Voorzichtig optimisme na topberaad ff WELLICHT 43 DODEN BIJ DUITSE MIJNRAMP palissander 1700.- LOONOVERLEG TE NOORDWIJK Geen kans Wel °P roulette Kerk wil meewerken aan hervorming van kalender HoogeHuys 2 in Polen afgetreden Afrikaanse topconferentie in Tunis Stichting van de Arbeid dinsdag bijeen hog ere prijzen in voetbaltoto Water en slijk bedelven vijftig kompels Tito moest wachten DAGBLAD VOOR ZEELAND Wit-Gele Kruis wil samenspel Op scholen meer verkeersonderwijs Zonnige perioden SER-rapport WIJZIGING LOTERIJWET Voetbaltoto Wennerstroem bewusteloos in cel gevonden Geen levensgevaar WEU-conferentie had goede start Straks wellicht vaste paasdatum ill zen0 West Ovitsland PEINE Hannover Hildesheim §run$%ijk£* t<óiM Slechts zeven geredden Heiligheid Maria Weer stakende typografen LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Voor God, Koningin en Vaderland 103e JAARGANG No. 24421 Uitgave: N. V Uitg Mij Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 26 OKTOBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, exd. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ0,42 per mm (Ing. Med. ƒ1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Te Tunis zal maandag a.s. een topconferentie van negen Afri kaanse landen worden gehouden ter bespreking van het Algerijns Marokkaans grensgeschil. De bijeenkomst zal onder meer worden bijgewoond door president Ahmed Ben Bella (Algerije), koning Hassan II (Ma rokko), president Modibo Keita (Mali), president Gamal Abdel Nasser (V.A.R.), koning Idris (Libië), president Sekou Toure (Guinee), keizer Haile Selassie (Ethiopië) en Habib Bourguiba (Tune sië). In Algiers werd intussen aangekondigd dat het Algerijnse staatshoofd, Ahmed Ben Bella, griep had. Men vroeg zich naar aanleiding van zijn ziekte af, of hij in staat zou zijn een op korte termijn te houden topconferentie bij te wonen. Terwijl koeriers, met boodschappen van de ene naar de andere hoofdstad snelden, beweerde Algerije in een offi cieel communiqué dat de Marokkaanse troepen een verpletterende nederlaag" hadden geleden en verkondigde Marok ko, dat Algerijnse militairen overal op de vlucht waren gedreven. Op het tweedaagse nationale congres van het Wit-Gele Kruis in Utrecht heeft dr. J. Vollenbergh, directeur van het ge meentelijk instituut voor toegepaste psy chologie in Nijmegen, geconstateerd dat men zich meer zal moeten gaan richten op gezondheidsvoorlichting en -opvoe ding, een taak, die niet in isolement ver vuld kan worden. Dr. Vollenbergh meen de dan ook, dat een goed samenspel met andere instanties, onder meer die op het gebied van het maatschappelijk werk, de geestelijke volksgezondheid en het on derwijs, noodzakelijk is. Dit zou tevens met zich meebrengen, dat allerlei soorten hulp gemakkelijker bereikbaar worden. Momenteel heerst er, volgens dr. Vollenbergh, verwarring, om dat het samenstel van diensten zo on doorzichtig is. Hij meende ook, dat er een fundamen tele structuurwijziging nodig is van het Wit-Gele Kruis, waarbij men komt tot een centrale leiding met daarnaast een slechts relatieve autonomie van de plaatselijke en provinciale verenigingen. Tevens dient men, volgens hem, de func tie van de leden nader uit te werken. (Van onze Haagse redacteur) Een in Noordwijk gehouden topberaad tussen topfiguren van werkgevers en werknemers uit de Stichting van de Arbeid heeft in Den Haag het gerucht doen circuleren, dat er weer wat meer optimisme heerst rond de loononderhandelingen. Een rechtstreeks gevolg van dit topberaad in Noordwijk dat men liever geheim had willen houden zou zijn het besluit om de vergadering van de Stichting, die voor vandaag was uitgeschre ven, naar dinsdag a.s. te verschuiven. (Van onze parlementaire redactie) Staatssecretaris Grosheide (O. K. en W.) heeft bij de Tweede Kamer een wijzi ging van de lager-onderwijswe# en de kweeksclioolwet ingediend, die een ver ruiming beoogt te bewerkstelligen van het verkeersonderwijs op de scholen. Voorgesteld wordt het