Met vier stemmen boven vereist quorumLiterair gezinnetje O.N.E - commissie laat SER wachten Landverschuiving werd verwacht Pleidooi voor instelling van „senaat" in de Kerk N uurstorm treft drie boerderijen Groot tekort aan Milva's. Marva's en Luva's Mende werd benoemd tot minister van Duitse zaken Oude ploeg De beëdiging Adenauer was vormelijk Rem pendel eindelijk al! SeKNMTChtin,imedegedeeU d°°r Advies is nog in de maak Weer staking bij lettergieterij „Amsterdam" KRITIEK OP HOOFDSTUK OVER DE LEEK 55' Proeven met praatpalen55 DAGBLAD VOOR ZEELAND Stadhouderis bij onze marine toch beter af... M JAN MAENEN: x Weinig verandering j 1 On vT. d" Pldlg tot vanavond: lip vele plaatsen tijdelijk veel be- t LANDARBEIDERS Actie in Zeeland en Brabant ITALIAANSE REGERING GEEFT TOE Studiemateriaal over Vaiontdam plotseling zoek Kritisch geluid over instituut van nuntii .Schaduw" Zijn Nederlandse vrouwen ouderwets? morgen OFFER- A VRIJDAG KJ voor de missie Voor God, Koningin en Vaderland 103e JAARGANG No. 24413 uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Wesfende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro U 14111 DONDERDAG 17 OKTOBER I960 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. ƒ1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne'verstrekt. lei. CZ04I ll|neiv. ruaiyuw i^Tu voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) ERHARD BONDSKANSELIER; S.P.D. STEMDE TEGEN (Van onze Haagse redactie) De Engelse marine herinnert het zich nog goed dat zij honderd vijftig jaar ge leden stadhouder Willem VI, de latere koning Willem I, op een oorlogsbodem naar Holland heeft gebracht, waar voor Scheveningen Jacob Pronk de prins met paard en wagen van het schip overnam en naar het strand reed. In 1963 nu Ne derland „150 jaar koninkrijk" herdenkt, heeft de Royal Navy aangeboden van Southend een oorlogsbodem naar Sche veningen te laten varen om de historische viering van de landing te helpen slagen. Het Scheveningse comité heeft deze vriendelijke geste hogelijk gewaardeerd, doch het heeft toch onze eigen Konink lijke Marine gekozen als partner bij het grote feest dat op 30 november in Sche veningen zal worden gevierd en waarbij zeer waarschijnlijk leden van onze ko ninklijke familie aanwezig zullen zijn. De schepper van hel Duitse „Wirtschaftswunder", prof. ludwig Erhard, is gisteren met steun van 279 C.D.U.- en F.D.P.-afgevaardigden, in de West- duitse Bondsdag tot kanselier van de Bondsrepubliek gekozen. De socialisten stemden tegen de kandidatuur van de 66-jarige christen-democraat. De stemverdeling was: 279 voor, 180 tegen, 24 onthoudingen en één ongeldig. Op 66-jarige leeftijd volgt Erhard Konrad Adenauer op, met wie hij sinds 1949 heeft samengewerkt om het volledig verslagen West-Duitsland op te werken tot de rijkste natie van Europa. Erhard werd bij hoofdelijke stemming door de Bondsdag gekozen. Voor zijn verkiezing had de voormalige minister van Economische Zaken minstens 250 stemmen nodig. De president van de Bondsdag, Eugen Gerstenmaier, richtte na de verkiezing het woord tot Erhard en zei: „Ik vraag u, Erhard, aanvaardt gij de verkiezing?" Met krachtige stem antwoordde Erhard: „Ik aanvaard de verkiezing". Hierna brak er een stormachtig ap plaus los. Na zijn verklaring dat Erhard tot kanselier was gekozen, schorste Ger stenmaier de zitting. Erhard begaf zich intussen naar de president om de brief met zijn benoeming in ontvangst te ne men. De stemming duurde een uur en vijftien minuten. Eergisteren nog was Erhard in een druk debat verwikkeld met zijn eigen christen-democraten en zijn coalitiepart ners, de vrije democraten, over de func