Maar..... dreigt scheuring toch nog Stoom afgeblazen in rustige sfeer Ontsnapte wolf levend gevangen 39. Successen voor nieuwe Britse premier Vier doden bij botsing w* JS i Bemiddelingspogingen in conflict Alger ije-Marokko lil DORTEN! Wilson Nederland- België 1-1 Jo de Roo won Bouteflika in Marokko Vertrouwen in besturen schip Verhuurt KPM aan Indonesië Directeur dierenpark dolgelukkig Deiningen rond operatie „Big Lift" mi ratal. A- DAGBLAD VOOR ZEELAND Te Zuidbroek Aardgas kan erg goedkoop worden Plaatselijk opklaringen Twee „linksen' ontbreken Slag in Vietnam VAR bemiddelt Bij Oe Thant Looncongressen NYV en CNV Realisering eisen Geboortehuis van paus beschoten Tegen gaas op In transportkist De CNV-bijeenkomst u gaat klimmen of afdalen? 1 iut :ht irg urg men. Niet bang voor in. Gezellig. Eerlijk, het assortiment van teste! jiLLTI'I; vloerbedekking is nog 29 rt het kan zijn dat uw irichter Vinylflornog uis heeft. tktie draalt op volle Het is echt de moeite n er even op te wachtenI I03e JAARGANG No. 244 T6 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v Dongen, C. J. v. Hootegem, mr Or. A. J. J M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't t/Vestende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 15 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 21 OKTOBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) HOME VERENIGT ZIJN RIVALEN ONDER ZICH Op de rjjksweg 42 heeft zich gisteren avond laat binnen de gemeentegrenzen van Zuidbroek een ernstig verkeerson geval voorgedaan, waarbij vier doden te betreuren zijn. Ook is één persoon ernstig gewond. De omgekomenen waren inzittenden van een personenauto die in botsing is gekomen met een autobus. De auto 'behoorde toe aan de familie Q. te Winschoten. (Van een onzer redacteuren) Burgemeester Thomassen van Ensche. de heeft op de conferentie over het aardgasvraagstuk door de dr. Wiardi Beckmanstichting te Groningen georga niseerd, bepleit, dat de Gasunie de grootst mogelijke matiging zal betrach ten bij het bepalen van de prijs, die zy aan de gemeente zal gaan berekenen, De veronderstelling mag immer worden gemaakt, aldus burgemeester Thomas sen, dat de werkelijke kostprijs van het gas, afgeleverd aan de distributiebe drijven (dus de kosten van exploratie winst en transport) anderhalve cent per kubieke meter kan bedragen. Ook de gemeenten zullen niet meer dan een bescheiden winst op het aard gas mogen maken, aldus de burgemees ter van Enschede. Terecht wordt gesteld, dat gasbedrijven openbare nutsbedrijven zijn, zei hij. Thans staat nog alleen vast, dat het aardgas goedkoper zal worden dan elk ander middel tot verwarming. OLLENHAUER. de 62-jarige voorzitter van de Westduitse socialistische opposi tiepartij. heeft voor de tweede maal in tien dagen een operatie aan zijn rechter been ondergaan. Zijn toestand is ernstig. MORGEN REIZEN koningin, prins en prinses Beatrix uit Thailand naar ons land terug. Een receptie voor landge noten, een bezoek aan het buitenver blijf van de Thaise vorst, en een stadion- spel en een tocht door de wildernis wa ren de laatste programma-onderdelen van het staatsbezoek. Vandaag rusten de vorstelijke gasten uit. GISTEREN IS weer de stille gang langs dodencel 601 in de Scheveningse straf gevangenis gehouden. Ds. Van den Bosch uit Breda sprak een herdenkings woord. AMERIKA HEEFT met succes een twee de ..Waakhond"-satelliet gelanceerd om kernontploffing in de ruimte te regis treren. VIJFTIG SYRIëRS zouden op Libanees grondgebied een patrouille in een hin derlaag hebben gelokt, waarbij vier Libanezen omkwamen. EEN BELGISCHE