Grensgeschil neemt ernstige vormen aan Bij sacramenten alleen kernformule in latijn Geen aantasting van de sociale verworvenheden Stralend Manchester U. klopt Willem II: 6-1 Werken Marokkanen met buitenlandse steun Jayne als violiste Morgen kunt u mooier zijn! -2475 127M875 Stakingen bij Werkspoor Partijen zijn tegen elkaar opgewassen MINISTER VELDKAMP: Oproep ZWAMMERDAM IN DE ROUW Afgezanten Vrouw kreeg apenieren 100 miljoen afromen TWEEDE LITURGIE-HOOFDSTUK NU KLAAR Nu de plaats van de leek drakacel 12 V DAGBLAD VOOR ZEELAND Hoger pensioen voor blijvers j Iets zachter Motto voor Rijk en gemeenten: Beer viel meisje aan De leken Apostolaat S) scherk: VOLMAAKTE RUST OP X Voor God, Koningin en Vaderland E isjescoat, n warme li of frisse s, blauw, roekje in pepita en dessins. 50.795 Favoriet voor winter 1963 ia dit type chemisierjurkje (met modern Franse kraag!) In 3 frisse ruitstellingen. 5 t/m 13 jaar door W. VAN DER STEË^ 103e JAARGANG No. 24412 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 16 OKTOBER 19ö~ Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaansfraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) BEN BELLA MOBILISEERT DE STRIJDKRACHTEN BEN BELLA als één man Ongeveer het derde deel van de circa 3000 metaalbewerkers van de N.V. Werk spoor in Amsterdam heeft gisterenoch tend te half elf het werk voor een uur neergelegd. Toen deze stakers om half twaalf weer aan het werk wilden gaan, kregen zij van de directie de medede ling dat zij voor de rest van de dag zyn geschorst en eerst vanochtend om half acht weer werden verwacht. In het begin van de middag sloten ech ter velen zich uit sympathie bij de ge schorste collega's aan en verlieten ook het bedrijf. Ongeveer 1500 arbeiders ble ven aan het werk. Gisterenavond zijn slechts enkele tien tallen leden van de circa 150 man tel lende avondploeg opgekomen. De overi gen zijn niet verschenen uit sympathie jegens hun collega's die werden ge schorst. Volgens de directie hebben van de cir ca 3000 man sterke dagploeg ruim 2000 man hun werk ononderbroken verricht en zijn eerder, gedane schattingen onjuist gebleken. GISTERENMIDDAG zijn de laatste Fran se militairen van de basis Bizerta in Tu nesië vertrokken. President Ahmed Ben Bella van Algerië heeft gisteren avond de mobilisatie van alle strijdkrachten bekendgemaakt. Ben Bella deed deze mededeling tijdens een massale bijeen komst op het grote plein in Algiers, na meer dan 24 uur van verbitterde strijd tussen Algerijnse en Marokkaanse troepen aan de grens. Hij zei dat Marokko geregeerd werd door buitenlanders en dat Marokko 4000 man had ingezet legen de 400 verdedigers van de grensposten Hassi Beida en Tindjoub. Volgens Ben Bella hebben de Marok kanen de forten niet veroverd, ondanks het feit dat zij door vliegtuigen werden gesteund. Deze vliegtuigen, aldus de pre sident, waren bemand door buitenlandse piloten. Opnieuw beschuldigde hij de Marok kanen ervan in verbinding te staan met de contra-revolutionaire beweging in Ka- bylië, waarvan de leiders zich in de ber gen hebben teruggetrokken om een guer rilla-oorlog tegen hem te voeren. Na de algemene mobilisatie te hebben afgekondigd, riep hij alle Algerijnen „die wapens kunnen dragen" op zich te mel den bij de dichtstbijzijnde prefectuur om zich te laten mobiliseren. Hij zei dat de plaatselijke prefecten alle mogelijke maatregelen zouden tref fen voor het transport van troepen naar Tlemcen en Colomb Bechar, het aan Ma rokko grenzende gebied. Zich richtend tot het Marokkaanse volk zei Ben Bella: „Uw land is in handen van buitenlanders, in handen van vijan den. Waarom uw strijdkrachten, die tegen (Van onze parlementaire redactie) Minister