De H. Geest werkt ook door de leken SCHOMMELKAMPIOENE Metaalbond verliest geding van ADM enNDSM De loonspanningen 178.- Krediet voor particulieren weer beperkt Algerijnse troepen weer in offensief Uitzending deskundigen naar Perzië en Thailand „FOOI" MOCHT VERDEELD WORDEN Verkade Ry-King Ben Bella (iuniform) zag parlementsleden graag in de vuurlinie SUPER-PARLEVINKER house of england Ueóten 18 (ostuums in li 115.- tot iemie's (win- anaf 79,- tot egenjassen maten vanaf w LEUTERS' DAGBLAD VOOR ZEELAND Paus verleent audiëntie aan 150 Jantjes P.B.O. KWIJNT DOOR GEBREK AAN ANIMO Pleitrede van Duitse bisschop Zuidwestenwind STELLINGEN Tweede front ERHARD STELT ZIJN REGERING VOOR Niet onrechtmatig Rome en Hongarije verder uit elkaar selectieimport' kostuums... UotL&nJea/ffvp knackebröd Voor God, Koningin en Vaderland 103e JAARGANG No. 24414 n - Demie (Win- ook Suéde Jek- iet TE lang uit- naar UW genoe- U keuze uit. veel nieuws ont- e) wollen truien - Handschoenen ;nz. enz TEL. 5755 ik in zeer mooie kinder- en Kleu- kollektie rkjes voor de LEM Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neeriandia Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Iel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ D A G 18 OKTOBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor 'de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) De Nederlandsche Bank heeft te gedragslijn, krachtens welke de kredietverlening in de particulie re sector aan bepaalde normen is gebonden, weer ingevoerd. Deze werd op 7 januari van dit jaar op geschort. Met het oog op de voortgezette om vangrijke kredietvraag van het bedrijfs leven en de invloed die deze nog zou kunnen ondergaan van de recente eco nomische en financiële ontwikkeling heeft de Nederlandsche Bank, zo deelt zij mede, in overleg met de representa tieve organisaties van het bankwezen, tot wederinvoering van de gedragslijn besloten. De voor de periode september tot en met december 1963 toelaatbaar geachte expansie van de kredietverle ning is gesteld op 4 procent van de ge middelde stand der kredietverlening in het eerste halfjaar 1963. VREDESOVERLEG OP NIETS UITGELOPEN Circa 150 Nederlandse marinemannen, opvarenden van de schepen van smal deel I, zullen op 23 oktober door Paus Paulus in audiëntie v/orden ontvangen. Het Nederlandse smaldeel dat juist een oefenperiode in de Thyreense zee achter de rug heeft zal vandaag de Italiaanse vlootbasis la Spezia aanlopen voor een bezoek dat duurt tot 25 oktober. Van hun aanwezigheid in Italië maken de 150 man nu gebruik om de paus te be zoeken. (Van onze parlementaire redactie) De afzijdigheid van de industrie ten opzichte van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie beschouwt minister Veldkamp als een voorname oorzaak van het stagneren van de P.B.O. Deze afzij digheid is zijns inziens ook een der be langrijkste oorzaken voor het feit, dat met de P.B.O. nog zo weinig bereikt is op het stuk van hervorming van de maatschappij-structuur, met name waar het gaat om het verwerven van econo mische medezeggenschap van de werk nemers. Dit bleek gisteren bij het P.B.O.-debat.ie dat in de openbare commissievergadering over de begroting van Sociale Zaken gevoerd werd. Minister Veldkamp wilde de instelling van een bedrijfslichaam voor de bouw nijverheid met kracht stimuleren. Voor P.B.O.- en enkele andere zaken zal er op het departement van Sociale Zaken nog een aparte staatssecretaris ko men, zo deelde minister Veldkamp mee. Zelf wil de bewindsman de bezitsvor ming en zaken betreffende het loonbe- leid behartigen. De kamercommissie had inmiddels bij monde van de heer Aar den (K.V.P.) nog enige meer ironisch be doelde kritiek op het feit, dat de P.B.O. nu reeds driemaal van departement ver anderd is. Er heerste gisteren groot optimisme in de hoofdsteden van Marokko en van Algerië, omdat er zulke gunstige berichten over het staken der vijandelijkheden aan de grens binnenkwamen. Zelfs werd gezegd, dat de laatste hand aan de wapenstilstandsovereenkomst was gelegd. Latei- op de dag echter werd bekend dat de Algerijns-Marokkaanse bespre kingen op een impasse waren uitgelopen. Bij Hassi Beida