nieuwe wereld Aardgas en atoomenergie energiepatroon een in IN LOONCONFLICT ZIJN KOELE HOOFDEN NODIG De de Mafia is machtige en wrede vijand van vooruitgang Vandaag komt Stichting weer bijeen MR. SASSEN (EURATOM) TOT WERKGEVERS: Kansen voor onze industrie QoilóódC Amerikaanse sergeant was spion Kamer wil filmjournaal niet missen Veehouders in Woerden zijn ontevreden Paradijselijk „bloemeneiland' brengt méér voort dan misdaad Fraaie tuinen ...en Arabieren Geen werk Hard land Dikke baronnen Basis leggen de luister van een lentenacht OVERSCHOTTEN NIET ONDER EXPORTEMBARGO Griekse kolonies Acties vakbonden Te weinig begrip Meer evenwicht DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 12 OKTOBER 196S J5 Sicilië te het OM VOLUIT van genieten, moet men eiland in de winter of in het voorjaar bezoeken 's Win ters is zijn kustvlakte om- getoverd in één uitgestrekte j 1 boomgaard, dank zij de bloeiende amandelbomen en de met vruchten overla den sinaasappel- en citroen bomen, waartussen hier en daar een tapijt ligt van teer groen graan. Als „fond de toile" ziet men in de verte de boven alles uitstekende bergtoppen. In het voorjaar geniet men er overvloedig van de on- overal groeien, in de tuinen, telbare bloemsoorten, welke langs de wegen en zelfs op de muren. Haar bedwel mende geuren veranderen de „campagne" van Sicilië in één onmetelijke parfu- Sicilië mene. In de zomer is het op Sicilië niet zo benauwend heet als velen menen. Trou wens de zee en de bergen, waar men, zo nodig de gewenste afkoeling vindt, zijn nooit veraf. Ieder jaargetijde heeft er zijn charme en steeds zal men in de ban geraken van de schoonheid van dit eiland, dat door alle dichters van de Oudheid be zongen werd. Degene, die voor de eer ste keer Sicilië bezoekt, ontdekt er een nieuwe wereld. Sicilië is niet Italië, het is nog niet Afrika en het is iets anders dan Griekenland Sicilië is een heel apart land. Gelegen op gelijke afstand van Marseille en Athene, van Napels en Tunis, van Gibraltar en Alexandrië, was het een uitgezocht kruispunt, waar alle beschavingen van de Middellandse Zee en zelfs van Euro pa elkaar ontmoetten. Toals alle eilanden van de Middellandse Zee is ook het grootste van deze eilanden grotendeels bergachtig. De hoogste bergen bevinden zich in het noorden. Zij zijn een verlenging van de Apennijnen. In het oosten domineert de enorme vulkanische massa van de Etna met zijn honderden hulpkraters. Deze Etna, die in de winter vriendelijk uitnodigend, zijn flanken biedt aan de skiërs, kan plotseling angstwekkend ontwaken. Sinds de oudheid heeft hij verschillende malen steden en dorpen verwoest, hetgeen niet verhindert, dat zijn hellingen tot op 1500 meter hoogte dicht bevolkt zijn. In de hellingen lig gen terrasvormige oppervlakten, welke zeer vruchtbaar zijn vanwege de ont bonden stoffen in de lava. In het oosten en in het noorden, op de oevers van de Ionische Zee en van de Tyrrheense Zee. strekken zich smal le kustbanen uit, welke zich hier en daar verbreden, zoals de Conca d'Oro (de Gouden Schelp) van Palermo. Deze „Conca's" worden besproeid door tal rijke beken en bronnen en door ontel bare kleine kanalen Het zijn even zo vele, prachtige tuinen, waar in grote overvloed citroen- en sinaasappelbo men groeien. Ook vindt men er veel St.