PROEVEN IN BIERUM TEN EINDE Aardgasbel meer dan dubbel zo groot als gedacht Spoorwegverkeer totaal lam gelegd Boer Koekoek oorzaak van house of ernstig incident in Kamer finnbrod Rotterdam wilde staking, Amsterdam weer in orde Bewezen reserve van 1100 miljard kubieke meter Drs. L. van der Laar wordt staatssecretaris O. K. en W. Liefst 2.650.00# gulden voor vhii'hlelinjtniiflie politi Amsterdamse tie zit met goud Koppelbaas van Turken spoorloos Telefoon al vijf jaar afgetapt DAGBLAD VOOR ZEELAND Brabant: f230.000 Zeeland: f80.000 Tonnen waard... Droog weer Prof. Leemans had gelijk Steeds nieuwe getallen DE HAVENCONFLICTEN Spanjaarden Licht in kwestie Zuid-Tirol? Geboren en getogen Brabander Produktieverlies in bouw door t.v.-uitzending WEER STAKING IN FRANKRIJK Aan de stok 103e JAARGANG No. 2441* Voor God, Konivqin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 0 O N D E R B A 6 24 OKTOBER 196- Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. - GOES K|okstraat telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) exporteren". Dit was de eerste conclu- De anderhalf uur durende huis-aan huis-actie „Hun laatste kans", die maan dagavond een leger van 80.000 collectan ten op de been bracht, heeft een bedrag van 2.650.000 gulden opgebracht. Hierbij zijn niet inbegrepen een bedrag van f 10.000 aan girostortingen en 150.000 gulden aan toezeggingen. In Zee land bedroeg de opbrengst f 80.000. Oud- Vossemeer, Borssele en Vrouwenpolder waren de gulste gemeenten. Middelburg bracht f 6020 bijeen, Vlissingen f 5400, Terneuzen f 2940 en Goes f 4400. In Bra bant werd liefst f 230.000 ingezameld Hier kwamen Willemstad, Almkerk, Fijnaart en Klundert als de royaalste ge meenten uit de bus. Den Bosch bracht f 12.500 bijeen. Eindhoven f 23.700, Til burg f 14.500, Breda f 27.500 en Roosen daal f 5000. De secretaris van de stichting „Ne derlands comité vluchtelingenhulp", de heer W. L. Viersma, verwachtte, dat de actie vooral per giro nog goed zou door lopen en dat met de toegezegde giften spoedig de drie miljoen zou worden ge haald. Hij merkte op, dat het Neder landse volk niet was uitgeblust na de actie „Open het dorp", zoals een week blad enkele weken geleden meende te moeten constateren. Vooral wanneer de ondernemingen nog een bijdrage zouden leveren, zo meende hij, zou spoedig met het project in Griekenland begonnen kunnen worden. Over enkele weken hoopt de stichting de totale uitslag per ge meente bekend te kunnen maken Op hel hoofdbureau van de Amster damse politie bevindt zich sinds gisteren „een enorme hoeveelheid" goud in de vorm van naar schatting duizend sieraden, die kort tevoren werden ge vonden in een auto in de buurt van de Gelderse Kade. De schattingen over de waarde ervan variëren van 175.000, tot 500.000,De politie hult zich in een geheimzinnig stilzwijgen en heeft slechts laten weten dat de hoeveelheid heel groot is. „Maar in dit stadium van het onder zoek kunnen wij niets mededelen", ver klaarde hoofdinspecteur T. C. J. Sanders, die het onderzoek in deze zaak leidt. Dè politie heeft in verband met deze grote vondst een Amsterdammer aange houden. Hij weigert evenwel te praten, zodat de politie voor de moeilijke op gave staat zelf een aanknopingspunt te zoeken. Naar verluidt houdt de Amsterdamse politie ernstig rekening met de moge lijkheid van een internationale affaire. Interpol, die de laatste tijd in verschil lende landen een groot aantal onopge loste gouddiefstallen heeft geregistreerd, beschikt over aanwijzigingen dat veel gestolen goud via illegale kanalen naar Italië verdwijnt, waar het wordt omge smolten en verwerkt in sieraden die tegen zeer voordelige prijzen in de legale handel terechtkomen. Een groot deel van het gevonden goud staat als gestolen geregistreerd. De bewezen aardgasreserve in Groningen bedraagt 1100 miljard kubieke meter. Dit heeft de