Veldkamp (Soc. Zaken) heeft gisteravond in de Tweede Kamer met klem de hier en daar heersende mening tegengesproken, dat de regering in ver- EEN JONGE Amsterdammer is opgepakt omdat hij de afgelopen maanden tien duizenden dubbeltjes uit telefooncellen had gestolen. Hij had de stad gewoon in wijken ingedeeld en kwam soms twee maal per week de kas leegmaken CHINA EN RUSLAND zijn het over één ding eens geworden en wel over het treinvervoer tussen beide landen. Er is tien dagen over geconfereerd. De ideolo gie bleef er buiten. DE PATER uit Hulsberg die wegens huisvredebreuk <in zijn voormalige kloos ter) tot een maand veroordeeld was hoorde gisteren voor de Hoge Raad ver werping van zijn cassatieberoep conclu deren. Arrest wordt op 12 november ge wezen. OUD-MINISTER Korthals is gekozen tot voorzitter van het verbond voor veilig verkeer, als opvolger van dr. G. van der Wal, die vice-president-directeur van de K.L.M. is geworden. PORTUGAL en West-Duitsland zijn een overeenkomst aangegaan, welke onder andere inhoudt dat de Bundeswehr oefen terreinen en een vliegveld in Portugal mag gebruiken. Alles in NAVO-kuder. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Aanvankelijk veel bewolking met enige regen of motregen. Later op de dag opklaringen. Matige tot krach tige wind uit richtingen tussen zuid en zuidwest. Dezelfde of iets hogere temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 17.46 uur. Maan onder 17.55 uur. I Morgen: zon op 7.06 uur. Maan op J 6.38 uur. band met de spanning op de arbeids markt belangrijke sociale verworvenhe den zou willen aantasten op het stuk van vrije tijd, arbeid door vrouwen en ouderdomsvoorziening De bewindsman zei het behoud van deze en andere sociale verworvenheden juist als een ernstige zaak te zien. De arbeidsbescherming met betrekking tot overwerk en arbeid door verschillende categorieën werknemers blijft dan ook onverkort van kracht. De arbeidsinspec tie zal hierop nauwlettend toezien. Arbeid door de gehuwde vrouw, over werk en het doorwerken na het berei ken van de 65-jarige leeftijd blijft ech ter een persoonlijke beslissing. Ten aan zien van de A.O.W.-uitkering blijft de datum van ingang onverkort van kracht. Minister Veldkamp zal evenwel de S.E.R. een advies vragen over de mo gelijkheden om degene, die na zijn 65ste wil blijven doorwerken, later in een hoger ouderdomspensioen te laten delen. Minister Veldkamp maakte de Kamer een en ander duidelijk bij de behande ling van een wetsontwerp betreffende voorwaardelijk arbeidsverbod voor 14- jarige jongens. Vele Kamerleden be treurden het, dat de regering niet ge komen was met een arbeidsverbod, ge paard- gaande met een verlenging van de leerplichtige leeftijd. Op de moeilijk heden, die hieraan verbonden zijn, werd nader ingegaan bij de behandeling van de nota leerplichtverlenging. (Zie elders m dit blad). broeders zijn ingezet, niet gebruikt tegen degenen die Setta en Melille bezetten. Onze misdaad is wat men noemt zelf beheer, nationalisatie". Het Algerijnse volk oproepend tot de strijd zei hij: „Er is niet langer een Ka- bylië of een Aures. Er is één enkel ver enigd volk. Twaalf miljoen Algerijnen verenigd als één enkele man". Intussen ontving de Marokkaanse vorst, koning Hassan II, de beide door presi dent Ahmed Ben Bella van Algerië ge zonden afgevaardigden, die met een spe ciaal vliegtuig in Marakesh waren aan gekomen. De afgezanten hadden een onderhoud van drie kwartier met de Marokkaanse vorst. Later op de avond werden zij op nieuw ontvangen. De Marokkaanse minister van Buiten landse Zaken, Ahmed Balafrej, is inmid dels uit New York teruggekomen. Op het vliegveld van Rabat verklaarde hij dat