ïn Amsterdamse havenbedrijven Aanleiding: extra uitkering van 50- Operatie Big Lift in volle gang Première maar ook van school-t.v.: kritiek waardering In september 1967 wordt leerplicht verlengd Flink tekort Bouwvakkers 1N ALLE SCHOLEN ZEER VEEL AANDACHT 14 75 I DAGBLAD VOOR ZEELAND Trein grijpt in Tilburg twee wegwerkers Beiden dood Man verongelukt te Oostburg Meisje met autoped onder auto Voorlopig nog tot vanavond Zuidelijke wind Turken moeten land uit ons Arbeidsverbod 14-jarige jongens Vliegtuig tijdens proefvlucht neergestort Erhard op reis Schotse Labour-partij Home mag geen kandidaat zijn voor Lagerhuis Zeer voorzichtige start Gezondheid voor uw gezicht «SCHERK «„een spijkerbroek op visite? tvotienJecunp VOLMAAKTE RUST OP 103e JAARGANG No. 24418 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren l. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraa» 16 Tel. 22341 (5 lijnen) Postgiro 1114111 WaJ> WOENSDAG 23 OKTOBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, •xcl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. ƒ1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) ENKELE DUIZENDEN LEGGEN WERK NEER Even buiten het stationsemplacement in Tilburg, enkele honderden meters voorbij de overweg aan de Kroegstraat, zün twee werklieden van de Nederland se Spoorwegen door een passerende posttrein gegrepen. Een hunner, de 54-jarige gehuwde C. M Willems uit Tilburg, werd daarbij op slag gedood. De ander, J. F. van lersel ook uit Tilburg, overleed later in het St.-Elizabethziekenhuis in Tilburg aan de verwondingen. Omtrent de toedracht tast men nog in het duister De machinist van de post trein verklaarde dat hij op hetzelfde ogenblik dat een personentrein hem passeerde een schim zag en onmiddellijk daarop een klap hoorde. Hij heeft ter stond gestopt en vond, toen hij op onder zoek uitging, de lichamen van beide slachtoffers enkele tientallen meters te rug langs de spoorbaan. Of de beide mannen zich op of naast de baan heb ben bevonden op het moment, dat zij door de trein werden gegrepen, is niet komen vast te staan. (Van onze correspondent) Arbeiders die hier op het land werkten zagen gisteren omstreeks half zeven de 64-jarige H. Kunst, wonende Zuidzand- sfcstraat H 4a, die zich via de dijk met zijn tractor huiswaarts begaf, een on verwachte manoeuvre maken, waarna hij met de tractor van de Henricusdijk on der Oostburg tuimelde. Dokter Beek uit Zuidzande die spoedig ter plaatse was, bood nog geneeskun dige hulp, maar de heer Kunst overleed ter plaatse. Hij laat een vrouw en een getrouwde zoon achter. Bij Kerktverve (Van onze correspondent) Gisteravond tussen zes uur en half ze ven is in de buurt van Kerkwerve een ongeluk gebeurd met dodelijke afloop. Het ongeveer zesjarige dochtertje van de familie De Kok aldaar reed met haar autoped plotseling de rijweg op en werd gegrepen door een passerende personen wagen, bestuurd door de heer J. J. H. uit Ellemeet, die op weg was op zieken bezoek naar het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee. Het meisje werd op slag ge dood. De bestuurder treft geen enkele schuid. De bedrijvigheid in de Amsterdamse havens is gisteren volkomen lam gelegd door een massale staking van ongeveer vijfduizend arbeiders. Zo wel de dag-, als de avond- en nachtploegen kwamen niet op. Slechts acht honderd arbeiders, verspreid over twintig van de veertig bedrijven, zijn normaal aan het werk gegaan. De aanleiding van de staking moet, volgens de scheepvaartvereniging „Noord", gezocht worden in een extra bedrag van vijftig gulden, dat de directie van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" aan