Echter geen overeenstemming compensatie huurverhoging Mouwen opstropen: in 1970 moet woningnood over zijn mi Eén teleurstelling voor vakcentrales: „uitkering ineens" bleek onbereikbaar 1 W I W r r j Jpjl jTjI i Ezel in bekroonde lens rrijsstop voor brood Een mooie huid, een mooi gezicht A.N.A.B. zegt 84 c.a.o.s op Veel water in werkgeverswijn VERLENGING VAKANTIE Keeler moet terecht staan Bouwlonen Frankrijk wil de Navo reorganiseren TWEEDE KAMER: „BRAVO, BOGAERS Bouwproduktie daalt echter elk jaar. Daar schrik je van DR. ALBERING OVERWERKT UoücjJecunp Sisara DAGBLAD VOOR ZEELAND T"l\T riT%V7T^T^ TATT'T i i j Staking in blik Tonnen Russisch goud voor graan Onmisbaar kledingstuk voor uw zoon... M OP DRAKAC 103e JAARGANG No. 24424 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 30 OKTOBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, exci. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ0,42 per mm (Ing. Med. ƒ1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden; GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) AKKOORD OVER LONENTIEN PROCENT (Van onze Haagse redactie) Het loonberaad in de Stichting van de Arbeid is met een akkoord bekroond. Er was zes en een half uur vergaderd alvorens de delegaties gezamenlijk tot een voor ieder van de partijen aanvaardbaar compromis waren gekomen. De werkgeversverbonden noemden bij monde van de heer Bosma dit compromis de „beste keuze die op dit mo ment kon worden gedaan, want", zei hij, „de werkgevers zijn zeer ver gegaan bij het inwilligen van de eisen van de vakcentra les". Namens de vakcentrales noemde de heer Roemers het bereikte akkoord in zijn totaliteit bevredigend er is een loonsver betering vjn in totaal 2 miljard bereikt al wordt door de werknemersbonden bij zonder betreurd dat de uitkering ineens uit het pakket eisen is verdwenen. Geen over eenstemming is bereikt over de compensatie van de huurverhoging. De vakcentrales heb ben zich het recht voorbehouden om, indien het parlement op voorstel van de minister van Volkshuisvesting tot een huurverhoging besluit, opnieuw de eis van volledige com pensatie aan de orde te stellen. De werk geversverbonden wilden in hun toezeg gingen niet verder gaan dan een com pensatie van één procent, ongeacht de hoogte van de huurverhoging die er even tueel zal komen. Dat houdt in dat zij bereid zijn ten hoogste een huurverhoging van 5 a 6 procent volledig te compenseren. Het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond (A.N.A.B.) heeft gisteren per aangete kend schrijven 84 collectieve arbeids overeenkomsten opgezegd in de sectoren waarmee deze bond bemoeienissen I heeft, waaronder de land- en tuinbouw i en de zuivelindustrie. Deze opzegging is het gevolg van het gisteren in de Stichting van de Arbeid bereikte akkoord ten aanzien van een wijziging in de lonen en verdere verbe teringen van de inhoud der onderschei dene c.a.o.'s vóór de oorspronkelijke fata waarop de c.a.o.'s aflopen. Men pertrouwt er bij de A.N.A.B. op, dat de verkgeversorganisaties op zeer korte lermijn de onderhandelingen over de vijzigingen in de contracten zullen ope- hen. De A.N.A.B. zal in de dagelijks be stuursvergadering van het landbouw schap, die vandaag wordt gehouden, onmiddellijk de loonsverhogingen in de land- en tuinbouw ter sprake brengen. Het ongeveer veertig man tellende per- :oneel van de n.v. Blikfabriek Zaanlan- iia te Krommenie heeft het werk neerge legd. Het personeel wil een uitkering in- iens over 1963 en daarop direct een oorschot van f 50,- ontvangen. Toen de .irectie weigerde en het overleg in de Stichting van de Arbeid wilde afwach ten, legden de werknemers het werk IN BELGIE zullen met ingang van 1 de cember de salarissen van het gehele ^overheidspersoneel met 2,5 procent wor den verhoogd. DE MINISTERS van defensie van de Scandinavische landen zullen op hun bijeenkomst van donderdag overleg ple gen over de vorming van een Scadina- vische hulpstrijdmacht welke ter be schikking van de V.N. zal worden ge- l steld. EEN DRIETAL Oostduitse