soldaat heeft in Oost- Duitsland om asiel gevraagd. Hij had moeilijkheden met zijn vrouw. ITALIë HEEFT het paspoort ingetrok ken van professor Felice Ippolito, de kortelings geschorste secretaris-generaal van de Italiaanse commissie «voor atoomenergie. Er zouden „ernstige dingen" aan het licht gekomen zijn. DE RECHTBANK in Assen heeft negen maanden opgelegd aan iemand, die geen voorrang had verleend aan een lesauto. Hij sloeg daarbij over de kop, kwam op het trottoir terecht en doodde een baby in een kinderwagen. IN IRAK worden vierhonderd politieke gevangenen vrijgelaten. IN AMSTERDAM is het lijk opgehaald van de 53-jarige zeeman Knottnerus, die sinds 10 oktober werd vermist. BIJ EEN treinongeluk in de Amerikaan se staat Indiana zijn zes personen om gekomen. Een trein met 128 wagons ontspoorde en kwam gedeeltelijk te recht op de baan van een naderende trein. VOLGENS HET orgaan van het centrale comité van de Russische communistische partij heeft er verleden week in Moskou een tekort aan aardappelen en groenten geheerst als gevolg van „transportmoei lijkheden en slechte organisatie". Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot vanavond: In het oosten van het land aanvan kelijk nog veel bewolking met plaat selijk enige regen. Elders opklarin gen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige zuidwes telijke wind. Lagere temperaturen. Vandaag: zon onder 17.36 uur. Maan onder 19.42 uur. Morgen: zon op 7.15 uur. Maan op 12.05 uur. Lord Home, de nieuwe Britse premier, heeft gisterenmiddag zijn kabinet bekendgemaakt. Daarin is de 60-jarige voormalige vice-premier R. A. Butler minister van Buitenlandse Zaken. De post van vice-premier is in het nieuwe kabinet afgeschaft. De 56-jarige Lord Hailsham blijft „lord president of the council" (voorzitter van de kroonraad) en minister van Wetenschappen. Reginald Maudling blijft minister van Financiën. Edward Heath, in het kabinet-MacMillan grootzegelbewaarder en onderminister van Buitenlandse Zaken, die de onderhandelingen over de Britse toetreding tot de E.E.G. heeft geleid, wordt minister van Handel, Industrie en Regionale Ontwikkeling. Peter Thorneycroft blijft minister van Defensie en Henry Brooke minister van Binnenlandse Zaken. Selwyn Lloyd, die al eens eerder minister van Financiën is geweest, keert in de regering terug als grootzegelbewaarder en leider van het Lagerhuis. Lord Dilhorne blijft Lord Chancellor en als zodanig voorzitter van het Hogerhuis. Duncan Sandys blijft minister voor de betrekkingen met het Gemenebest en voor Koloniën, en Christopher Soames behoudt de porte feuille van Landbouw. Bijzonder opvallend, zo merkte men in welingelichte politieke kringen in Lon den op, is de afwezigheid van Iain Mac Leod in het nieuwe kabinet. MacLeod, die voorzitter is van de conservatieve partij, is een ervaren politicus, die de steun heeft van de linkervleugel van de partij. Ook Enogh Powell, die onder Mac- Millan minister van Gezondheid was, ontbreekt in het nieuwe kabinet. Ook hij behoort tot de linkervleugel van de conservatieve partij. Beiden hebben ge weigerd zitting te nemen in de nieuwe regering. Zij hebben hierdoor duidelijk te kennen gegeven, dat zij het niet eens waren met de keuze van Lord Home als kabinetsformateur. Het is mogelijk dat er nu toch nog een scheuring in de conservatieve partij komt. Aan de andere kant acht men het een persoonlijke overwinning voor Lord Home. dat hij erin geslaagd is Butler over te halen om zitting te nemen in zijn regering. Butler is tweemaal op het laatste ogenblik gepasseerd als kabinets formateur. Van hem verwacht