'Iran i-zekerheid SEFERIS Echter waarborg tegen misbruik WELKE ZOUDT U KIEZEN Felle gevechten in Sahara-woestijn Turken op terugweg naar hun vaderland Wij werken met het geweer aan de voet iel vitaminen levertraan Kamercommissie over binnenlandse veiligheid „Big Lift' geslaagd 150 jaar koninkrijk i Vragen van Vondeling Wij werden zeer goed behandeld Amsterdamse bouwvakkers demonstreerden en masse mi 1 ekerheid DAGBLAD VOOR ZEELAND Consul-generaal breekt met regering Y akbondsleiders in Kongo gearresteerd VERGEZELD DOOR POLITIE E.E.G.-problemen rond landbouw niet opgelost juiius Caesar in selectie' jas... 158.-! l^o(le«vleamf Spanjaarden Schildersschap over bouwnota: AVaarom werden wij gepasseerd bij overleg 12 HANDIG GAAT 'T> KNIP een hoekje van het pak die iemelk er door gezin voldoende weer- r binnen krijgt. Geef ze uppels voor de kleintjes - iere kinderen en volwas vitaminen A en D uit de e heilbot en andere arcti- hermen tegen kouvatten om uzelf, uw man en uw nter allemaal kerngezond ep, bronchitis en andere aan' estrijdt rachitis, en foor de kleintjes dagelijks HALITRAN DRUPPELS lite van Halltran (38.000 t.®« i.e. vitaminen D per gram) het Rijks-Vitaminen Laborato- 103e JAARGANG No. 24420 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr, A. J. J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 y RIJ D A G 25 OKTOBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. ƒ1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) B.V.D. MAG TELEFOON AFLUISTEREN Dit is de Griekse dichter Georges Seferiades, in de literatuur bekend als Giorgos Seferis, aan wie gis teren de Nobelprijs voor literatuur is toegekend. Elders in deze editie meer over deze onderscheiding. In slechts 64.5 uur 7.5 uur eerder dan men had gedacht is de uit 14.500 man bestaande pantserdivisie van Texas naar West-Duitsland vervoerd. De groot ste luchtbrug-operatie in de mili taire geschiedenis „Big Lift" is ten einde. Gisterenmorgen omstreeks kwart voor zeven Nederlandse tijd was het laatste transportvliegtuig van deze operatie in Texas opgestegen. Het was het 240e straaltransportvliegtuig. Gisteravond om 21.28 uur landde het laatste toestel op de luchthaven van Frankfort. Ondanks vrij ongunstige weersomstandigheden hebben zich geen ongelukken voorgedaan. De opperbevelhebber van de NAVO strijdkrachten, generaal Lemnitzer, toon de zich tevreden over deze afloop. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, ver antwoordelijk voor de Binnenlandse Veiligheidsdienst (B.V.D heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de B.V.D. ,in uitzonderlijke gevallen, als er direct gevaar is voor de veilig! lieid van de staat'', bevoegd is telefoons af te luisteren. Volgens de bewindsman zijn er „afdoende waarborgen", dat de B.V.D. bij het afluisteren van telefoons de „zeer nauwe grenzen van haar instructies" niet overschrijdt. Die instructies zijn hekend aan de bijzondere kaercommissie voor de B.V.D. Mr. Toxopeus deed deze mede deling tijdens een discussie over de B.V.D. in de openbare commis sievergadering van Binnenlandse Zaken. De discussie sloot aan op een campagne tegen de B.V.D. van bepaalde sensatiebladen, die zijn afgegaan opeen vraag van de communist Marcus Bakker in het voorlopig verslag op de be groting van Verkeer en Water staat. De Kamer sprak geen oordeel uit over deze de CPN natuurlijk zeer welgeval lige perscampagne. Zij constateerde, dat er in ieder geval in brede kring onrust door is ontstaan. Met het oog daarop werd besloten de bijzondere Kamer commissie voor de BVD te vragen een diepgaand onderzoek te laten instellen over het optreden van de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Deze commissie, die is samengesteld uit de fractieleiders van de vijf grootste fracties in de Tweede Kamer, zal van haar onderzoek rapport uitbrengen aan de Kamer. Mr. Toxopeus verzekerde, dat hij .volgaarne' aan dit onderzoek de nodige medewerking zal verlenen. Vragen voor dinsdag a.s In afwachting van dit onderzoek zal oppositieleider prof. Vondeling (PvdA) de volgende week dinsdag reeds in de Tweede Kamer mondelinge vragen stel len over het telefoon afluisteren. Zijn zeer concreet geformuleerde vragen luiden als volgt: 1 Wat zijn de geldende regelen voor het waarborgen van het brief- en telefoongeheim? 