Vlelkprodukten 2 cent per omhoog Haile Selassie als bemiddelaar 80.000 NEDERLANDERS OP STAP house o VERRUIMING MELKPRIJSBELEID Beraad bij werkgevers vele wensen werknemers KOFFIE HAG V coffeïnevrij v met hart voor uw gezondheid Ingaande 3 november Verf met voldoening Melkpi irijsjaar van april tot april Verdwaald.. Veel overwerk bij grafi ici 1964 Spanning Algerije-Marokko 0— /ALGERIJE Voor vluchtelingenhulp DAGBLAD VOOR ZEELAND Fantast kwam niet terug van proefverlof Dezelfde temperaturen Kosten De loonpolitieke situatie Lie in ziekenhuis Stakingen in Amsterdamse haven Ambtenarencentrum Vele verlangens voor Voor 37.500 dollar aan reischèques gestolen Jubileum als gepensioneerde Grafici Tabak VRAGEN OVER „DE VIER" UIT BREDA 103e JAARGANG No. 24417 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neeriandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauferen, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraaf 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 22 OKTOBER 196S Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Uitgerekend, tijdens het betoog over het melkprijsbeleid van mi nister Biesheuvel werd gemorst met koffiemelk. Dat was voor de bewindsman een reden te meer om even later bijzonder voorzich tig om te springen met zijn kopje koffie-met-melk. De Haagse politie heeft dezer dagen de 33-jarige textielarbeider L. T. uit Enschede aangehouden. Sinds hij op 9 mei van dit jaar niet terugkeerde van proefverlof in de psychiatrische inrich ting in Eibergen, pleegde hij een lange reeks oplichtingen en diefstallen. Door zich uit te geven voor maatschap pelijk werker, ambtenaar voor maat schappelijk hulpbetoon en dergelijke wist T. tot tal van mensen toegang te ver krijgen. Hij pleegde daarop kleine dief stallen aan huis zoals gouden sieraden en portemonnees. Ook incasseerde hij vrij grote bedragen aan geld door middel van gefantaseerde verhalen. Zo vertelde hij ergens, dat hij een televisietoestel kon plaatsen mits hem de huur over het eer ste half jaar vooruit werd betaald- De activiteiten van T. strekten zich uit over verscheidene steden in ons land. In Den Haag heeft hij zich aan minstens tien vergrijpen schuldig gemaakt. Hier van was er slechts één bij de politie aan. gegeven. De overige bekende T., toen de politie hem door de stad reed. BIJ gemeenteraadsverkiezingen in de voormalige Nederlandse gebieden EIten en de zelfkant is de C.D.Ü. als overwin naar uit de bus gekomen. MAURICE MACMILLAN, de 42-jarige zoon van de vorige Blitse premier, is in het kabinet-Home onder-minister van Financiën geworden. IN AMERIKA is een herziening gelast van het vonnis tegen Vito Genovese, die de leider zou zijn van de misdadigers- bende „Cosa Nostra" en die momenteel een celstraf van vijftien jaar uitzit. EEN RUSSISCHE handelsmissie is on derweg naar Amerika om over de tarwe- aankopen te praten. IN ENGELAND is een onderzoek gelast naar de doodsoorzaak van Diana Chur chill, de oudste dochter van sir Winston In haar woning werden nl. enkele fles sen met een verdachte inhoud aangetrof fen. VOLGENS EEN Belgisch blad worden de mogelijkheden onderzocht van een pijpleiding van Nederland via België naar Engeland voor de distributie van Gronings aardgas. Onze zuiderburen zou den dan een graantje mee kunnen pik ken. HET AMSTERDAMSE gerechtshof heeft bevestigirgeëist van het vonnis (twee jaar met aftrek van voorarrest) tegen de 22-jarige instrumentmaker J. A. G uit Eindhoven. Hij wordt ervan beschul digd een 65-jarige Noorse leraar met ge weld te hebben beroofd van zijn „vette"' portefeuille, een gouden horloge en een gouden zegelring. Weersverwachting meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met voor namelijk in het westen van het land kans op wat regen. Zwakke tot ma tige wind tussen zuidwest en zuid en weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 17.33 uur. Maan onder 20.17 uur. Morgen: