie bevinden zich EEN PREMIèRE van de opera „La Bohème" in de Weense Staatsopera is gisteravond afgelast, omdat de staf in staking was gegaan. Het personeel wilde daarmee protesteren tegen het besluit van dirigent Herbert von Karajan een Italiaanse onderdirigent te nemen, in plaats van een souffleur. Volgens de operadirectie zou niemand van het per soneel de bekwaamheid hebben van de Italiaan. Het personeel is echter be vreesd voor ..Italianisering" van de Weense opera. IN DIPLOMATIEKE kringen te Mexico- stad meent men te weten, dat koningin Juliana spoedig een bezoek aan Mexico zal brengen. HET AANTAL doden tengevolge van de ontploffing tijdens een voorstelling van een ijsrevue in Indianapolis is in het weekeinde tot 68 gestegen, doordat vier mensen die donderdagavond met zware verwondingen naar een ziekenhuis waren overgebracht, aan hun kwetsuren be zweken. DE MEESTE Alpenpassen tussen Zwit serland en Italië zijn zaterdag wegens sneeuwval gesloten. BIJ EEN brand in de Canadese plaats St.-John zijn een 40-jarige vrouw, haar vijf kinderen en nog een meisje van vijftien jaar omgekomen. KARDINAAL WYSZINSKY. aartsbis schop van Warschau, heeft bij de Poolse autoriteiten geprotesteerd tege het be sluit een groot aantal priesterstudenten onder de wapenen te roepen. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteravond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met hier of daar enkele buien. Zwakke tot ma tige wind tussen oost en zuid. Aan houdend zacht weer. Van?«2g: z°n onder 17.08 uur. Maan op 19.29 uur. ^0r??ï, 70n op 7-40 uur- on- der 12.21 uur. Marokkaanse troepen zijn gister morgen een nieuw offensief be gonnen bij de grenspost Beni- Ounif, aan de Marokkaans-Alge rijnse grens. De acties van de Ma rokkaanse eenheden die door vliegtuigen worden ondersteund zijn lijnrecht in strijd met de over eenkomst van Bamako, waarbij een onvoorwaardelijk „staakt-het- vuren" werd overeengekomen. Al dus heeft het hoofdkwartier van het Algerijnse leger bekendge maakt. Van Marokkaanse zijde wordt beweerd dat de Algerijnsn met de aanval begonnen zijn en het bestand hebben geschonden. De Algerijnen hebben het vuur niet beantwoord op last van de Algerijnse regering, zo gaat het bericht van het Algerijnse hoofdkwartier verder. Volgens deze berichten zou het offensief om 06.00 uur onze tijd zijn ingezet. Hoeveel troepen in de strijd zijn ge worpen kon niet met zekerheid worden gezegd. De nieuwe militaire acties hebben de hoop op een direct „staken van het vuren" de bodem ingeslagen. Eerdere berichten, waarin werd gemeld, dat beide partijen de vijandelijkheden had den gestaakt worden hiermee gelogen straft. In het 110 kilometer ten noordoosten van Figuig gelegen Bou Arfa wordt door Marokko een met tanks en zwaar ge schut uitgeruste reserve-eenheid ge vormd. Een gezaghebbende zegsman verklaar de, dat het weekeinde vele burgers van Figuig waren gedood. Hij was echter ni.^t hi staat het dodencijfer op te geven. Hij zei voorts, dat er minstens 100 Alge rijnse doden en gewonden waren. George A. Halaby, een zich te Figuig bevindende verslaggever van U.P.I. die de vuurmonden trotseerde om zijn ver slag op het postkantoor door te bellen, meldde dat de mankracht der Algerijnse troepen werd geschat op tussen de 2.000 en 3.000. Marokko heeft ^wee bataljons en 500 burgerlijke vrijwilligers. De Alge rijnse poging om Figuig te veroveren is blijkbaar mislukt. Algerijnse regeringsautoriteiten weger den gisteravond bijzonderheden mee te delen over de beschietingen van Figuig en Beni Ounif. Zij zeiden, dat zij op dracht hadden geen commentaar te leveren op beweringen van Marokko In ieder