belang van het verkeersonderwijs te onderstrepen door het tot een afzonderlijk leervak te ma ken en, voor wat de scholen voor voort gezet, gewoon en uitgebreid lager on derwijs betreft, het onderwijs in dit vak in elk leerjaar gedurende ten minste 20 uur per jaar verplicht voor te schrij ven. Door de voorgestelde wijziging wordt bovendien bereidt, dat het vak verkeer op het rooster van de les uren moet voorkomen, waardoor tevens een effectieve controle op het geven van onderwijs in dit vak mogelijk wordt. Als reden voor deze verschuiving is gisteren officieel van de zijde van de Stichting opgegeven, „dat het intern overleg aan werkgevers en werknemerszijde over de loon politieke situatie nog niet is afge sloten". Van zeer goed geïnformeerde zijde werd ons gisteravond te verstaan gegeven, dat voor een overdreven optimisme na het Noordwijkse be raad beslist geen enkele reden bestaat. Dat het Noordwijkse beraad de directe aanleiding is tot verschuiving van het loongesprek van zaterdag naar dinsdag behoeft echter geen twijfel. Er zijn kennelijk door dit topberaad toch nieuwe ideeën naar voren gekomen, die werk gevers en werknemers tot nader beraad in eigen kring genoopt hebben. Wladislaw Matwin, eerste partijsecre taris in het district Wroclaw, en een van zijn naaste medewerkers, Roman Werfel, zijn afgetreden, zo meldt het Poolse persbureau. Een reden is niet genoemd. Waarnemers geloven dat het aftreden een gevolg is van ontevredenheid in Warschau over het economisch beleid in Wroclaw (het voormalige Breslau) IN DE RUSSISCHE pers is gisteren een bericht verschenen waarin wordt ge zegd dat een Griek, Gregory D. Popado polous, door een provinciale rechtbank schuldig is bevonden aan spionage voor het Westen. Verwacht werd dat het von nis spoedig zou worden uitgesproken. HET TECHNISCHE personeel op de luchthavens Le Bourget en Orly heeft gisteren aangekondigd van 31 oktober tot en met 3 november in staking te zul len gaan en Franse docenten en ambte naren zullen het werk op 6 november voor één dag neerleggen. De drie groe pen werknemers zullen staken om hun eisen inzake loonsverhogingen kracht bij te zetten. LEDEN VAN de internationale unie van zeevarenden (S.I.U.) keerden gisteren naar hun schepen in Montreal en Fort William terug, nadat zij een week gele den in staking waren gegaan waardoor bijna honderd schepen op de grote me ren in Canada niet konden uitvaren. DE ZUIDVIETNAMESE regering heeft een zeven leden tellende V.N.-groep, die een onderzoek ter plaatse instelt, ervan weerhouden een pagode in Saigon le bezoeken, die een van de belangrijkste zetels is geweest van de boeddhistische campagne tegen de regering. Een reden is niet opgegeven. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteravond 23.15 uur: Droog weer met in de ochtenduren plaatselijk mist of laaghangende be wolking. Later opklaringen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Maximum temperaturen omstreeks 14 graden. Vandaag: zon onder 17.25 uur. Morgen: zon op 7.24 uur. Zon ondei 17.23 uur Maan op 15.45 uur. Maan onder 0.04 uur. Maandag: zon op 7.26 uur. Maan on der 1.19 uur. Inmiddels is bij nadere informatie be paald duidelijk geworden, dat bepaalde berichten over concessies van werk geverszijde, die thans de ronde doen, kant noch wal raken. Met name werd met klem tegengesproken dat de werk gevers bereidheid hebben getoond om tegenover een eventuele huurverhoging een looncompensatie te stellen. Ook het gerucht, dat de werkgevers thans bereid zouden zijn tot het verlenen van een uitkering ineens over 1963 werd tegen gesproken. Waartoe het Noordwijks topberaad dan wel precies geleid heeft, blijft voorlopig nog in nevelen gehuld. Genoemd beraad heeft plaatsgehad in het conferentieoord .De Baak' van het Centraal Sociaal W erkgeversverbond. Inmiddels is de Commissie Ontwikke ling Nationale Economie van de SER gisteren gereed gekomen met het op stellen van het halfjaarlijkse SER-rapport over de economische vooruitzichten, ten