2. Is het mogelijk telefoongesprekken af te luisteren zonder toestemming of medewerking van de PTT? 3. In welke gevallen kan of moet de PTT medewerking geven om telefoon gesprekken af te luisteren? 4. Wie moet of moeten de toestemming daartoe geven? 5. Kan de regering mededelen in hoe veel gevallen toestemming is gegeven tot het meeluisteren in de laatste jaren, b.v. sinds 1959? 6. Bij hoeveel abonnees mag op dit moment worden meegeluisterd en tot welke groepen van gevallen (crimina liteit, staatsveiligheid) behoren dezen? De vragen van prof. Vondeling zijn gericht tot de minister-president en de ministers van Justitie en van Verkeer en Waterstaat. Geen sensatie De verklaring van mr. Toxopeus, dat de BVD telefoons kan afluisteren hij zei niet, dat er telefoons worden afgeluisterd verwekte weinig sensatie in de Kamer. Iedere rechtgeaarde demo craat beseft, dat de BVD, zoals de mi nister het uitdrukte, in deze wereld (gezien het optreden der Russen) een noodzaak is. Als men een dienst als de BVD accepteert moet men, concludeerde de PSP'er Bruggeman terecht, ook aan vaarden dat er telefoons worden afgetapt en brieven opengemaakt. De PSP'er zelf accepteerde de BVD overigens niet. Hij dacht naïef dat opheffing van deze dienst zou kunnen bijdragen tot een ontspanning tussen oost en west. De communist Bakker was vanzelfsprekend ook tegen de BVD. De rest der Kamer, de zgn. Vrije Boeren incluis, waren alleen geïnteresseerd in de vraag, of de BVD binnen haar bevoegdheden blijft. Chantage Er is op dit punt twijfel gezaaid door bladen als De Telegraaf, die zich voor het karretje van de CPN heeft laten spannen. Marcus Bakker (CPN) was er erg blij mee. De BVD heeft een .heer schappij van de angst' gevestigd, riep hij uit. Deze dienst pleegt broodroof en chanteert allerlei mensen, ook niet- communisten. Mevrouw Stoffels-van Haaften, die de commissievergadering presideerde, greep in. Het is niet toelaatbaar, zei zij tot de communist, dat u een rijksdienst van chantage beschuldigt. Haar verzoek om het woord chantage door een ander te v.ervangen werd door Bakker afgewezen. Vul dan maar stippeltjes in, zei hij. (Vervolg zie pag. 3) VOLGENS DE „Daily Express" kent de Britse politie de geheime verblijfplaats van Bruce Reynolds, die gezocht wordt in verband met de Britse treinroof. BIJ EEN brand In Palm Springs, Cali- lorme, zijn twee vrouwen en twee kin deren omgekomen. Tot de slachtoffers Denoorden een dochter en twee klem- kinderen van de Amerikaanse come dienne Joan Davis, die in 1961 op 48- jarige leeftijd aan een hartaanval over leed. VIOLIST ChCris Braam, thans ver- Bonden als concertmeester aan het Noordhollands Philharmonisch Orkest, is ™et ingang van 1 januari 1964 benoemd do ?docei;tmeester in algemene dienst bij de Nederlandse Radio Unie. tie if™NATIONALE cacaoconferen- men dn cvc' waaraan werd deelgeno- verbridw? ver}eSenwoordigers van de niets nitt"„ien de Pr°duktielanden, is op in New w°Ecn Het overleg 2al echte? kader van de V.N v00rtgezet in het Rustig herfstweer tat* IJn'm TC^n,lmedegedeeld door Dromt en i» g.*ldlg tot vanavond: wolkfne g weer met veel b«- lüke opklaringen iiink1le P'ïïtSd" voorna mpliiL- ochtend van heMami t* "Olijke helft Weinie winri «T°? ^ier cn t,aar mist. van il To't-'lf;-dd-d-''-aturen ondnedraa2!:542 uur0nder 1?'27 uur' Maan 15015guur.ZOn °P 7'22 uur' Maan °P De nieuwe Rolls Royce Silver Cloud (rechts) of de Rolls Light uit 1906? De nieuwe? Dan zoudt u toch een miskoop doenwant het antieke exemplaar is uniek en vertegen woordigt zonder voorruit, por tieren of dak de waarde van een ton. Deze oer-Rolls is de enige van dit soort in de wereld en werd op een boerderij op het Austra lische platteland gevonden. Toen