kerk in Erhard houdt het hij dasAlte Volgens NRKMMinister Bogaers op de goede weg t groeps-sportleider i Het pauselijk primaat en wereldepiscopaat Symbool van de welvaart Dagblad De Stem ■BB (vUDWI KB Hl HES i f Oorlogsgewonde Samenwerking Kandidaat t C. BOS Bouw- en Aannemingsbedrijf n.v. Notaris Frantzen W. Hamelynck Notaris Frantzen TE KOOP: DAF-de Luxe KREDIETEN TOT 4.000.- „Eigen Woning" BI 4 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 12 OKTOBER 196S 4 De beraadslagingen van het Vaticaans concilie worden op het ogenblik, zo mo gen wy wel veronderstellen, met meer aandacht dan ooit door de waarnemers van de niet-katbolieke kerken gevolgd. Wy weten immers dat het schema ,,de Kerk", waarover de concilievaders be raadslagen van grote oecumenische be tekenis is. Waarom? In de eerste plaats omdat het een schema is waar in tal van actuele vraagstukken zijn samengevat van het Petrusambt tot aan liturgische vernieuwing (lees: ver sobering). Maar bovenal toch omdat de theologische en praktische hoofd moeilijkheden tussen katholieken en protestanten juist betrekking hebben op de opvatting omtrent de Kerk. Nu gaat het niet in hoofdzaak om een verschil van visie op de prachtige formulering: ,,de Kerk is het door Chris tus tot de wereld geroepen en in de we reld gezonden koninklijke, profetische, priesterlijke Godsvolk". Wat dit betreft is er een verheugende oecumenische gemeenschappelijkheid. De factoren die protestanten en ka tholieken met betrekking tot hun Kerk begrip gescheiden hebben, aldus stelt prof.dr. Hans Küng het vast. hun ba sis in de theologisch-praktische kwes tie van de concrete organisatie van de kerk en kritalliseren zich in de theolo gisch-praktische kwestie van het ker kelijk ambt. Tussen katholieken en or thodoxen is de moeilijkheid zelfs feite lijk beperkt tot het Petrusambt. Tussen katholieken en protestanten ligt zij in hoewel ook hier datgene wat wij kort heidshalve „het pauselijke primaat schip" noemen tot de voornaamste bar rières behoort. Men heeft wel eens ge zegd dat met het definiëren van de pauselijke macht de laatste brug die er tussen Rome en de reformatie be stond, werd afgebroken. Eenzijdig In de Kerk wordt thans wel algemeen erkend dat het eerste Vaticaans conci lie (dat zoals bekend nooit officieel ge ëindigd is) het pauselijk primaat op een wel eenzijdige manier heeft gede finieerd. Prof. Küng zegt hierover: „Vaticanum I heeft weliswaar geen ab solutistisch systeem van pauselijke macht gedefinieerd. Maar als dit waar is, welke zijn dan de grenzen van de hoogste, volle, gewone, directe, uni versele, bisschoppelijke macht" die het Vaticanum I aan de paus heeft toege schreven? In zijn definitie heeft het Vaticanum I duidelijk de grenzen van de pauselij ke onfeilbaarheid aangegeven. Voor het pauselijk primaat heeft het in de defi nitie niets gedaan. Vóór het tot een de finitie van de positie der bisschoppen kwam (en deze definitie zou een hel derder formulering van het primaat schap hebben opgeleverd) werd het eerste Vaticanum afgebroken. Geen potentaat In de discussies welke indertijd rond om het pauselijk primaatschap werden gevoerd is duidelijk naar voren geko men dat de macht van de paus noch absoluut, noch willekeurig, noch onbe grensd kan en mag zijn, waarvoor vanuit de bijbel uitstekend gefun deerde argumenten worden gegeven. De strekking van hetgeen in de discus sies naar voren kwam is echter niet voldoende in de definitie tot uiting ge komen en dit heeft, direct na het con cilie, grote verwarring en veel mis verstanden tengevolge gehad. Het tweede Vaticanum is niet alleen begonnen met het nader en duidelijker formuleren van de primaatsdefinitie, maar men is ook op weg gegaan om de betekenis ervan te verdiepen en vooral: meer bijbels te maken. Tegen deze achtergrond moet men de discussies en amendementen omtrent een herwaardering van het episcopaat, decentralisatie van de thans uitsluitend in en door Rome uitgeoefende bestuurs macht en andere voorstellen zien. De curie Het gaat hierbij uiteraard niet om een opmars van de oppositie of om een discours met als inzet het theolo gisch gelijk. Neen, men heeft het stof van eeuwen weggeblazen. Het schitte rendst is de al te vaak vergeten waar heid gaan stralen, dat Christus Zijn Kerk niet aan de paus alleen, maar aan heel het bisschopscollege heeft toe vertrouwd. Het oecumenisch concilie heeft daarom ook het hoogste gezag in heel de kerk. In het verleden zijn het gemeenschap pelijk gezag en de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid van het bisschops college voor heel de kerk, in verregaan de mate vervangen door