BOT EN BAARS BIEDEN VOLOP SPORT IN ZEEUWSE WATEREN Sonny Liston geen gevoelloze bruut LRAKERS" R SLOT )e geesten rdwenen dinsdagavond MANCUNIANS MOETEN HUN REPUTATIE HANDHAVEN •-v 3* Een groet aan de dappere en strijdlustige bekerwinnaars: STERKTE! Is wereldkampioen een produkt van de rassenhaat? IN FEBRUARI hooltelevisie begint op 12 oktober voor Europacup BEKERHOUDERS De Tilburgers staan voor een bijzonder zware moeilijke zaak DRIE MILJOEN GROTE CIJFERS? Harde praktijk Enorme keuze Rustige man Wanhopig arm Enkele vragen TSte programma verzorgd dnor erlandse Onderwijs Televisie i de Nederlandse Televisie Stich- 'S> wordt op dinsdag 22 oktober tot 14.25 uur uitgezonden. Hier op vrijdag 18 oktober van 19.00 uur een programma van de NTS an. waarin de heer Jaap Buys rlandse leerkrachten en overige ellenden zal inlichten over het en wat van de schooltelevisie. :rste uitzending gaat over de e ankerplaats Bazel en is be door het u.l.o. en het v.h.m.o. 1. 2 en 3) en is tevens geschikt t v g.l.o. en het lager beroeps- (AVO). geesten die wekenlang het I van Fulda hebben bezocht, ïezworen. e jongens, van 13 tot 17 jaar, ■n bij toeval een toegang tot de stadsriolering. Via die rio- i kwamen zij in de kelders iet kasteel terecht. t beddelakens omgeslagen, gden de jongens bezoekers panische schrik, tot de politie te pakken kreeg. Het was tig leuk, zeiden de jongens, namen niet door de politie ild werden omdat het om erjarïgen gaat. ct aan verscheidene grote brand- tken in Nederland. id van het trio was reeds ettelijke tot langdurige gevangenisstraffen ieeld wegens inbraken en dief- oplettende inwoner van Voorburg de politie op het spoor van de n. In de nacht van 4 op 5 oktober ■ze burger voor zijn woning een Twee van de drie inzittenden zag ndscharrelen op het in aanbouw en bijna gereedgekomen waren- an Vroom en Dreesmann aan het ?in Julianaplein. Telefonisch meld- inwoner wat hij zag aan de politie, >t hem in contact bleef. Via de mo- >n werd een surveillance-auto van itie naar de verdachte auto „ge- politieauto werd voor de andere ïeergezet, terwijl de drie inzitten- m deze wagen bij het zien van de het wijselijk achtten weg te dui- oor de Voorburgse politie was dit ;nde om nog een wagen te laten ko- bm de auto van het trio in te slui- ussen twee politiewagens werd de vervolgens naar het bureau van overgebracht. bleek de Voorburgse recherche, dat auto van de verdachten twee je s zaten, met in totaal dertig Is van woningen, die boven het huis worden gebouwd. De zware is ontkenden de sleutels uit de keet t bouwwerk te hebben ontvreemd, vondst was voor de politie evenwel 11de om de mannen te verdenken iefstal en hen achter slot en gren- zetten. Tegen de bestuurder van de kon nog worden opgetreden, omdat ;n vervalst rijbewijs gebruikte. het daarop volgend onderzoek, of- n de beroepsinbrekers en brand- rakers hardnekkig blijven ontken- yond de Voorburgse politie voldoen- ?wijsmateriaa] om de mannen ook van een reeks brandkast- n. Daarbij was het hen om zeer bedragen te doen geweest. De man- tonden woensdag aan de officier ustitie worden voorgeleid, waarna n ingesloten in het huis van be- g in Den Haag. staalfabriek van Krupp heeft be- gemaakt dat op 15 oktober een in ïanden op de Weser gebouwd droog- zal worden overgedragen aan de ïesische minister van zeeverkeer. lok zal naar Soerabaja worden ge- t. Het is geschikt voor schepen tot ton. (Advertentie) 13 DOELMAN HARRY GREGG had het in Rotterdam helemaal niet zo moeilijk. Alleen een bal van Frits Louer kon hij