zon op 7.17 uur. Maan op 13.03 uur. (Van onze Haagse redacteur) Met ingang van 3 november a.s. zal de prijs van een liter melk voor de consument met 2 cent worden verhoogd. Dezelfde prijsverhoging geldt voor karnemelk, yoghurt, pap en vla. Een liter koffiemelk zal ongeveer 5 cent duurder worden. Dit alles is een rechtstreeks gevolg van de beslissingen die de regering genomen heeft over een verruiming van de melkprijs. Deze beslissingen komen op het volgende neer: 1. De toeslag op industriemelk zal over het lopende melkprijs jaar (november '62november '63) met terugwerkende kracht worden verhoogd van ƒ6,30 tot ƒ7,per 100 kg melk. 2. Het melkprijsjaar zal voortaan lopen van april tot april. In verband hiermede zal over de overgangsperiode november '63 —april '64 de toeslag op in dustriemelk verder worden ver hoogd van 7 tot 8 per 100 kg. De verrekenprijs voor con- sumptiemelk zal in deze over gangsperiode met 0,05 wor den verhoogd tot 32,65 per 100 kg melk. Deze verhoging van de verrekenprijs komt in de overgangsperiode neer op een bedrag van circa 15 mil joen, welk bedrag op de reeds aangegeven wijze in de con sumentenprijs zal worden door berekend. Tezamen met de te verwachten ho gere opbrengst van de industriemelk via de zuivelmarkt zullen deze maatregelen ertoe leiden, dat de gemiddelde op brengst van de melk voor de veehouders gedurende de overgangsperiode een ver hoging zal ondergaan met circa f 2, per 100 kg in vergelijking met de situa tie onder het herziene melkprijsbeleid 1962-1963. Dat betekent op jaarbasis een bedrag van f 130 miljoen meer voor de veehouders, ofwel f 50 miljoen in vijf maanden. De kosten van de aanvullende indu- striemelktoeslag achteraf voor 1962-1963 bedragen ongeveer f 32 miljoen; de nieuwe toeslag op de industriemelk voor de overgangsperiode vraagt ongeveer f 100 miljoen. Deze bedragen zullen ten laste van het Landbouw Egalisatiefonds komen. De verhoging van de verreken prijs voor de consumptiemelk, neerko- Een Nederlands echtpaar en 'n dochter hebben de afgelopen week twee dagen door het Zwarte Woud gezworven omdat de mensen de plaats waar hun hotel stond wa ren vergeten. Vanuit hun hotel hadden zij een tochtje naar het Titi-meer gemaakt, maar zij kon den „de weg terug" niet vinden- Twee nachten brachten zij in hun auto door en zij legden een af stand van 1000 kilometer af voor zij zich ten einde raad tot de politie wendden. Deze reed het het hele gebied met hen rond tot het hotel in de gemeente Schwa- ningen werd teruggevonden Met het oog op de in het bestuur van. de Stichting van de Arbeid vrijdag jl ontstane situatie, houden werkgevers verbonden deze week intern beraad. Af gevaardigden van de verbonden hadden de werknemersvertegenwoordigers deze gelegenheid voor beraad verzocht. Gisteren al is het bestuur van het Ver bond van Prot.-Christelijke Werkgevers in Nederland in extra-vergadering bijeen gekomen. Vandaag vergadert het alge meen bestuur van het Nederlands Katho liek Werkgeversverbond. Het bestuur van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond komt die dag ook in een extra vergadering bijeen. Morgen zal het Ver bond van Nederlandse Werkgevers zich beraden. schap van de werknemers in de tabaks industrie tegenwerken. Het blijft onrustig in de Rotterdamse haven. Een manifest, uitgegeven door de O VB, een „wilde" vakorganisatie, waarin aangedrongen werd op een sta king van twee uur in de morgen, heeft gisteren bij negen merendeels kleine bedrijven, tot interrupties in het werk geleid. Van de 15.000 werknemers bij de haven bedrijven in Rotterdam waren bij de arbeidsongeregeldheden van gisteren 112 vaste arbeiders en 152 arbeiders van de reserve van de Scheepvaartvereniging Zuid in totaal dus 264 man be trokken. mende op circa f 15 miljoen zal, zoals gezegd, op de consument worden ver haald. In de verhoging van de industrie toeslag over het lopende melkprijs