men, dat hij de politiek van zijn voorganger, Lord Home, zal voortzetten, die neerkomt op het versterken van het westelijk bondgenootschap en verbetering van de verhouding Oost-West. Hij heeft veel verstand van internationale politiek en economie. Ook de andere rivalen van Home Maudling en Lord Hailsham hebben een ministerspost aanvaard. Ook dit wordt gezien als een overwinning voor de nieuwe premier. Grote voldoening heerst er in conservatieve kringen over de terugkeer in de regering van Selwyn Lloyd, een van de conservatieve minis ters, die een grote politieke ervaring heeft. Er was nogal veel protest toen MacMillan hem liet vallen bij de rege ringswijziging van juli 1962. Voorts meent men, dat Lord Home veel aandacht wil schenken aan de mo dernisering in Engeland. Hij heeft na melijk Edward Heath de functie van minister van Handel en de supervisie over de industrie en de regional® ont wikkeling gegeven. Hierdoor zal Heath in staat zijn de activiteiten van alle mi nisteries, die zich met de regionale ont wikkeling bezighouden, te coördineren. De gemiddelde leeftijd van het 23 man sterke kabinet is 51 jaar en twee maan den. Lord Home, die gelooft de verkiezin gen te zullen winnen, zal. na afstand te hebben gedaan van zijn adellijke titel, bij de komende tussentijdse verkiezing voor een Lagerhuiszetel in het kiesdistrict Kiross-West Perthshire in Schotland kandidaat staan voor de conservatieve partij. Als hij gekozen wordt, zal hij zijn intrede in het Lagerhuis kunnen doen. Bij de laatste verkiezing in dit district kreeg de conservatieve kandidaat ruim 16.000 en de kandidaat van de La- bourpartij 4000 stemmen. De leider van de Labourpartij, Harold Wilson, heeft gezegd dat Lord Home's benoeming tot minister-president voor de wereld het sein is geweest dat Enge land niet ten volle zijn rol in de we reldpolitiek gaat spelen. Een strijdmacht van de communis tische Viet Cong, waarvan de sterkte geschat werd op een bataljon, heeft zaterdag een strijdmacht van de Zuid- vietnamese regering die tweemaal zo sterk was, zware verliezen toegebracht en zich zonder moeilijkheden terugge trokken. Dertien Amerikanen acht officieren en vijf manschappen werden gewond, sommigen ernstig, in een van de groot ste gevechten van de oorlog tegen de communistische opstandelingen in de nabijheid van Loc Ninh, een dorp in de provincie Tsjoeong Thien. De regeringstroepen die twee batal jons en een compagnie sterk waren, ver loor 42 man, terwijl 83 andere soldaten gewond werden. Aan de zijde der op standelingen sneuvelden 30 man. V m kïidfamm* h'i m>w«- "■tt '4 Nederland speelde gisteren te Am sterdam gelijk (1-1) tegen België. Op de foto: het enige Nederlandse doelpunt. Een hard schot van Krui- ver werd half gestopt door Ni'colay. De terugspringende bal kwam voor de voeten van Piet Keizer, die gretig zijn slag sloeg. V.l.n.r. Ras kin, Keizer, Nicolay en Verbiest. De ronde van Lombardije is ge wonnen door onze landgenoot Jo de Roo, die daarmee zijn prestatie van het vorig jaar herhaalde. Over NederlandBelgië en de unieke verrichting van De Roo meer op onze sportpagina's. De Algerijnse minister van bui tenlandse zaken, Abdelaziz Boute flika, is gisteravond in Rabat aan gekomen, blijkbaar met het doel een laatste poging te doen om de vrede tussen Algerije en Marokko te redden. De 32_jarige minister werd vergezeld door zijn Ethiopische ambtgenoot. Katame Yifrou en was naar de Marok kaanse hoofdstad gekomen met een Ethiopisch straalvliegtuig. De aankomst van Bouteflika luidde een onverwachte hervatting in van de pogingen om het geschil tussen Ben E'ella