- AXEL )ding! /an esl eshag KLEMMENDE OPROEP: KOM TOT BEZINNING! Amsterdamse dagbladen wijzen eisen van typografen af Bevroren commissie werd opgewarmd Marokko herovert twee posten in grensgebied Twee straaljagers botsten op elkaar Liturgie-schema terug naar de commissie coffeïnevrij met hart voor uw gezondheid house koffie hag LAATSTE KIEUWS Enige toezegging: We houden ons aan de wet Piafs laatste bloemen RCA betaalt de zee-TV YORSTVERLETREGELING Onrust in de bedrijven De aarde weer in beweging Eén vlieger omgekomen STEMMINGSUITSLAG EEN VERRASSING DAGBLAD VOOR ZEELAND I HET BESTUUR van het Katholiek On- der wijzers verbond vindt de invoering I van de integrale vijldaagse schoolweek, met behoud van de vrije woensdagmid dag, niet aanvaardbaar. Dat is gebleken uit het afwijzend preadvies van het be- stuur op een voorstel van de afdeling Amsterdam. Regenachtig j ondnedraig7:i9ZOunur°nder 1?'51 UUr' Maa" -STur. zon op 7,03 uur- Maan °p Niet al te koud Rebellen: Ben Bella kan de bergen niet veroveren. Italië Aanval op het diaconaat zonder celibaat Wanneer dertien? YetirGcRtjKonlngin en Vaderland 103» JAARGANG Ne. 24411 /ij hebben een ruime voorraad langen en aansluitstukken voor jge-, middel- en hoge druk. Vle gaan... en dan gadn we oolcl en bij Cadtex ben- ndervoeding, geeft or een gelijke ver- Inders. Dus ook de nengsel van uitge- sr-ondervoeding Is maximum rende- .t krachtig, zuinig Methyl. Uitgave: N. V. Uifg. Mi]. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 eIN50 A G 15 OKTOBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. AAed. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2893) Gisteravond bracht de NCRV-radio krant Vandaag" het onthullende be richt dat het commerciële TV-plan van de Hagenaar Hordijk, die in 1964 een TV-zender wil gaan exploiteren op een booreiland buiten onze territoriale wa teren, wordt gefinancierd door een Amerikaans wereldconcern. Een der allergrootste fabrikanten op het gebied der tele-communicatie in de V.S., de Radio Corporation of America, (RCA), heeft zich geïnteresseerd voor dit plan en is bereid er vele miljoenen in te steken. Zo krijgt Nederland, in weerwil van alle tegenstand van parlement en om roepen, dan toch commerciële televisie. De heer Hordijk verklaarde dezer dagen, dat hij door het bedrijfsleven wordt overstroomd met verzoeken om zendtijd voor reclamespots. Hij hoopt in maart van het volgend jaar met de tv-uitzen- dingen te kunnen starten. Van de 1,5 mil joen kijkers zullen circa 850.00 deze zee televisiezender kunnen ontvangen. Over de plaatsen waar het booreiland en de zenders worden gebouwd, bewaart men de grootste geheimhouding. HET ACTIECOMITé ,,Zwammerdam" zal vandaag met honderden scholieren op het Binnenhof demonstreren voor de bedreigde zelfstandigheid van het Zuid hollandse dorp, dat door grenswijzigin gen wordt bedreigd. De directies van de Amsterdamse dagbladbedrijven heb ben de handschoen, welke hen zaterdag jl. door de typogra fen, voorzover zij aanwezig waren op een protestvergadering in Krasnapolsky, was toegeworpen, opgenomen. In een door het bestuur van de vereniging „De Nederlandse Dagblad pers" uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat de directies van de Amsterdamse bladen geen gevolg zullen geven aan de eisen die zaterdag zijn gesteld. Deze eisen komen in het algemeen neer op de verlangens welke ook al door de Alge mene Nederlandse Grafische Bedrijfsbond kenbaar zijn ge maakt; namelijk 8 pet. loonsverhoging per 1 oktober en nog eens 12 pet. in januari-februari a s. Zaterdag werden deze eisen verwoord door een commissie van vertegenwoordigers van het personeel van krantenbedrijven en drukkerijen. Deze commissie is hoofdzakelijk van plan de vakbonden onder druk te zetten, maar zij heeft ook plannen voor onverwachte 