meisjes, 13 en 14 jaar oud, heeft, ondanks de mijnen en prikkeldraadversperringen bij de grens, veilig en wel de Bondsrepubliek weten te bereiken. DE NEUTRALISTISCHE premier van Laos, prins Soevanna Phoema, wordt vandaag in Moskou verwacht voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. MINISTER VAN AARTSEN (Verkeer en I Waterstaat) heeft gistermiddag in ant- I woord op vragen van de K.V.P.'er Ass- L mann in de Tweede Kamer medege deeld, dat de regering in de komende maand een beslissing zal nemen over verdere rijkssteun bij de ontwikkeling en de produktie van het Fokker-straal- vliegtuig F-28. Iets meer wind medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Overwegend droog weer met aan- yankelijk op vele plaatsen mist, la- ter overgaande in laaghangende be- wolking en slechts enkele verspreide opklaringen. Zwakke later matige wind uit zuidelijke richtingen. In het algemeen weinig verandering in tem- peratuur. Vandaag: zon onder 17.18 uur. Maan B op 16.55 uur. Morgen: zon op 7.31 uur. Maan on- S der 5.26 uur. Het min of meer op dit moment in de ijskast zetten van het vraagstuk van de compensatie voor een huurverhoging per 1 juli 1964, heeft niet in de weg gestaan voor het openen van de mogelijkheden van de navolgende verbeteringen in de loon- en andere arbeidsvoorwaarden. Deze verbete ringen moeten echter eerst nog in het bedrijfstaksgewijze overleg worden gerealiseerd en in de verschillende collectieve arbeidsovereenkomsten wor den vastgelegd. Het zijn: 1. De mogelijkheid wordt geopend voor een verhoging van het rechtsgeldende loonniveau met 10 procent. Deze ver hoging bestaat uit twee elementen: a. Een algemene aanpassingsverho ging (te realiseren door een alge mene vergunning) van 5 procent per 1 januari 1964 en b. Een verdere gemiddelde loonkos tenstijging van 5 procent voor de in 1964 te vernieuwen c.a.o.'s. De partijen die betrokken zijn bij c.a.o.'s, welke op een later tijdstip dan 1 april 1964 aflopen, kunnen, indien beide partijen dit wensen, eerder, doch niet vóór 1 april 1964, tot een contractsherziening overgaan. 2. In de tweede 5 procent is begrepen de loonkostenstijging welke voortvloeit uit een uitbreiding van de minimum vakantierechten met ten hoogste twee dagen. Deze stijging kan bij deze on derhandelingen worden gewaardeerd op 0,4 procent voor iedere vakantie dag, tenzij in het betrokken geval partijen een hoger percentage over eenkomen. Indien dus twee extra va kantiedagen worden toegekend moet de tweede 5 procent met ten minste 0,8 procent worden verminderd. 3. Partijen in de bedrijfstakken zullen dienen te beslissen over de vraag of, op welke wijze en in welke mate van een mogelijkheid tot een beperkte ondernemingsgewijze differentiatie boven de in de c.a.o. overeengekomen arbeidsvoorwaarden, gebruik zal worden gemaakt. Een en ander dient in de bedrijfstaks-c.a.o. te worden ge regeld. Van deze mogelijkheid dient mede gebruik te worden gemaakt om zwarte beloningen te „witten". Qe Stichting van de Arbeid zal er tegm waken dat als gevolg van het open stellen van deze mogelijkheid een wezenlijke stijging van het algemene loonniveau zal optreden. 4. In beginsel is overeenstemming be reikt over het toekennen van een minimumloon. Voor volwaardige werknemers is daarbij een bedrag van f 100.- per week aanvaard. Dit mini mumloon zal gelden voor lien die de leeftijd hebben waarop het volwassen loon wordt bereikt, doch uiterlijk op 25 jaar. Met betrekking tot het mini muminkomen van vrouwelijke werk nemers zullen de normen, welke hier te lande ingevolge het E.E.G.-verdrag worden aangehouden, als richtsnoer gelden. 