jaar is nog inbegrepen een eenma lige correctie van de industriemelk- toeslag met 30 cent als gevolg van de achteraf gebleken te hoge raming van de industriemelkop- brengst bij de invoering van het nieuwe richtprijsstelsel in 1962. De voormalige secretaris-generaal van de V.N., de Noor Trygve Lie, is in een ziekenhuis te Oslo opgenomen. De aard van zijn ziekte is niet bekendgemaakt. Lie is op het ogenblik minister voor de Industrie in de socialistische minder heidsregering van premier Einar Ger- hardsen. Hij verbleef tijdens het week einde in Mo in het noorden van Noor wegen, toen hij plotseling ziek werd. In een speciaal ambulancevliegtuig is hij toen naar Oslo gebracht, waar hij werd opgenomen in het Riks-ziekenhuis. Volgens sommige berichten werd Lie door een hersenbloeding getroffen. Zijn toestand is thans bevredigend. Een aantal avond- en nachtploegen van Amsterdamse havenarbeiders hebben gis teravond het werk neergelegd. Bij de maatschappij „Nederland", waar stadin gen begonnen, legden omstreeks honderd havenarbeiders het werk neer. Ook bij drie andere maatschappijen in het oos telijk havengebied, het Amsterdams Ha venbedrijf vijftig man, K.N.S.M. honderd man, Kon. Holl. Lloyd vijftig man, leg den daarna enkele ploegen het werk neer. Omtrent de eisen van de stakers ontbreken nog exacte gegevens. De on tevredenheid zou zijn voortgekomen uit een extra bedrag dat werd uitbetaald aan een aantal havenarbeiders. In Roterdam zijn de avondploegen nor maal aan het werk gegaan. (Van onze Haagse redacteur) Het „Ambtenarencentrum" heeft als eerste van de ambtenarenorganisaties zijn verlanglijstje t.a.v. de verbetering van lonen en arbeidsvoorwaarden in 1964 op tafel gelegd. Prioriteiten hieruit zijn: a. De toekenning van een jaarlijkse uit kering ineens als compensatie voor extra-voorzieningen in het particulier bedrijfsleven, zoals winstdeling, tan tièmes e.d. b. Afschaffing van de gemeenteclassifi catie (kosten f 22 miljoen). c. Het vervallen van de salarisgrens waarboven geen vergoeding wordt ge geven voor arbeid in ploegen en on regelmatige dienst. Voor wat de zogenaamde nacalculatie over 1963 en de trend-vaststelling voor 1964 betreft, wenst het Ambtenarencen trum, dat daarbij in belangrijke mate zal worden rekening gehouden met de zwar te lonen in het bedrijfsleven. Het percen tage hiervan wordt geschat op 6.3 pro cent. De belangrijkste andere verlangens van het ambtenarencentrum 30.000 le den zijn: Versnelling van de uitvoering van de eerder overeengekomen, over vier jaar gespreide loonsverhoging van 840 pro cent. Toekenning van een sociaal verant woord minimumloon, gebaseerd op de eisen der vakcentrales (minimum f 100 per week). Verkorting van de 9-urige werkdag. Verbetering van de vakantietoelage door invoering van een minimum van f 250 per jaar, vermeerderd met f 25 voor ieder kind waarvoor kindertoelage wordt genoten. Afschaffing van de verdienstebeloning tegen afkoop van een salarisverhoging van 10 procent (dit geldt dus alleen voor werklieden/weekloners) Verbetering van de financiële positie der lagere en middelbare ambtenaren. Invoering van een loonlijn voor het hele overheidspersoneel en van een systeem van functiewaardering. Uit het Hamburgs bureau van de „American Express Company" zijn reis- cheques en contanten ter waarde van 37.500 dollar gestolen. Volgens de politie hadden de dieven de kluis in het kan toor met een snijbrander geopend. Op 11 november zal de heer Daniel Passon in Nijmegen een uniek jubileum vieren. Hij is dan precies vijftig jaar gepensioneerd. De heer Passon, een kwieke ze ventiger, vertrok op negentienja rige leeftijd als koloniaal naar de West. Nog maar nauwelijks in Su riname aangekomen, brak hij bij het hoogspringen een been. Hij werd prompt teruggestuurd naar Nederland, waar hij spoedig voor de dienst werd afgekeurd „met toekenning van een voortdurend pensioen". Hij heeft nadien