een aantal van haar kraandrijvers uitkeerde. Het betreft hier echter geen illegale uitkering, maar een vergoeding wegens vuil werk aan een kraan, dat drie maanden geduurd had. Over deze uitkering, die krachtens de c.a.o. mogelijk is, was tevoren overeenstemming bereikt met de scheep vaartvereniging „Noord" en met de vakorganisaties. In de gehele haven werden pamfletten verspreid, ondertekend door het „actie' comité". Daarin wordt tot staking opge roepen om kracht bij te zetten aan de eisen: „Een uitkering ineens van 100 gul den" en een niet nader gepreciseerde „vaste loonsverhoging". Het bestuur van de scheepvaartvereni ging „Noord" zal aan een eventueel ver zoek om een onderhoud met een depu tatie uit de stakers echter niet voldoen. De meesten van de stakende Amster damse havenarbeiders zijrf gistermiddag bijeengekomen in een protestvergade ring. Op voorstel van een actiecomité werd besloten de staking voorlopig tot vanavond half zes voort te zetten en voortaan geen werk meer te verrichten in de weekeinden. In de loop van van daag zal het actiecomité de stakers nieu we orders geven. De duizenden stakers zetten zich na de bijeenkomst in beweging om een pro testmars te houden naar het hart van Amsterdam, de Dam, die in rotten van vier fietsend of wandelend bereikt werd. Voor deze optocht was geen toestemming van de politie gevraagd, maar de stakers kregen de opdracht zich door de politie niet te laten provoceren. De tocht verliep ordelijk. Politie te paard hield een oogje in het zeil, ter wijl een extra politiedetachement gereed stond om in actie te komen. Tegen vier uur stond het hele terrein voor het ko- WILLY BAX, de 21-jarige jongen, die naar Bangkok is gefietst om bloemen op het graf van zijn daar gesneuvelde vader te leggen, komt vandaag op Schip hol aan. De terugreis per vliegtuig kreeg hij van een zakenman aangeboden. IN VERBAND met een staking bij de Franse spoorwegen zullen vandaag en kele treinen tussen Frankrijk en Brus sel vice versa uitvallen. PRINS LAURENT, Benoit, Baudouin, Marie, derde kind van prins Albert en prinses Paola van België, is gisteren in het kasteel Belvédère gedoopt. VOOR DE Groningse rechtbank zullen vrouwelijke getuigen op naaldhak schoentjes voortaan de eed op sloffen af moeten leggen. Naast de deur staan daar toe twee paar slippers. EEN ONDER Liberiaanse vlag varend vrachtschip, dat eigendom is van een Amerikaanse maatschappij, is voor de Cubaanse kust beschoten door vliegtui gen. Er zouden geen gewonden zijn. VOLGENS de „Izvestia" hebben commu nistische guerrilla's in Vietnam meer dan 600 Amerikanen gevangen gemaakt in de eerste negen maanden van dit jaar. IN AMSTERDAM heeft de huis-aan-huis- collecte voor de bliksemactie „Hun laatste kans" een bedrag van f 110.573,54 opgeleverd. Vanavond wordt de landelij ke uitslag bekend. Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Aanvankelijk enkele zonnige perio den, later toenemende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind uit zuidelijke richting. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. Vandaag: zon onder 17.31 uur. Maan onder 21.00 uur. Morgen: zon op 7.18 uur. Maan op 13.54 uur. ninklijk paleis vol stakers. Stakingsleider Nelis Heyt deelde toen mede dat de de monstratie beëindigd was, waarop de sta kers zonder incidenten de Dam ontruim den. In zijn toespraak deelde de heer Heyt nog mede, dat er thans arbeiders uit be drijven meedoen aan de staking, die dat bij vorige stakingen weigerden. De eis van een uitkering van honderd gulden ineens en een doorbreking van de c.a.o.