-Jansbroodbomen, welke lang gele den geïmporteerd werden door de Ara bieren, Cactusheggen beschermen de vruchtbare tuinen van de groentekwe kers. Op deze bevoorechte grond in stalleerden zich in de verre oudheid Griekse kolonies, welke soms rijker waren dan de Grieken in het moeder land. De Grieken zelf beschouwden Agrigentum (thans: Girgenti) en Syra cuse als de rijkste steden van de Griekse wereld Men kan trouwens de beschaving van Hellas niet begrijpen, als men het grote Siciliaanse Grieken land niet kent. emigranten uit Korinthe in 733 de stad Syracuse stichtten. De uit Griekenland geëmigreerde landbouwers wisten dusdanig profijt te trekken uit de vruchtbaarheid van het door hen gekozen Siciliaanse land, dat zij een paar eeuwen later rijker en machtiger waren dan de boeren in het moederland. Agrigentum en Syra cuse telden in die tijd 600 k 800.000 inwoners. In de 6e-5e eeuw was Groot-Grieken- land een letterkundig en cultureel mid delpunt. Pindarus, de „prins van de Griekse, lyrische poëzie", woonde er lange tijd. Aeschylus bracht zijn eerste opvoering van „De Perzen te Syra cuse. Gorgias stelde er zijn „Leer van de Retorica" samen. Twee eeuwen nog bleef het grote Syracuse schit teren. Toen werd het overrompeld door nieuwe indringers: de Romeinen. Sici lië werd een provincie van het Ro meinse Rijk en de graanzolder van Rome. Zijn beschaving ging ten onder tijdens de Vandaalse en Ostrogothse invallen en daarna tijdens de heer schappij van het Byzantijnse Rijk. De steden werden ontvolkt. Haar bewo ners vestigden zich in grotten en voor historische begraafplaatsen. JTussen 827 en 902 maakten de Arabieren zich meester van de Siciliaanse kus ten. Zy brachten een jonge, dynami sche beschaving met zich mee. Zij stichtten industrieën en brachten de stad Palermo tot grote bloei. Hun tegen de onderdrukkers moesten voeren. Verleden winter bogen de ontelbare citroenbomen onder hun gouden last. Zy gaven de toerist de indruk van overvloed en van rijkdom.... Maar de citroenen werden niet geplukt, omdat zy geen afnemers vonden, zelfs niet a 40 lire (25 cent) per kilo! Toch mogen we niet zeggen, dat er niets gedaan werd om het eiland uit zijn moeilijke toestand te verlossen. Maar tot voor kort mislukte voor een groot deel de agrarische hervorming, omdat de grootgrondbezitters te mach tig waren en de boeren te arm en te onervaren. In 1945 werd met een nieuwe proef begonnen: Sicilië beschikt sirids dat jaar over een zekere autonomie en het bezit een eigen (negentig leden tel lende) parlement dat bevoegd is om een oplossing te zoeken voor alle regio nale problemen. Men heeft een inves- terings- en een verbeteringsfonds op gericht, wier taak het is verschillende streken te saneren en vruchtbaar te maken en die vooral in het zuiden proberen grote domeinen te verdelen in kleine percelen. Verder vestigden zich inmiddels enkele industrieën rond Gela en Ragusa, vanwege de plaatse lijke petroleumontginning. dichters, rechtsgeleerden en godgeleer- /^root is echter nog het contrast tussen de levendige, actieve steden in het oosten van het eiland (Catania, Mes sina, Augusta) en de dode, stille steden in het westen (Marsala, Trapani, Cas- telvetrano en zelfs Palermo). In deze laatste ontmoet men overal troepjes „disocuppati", werklozen, waaronder vele jongeren. Het eiland heeft teveel bewoners en ofschoon er veel jongeren emigreren, kan het geen werk bieden aan al degenen, die blijven. Hiervoor gegeeft men zich naar het centrum van het eiland, dan ontmoet men daar een hard, koud aandoend en dor land schap met een oneffen, ruw reliëf Sinds eeuwen werken hier de boeren onmenselijk hard, om uit de ondank bare grond het nodige te trekken voor hun levensonderhoud. Vanaf het diep ste dal tot de hoogste bergtop blijft «r geen plek onbewerkt. Men ver bouwt er vooral gra^n, een verbouw die veel grond in beslag neemt, wei nig onkosten met zich meebrengt en weinig opbrengt. De arbeid werd hier vroeger verricht door talrijke slaven. In de Oudheid was Sicilië de graan schuur van het Romeinse Rijk. Thans is de graanopbrengst om verschillende redenen dusdanig achteruitgegaan, dat Sicilië graan moet importeren. In de uitgestrekte campagne van Cl f T0611011 het centrum ontdekt men biina geen enkel huis. De boeren leven in de tegen W,llen Sicilië begrijpen dan moeten de bergen hangende dorpen Dit om veiligheidsredenen en