5. Overeengekomen is dat de stichting aan de minister van Sociale Zaken zal verzoeken per 1 januari 1964 de uit keringen uit hoofde van de volgende sociale verzekeringswetten met 10 procent te verhogen: algemene ouder domswet, algemene weduwen- en wezenwet, interimregeling invalidi teitswet, vaste renten en toeslagen in gevolge de ongevallenwetten, kinder bijslagregelingen. De vakcentrales hebben op vrijwel alle punten succes geboekt. De werkge versverbonden hebben daarentegen in de afgelopen weken heel wat water in- hun aanvankelijk opgediende wijn moe ten doen. Hun tegenbod op de op 30 sep tember door de vakcentrales gestelde eisen hield in: ïjc Vier procent loonsverhoging per 1 ja nuari en nog eens vier procent op de afloopdatums van de c.a.o.'s. Een huurverhoging van 15 procent per 1 januari zonder extra compensatie. Beperkte differentiatie per onderne ming, die zou blijven binnen de in het eerste punt genoemde acht procent, «fc Geen uitkering ineens. Verlenging van de vakantie met twee dagen zou worden ontraden, ïjc Aan de S.E.R. zou advies worden ge vraagd over het vaststellen van het minimumloon op 100 gulden per week. Tijdige verhoging van de sociale uit keringen (waarbij niet werd gespro ken over een verhoging van de kin derbijslag). Dat we de eis van de uitkering in eens hebben moeten inslikken is een moeilijke zaak, zei de heer Roemers, sprekend namens de drie voorzitters van de vakcentrales. We vinden dit nog een belangrijk punt, doch we zien het aanbod van 10 procent loonsverhoging, in plaats van de 8 a 10, die w|j op 30 septem ber hebben gevraagd en de tege moetkoming van de werkgevers met betrekking tot het ondernemingsge wijs differentiëren van de lonen bo ven de 10 procent, wel als een com pensatie die tegen de uitkering in eens opweegt. Tijdens onderhandelingen moet nu een maal gemanoeuvreerd worden en als we het totale resultaat dat we hebben be reikt optellen, dan geloven we dat dit de moeite waard is. Het alternatief zou zijn geweest een breuk in de Stichting van de Arbeid Deze zou het handhaven van onze eisen bij het bedrijfstaksgewijze overleg zeker hebben bemoeilijkt, aldus de heer Roe mers. Eveneens was de heer Roemers verheugd over het bereikte resultaat ten aanzien van een gezamenlijk aandringen bij de minister van Sociale Zaken de uit keringen van de sociale verzekeringen per 1 januari met 10 procent te verho gen. Namens de vakcentrales werd nog ver klaard, dat de overheid zal worden ge vraagd voor het overheidspersoneel de zelfde verbeteringen tot stand te bren gen die voor het bedrijfsleven zullen gel den. Het commentaar van de werkgevers verbonden, voor welke de heer Bosma de woordvoerder was, luidde dat het be drijfsleven een zware wissel trekt op de toekomst. In de loop van de komende maanden zal moeten blijken of de loons verhogingen stimulerend werken en de produktiviteit hoger zal komen te liggen. De heer Bosma sprak de hoop uit dat het volgend jaar geen stap terug behoeft te worden gezet. De Londense politierechter heeft gis teren bepaald dat Christine Keeler en drie medebeklaagden terecht zullen moe ten staan wegens meineed en samenzwe ring. De beschuldiging heeft betrekking op de zaak tegen Lucky Gordon, die tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld omdat hij Christine Keeler zou hebben mishandeld. Keeler werd op borgtocht van 3000 pond (30.000 gulden) vrijgelaten, in af wachting van het proces. De zitting van gisteren werd bijge woond door Christines vader, die haar in zeventien jaar niet had gezien, maar die na de zitting verklaarde „trots te zijn op zijn dochter". Onverwacht ls tijdens de vergadering van de Stichting een nieuwe kwestie op tafel gebracht. De werkgeversbonden te kenden verzet aan tegen het toekennen van een extra beloning voor bouwvak kers, een wens, die door minister Bo- gaers in z|jn bouwnota is uitgesproken. De mening van de werkgevers werd niet door de vakcentrales gedeeld. De heer Middelhuis verklaarde na afloop dat het verlenen van prioriteit aan de bouw ook dient in te houden dat de status van de bouwvakkers wordt ver beterd, onder meer door aantrekkelijke lonen te betalen. Het verzet van de werk gevers vloeit voort uit de vrees dat, wan neer de bouwvakkers een bijzondere be loning krijrgen, er een grote toeloop naar de bouwerij komt, waardoor de in dustrie in moeilijkheden komt. Dit zal er dan toe leiden dat de andere bedrijfstak ken dan de bouwerij weer hogere lonen dan de c.a.o.