tieverdeling in het kabinet. nemen in het kabinet-Adenauer, maar die aandrong op een functie onder Er- hards leiding. Tenslotte moest Erhard een minister van zijn eigen partij laten schie ten om Mende te benoemen tot minister van Duitse zaken, die zich eveneens uit strekken tot het vraagstuk van de Duitse eenwording. West-Berlijns burgemeester Willy Brandt, de kandidaat van de socialisten voor het kanselierschap, heeft herhaalde lijk gezegd dat zijn partij Erhard een eer lijke kans zal geven om de regering te leiden tot de verkiezingen van 1965. Des ondanks stemden de socialisten als één blok tegen. Tijdens de stemming zat Adenauer rus tig op zijn plaats. Toen het resultaat werd aangekondigd, draaide Erhards buurman zich om en ^schudde hartelijk de hand van de nieuwe kanselier. Hierna was het een hevig gedrang van afgevaardigden, die Erhard met zijn succes geluk wilden wensen. Adenauer, die jaren lang heeft gewei gerd af te treden omdat by van me ning was dat Erhard de nodige hard- (Van onze parlementaire redactie) De Limburgse K.V.P.'er Jan Maenen heeft minister Veldkamp (Soc. Zaken) gevraagd met de Westduitse regering overleg te plegen over een afremming van de thans ongelimiteerde pendel. De heer Maenen verwees daarbij naar de po sitieve resultaten die zijn bereikt bij het overleg tussen de Nederlandse en de Duitse mijnen. De pendel naar Duitsland betreft vol gens Duitse gegevens 58.000 personen. DE GAULLE is gisteren in Teheran aan gekomen voor een officieel bezoek van vier dagen aan Iran. De president, die op gezelschap was van zijn echtgenote en de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville, werd begroet door de sjah. EEN LASSER uit Nigtevecht is gisteren, tijdens het werk aan een nieuwe brug bij Purmerend, door een vallende heibril getroffen en gedood. De oorzaak is ver moedelijk een doorgesleten staalkabel, waaraan de heibril hing. OP MALAKKA (deel van de federatie Maleisië), zou een groep van dertig be wapende Indonesiërs zijn geland, onder commando van een kolonel. De politie speurt het oerwoud naar de infiltranten af. TEN NOORDEN van Ameland is een op varende van een Duits vissersvaartuig overboord geraakt. Nasporingen, ook met medewerking van een marinevlieg- tuig van de basis Valkenburg, hadden geen resultaat. DE KRO heeft gezegd erg benieuwd te rijn of de regering met spoed maatrege len neemt tegen de op te richten tv- zender in de Noordzee. De omroep vindt het nodig dat er iets gedaan wordt om- flat anders met medewerking van Ne- staatnd8rS "e0n exterritoriale chaos" ont- y?*™ de vroegere Japanse premier w™. Lai iets voelen voor een L ^an Amerika, Rusland. wereldvrede? JaPan °Ver de 1' r'^wr' in het n"or,lfn hier en daar enige regen. Van matig tot w,vnel"™dt zuidwestelijke X ratuur. verandering in tempe- J Vandaag: zon onder 17.44 uur. Maan onder 18.12 uur. Morgen: zon op 7.08 uur. Maan op X 7,44 uur. De twee jaar geleden door Adenauer benoemde kabinetsleden zullen echter voor het merendeel gehandhaafd blijven. Ludwig Erhard ontving uit han- E™arvv,v?i°e™r e^hteï e?n- Plaats inruimen den van vresident Heinrich Luehke ?00r Th M?.nde< de leider van de vrije prestaenr neinncn uueo/ce democraten, die had geweigerd zitting te zijn aanstellingsoorkonde. (Van onze Haagse redactie) De commissie ontwikkeling nationale economie tO.N.E.), die tot taak heeft preadviezen uit te brengen aan de So ciaal Economische Raad voor het half jaarlijkse S.E.R.-rapport over de econo mische vooruitzichten en mogelijkheden, heeft gisteren gedurende vele uren ver gaderd. De commissie besloot omdat *n, hjRnood raakte aan het dage lijks bestuur van de S.E.R. te verzoe- i een lat.er tijdstip dan was ge pland haar advies te mogen uitbrengen. De S.E.R.