werd hij naar Engeland verscheept, waar oude - auto's - verzamelaar Stanley Sears uit Sussex vier en een half jaar aan de restauratie ervan werkte. Hij veroorzaakte heel wat opschudding toen hij met de oude getrouwe het hoofd kantoor van Rolls in Derby bezocht. Over enkele dagen wordt officieel het feit herdacht van 150 jaar koninkrijk. In verband daarmee hebben wij een des kundige medewerker gevraagd zijn visie te geven op hetgeen de afgelopen 150 jaar in Ne derland is gebeurd en op de plaats van de Kroon in het Ne derlandse staatsbestel. Voor deze bijdrage, waarvoor we een pagina meenden te moeten uittrekken, vragen we vandaag uw bijzondere aandacht. Dominicaanse Republiek De consul-generaal van de Domini caanse Republiek in Amsterdam, dr. Sal vador Barinas, erkent het bewind in zijn land niet langer, dat kort geleden aan de macht is gekomen na het afzet ten van president Juan Bosch. Juan Bosch, die thans als banneling in Porto Rico verblijft, was de eerste president van de Dominicaanse Republiek in 38 jaar, die door democratische verkiezin gen werd gekozen. In een brief aan de minister van buitenlandse zaken van zijn land (wie dat is weet hij zelf niet, nu een junta van drie man aan de macht is) heeft de heer Barinas laten weten dat hij op geen enkele wijze de huidige re gering erkent. De leiders van de drie grootste vak verenigingen in Kongo zijn gisteren ge arresteerd op beschuldiging van het in gevaar brengen van de staatsveiligheid. Dit is meegedeeld door de minister van defensie Jerome Anany. De drie mannen hadden de leiding van een woensdag begonnen staking van ambtenaren en onderwijzers in Leopold- stad, waar de noodtoestand is afgekon digd. Veel ambtenaren zouden overigens gis teren al weer aan het werk zijn gegaan. De regeringen van Algerije en Marokko hebben bekend gemaakt, dat duizenden militairen zijn ver wikkeld in heftige gevechten die gisteren voor het bezit van Hassi Beida en Tindjoub, de omstreden grensposten in de Saharawoestijn, worden geleverd. Algerije beweerde dat het Hassi Beida gisteravond had bezet en dat de Marok kaanse militairen 30 kilometer waren teruggedreven, maar koning Hassan II van Marokko verklaarde persoonlijk, dat zijn troepen de betwiste, grenspost nog in hun bezit hadden en stuurde een groep verslaggevers naar de plaats om zelf poolshoogte, te nemen. In te Parijs gepubliceerde berichten, waarop in Algiers geen bevestiging was te krijgen, werd gezegd dat president Gamal Abdel Nasser van de V.A.R drie schepen met oorlogstuig naar Algerije had gezonden en dat ze waarschijnlijk vandaag in Algiers en Oran zouden aan komen. In Tunesische berichten werd ge zegd, dat Nasser van plan was per vliegtuig oorlogsmaterieel naar Algerije over te brengen. Dit ondanks Tunesische protesten over een schending van het Tunesische luchtruim door Egyptische toestellen. Amerika heeft inmiddels een beroep op president Ahmed Ben Bella van Al gerije gedaan het geschil op vreedzame wijze op te lossen. keizer Haile Selassie van Ethiopië en president Habib Bourguiba van Tunesië hadden het in Tunis over mogelijke be middelingspogingen. Zij zouden pessimis tisch zijn over de kansen op succes. De Arabische Liga en enkele Arabische lan den zetten hun bemiddelingspogingen eveneens voort. De militaire leider van het opstandige Algerijnse front van socialistische krach ten (F.F.S.), Mohand Ou El Hadj, heeft zich aan de zijde van het nationale leger geschaard om tegen Marokko te vech ten. Dit is gisteren aangekondigd door president Ben Bella. De president, die de aankondiging over de radio deed, zei niet of El Hadj was bijgevallen door andere dissidente Ber bers. In Kabylië was het overigens zeer rustig. De ministers van landbouw van de zes E.E.G.