In Duitse mijn gaat boren nog voort Stichting van de Arbeid te redden ürdk<W house of encjian* naar Duikers nazi-schat in legendarische T oplitz-meer EEN DODE Dikke mist houdt vijftig schepen buitengaats V KOFFIE HAB v coffeïnevrij 9 mei hart voor uw gezondheid 5CWUp „Stuur drinkenveel drinken Pas 20 meter Terug van (nogal ver) weg geweest VANDAAG LOONBERAAD Om 2 miljard meer loon DODELIJKE STEEKPARTIJ OP FREGAT P.S.P. doet forse (en rare) schep op looneisen DAGBLAD VOOR ZEELAND Rustig weer Goud en geheimen of alleen maar wapens Voorlopige concessies Twee praatpunten 103e JAARGANG No. 24423 Voor God, Koninpin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J AA. AAes, mr. H AA. L. de Rechter, P. V AA. Vercauteren L. J. v. 't Westende. an ieders smaak te is beperkt zich niet ;cessoires behoren cent 'goed gekleed' i das via selectie- I -kostuum: betekent nannen! Engelse of ns. Kleuren van dit jak-brown. Selectie» an 128,- tot 198,» Selectlektedtng 4 - RECHTESTRAAT 22 T DINSDAG 2* OKTOBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso, 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ0,42 per mm (Ing. AAed. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ONGELUK ÏN GOUDMIJN Op de foto ziet men hoe een cap sule met levensmiddelen door een buis omlaag gelaten wordt voor de drie mijnwerkers, die zich in de diepte bevinden. (Telefoto) LOOPT GOED Toen gisteren is 's werelds grootste en modernste goudmijn te Car- letonville (bij Johannesburg) een met gouderts beladen liftbak om hoog kwam en begon te schommelen, braken met een geweldige klap de liftkabels. Daardoor stortten twee personenliftkooien met donderend geraas de duizelingwekkend diepe schacht in. In de ene kooi bevonden zich 20 mijnwerkers, in de andere zaten er 54. Het geweld waarmee het ongeluk gepaard ging deed de boven grondse mensen onmiddellijk reageren en zij slaagden erin de nood reminstallatie in werking te stellen zodat de twee kooien tenslotte tot stilstand kwamen voordat zjj op de bodem van de schacht (1823 meter diep( te pletter zouden slaan, Het mag een groot wonder heten dat bij dit ongeluk slechts één dode is ge vallen. Het slachtoffer bevond zich bo vendien niet eens in een van de lift kooien, maar het was de machinist die boven aan de liftschacht aan het werk was. Hij kreeg de afknappende kabel te gen het lichaam. De kabel weegt 160 ton. Het gevaart viel daarna in de schacht. De man overleed later in het mijnzie- kenhuis aan zijn zware verwondingen. De ene liftkooi kwam tot stilstand op een diepte van ca. 300 meter en de an dere was reeds bijna beneden: op 1500 meter diepte. In beide kooien zaten de mijnwerkers toen opgesloten. Omdat de schacht door het ongeluk zwaar bescha- digd was, konden de liften noch naar bo ven noch naar beneden. Een reddingsploeg moest toen in de schacht afdalen, om de ingeslotenen uit hun benarde positie te gaan bevrijden. De eerste kooi had men na enkele uren reeds bereikt en toen konden de twintig opgeslotenen ongedeerd naar boven wor den gebracht. De redding van de inzittenden van de andere kooi heeft heel wat meer tijd en moeite gekost. Pas gisteravond slaagde men erin de kooi te bereiken. Aan vele uren van angstige spanning was toen een gelukkig slot gekomen. kregen en ze zijn voorzien van spelen en de voetbaluitslagen van afgelopen zondag. Men weet intussen wat er van de vier de mijnwerker is geworden, die zich op dezelfde plaats had moeten bevinden. Hij was kort voordat de ramp plaatsvond naar een magazijn