het gezag en de verantwoordelijkheid van de Romein se curie, die zich identificeerde met het pausschap en wier leden zichzelf vaak beschouwen als de superieuren van de bisschoppen. De relatie bis schoppen-paus werd hierdoor in ern stige mate bemoeilijkt. In de tweede zitting van Vaticanum II is op een verheugende manier gebleken dat niet alleen de bisschoppen zich van een nieuw (en feitelijk eeuwenoud) zelfbe wustzijn hebben voorzien, waar het gaat om hun verantwoordelijkheid voor het lot der gehele Kerk ook de H. Vader heeft volledig ruimte gegeven aan het volstrekt unieke gebeuren van deze nieuwe fierheid. (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse Katholieke Midden standsbond (N.R.K.M.) heeft bijzonder veel waardering voor de aanpak van de bouwproblemen, zoals minister Bogaers (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid) die in zijn bekende bouwnota heeft uit eengezet. Minister Bogaers is op de goe de weg, hij is er zelfs in geslaagd het kli maat en de sfeer in de bouwwereld iets te verbeteren", zo meent de N.R.K.M. Deze bond zegt voorts bijzonder veel be lang te hechten aan continuïteit in het bouwbeleid in alle sectoren dus ook t.a.v. bedrijfspanden e.d. en aan een rijksgoedkeuringsbeleid, dat meer aan sluit en gericht is op de geldende pro- duktie-overwegingen. De middenstandsbond is ook ingenomen met de ministeriële plannen voor het be nutten van onbenute bouwcapaciteit. Zij is echter niet zo gelukkig met een con centratie van opdrachten in de woning bouwsector alleen. Wel voelt de bond veel voor het op elkaar afstemmen van woningbouwplannen. De middenstandsbond acht voorts een huurverhoging structureel gezien noodza kelijk en tevens thans conjunctureel ge zien mogelijk. Voor wat de sociale status van de bouwvakarbeider betreft is de N.R.K.M. bereid aan de bouwnijverheid terzake de loonvorming een zekere prioriteit te ver lenen. „De bouwnijverheid mag met zijn lo nen voorop lopen". Dit zal volgens de N.R.K.M. gerealiseerd moeten worden via een prestatiebeloningsysteem. Tevens stelt de N.R.K.M. hierbij als voorwaarde dat er een meer evenwichtige verhouding op de arbeidsmarkt in de nabije toekomst zal ontstaan. Zou aan deze voorwaarde namelijk niet worden voldaan, dan valt te voorzien dat het bouwbedrijf met zijn hogere lonen werknemers uit andere be drijfstakken zou gaan wegzuigen. Professor Ludwig Erhard, de 66- jarlge Westduitse minister van eco nomische zaken, die naar men ver wacht volgende week dr. Adenauer als kanselier opvolgt, is van plan de zelfde politiek na te streven, ook al zal hy soms andere methoden ge bruiken. „Ik ben niet van plan met mijn regering een nieuwe weg in te slaan, maar ik zal manmoedig en vastbeslo ten het pad volgen dat voor het Duit9e volk een zegen is gebleken", en „Natuurlijk moet men na verloop van tijd veranderingen verwachten, die een wijziging van de tactiek eisen", zo zei de minister kortgeleden op een bijeenkomst. Erhard is al sinds september 1949 lid van het Westduitse kabinet, hij is dus reeds veertien jaar minister, even lang als Adenauer zijn kanselier schap bekleedt. Hij heeft zich ernstig voorgenomen op democratische wijze te regeren. Erhard wil dan ook meer overleg plegen met zijn ministers en en met de leiders van de drie groot ste partijen. Adenauer daarentegen stond er sinds lang om bekend, dat hij zijn beslissingen alleen nam. De minister van economische zaken wordt wel de architect van het West duitse economische wonder genoemd. De altijd opgewekte professor met het welgedane uiterlijk, die vrijwel steeds met een sigaar in de mond wordt gezien, geldt voor miljoenen Westduitsers als het symbool van de herwonnen welvaart. Ludwig Erhard werd op 4 fe bruari 1897 uit een familie van boe ren en handwerkslieden geboren in het industriestadje Fuerth bij Neu renberg. Hij bezocht de middelbare school en werkte korte tijd als jong ste assistent op een handelskantoor, waarna hij tijdens de eerste wereld oorlog voor militaire dienst werd op geroepen. In Vlaanderen raakte hij gewond. Hij draagt nu nog speciale schoenen vanwege deze verwondin gen. Tijdens zijn herstel begon hij econo mie te studeren, eerst in Neurenberg, later in Frankfort, waar hij zijn doc torstitel behaalde. Erhard trouwde inmiddels met zijn medestudente Louise Lotter. Toen Hitler in 1933 aan de macht kwam was Erhard hoofd van het in stituut voor economisch onderzoek in Neurenberg. Hij weigerde lid te worden van een nazibeweging en werd van zijn post ontheven. Door Duitse industriëlen werd hij echter in staat gesteld zijn onderzoekings werk voort te zetten. Gedurende de tweede