-vergadering van 25 oktober a.s., waarin het rapport zou worden vast gesteld, kan derhalve niet doorgaan. Op die dag komt de O.N.E.-commissie op nieuw bijeen om over de eindredactie van haar rapport te beraadslagen. Zij be noemde gisteren uit haar midden een commissie om die eindredactie te verzor gen. Het halfjaarlijkse S.E.R.-advies geeft een analyse van de economische situatie en een overzicht der middelen, die bij die situatie horen. Over het eerste deel van het advies bestaat in de O.N.E.-commissie geen verschil van inzicht, over het tweede gedeelte zijn er verschillende meningen. De S.E.R. brengt het rapport uit aan de regering, die daaruit o.a. kan lezen welke loonontwikkeling door de S.E.R. toelaatbaar wordt geacht. Te Banholt, aan de Belgische grens in Limburg, brandden gisterenmiddag in één uur tijds drie boerderijen af, waardoor vier gezinnen (met in totaal tien kleine kinderen) dakloos werden. De boerde rijen lagen tegen elkaar aan gebouwd. De brand brak uit in de hooischuur van één der boerderijen. Het vuur sloeg in een minimum van tijd over naar de stallen en vandaar naar de naast ge legen panden. De plaatselijke brandweer werd geas sisteerd door de brandweren uit Maas tricht en Eijsden. Nagenoeg al het vee kon worden gered, maar het meeste meubilair ging door vuur of waterschade verloren. In de schuren waren de wintervoorra den reeds opgeslagen. Ook deze werden een prooi der vlammen. De schade be draagt enkele honderdduizenden guldens. De commissie ontwikkeling nationale economie heeft aan het dagelijks bestuur van de S.E.R. bericht dat zij zo tijd:-* met haar arbeid gereed zal zijn, dat de sociaal-economische raad op 5 november over het uit te brengen preadvies zou kunnen beraadslagen. Het is vrij ongebruikelijk dat de S.E.R. op een dinsdag in het begin van de maand vergadert en het hangt van het dagelijks bestuur van de S.E.R. af of de suggestie van de O.N.E.-commissie zal worden opgevolgd. Het gehele technische personeel van de lettergieterij „Amsterdam" voorheen Tet terode circa 450 man van de beide bedrijven heeft gisterenmiddag kwart over één het bedrijf verlaten. Vooraf was er een bespreking geweest van de direc tie met de fabriekscommissie. Het per soneel bleef bij een eerder geuite eis een uitkering ineens te ontvangen „om de achterstand van dit jaar, die door prijs stijgingen is ontstaan, op te vangen". De directie herhaalde van haar kant dat zij. hoezeer zij dat zou willen, onmogelijk aan die eis kan voldoen, omdat er nu eenmaal een bindende c.a.o. bestaat. De directie heeft de commissie tevens mede gedeeld dat het personeel de gevolgen van een eventueel neerleggen van het werk moest aanvaarden, nl. dat allen die zouden gaan staken voor minstens twee dagen zullen worden geschorst. Voor de eerste maal is het verlangen naar een uitkering ineens geuit op 2 ok tober, toen het personeel edurende een uur het werk had neergelegd, overigens méde om kracht bij te zetten aan de eis van de grafici, de lonen met acht pro cent te verhogen met ingang van 1 ok tober, toen het personeel gedurende een De bedrijfsgroep „akkerbouw en vee houderij" van de Nederlandse katholieke bond van werknemers in de agrarische bedrijfstakken „St.