ook, omdat het den verspreidden hun invloed over heel de Arabische wereld, echter niet voor lange tijd. Drieste en sluwe avon turiers, nakomelingen van een land jonker uit Normandië, die verschillen de leengoederen bezaten in Italië, loer den sinds lang op het rijke Sicilië. Na dertig jaar. dank zy mede de ver deeldheid, welke heerste tussen de Arabische stammen, konden zij zich in 1091 meester maken van het eiland, waar zij zich gedurende twee eeuwen wisten te handhaven. Onder Rogier II en Willem I, bijge naamd de Slechte, was het gebied van Campani tot Tripolitanië een Norman- disch rijk. De cultuur in het konink rijk Sicilië, een der rijkste konink rijken van het westen, was een meng sel van Normandische, Arabische en Siciliaanse cultuur. de dood van Tancrède in 1112 kwam de kroon van Sicilië voor enige tijd in handen van de Hohenstaufen. Na de Hohenstaufen regeerde Karei van An- jou, een broer van de heilige Lode- wijk, tot aan de opstand van de „Si ciliaanse Vesper". Paasmaandag, 30 maart 1282, toen de klokken gelovigen ter vesper riepen, stonden de Siciiia- nen als één man op tegen de Fransen, die zij allen op twee na, vermoordden. De prinsen van Aragon, die de Anjous opvolgden, verhaasttten het Siciliaanse drama Zij installeerden in Sicilië het rijk der „dikke baronnen". De opstand in 1860 verdreef de laatste der Bour bons. Sicilië werd bij Italië gevoegd, hetgeen echter niets veranderde aan de economische en sociale toestand oo het eiland. Op het einde van de vorige eeuw behoorden nog ongeveer alle landerijen aan verschillende aristocra tische families, de „baronnen". Zij regeerden praktisch een land zonder industrie en zonder fatsoenlijke wegen, waarin ongeletterde boeren zich zelfs niet bewust schenen van hun misera bele toestand. Schilderachtig voor de toerist, die naar de buitenkant kijkt, maar achtergebleven, bouwval lig en armoedig, dat is menig Siciliaans dorp. Het hervormings program van het parlement stuit op veel geniepig verzet. zou een energieke industrialisering nodig zijn, maar deze kost enorme kapitalen. Wij hebben de indruk ge kregen, dat er heel wat meer te berei ken zou zijn in het voordeel van de bevolking, vooral van de landbouwbe volking, als niet verschillende invloed rijke mensen en instellingen zich met alle middelen verzetten tegen elke reële vooruitgang welke naar hun me ning hun belangen schaadt. Onlangs werden te Palermo verschil lende mannen vermoord, omdat zij wei gerden te gehoorzamen aan de wetten van de maffia. Ook was het de maffia, die een aquaduct opblies, dat verschil lende landbouwers van het nodige wa ter moest voorzienAls de staat het water goedkoop levert dan komen ze kere „benden", die verschillende irri gatiekanalen controleren, niet meer aan hun trekken. Meerdere onderne mingen bezweken reeds onder de be dreigingen van deze benden. Zy zetten hun werken stop. Ondanks een geniepige, ondergrond se tegenwerking, vooral in het noor den en het westen van Sicilië, welke tot doel heeft grootgrondbezitters hun voorrechten te doen behouden, waait een nieuwe wind over het eiland. En dit is een verheugend feit, dat waar genomen wordt door de duizenden toe risten, die zich elk jaar naar Sicilië begeven. Het toerisme, waarvan zelfs de armste dorpen profiteren èn de televisie maken, dat de Sicilianen niet meer geïsoleerd leven van de rest van de wereld. In vele families, ook in de kleinste dorpen, kijkt men 's avonds naar de Italiaanse televisie. Het vooruitstrevende, Siciliaanse par lement, bijgestaan door het investe ringsfonds, verricht prachtig werk. De vooruitgang neemt bezit van Sicilië, langzaam en zonder veel drukte. De Sicilianen begrijpen meer en meer, dat hun paradijselijk land in staat is om met wat het voortbrengt en met wat het voort kan brengen, aan iedere Si- ciliaan een zekere graad van welvaart