minste voor zover het de technische aspecten daarvan betreft. In de besloten vergadering van de SER op 5 november a.s. zullen nu nog de beleidsadviezen voor de regering terzake het te voeren loonbeleid moeten worden vastgesteld. (Van onze Haagse redacteur) „Het is belachelijk te veronder stellen, dat de komende wijziging van de loterijwet de weg vrij zou maken voor het beoefenen van roulette en andere gokspelen in Nederland." Dit commentaar gaf men ons uit welingelichte kring op een bericht, als zouden de kansen voor gok spelen in Nederland „aanzienlijk zijn toegenomen" nu er een wet op de kansspelen bij het departement van justitie in voorbereiding is. Dit wetsontwerp is in feite niets an ders dan een wijziging van de loterij- wet, welke noodzakelijk is in verband met de wettelijke regeling van de sport- toto. Om dezelfde reden dient tegelijker tijd het wetboek van strafrecht gewij zigd te worden. Het ministerie van Jus titie bevestigde ons desgevraagd, dat beide wetswijzigingen in de loop van dit parlementaire jaar dus voor septem ber 1964 te verwachten zijn. Deze foto laat zien hoe een groepje redders via een boorgat contact maakt met de zeven ingesloten mijnwerkers. Door slaappillen Stig Wennerstroem, de 57-jarige Zweedse kolonel, die volgens zyn eigen bekentenis vijftien jaar lang spioneerde voor de Russen, is gisteren in alle haast overgebracht naar een ziekenhuis. Vol gens de politie heeft hy een grote hoe veelheid slaaptabletten ingenomen, ken nelijk met het doel zich het leven te be nemen. Gisteravond was Wennerstroem buiten geevaar. Wel zal hij vermoedelijk nog lange tijd de nawerking van het gif on dervinden. Volgens sommige bladen zou hij wel eens op bevel van Rusland de hand aan zichzelf hebben geslagen. Hij werd bewusteloos aangetroffen in zijn zwaar bewaakte cel op het hoofd bureau van de Stockholmse politie. DE WERELDBANK heeft Spanje een lening van 33 miljoen dollar verstrekt voor de uitvoering van projecten in de uitbreiding van het wegennet. Het is de eerste lening van de Wereldbank aan Spanje. Inmiddels valt te verwachten, dat bin- ;n afzienbare tijd weer discussies politieke strijd gaan oplaaien over de vraag, of de voorwaarden voor de sport- toto voetbalpool gewijzigd dienen te worden. Zoals bekend is over de huidige toto destijds in het parlement nogal wat te doen geweest. De regeling, zoals die aan vankelijk door ex-minister van Justitie mr. Beerman werd voorgestaan, is des tijds door de Eerste Kamer verworpen. Uiteindelijk is er een regeling uit de bus gekomen, die tot 1 januari 1965 zal gel den. De maximuminzet per deelnemer werd daarbij, zoals bekend, bepaald op f 2,- per persoon per week, de hoofdprijs mocht niet meer dan f 50.000 bedragen. In de Tweede Kamer is nu reeds door V.V.D.-fractieleider mr. Geertsema om i hogere hoofdprijs gevraagd. Afge wacht moet worden of de huidige minis ter van Justitie, mr. Scholten, evenals oud-minister Beerman een C.H.U.'er met voorstellen hieromtrent bij de Twee de Kamer zal willen en durven komen. Op het departement van Justitie bewaart men hierover nog een diep stilzwijgen. (Van onze Haagse redactie) Aan het slot van de eerste dag van de conferentie van de ministers van buiten landse zaken van de Westeuropese Unie (W.E.U.) verklaarde minister Luns, die de conferentie had gepresideerd, dat er 'n goede basis aanwezig is voor verdere ge sprekken. Het was voor de eerste maal sedert anderhalf jaar dat weer een W.E.U.