en koning Hassan II op vreed zame wijze bij te leggen. Toen de bewindsman vertrok waren Algerije en Marokko nog steeds bezig troepen samen te trekken in het grens gebied van de Middellandse Zee naar de Sahara-woestijn. De Algerijnse regering had intussen met grote energie een diplomatieke campagne ondernomen om te komen tot een snelle speciale bijeenkomst van de organisatie voor Afrikaanse eenheid (O.A.U.), met als doel de regeling van het Algerijns Marokkaanse grens geschil. Voorts had de raad van de Ara bische Liga, in speciale zitting bij een, een beroep op Algerije en Marokko gedaan, hun troepen de posities te laten innemen van voor het uitbreken der vijandelijkheden. De raad stelde voorts een uit zes leden bestaande commissie in ter bemiddeling in het geschil Woens dag zal deze commissie naar Algerije vertrekken. Algerije en Marokko hebben laten weten, dat zij geen bezwaar hebben tegen bemiddelingspogingen. Mohammed Jazid, de bijzondere ver tegenwoordiger van president Ben Bella van Algerije, heeft gisteren een uur lang gesproken met de secretaris-generaal van de V.N. Oe Thant. Ahmed Benhima, de vaste vertegen woordiger van Marokko bij de V.N. heeft gisteren ook een gesprek met Oe Thant gehad. Radio-Algiers blijft intussen zeer felle beschuldigingen uiten aan het adres van koning Hassan II van Marokko. Gisteren meldde het radiostation dat Hassan een beslissende rol heeft gespeeld in de in eenstorting van Kongo, in de moord op Loemoemba en in de actie tegen de Afrikaanse eenheid". Hassan werd een „verrader" en de „laatste soeverein" van Marokko genoemd. Noch Algerije noch Marokko maakten melding van nieuwe gevechten in het omstreden grensgebied. Bericht werd echter, dat de toestand nog steeds ge spannen was. Het Algerijnse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt, dat Marokko troepen concentreerde op vijf andere punten aan de grens. Algerijnse functionarissen hebben de Marokkaanse beschuldigingen tegenge sproken, dat 500 Algerijnse soldaten het uit 35 man bestaande garnizoen van de Marokkaanse grenspost Ich hebben uit gemoord. (Van onze verslaggevers) De buitengewone bijeenkomsten die N.V.V. en C.N.V. zaterdag in resp. Den Haag en Utrecht over de loonpolitieke situatie gehouden hebben, zijn een manifestatie van discipline en vertrouwen in de verbondsbesturen geworden. Er is in een rustige sfeer „stoom afge blazen" en adem geschept voor de moeilijke strijd die de vakcentrales vermoedelijk voor de inwilliging van hun eisen nog te wachten staat. Daarbij is dit vooral duidelijk naar voren gekomen: De vakcentrales zullen zaterdag a.s. slechts met een zeer beperkte onderhande Iingsmarge opnieuw met de werkgevers in de Stichting van de Arbeid om de ta fel gaan zitten. „Er kan maar heel wei nig van onze voorstellen af", zei N.V.V.- voorzitter Roemers in Den Haag. Sprekend over de moeilijkheden in de stichting zei drs. Roemers, zich over de hoofden van de kaderleden heen tot de werkgevers richtend: „De werkgevers kunne» kiezen voor een operatie met of zonder Stichting van de Arbeid. Ik heb de werkgevers gezegd: als ik moet kie zen tussen het voortbestaan van de stich ting en een goed functioneren van de vakcentrales, zal ik voor het laatste kie zen". Nieuwe gezichtspunten leverden de bijeenkomsten in Den Haag (1500 kader leden) en Utrecht (5000 leden) overi gens niet op, wel een duidelijk overzicht van de stand van zaken. In een met al gemene stemmen aanvaarde resolutie sprak het buitengewoon N.V.V.