en Tinjoub gingen de Algerijnse troepen weer tot het offensief over. De gevechten waren minder verbeten dan in het begin van de week, toen zich bloe dige tonelen hebben afgespeeld bij de man-tegen-man-gevechten. Gis teren bleef de strijd beperkt tot over en weer vuren van verre afstand. Het Algerijnse parlement leeft in In de gisteren gehouden vergadering i van het GOncilie, z\jn opnieuw twee amendementen op het liturgisch schema aangenomen. Eén daarvan, dat betreft het toedie nen van sacramentaliën door leken on der bepaalde omstandigheden, haalde echter met een non placet van 607 stem men met moeite de tweederde meerder heid. Een grotere uniformiteit in de kloostergeloften werd met bijna alge mene stemmen goedgekeurd. Alle ver dere redevoeringen hebben gestaan in het teken van de plaats en taak van de IN DE hoofdwerkplaatsen van de N.S. wordt een nieuw systeem van prestatie beloning toegepast, waardoor de moge lijkheid ontstaat twaalf procent boven het grondloon uit te komen. MET SALUUTSCHOTEN heeft Washing ton president Tito begroet, toen deze de trappen van het Witte Huis beklom om met Kennedy te spreken. Uitgeweken Zuidslaven betoogden tegen Tito, maar er waren geen relletjes. DE „BRITISH Railways Board", een or gaan dat belast is met de leiding van de Britse spoorwegen, heeft drs. D. J. Wansink, de op 30 november aanstaande scheidende directeur van de N.S., tot zijn adviseur inzake continentale ver- keers- en vervoersaangelegenheden be noemd. DE ASSEMBLéE der V.N. heeft een re solutie goedgekeurd welke het brengen van kernwapens in de ruimte verbiedt. Een hoofdelijke stemming, welke Frank rijk tot een uitspraak zou hebben ge dwongen, ging niet door. KONINGIN JULIANA heeft gisteren kunnen griezelen. Zij bezocht in Bang kok een Rode-Kruislaboratorium dat o.m. is uitgerust met een slangenkuil. Hier wint men slangegif, dat tegen slange beten kan worden gebruikt. Vandaag be zoekt het Nederlandse gezelschap twee erevelden, waar 2200 Nederlanders be graven liggen. HET EUROPESE parlement heeft giste ren gekozen voor invoering van iet Franse systeem van omzetbelasting voor de gehele E.E.G. Invoering van dit (een voudige) systeem kan prijsverhogingen meebrengen, maar de economische voor delen maken dit ruimschoots goed, aldus het parlement. In 1967 kan de zaak be klonken zijn. HET TWEEDE-KAMERLID Voogd (P.v d.A.) heeft de minister van O. K. en W. gevraagd stappen te ondernemen om de poppencollectie van Harry van Tus senbroek, die onlangs gestorven is, te behouden, als zij tenminste nog niet vol gens de wens van wijlen v. Tussenbroek is verbrand. j Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Tot matig of krachtig toenemende zuidwestelijke wind. Meer bewolking 1 maar op de meeste plaatsen droop 2 weer. Weinig verandering in tempc ratuur. 2 Vandaag: zon onder 17.42 uur. Maa< onder 18.31 uur. 2 Morgen: zon op 7.10 uur. Maan op l 8.51 uur. leek in dé Kerk en vormden daarmee direct of indirect een antwoord op de aanval die kardinaal Ruffini eergisteren tegen het schema lanceerde. Een klare redevoering van mgr. Hengsbach uit Essen, heeft duidelijk gemaakt, dat het gevaar van de leken te horen, niet zo groot is als het gevaar dat dit niet ge daan wordt en de bisschoppen derhalve niet op de hoogte zijn. Het hoofdstuk over de leken in de Kerk ontmoet op ruime schaal instem ming. Mgr. Hengsbach zei, dat het schema nog te veel een ideologische taal spreekt, terwijl het meer theologisch behoorde te zijn. Hij onderscheidde in het lekenaposto- laat verschillende activiteiten, die niet beoordeeld moeten worden naar de mate waarin zij aan het kerkelijk gezag on derworpen zijn, maar naar de mate van hun stoffelijkheid of onstoffelijkheid. Tot de apostolische activiteiten van geeste lijke waarde, waartoe de leken geroepen zijn, behoort zo betoogde mgr. Hengs bach, eerst en vooral getuigenis van het geloof af te leggen in hun eigen gezin, in hun eigen beroep en in hun eigen om geving. Nadrukkelijk waarschuwde hij ertegen om de leken de hun toekomende verant woordelijkheid in het apostolaat te ont zeggen. Dat zal de kerkelijke hiërarchie zwaar te staan komen, omdat zij op die