-lonen gaan betalen. De heer Middelhuis hield vol dat de bouwvakkers beter betaald moeten wor den, doch hij wilde daarbij wel enige reserve betrachten. Met name wilde hij de hogere beloning geheel afhankelijk stellen van de geleverde prestaties. Bij het overleg over de bouwvak-c.a.o. komt deze kwestie opnieuw in het ge ding. (Van onze parlementaire redactie) Minister Andriessen (Economi sche Zaken) is van plan een prjjs- stop voor brood af te kondigen, nu er op verschillende plaatsen in ons land door de bakkers een te hoge broodprijs berekend wordt. Dit deelde de bewindsman gisteren in de Tweede Kamer mede bij de beant woording van vragen over prijsstijgingen door het Tweede-Kamerlid mevr. Brau- tigam (P.v.d.A.). De minister zei desgevraagd, dat er geen verdere prijsstijgingen voor binnen landse brandstoffen zullen optreden, na de margeverbetering die voor de handel in de afgelopen maanden reeds is doorge voerd. Er zal integendeel een verscherp te controle op de prijzenpolitiek van de mijnen worden gehouden om erop te let ten dat bepaalde afspraken worden na gekomen. Indien dit niet het geval blijkt te zijn, zal de minister maatregelen tref fen. Minister Andriessen beklemtoonde in de Kamer, dat hij de huidige re gels van het prijsbeleid handhaaft en dat hij prijsverhogingen, die als voor schot op komende loonsverhogingen worden doorgevoerd, niet zal dulden. Zodra het bedrijfsleven het eens is over de loonontwikkeling in 1964 hoopt de minister met het bedrijfsleven over de prijzenkant daarvan overleg te plegen. Op vragen van een groot aantal an dere Kamerleden zei de bewindsman nog, dat in het algemeen niet de indruk be staat dat de groothandel de voorziening afremt in verband met de komende loonsverhoging. Hij zal echter laten on derzoeken of in de bouwwereld nu reeds in offertes van materialen rekening is gehouden met prijsstijgingen tengevolge van de te verwachten loonsverhogingen. De P T.T.-tarieven zullen als de reeds aangekondigde verhogingen zijn doorge voerd niet verder worden verhoogd. Het is verder niet de bedoeling om verlies- posities van sommige rijks- en gemeente diensten door prijsverhogingen in winst om te zetten. De Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville, heeft gisteren gepleit voor een ingrijpende reorganisa tie van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie. Hij noemde de huidige structuur van de NAVO uit de tijd, maar voegde eraan toe dat een grote reorganisatie niet mo gelijk zal zijn tenzij andere Europese bondgenoten hun volle gewicht er tegen aan zetten. Omdat Frankrijk besloten heeft zijn eigen rol in de landsverdediging te spe len, heeft het het grootste deel van zijn land-, zee- en luchtstrijdkrachten uit de NAVO teruggetrokken. „Op de dag dat de andere Europese leden van het bondgenootschap dezelfde wil tonen, zal reorganisatie van het At lantisch bondgenootschap op een duur zame basis mogelijk zijn", zei de minis ter. Hij gaf overigens toe dat Frankrijk „wellicht een moeilijke bondgenoot is". „Maar het is bovenal een trouwe en zekere bondgenoot", zei hij. „Zo er ooit een ernstige crisis komt, zal iedereen daarvan getuige zijn". (Van onze parlementaire redactie) Het katholieke Tweede Kamerlid dr. Albering te Rijsbergen is over werkt. Dr. Albe- ring, die tevens al gemeen secretaris is van de KVP, moet enige weken rust houden. Hij zal dus in de ko mende weken niet aan de beraadsla gingen op het Bin nenhof kunnen deelnemen. (Van onze parlementaire redactie) Vriend en politieke vijand heb ben minister Bogaers gisteren tij dens de openbare commissieverga dering van Volkshuisvesting in de Tweede Kamer uitgebreid hulde gebracht voor het nieuwe, dyna mische bouwbeleid, dat de KVP- bewindsman in zijn bouwnota heeft ontvouwd. Drs. Bogaers beant woordde die loftuitingen met een oproep aan de Kamer nu ook samen met hem op te marcheren. „Boven alles moeten we nu de bouwcapa citeit opvoeren" betoogde de be windsman. „We moeten hier in totaal andere dimensies gaan denken". Minister