-Deusdedit" is van me ning, dat boven een loonsverhoging over eenkomstig die in het overige bedrijfs leven, het loon van de landarbeiders nog eens extra moet worden verhoogd om de achterstand in te lopen. Er is een desbe treffende resolutie opgesteld. De economische politierechter in Gro ningen heeft gisteren twee naamloze ven nootschappen in Veendam, die onlangs een extra-uitkering van f 40,- deden aan het personeel, veroordeeld tot een boete van f 2400 elk. De directeur van beide n.v.'s zei ter verdediging, dat er sprake was van een voorschot. Het mocht niet baten. heid voor de topfunctie miste, werkte zich langzaam en waardig door het gedrang heen en schudde ongeveer een halve minuut lang Erhards hand, terwijl hij enkele woorden met hem wisselde. De ene ongeldige stem die was uitge bracht is blijkbaar van Erhard zelf af komstig geweest. Ook wordt beweerd dat de ongeldige stem van de socialist Peter Jacobs was. Deze had „Adenauer" op zijn stembriefje geschreven. Als commentaar gaf hij: „Als het een christen-democratische kanselier moet zijn dan liever Adenauer dan Er hard". De plechtigheid van Erhards beëdiging duurde slechts kort. Voorzitter Gersten maier riep hem uit de rijen der christen democratische fractie. Erhard stapte het podium op, waar Gerstenmaier hem het originele exemplaar van de federale grondwet overhandigde. Erhard zette zijn bril op, pakte het document met beide handen beet en las de eed voor: „Ik zweer dat ik mij zal wijden aan het wel zijn van het Duitse volk, zijn welvaart zal verhogen, het zal bescherrmen tegen kwaad, de grondwet en de wetten van de federatie zal handhaven en verdedi gen. mij gewetensvol van mijn plichten zal kwijten en allen recht zal doen. Zo helpe mij God". Erhard was kennelijk nerveus. Zelfs toen hij de laatste zin sprak hield hij de grondwet in beide handen, hoewel hij de rechter toen had moeten opheffen. Gerstenmaier wenste hem geluk en ver volgens nam Erhard zijn plaats in de fractie weer in. Verwacht was dat hij zich naar de plaatsen voor de ministers zou begeven. Op Schiphol arriveerde woensdag ochtend het auteursechtpaar lord en lady Clanmorris met hun doch ter Charlotte Bingham voor een kort bezoek aan ons land. Lord Clanmorris verwierf bekendheid als schrijver van detective-verha len onder de naam John Bingham; zijn echtgenote heeft enkele to neelstukken op haar naam staan, terwijl de 20-jarige Charlotte be kendheid verwierf met haar auto biografie Waar vind ik hem?" Er zijn te weinig Milva's, Marva's en Luva's. Om meer Milva's en Luva's in opleiding te krijgen heeft de minister van defensie vorig jaar besloten om de opgeleide meisjes bij Milva en Luva zelf te laten kiezen waar zij tewerkgesteld zullen worden. Hierdoor is het mogelijk geworden de militaire werkkring dicht bij huis te hebben. Deze zogenaamde re gionale Milva's en Luva's zijn ook niet in een Milva- of Luva-legerplaats onder gebracht maar gaan iedere avond gewoon naar huis- Het ministerie van defensie start nu maandag a.s. met een actie in Zeeland Het studiemateriaal dat de Italiaanse geleerde, prof. Augusto Ghetti, in 1961 verzamelde over de Vaiontdam en de ge varen van landverschuivingen in het Piavedal, zijn verdwenen uit het archief van het waterbouwkundig instituut van de universiteit van Padua. Volgens de professor is de verdwijning opgemerkt tijdens het weekeinde. De politie deelde mee, dat een dertig' jarige tekenaar van het instituut, Lo renzo Rizzato, verhoord wordt in ver band met de verdwijning. In de Concilievergadering van gisteren ochtend is tegen de verwachting in nog door negen sprekers het woord gevoerd over het tweede hoofdstuk van het sche ma over de Kerk, waarbij de collegiali teitsgedachte en eventuele instelling van een diaconaat voor gehuwde leken ver dedigd werden. Betreffende het derde hoofdstuk van het schema over de liturgie werden amendementen aangenomen over de plechtigheid bij de handoplegging bij de bisschopswijding, de zegen over de bruid die ook tot de bruidegom