directeur van de Neder landse Aardoliemij.., ir. J. M. Bongaerts gistermiddag op een persconferentie in Schoonebbeek medegedeeld. De proeven in de verkenningsboring bij het Groninger plaatsje Bierum, die dienden om de omvang van het aardgasvoorkomen in de provincie Groningen verder vast te stellen, zijn beëindigd. De gunstige resultaten van deze proeven hebben geleid tot een herwaardering van dit gasvoorkomen. MALEISIE heeft laten weten, dat het niet deel zal nemen aan een conferentie van ministers van buitenlandse zaken van Indonesië en de Philippijnen, zoals voorgesteld door de minister van bui tenlandse zaken van Thailand, die de drie landen aan de conferentietafel tracht te brengen. DE KONGOLESE veiligheidsdienst heeft na invallen in hotels in Elisabethstad' waarbij vooral naar wapens werd ge zocht, drie Europeanen, vermoedelijk Belgen, en een Afrikaan aangehouden HET SEMI-OFFICIELE persbureau van het Midden-Oosten (MENA) heeft be richt, dat de Jordaanse premier Hoessein Ben Nasser het ontslag van zijn regering heeft aangeboden aan koning Hoessein. IN DE OPENBARE vergadering van de i' commissie binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer werd meegedeeld, dat de kwestie-Bijlmermeerr niet in debat zal komen. De kwestie komt spoedig in een openbare vergadering van de Kamer in [behandeling. Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Wolkenvelden, afgewisseld door zon- nige perioden. Droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid Maximumtemperaturen van 12 tol 15 graden. Vandaag: zon onder 17.29 uur. Maan onder 21,52 uur. ^S^uur2011 °P 7 20 UUr' ^aan op Daarbij is komen vast te staan, dat de gashoudende formatie zich over een zodanig grondgebied uit strekt, dat de bewezen aardgas reserve in Groningen mag worden gesteld op 1100 miljard kubieke meter. Tot dusver was men uitge gaan van ramingen, die varieerden van 400 tot 500 miljard kubieke meter. De heer Bongaerts deelde mede, dat terecht de vraag is gesteld waardoor het mogelijk is dat steeds nieuwe getallen over de Groninger reserves naar voren komen. Het is, zo zei hij, gebruikelijk in de olie-industrie bij berekeningen van olie-gasreserves onderscheid te maken in verscheidene categorieën, zoals bewezen reserves en nog niet bewezen reserves, welke laatste soms weer onderverdeeld worden in waarschijnlijke en mogelijke reserves. De bewezen reserves zijn de reserves in het gebied waarvan bekend is dat het geproduceerd kan worden op commer- ciële basis. In de regel wordt dus „be wezen reserves" toegekend aan de min of meer directe omgeving van de bestaan de put. Reserveschatting kort na de ontdek king van een veld en gedurende de eer ste periode van de kennisboringen noem de de heer Bongaerts een moeizame taak. De schattingen zowel de opvatting omtrent de classificatie als de getallen veranderen meermalen ingrijpend met iedere nieuwe put of ander brok infor matie dat beschikbaar komt. De bewezen reserve van het veld zal in de regel in deze periode toenemen ten koste van de waarschynltfke en de mogelijke. Deze toename wordt door de deskundigen, die een volledig inzicht in alle gegevens bezitten, vaak wel ver wacht, maar zal de buitenstaander, die slechts zo nu en dan alleen de cyfers van de bewezen reserve onder ogen ko men, wat vreemd aandoen. De recente vondst bij Bierum heeft in de eerste plaats een directe invloed ge had op de Groninger reservecijfers en hebben verder de boringen van „de octo pus" bij Slochteren een meer exact beeld gegeven van de laageigenschappen. Een nieuwe studie van alle beschikbare ge gevens uit de zeven putten: Slochteren 1 en 2, Delfzijl 1, Tenboer 1, Noordbroek 1, Schildmeer 1 en Bierum 1, die tezamen een redelijk overzicht geven van het aardgasvoorkomen binnen de Groninger concessie, heeft geleid tot een aanzien lijk groter totaal van de bewezen area len dan vroeger