manier buiten de werkelijkheid blijft en niet in staat is aan de concrete eisen van het apostolaatswerk tegemoet te komen. Het is een valse opvating, te veronderstellen dat de H. Geest alleen maar door de hiëërarchie werkt. Hij werkt ook zeer actief in de zielen van de gelovigen. Tot verwondering van de Concilie vaders zijn de vier stellingen die als compendium van het tweede hoofdstuk van het schema over de Kerk aan de va ders zijn beolofd, en die hun ter goed keuring zullen worden voorgelegd, nog steeds niet verschenen. Deze stellingen hebben betrekking op de sacramentali- teit van het bisschopsambt, de collegia liteit van het wereldepiscopaat, het priesterschap en het diaconaat. In Conciliekringen verzekert men, dat het bijzonder moeilijk is in een duide lijke formulering de meningen van de verschillende vaders over zo omstreden en essentiële punten samen te vatten en de gevoelens der meerderheid daarover in klare termen onder woorden te bren gen. Naar aanleiding van het bericht van een buitenlands persbureau omtrent een amendement op het schema over de li turgie betreffende de huwelijksinzege ning meldt het KNP, dat de vaders zich op de Concilievergadering van maan dag akkoord hebben verklaard met een voorstel van de liturgische commissie om niet over te gaan tot het invoeren van een aparte ritus bij de sluiting van gemengde huwelijken (waarvoor uiter aard de vereiste kerkelijke dispensatie is verleend). Genoemd amendement heeft niets te maken met andere nog te verwachten voorstellen betreffende het gemengde huwelijk en met name de voorwaarden, welke de Kerk voor de geldigheid daar van stelt. Dit onderwerp dat nog volop in discussie is zal eerst veel later aan de orde komen. Het secretariaat voor de christelijke eenheid is bezig aan een document waarin het anti-semitisme ten sterkste wordt afgekeurd en dat na voltooiing onder de Concilievaders zal worden ver spreid. Men verwacht dat in het document zal worden verklaard dat het historisch en doctrinair onjuist is om dc schuld voor de kruisiging van Jezus op de joden te laden. De evangeliën komen er in wezen op neer dat de gehele mens heid, ook alle mensen van nu, delen in die schuld. oorlogsstemming. Ben Bella, mar tiaal in zijn uniform, heeft het par lement geschorst. Hij kondigde aan dat dit gebeurde om de volks vertegenwoordigers gelegenheid te geven zich voor de militaire dienst te melden en hun plaats op het slagveld in te nemen. Ben Bella hunkerde zelf ook naar de stryd, zei hij. Algerië heeft verse troepen, kanonnen en vliegtuigen naar de grens gestuurd om aan de strijd tegen de Marokkaanse troe pen deel te nemen. De gehele Algerijnse luchtmacht bestaat uit zes straaljagers van het type Mig, geleverd door Rus land. Deze zes straaljagers zijn op het vliegveld van Colomb Bechar geland. Hassi Beida en Tindjoub schijnen nog steeds in handen van de Algerijnen te zijn. De prefect van het Algerijnse district waar zich de gevechten voornamelijk af spelen, deelde mee dat Algerijnse troe pen in de buurt van de Marokkaanse grens een aanval hebben ingezet en dat versterkingen onderweg zijn. De 400 man Algerijnse troepen in het betrokken ge bied staan tegenover 4000 Marokkanen, die bovendien nog gesteund worden door vliegtuigen en tanks, die worden ge bruikt als artillerie. De Marokkaanse verliezen waren ech ter „beslist zwaar". De Algerijnen hebben alle belangrijke strategische punten en drinkplaatsen nog in hun bezit, zo be weerde de prefect. Van de Algerijnse troepen zouden de afgelopen vier dagen slechts vier man gewond zijn, terwijl 28 Marokkaanse militairen gevangen wer den genomen. Het uiteindelijke doel van de Marok kaanse troepen zou zijn de stad Tindouf, 400 kilometer meer naar het zuidwesten, te isoleren. De Finse studente Kaisu Enkola is er in geslaagd, het wereldrecord schommelen, dat met 51 uur op naam van een Duitser stond, glans rijk te verbeteren. Met twee mede studenten begon zij haar poging; de Duitser werd door de twee mannelijke studenten met 65 uur en 43 uur verslagendoch Kaisu schommelde in haar eentje verder om er pas na 72 uur en 27 minuten mee op te houdenV.l.n.r. Kaisu Enkola, Paul Lemberg