Bo gaers vertelde de Kamercommissie tot de ontdekking gekomen te zijn, dat de woningnood als structureel probleem veel ernstiger is dan hij had gedacht toen hij het ministerschap van Volks huisvesting accepteerde. Alleen al om de bevolkingsaanwas op te vangen en wat krotten te vervangen zouden er jaarlijks 85 a 90.000 woningen gebouwd moeten worden. De laatste jaren wordt deze pro duktie echter niet gehaald. De bouw produktie daalt integendeel ieder jaar, „daar schrik je van". Toch was de minister niet pessimis tisch. Zijn streefdoel in 1970 moet de woningnood overwonnen zijn. Nerveus De jonge bewindsman debuteerde gis teren in de Kamer. Hij was nogal ner. veus en gauw opgewonden. Hij heeft een wat storend stopwoordje „hè, hè", in bijna iedere zin Drs. Bogaers' vroeg en kreeg toestemming om tijdens zijn beantwoor ding te mogen roken. Plankenkoorts na tuurlijk. De Kamerleden konden het al lemaal wel begrijpen. Tenslotte is hij een der hunnen geweest. De vloed van woorden, die de minister gisteravond over de commissie van Volkshuisvesting uitstortte, bevatte ook nieuws. het initiatief van Delft woningbouw door een combinatie van bouwers zijn acht gemeenten dezelfde weg opgegaan. Ratiobouw heeft nu plan nen in voorbereiding voor in totaal 59.000 woningen. Minister Bogaers noemde dit een ge lukkige ontwikkeling. Het behoefte, onderzoek, dat de gegevens moet opleve ren voor hett oekomstige woningbouw beleid ontmoet daarentegen „nogal wat moeilijkheden". „Ik verwacht niet", zei de bewindsman dat dit behoefteonder zoek al van invloed kan zijn op het bouwprogramma van 1965. Optimistisch? De heer Andriessen (K.V.P.) vroeg zich af, of minister Bogaers niet te op timistisch is, als hij hoopt het woning tekort in 1970 overwonnen te hebben. Het huidige tekort bedraagt 215.000. Jaarlijks zijn er voor het opvangen van de nor male bevolkingsaanwas al 90.000 wonin gen nodig. Willen we in 1970 geen tekort meer hebben dan zullen er dus van nu af aan jaarlijks minstens 120.000 wonin gen gebouwd moeten worden. „Ik hoop van harte, dat het lukt", zei de heer Andriessen, „maar ik betwijfel het". Minister Bogaers zei daarop ,,lk vraag niet of het kan. Voor mij geldt alleen het moet". ,,U zult de dank van ons volk ver diend hebben als u slaagt", betoogde de heer Andriessen. In samenwerking met de stichting ter bevordering van de amateur fotografie heeft „Artis" in Amster dam t.g.v. het honderdvijftigjarig bestaan een foto- en smalfilm wedstrijd georganiseerd onder het motto „Lens en dier". In groep I (tot en met 20 jaar) heeft P.W.K. Broekman uit Bergen de eerste prijs, groot 100 gulden gewonnen met deze foto van een ezeltje. Met een straalvliegtuig van Aeroflot is gisteren een partij goudstaven met een gewicht van 5,5 ton uit Rusland op Lon don Airport gearriveerd. Later kwam nog 4,5 ton aan met een tweede vlieg tuig. De totale waarde van deze twee zendingen is ongeveer 40 miljoen gulden. Het goud dient om de Russische tarwe- aankopen in het Westen te betalen. De vliegtuigen waren daags tevoren in Kopenhagen aangekomen, waar ze onder zeer zware bewaking hebben „over nacht". (Advertenties) Een pullover natuurlijk! Welke jongen kan daar i nog buiten? Hollenkamp heeft keuze uit tientallen modellen en opvallende kleurcombinaties. Jac quard of uni, ga. 7E 8 jaar v.a, iC kl. stijging per maat. BREDA Eindstraat Houtmarkt GELDERSE RpOKWoRST HUVAC VERPAKT VERLEIPELUK LeKKEffl ANTON HUNINK besteedt er zbrg aan Verzorging van uw gezichtshuid is belangrijk. Omdat deze dagelijks aan weersinvloeden wordt blootgesteld. Daarom is het goed de huid voor het slapen gaan grondig te reini gen van poeder-, stof- en crèmeresten. Met Scherk, de lotion die de bloedcirculatie in uw huidweefsel stimuleert en activeert. Zodat de huid zich 's nachts kan herstellen om de volgende dag weer mooi en zacht en gaaf te zijn! DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. ^1 VER. VAN HUISVROUWEN DE^HAROE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE"

de Stem | 1963 | | pagina 1