niet onder controle krijgen. De Mancunian is er van overtuigd, dat zijn ploeg de tweede ronde van het bekertoernooi zal be reiken. Hij staat in die mening niet alleen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG; 12 OKTOBER 1963 13 RECHTSHALF PETER CRERAND speelde tegen Willem 11 reeds een aardige partij en deed vooral stu wend goed werk. Maar ondanks zijn kwaliteiten zag hij toch geen kans veel verband te brengen in het team van de „Busbybabes", die het mis schien wel wat te gemakkelijk op- LINKSBACK NOEL CANTWELL wordt tot een van de beste backs van Engeland gerekend. Die indruk vestigde hij overigens niet in de eerste match om de beker voor be kerhouders. Het gebeurde meerdere malen, dat Wim Senders en zelfs GaboUiSimteiM^^JS vlu9 af RECH DUNNE toonde zich in het Feijenoord-sta- dion een betrouwbare back. Toch had hij veel moeite met de Tilburgse aanvallers, die switchend oprukten. Zo kon het gebeuren, dat Frits Louer de opening vond op zijn vleugel om keeper Harry Gregg te verslaan. RECHTSBUITEN DAVID HERD was de grote boosdoener in de Feijenoord-kuip. Hij werd door scheidsrechter Maurice Tricot te recht buiten de lijnen gezet nadat hij Jan Brooijmans zo maar een trap had gegeven. Het is een vraag of Matt Busby zijn rechtsbuiten zal opstellen. Misschien niet.. LINKSHALF MAURICE SETTERS was zeker een zwakke zijde in het team, dat in Rotterdam niet op oorlogssterktespeelde. Hij werd door Wim Senders bij herhaling in de luren gelegd. Pas tegen het ein de schajtpi&&sltojtotie Willem U-er meerfmaar iaeik, was het te laaty&ooï\de ïPgERjmW BtLLY WÜULKES N°9 alHiii^smfKi^gSaaKmen midvoor, die het ivfG&jtpfrman ook, bijzon der lastig kan maken. Dat was in de Maasstad zeer zeker het geval. Het is een vraag of Billy opnieuw een drukke dinsdag tegemoet zal gaan. LINKSBINNEN DENNIS LAW is een van de grote sterren van het Engelse team. Met enkele „flitsen" bewees hij in Rotterdam zijn klasse. LINKSBUITEN BOBBY CHARL TON is de meest bekende Mancu nian. Hij was meerdere malen inter national. MIDVOOR DAVID SADLER stelde doelman René Dijckmans enkele malen op de proef. Er zat overtui ging in zijn schot, maar de juiste richting ontbrak nogal eens. Ove rigens vertoont Sadler in de compe titie een stijgende vorm. Willem II is dus voor deze man gewaar schuwd. RECHTSBINNEN NALL schoot in de ook stellig tekort, meestal kort achter de vt Van zijn voet kwamen echter wei nig goede passes. In elk geval zag hij geen kans om de Tilburgse ver dediging stuk te spelen, open te rukken. JLEMII NAAR „SLAG IN MANCHESTER Het was een wonderlijke avond De Rotterdammers, die allemaal in vuur en vlam staan als de doorluch tige heer Coen Moulijn een van zijn dure benen op een grasmat plaatst, waren afwezig. Zij vonden het echt niet de moeite te gaan kijken naar het provincieploegje Willem II, dat tegen het grote, wereldberoemde Manches ter United op moest tornen. Die arme Tilburgers, gedegradeerd naar de eer ste divisie en slechts door een toeval bekerhouder geworden, zouden wor den ingemaakt met cijfers, die het Nederlandse bekervoetbal in het al gemeen en Willem II in het bijzonder een ongehoorde dreun zouden bezor gen. Maar ziet! Op deze wonderlijke avond stond er een Willem II in het veld, dat heel goed besefte, dat het volgens alle regels van de lo gica geen schijn van kans had., indien het niet een speciaal wapen zou hanteren. Er moest van de' eerste tot en met de laatste minuut worden gestreden, worden gevoch ten. De vermaarde Engelsen dien den geen ogenblik de