-conferentie werd gehouden. Er werd aan deelgenomen door de ministers Butler (Engeland), Couve de Murville (Frankrijk), Schroeder (West-Duitsland), Piccioni (Italië), Spaak (België), Schaus (Luxemburg) en Luns (Nederland). Gisteren werden politieke zaken be handeld. In de morgenuren kwam de kwestie oost-west ter tafel. Op essentiële punten bleek de mening van de zeven landen niet van elkaar af te wijken. In de middaguren kwamen onder meer de hulpverlening aan Zuid-Amerika ter sprake en kwesties het kernstopakkoord rakend. Omtrent de ontwikkelinghulp aan de landen van Zuid-Amerika werd afgesproken dat ieder van de zeven lan den zal inventariseren op welke wijze en tot welke bedragen het hulp aan Zuidamerikaanse landen verstrekt. Bij de bespreking van het kernstop akkoord bevond Frankrijk zich in een speciale positie. Alleen als het zelf over de atoombom beschikt zal het wellicht bereid zijn zijn handtekening onder het kernstopakkoord te zetten. Voor de eerste maal in de geschiede nd van de W.E.U. zullen ook economi sche vraagstukken worden behandeld, Daarvoor is deze zaterdag gereserveerd. Dit gesprek zal er toe kunnen bijdragen dat de kloof tussen Engeland en de E.E.G. nauwer wordt. Elders in deze edi tie nog nader nieuws over deze W.E.U. - conferentie. Gisteren zyn de laatste vyf amende menten over het vyfde hoofdstuk van het liturgieschema aangenomen met een kleine minderheid tegen. Aan dit hoofd stuk is een verklaring toegevoegd, dat de kerk wil. meewerken aan het vast leggen van de paasdatum en de hervor ming van de kalender, mits daarmede de week van zeven dagen en de zondag veilig gesteld worden. Ook de opvolging van de weken moet intact blijven, tenzij zwaarwichtige redenen aanwezig zijn. In dat geval is de H. Stoel bereid tot onderhandelen. Daarna zijn de discussies over het der de hoofdstuk van de Kerk voortgezet, O Wil PAUS PAULUS VI heeft aan het Vati caans personeel een salarisverhoging van twintig procent verleend. DE V.S. HEBBEN op de leden van de volkerenorganisatie een beroep gedaan af te zien van sancties tegen Zuid-Afrika en te trachten dit land met vreedzame mid delen te overreden zijn apartheicfspoli- tiek te herzien. „Wij zijn allen ongedeerd en de luchtstroom is goed". Dit was het eerste, met gejuich begroette, le vensteken van zeven kompels, die ingesloten raakten, nadat de bo dem van een reservoir het begeven had en ongeveer 500.000 kubieke meter water, slijk, sintels en erts stenen de Ilseder-ijzermijn ten zuiden van de Nedersaksische plaats Peine verraste. Daarbij raakten nog 43 andere mijn werkers ingesloten, maar men vreest dat zij de verdrinkingsdood hebben gevon den. Tachtig mensen wisten hieraan ter nauwernood te ontkomen. Onmiddellijk na het eerste telefoni sche contact met de ongedeerde kompels werd door een barrière van natte sin tels en etrssteen een gat geboord, waar door een reddingsploeg naar beneden af daalde. „De zeven" bevonden zich op 38 meter diepte. De anderen, vermoedelijk omgekomenen, zaten op 100 meter diep te. Technische moeilijkheden en het uit vallen van de stroom en daardoor van de elektrische liften, bemoeilijkten de reddingspogingen. De geredden waren te zwak aange troffen om langs dezelfde weg terug te keren die de reddingsploeg had gebruikt om in de mijn af te dalen. Men ontdekte een schacht, waardoor gereedschappen naar beneden worden gelaten. Deze bleek groot genoeg om de mannen door naar boven te hijsen, in een inmiddels neer gelaten reddingskorf. Enkelen moesten op brancards worden weggedragen. „Wij hebben de anderen niet gezien", was het eerste wat de geredden zeiden, toen zij de oppervlakte bereikten, waar mee de hoop op redding van de anderen meteen vervlogen was. Voor het kleine dorpje Lengede, in de buurt waarvan zich de ramp voltrok, betekent het gebeurde een zware slag, omdat bijna alle 3760 inwoners zo geen familie dan toch goede bekenden van de mijnwerkers zijn. Het bericht van de ramp deed ongeveer duizend sombere mannen, wenende vrouwen en kinderen naar de plaats des onheils trekken. Er is onmiddellijk een onderzoek naar de oorzaak van de ramp ingesteld. Hoe de bodem van het reservoir is kunnen bezwijken blijft vooralsnog een raadsel. Intussen wordt het boren voortgezet om te trachten nog- anderen te redden. waarbij de bisschop van Cuernavaca, mgr. Mendez, de verhouding van Kerk en Staat en de vrijheid Van de godsdienst ter sprake bracht. Hoofdstuk vier kwam hierna in behan deling, handelend over de heiligheid in de kerk. Mgr. Schoemaker, bisschop