te schenken. (Van onze Haagse redacteur) „Het is niet bij voorbaat onwaarschijn lijk, dat een gelijktijdige zij het kwan titatief verschillende inpassing van aardgas en kernenergie in het Neder landse energiepatroon mogelijk en aan trekkelijk zal blijken. In de energiehuis houding zijn de behoeften op korte en lange termijn niet te scheiden en aldus bezien is er nu en in de toekomst voor de verschillende energiebronnen een elkaar aanvullende rol." Dit betoogde mr. E. M. J. A. Sassen, lid van de Europese commissie voor atoomenergie (Euratom), gisteren in zijn rede „Euratom, een balans en een perspectief", die hij hield op de verga dering van het verbond van Nederlandse werkgevers te Groningen. Bij deze uitspraak wees mr. Sassen op de vorderingen en de specifieke .voor delen van de kernenergie, waarbij hij o.m. de compactheid en de goedkoopte van de kernenergie noemde. Mr. Sassen toonde zich inmiddels verheugd over de toenemende belangstelling van de Ne derlandse industrie voor de kernenergie. Hij memoreerde in dit verband de uitste kende prestaties die de Nederlandse in dustrie heeft geleverd bij de bouw van de zes in Nederland opgestelde onder- zoekreactoren en bij de uitvoering van opdrachten van Euratom en elders uit het buitenland. Euratom beschikt thans over 168 namen van Nederlandse bedrij ven. die zich in opdrachten geïnteresseerd hebben verklaard. Gelet echter op de grote verscheidenheid van de industriële mogelijkheden meende mr. Sassen dat de mogelijkheden voor de Nederlandse in dustrie nog niet zijn uitgeput. In dit verband zei mr. Sassen: „Gezien haar technisch kunnen is er geen enkele reden waarom de Neder landse industrie zich niet een goede plaats zou kunnen verwerven op de ko mende wereldmarkt der kernenergie. Voorwaarde daartoe is echter, dat de Ne derlandse industrie de mogelijkheden krijgt om zich door deelneming aan de bouw van kerncentrales technisch te per fectioneren en een bedrijfseconomische basis te leggen." Mr. Sassen wees er in zijn rede voorts op, dat de industriële toepassing van kernenergie sinds kort een realiteit is geworden. Zo zal nog in 1963 door de ingebruikne ming van drie grote centrales en één kleine het vermogen voor de elektrici- teitsproduktie in de gemeenschap uit groeien tot 700 MWE, een verviervoudi- (Advertentie) Zo 7acht. Zo zuiver, vol kleuren en geuren. Dat is de romantiek van een lentenacht. Voor u gevangen en neergepenseeld in Boussac gordijnen. Artistiek. Levend van levensvreugde. Voor blijvende blijheid aan uw vensters I de PARIS POUR VOTRE INTERIEUR ging ten opzichte van 1962. In 1964 en 1965 zullen daar nog resp. 337 en 1008 MWE aan worden toegevoegd. Daardoor zal men over vier jaar op een totaal van 2755 MWE komen, dat wil zeggen twee derde van het vermogen, dat thans in Nederland in bedryf is. Voor 1980 houdt men er rekening mee, dat een vierde van alle elektriciteit in de gemeenschap zal worden voortge bracht door kerncentrales met een geza menlijk vermogen van 40.000 MWE. Dat is bijna tienmaal de nu in Nederland be schikbare capaciteit. Mr. Sassen hield zijn gehoor voor, dat met de bouw van dit vermogen en van een aantal bouwinstal- laties en met de produktie van brand stofelementen een bedrag zal zijn ge moeid van 8 a 10 miljard dollar. Het Amerikaanse ministerie van De, fensie heeft donderdag dagbladberich- ten bevestigd waarin werd gemeld dat een sergeant van het Amerikaanse le ger, die in juli van dit jaar overleden is. voor de Sovjet-Unie had gespioneerd. Volgens de Washington Evening Star ontving de sergeant. Jack Dunlap, in totaal ongeveer zestigduizend dollar voor de uitlevering van geheime gegevens. Het ministerie verklaarde dat Dunlap, die bij de codedienst van het leger werk zaam was, reeds voor zijn dood werd verdacht. Volgens Amerikaanse congresleden is het de bedoeling van