Marokko slechts na vele vergeefse waar schuwingen aan Algerië, in actie was ge komen. Hij hoopte nietemin op een vreed zame oplossing van het grensgeschil. Naar verluidt hebben beide landen hun beste troepen naar het strijdtoneel gezon den, waaronder veteranen uit Franse oor logen in Europa, het Verre Oosten en Afrika. Waarnemers geloven dat zij in In een dinsdag door radio-Cairo uit gezonden communiqué heeft Egypte een beroep gedaan op Rabat en Algiers om wijsheid en broederschap te betrachten, Gezegd wordt dat grenskwesties in geen geval door de wapens kunnen wor den opgelost. Aanbevolen wordt deze te beslechten door vreedzame onderhande lingen. Er wordt nog fel gevochten om het be zit van Hassi Beida en Tindjoub, hoewel nog steeds niet duidelijk is welke partij in het bezit is van deze twee kleine, maar strategisch belangrijke forten in het ge bied van Colomb Bechar. De Algerijnen hebben nimmer het ver lies van de twee posten toegegeven. In de Algerijnse radioverklaring werd niet ge zegd of het Algerijnse volksleger (A.N. (Van onze parlementaire redactie) In Zwammerdam hangt de vlag half stok. De Zwammerdammers, die zo vol vuur gestreden hebben voor het behoud van hun gemeentelijke zelfstandigheid hebben het onderspit moeten delven. Gisteren keurde de Eerste Kamer met 32 tegen 29 stemmen een complex van grenswijzigingen goed, dat onder meer tot gevolg heeft dat Zwammerdam op houdt te bestaan als zelfstandige ge meente. Het was een spannende stemming. Zwammerdam kreeg de steun van de C.H.U.- en A.R.-fracties en van een aan tal K.V.P.'ers en socialisten. De V.V.D. bleef „met pijn" en bloc partijgenoot minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) trouw. Toen de uitslag bekend werd steeg er een diepe zucht van teleur stelling op van de met Zwammerdam mers volgepakte tribunes. Voor de in gang van de Eerste Kamer hadden zij een grote wagen opgesteld met een imi tatie-koe, die waarheden als een koe verkondigde. Struise boerinnetjes werk ten er aan een kaastobbe. Het geheel werd omringd door een schare luidruch tige schoolkinderen met witte en blauwe ballonnetjes. Leuke, politieke folklore. Zwammerdam verloor de strijd omdat de meerderheid der senaat met mr. Toxo peus van oordeel was dat er in het „groene hart" van de randstad Holland bestuurskrachtige gemeenten moeten ko men. Het streekbelang moest prevaleren. Foto Minister Toxopeusop weg naar de Kamer, passeerde 'de grote demonstratiewagenwelke tegen- over de ingang van de Eerste Kamer was opgesteld. P.) prin geslaagd was de Marokkaanse troepen te verdrijven. De Marokkanen beweerden gisterenavond dat zij de for ten nog in hun bezit hadden. Willem II, bekerhouder van Neder land, is na een fraai gelijkspel in Rot terdam (1-1) tegen Manchester in En geland ten onder gegaan. Het werd 6-1. Maar ondanks deze forse uitslag, lieten de Tilburgers een indruk achter, die de vyfenveertigduizend Manchestersuppor ters tot enthousiast applaus bracht. Het bleek al gauw dat Willem H niet Chirurgen van de universi teit van Tulane in de Verenig de Staten, hebben een week geleden de nieren van een rhesus-aap getransplanteerd naar het lichaam van een jonge vrouw, wier identiteit niet bekend is gemaakt. De patiënt maakt het goed. Het was de eerste maal dat een or gaan van een dier werd over gebracht op een mens. De nie ren van de vrouw weigerden dienst als gevolg van chro nische infectie. Aan de patiën te wordt een speciaal chemisch middel toegediend ter bestrij ding van de natuurlijke afwij zing van niet-menselijke weef sels door het menselijk lichaam. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Toxopeus raamt de investe ringsbeperking, die ook de provincies, gemeenten en waterschappen zullen moeten doorvoeren, in totaal op rond- 100 miljoen gulden. De bewindsman van Binnenlandse Zaken deelde dit gister middag in de Tweede Kamer mede in antwoord op vragen van de socialist Pe- schar. Minister Witteveen (Financiën) bleek nog niet in staat een schatting en een overzicht te geven van de totale in vesteringsbeperking, waarmee de rijks overheid zelf de spanning op de arbeids markt hoopt te verminderen. Het inter departementaal overleg hierover duurde nog voort. Afgezien van de woningbouwers valt geen enkele bestedingscategorie a priori buiten deze investeringsbeperking. Wel is besloten de telefoondienst der P.T.T., die toch al zo grote achterstand heeft, in belangrijke mate te ontzien. Zoals bekend is de richtlijn bij deze ontspanning een beperking van de in vesteringen met 5 procent. De regering denkt hierbij in de eerste plaats aan een uitstel van het plaatsen van orders voor nieuwe goederen met een levensduur v^n meer dan een jaar. Prof. Witteveen beloofde de Kamer dat de betrokken ministers bij de begrotingsbehandeling een en ander nader zullen specificeren. een impasse zjjn gekomen omdat zjj even sterk zyn. Tenzy een van de partyen nieuwe troepen in de stryd werpt, zal geen van hen een beslissende overwin ning kunnen behalen, aldus de waarne mers. OP RIJKSWEG 2 (Utrecht - Amsterdam) is gisterenmiddag om 5 uur een personen auto door de middenberm gevlogen en frontaal op een andere personenauto ge botst. Drie inzittenden werden zeer ern stig gewond. Onder de gewonden zijn de acteur Johan Boskamp (72) en diens echt genote. opgewassen was tegen Manchester, dat ongekend knap combineerde, met als uitblinkers de gehele voorhoede. De full profs speelden fel op winst en gingen vanaf het beginsignaal in de aanval. Willem II's verdediging kreeg het dan ook zwaar te verduren, maar met stopper Henk Vrier/s en een briljante doelman René Dijckmans, kon men het nog wel klaren. Toch werd de overmacht te groot. Onder aanvoering van Dennis Law, subliemer dan ooit, trokken de En gelsen op het vijandelijke doel af en kwamen door Setters op 1-0. Dennis Law liet tweemaal achter elkaar een goal noteren en toen Cantwell in eigen doel werkte, kreeg Willem II weer wat hoop. Na rust maakten Charlton, Chis- nall en weer Dennis Law aan alle onze kerheid een einde. Het was een boeiende wedstrijd. Jayne Mansfield heeft nog meer kwaliteiten dan wij dachten hier is zij gefotografeerd tijdens de verkiezing van „Miss Skandi- navië 1964" in Helsinki, enkele dagen geleden, waar zij enkele vioolsoli ten beste gaf. De zaal zat sprakeloos. In de kinder-dierentuin van Schwar- zenberg in Oost-Duitsland is een meisje van tien jaar, dat in een kooi van brui ne beren gekropen was, aangevallen door beren en levensgevaarlijk gewond. Een lid van de Volkspolizei schoot een van de beren dood en wist het meisje uit de kooi te trekken. Onderweg naar een zie kenhuis is het meisje overleden, aldus meldt het Oostduitse persbureau A.D.N. De Concilievergadering heeft gisteren vrywel eenstemmig vier amendementen aanvaard op het tweede hoofdstuk van het liturgie-schema, dat by de stemming van maandag niet de vereiste meerder heid van tweederden had kunnen verkry gen. Met 2103 tegen 19 stemmen werd het voorstel aanvaard volgens hetwelk bij het toedienen van sacramenten als van het doopsel en de biecht, het Latyn vry wel geheel door de volkstaal kan worden vervangen, dit ter nadere beoordeling door de nationale bisschoppenconferen ties. Wel moet de kernformule, zoals bij het doopsel „Ik doop u in de naam van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest", en bij de biecht: „Ik vergeef u