verantwoord was. Op woensdag 12 juni van dit jaar heeft de Belgische senator prof. V. Leemans Geheel volgens de plannen van het stakingscomité is het werk in de Am sterdamse haven gisterenavond om half zes hervat. Toen kwam de avondploeg bestaande uit ongeveer twaalfhonderd man, weer in dienst bij de diverse be drijven. In Rotterdam daarentegen is het weer tot wilde stakingen op een enkel bedrijf gekomen. Op een openbare vergadering van on geveer drieduizend haven- en veemar beiders te Amsterdam is besloten, dat alle werkzaamheden tijdens de weekein den geweigerd zullen worden tot de lo nen zijn verhoogd. Stakingsleider Heyt noemde het een unicum, dat de gehele Amsterdamse haven plat gelegen heeft. Het actiecomité vond dat een langere staking echter niet verantwoord was te genover de gezinnen van de stakers. „Dit offer hebben we gebracht voor de ar beidersklasse in heel Nederland", zo zei Heyt. Er zullen geen schorsingen of andere rancunemaatregelen worden geaccep teerd. Molestuitkeringen van vakbonden aan hun leden, die aan de staking heb ben meegedaan, moeten worden gewei gerd, zo besloot de vergadering. De zogenaamde schuitenvoerders zul len tot vanochtend door staken. De scheepvaartvereniging „Noord", die eer gisteren weigerde een deputatie van de stakers te ontvangen, had gisteren een telegram ontvangen waarin de eisen van ue stakers worden uiteengezet. biPheT'S'l?3?: hebbe" de kraandrijvers nl. Vu <ttt?fdam5e havenbedrijf Quick Dispatch N.V. aan de Waalhaven het werk neergelegd, omdat zij geen' uit kering ineens kregen. Deze actie heeft zich niet tot andere bedrijven uitgebreid De staking zou tot hedenochtend duren! De 150 Spanjaarden, diï door de scheepvaartvereniging „Zuid" naar Rot terdam zijn gehaald, hebben sinds eer gisteravond niet meer gewerkt, omdat zij beweren niet aan het hun voorgespiegel de gemiddelde te komen. De kern van het conflict is, dat zii zich verzetten tegen het inhouden van het voorschot, dat hen bij hun aankomst was uitbetaald om enkele noodzakelijke aankopen te kunnen doen. Vergeefs is gepoogd hen duidelijk te maken, dat zij op precies dezelfde voorwaarden wer ken als hun Nederlandse collega's en dat het niet mogelijk is hen in een gun stiger positie te plaatsen. Mocht blijken dat zij zich niet in deze stand van za ken willen schikken, dan zullen zij bin nen enkele dagen naar Spanje worden teruggestuurd. Intussen heeft het lid van de Tweede Kamer, de heer Nederhorst (P.v.d.A.), de minister van Economische Zaken schriftelijke vragen gesteld over het ont slag nemen door mijnwerkers: „Draagt de minister kennis van de ware uittocht van mijnwerkers uit de Nederlandse mijnen, die nog steeds voortduurt, en van de onoverkomelijke moeilijkheden, die zich bij het aantrekken van jong personeel voordoen?", zo informeert tiij. Hij wil weten of de regering dan wel de Staatsmijnen maatregelen in voorberei ding hebben om deze ontwikkeling te stuiten. een deskundige van de E.G.K.S, verklaard, dat de aardgasreserve in Ne derland duizend miljard (één biljoen) kubieke meter zou bedragen. Hij schat te deze omvang naar aanleiding van in lichtingen uit bronnen die hij even be trouwbaar noemde als die, toen hij enige jaren tevoren verklaarde, dat deze re serve in Nederland 400 miljard kubieke meter groot was. De volgende dag, op 13 juni, lieten de Nederlandse Aardoliemaatschappij en het ministerie van Economische Zaken weten, dat zij nog steeds uitgingen van een aangetoonde reserve, die tussen de 400 en 500 miljard kubieke meter zou bedragen. Op 31 juli heeft de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. E. Andries- sen, antwoord gegeven op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer J. H. J. Maen ((K.V.P.). Daarin zei minister An driessen, dat de bewezen aardgasreserve in het concessiegebied Groningen 470 miljard kubieke meter bedroeg. De