-lonen werd gehandhaafd, „want wij komen per week 40 tot 50 gulden tekort. De enige kans voor de vakbonden om nog een goede beurt te maken is het steunen van onze actie", aldus "de sta- kingsleider. De stakers kregen de opdracht terug te gaan naar de bedrijven om te voor komen dat andere ploegen arbeiders het werk hervatten. Vandaag zal het actie comité een manifest uitgeven en wordt opnieuw vergaderd over de vraag wat de volgende stap moet zijn. In Rotterdam is gisteren de rust weer gekeerd. Alle dagploegen op alle bedrij ven gingen weer normaal aan het werk. In de lettergieterij „Amsterdam" v/h Tetterode is het werk hedenochtend her vat. Het stakende personeel besloot hier toe na uitvoerig overleg tussen de direc tie en vertegenwoordigers van de werk nemers. De Amsterdamse bouwvakarbeiders gaan donderdagmiddag een demonstratieve bijeenkomst houden, waaraan een de monstratie door de stad voorafgaat. De politie gaat akkoord met deze mars. Deze foto geeft een beeld van de drukte op de Amsterdamse Dam, waar duizenden stakende haven arbeiders luisteren naar hun leider, die een praatpaal van de taxi's als spreekgestoelte gebruikte. Zijn handen hield hij als een megafoon bij de mond om de massa te kunnen overschreeuwen. De Turken, die dezer dagen op goed geluk per autobus naar ons land zijn ge komen om werk te zoeken, moeten terug naar hun vaderland. De twee betrokken ministers van Justitie en van Sociale Zaken en Volks gezondheid menen dat de gevolgde methode om hier te lande aan het werk te komen, tot hoogst ongewenste toestan den zou leiden en daarom niet kan wor den aanvaard. Het wordt ernstig betreurd dat deze Turken vermoedelijk het slachtoffer zijn geworden van de activiteiten van zoge naamde koppelbazen. Het tijdstip waar op de Turken ons land zullen verlaten, is nog niet bepaald. De afgelopen nacht mochten zij nog in Amsterdam doorbren gen. (Van onze parlementaire redacteur) O. K. en W. streeft er naar per 1 sep tember 1965 het aantal leerlingen per klas (bij het lager onderwijs) verder te verminderen. Het onderwijzerskorps moet daartoe met 2500 man worden uit gebreid. Dat betekent een extra uitgave van 30 miljoen. Twee jaar later, op 1 september 1967, hoopt O. K. en W. de leerplicht met één jaar te kunnen ver lengen (de leerplicht is nu nog 8 jaar) Deze leerplichtverlenging eist nog eens 1900 onderwijzers extra alsook rond 1600 nieuwe klaslokalen. Een en ander is gisteren in de Tweede Kame^ van O. K. en W.-zijde meegedeeld door minister Bot en staatssecretaris Grosheide. Met de verlenging van de leerplicht beginnen we straks aan een nieuwe faze in ons onderwijsbestel, ver klaarde mr. Bot. Een stap in die rich ting werd gisteren overigens al gezet. De Tweede Kamer keurde met algemene stemmen een wetsontwerp goed, dat een voorwaardelijk arbeidsverbod voor 14- jarige jongens brengt. Een dergelijk arbeidsverbod bestaat reeds voor 14-jarige meisjes. In beide gevallen kan niet gesproken worden van een absoluut verbod. Daartoe zijn de mogelijkheden van beroeps- en vor mingsonderwijs nog te gering. Veertien jarige jongens zullen mogen werken als ze verdeeld over drie halve werk dagen per week 8 uur vormings- of beroepsonderwijs volgen. Een amende- ment-Engelsman (P.v.d.A.) wilde dit aantal uren tot 12 uitbreiden. Het amen dement werd echter verworpen. De meerderheid der Kamer was met de re gering van oordeel, dat deze uitbreiding gezien de beperkte onderwijskundige mo gelijkheden van dit moment niet te rea liseren is. De heer Engelsman kon ove rigens toch wel tevreden zijn. Met een ander amendement verkleinde hij de werkweek van 14-jarige jongens van 36 tot 32 uur. Alleen de V.V.D. was hier tegen. Dit arbeidsverbod werd door de Ka mer gecombineerd behandeld met een nota inzake de leerplicht. De discussie over die leerplicht is nogal moeizaam verlopen. De nota zelf gaf weinig hou vast. O. K. en W werd pas concreet tijdens het debat.' Maar toen stortte staatssecretaris Grosheide ook zo een massa gegevens over de Kamer uit men sprak van een „douche van cijfers" dat de onderwijsspecialisten hem nau welijks konden volgen. Op voorstel van de K.V.P.