gegaan. Hij had het water horen aankomen en hij was toen snel collega's gaan waarschuwen, die wat verderop aan het werk waren. Had hij dat niet gedaan dan had hij zich kunnen redden. Gisteravond is men begonnen met be hulp van drie zware pompen het water uit de mijn te verwijderen. Ieder uur zakt het water in de mijn nu een centi meter. Speciale ploegen zijn al de mijn ingegaan voor het opruimingswerk. Dat zal waarschijnlijk enkele maanden ver gen. Twee studenten, de 22-jarige Henk van der Leest uit Rotterdam en de 23-jarige Arte Prevoo uit Utrecht hebben met een oude eend een tocht van 24.400 km door Europa en Azië gemaakt. Aan de grens bij Roermond mochten zij niet doorrijden, omdat de mare chaussee de auto niet veilig ge noeg achtte. De vader van Henk van der Leest heeft het wagentje toen gesleept. Onderweg brak de kabel echter, zodat de reis per trein moest worden voortgezet. Op de foto de twee avontuurlijke studenten met hun wagentje aan de grens. „Wü hoorden een verschrikkelijk grom mend geraas en toen was er plotseling het water", vertelde de stem, die uit de kleine ruimte kwam, waar de drie mijnwerkers in de ijzermijn in Peine opgesloten zitten. De spreker was Ger hard Hanusch, oud 43 jaar en de oudste van de drie ingesloten mannen. „De golven waren enkele meters hoog. Wij zaten op de 80-meter verdieping. IN SITTARD is een 40-jarige man door een auto aangereden en ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. FRANKRIJK vreest een golf van ar beidsonrust uit protest tegen de loon politiek. In Marseille zijn de havenarbei ders al in staking gegaan IN HENGELO zijn twee jongen ingeslo ten, die ervan worden verdacht het af gelopen weekeinde minstens zes brom fietsen te hebben gestolen en er nog veel meer te hebben vernield. WEST-DUITSLAND gaat 150.000 ton tar wemeel naar Rusland uitvoeren. Ade nauer had zich hiertegen in de laatste dagen van zijn kanselierschap fel ver zet. IN SINGAPORE zijn sinds 7 oktober 10.000 havenarbeiders in staking. Giste ren raakten er nog vijf gewond bij een botsing met de politie. TWINTIG IRAANSE studenten hebben zich in Bonn aangesloten bij zeven col lega's, die al vijf dagen in hongerstaking zijn uit protest tegen de arrestatie van hoogleraren in Iran en de excutie van politieke tegenstanders van de regering BEN BELLA heeft gezegd dat er geen sprake is geweest en dat er geen sprake van zal zijn dat de olie-industrie in de Sahara wordt genationaliseerd. het X Verwachting medegedeeld door J K.N.M.I., geldig tot vanavond: Overwegend droog en rustig wee? niet op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking en slechts vei spreid voorkomende opklaringen. In het algemeen weinig verandering in temperatuur. X Vandaag: zon onder 17.19 uur. Maan X op 16.10 uur. X Morgen: zon op 7.29 uur. Maan ondei 4.01 uur. We moesten alles achterlaten, onze ge reedschappen, de springstof, alles. We renden voor ons leven naar een ho ger gedeelte". Het was zondag j.L, dat een telefoon verbinding tot stand werd gebracht en mijnfunctionarissen voor het eerst niet de ingesloten mannen konden praten. Hanuscsh vertelde, dat de vluchtende mijnwerkers op hun weg gehinderd waren door enkele kipkarren in een mijngang. „We hebben ze omver ge gooid om erlangs te kunnen". Terwijl hij zijn verhaal deed luisterden de mannen van reddingsdienst en mijndi- rectie in een autobus van de brand weer naar zijn stem, die daar uit een luidspreker kwam. De vermoeide man nen, die dagenlang in touw waren ge weest om een