schatting van de hoeveelheid, die in ons land mogelijk aanwezig is, en zoals die door prof. Leemans werd gedaan, droeg toen, volgens de minister, nog een spe culatief karakter. De minister had toen in zijn antwoord aan de heer Maenen ge zegd, dat de planning met betrekking tot de winning en de afzet van het aard gas, zoals die in de aardgasnota wordt vermeld, voorshands niet behoefde te worden herzien. De capaciteiten van het apparaat moe ten wel worden aangepast, als de hoe veelheid bewezen aardgasreserve aan merkelijk groter wordt dan 400 miljard kubieke meter, aldus de minister toen in zijn antwoord. „We zullen langer met het aardgas kunnen doen en er meer van kunnen exporteren". Dit was de eerste conclu sie van een woordvoerder van de Gas unie, die wij om commentaar op het goede nieuws van de N.A.M. vroegen. „Veel meer kan er op het ogenblik ook niet van gezegd worden", zo meende hij, „want alles zal afhangen van het tempo waarin men de binnenlandse markt met het aardgas kan penetreren". Of de consument direct profijt zal hebben van de ruimer gebleken reserve moet worden afgewacht. De prijs van het aardgas is nog steeds niet definitief vastgesteld. In theorie kan men zeggen, zo ver klaarde deze woordvoerder, dat er ni genoeg aardgas is om de gehele Neder landse energiebehoefte op het huidige peil gedurende 30 a 35 jaar te dekken Maar dit geldt dan voor het gehele energieverbruik, dus ook het verbruik van benzine, dieselolie e.d. voor tractie. Dit verbruik bedraagt thans ongeveer 32 miljoen ton steenkolen equivalent hetgeen overeenkomt met 32 miljoen ton aardgas. De export van aardgas is hier bij buiten beschouwing gelaten. In de praktijk zal het overigens noofcf tot een volledige penetratie komen, daar sommige andere energiebronnen eenvou dig niet te vervangen zijn. De Oostenrijks-Italiaanse besprekingen over de kwestie Zuid-Tirol, die in Genè- ve zijn gehouden, zijn gisteren geëindigd. Het overleg zal langs diplomatieke weg worden voortgezet en zo spoedig moge lijk zal een nieuwe bijeenkomst worden gehouden, zo werd in een communiqué meegedeeld. De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, Kreisky, verklaarde na afloop der conferentie, dat een gemeen schappelijke basis van gesprek voor de volgende bijeenkomst werd gevonden. (Van onze parlementaire redactie) Drs. L. J. M. van der Laar uit Ryswyk is benoemd tot staatssecretaris van O. K. en W. Drs. van der Laar is lid van de K.V.P. Hij is rector van het pas gestichte Lodewyk Makeblyde-cuflege in Rijswijk. De nieuwe staatssecretaris heeft zijn benoeming gisterochtend zelf aan de leerlingen bekendgemaakt. Van wege de benoeming hebben de jonge lui toen een halve morgen vrijaf ge kregen. Drs. van der Laar is nog niet officieel benoemd, c.q. beëdigd. Op O. K. en W zal de nieuwe staatssecretaris worden belast met de kunsten, de lichamelijke opvoeding en sport, de volksontwikke ling, jeugdvorming, vrijetijdsbesteding, natuurbescherming en oudheidkunde. Drs. van der Laar is een Brabander. Hij werd op 24 december 1921 geboren in Den Bosch. Op Beekvliet in St.-Mi- chielsgestel doorliep hij het gymna sium, waarna hij geschiedenis en eco nomie studeerde te Nijmegen. Hij heeft ook aan de Sorbonne te Parijs gestudeerd. Na de bevrijding van het zuiden is hij een jaar lang redacteur geweest van het dagblad Oost-Brabant. Breda kent hem als leraar geschiedenis. Dat vak heeft hij daar van 1948 tot 1953 onderwezen aan het Onze Lieve Vrouwe-lyceum. Op 1 september 1953 volgde zijn benoeming tot rector van een katholieke middel bare meisjesschool te Delft, een school die later werd omgezet in het Lode- wijk Makeblijde-college in Rijswijk. Drs. van der Laar heeft Nederland vertegenwoordigd op verscheidene Unesco-conferenties. De t.v.