24-uursstakingen. De stakers bereiden zich op hun acties voor door eigen weerstandskassen te vormen. Tegen de hier be doelde commissie richt zich de verklaring van de N.D.P. (Van onze redacteur) Circa vierhonderd gezinnen meer dan anders zullen aan een woning kunnen worden geholpen indien het bouwbe drijf opdrachtgevers, bouwbedrijven en bouwvakkers de mogelijkheden aangrijpt van de regeling voor verlet- bestrijding die na een korte voorberei ding door een daartoe ingestelde com missie tot stand is gebracht. Dat extraatje van 300 a 400 woningen moet komen uit het zolang mogelijk doorwerken op winterse dagen. Indien het totale verlet (door regen, wind, duis ternis en door ongevallen) volgend jaar goed wordt aangepakt zit daarin een winst van 4000 woningen per jaar. De vorige winter heeft de grote stoot gegeven voor de strijd tegen het verlet. De vorige minister van Volks huisvesting mr. van Aartsen stelde een commissie Verletbestrijding in, die in de hoogzomer (sic!) werd geïnstalleerd. Uit de cijfers spreekt duidelijk het nut van de aanpak van het verlet. Minister Bogaers vond bij zijn komst op Volkshuisvesting de commissie nog in het eerste begin van haar werk. Hij zette de leden onder druk om nog voor het aanbreken van de winterperiode wenken op te stellen en een financiële regeling te ontwerpen om het vorstver let tot en minimum te beperken. Hij kreeg de commissie met zijn enthousi- INDONESIE heeft gisteren, om de „con frontatiepolitiek" nog wat aan te scher- I Sfi' - radio- en kabelverbindingen met I Maleisie verbroken. GISTEREN is in de bossen bij Maasbree het lijk gevonden van een 62-jarige man die sinds donderdag vermist werd na een ruzie met zijn broer en zusters met wie hij samenwoonde. Er wordt een onder zoek ingesteld, maar men acht misdrijf j toch uitgesloten. I EEN STUKJE loonstrijd is gewonnen: t ?.tehendamse garnalenpellers waren in staking gegaan om een pelloon van 20 I p.er °ns, in plaats van 15 cent. De nandelaren hebben toegegeven. medegedeeld door E geldig tot vanavond: «sm, ?lende wind uit richtingen tus- ?Pn «f ei\ west* Plaatselijk lichte re- ratiir/n^ R.en* Iets hogere tempe- J v™en dan Sferen. asme aan zijn zijde en ziet: gisteren zijn de resultaten van dagen en van vele avonden werken in de openbaarheid ge bracht. Door het in het vooruitzicht stellen van een financiële bijdrage een „door- werktoeslag" wordt het aannemers en bouwondernemers mogelijk gemaakt extravoorzieningen op de bouwwerken te treffen om het werk zo lang mogelijk voortgang te doen vinden. De verplichting tot doorwerken voor wie om de financiële bijdrage heeft ge vraagd houdt op indien zich op het werk omstandigheden voordoen ongunstiger dan lichte vorst. Onder lichte vorst wordt verstaan wanneer de gemiddelde temperatuur van 's ochtends 9 uur tot de volgende ochtend 9 uur beneden 0 graden Celsius is en het kwik 's nachts op de meeste plaatsen niet lager daalt dan -5 graden. Letterlijk luidt deze verklaring: „De directies van de Amsterdamse dagbladbedrijven zullen geen gevolg ge ven aan de eisen die zaterdag jl. zijn ge steld. De thans geldende c.a.o. voor het grafisch bedrijf wordt bij de Amsterdam se dagbladen voor de volle honderd pro cent toegepast. Loonsverhogingen daar boven zijn binnen het kader van het thans in ons land geldende loonsysteem niet mogelijk. De directies van de Amsterdamse dag bladbedrijven hebben reeds, voordat de huidige onrust in Amsterdam was ont staan, aan hun personeel meegedeeld, dat zij bereid zijn de nieuwe richtlijn waarover thans tussen werkgevers- en werknemerscentrales wordt onderhan deld, tot het maximaal toegestane uit te voeren, zodra dat wettelijk mogelijk is. Andere toezeggingen kunnen de directies niet geven en zijn van hen dan ook niet te verwachten. Dat zovele typografen zich