-er Engelbertink werd daarom besloten op deze materie terug te komen bij de begrotingsbehandeling van O. K. en W.. Generaal majoor Edwin H. Burba, commandant van Fort Hood in Texas, grijnsde breed toen hij 62 soldaten in gevechtstenue en met de helmen op uit het straalvlieg tuig zag komen, dat gistermiddag om 17.26 'uur op het Rijn-Main- vliegveld bij Frankfort landde. Het eerste vliegtuig van de operatie „Big Lift" had de vlucht van 5600 mijl vanaf Texas met succes en precies op tyd volbracht. Op het moment dat dit eerste vlieg tuig landde waren 3300 andere man schappen van de pantserdivisie van 14.500 man van Fort Hood in de lucht boven een stormachtige Atlantische Oceaan. In totaal nemen, zoals gemeld, 234 Amerikaanse transportvliegtuigen deel aan de grootste troepenbeweging In vre destijd door de lucht in de geschiedenis van de mensheid. In een tempo van gemiddeld één per 92 seconden vertrokken de toestellen van hun Amerikaanse basissen, nl. van Fort Hood, Wichita Falls. Waco en Bergstrom. Tegen de tijd dat het laatste vliegtuig vertrok, was het eerste ongeveer halver wege zijn bestemming. In ongeveer 70 uur moeten de troepen zijn overgebracht en moeten de manschappen, met volledi ge gevechtsuitrusting, de posities hebben ingenomen in West-Duitsland voor ma noeuvres met conventionele en kernwa pens, welke manoeuvres 30 oktober be ginnen. Als gevolg van de orkaan „Ginny" moesten de routes van enkele vluchten, die over de Bermuda-eilanden en de Het enige luchtwaardige prototype van het nieuwe 111-straalverkeersvliegtuig van de „British Aircraft Corporation", waarvoor zeer goede verkoopmogelijk heden in het buitenland aanwezig wor den geacht, is in de buurt van Tisbury in zuidwest-Engeland neergestort. Alle zeven testvliegers en deskundigen aan boord verloren het leven. Het toestel kwam in het open veld terecht, vloQg in brand en werd volledig verwoest. Het prototype maakte zijn 54e proef vlucht. Azoren leidden, over de Noordatlantische route worden omgelegd. Op diverse ba sissen op weg naar Europa staan in to taal 29 transportvliegtuigen gereed om in te vallen by eventuele storingen in de toestellen die in Amerika zyn gestart. De C-135-straalvliegtuigen volbrengen de tocht in één ruk in 8,5 uur, in tegen stelling tot de C-124-Globemaster-propel lervliegtuigen, die bijna 32 uur, met min stens drie tussenlandingen om brandstof te tanken, nodig hebben. Diverse toestel len worden overigens tijdens deze ope ratie in de lucht van brandstof voor zien. Bif Lift vergt in totaal een bedrag van 75 miljoen gulden. De operatie wordt, zoals bekend, gehouden om aan te tonen dat in geval van nood snel een grote strijdmacht naar Euro pa kan worden overgebracht West- duitse militaire deskundigen vindeh het een afschrikwekkende manoeu* vre in de stijl van de Blitzkrieg, maar zien er niet veel heil in wan neer er werkelijk een oorlog zou uit breken. Zij wijzen erop dat de Sovjets 20 er varen divisies in Oost-Duitsland hebben klaar staan. „Hun gecombineerde sterk te (samen met de zes divisies van Oost- Duitsland) omvat meer dan 10.000 tanks. En bedenk, dat nazi-Duitsland niet meer dan 2500 tanks nodig had om