-uitzending van de voetbalwed strijd tussen Engèland en de Rest van de Wereld, die gisteren in het Wembley- stadion te Londen werd gespeedl en waarvan wij een uitvoerig verslag geven op onze sportpagina blijkt in de bouw een ernstig produktieverlies te hebben veroorzaakt, doordat vele bouwvakkers om de wedstrijd te zien van het werk wegbleven. Zowel het hoofdbestuur' als het Rotterdamse afdelingsbestuur van de Nederlandse Aannemersbond en Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven ir Nederland (N.A.P.B.) heeft gisteren een telegram aan de regering gezonden, waarin erop wordt aangedrongen te be vorderen, dat dergelijke uitzendingen van sportevenementen overdag op werk dagen voortaan achterwege blijven. Gis terenmiddag was op vele bouwprojecten meer dan de helft van de arbeiders af wezig, zo deelde het hoofdbestuur van de N.A.P.B. in zijn telegram mede. Een staking van 24 uur heeft gisteren de Franse spoorwegen grote last be zorgd, maar president Charles de Gaulle heeft gewaarschuwd, dat zyn regering het hoofd niet zal buigen vor loonsverho gingen niettegenstaande de dreiging van verdere stakingen. Om 04.00 uur gisterochtend vroeg leg den circa 340.000 spoorwegarbeiders het werk neer, waardoor alleen al zo'n klei ne 2.000.000 Parijzenaars niet naar hun werk konden gaan of via de hoofdwegen moesten reizen. Dit werd gezien als een eerste belang rijke uitdaging aan het zes-weken oude anti-inflatie-project van president de Gaulle. Maar premier Georges Pompidou maakte na een kabinetsbijeenkomst be kend, dat het succes van het stabilisatie plan ,,in alle sectoren van de economie" nog steeds de belangrijkste regerings doelstelling is. De spoorwegarbeiders hebben een loonsverhoging van 12 procent geëist om bij te blijven met de industrie en om tegemoet te komen aan de stijgende kos ten van het levensonderhoud. De Franse regering heeft een verho ging van een procent aangeboden, te herhalen om de vier maanden. De spoorwegstaking heeft in Parijs een grote verkeerschaos geschapen en de po litie moest extra personeel inschakelen om het verkeer te laten doorstromen. De busdiensten en de metro reden normaal. De enige treindiensten, die geen hinder ondervonden, waren die met Londen, Brussel, Amsterdam, Luxemburg, Duits land, Zwitserland en Italië. Driehonderd militaire vrachtwagens moesten worden ingeschakeld om de ver binding tussen Parijs en zijn randge- DE BRITSE regering heeft er mee in gestemd dat het Lagerhuis vandaag bij eenkomt om te praten over het besluit van het nieuwe kabinet om de opening van de nieuwe zitting van het parle ment van 29 oktober tot 12 november uit te stellen. (Advertenties) meenten te onderhouden De foto laat zien hoe de soldaten dit wel een aardig verzetje vinden in hun alledaagse leven tje. De 63-jarige Turkse „dokter-koppel baas" Hayri Esen, die de 68 bewuste Turken enige honderden guldens per persoon had laten betalen om met hen de reis naar Nederland per bus te on dernemen, omdat men hier „om arbeids krachten zou zitten te springen", is spoorloos. De vreemdelingendienst van de Am sterdamse politie had gistermiddag nog geen idee waar de „arbeidsbemiddelaar" zich ophield. Zij maakt zich echter niet ongerust, want het paspoort van de ver dwenen „dokter" is op het ogenblik in het bezit van de Turkse ambassade. Het juiste tijdstip waarop de Turken ons land zullen moeten verlaten, kon de vreemdelingendienst nog niet noemen, omdat nog enige noodzakelijke formali teiten vervuld moesten worden. Het is de bedoeling hen met een collectief pas poort naar huis te laten reizen, zodat zij gedwongen zijn bij elkaar te blij- ven en niet de kans hebben in andere landen hun geluk te beproeven. Met deze regeling zijn zij echter niet in hun schik. „Zij willen vrij zijn en niet aan elkaar gebonden. Zij verlangen hun eigen individuele paspoort terug' zo werd verklaard. Zij hebben zelfs geweigerd pasfoto's te laten maken. stijlvolle jassen Er Is veel moois in het geklede genre: effen mid dengrijs, raglan of inge zette mouw. Met of zon der plaidvoering. Zeer uitgebreide maatrange. 