bij deze zeer duidelijke situatie niet willen neerleg gen betreuren de directies ten zeerste. Het is zorgwekkend, dat de typografen in Amsterdam zich tot acties hebben laten verleiden die henzelf en de bedrijven waarin zij werkzaam zijn zeer grote scha de toebrengen. Daardoor wordt tevens de voorlichting in ons land, waarvoor allen die in het dagbladbedrijf werkzaam zijn verant woording dragen grote schade toege bracht, waarvan de abonnees van de dagbladen de dupe worden. Eveneens worden de eigen belangen van de typo grafen geschaad omdat over de gestaak te uren geen loon wordt uitbetaald. Twee grote vrachtauto's, „poids lourds", zoals ze in Frankrijk ge noemd worden, hotsten dezer da gen in het Franse dorpje Fleurines tegen elkaar. Een van de wagens werd opzij geslingerd en ramde een woonhuis, dat door deze hot sing in luttele seconden in een ruïne veranderde. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De directies van het Algemeen Handels blad, het Nieuws van de Dag, het Pa rool, de Telegraaf, Trouw, de Tijd, de Volkskrant en het Vrije Volk vertrou wen, dat die personeelsleden die tot ver antwoordelijk denken in staat zijn de overgrote meerderheid der typografen tot bezinning zullen komen en niet zul len voortgaan met het tegen de drin gende adviezen van regering, vakcentra les en eigen organisaties in schenden van de verplichtingen waaraan zij vol gens de namens hen afgesloten c.a.o. zijn gebonden. Het is duidelijk, dat die bezinning snel moet komen willen niet de schade aan de openbare voorlichting en de blijvende nadelen voor de dagbladondernemingen en allen die daarby betrokken zyn een onaanvaardbare omvang gaan aanne- De verschillende Amsterdamse actie comités hebben op de verklaring van de N.D.P. nog niet gereageerd. De emotio nele sfeer waarin de gewraakte vergade ring van zaterdag werd gehouden doet echter veronderstellen, dat de Amster damse grafici niet voor rustige argumen ten te vinden zijn. De onrust in de be drijven spreekt wat dit betreft boekde len. De centrale van rijkspersoneel (in Utrecht aan het vergaderen) heeft een motie aangenomen met betrekking tot de vaststelling van het trendpercentage in de overheidssector. In de motie staat dat de zwarte lonen welke in het vrije be drijf worden betaald, meegerekend moe ten worden bij de bepaling van de defi nitieve trend-1963. Het rijkspersoneel komt zo openlijk met deze eis voor de dag, aangezien het spreken over zwarte lonen in Nederland thans heel normaal is en dat men zelfs vrij nauwkeurig de percentages zwart loon weet te noemen. De machinisten in de water-, spoor-, wegen- en utiliteitsbouw, die verenigd zijn in de vakvereniging „Het Zwarte Corps", maar niet bij een vakcentrale zijn aangesloten, hebben de werkgevers organisaties in het bouwbedrijf gevraagd „Het Zwarte Corps" als een volledige partner te erkennen en volledig in de onderhandelingen over de c.a.o. te be trekken „Het Zwarte Corps" telt 2629 leden, die nagenoeg allen werkzaam zijn als drag line-, bulldozer- of walsmachinist in het bouwbedrijf. Marokkaanse strijdkrachten hebben gisteren aan de Algerijnse grens een „te genaanval' gedaan waarbij de posten Has- si Beida en Tinjoeg werden heroverd, die De aarde en steenmassa's op de Toe, een berg bij de Vaiont-dam, zijn giste ren weer in beweging gekomen en glij den langzaam naar omlaag. De autori teiten geloven niet dat een tweede ramp spoedige vloedgolf zal optreden, maar uit veiligheidsoverwegingen zijn toch voorzorgsmaatregelen genomen. De aardverschuiving passeert het dorp Ci- molais, vanwaar de reddingsoperaties in het Italiaanse rampgebied worden ge leid, op enkele kilometers afstand. Er ontstond paniek onder de bewoners toen het bericht over de aardverschuiving be kend werd. Intussen is een officiële commissie van onderzoek