Frankrijk in 1940 onder de voet te lopen", aldus Duitse deskundigen. Ook Groot-Brittannië heeft een lucht brug. Toestellen van de Britse lucht macht zijngisteren uit Berlijn vertrok ken met aan boord de eerste eenheden van een der drie in Berlijn gelegerde Britse bataljons, dat wordt afgelost. De eerste Britse militairen die 'Sun plaats zullen innemen zijn inmiddels in Berlijn geland. De gehele operatie zal tegen vrijdag zijn voltooid. (Advertenties) Leerlingen van de Albertus Mag voor de eerste school-tv-uitzending De nieuwe Westduitse bondskanselier, Ludwig Erhard, zal eind volgende maand 24 en 25 november in Washington een ontmoeting hebben met president Kennedy van de V.S. Voordien zal Er hard nog een bezoek gebracht hebben aan Parijs, waarschijnlijk 22 en 23 no vember. 55' 55 Lord Home heeft gisteren zijn eerste kabinetszitting gepresideerd sinds hij MacMillan als premier opvolgde. Het kabinet ging akkoord met de be slissing van Home koningin Elisabeth te verzoeken het parlement pas te openen op 12 november, als de tussentijdse ver kiezing, waarbij Lord Home (nadat hij van zijn titels afstand heeft gedaan), zal trachten een zetel dn het Lagerhuis te veroveren, achter de rug is. De leider van de Labourpartij in Schotland zou bezwaren indienen tegen de kandidatuur van Lord Home voor een Lagerhuiszetel. Bijzonderheden hieromtrent zijn nog niet bekend, maar aangenomen wordt, dat deze bezwaren verband houden met complicaties in verband met Homes voornemen afstand te doen van de titel van 14e graaf van Home, een van de oudste adellijke titels in Groot-Brittan nië. De tussentijdse verkiezing zal op 7 no vember plaatsvinden in Kinross and West Perthshire in Schotland. (Van onze verslaggevers) Gistermiddag om twee uur schakelden tientallen scholen, verspreid over geheel het land, hun televisietoestel in voor de eerste experi mentele uitzending van de Stichting Nederlandse Onderwijs Televisie. Het was een aardrijkskundeles over de Zwitserse stad Bazel, die, terwijl wij de les volgden, temidden van een zestigtal leerlingen van de Albertus Magnus u.t.s. te Breda, bij ons onwillekeurig herinne ringen opriep aan de documentaire „De wereld kreeg televisie" die Richard Cawston maakte in opdracht van de B.B.C. Cawston, die in zijn film een beeld geeft van de vaak huiveringwekkende mogelijkheden en toepassingen van de televisie in een twintigtal landen, werd kennelijk het meest geboeid door de kansen, die dit moderne medium biedt op het terrein van scholing en ontwik keling. Deze kansen wil de N.O.T. ken nelijk ook benutten. Hoever de schooltelevisie het in Ne derland zal brengen is thans nog met geen mogelijkheid, te zeggen, Het moei lijke begin is in ieder geval gemaakt door de N.O.T., in samenwerking met de N.T.S. De samenstelling van de eer ste uitzending, die de titel droeg „Ba zel, ankerplaats van Zwitserland", was in handen van Wim Zwerus en de re gie had J. van Belle, regisseur van de N.T.S. Het werd een onzekere en voorzich tige start, die begon met een onlees bare landkaart van de Rijnroute naar Bazel, alwaar de camera nogal veel „hooi op de vork" nam, door in een tijdsbestek van vijfentwintig minuten allereerst een overzicht te geven van diverse bouwstijlen, de Münsterplatz en de domkerk, de markt met het raad huis en zijn fraaie binnenplaats. Ver volgens richtte de lens met John Leddy als „sprekende camera" zich op de winkelstraten, de hotelbedienden en een krantenbezorger, om hierna een kijkje te nemen in de binnenstad met veel auto's en bromfietsen. Toen volgde een flink brok geschie denis naar aanleiding van een bezoek aan het historisch