-landen hebben gisteren hun vier daagse conferentie besloten zonder tot enige beslissing te zijn gekomen over de belangrijkste problemen die ter discussie stonden. De meeste van de vraagstukken zullen opnieuw ter sprake worden gebracht op de conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken op 4 en 5 november of op die van 12 november. Op deze laatste bijeenkomst zullen, zo als eerder gemeld, ook de ministers van landbouw vertegenwoordigd zijn. Minister Biesheuvel zei. dat tijdens de besprekingen van de afgelopen dagen vooruitgang was geboekt betreffende de E.E.G.-regelingen aangaande vlees, rijst en melkprodukten. Op enkele punten, de vleesmarkt betreffende, was overeen- stemming bereikt, verklaarde hij. Na uren wachten was gisterenmiddag dan eindelijk om 10 voor 5 de lange tocht van de 68 Turken naar hun va derland begonnen. Om half vijf kwam achter het In ternationaal Jeugd- en Studentenhuis Cok te Amsterdam, waar de Turken in middels in de bussen waren gestapt, een wagen voor van de vreemdelingen dienst van de Amsterdamse politie, die de benodigde papieren en het collec tieve paspoort bij zich had. De papieren waren in grote haast door een ambte naar van de Turkse ambassade naar de Amsterdamse vreemdelingenpolitie ge bracht. De bussen werden begeleid door een wagen met vier leden van de vreemde lingendienst, die bij de Nederlands- Duitse grens de verantwoordelijkheid aan de Duitse autoriteiten hebben over gedragen. Het startklaar maken van een der bussen leverde nog enige moeilijkhe den op. De helft van de Turkse inzit tenden moest het voertuig eerst op gang brengen voor de motor wenste aan te slaan. Eergisteren waren er onder de Tur ken nog enige optimisten die aan wie maar naar hen wilde luisteren vertel den dat zij elk willekeurig werk wil den aanpakken. Eerst bij het vertrek begrepen zij dat het een verloren zaak was. De lieer F. L. Pardowitz, die gedu rende het gehele verblijf van de Tur ken in ons land als tolk is opgetreden, vertelde: „Toen ik aan de Turken vroeg of zy' zich niet tekort gedaan voelden hier in Nederland, antwoordden zij: In tegendeel, wij hebben nog nooit zo'n goede behandeling genoten. Daarom juist vinden wij het zo erg uit Neder land weg te moeten". De heer Pardowitz, die in Istanboel is geboren, is per 1 januari van dit jaar gepensioneerd nadat hij dertig jaar als hoofdtolk in het Amstelhotel in Am sterdam werkzaam was geweest. De vreemdelingendienst heeft hem bena derd toen de Turken in Amsterdam kwamen. Een van de Turken, de 24-jarige Zia Tchakmas, heeft „de meest tragische vergissing van zijn leven" begaan. Ter wijl hij in het Belgische Luik reeds gedurende twee maanden in de r»ij- nen werkte, is hij op eigen gelegenheid naar Amsterdam gereisd, toen hij en- 5? kele optimistische verhalen hoorde over landgenoten die in Nederland gin gen werken. Daarop verbrandde hij al zijn schepen achter zich, nam ontslag en voegde zich bij de 67 Turken. Nu is ook hij op het collectieve paspoort naar zijn land op de terugreis. Zijn baan in België is hij kwijt. Op grond van een regeling die de vreemdelingendienst in Amsterdam heeft getroffen, in overleg met het mi nisterie van Justitie, hebben de Tur ken een bedrag van 3000 gulden in reischeques meegekregen. De Turken reizen op een collectief paspoort dat geheel volgens de gelden de voorschriften is opgesteld. Het pas poort is voorzien van 68 uit de persoon lijke paspoorten gereproduceerde foto's. De Turkse ambassade was gedwongen deze reprodukties te laten maken, om dat de Turken eergisteren, zoals ge meld, unaniem geweigerd hadden een pasfoto van zich te laten -maken. Op een aantal bouwwerken in Amster dam is gistermiddag het werk stilge legd, omdat de bouwvakarbeiders gin gen deelnemen aan een door het „bouw vakactiecomité" georganiseerde demon stratie. In de optocht werden spandoe ken meegevoerd met de leuzen „open breking c.a.o. nu", „omhoog het basis- loon", „uitkering ineens nu", „hogere vorstuitkering", „handen af van vrije za terdag" en „geen huurverhoging". Rond 1700 bouwvakarbeiders besloten de volgende resolutie ter kennis te bren gen van regering: „Wij eisen uit hoofde van onze positie en ter oplossing van de heersende woningnood een drasti sche verbetering van onze positie, ophef