president Kennedy zijn toestemming voor verkoop van Ame rikaans graan ook te laten gelden voor andere overschotgoederen, waaronder melktprodukten. Senator George Aiken, die lid is van de landbouwcommissie zei, dat de president hem over dit plan inge licht had. Hij zei te verwachten, dat de Russen misschien ook melk en boter zul len kopen. Senator Mansfield zei. dat het hem niet zou verbazen, als er handels verdragen over voedergranen en katoen, „in de maak" zouden zijn. De Amerikaanse minister van Han del, Luther Hodges, zei dat hij meende te weten, dat een Russische aankoop missie al op weg is naar Amerika om over de aankoop van tarwe te on derhandelen. leven ongezond is in de dalen, waar het krioelt van de malariamuggen. In vele van deze dorpen, waarvan de huizen gegroepeerd liggen rond de kerk en ,een, versterkt kasteel of rond de »p~ zzi' van de grootgrondbezitters, leven en werken de mensen als eeuwen terug, ondanks de pogingen van een zeer verstandig opgezette agrarische hervorming, welke ernaar streeft om overal moderne landbouwcentra te stichten. gen reis door Sicilië is een bedevaart door de tijd Nergens liet de geschie- d» uSp?re" achtet als hier. In de vlakten hoeft men niet diep te gra ven om de resten van een begraaf- Foh?iiSorJfn bedehuis of om ver schillende stukken van antiek aarde werk bloot te leggen In de achtste eeuw vóór onze tijd rekening vestigden zich de eerste Griek se kolonies op Sicilië. Vanuit Tarmina trokken Ioniërs naar de streek van Catania en naar de noordkust tot bij Palermo. De Doriërs volgden weldra het voorbeeld van de Ioniërs, terwijl we het niet alleen bekijken met toeristen ogen. We kunnen ons laten charmeren door de oude, met bloemen versierde straten en door de stoïcijnse boeren op hun karretjes, welke over dadig beschilderd zijn tot op de spaken van de wielen en de dwarsbalk van de as We kunnen gecharmeerd zijn door de fameuze corso van Palermo en we kunnen, vanaf een terrasje ach ter een aperitiefglaasje, van bet schil derachtige, Siciliaanse leven genieten. Om een concreet beeld te krijgen van Sicilië moeten we ons de moeite ge troosten van een oplettend bezoek b.v. aan Catania met zijn trieste haven straten en dan gaan naar de Via Co lombo. Een bezoek aan de straatjes van Palermo, welke uitlopen op de Via Papireto is eveneens zeer leerrijk. Ook moet men buiten de steden de van veraf zo schiiderachtige huisjes, welke tegen de bergen hangen, eens van nabij gaan bekijken. De Siciliaan is van nature niet expansief. Hij zal u niet veel over zichzelf vertellen. Maar degene, die de geschiedenis van Sicilië en van het Siciliaanse volk kent, be grijpt dadelijk dat de Sicilianen nog getekend zijn door de slavernij die zij eeuwenlang hebben moeten verduren, en dat zij nu nog de gevolgen dragen van de strijd, die zij steeds opnieuw (Van onze parlementaire redacteur L. Leyendekker) Het loonconflict woedt nog onver minderd voort. Het kabinet studeert erop, in de bedrijven twist men erover en op de kantoren van werk nemers- en werkgeversorganisaties, zit een legertje „doctorandussen" ge bogen over cijfers en statistieken, waarmee men eigen voorstellen denkt te kunnen motiveren en tegenvoor stellen hoopt op te vangen. Voorals nog lopen de meningen ver uiteen. Slechts op één punt is men het met elkaar eens: er moet zo snel mogelijk een beslissing worden genomen. Van daag ontmoeten partijen elkaar weer in de Stichting van de Arbeid. De volgende week krijgt de Tweede Ka mer bij de openbare commissie vergaderingen over d begroting van sociale zaken gelegenheid nader met loonminister Veldkamp over het loonbeleid te spreken. Dat is een goede aanleiding, dachten we, voor een blik achter de schermen van het loonconflict. ,,De hel schijnt te zijn losgebro ken zo begon ons relaas in de krant van 12 september jl. over de openlijke