van Poerwokerto en afkomstig uit Deventer, vond het stuk veel te moralistisch. An deren vonden, dat het schema meer moest hameren op de heiligheid van de priesters, anderen op die van de leken Mgr. Charru van Namen wilde duide lijker uitgedrukt hebben, dat klooster lingen geen eigen stand in de kerk vor men. Zij behoren tot de leken en staan als zodanig tegenover de clerus. Dit is van belang tegenover de reformatie, die de kerk verwijt te veel onderscheid te op weg naar heiligheid en de anderen Op de foto v.l.n.r. de ministers E. Schaus LuxemburgMaurice Couve de Murville (Frankrijk), Atilio Piccioni (Italië), mr. J. M. A. ff. huns (Nederland) voorzitter, Gerhard Schroeder (W.-Duits- land), Richard Butler (Engeland) en Fay at, Belgische minister voor Europese Zaken. Op de foto ont breekt Paul Henri Spaak van België, die was verlaat. President Tito van Zuid-Slavië, die gisteren met de „Rotterdam" uit New York is vertrokken, heeft moeten wach ten omdat er gewaarschuwd was dat er een bom aan boord zou zyn. Tito bleef aan de wal tijdens het on derzoek van de politie. Er werd echter geen bom gevonden, zodat hij zich later toch aan boord begaf. Daarbij was hij omgeven door bewakers en werd hij toe gejuicht door ongeveer tweehonderd per sonen. Achter de politie-afzetting schreeuwden enige tientallen demon stranten „Tito zwijn", „Hang Tito" en „Tito moordenaar". Tito zal op 1 november in Southamp ton aankomen en daar onmiddellijk naar het vliegveld rijden voor de terugtocht naar Belgrado. Een deel van het technisch personeel, circa 70 man, van de drukkerij C. A. Spin en zoon te Amsterdam is gisteren morgen in staking gegaan. Het is voor nemens het werk zondagavond 24 uur weer te hervatten. Bij de genoemde drukkerij wordt o.a. het dagblad Trouw gezet. De stakers eisen een loonsverhoging van 10 cent per uur, zulks „als ont beringstoeslag, in verband met de be staande accommodatie van de ruimten waarin wij moeten werken", zo is van de zijde der stakers medegedeeld. Voorts wensen zij een voorschot op een bedrag waarop zij, naar zij zeggen, recht hebben krachtens een aanhangsel aan de c.a.o. (overwerktoeslag, over een langere periode). (Advertenties) Het ligt in de bedoeling van het mo deramen van het concilie maandag de vaders een uitspraak te laten doen of z(j het schema „De Beata Maria Virgine de heilige Moeder Gods, als een apart schema dan wel als een hoofdstuk van het schema over de kerk behandeld wil len zien. Behandeling van het onderwerp was reeds voor het Concilie door 600 bis schoppen gevraagd. Het onderscheid in de wijze van behandeling is vooral uit oecumenisch oogpunt van belang, hoewel de inhoud van het hoofdstuk gelijk of nagenoeg gelijk zal zijn. Wanneer zo redeneert men en zo heeft kardinaal Koenig het ook gezegd Maria behandeld wordt in het ge heel der Kerk, dan vermijdt men tegen over niet-katholieken de indruk, alsof de theologie Maria overtrekt. Ook pas- torecl is het van betekenis, omdat ver meden moet worden in de vroomheid der gelovigen secundaire elementen op de voorgrond te laten treden. Ook de Oosterse Kerken zien Maria steeds binnen de kerkgedachte. Tegen over de Reformatie is het van groot be lang te tonen, dat de basis van de Maria verering in de H. Schrift en in tie traditie ligt. Bij de stemming die maandag ge houden wordt, zal niet een twee-derde meerderheid, doch die van de helft plus één voldoende zijn. Het gaat hier name lijk niet om de inhoud van een schema, maar om een procedurekwestie, zoals die in het herziene reglement bepaald is. HET ECHTPAAR Diepenhorst-Bokhorst is gisteren levenloos in zijn woning te Ermelo aangetroffen. De man. oud-bur gemeester van Giessen-Nieuwkerk, was 82 jaar oud, zijn echtgenote 72 jaar. Ko lendampvergiftiging is de oorzaak van Juin .dood-.- origineel eetkamer bergmeubel 4 stoelen tafel geëtaleerd in onze etalage catharinastraat voor woentunst op kV tM GROTE MARKT 50 CATHARINASTRAAT 4 BREDA Al 1/ lil A Ar»

de Stem | 1963 | | pagina 1