geïnstalleerd. Deze zal nagaan of men inderdaad, zoals beweerd werd, op de hoogte was van dreigend gevaar rond de stuw in de Piave. De stichting „Mensen in Nood" te Den Bosch (giro 1111222) heeft een actie voor de getroffenen geopend. Op pag 7 vindt de lezer vandaag weer een exclusieve reportage van onze speciale verslaggever Kees Bastianen. vorige week door de Algerijnen waren bezet. Dit heeft het hoofd van het ko ninklyke Marokkaanse kabinet, Gueri- da, gezegd. Guerida zei dat de Marokkaanse troe pen in contact waren geweest met de Al gerijnse strijdkrachten, maar maakte geen nadere bijzonderheden bekend. „Marokko achtte zich verplicht zijn troepen weer in de door de Algerijnen be zette posten te legeren", aldus Guerida. Voor de Algerijnse aanval was er in het gebied slechts een kleine bezetting die ter beschikking stond van de plaatselijke stamhoofden. „Na de aanval werd deze zwakke strijdmacht vervangen door het konink lijke leger", zo zei hij. Wantrouwen De Berbers van het reusachtige Arid Massief, dat zich uitstrekt tussen Sabaou en Soumman in Kabylië, hebben de Al gerijnse troepen ontvangert met stilte, wantrouwen en achterdocht. De achterdochtige houding van de plaatselijke bevolking tegenover de troe pen van het nationale en volksleger, ligt in de lijn van het karakter van de stugge bergbewoners. Een zelfde achterdocht werd gezien tijdens de Franse bezetting van het gebied gedurende de Algerijnse oorlog. Toen een colonne tanks de plaats Mi- chelet binnenreed, gingen de inwoners demonstratief met hun ruggen naar de binnentrekkende troepen staan. De rebellen geven zich ondanks de „bezetting" door Ben Bella's troepen niet gewonnen. „Het wil niets zeggen dat Ben Bella's troepen de steden van Kabylië hebben bezet", zei een oproerling. „De Fransen hadden de steden ook onder controle, maar zij zijn er nooit in ge slaagd onze bergen in te nemen, niette genstaande de operaties Jumelle en Chal- le", voegde hij er aan toe. Volgens de oproerlingen moeten Ben Bella en Boumedienne, zijn minister van Defensie, zich goed voor ogen houden dat zij niet over een zo groot aantal militairen beschikken als de Fransen in Kabylië hadden. Maandagochtend is het stoffelijk overschot van Edith Piaf op Père Lachaise aan de aarde toever trouwd. Op de foto zien we hoe een van de duizenden die langs de route naar de begraafplaats een laatste hulde aan haar brachten, een bloem naar de koels met het stoffelijk overschot werpt. (Op pag. 1 vindt de lezer ons verslag van de begrafenis). (Van onze verslaggever) In de buurtschap Olland bij St.-Oeden rode zijn gisterenmorgen om vyf minu ten over half twaalf twee straaljagers met elkaar in botsing gekomen en neerge stort. Eén van de vliegers, kapitein T. B. de Kat-Angelino uit Eindhoven (32), ge huwd en vader van drie kinderen, is hier bij om het leven gekomen. De dertigja rige luitenant A. Broekhuyzen uit Eind hoven wist zich met behulp van zyn schietstoel te redden. Hij liep slechts een lichte verwonding op. De toestellen keerden van een oefen vlucht terug naar de basis Eindhoven. Zij vlogen in formatie van drie. Het derde toestel bleef na het ongeluk enige tijd boven de plaats van de ramp rondcirke- Bij de gisterochtend in de con cilievergadering gehouden stem ming over het gehele tweede hoofd stuk van het schema over de litur gie zijn 1417 stemmen er voor uit gebracht en zesendertig er tegen, terwijl er acht ongeldige stemmen waren en 781 vaders onder voor behoud (juxta modum) stemden. De benodigde meerderheid van twee derde, die 1495 had moeten bedragen, werd aldus niet gehaald, maar naar het K.N.P. meldt hebben de vaders, die on der voorbehoud stemden, daarmede waar schijnlijk willen aangeven dat de voor gestelde wijzigingen of enkele daarvan hun niet ver genoeg gingen. Een woordvoerder