179.50-269.50 universele kostuums Uiterst korrekte kostuums voor elke gelegenheid, voor elke leeftijd. Enigs zins strepend, met licht, beschaafd glans-effekt. In grijs of blauw. 199.50 rl (Van onze parlementaire redacteur) De begrotingshandeling (in openbare commissievergadering) van Binnenlandse Zaken heeft gisteren in de Tweede Kamer tot een zeer ernstig incident ge leid. Boer Koekoek, de leider van de drieman sterke fractie der Boerenpartij, was er het mid delpunt van. De aanvoerder der zgn. „Vrye Boe ren" stelde op een gegeven ogenblik dat „men" in 1959 vlak vóór de verkie zingen via zijn naar hy zegt afgetap te telefoonlijn een voor de Boeren partij (in verband met de kandidaat stelling) belangrijke brief heeft doen verdwijnen. Deze zeer ernstige beschul diging lokte een bijzonder felle reactie uit van minister Toxopeus (Binnenl. Zaken) „Dit is een uitermate kwalijke belichting, die door niets wordt ge staafd", zei de bewindsman veront waardigd. „Ik ben er zeker van dat mijn telefoon al vijf jaar wordt af geluisterd", riep boer Koekoek. „Ik zal dit alles laten onderzoeken", verklaarde minister Toxopeus. „Maar daarmee is de zaak voor het parlement niet af", betoogde de heer Scheps (P.v.d.A.). Op felle toon zei de socialistische af gevaardigde: „Wij zijn het aan onze parlementaire eer verplicht het hierbij (een tegenspraak van regeringszijde) niet te laten. En ik verklaar liat het hierbij ook niet zal blijven". Deze mededeling kan niet anders be tekenen, dan dat de heer Scheps de Tweede Kamer verzoeken zal, indien de beschuldigingen van boer Koekoek ongegrond blijken, een uitspraak te ddfen over het optreden van de fractie leider der Vrije Boeren. Tot goed be grip diene overigens dat boer Koekoek zijn beschuldigingen in de openbare commissievergadering heeft kunnen lanceren onder de dekmantel der par lementaire onschendbaarheid. Het was een hele consternatie op die openbare commissievergadering. Er steeg een verontwaardigd gemompel op toen boer Koekoek zijn beschuldiging lanceerde. Aan de verdwijning van de bewuste brief achtte hij het kabinet- Drees debet. Hij was daarmee even wel aan het verkeerde adres. In 1959 was het interim-kabinet-Beel aan het bewind. Mr. Toxopeus, toen nog geen minister, sprong dadelijk voor zijn voorgangers in de bres. „Wat u zegt kan niet gebeurd zijn", verklaarde de minister beslist. „Ik zal de zaak laten onderzoeken, maar ik neem bij voor baat aan dat uw beschuldigingen vol strekt ongegrond zijn". „Mijn telefoon wordt al vijf jaar af geluisterd", riep toen boer Koekoek. De Kamer keek ongelovig. „Ja wel", zei boer Koekoek, „het wordt wel ont kend maar ik heb bewijzen". Wat voor bewijzen dan? „Nou ja", zei de leider der Boerenpartij, „wer kelijke bewijzen zijn natuurlijk niet te leveren". Op dat moment mengde de commu nist Bakkerr zich in de discussie. „De minister gaat een onderzoek instellen. Betekent dat", vroeg hij, „dat de minis ter het mogelijk acht dat de lijn van de heer Koekoek inderdaad was afge tapt?" „Ik ga er van uit dat dit niet het geval is", verzekerde mr. Toxopeus. Heftig roerde zich ook de socialist Scheps. Hij had het al eerder in net debat aan de stok gehad met boer Koekoek. Deze had hem namelijk bij een discussie over de kiesdeler in hei wilde weg beschuldigd van een onde mocratische gezindheid. Boer Koe koek had toen ook een conflict mei C.H.U.-fractieleider mr. Beernink. Die was volgens hem ook al geen demo craat, maar wel een verdrukker van de arbeidersmassa. Die laatste aantij ging bleek later te berusten op een door boer Koekoek niet begrepen ra dio-uitzending van de CLH.U..-.,,. wit of bruin, SQct heerlijk bij j elke broodmaaltijd ook uw levens- middelenbedrijf verkoopt Finnbrod

de Stem | 1963 | | pagina 1