bepaald niet stilgezeten. Als boer en later als slager vond hij een volledige dag taak, waarbij hij trouw eenmaal per maand naar het postkantoor wandelde om zijn pensioen te in nen, nu al 50 jaar lang. MIDDELT BOU DEHIB° FIGUI8 AISSAH1 l/iA/crgf/iml-, J I MENS\ J? COLOMB 8ECHAR 8ENIABBB ^^.Hassl BcTda •tinjoub De heer B. J. van Werkhoven, voor zitter van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond, heeft gisteren ge zegd, dat tal van werknemers in de grafische industrie wel bij hun werk gevers in volledig pension kunnen gaan. indien geëist wordt dat in deze bedrijfstak nog meer wordt over gewerkt. Verder zei hij. dat in het grafisch bedrijf reeds een groot aantal gepensioneerden werkt en dat uitbreiding van dit aantal heel moeilijk of in het geheel niet te bereiken zal zijn. De heer Van Werkhoven maakte deze opmerkingen in zijn openingsrede van de algemene vergadering van deze bond, die in Scheveningen wordt gehouden. Hij zei verder, dat de voorstellen van de werkgevers die zij op 12 oktober in de Stichting van de Arbeid hebben gedaan niet ver genoeg gaan. Ook in de tabakverwerkende industrie zijn de werknemers ontevreden. De voor zitter van de Algemeen Nederlandse Bedrijfsbond voor de tabakverwerkende industrieën, de heer G. H. Gorter, heeft op het in Utrecht gehouden congres van deze bond felle kritiek geuit op de werk gevers die een economische medezeggen- (Van onze verslaggever) Tachtigduizend Nederlanders trokken maandagavond rond ne gen uur van huis tot huis en wel voor het nationaal comité „Vluchtelingenhulp". Kort maar krachtig was even tevoren door de „Nederlandse Televisie Stich ting" een geweldig probleem aan de orde gesteld. In Griekenland leven duizenden en nog eens duizenden Armeniërs. Zij bezitten praktisch niets. Eerst in de laatste jaren is er min of meer een einde gekomen aan hun zwerversbe staan. De Griekse regering en de. Ver enigde Naties hebben zich hun lot aan getrokken. Zij proberen de Armeniërs een menswaardiger bestaan te ver schaffen. Ontroerend was de film, die door de N.T.S. werd gebracht. In korte trek ken werd de geschiedenis van het Ar meense volk getoond. Rusland. Perzië en Turkije verdeelden Armenia. Turk se sultans roeiden het volk zoveel als zij konden uit. Meer dan een miljoen mensen vonden de dood in de woes tijn. Duizenden ontkwamen en zwier- ven uit. Zij verzamelden zich door de jaren heen in Griekenland. Athene werd voor hen een toevluchtsoord. Aan de rand van de stad bouwden zij hun krotten. Onder de bordpapieren hemel van zijn huis leeft .daar een kolonel, die eens een leger aanvoerde, maar nu nog slechts speelt met zijn katten. Er woont een moeder, die haar man en enige zoon in de dagen van wilde ach tervolgingen verloor. Veertig jaar lang werden de Arme niërs vergeten. Zij geloven feitelijk niet meer in hun laatste kans. „Wij kunnen ze die kans geven", zei dokter A. C. van Swol in een ontroe rend televisie-commentaar. „Wij kun nen door een financiële bijdrage het pensioentje van de oude Armeniërs iels vergroten. Wij kunnen iets doen om de mensen een betere behuizing te ge ven. Wij kunnen de jeugd met onze steun wellicht brengen tot het aanle ren van een vak. Het probleem van de Armeniërs mag geen generatie meer doorwerken De oproep van dokter Van Swol, neg eens ondersteund door dr. W. Drees (nationaal voorzitter van het comité), genoot een enorme wereklank in ge heel Nederland, niet het minst ook in Zeeland en Brabant. In Middelburg trokken burgemees ter en wethouders uit, alsmede raads leden en militairen. In Vlissingen gin gen de leden van diverse sportvereni gingen op stap. In Hulst waren het de verkenners, die de collecte voor hun rekening namen. In Axel deed het weer de jeugd. In Terneuzen de sport en jeugdverenigingen, in Sas van Gent drie sportclubs. In Goes de middelbare scholieren. In Hoeven en Bosschen hoofd liet de brandweer de sirenes