-congres uit, dat het verbondsbestuur in nauwe De gevangen wolf in een stevige kooi als middelpunt van een groep opgeluchte achtervolgers. Gisterenmorgen zijn twee schoten ge lost op het geboortehuis van paus Pau- lus VI in het Italiaanse dorp Conesio. Ook borden waarop de weg naar het huis was aangegeven, waren door ge weerkogels doorboord. Volgens de politie had een van de twee kogels de klopper op de deur van het huis getroffen en was de andere rakelings langs de deur gevlogen. De politie stelt een onderzoek in. Zij heeft geen idee wie de schoten heeft gelost en weet ook niet wat de dader tot de handeling heeft aangezet. De Koninklijke Paketvaart Maatschap pij onderhandelt met Indonesische in stanties over verhuur van haar 5000 brt. metende m.s. „Keerkring", zo heeft de directie meegedeeld. Sedert 1957 zijn geen Nederlandse schepen ingeschakeld bij het vervoer in de Indonesische archipel. (Van onze correspondent) De vrijdagmorgen ontsnapte wolf uit het Tilburgs Natuurdie- renpark is zaterdagmorgen kwart over tien levend gevangen. Wij waren getuigen van deze vangst. Goed tien uur zag een dienstbode van de familie Verbunt de wolf in duel met de bok van de wijn handelaar Emiel Verbunt, een buurman van het dierenpark. „De wolf zit in onze tuin" was de kreet die de dienstmaagd per te lefoon doorgaf aan de dierenpark- directie. Meteen groot alarm. Politie kwam en het gehele personeel van de dieren tuin trok het natuurreservaat ,,De Oude Warande" in. Tal van schoten uit pistolen en geweren verstoorden de rust in dit mooie park. Men zag de wolf lopen, doch de schoten misten hun uitwerking. Een van de dieren verzorgers zag de wolf voor zich en met de kolf van een geweer sloeg hij de wolf. Het beest tuimelde even om, doch rits, weg was het. De heer Nic. van Dijk (70), direc teur van het dierenpark, stond vlak bij de woning van de familie Verbunt om daar een oogje in het zeil te hou den. Hij stond schuin achter de ge opende garagedeur opgesteld. De heer Van Dijk zag de wolf komen aanstor men. Hij liep in de richting van de grote bok. Zo ver kwam hij echter niet. Toen het dier tegen het gaas op liep verschrok het schijnbaar. De wolf draaide zich om en liep de open garage in. De heer Van Dijk was niet te lui om meteen met een flinke klap de deuren te sluiten. „Kom maar, ik heb hem" riep de dierenpark-directeur. Hun gezicht af vegend, kwamen de politiemensen aanlopen. „Hij zit er in. Wat ben ik blij dat ik niet geschoten heb",, aldus de heer Van Dijk, die wel de gelukkigste man was dat de wolf gevangen zat. Met een weekeinde voor de boeg en dan vaak honderden kinderen in „De Oude Warande".... Nu was alles opgelost. Er werd een transportkist voor de garagedeur geplaatst. Twee dieren verzorgers, een houten schot dragend gingen via een andere deur de garage in en dreven de wolf naar een ope ning... waar de transportkist stond. Gevangen Er volgde natuurlijk na deze vangst e entraktatie. Een dankwoord van de heer Van Dijk voor het vele werk dat door de politie in de voorbije 24 uur verricht was werd door de politie mensen zeer gewaardeerd. De wolf wacht nu, zonder een schrammetje, met een groot aantal andere dieren, op verzending naar Japan. De uit zeven vliegtuigen bestaande voorhoede van de operatie „big lift" het transport van 16.000 gevechtsklare manschappen van Texas naar West- Duitsland is gisteren volgens schema op Duitse bases van de Amerikaanse luchtmacht aangekomen. De Amerikaanse onderminster van defensie, Roswell L. Gilpatric, heeft zaterdagavond verklaard, dat de tijd is gekomen om de Amerikaanse overzeese strijdkrachten in te krimpen en te be snoeien op de grote Amerikaanse mili taire uitgaven in het buitenland Gilpatric betoogde, dat de nationale detensie bezig was een „nieuwe fase" binnen te treden, die kostenbesparingen en inkrimping van de troepensterkte mogelijk maakte zoder dat vergelijken derwijs de militaire kracht en de hulp aan de Amerikaanse bondgenoten tekort zal worden gedaan. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van defensie heeft zich gisteren gehaast te verklaren, dat de Gilpatric in zijn rede „bepaald niet had bedoeld' dat de in Europa geleger de Amerikaanse troepen verminderd zul len worden als gevolg van de grote oefe ning in het snelle transportéren va troe pen. de operatie „big lift". Ir. zijn weloverwogen diplomatieke commentaar dat de goedkeuring had van het Witte Huis en het State Depar tement had Gilpatric overigens gewag gemaakt van een „komende reeks van evolutionaire veranderingen in de samenstelling en opstelling van de mili taire eenheden overzee". Volgens het Hamburgse blad „Die Welt" hebben Russische verkennings vliegtuigen op grote hoogte boven de Amerikaanse staat Texas gevlogen en wil Moskou meer weten over de operatie „big lift". samenwerking met K.A.B. en C.N.V. met kracht moet streven naar verwezenlij king op korte termijn van de eisen der centrales. De vakcentrales zullen hun eisen moeten verhogen indien op prijs verhoging gerichte overheidsmaatregelen een lastenverzwaring met zich mee zou den brengen. Over de aangekondigde overheids maatregelen t.a.v. de stimulering van overwerk en arbeid door boven 65-jari- gen zegt de resolutie, dat zij geen wezen lijke bijdrage betekenen voor het ver minderen van de spanning op de ar beidsmarkt. De resolutie stelt voorts vast, dat de aankondiging van al deze beoog de maatregelen, in het bijzonder de huur verhoging, verdere afbreuk heeft gedaan aan het huidige sociale klimaat. Bij de discussies viel vooral een uit spraak van A.N.M.B.-voorzitter Baart op. Hij zei, dat bij een mislukking van de onderhandelingen in de stichting „de ge reedschappen in de metaal gereed lig gen om een c.a.o. te verwerven die vol doet aan de eisen van de vakbeweging". Op de C.N.V.-bijeenkomst was de be oordeling van de toestand niet veel an ders. „Het is onmogelijk voor de christe lijke vakbeweging om verantwoordelijk heid te dragen als ook niet de andere groeperingen van ons volk voldoende dis cipline weten op te brengen om regelin gen die mede door de vakbeweging tot stand zijn gekomen na te leven", aldus voorzitter Van Mastrigt. De secretaris, de heer Bakker, sprak als zijn mening uit, dat de werkgevers geen begrip heb ben voor de positie van de vakbeweging. „Onze bonden weten wat hen te doen staat, als de breuk in de Stichting van de Arbeid onverhoopt mocht komen". Dr. W. Albada meende te kunnen con stateren dat er ondernemers zijn die hun prijzen vast verhogen, gebruik makend van de huidige situatie. Ons prijspeil dreigt meer te stijgen dan voort hoeft te vloeien uit de komende loonsverho gingen, aldus waarschuwde deze spreker. Het bedrijfsleven kan, meent hij, op reële basis best concurreren met het bui tenland. „Daarnaast echter hebben wij een groot ongenoegen over het gehele sociale klimaat in ons bedrijfsleven. Er is geen reële medezeggenschap. Behalve op de lonen zullen wij ook daarop onze aandacht in het bijzonder richten". (Advertenties) <7(a&et Fabrieken Zevenbergen Klimmen in de Eiffel, op de lange latten in de Al pen, schaatsen in Edam of sleeën in Alfen. Altijd 'prettig-warm' in zo'n 'sportief-gekleed' Hollen kamp-jack met teddy voering. Diverse model len en kleuren. Reeds vanaf BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt

de Stem | 1963 | | pagina 1