en Matti Siikale. Een Franse officier, die in het bezit was van papieren, hem verstrekt door het Marokkaanse ministerie van Binnen landse Zaken, heeft in de buurt van Has si Beida de dood gevonden. Algerijnse militairen hadden hem verzorgd, maar hij was uiteindelijk toch aan zijn verwon dingen bezweken. Intussen heeft de Algerijnse regering te maken met een tweede front, dat van de opstandelingen in Kabylië. Via de ra dio werden de rebellen opgeroepen de wapens neer te leggen en de regering weer te gehoorzamen. Volgens de radio omroeper hadden honderd opstandige soldaten zich weer bij het leger aange sloten. Radio Algiers sprak het bericht tegen als zou in het woeste Auresgebergte in Oost-Algiers nog een opstand tegen Ben Bella zijn uitgebroken. Tijdens een zeer sobere plechtigheid in paleis Schaumburg heeft dr. Adenauer gisteren zijn ambt van bondskanselier overgedragen aan zijn opvolger, prof. Ludwig Erhard. De 230 leden van Ade nauers staf kregen een exemplaar van het geïllustreerde boek „Adenauer en zijn tijd". Gisterenmorgen maakte prof. Erhard de samenstelling van zijn kabinet be kend. De nieuwe Westduitse regering is inmiddels beëdigd. Op Buitenlandse Za ken zit Gerhard Schroeder: Kai Uwe von Hassel blijft op Defensie. Dr. Erich Men de is vice-kanselier (Erhards vroegere functie) en minister voor zaken betref fende geheel Duitsland. Nieuwe figuren zijn: Kurt Schmiicker (44) op Economi sche Zaken en Hans Krtiger (61) die Vluchtelingenzaken zal behartigen. Woensdag heeft de echtgenote van de voormalige Nederlandse minis ter van defensie, mevr. M.C. Vis- ser-Kruytboscli, op de werf van Zoals wij al hebben gemeld zal de gemeentesecretaris van Axel de heer P. G. van den Bosse, als eerste ge meentelijke deskundige onder een nieuw technisch hulpprogramma binnenkort voor zes maanden naar de Perzische hoofdstad Teheran vertrekken om als adviseur van de Perzische vereniging van gemeenten nieuwe begrotingstech nieken hij de Perzische gemeentebestu ren te helpen invoeren. Op een kleine plechtigheid in het stad huis van Axel zal de hoofddirecteur van de vereniging van Nederlandse gemeen ten, de heer J. M. P. J. Verstegen, aan de heer van den Bosse een geschenk voor de directeur van de Perzische ver eniging van gemeenten, E. Rahimi La- ridjani, overhandigen. Ook de tweede deskundige, die onder dit nieuwe hulpprogramma zal worden uitgezonden is een Nederlander; binnen kort vertrekt het Tweede-Kamerlid H. M. Franssen (P.v.d.A.) naar Bangkok om het stadsbestuur te adviseren op het gebied der gemeentefinanciën. Over 'enige tijd zal ook een deskundige op het gebied van stadssanering en krot opruiming naar Bangkok vertrekken. Deze uitzending van gemeentelijke des kundigen naar Perzië en Thailand maakt deel uit van een nieuw programma voor technische hulp van gemeente aan ge meente, dat, met financiële steun van De vereniging De Metaalbond, een van de werkgeversorganisa ties in het metaalbedrijf, heeft de door haar tegen de Amster damse Droogdokmaatschappij ei» de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij aangespannen korte gedingen, waarbij een ver bod werd gevraagd tot het toe zeggen of uitbetalen van niet op tarief gebaseerde beloningen die de vastgestelde maxima over schrijden, verloren. De president van de rechtbank in Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, heeft gisteren beslist dat ten aanzien van het gedrag van de A.D.M. hem niet is gebleken, dat de Metaalbond hierdoor rechtsbescherming zou toeko men. Voorts vroeg hij zich in dit vonnis af of de door de Metaalbond gevraag de voorziening wel kan worden geacht in een redelijke verhouding te staan tot het belang van de A.D.M., dat door de voorziening wordt bedreigd. ?e N.D.S.M. toegezegde en gedeeltelijk reeds verleende voorschot ten op een door een Zweedse klant toe- gezegde fooi, is naar het oordeel van mr. Stheeman geen loon in de zin van het buitengewoon besluit arbeidsver houdingen. De Metaalbond had bij overtreding van het door hem gevraagde verbod een dwangsom geëist van 100.000 gulden bestaan. Ook volgens de Metaalbond zijn deze spanningen niet door de maat regel van de A.D.M., maar