geval werd gisteravond laat nog steeds gevochten. Intussen is de rebellenleider uit Kabylie, Hocine Ait Ahmed in Algiers voor geheide onderhandelingen met de regering van president Ben Bella. de volgende personen nog in goede wel stand in de mijn, met Wolters: Johannes Sitter, 38, Heinz Kuil, 51, Rudolf Wiese, 43, Siegfried Ebeling, 32, Dieter Richey, 29, Helmut Wobranitz, 28, Fritz Bear, 53, Hermann Luebke, 38, en Helmut Ken- dizia, 34. De echtgenoten van de overlevenden hebben inmiddels via de telefoonverbin ding, die men tot stand heeft gebracht, met hen kunnen spreken. Door de bevoorradingsschacht krijgen de mannen allerlei versterkende midde len toegezonden. Ook wollen sokken en truien, om de mannen warm te houden, werden naar beneden gelaten. Irene Wolters, de vrouw van de 28- jarige Bernard, was overstuur van vreug de nadat *ij met haar man had gespro ken. „Hy leeft, hij leeft", riep zy met een door tranen verstikte stem. „Dit is de gelukkigste dag van mijn leven. Hy huil de, ik hoorde hem huilen en hy zei tegen mij: „Wacht op me, wacht op me". Intussen is er een ander proefgat ge boord naar een plaats in het oostelijke gedeelte van de mijn, waar functiona rissen een nieuwe luchtzak hopen aan te treffen. Om zeven uur gisteravond hadden red ders de reusachtige olieboor van Ameri kaanse makelij, die is gebruikt voor de reddingswerkzaamheden naar de drie an dere mijnwerkers, verplaatst naar het nieuwe werkterrein achter het gebouw, waarin de administratie van de mijn is gevestigd. Daar is men intussen met de boorwerkzaamheden begonnen. Een tweede enorme drilboor, die weer onderweg was naar het aardgasveld bij de Nederlandse grens, waar hij thuis hoort, is weer naar het terrein van de ramp terug gedirigeerd. Een mynfunctionaris heeft le middernacht verklaard, dat hij reden heeft aan te nemen, dat er behalve de elf mynwerkers, die gistermorgen vroeg levend zyn aangetroffen, wellicht nog vyf mijnwerkers in leven zijn. Hij zei dat sommige van de elf kompels hadden verklaard, dat zy vijf man hadden gezien, die zich op weg naar de hoofdschacht be gaven ten tijde van de overstro mingsramp. Zij waadden tot hun nek toe door het water. Er bestaat reden aan te nemen, dat de mannen zich misschien heb ben teruggetrokken op een hellend stuk van de mijngang en daar een schuilplaats hebben gevonden. Dit is dan mogelijk de reden, waarom men op de rand van het kerkhof van het dorp Broistedt was begonnen met het graven van twee proefgaten. Mijnfunctionarissen verwachten er een luchtbel aan te treffen op 90 meter onder de be gane grond. Een hevig bloedende vrouw is gister avond binnengebracht in het Utrechts Diaconessen Ziekenhuis. Zij was het slachtoffer van een echtelijke twist, die met het mes werd beslecht. Na opera tief ingrijpen was de vrouw buiten levensgevaar. De vrouw, de 34-jarige M. J. de K.-G. had tijdens het avondeten ruzie gekregen met haar man, een 43-jarige monteur. De twist liep zo hoog, dat de man een vleesmes greep en de vrouw in de rug stak. De man is in de loop van de avond aangehouden. Het echtpaar leefde al langere tijd in onmin. De Zuidvietnamese verkeerde gisteren in vakantie stemming. Duizenden Boeddhisten trokken naar de Xa Loi-pagode die ligt aan een straat tegenover die iar het katholieke St. Paul-zie- kenhuis is gevestigd en waarheen de stoffelijke resten waren over gebracht van president Diem en zijn broer Ngo Dinh Nhoe. Waar schijnlijk zijn deze stoffelijke res ten de afgelopen nacht in het ge heim begraven. In de pagode ont moetten de Boeddhisten hun pas bevrijde leiders. De bevolking van Saigon deelde siga retten, thee en voedsel uit aan de hon