kans te krij gen met de bal dingen te doen, die verrassende manoeuvres tot gevolg zouden kunnen hebben. Hen moest het spelen met de bal, het opbou wen van intelligente acties, wor den belet. Dat behoorde niet te geschieden met harde of unfaire manieren, maar dat moest plaats hebben met een overgave, die het' toch mogelijk moest maken zelfi constructieve aanvallen tot stand te brengen. De verfijnde Engelse techniek moest in toom worden gehouden door een ongebreideld enthousiasme. Jaap van der Leek. de nieuwe Tilburgse coach, slaagde wonderwel. Ach natuur lijk: de Engelsen presenteerden niet het gehele gamma van hun klasse en kunde op de Nederlandse grasmat. Zij rede neerden als nuchtere, doorgewinterde be roepsvoetballers. dat het toch wel aan-j genaam zou zijn indien ook voor de returnwedstrijd in Engeland enige be langstelling zou bestaan. Daarom moch ten zij niet spelen naar een resultaat dat reeds op voorhand alle aardigheic aan de tweede ontmoeting zou ontne men. Maar in de tweede helft van di< op 25 september gespeelde wedstrijd voel den zij zich toch niet gerust. Zij zager hoe dat simpele Nederlandse provincie ploeg je, dat zelfs geen tien regels waarc was in hun kranten, groeide in aanvals- drift Zij zagen de acties van Frits Louei cn Coy Koopal ,die de Engelse verde diging weliswaar niet geheel uit het vel band rukten, maar die toch gevaarlijl waren. De Busby-babes voelden ziel verplicht om terug te slaan, om tetrach ten een kleine zege uit het vuur tc slepen. Maar zij misrekenden zich, wan de stugge, misschien zelfs wat trage Tilburgse defensie ruimde alles op. Jan Brooymans wierp zich met zijn volle gewicht in de strijd, een verbeten grijns op zijn gezicht. Henk Vriens, de stevig gebouwde en trapvaste stopperspil, ge loofde niet, dat het tegen deze beroemde lieden allemaal zo gemakkelijk ging. En Theo van Doremalen, de debutant in het elftal, die bevend als een rietje aan zijn persoonlijke vernietiging was begon nen (dat dacht hij tenminste!) gaf een partijtje weg alsof hij dagelijks tegen knapen als Dennis Law en Bobby Charl ton stond. En zo kon het gebeuren, dat het nede rige Willem II met een 1-1 gelijk spel uit de Feijenoord-arena kon stappen. Niet de Engelsen, maar de Tilburgers kregen het applaus. Niet Frits Louer of Jan Brooijmans waren kregelig geworden, omdat zij geen vat konden krijgen op een bepaalde tegenstander. Neen! De Franse ^scheidsrechter Marcel Tricot voelde zich genoodzaakt de gladde, nuk kige rechtsbuiten David Herd van het veld te sturen. Hij had tevergeefs, steeds maar tevergeefs geprobeerd Jan Brooij mans te omspelen. De Mancunian trapte na Dinsdagavond komen de twee ploegen voor een tweede maal tegen elkaar in he, veld. De drie miljoen gulden kos tende Engelse ploeg ontmoet dan weer het tweehonderdduizend gulden-team van Willem II. Wat zal het nu worden? De objectiviteit gebiedt te zeggen, dat Willem II kansloos naar de Engelse wol- stad reist. Manchester United, (de uit slagen, die de ploeg bereikt in de Engelse league zeggen dat), is opnieuw in vorm. De club van Matt Busby staat boven aan de ranglijst met Tottenham Hotspur. De mogelijkheid is zeer groot, dat de babes" voor de eerste maal na vele jaren opnieuw landskampioen zullen wor den. Dennis Law en Bobby Charlton pro duceren doelpunten aan de lopende band. David Sadler alleen reeds moet in staat worden geacht om Willem II van het veld te spelen, maar is dat allemaal vol doende? In de sport spelen mysterieuze krachten een rol. Misschien tilt Willem II zich