wordt uitge breid en plechtigheden bij de gelofte afleggingen door kloosterlingen. Tenslotte ging men over tot behande ling van het derde hoofdstuk van het schema over de Kerk, met name de po sitie van de leek in de Kerk. De kardi nalen Ruffini, Cento en Bacci hadden kritiek op bepaalde passages van dit hoofdstuk. Het hoofdstuk over „het volk Gods en de leken'" omvat bijna zeven bladzijden Latijnse tekst. Duidelijk wordt gesteld dat het volk Gods alle gedoopten omvat, allen die tot de Kerk behoren, ook de clerus, ook de paus. Gisteren gaven wij terzake een uitvoeriger informatie. De vaders die alsnog naar aanleiding van het tweede hoofdstuk van het Kerk- schema spraken, konden dit doen omdat zij naar het vereiste van de procedure regels namens meer dan vijf deelnemer spraken. De Duitse missiebisschop mgr. Joachim Ammann, een benedictijn die in Afrika heeft gewerkt, bepleitte een algehele her ziening van het syteem van vertegen woordigers van het Vaticaan in het bui tenland. Bij het huidige systeem van pau selijke nutii, aldus meende hij, betrad de Kerk het terrein van de internationale politiek. De figuur van de huidige nuntius was een schaduw, waardoor het ware gelaat van de Kerk werd verborgen en de Kerk hét voorkomen van een wereldlijke mogendheid kreeg. Als het systeem dan al moest blyven bestaan, zou men ten minste leken als nuntius kunnen benoe men, maar beter kon men het contact tussen het Vaticaan en het buitenland laten onderhouden door geestelijken, die door de nationale episcopaten zouden worden aangewezen. De bisschoppen van Engeland en Wa les stelden de oprichting voor van een „senaat" van bisschoppen van overal ter wereld om tezamen met de paus de Kerk te besturen. Dit voorstel werd gedaan bij monde van mgr. Thomas Holland van Portsmouth, als een praktisch uitvloei- dachte*1 toepassing der c°Ucgialiteitsge- De kritiek van vooral kardinaal Ruf fini op hetgeen in het derde hoofdstuk van het Kerk-schema over de positie van de leken wordt gezegd, betrof de zoge noemde „zending" der leken. Volgens hem wekte dit de indruk dat de leken deelden in de zending die de apostelen was opgedragen. Men moest niet de ge dachte van algehele gelijkheid van leken en episcopaat wekken, omdat de positie der bisschoppen hierdoor verzwakt zou worden. Kardinaal Bacci zei ietwat bevreesd te zijn voor de uitdrukking „universeel priesterschap van de gelovigen". Kardinaal Bueno y Monreal van Sevil- la betuigde er zijn „grote voldoening' over dat voor het eerst in een Concilie document uitdrukkelijk de rol van de leek in de Kerk werd behandeld. In het verleden was volgens hem de aanduiding der leken als de „kudde" al te letterlijk genomen. Van welingelichte zijde is vernomen, dat het Vaticaans Concilie in de huidige zitting de kwestie van het verbeteren van de betrekkingen tussen christenen en joden zal aansnijden. De 82-jarige Duitse jezuïet kardinaal A. Bea zou in het bijzonder ijveren voor verbetering van de verstandhouding tus sen christenen en joden. Hij is hoofd van het Conciliesecretariaat voor de bevorde ring van de christelijke eenheid. Over de discussies rond het derde hoofdstuk van het liturgie-schema heeft een deskundige gezegd dat een van de amendementen op het hoofdstuk de weg zal openen voor een of andere vorm van inzegening van gemengde huwelij ken tussen rooms-katholieken en niet- rooms-katholieke christenen. Thans is inzegening van een dergelijk huwelijk niet mogelijk. De Italiaanse minister van Openbare Werken, Fiorentino Sullo, heeft dinsdag avond in het parlement een voorlopig verslag uitgebracht over de gebeurte nissen die geleid hebben tot de over