doorgang te zoeken naar nog levende mijnwerkers, zaten bevend te luisteren in een doodse stilte. „Jullie moet maar zien dat je ons er vanavond uit krijgt. Hoe eerder hoe beter zei Hanusch. Zijn verzoek om sigaretten omlaag te zenden werd af gewezen in verband met de hoge lucht druk ongeveer 2 atmosfeer die in de ondergrondse „kamer" heerst. „Zpdra jullie boven bent kunnen jullie duizend sigaretten per dag roken, maar vraag er nu in 's hemelsnaam niet om" zei een van de redders. „Stuur dan drinken, veel drinken, want wij heb ben verschrikkelijke dorst", was het antwoord van de mannen ondergronds. De dobbelstenen, die de opgesloten PTSn htdd/_,n gekregen, om de tijd te doden, hadden zij maar weinig ge bruikt. Ook de speelkaarten hadden zij amper aangeraakt. „We zijn er wel mee begonnen, maar ermee opgehou den vertelden zij met een vermoeide stem toen hun werd gevraagd hoe de stand bij het spel nu was. Intussen worden in het Duitse Peine de pogingen voortgezet om de drie op gesloten mijnwerkers uit hun 80 meter diepe gevangenis te halen. Maar het zal nog tot minstens morgen en wellicht zelfs tot donderdag duren voordat men hen bereikt. Dat heeft men de drie nog niet laten weten. „Het zou te wreed zijn hen de hele waarheid te vertellen", zei de bedrijfsleider van de ijzermijn. De sterke drilboor waarmee men hen tracht te bereiken was gisteravond no;_ slechts ongeveer 20 meter gevorderd en dat is dus pas een vierde deel van de hele afstand. Het gat wordt 60 cm breed. Men besloot gisteravond een sterkere boor te gaan halen. Hij moet zich door een harde granietlaag heen boren. Men heeft de drie ook nog niet verteld dat er veertig mensen bij het ongeluk zijn omgekomen. Men meent dat het be ter is hen daarover niet in te lichten. Het zou wellicht een te zware schok voor hen zijn. Ze verkeren in uiterst hachelijke omstandigheden en hoewel zij de moed er uitstekend inhouden, is aan hun stem men, die van beneden via luidsprekers doorklinken, duidelijk te horen dat zij in grote geestelijke spanning verkeren en dat zij grote lichamelijke ongemakken ondervinden. Gisteren hebben zij via de eerste (nauwe) koker warme kip te eten ge- Ongeveer vfjftig schepen lagen gister avond voor Hoek van Holland te wach ten op het optrekken van de mist. De meeste daarvan waren grote tankers, die uit veiligheidsoverwegingen niet de Nieuwe Waterweg mochten binnenvaren. De andere schepen waren merendeels grote vrachtvaarders, waarmee de gezag voerders geen risico's willen nemen. Vooral bij Maassluis was het zicht heel gering: vijftig tot honderd meter. Desondanks werden sinds vrijdagavond tweehonderd binnenkomende en uitgaan de schepen geregistreerd, die voeren op de aanwijzingen van de radardienst. Ernstiger was de mist voor de lucht haven Rotterdam, die gisteren „potdicht" zat. Later trad enige verbetering in, (Advertentie) Briljante Barathea kostuums Er zijn weer zeer mooie Barathea's. Qua stof en stijl van grote klasse. In klassieke en In meer spor tieve modellen. Diverse tinten grijs, blauw en bruin 179.50 waardoor enkele toestellen konden lan den en opstijgen. Ook het luchtverkeer naar Schiphol was helemaal in de war. Diverse inter continentale machines moesten uitwij ken. Ettelijke vluchten uit Westeuropese landen werden geannuleerd, zoals uit Pa rijs, Brussel, Hamburg en Bremen. Ook in het uitgaande verkeer, dat minder hinder van de mist ondervond, werden enkele vluchten geannuleerd. Tegen het middaguur werd het zicht wat beter (1100 meter), zodat