opnieuw ver uit boven wat de ploeg nor maal kan presteren. Misschien Drie dagen voordat de Tilbur gers voor de eerste maal tegen Manchester United in het veld kwamen, verloren zij op eigen ter rein tegen de toch helemaal niet wonderbaarlijke jongens van Tel star. De Willem Il'ers konden een voudig geen greep krijgen op het spel van de nieuw gevormde Noord hollandse ploeg. De perspectieven zijn opnieuw ongun stig. Want wat gebeurde er enkele dagen geleden? Willem II trok naar Roosen daal om het thans wat wispelturig ope rerende RBC te ontmoeten. De Roosen dalers hadden op eigen veld nog niets dan nederlagen gekend. Alle RBC-sup- porters hadden voor de veiligheid op hun totoformulier maar een „twee" geplaatst. Het zag er na vijfenveertig minuten voet bal naar uit, dat die supporters gelijk zouden krijgen, want de 2-1 stand in het voordeel van de Roosendalers was hele maal niet onrustbarend voor Willem II. Maarin de tweede helft kwamen de tricolores er eenvoudig niet aan te pas. Zij werden van het overbekende kastje naar de nog meer bekende muur ge stuurd en zij keken na negentig minuten tegen een schandelijke 6-2 nederlaag aan. Mysterieuze krachten? Het ploegje, dat het in Roosendaal zo wankelend deed: dat morgen misschien weer een ongenadig pak op de broek krijgt in de competitie, reist naar Man chester met de gedachte aan een neder laag. Wanneer die nederlaag tot stand komt en zelfs in grote cijfers wordt uit gedrukt, behoeft Willem II zich nog niet te schamen, want De Nederlandse clubs hebben het vorige seizoen de nationale beker competitie verknald. De topteams hebben helemaal geen interesse aan de dag gelegd voor het pronk stuk. Zij hebben er (goede uitzon deringen daargelaten) met hun pet naar gegooid. En zo kon het ge beuren, dat het op de rand van een faillissement staande Willem II zich in Den Haag de beker eigen kon maken. Het interesseloze ADO greep de kans niet om enkele grote wedstrijden te spelen. Willem II moest het maar doen. Iedereen had daar een klein beetje plezier in. De Tilburgers hebben zich echter in eerste instantie bijzonder goed uit de slag getrokken. Zij hebben de dure en vetbetaalde Engelse beroepsvoetballers weliswaar geen lesje kunnen geven, maar zij toonden ook tegen een op papier veel sterkere tegenstander opgewassen te zijn. De wedstrijd werd géén echec voor de Willem Il'ers, die de juiste mentaliteit bezaten om een grote ploeg te bestrijden, Die mentaliteit zal er dinsdag weer moeten zijn willen de Tilburgers zich voor een tweede maal waardig met de Mancunians meten. Het mag zijn, dat zij met flinke cijfers verliezen. Het vader land mag dan glimlachen. Het kan ech ter ook zijn, dat zij evenals in het Feijen oordstadion tot een bijzondere verrassing geraken. Wat zal dan het oordeel zijn van het voetballegioen? Willem II, dat vermoedelijk de Hongaar Gabor Keresztes zal passeren en Nico van Elderen terug zal kunnen opstellen, mag slechts één ding worden toegewenst. En dat is: sterkte. Sterkte om de slag van Manchester tot een goed eind te brengen. Een slag kan het worden!! PIET HACK. (Van onze hengelmedewerker) £)rie bekende zeehengelaars, die al vele jaren aan de strandjes en de dijk van Westkapelle hun vaste stekken hebben (Willy Rasenberg uit Breda, Marius Min- derhoud uit Middelburg en de Belgische sportvisser Roger Geerts uit Kapellen) vingen vorig jaar welgeteld 600 mooie ton gen. Hoe fataal de afgelopen winter is geweest voor de stand van de tong, blijkt uit de totale vangst van dit jaar, waarin deze drie