van het Concilie ver klaarde dat het resultaat van de stem ming van maandagochtend niet beteken de dat het tweede hoofdstuk van het schema over de Liturgie verworpen was. Het hoofdstuk zou terug verwezen wor den naar de conciliaire commissie voor de liturgie, om in het licht van de ver klaringen van voorbehoud, welke door 781 vaders zijn gemaakt, herzien te wor den. De uitslag van de stemming was een verrassing daar men algemeen een aan vaarding met twee-derdemeerderheid had verwacht, nadat de negentien eerder in stemming gebrachte amendementen vrijwel eenstemmig waren aangenomen. De Concilie-vergadering van maandag ochtend werd gekenmerkt door een vrij sterke aanval van een aantal vaders op het diaconaat als permanente instelling zonder celibaat. Vertegenwoordigers van deze tegenstand waren mgr. Parente van het Heilig Officie, de Italiaanse bisschop pen Carraro, Carli en Diacono en enkele Zuidslavische bisschoppen. Daarentegen heeft een Argentijnse bis schop namens een groot aantal leden van het Argentynse episcopaat verklaard, dat het diaconaat voor de Zuidamerikaanse landen een grote oplossing van de pries ternood zou kunnen brengen. De aan drang die hij op de vaders uitoefende kreeg zoveel instemming, dat een luid applaus opsteeg. De tegenstand gold ook de collegiali- teitsgedachte. Herhaaldelijk werd aange voerd dat een uitspraak over collegiali teit van het wereldepiscopaat als godde lijke instelling het pauselijk primaat zdu uithollen. Schrift en traditie zouden on voldoende bewijzen ervoor bevatten. De 5 patriarchen die het Concilie bij wonen, hebben een eigen plaats gekre gen. Zij zitten nu tegenover de kardi nalen en niet meer naast hen. Zoals be kend is het patriarchaat in de Kerk een veel oudere instelling dan het kardina laat. De oosterse kerken hebben het als een grief gevoeld dat zij altijd in rang orde na de kardinalen kwamen. Verder is Emile Inglessis als vertegen woordiger van de leken der oosterse ka tholieke gemeenschappen, als toehoorder tot het Concilie toegelaten. len en zette tenslotte koers naar Eind hoven. De beide verongelukte toestellen van het type Thunderstreak F 84 sloe gen diep in de grond op onderlinge af stand van ongeveer 150 meter. Na het neerkomen vlogen de wrakken in brand en ontplofte de munitie, die de toestellen aan boord hadden. De bewoners van de weg van Olland naar het kerkdorp Gemonde schrokken hevig door de knal van de botsing. Boer Van de Pas, die op zijn weiland aan het werk was, zag het wrak van het ge- explodeerde toestel op niet minder dan dertig meter van zich af in de grond slaan. „Ik zag een heleboel vuur en toen vlogen de wrakstukken me om de oren". Toen de munitie ontplofte sprong ik in een sloot. Toen ik even later door een bos naar de boerderij holde, zag ik de andere vlieger op me toe komen. De piloot was wonderlijk kalm. Hi. bloedde alleen aan zijn kin. De beide toestellen kwamen neer vla) langs een kleine spoorlijn, welke vai Boxtel naar Gennep loopt en ter plaatst bekend is als het „Duitse lijntje". In eei groep bomen in onmiddellijke nabijheic hiervan hingen de stoffelijke resten vai de omgekomen piloot. (Advertenties) California commentaar op het De statistiek zegt het: ergens in Nederland is de twaalf miljoenste staatsburger geboren. Luidkeels pro testerend, zoals babies dat doen. Wö begrijpen dat protest. Want het wordt vol in Nederland. T-w-a-a-l-f m-i-l-j-o-e-n mensen En wanneer dertien? Eniin, geen zorgen voor de tfld. Ais we maar proberen ons lieve land lééfbaar te houden. Met Grote Be langrijke Daden, Maar ookmet kleine genoeglijke dingen. Wfl-van-California zijn geen mees ters in het eerste. Maar wél in het laatste. Wij maken namelijk een ver rukkelijke soep. California soep! Al eens geprobeerd? groot pak 12.20

de Stem | 1963 | | pagina 1