rebellie van de Amster damse Droogdok Maatschappij, een van Nederlands grootste scheepswer ven, tegen het loonsysteem. Die zware woorden waren ingegeven door de drukkende sfeer die in de Haagse kantoren zowel van de werkgevers als van de werknemers in de metaal heerste. „Hopelijk resulteert het kwaad dat wij gesticht hebben in iets goeds. Onze enige grote zonde is dat wij, omdat wii geen andere keus hadden, openlijk doen wat anderen al op heimelijke manier deden", zo verdedigde ADM-directeur, ir. Thom son zich later in een interview. Met andere woorden: ir. Thomson wilde bewust de kat de bel aanbinden. Hij gaf er de brui aan nog langer schui levinkje te spelen met de werke lijkheid. De werkelijkheid was en is dat er een tekort aan arbeidskrachten is. Het bereiken en behouden van vol ledige werkgelegenheid heeft tijdens een reeks van jaren gelukkig en terecht de grootst mogelijke prio riteit gekregen van de achtereen volgens aan het bewind zijnde rege ringen. Door de vrijwel onvermin derd aanhoudende gunstige conjunc tuur keerde het gevaar van werkloos heid zich echter alras in een tekort aan duizenden arbeidskrachten. Schaarste leidt tot hogere prijzen. Belemmert men die reactie dan ont staat er een zwarte markt. Die zwar te markt voor het „artikel" arbeid is er nu. Het wegkopen van arbeids krachten van het ene bedrijf door het andere, het optreden van koppel bazen, zij zijn lange tijd genegeerd, maar tenslotte is de zwarte markt aan de oppervlakte gekomen. De vakbonden hebben bij de be strijding van het kwaad van de koppelbazen bewezen dat zij initia tieven durven nemen op momenten dat de werkgeversbonden nog slap reageerden met opmerkingen als: ,,De werkgevers willen slechts arbeiders dige werkgelegenheid en van de noodzaak van de ondernemer koste wat het kost opdrachten uit te voe ren. De tweede actie van de vakcen trales richtte zich tegen de zwarte lonen. Zij keerden zich gezamenlijk tegen de situatie dat de verhogin gen waarvoor men op papier weken en maanden lang moest vechten, in vele gevallen al lang zwart werden be taald. Zij kwamen met hun eisen op tafel, eisen, die eenzijdig gericht waren op het zoveel mogelijk wit maken van de zwarte lonen. En meer nog: eisen, die duidelijk erop gericht zijn de onrust in de gelederen van de bonden te bezweren. De vak beweging wil geen chaos in het loon beleid. Mannen als Middelhuis, Roe mers en Van Mastrigt weten maar al te goed dat hun mensen niets wijzer worden van looneisen als wolken krabbers. Maar waarom blazen ze dan om hun orders uit te voeren omdat een onderbezetting hun meer geld kost dan het betalen van hoge lonen aan koppelbazen". Dat was een uitspraak op 20 augustus. Ruim een week later, op 1 september hadden de metaalwerknemersbonden door hun vastberaden houding met de werkgevers een akkoord bereikt tot uitbanning van de koppelbazen. Wat was het belang van de vakbonden bij deze actie? De vakbeweging kon uit een oogpunt van algemeen be lang, waarvoor ook zij de verant woordelijkheid had aanvaard niet toelaten dat het zorgvuldig opge bouwde en nog jonge systeem van de loonvorming werd ondermijnd door een handvol lieden die dank baar gebruik maakten van de volle- zo hoog van de toren? Wel, de vak bewegingsleiders hopen met hun ge trompetter vóór alles weer de aan dacht te vangen van hun achterban. Zij hebben er, kijkend steeds naar het algemeen belang, het contact wat mee verloren. De vertrouwensband moet hersteld worden. Anders is geen enkel loonbeleid meer mogelijk. Het is jammer, maar de regering heeft het er de vakbewegingsleiders niet gemakkelijker op gemaakt. Het ontspanningsprogram, waarmee het kabinet-Marijnen de spanning op de arbeidsmarkt wil tegengaan is welis waar een verdienstelijk stuk werk maar het is opgesteld in een geluid- dichte studeerkamer. Als de regering zich meer