zeehengel-specialisten in totaal drie tongen uit de geul bij Westkapelle haalden. Wie de balans van 1963 opmaakt, komt tot een bijzonder triest beeld. Het kan nog jaren duren voor de tong zich hersteld heeft, die door de zware winter- bevissing op de diepe Noordzeegedeelten is gedecimeerd en ook door de lage water temperaturen enorme verliezen heeft ge leden. Van het jonge broed van 1961 en 1962 is weinig of niets in leven gebleven. Het zal de komende jaren dus van het nieuwe tong- broed van de jaarklasse 1963 moeten komen om tot een nieuwe tongstand te komen, die voor de beroeps- en sportvissers de kust gebieden weer kan bevolken. De sterke bevissing /an de kustgebieden door de garnalenkuil is chter een nieuwe ramp voor het jonge tong- •roed, dat thans weer in grote hoeveelheden ordt vernietigd. Hoe groot die schade is, hebben iologen van het Rijksinstituut voor Visserijon- erzoek berekend. Dr. Eoddeke heeft uitgeteld in m wetenschappelijk onderzoek, dat elk jaar 60 iljoen ondermaatse tongetjes met de garnalen- til worden opgevangen en op de mesthoop voor rwerking in de veevoederfabrieken verdwijnen, t worden dus meer jonge tongetjes weggevan- cn dan er jaarlijks aan bovenmaatse tong aan de Nederlandse markt worden aangevoerd. Dat zijn cijfers, die om een oplossing schreeuwen, die ook de zeehengelaars zouden toejuichen. De duidelijke waarschuwing aan de directie der Vis serijen heeft tot nu toe echter geen praktische gevolgen gehad in de garnalen-visserij die onge wild voor deze massale moord op jonge platvis verantwoordelijk is. Het is de zeehengelaars dit jaar niet best ver gaan. Er is weinig gevangen. Ook al heeft de bot dan niet veel geleden van de afgelopen winter. Opmerkelijk is echter wel, dat de vangsten op de Oosterschelde heel wat beter zijn geweest dan op de Westerschelde. Vanuit Bergen op Zoom, verschillende dorpen op Tholen, Yerseke en an dere plaatsen is prachtige bot en paling op de Oosterschelde gevangen. Vooral bij tochten met bootjes en gehuurde botters is veel vis gevangen En nog steeds wordt er goed gevangen. Al zullen met de dalende watertemperaturen de komende weken de vangsten wel minder worden. De paling doet het al heel wat minder. De bot kan tot diep in de winter bevist worden. De strandjes van Walcheren speciaal tussen Zoutelande en West kapelle, zijn in oktober en november befaamd om de vette bot, die hier dan op het ondiep na koude nachten op de stranden komen azen. Ook op de wadden-eilanden is nog volop sport te beleven. Van Den Oever tot Den Helder is het te doen op bot, schar en schol. 3ij hoge dagtemperaturen heeft de platvis de neiging op de warmgestoofde zandbanken en slikken te ..lopen" als het vloed water op de drooggevallen banken komt. Begin september heeft dat tot enorme vangsten op de ondiepe waddengedeelten geleid. Wie er nog eens op uit wil, moet de komende weken wel profite ren, vóór het weer slechter wordt en een deel van de platvis van het waddengebied naar de diepere gedeelten van de zee trekt. Voorlopig olijft trouwens ook het Veerse Meer nog in trek, dat een schier onuitputtelijke voor raad platvis schijnt te bevatten. Via Kats en Veere (de sluizen) komen trouwens ook jonge botjes en scholletjes het zoute meer binnen, dat ook een natuurlijk intrek van glasaal langs deze weg behouden heeft. Opmerkelijk was de afgelo pen zomer, dat de beste vangsten echt niet meer op het zuurstof-arme „diep" ge maakt werden. De paling deed het zelfs op enkele meters diepte het beste, vooral boven de schelpen