derden militairen die strategische pun ten in de stad bewaken. Rondom het pre sidentiële paleis stonden pantserwagens die met bloemen waren omhangen. De militaire junta, waarvan wij zaterdag gewaagden, had de macht stevig in han den. Vandaag zal in Saigon een voorlopige Zuidvietnamese regering onder Ngoejen Ngoc Tho. vice-premier onder de rege- ring-Ngo Dinh Diem, worden gevormd. Dit zal een soort zakenkabinet zijn, waarin deskundigen zitting zullen heb ben. Deze regering zal aan het bewind blijven, totdat er, na algemene verkie zingen, waaraan alle Zuidvietnamezen zullen kunnen deelnemen, een nieuwe regering zal zijn gevormd. Het feit van de komende benoeming van Ngoejen Ngoc Tho tot eerste minis ter is in boeddhistische kringen met een zeker voorbehoud ontvangen, gezien diens vooraanstaande rol in de voorma lige regering-Ngo Dinh Diem. Ngoejen Na de gelukte greep naar de macht door het leger heerst in Saigon een feestelijke stemming. De foto toont juichende militairen en burgers rondom militaire voer tuigen in het centrum van Saigon. hoofdstad Ngoc Tho heeft echter hierdoor het voor' deel dat hij reeds goed op de hoogte is van 's lands bestuurszaken. Het is nog niet duidelijk hoe de twee gebroeders Ngo om het leven zijn geko men. De tijdelijke militaire regering heeft verklaard, dat beiden zelfmoord hebben gepleegd, nadat zij zaterdagoch tend in een kerk gevangen waren ge nomen. Dit zou volgens de eerste be richten door het innemen van vergif zijn geschied, doch later is gemeld dat de broers zich van het leven zouden hebben beroofd met behulp van revolvers, die zij in hun kleren zouden hebben verbor gen. Gisteravond werd echter te Saigon van diplomatieke en van militaire zijde vernomen, dat Ngo Dinh Diem en Ngo Dinh Noe in een pantserauto, waarmede zij na hun gevangenne ming naar Saigon werden overge bracht, zouden zijn neergeschoten. Mensen zouden hebben verklaard dat de lijken van beiden schotwonden vertoonden in nek en hoofd. Gezaghebbende kringen schatten, dat bij de strijd om het paleis mogelijk 400 mensen het leven hebben gelaten, van wie honderd binnen het paleis tijdens dat „waarnemers in Tokio van mening het bombardement door de opstandige troepen. Er zijn zeer weinig slachtoffers onder de burgerbevolking. De V.S., die zeer kritisch stonden te genover de regering-Diem, hebben het militaire bewind nog niet erkend. De 47-jarige leider van de staatsgreep, ge neraal Doeong Van Minh, wordt door Amerikaanse militaire kringen in Saigon echter reeds lang iemand genoemd waar mee samen te werken is. Het in Tokio verschijnende blad „Majnitsji Sjimboen" schreef openlijk, zijn, dat de V.S. verantwoordelijk moe ten worden gesteld voor de militaire om wenteling in Zuid-Vietnam". Het blad zei verder, dat „enige waarnemers de opstand toeschryven aan de meesterbrei nen van de centrale Amerikaanse in lichtingendienst". De V.S. ontkennen, dat zij de hand in de opstand hebben ge had. De V.N.-missie, die een onderzoek in stelde naar beweerde schending van mensenrechten door de regering-Diem. had reeds voor de staatsgreep van vrij dag besloten haar onderzoek snel te be ëindigen. Verwacht wordt dat deze mis sie vandaag of morgen weer in New York zal zijn. Mevrouw Ngo Dinh Ngoe. het week einde in Beverly Hills in Californië door brengend, heeft zaterdagavond verklaard, dat de moord op haar echtgenoot en schoonbroer „een gemene misdaad was". Zij beloofde naar Zuid-Vietnam te zul len terugkeren, „wanneer de zaken meer geregeld zijn". Mr. E. H. Toxopeusr- minister van Binnenlande Zaken, heeft het Kamerlid H Koekoek schriftelijk verzocht bewij zen te leveren, dat er telefoongesprekken