museum en aan het graf en het sterfhuis van de Rotter damse humanist Erasmus. Bij dit alles kwam nog een kijkje op de jaarbeurs, de „gebouwen" van een geneesmidde lenindustrie en het drielandenpunt in de Rijn. Tegen het einde pas werd de sug gestie van de onderkop van de docu mentaire, „ankerplaats van Zwitser land", verbeeld in een aantal onsamen hangende havenbeelden en verbin dingsmogelijkheden met het buiten land. Het uitgaansleven moest het tenslot te maar met neonreclames stellen. Of schoon de beelden over het algemeen van goede kwaliteit waren en de toe lichting op eerlijke en gemoedelijke wijze met de nodige humor werd ge bracht, zullen de beoordelingen, die docenten en leerlingen via enquête-for mulieren zullen geven over deze eerste proefuitzending, vermoedelijk niet on verdeeld gunstig zijn. Reacties Zeeuwse scholen Vanuit de Zeeuwse scholen, die aan het experiment hebben deelgenomen, had men bijzonder veel waardering voor de uitzending, maar er werden toch overal enkele kritische geluiden gehoord. Van de v.g.l.o.-school Maria Goretti te St.-Jansteen hebben de eerste- en tweede-klasleerlingen voor het toestel gezeten. De uitzending was volgens zus ter Odrala interessant, leerzaam en goed verzorgd, maar zij vond het on derwerp te beperkt. Vele leerlingen blijkens hun reacties trouwens ook. Zij hadden liever wat meer over de Rijn en de relatie Bazel - Rijn - Nederland gehoord. Hoewel de uitzending feitelijk niet bedoeld was voor de lagere meisjes school St.-Joseph te Hulst hebben de 6e-klasleerlingen tóch gekeken: dit om alvast wat in te schieten op de uitzen ding var» volgende week dinsdag over de betekenis van de grens, die wèl voor de lagere scholen bestemd is. Aangezien op de rijkskweekschool te Middelburg geen leerlingen van de la gere klassen van deze school beschik baar waren, hebben vijfdeklassers van de openbare lagere school naar de uit zending gekeken. Ook hier bleek het gebodene veelal te moeilijk voor de kinderen. Verrassend was overigens dat de kinderen zich op bevattelijke onderdelen van de uitzending vrij kri tisch uitlieten. Mening van de leer kracht: een iets te weinig brengend on derwerp. De heer K. de Jong, directeur van het christelijk lyceum te Goes, waar van de 2e klas h.b.s. aan het experi ment deelneemt, vond dat de uitzen ding nog niet in alle opzichten op het onderwijs is afgestemd. Bovendien vraagt het onderwijs volgens hem een rustiger behandeling van de stof. In 's-®eer Arendskerke keken leer lingen van de assistentenklas en de vooropleiding verzorgende beroepen naar de uitzending over Bazel. Wat vol gens de heer G. Dronkers, leraar, voor al opviel was de grote aandacht waar mee de les gevolg is. Wel betwijfelde hij* of de leerlingen er echt iets van geleerd hebben. Het ging wel iets te vlug, was ook de reactie van de heer Dronkers. Het is belangrijk dat uw huid 's nachts vrij kan ademen. Om zich te herstellen. Om de volgende dag weer gezond en stralend te zijn. Daarom is het goed om de huid 's avonds te reinigen met Scherk Lotion. Omdat Scherk alle stof-, crème- en poederresten verwijdert, de poriën binnendringt en de onderhuidse bloedcirculatie stimuleert en activeert! Be gin direct met Scherk! In flacons Kft nNte#, natuurlijk moeten^ uw jongens er piekfijn uitzien! En zo'it lange Terlenka pantalon van Holle nkamp Is sterk en gemaakt voor knapen die tóch niet stil kunnen zitten! Grijs, blauw, bruin, groen, j 10 jaar Klst.p.maat. If* BREDA Eindsfraat hoek Houtmarkt DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE„HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE"

de Stem | 1963 | | pagina 1