fing van de remmende loonbepalingen van regeringszijde en onmiddellijk in grijpen van de regering tegen het op drijven van de prijzen, zowel in de con sumptiesector als op het gebied van de bouwsommen". Voorts wordt in de reso lutie „met kracht geprotesteerd tegen bestedingsbeperkende maatregelen en een nieuwe huurverhoging". De voorzitter van het bouwvakactieco mité, de heer Klaas Staphorst, riep de demonstranten op vandaag in volledige discipline het werk te hervatten, „maar", zo voegde hij er aan toe, „met het ge weer aan de voet, want dit is het begin van de strijd van de bouwvakker voor een betere positie. Als deze demonstra tie niet voldoende is, zullen wij des noods tot staking overgaan". In een resolutie aan de stichting „Raad van bestuur bouwnijverheid", wordt een uitkering ineens geëist over 1963, nog voor Sinterklaas, in verband met de ge leden schade door loonderving in de af gelopen winter. Volgens de algemene secretaris van de Nederlandse bond van bouwonderne mers, drs. Valkenburg, wordt het beroep, dat minister Bogaers heeft gedaan op het bedrijfsleven om tot een oplossing van het woningvraagstuk te komen, door de ondernemers beantwoord met een posi tieve houding. Daartegenover vragen de ondernemers van de overheid een volle dige erkenning van hun functie, wat tot uitdrukking moet komen in een absolute (Advertenties) "Ja, want óók in kleding! onderscheidde deze keizer zich. U kunt dat ook: in een Hollenkamp 'Selectie-I mport-jas'. In ternationale coupe wereld-stoffen met 'ex- tra-koude-werende' in terieurs. Selectie-jassen o.a. uit Londen, Genève, Parijs. Vanaf honorering van de ondernomen initiatie ven. De bond heeft over het algemeen waardering voor de bouwnota, aldus drs. Valkenburg. De bond betwijfelt echter of het door de minister voorgestelde complex van maatregelen effect zal sorteren, als de huidige spanning op de arbeidsmarkt niet wordt verminderd. Eerst dan zal er z(jns inziens van een verhoging van de produktie resp. produktiviteit hij verbe tering van de lonen sprake kunnen zijn, indien de beloning weer in een reële re latie komt te staan tot de reëel gelever de prestatie. Dit laatste zal het best tot z'yn recht kunnen komen hij een onder nemingsgewijze loonvorming, uitgaande van een bepaalde door de bedrijfstak vastgestelde minimumbeloning. In Rotterdam heerst intussen nog eni ge arbeidsonrust. Bij het stuwadoorsbe- drijf Quick Despatch hebben 30 kraan machinisten van de ochtendploeg gewei gerd aan het werk te gaan. Van de zijde van de werknemers wordt de eis gesteld dat zij een uitkering ineens zouden krij gen, omdat dit ook in andere bedrijven zou zijn gebeurd. Bij het transportbureau N.T.B. zijn gisteren 50 mensen weggelopen. De scheepvaartvereniging „Zuid" is er nog niet in geslaagd tot overeenstem ming te komen met de Spaanse arbeids krachten, die door deze organisatie naar Rotterdam waren gehaald. Van de 150 man zijn er ruim 10 aan het werk ge gaan. De rest zal vermoedelijk een dezer dagen naar Spanje terugkeren. Op de fotoEen overzicht van de stoet der demonstrerende bouw vakarbeiders op de Overtoom. 55 55 De overheid heeft in de discussies over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie het bedrijfschap schildersbedrijf meer malen ten voorbeeld gesteld. Maar die zelfde overheid, in dit geval vertegen woordigd door de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, is blijk baar het bestaan van het bedrijfschap schildersbedrijf helemaal onbekend, wan neer het gaat om vooroverleg over de bouwnota. Als een van de grootste be drijfstakken. die bij bouw, nieuwbouw en onderhoud is betrokken, is het be drijfschap schildersbedrijf in het geheel niet gehoord. Aldus de heer C. C. Hengeveld, lid van het dagelijks bestuur van dit bedrijf schap. waarin hij door de Nederlandse bond van christelijke schilderspatroons is benoemd, op de gistermiddag gehouden vergadering. De heer Hengeveld kon zich met deze gang van zaken niet ver enigen.

de Stem | 1963 | | pagina 1