van hem zijn afgetapt. Zoals gemeld, had „boer Koekoek" tijdens de openbare commissievergade ring voor Binnenlandse Zaken beweerd, dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst zijn telefoongesprekken al vijf jaar lang had afgetapt. Mevrouw Irene Wolters (rechts) die al tien dagen lang aannam dat haar man was omgekomen, kon haar emoties niet bedwingen, toen zij hoorde, dat haar man tot de elf overlevenden behoort. Een vriendin staat haar bij. Sectie heeft zaterdag uitgewe zen, dat de 65-jarige boerin F. Peenstra-Vellinga afgelopen don derdag niet om het leven is geko men als gevolg van de brand die in de familieboerderij te Olde boorn, Friesland, heeft gewoed. De anatoom-patholoog dr. Zelden- 5? Volgens ex-kanselier Konrad Adenauer had een gedecideerd optreden van de Verenigde Staten ertoe kunnen leiden, dat de Russen hadden afgezien van de bouw van de Berlijnse muur. Deze opzienbarende verklaring is af komstig van de correspondente van het Amerikaanse blad Newsday, Marguerite Higgins, die beweert dat Audenauer tijdens een vraaggesprek in Bonn open hartig met haar van gedachten heeft ge wisseld over zaken, waarover hij het stil zwijgen bewaarde, toen hij nog kanselier was. De correspondente schrijft in Newsday, dat de oude staatsman Ameri ka ervan beschuldigt, dat het een vrees achtige houding jegens de communisten aannam tijdens de oprichting van de muur. „Het gevolg hiervan was, dat de be trekkingen tussen Bonn en Washington hun dieptepunt te dien tijde bereikten", aldus Adenauer. De correspondent schrijft verder, dat de ex-kanselier haar erop attent maakte, dat de burgemeester van Berlijn 60 uur na de# aanvang van de oprichting van de muur nog steeds geen antwoord uit Washington kon krijgen. ,,De Amerikanen poogden ons zelfs op de mouw te spellen, dat dank zij de muur de vluchtelingenstroom werd tegengehouden" aldus Adenauer. (Advertentie) nousiast zijn. Een produkt van de Sikkens Groep rust heeft vastgesteld dat ze is gewurgd. Er is tot dusver nog geen arrestatie verricht. De ontdekking werd bij een routine- onderzoek gedaan. De officier van justi tie te Leeuwarden, mr. M. H. Gelinck, die de sectie gelastte, was zelf verrast door de uitslag. Hij had de opdracht tot een nader onderzoek naar de doodsoor zaak gegeven om eventueel geroddel in de kleine gemeente voor te zijn en om dat een later onderzoek moeilijkheden zou kunnen opleveren. De brand was, zoals gemeld, donder dagmorgen omstreeks kwart over zes uitgebroken. Alleen de boerin was thuis. De andere bewoners, haar man Doeke (68) en haar ongetrouwde zoon Ane Sjoerd (32), waren elk om ongeveer vier uur in de ochtend reeds naar hun land gegaan. De bewoner van een woonwagen zag vanaf de overkant van het riviertje de Boorn, waaraan de boerderij van de familie Peenstra is gelegen, dat er vlammen uit de bovenverdieping sloe gen. De brandweer was vrij snel ter plaatse. Toen men de boerderij binnen drong, ontdekte men het bewegingloze lichaam van de boerin in een gang. Mond-op_mond-ademhaling had geen resultaat, maar men was er toch niet geheel zeker van dat de vrouw dood was, daar haar lichaam nog warm aanvoelde. Met grote spoed werd zij daarom naar een ziekenhuis in Leeuwarden gebracht. Daar constateerde men, dat mevrouw Peenstra was overleden. Thans is dus gebleken, dat zij is gewurgd. De familie Peenstra staat gunstig bekend. Kijk uit naar morgen! Kans op 10 x f 998,— U dacht de maarschalk? Neen, de coats zijn weer 'en vogue'. Kom eens een sportief-geklede monty coat van bijv. echte Leid- se Duffel (Krantz) passen. U zult enthousiast zijn. j Marine, zwart en camel v.a. f

de Stem | 1963 | | pagina 1