verschei dene vliegtuigen er in slaagden te lan den. Daaronder bevond zich een Boeing 707 van de Australische luchtvaartmaat schappij Qantas, die 74 Chinese zeelieden in een chartervlucht uit Hong Kong naar Schiphol bracht. Voor de bemanning van dit toestel was het de eerste landing op de Amsterdamse luchthaven, aangezien de Qantas niet op Schiphol vliegt. Demi's van Noors tweed Lichte, soepele stoffen, veelal handvtoven. Iets opgeruwd voor mannelijk "levend" effekt. Sportieve raglan modellen In moder ne forsere dessinering. 179.50 (Advertentie) Aan boord van het in de Nederlandse Antillen gestationeerde fregat Van Ewijck heeft zich een steekpartij voorge daan, als gevolg waarvan een korporaal machinist om het leven is gekomen. Nadat de 18-jarige ongehuwde machi nist Van der W. wegens ondisciplinair gedrag tegen de korporaal-machinist Lagendijk door de officier van de wacht voorlopig arrest was opgelegd, heeft Van der W. onverwacht een mes gegrepen en daarmee de korporaal-machinist gesto ken. Het slachtoffer, dat voor Kerstmis naar Nederland zou terugkeren, was 35 jaar oud. Hij laat een vrouw en twee kin deren achter. Het gezin woont in Den Helde Een Oostenrijkse duikersploeg is gisteren begonnen aan de op lossing van het mysterie van het Meer van Toplitz, waaromheen als een legende al sinds jaren het gerucht waart, dat de nazi's daar tegen het einde van de oorlog do cumenten en een grote goudschat hebben laten zinken. De onderzoekingen zullen naar ver wachting tot half november duren. Er zal gebruik worden gemaakt van on derwater t.v.-camera's en van een op radar gelijkend apparaat dat metalen voorwerpen op de bodem van het meer moet opsporen. De voorwerpen die op deze wijze worden gevonden, zullen door boeien op het water worden aan gegeven. Tegen het midden van de week hoopt het Oostenrijkse ministe rie van binnenlandse zaken, dat de hele onderneming op touw heeft gezet, te weten waar er zich voorwerpen op de bodem van het meer bevinden. Tot dusver zijn twee mensen het slachtoffer geworden van de „schat" in het Toplitzmeer. In 1945 verdronk een Amerikaanse kikvorsman in een poging de geheimen van het meer te ontsluie ren. Vorige maand verdronk een 19- jarige Duitse jongen, die midden in de nacht op een nogal geheimzinnige ma nier naar de schat was gaan zoeken. In 1959 organiseerde een Duits week blad een speurtocht naar de schatten in het meer, waarbij een kist met vals Engels geld naar boven werd gehaald. Het wordt niet onmogelijk geacht dat op de bodem van het meer V-l- en V-2- raketten worden gevonden en waar schijnlijk ook een met torpedo's be wapende eenmans-onderzeeboot, een van de meest geheime wapens die de Duitsers zouden hebben ontwikkeld. Ooggetuigen hebben indertijd meege deeld dat zij de terugtrekkende SS'ers alleen maar kisten met pistolen en mu nitie in het meer hebben zien werpen. Volgens inlichtingen die het Oosten rijks ministerie van binnenlandse zakofn echter heeft verzameld zouden op de bodem van het meer tenminste twee volgeladen vrachtwagens van de Wehr- macht liggen, zonder dat men overi gens weet wat er in zit, en voorts een aantal kisten, die waarschijnlijk ge vuld zijn met gouden munten, welke afkomstig zijn uit de door de nazi's bezette landen. Geruchten willen dat er in het meer ook kisten met documenten liggen wel ke betrekking hebben op de laatste dagen van het Derde Rijk en waarop de handtekeningen zouden voorkomen van thans nog in leven zijnde personen, die in Oostenrijk en Duitsland vooraan