door het verlenen van een voorschot op èen pre mie aan de handarbeiders bij de N.D S.M. tot uitbarsting gekomen. de Ford foundation, door de Verenigde Naties en de in Den Haag gevestigde internationale vereniging van steden en gemeenten (IULA international uni on of local authorities) wordt georgani seerd. Het programma omvat ook stu diereizen voor gemeentelijke functiona rissen, die kennis willen nemen van mo derne bestuursmethoden. De IULA, die leden heeft in 54 landen, neemt actief deel aan de werkzaamheden van de Verenigde Naties op het gebied van de verbetering van de bestuursstelsels in de ontwikkelingslanden. Op haar programma staan ook studie conferenties voor gemeentelijke func tionarissen in de jonge Afrikaanse sta ten en in del anden van Zuidoost-Azië. (Advertenties) voor elke overtreding, hetgeen volgens de raadsman van de A.D.M. bij de be handeling van dit kort geding zou neer komen op sluiting van het bedrijf. De president van de rechtbank resu meert in zijn vonnis het uitvoerige overleg dat er tussen de A.D.M.-directie en de Metaalbond is gevoerd alvorens de directie in augustus besloot de uur lonen met tien cent te verhogen. Daar uit blijkt, volgens mr. Stheeman. dat de A.D.M. niet zonder voorkennis van de Metaalbond en buiten hem om heeft gehandeld. Evenmin heeft mr. Stheeman het ver wijt van de Metaalbond geaccepteerd, dat tengevolge van de loonmaatregel van de A.D.M.-directie grote onrust en moeilijkheden in de metaalindustrie zijn ontstaan en dat daarvan het gevolg is geweest dat op andere ondernemin gen sterke druk van werknemerszijde wordt uitgeoefend. Volgens de rechtbank-president mag uit de voorgeschiedenis worden gecon cludeerd dat er, zoals de raadsman van de Metaalbond wel toegaf, reeds ge ruime tijd latente spanningen hadden Mr. Stheeman heeft in zijn vonnis voorts overwogen, dat de Metaalbond niet of niet voldoende heeft betwist, dat ook andere leden-werkgevers van de Metaalbond, kennelijk als hun antwoord op de ook door hen als niet langer weerstaanbaar ondervonden spannin gen, de maximumuurverdienste en werklasse-indeling belangrijk zijn gaan overschrijden, zonder dat de Metaal bond, die daarvan op de hoogte was daartegen optreedt. Mr. Stheeman meent dan ook dat de A.D.M. zich door het verhogen van de uurlonen geen feitelijke voorrang op de arbeidsmarkt heeft verschaft. De directeur van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij, ir. J. W. R. Thomson, weigerde na afloop van het voorlezen van het vonnis, commentaar te geven. „Ik ben natuurlijk heel blij", zei hij slechts. Ook bij de directie van de N.D.S.M. was men bijzonder verheugd over het vonnis van mr. Stheeman. „Te meer omdat het met onze eigen inzichten overeenstemt", zei een woordvoerder. De Metaalbond had nog geen commen taar, omdat men eerst de tekst van de beide vonnissen wil bestuderen. Een zegsman van de bond verklaarde, dat over een eventueel hoger beroep het be stuur van de bond moet beslissen. zakdoeken O Om nooit te vergeten Camel is blauwl Die luchtig-lichte, toch zo warme cameljassen heeft House in blauw, bruin en naturel. Ook camel met Alpaca! Joyeuze raglan- typen, fraai gevoerd. Van 189.50 - 289.50 de RDM in Rotterdam de tewater lating verricht van het hier vóbr de koninklijke marine in aanbouw zijnde bevoorradingsschip „Pool ster". De foto laat zien hoe het schip van de helling gleed. De Hongaarse regering heeft op de voorwaarden van de H. Stoel voor on derhandelingen over normalisering der betrekkingen tussen Kerk en Staat in Hongarije als eisen gesteld, dat kardinaal Mindszenty zal worden benoemd in een functie te Rome. De bezetting van de vacante bisschops zetels in Hongarije moet geschieden door erkenning van de kapittel-vicarissen, die eerder al onder druk der regering aan gewezen zijn. Van toonaangevende bui tenlandse mode-huizen! |p Kostuums die in Londen, fl Parijs en Rome furore maken. Nu bij Hollen- kamp. Kleuren er. stoffen op internationaal-mode- niveau. Selectie 'import* kostuums vanaf BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt Een modem begrip voor lekker eten prijs per pak f 0.85 (bruin of wit)

de Stem | 1963 | | pagina 1