uw zon den", in het Latijn gehandhaafd worden. Wat de huwelijksinzegening betreft kan de gehele plechtigheid in de volks taal geschieden evenals wijdingen en be grafenis-riten. Met overgrote meerderheid werd ook aanvaard om wat het Heilig Oliesel be treft niet meer te spreken van het sa crament der stervenden maar van zalving der zieken. Verder is dinsdag, op voorstel van kardinaal Suenens, die de debatten leid de, bij zitten en opstaan en onder ap plaus besloten de bespreking van het tweede hoofdstuk van het schema „Over de Kerk" te beëindigen. Er is verder mededeling gedaan van een nieuwe procedure om de gang van zaken op de Concilievergaderingen te be spoedigen. Morgen zullen de vaders een soort van proefstemming uitvoeren over een synthese van de vier hoofdpunten van het schema over de Kerk, waaron der de voorstellen de collegialiteits- gedachte de gezamenlijke verantwoor delijkheid van de bisschoppen met de paus bij het bestuur van de Kerk te benadrukken en een leken-diaconaat in te voeren. Dit is bedoeld om die pun ten duidelijk vast te leggen alvorens tot herziening van het hoofdstuk in het licht van de gehouden debatten wordt over gegaan. Tevens kan dan aan de theologische commissie een handleiding worden gege ven voor de herziening van dit hoofd stuk. Het volgende pastorale onderwerp, dat het Concilie te behandelen krijgt, is de plaats van het volk Gods en van de leken in de Kerk. Dit onderwerp vormt het derde hoofd stuk uit het schema over de Kerk. Het is pas vlak voor de tweede zitting aan de bisschoppen ter hand gesteld, omdat de theologische commissie en later de coördinatiecommissie er veel aandacht aan besteed hebben. Duidelijk wordt in het hoofdstuk ge steld dat het volk Gods alle gedoopten omvat, allen die tot de Kerk behoren, ook de clerus, ook de paus. In zoverre zijn zij fundamentèel gelijk. Maar er zijn in het godsvolk verschillende groe pen, geledingen om zo te zeggen, ver band houdend met. de functie die men in de Kerk bekleedt. Het stuk dat de Concilievaders voorgelegd worclt, bevat een voor theologen mooie passage over het universeel priesterschap van de gelo vigen, iets dat volkomen verschilt van het priesterlijk ambt. Het universeel priesterschap ontvangt men door doopsel, vormsel, eucharistie en hu welijk. Vooral de gehuwden hebben de bisschoppelijke taak tot prediking in het gezin. De leek heeft krachtens de doop de plicht apostel in het leven der Kerk te zijn. Hij kan zelfs mandaat krijgen om een functie in de Kerk te vervullen. Daarnaast heeft hij in elk geval ook recht aan de zending der Kerk mee te werken. ele- Het lekenapostolaat omvat drie menten: 1. Samenwerking met de hiërarchie in de geloofsverkondiging. De leken zijn j|in de profane wereld geen profane mensen meer, maar religieuzen. 2. In de gewone burgerlijke maatschap pij hebben zij de zorg, de levensvoor waarden te scheppen en te behouden, die voor geloofsverbreiding nodig zijn. 3. De derde zorg van het lekenapostolaat bestaat in het scheppen en bevorderen Uw huid wint elke dag aan zuivere schoon heid met Scherk Gezichts-Lotion. Scherk verwijdert alle stof-, crème- en poederresten, dringt zacht, maar intens de poriën binnen, stimuleert en activeert de bloedcirculatie. De vrouw die Scherk gebruikt, herkent u direct aan haar gave, zachte, verrassend-mooie huid. En u? Begin direct met Scherk I van menselijke verhoudingen en toe standen in de wereld (humanisering). Binnen deze humane wereld kan de Kerk dan haar heiligende zending vol brengen. (Advertenties) LEVERPASTEI VERLEIDELIJK LEKKER.' ANTON HUNINK besteedt er zbrg aan DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE"

de Stem | 1963 | | pagina 1