rekenschap had gegeven van de stemming in de bedryven was zy met een andere presentatie ge komen. Nu is de indruk gewekt, dat de lasten van het ontspanningspro gram wat eenzijdig worden afgewen teld op één groep, de werknemers. En als de werkgeversorganisaties nu nog maar wat meer begrip had den getoond voor de emoties, die hier een rol spelen. Dat is echter ook niet het geval geweest. In de eerste be sprekingen met de werknemersorga nisaties hebben ze alleen maar voor een koude douche gezorgd. De ver hitte werknemersgemoederen zijn er van gaan sissen. Wat nu. zei men daar, de huidige ellende danken we aan de Thomsons en nu beginnen de werkgeversorganisaties met de boot af te houden. Er zijn nu werke lijk koele hoofden nodig om de zaak weer in het reine te brengen. De vak centrales kunnen daartoe een bij drage leveren door iedere indruk te vermijden, dat bij hen ook politieke antipathie jegens het kabinet-Marij nen in het geding zou zijn. - De Stichting van de Arbeid is de enig juiste plaats waar men met el kaar tot overeenstemming zal moe ten komen. Als vandaag het over leg in de Stichting wordt voortgezet is het nodig dat aan alle kanten van de tafel de bereidheid aanwezig is om door te praten net zo lang totdat er een voor alle partijen aan vaardbaar compromis uit de bus,is gekomen. In dit overleg is de kern van de zaak: hoe wordt weer even wicht op de arbeidsmarkt tot stand gebracht o.a. door herstel van de ar beidsvreugde, het wegnemen van on tevreden stemmingen, allemaal fac toren die de produktlviteit ernstig aantasten. Daarnaast is ongetwijfeld een belangrijk punt hoe de zwarte lonen zoveel mogelijk wit gemaakt kunnen worden. Daarbij mag echter ook niet de vraag worden verge ten: op welke wijze wordt de werk nemer werkelijk beter van een loons verhoging, gezien zowel op korte als op langere termijn. (Van onze parlementaire redacteur) De onrust over het bedreigde voortbe staan van Polygoon-Profilti heeft weer klank gevonden in de Tweede Kamer. Komende dinsdag zal de heer Willems (PvdA) mede namens mevrouw Van So- meren-Downer, over deze kwestie mon delinge vragen stellen aan de minister president en de minister van o. k. en w. Uit de thans reeds gepubliceerde vragen blijkt, dat de vragenstellers van de re gering maatregelen verlangen finan ciële steun waardoor het Nederlandse filmjournaal ..voor land en wereld" be houden kan blijven. Polygoon-Profilti heeft zich genood zaakt gezien per 1 januari a.s. de con tracten voor het Nederlandse journaal en het wereldnieuws op te zeggen. Deze journaals, van erkende hoge kwaliteit, vormen het enige vaste Nederlandse pro gramma-onderdeel in onze bioscopen. Zij zijn ook een goed middel gebleken om de kennis over Nederland in het bui tenland te verbreiden. In de meeste Europese landen wordt het eigen film journaal van regeringswege gesubsidi eerd. Tijdens een rumoerige vergadering in Woerden hebben ongeveer 400 georgani seerde veehouders uit deze streek duide lijk uiting gegeven aan hun ontevreden heid over de huidige gang van zaken. Volgens de voorzitter, de heer E. Hoeve die namens de drie standsorganisaties de vergadering leidde, is er vooral op de veehouderijbedrijven in dit lage veenge bied sprake van een noodtoestand, ten gevolge van het slechte weer. Deze veehouders, zo staat in een aan de regering gezonden resolutie, achten de huidige situatie buitengewoon ernstig. Zij wensen op korte termijn de nood ge lenigd te zien door middel van een com pensatietoeslag voor de in 1962-1963 ge leden verliezen in west-Utrecht en soort gelijke gebieden elders in het land. Tevens wordt in de resolutie aange drongen op een toekomstig prijsbeleid, dat een redelijk bestaan voor de veehou ders waarborgt. als vloerbedekking natuurlijk FEGULAN HOLLAND NV-Amsteréw* Staalkada 4tel. 020-247668

de Stem | 1963 | | pagina 9