bankjes, die goede aasplekjes voor deze felle rovers blijken. Wie echter met bothaakjes op het Veerse Meer vist, zal niet vee* paling vangen. Een smal haakje met lange steel op dun nylon, waarbij aan licht lood de paling voor de beet d« nodige „schot" wordt gegeven, is de scherpste- vangmethode. Niet zo maar een visje meer of minder, maai beslist vangstverschillen van 10 tegen 1. Dat is geen palingvissers-latijn, maar de harde praktijk van het afgelopen seizoen. De afgelopen weker hebben ook de zeebaarzen het geweldig gedaan. Op de Hamster bij Oostkapelle en op de kop van Noord-Beveland; we mogen van Harry Crusic de ongekroonde koning van dit Zeeuwse vis-dora- do, geen stekken meer verraden, is ook 's nachts veel zeebaars gevangen. Zonder vorst bieden deze stekken rond de stroomkoppen en strekdammei- vaak tot eind november nog volop kans op deze baksteen-dikke rovers. Ook de diepe „kuil" voor de „monumentale" tank op de dijk bij Westkapelle levert tegen hoogwater vaak een paar mooie zee baarzen op. Bij laag water en inkomende vloed kunt u het verder aan de Westkapelse dijk op de paling en bot proberen. Al is de kans op wa- mooie platvis en „gebanken" paling in de rich ting Domburg aan het einde van de paalhoofden wel iets groter. Het vaste zeehengel-legioen moet beslist die vistips over de zeebaars niet versma den. En probeer het ook eens met de blinkende lepel; dus met kunstaas. dat bijzonder scherp vist in de woelige stroomkoppen voor de Zeeuwse kusten, die nog twee jaar op de voltooing van de Oosterscheldebrug moeten wachten. In 1965 krijgt de zeehengelaar een enorme keuzemogelijkheid naar zijn favoriete stekken te rijden. Tegen die tijd zullen honderden zeehengelaars met bootjes en caravans over de eilanden trekken om de vis te zoeken, die zich in de verschillende zeegaten zeer verschillend gedraagt. Met de dijken en dammen van de delta in uitvoering, blijft geen vis meer veilig van Ouddorp tot Westkapelle. (Van onze sportredactie) Er is geen kans om te ontsnappen Onder de lichten van de ring zal men tevergeefs zoeken naar een vluchtoord. Het is de plaats van executie. Eén van de twee is het slachtoffer. Er zijn nog een paar seconden te hoksen. Twee recht- sen tegen het hoofd, dan twee linksen. Daarna een keiharde link se en de kampioen valt als een af gewaaide tak over de touwen. Een blinde hand grijpt wanhopig in de lucht. Dan zakt de reus in elkaar. Als een kapotte ballon. Precies twee minuten en zes secon den heeft de strijd geduurd. Een tijd waarin men nog geen sigaret kan roken Maar een tijd waarin de 30-jarige Char les „Sonny" Liston de nieuwe wereld kampioen zwaargewicht werd. Dat ge beurde op 23 juli van dit jaar. De stomverbaasde bokswereld verza melde zich rond Liston in diens kleed kamer. De man die voor de ogen van 8000 toeschouwers in de „Convention Centre" van Las Vegas voor een der meest sensationele hoogtepunten in de geschiedenis van de bokssport had ge zorgd, scheen onverschillig. Maar als een nieuwe koning vaardige hij zijn eerste bevel uit: „Laat m'n vrouw ha len!" Zij, Geraldine, is de enige waar naar Sonny Liston verlangt. Die hij no dig heeft. Zij is de enige die 's werelds meest gevaarlijke bokser kan temmen. Die het durft. De enige die deze man begrijpt, werkelijk met hem om kan gaan. Geraldine ontmoette Liston op een avond in St. Louis, dertien jaar geleden. Hij was toen niet meer dan een man met een strafregister. „Ik had haast en probeerde de weg over te steken. Sonny stopte en gaf me 'n lift. Hij is werkelijk