staande posten bekleden. De Oostenrijkse regering heeft uit gebreide voorzorgsmaatregelen geno men om te voorkomen dat onbevoeg den het gebied van het meer betreden. Meer dan 200 gendarmes zijn in de omgeving op wacht gezet om de streek hermetisch af te sluiten. (Van onze Haagse redactie) „Ik hoop, dat we er morgen uit komen, maar verrassingen kunnen zich nog altijd voordoen". Dit zei gisteravond de voorzitter van de K.A.B., de heer J. Middelhuis, toen we hem naar zijn verwachtingen voor het beraad in de Stichting van de Arbeid, dat vandaag in Den Haag wordt gehouden, vroegen. De K.A.B.-voorzitter had van 's mor gens 10 uur tot 's avonds zeven vergaderd met de bondsbesturen over de verdergaande voorstellen van de werkgeversbonden. Voor stellen die door de werkgevers zelf gekwalificeerd worden als „een zeer hoge prijs voor het behoud van de Stichting van de Arbeid". Vanmorgen komen de delegaties van de vakcentrales vóór de aan vang van de Stichtingsvergadering nog even bijeen. „Om de horloges gelijk te zetten", zei K.A.B.-voorzit ter Middelhuis. Het mag als waarschijnlijk worden ver ondersteld dat het leven van de Stich ting van de Arbeid is gered. Dat dat be langrijk is, mag worden afgeleid uit een enkel cijfer. De zaak waar reeds driemaal over is vergaderd en die ook vandaag weer aan de orde komt, draait om een totale loonsverhoging van niet minder dan zo'n slordige twee miljard gulden. De voorstellen van de werkgeversorga nisaties, die vandaag op tafel worden gebracht, zijn: 1. Een loonronde voor iedereen van vijf procent, ingaande 1 januari 1964. 2. Een loonsverhoging van nog eens vijf procent bij het aflopen van een collec tieve arbeidsovereenkomst, doch in dien de looptijd van de arbeidsover eenkomst valt op een datum na 1 .april, dan openbreking van deze c.a.o., zodat uiterlijk op 1 april 1964 alle c.a.o.-lonen met 10 procent zijn verhoogd. 3. Verlenging van de vakantieduur met twee dagen, doch indien bij de be drijf staksgewij ze onderhand elingen deze vakantieverlenging in de c.a.o. wordt opgenomen, dan moet die twee de vijf procent met 0,8 procent worden verminderd. 4. Ondernemingsgewijze differentiatie van de c.a.o.-lonen wordt toegestaan. De Stichting van de Arbeid zal er een wakend oog op houden, zodat te gro te verschillen in de beloning kunnen worden voorkomen. 5. Vaststelling van een minimumloon van honderd gulden per week bij een 45-urige werkweek. Verhoging van de sociale uitkeringen per 1 januari met tien procent. ontwerp indienen, en hij moet daarop nog het fiat krijgen van de Staten-Gene- raal), zij bereid zijn een procent loons verhoging als compensatie te betalen. De werknemersbonden hebben steeds op een volledige compensatie aangedron gen, doch het lijkt onjuist, nu in het ge heel niet vaststaat voor welke wonin gen „bv. ook de na 1961 gebouwde" de huurverhoging zal gelden, zich aan die volledige compensatie vast te klemmen. Het moeilijkste punt zal ongetwijfeld zijn de uitkering ineens. De werkgevers bonden zijn daar vanaf het begin tegen geweest. De vakcentrales daarentegen hebben het hoog in hun verlanglijst. Een uitkering ineens van een weekloon vraagt een bedrag van 400 miljoen. Ver scheidene bedrijven zullen die uitkering niet kunnen opbrengen. Daarenboven wordt verwacht dat deze 400 miljoen volledig zal besteed woracn en het zou een averechtse uitwerking hebben op het indammen van het te kort aan arbeidskrachten. De werkgevers hebben trouwens nog meer bezwaren tegen een uitkering in eens. Deze