loeien. De spiutgasten rukten niet uit met blusmateriaal, maar met collecte bussen. In Goes hebben ruim honderd mid delbare scholieren onder auspiciën van de Goese Jeugd Gemeenschap vanuit drie schoolgebouwen de actie gevoerd door middel van lijstcollectes. De actie werd o.a. ingeleid door de burgemees ter, de gemeentescretaris en de wet houder van onderwijs. Keizer Haile Selassie van Ethiopië is gisteren in de namiddag uit Rabat in Algiers aangekomen om te trachten, door het verlenen van zijn goede diensten, een einde te maken aan het conflict tussen Algerije en Marokko. Hij werd op het vliegveld begroet door presi dent Ben Bella. De Ethiopische vorst, die gisteren votar een particulier bezoek van twee dagen in Parijs zou aankomen, en o.a. vandaag het noenmaal met De Gaulle zou gebrui ken. heeft zondag in Rabat een onder houd gehad met de Algerijnse minister van Buitenlandse Zaken, Bouteflika. Ook heeft hij (zie foto) gesproken met koning Hassan II in Marakesj, vanwaar hij per speciale trein naar Rabat is gereisd. De Marokkaanse koning heeft gisterer het voorstel van president Nkroemah van Ghana aanvaard om het vuren aan de Algerijnse grens te staken, zo meldt het Ghanese persbureau. Volgens het persbureau heeft koning. Hassan zich tot samenwerking bij het beëindigen van de gevechten bereid ver klaard in het belang van de Afrikaanse eenheid en solidariteit. De toestand aan de grens blijft uiters gespannen. Het plaatselijk bestuurshoofd in Fi guig (noordoost-Marokko) heeft gisterei gezegd, dat zich aan beide zijden van dc Algerijns-Marokkaanse grens troepen sa mentrekken. Er zijn echter geen inciden ten voorgekomen. Marokkaanse functionarissen hebben gisteren meegedeeld, dat zij verslagge vers in contact zullen brengen met vijf Egyptische officieren die zich aan boord van een Algerijns legerhefschroefvlieg- tuig zouden hebben bevonden en door Marokkaanse stamleden gevangen zou den zijn genomen. Het hefschroefvlieg- tuig zou van Russische makelij zijn ge weest. Functionarissen zeiden dat de vijf ge vangen, tezamen met vier Algerijnse of ficieren, werden gegrepen te Ain Choua- teur, een kleine 145 kilometer ten noord westen van Colomb Bechar. De Algerijnse ambassadeur in Parijs, Boualem Moussaqui, heeft bevestigd dat de Marokkanen bij de huidige Algerijns- Marokkaanse grensgevechten vijf Egypti sche staatsburgers hebben gevangen ge nomen, maar hier met klem aan toege voegd dat het voorval op Algerijns grondgebied heeft plaatsgehad. Keizer Haile Selassie van Ethiopië is gisteren, na een onderhoud met koning Hassan II van Marokko doorgereisd naar Algiers voor een gesprek met Ben Bella. De foto geeft een beeld van het gesprek tussen de Ethiopische keizer (rechts) en koning Hassan II. Wil de minister toezeggen, dat een voorwaardelijke invrijheidstelling van de vier zwaarste nog in ons land gevangen gehouden Duitse oorlogsmisdadigers (La- ges, Kotalla, Ausderfuenten en Fischer) niet in zijn voornemen ligt, omdat dit onder meer duidelijk in strijd zou zijn met de opvattingen van het Nederlandse volk, zo luidt één van de 112 vragen in het voorlopig verslag van de commis sie voor justitie uit de Tweede Kamer op de begroting van justitie. Ook wordt de vraag gesteld of de ge vangenis in Winschoten in verband met zijn ligging dicht bij de Duitse grens wel geschikt is voor deze oorlogsmisdadigers. (Advertenties) Een produkt van de Sikkens Groep Vooraan 22 ct - Ceres 24 et Nieuw kostuumdessin: Multi (color) points Op dit zachtglanzende fond van fijne kleurpunt- jes Is een moderne ruit heel vaag zichtbaar. 1-riJ, 2-knoops, schuine zakken. In alle maten: van tenger tot corpulent va- 179,50 Donegal winterjassen Deze mooie grove tweeds hebben we in vele zwart/ i witte dessins. Zoals b.v. ruiten en visgraten. De meeste Donegaljassen hebben ook nog 'n prach- tige wollen plaidvoering va 179,50 groot pak f2.20

de Stem | 1963 | | pagina 1