een rustige man." Maar deze rustige man, een hoekig ge bouwde neger, heeft zich een weg ge baand door 36 profwedstrijden, waarbij hij al zijn tegenstanders op één na (Marty Marshall) versloeg. Zoals de meeste vrou wen die leven in de schaduw van de ring, heeft Geraldine haar man nog nooit tij dens een officiële wedstrijd durven ga deslaan. Zij is bang, bang om hem ge wond te zien. De avond van zijn eerste titelgevecht 5 september 1962 wachtte ze in de suite van het Chicago-hotel. Ze wilde niet naar de radio luisteren. „Ik kijk naar de televisie tot hij geintroduceerd wordt en naar zijn hoek gaat. Als de bel gaat, draai ik de knop om. Ik prQbeer een boek te lezen en wacht tot men me komt vertellen dat het voor bij is. Wanneer hij wint, omhels ik hem hartstochtelijk." Het echtpaar Liston bewoont een prach tig herenhuis in Chicago. ,.Het heeft twin, tig kamers en Geraldine een schat van 'n vrouw zocht het voor me uit", zegt Liston. „Haar wil is wet." Willie Reddisch, die als een der beste trainers van Amerika wordt beschouwd, ■zegt van zijn pupil: „Het is mij altijd Een woordvoerder van Sonny Liston verklaarde te Denver dat de wereldkampioen zwaargewicht in februari zijn titel zal verdedigen tegen Cassius Clay. Liston zal deze maand zijn onderbroken trip door Europa voortzetten om de sparringcontracten die hij had ge tekend af te werken. opgevallen hoeveel aandacht en zorg Son ny aan zijn vrouw en moeder besteedt. Iemand die dit doet, heeft zijn hart op de juiste plaats." Sonny Liston werd geboren in 1933 in een armzalig huisje vlakbij Little Rock en was een van de 25 kinderen van een wanhopig arm kleurlingengezin. Genoem de plaats staat bepaald niet bekend om zijn tolerantie voor kleurlingen. „Mijn vader pakte me nogal hard aan", zegt Liston. „Wanneer hij dat een dag niet deed, kwam ik altijd in de verleiding om te zeggen: ,,Hoe komt het dat je me van daag niet sloeg?" Op 13-jarige leeftijd liep Sonny van huis weg. Hij ging naar St. Louis om zich daar bij zijn moeder te voegen. Maar deze stad staat evenmin bekend om zijn ver draagzaamheid. O Hier leefde hij temidden van rassenhaat Hij was groot voor zijn leeftijd en hac vuisten als bokshandschoenen. Het wa niet te vermijden, dat hij daarmee c autoriteiten zou bevechten. Nieman hielp hem. „Weet je wat ik vaak gedacl heb", zegt hij. „Waar al die mensen wa ren, die beweren dat zij in hun leven zo veel aandacht aan jeugdige delinquentei hebben besteed. Ik heb er als jongema: vaak naar gezocht, doch vond ze nergens. Hier rijzen enkele vragen. Was Soniv Liston een slachtoffer van rassenhaat, werd hij vervolgd om zijn reusachtig gestalte of zijn natuurlijke agressiviteit" Zijn strafregister in St. Louis is dn moeite van het bekijken waard. Hij werd meer dan 100 maal opgepikt voor on dervraging en 15 keer gearresteerd we gens beschuldiging die vredebreuk tot verdenking van diefstal inhielden. Maar hij kreeg slechts tweemaal ge vangenisstraf. De politie zette hem ze ker 100 keer vast, maar de wet achtte hem slechts tweemaal schuldig. Dus tóch rassenhaat? Ja, Liston was onge twijfeld een ruwe knaap. Een man di zijn vuisten meer gebruikte dan zijn ver stand. Nu gebruikt hij beiden. En is we reldkampioen. Het wordt tijd dat de „blanke Amerikaan" deze man met rust laat. Sonny Liston is namelijk lang niet zo wreed als de vele verhalen willen doen geloven. Natuurlijk, in de ring heeft hij een plicht te vervullen: te be wijzen dat hij de sterktste is. de beste in zijn gewichtsklasse.

de Stem | 1963 | | pagina 7