uitkering zou ook moeten worden gegeven aan allen, die het gehele jaar reeds zwart loon hebben ontvan gen, zodat het argument van de vakcen trales, dat deze uitkering zou moeten dienen als „achterafbetaling" bij deze categorie niet zou opgaan. De werkgeversbonden gaan vandaag met de vakbonden aan tafel zitten met het voornemen, dat indien er wordt aan gedrongen op nog verdergaande conces sies zij het gehele pakket tegenvoorstel len zullen intrekken. Er gaan onder de ondernemers reeds verscheidene stem men op, die pleiten voor een loonsver mindering zonder de Stichting van de Arbeid. Dit zijn de stemmen van de onderne mers die de strijd op leven en dood op het loonfront aandurven en die menen dat zij er nog niet beter of slechter zul len afkomen dan wanneer zij hun lonen moeten richten naar de voorstellen die thans door de werkgeversbonden zijn gedaan. De werkgeversbonden zijn er ook van overtuigd dat zij de vakcentrales met de nieuwe voorstellen meer bieden dan wat op 30 september door de vak centrales aan eisen op tafel is gelegd. De Stichting van de Arbeid staat van daag voor de taak een beslissing te ne men in de grootste loonmanoeuvre sinds de bevrijding. Het roer van de loonpoli tiek zal vrijwel geheel omgegooid moe ten worden. De consequenties daarvan zijn in hun totaliteit nog niet geheel te overzien. Het lijkt dat op korte termijn er uit de aanbiedingen een gemiddelde prijsstijging zal komen van ongeveer 3 procent. Doch ook op dit punt valt er weinig exact te voorspellen. Dat er prijsstijgin gen zullen komen is echter duidelijk. De werkgeversverbonden zijn dan ook van mening dat zij recht hebben op een soe pel prijsbeleid. De werkgeversorganisaties betreuren het ten zeerste, dat hun pakket tegen voorstellen eerder in de publiciteit is ge komen dan op de stichtingsvergadering. Hierdoor zijn verwachtingen gewekt en is de onderhandelingspositie er niet ge makkelijker op geworden. Naar men ons gisteren verzekerde, is er voor de werk gevers geen enkele ruimte meer naar boven om aan verdergaande wensen van de vakcentrales tegemoet te komen. Deze wensen van de werknemersbonden zou den kunnen zijn: het vasthouden aan de eis van een uitkering ineens, van een weekloon in december en van een ver dergaande compensatie voor een even tuele hurverhoging boven het aanbod, dat door de werkgevers thans is ge daan. De werkgevers hebben aangeboden dat indien de huren op 1 juli zouden wor den verhoogd met tien procent (daar voor zou minister Bogaers nog een wets- (Van onze Haagse redactie) De P.S.P. heeft het opportuun geacht een verklaring uit te geven, waarin ten aanzien van lonen en prijzen veel ver der gaande eisen worden gesteld dan die van de vakbeweging. Die verklaring doet vermoeden dat de P.S.P. er op uit is de vakbeweging in haar huidige moei lijke onderhandelingspositie een stok tus sen de benen te steken. Is dit inderdaad de bedoeling? Neen, zei men van P.S.P.- zijde op een persconferentie in Den Haag, wij willen de vakbeweging alleen maar steunen tegen reactionaire elementen. Wat de P.S.P. in dit verband onder steu nen verstaat, bleek later uit de opmer king: „De vakbeweging heeft in de Stichting van de Arbeid achttien jaar lang de rol van gijzelaars aanvaaid. Voor een liefdesverklaring aan het adres van de vakbeweging bestaat dan ook bij ons geen enkele aanleiding". De P.S.P. verlangt voor iedereen per 1 januari a.s. een forse loonsverho ging, geheel te betalen uit de winsten. groot pak f 2.20

de Stem | 1963 | | pagina 1