stromingsramp in het Piavedal. Hij wees erop, dat het gevaar van nieuwe land verschuivingen nog niet voorbij is. Van verschillende kanten werd het ver slag onbevredigend genoemd. „De over levenden wensen te weten, of de tragedie voorkomen had kunnen worden", zei de christen-democraat Giacomo Corona, die zelf afkomstig is uit het rampgebied. De minister verklaarde, dat de des kundigen gerekend hadden op een land verschuiving, maar niet op een van een omvang die het stuwdammeer zou doen overstromen zoals gebeurd is. Men had gerekend met een golfslag van 25 meter en niet met een van 100, die zich nu voordeed. De minister wees er verder op, dat er in augustus, toen een toename van ver schuivingstendensen geconstateerd werd. bevel gegeven was de waterspiegel ge leidelijk te verlagen. In de weken vlak voor de ramp is de afdeling „waterbe scherming" van zijn ministerie echter niet om tussenkomst verzocht, totdat vijf uur voor het noodlotsuur een ingenieur van de elektriciteitsmaatschappij het minis terie opbelde met het verzoek, dat het hoofd van de afdeling stuwdammen en een geoloog naar het Piavedal zouden ko men. Het plan van de A.N.W.B. om een lan delijk net van radiostations met bijbeho rende telefoonzuilen („praatpalen") aan te leggen is nog niet van de baan. Het is echter te duur gebleken. Waarschijnlijk zullen binnenkort proe ven worden gehouden met een appara tuur die ontwikkeld is door een buiten landse fabriek, die onder meer aan de Nederlandse politiekorpsen mobilofoons levert. Deze fabriek heeft een zend- en ontvangapparatuur ontwikkeld die door de geringe afmetingen ook voor de praat palen van belang kan zijn. Een derge lijk communicatiesysteem is wellicht min der kostbaar. Als er bij ontbijt of lunch Finnbrod op tafel staat, zijn ze het beslist niet! Want dè>n weten ze dat deze lichtverteerbare krachtvoeding, moderne voeding is. Be reid uit volkoren roggemeel en ontvette melk met ei (Finnbrod wit) of gist (Finn brod bruin) bevat het juist die opbouw stoffen die het lichaam nodig heeft. En dat kersverse, knapperige Finnbrod is ook zo lekker! Proef 't: Finnbrod, fijn brood. Ook uw levensmiddelenbedrijf verkoopt kersvers Finnbrod. en Noordbrabant, die er op gericht is de meisjes in de voor dit garnizoen belang rijke plaatsen op de hoogte te brengen met de mogelijkheden bij de regionale Milva en Luva. Daartoe zal een voorlichtingsbus ach tereenvolgens standplaats kiezen te Mid delburg 21, 22 en 23 oktober, Halsteren 24 en 25 oktober, Hoogerheide 28 en 29 oktober, Goes 30 en 31 oktober, Breda 4, 5 en 6 november. Dongen 7 en 8 novem ber, Tilburg 11, 12 en 13 november, Oir- schot 14 en 15 november en Eindhoven, Uden en Valkenswaard. In deze bus 'zullen een Milva-officier en een Luva-onderofficier inlichtingen verschaffen over opleiding, plaatsingsmo gelijkheden, financiële aspecten, bevor deringskansen enz. Bij de drie vrouwenkorpsen, die in Ne derland gesticht zijn uit de praktijk van de laatste wereldoorlog, ziin niet minder dan 45 functies ondergebracht. Het meis je kiest zelf haar functie. Bij de drie vrouwenkorpsen zijn momenteel ongeveer 1000 meisjes en vrouwen aangesloten. Er zijn nog ongeveer 1800 Milva's en 900 Luva's nodig. De actie is ook reeds in andere delen van het land gevoerd. Het nuttig effect daarvan is nog niet bijster groot ge weest. Als belangrijkste oorzaak daar van wordt gezien het feit, dat de meisjes voor twee jaar moeten tekenen. Daarna volgt een opzegtermijn van een maand. Bij huwelijk of emigratie vervalt de bindende termijn van twee jaar. Het uiterlijk wordt allerminst ver waarloosd. (Advertenties) bruin 8ftcfc

de Stem | 1963 | | pagina 1