wereldoorlog begon Erhard aan een geheim plan te werken om het Duitse geldwezen aan te passen aan de toestand die na de oorlog zou ontstaan. Dit plan werd De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer tijdens diens laatste kabinetszitting. We zien hem hier tijdens de vergadering, geflankeerd door minister Erhard. de basis voor de succesrijke hervor ming van het Westduitse geldwezen in 1948. Tot het einde van de tweede we reldoorlog heeft Erhard nooit buiten Duitsland gereisd. Sindsdien bezocht hij tal van landen, waaronder de Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk en Italië. Steeds is professor Erhard een voor stander geweest van Europese sa menwerking. In het begin van de ja ren vijftig toonde hij zich voorstan der van de Frans-Duitse economische samenwerking. Hij was echter van mening, dat de goede betrekkingen met Frankrijk niet ten kóste mogen gaan van de vriendschappelijke be trekkingen met andere landen. Ook na de mislukte besprekingen over toetreding van Engeland tot de ge meenschappelijke markt, afgelopen winter in Brussel, bleef Erhard van mening dat overeenstemming met Engeland noodzakelijk is voor de vorming van een werkelijke Euro pese gemeenschap. Na de overwinning van de christen democraten bij de verkiezingen in 1957 benoemde Adenauer Erhard tot vice-kanselier uit erkentelijkheid voor zijn populariteit en onvermoei bare arbeid tijdens de verkiezings campagne. In 1959 zagen sommige Westduitse politici In Erhard een mogelyke kan didaat voor het presidentschap. De minister stelde zich echter niet voor deze functie beschikbaar. Adenauer zelf wierp zich toen als kandidaat op en Erhard werd als de nieuwe bonds kanselier gedoodverfd. Een paar we ken later veranderde Adenauer ech ter van mening en besloot kanselier te blyven. De christen-democraten verloren hun absolute meerderheid in het par lement in 1961 en ook tijdens een reeks verkiezingen in de deelstaten liep hun aanhang terug. In het af gelopen voorjaar besloten de leiders van de partij toen professor Erhard voor het kanselierschap aan te wij zen ondanks heftig verzet van Ade nauer, die zijn plaatsvervanger niet geschikt vond om aan het hoofd van de regering te staan. Sindsdien heeft Adenauer zich neer gelegd bij de gedachte weldra te zul len aftreden, al is hij dan niet van zins zich ook uit het politieke leven terug te trekken. Erhard heeft zich intussen grondig op zijn nieuwe functie voorbereid door tal van ge sprekken met zijn collega's, met par tijleiders en vertegenwoordigers uit alle sectoren van het openbare leven en met de aftredende bondskanselier. In de vertrouwvolle verwachting van de Ver rijzenis in Christus is van ons heengegaan, mejuffrouw ELISA AUGUSTINA LOUISE VAN DE WALLE op de leeftijd van 73 jaar. Zij werd gezalfd met de H. Olie der zieken en gesterkt door het H. Lichaam van de Heer. In dankbaarheid gedenken wij, dat zij ruim dertig jaar als een moeder zorgzaam is geweest. De plechtige H. Mis voor haar zielerust zal plaats hebben op maandag 14 oktober in de kerk van het H. Sakrament, Zandberglaan, Breda, om 10.30 uur, waarna de begrafenis op de katholieke begraafplaats „Zuylen", Haagweg, om 11.45 uur. Avondwake in de kapel van Huize Vreden- bergh", Lovensdijkstraat, Breda, zondag om 19.00 uur. Breda, 10 oktober 1963. Bergen op Zoom, F. M. Vuister, pr. Melbourne (Australië), Apeldoorn, Breda, Utrecht, Breda, Breda, A. M. Vuister J. Th. M. Vuister-v. d. Ven J. M. Vuister Mr. F. M. Vuister P. M. Vuister D. M. Vuister C. L. M. Vuister-Bogers J. M. Vuister E. A. Vuister-Romsom Gelegenheid tot condoleren in „Huize Vreden- bergh", na de begrafenis tot 13.00 uur. Correspondentie-adres: Loopschansstr. 43, Brda. In de vrede van Christus overleed te Breda onze zuster, schoonzuster en tante, mejuffrouw ELISA AUGUSTINA LOUISE VAN DE WALLE op de leeftijd van 73 jaar. Wij vragen Uw gebed voor haar. Hulst, 10 oktober 1963. Steenstraat 41. Hulst, Oudenbosch, Dinteloord, C. J. van de Walle C. J. van de Walle A. A. van de Walle-Berkvens Zr. M. Conceptione Zr. M. Mercedes de neven en nichten Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van ons i bedrijf zullen wij gaarne ontvangen op zaterdag 19 oktober 1963 van 15.30 tot 17.30 uur in hotel „Cos- mopolite", Stationsplein 4, Breda. J Breda, oktober 1963. Michiel de Ruyterstraat 20 Plet bestuur van de KATH. LEVENSSCHOOL voor jeugdige werknemers in Dongen en Gilze-Rijen, vraagt voor zo spoedig mogelijk een voor het lelden van enige groepen en de sportlessen van alle groepen. De voorkeur genieten zij, die beschikken over praktische ervaring in het leiden van sport en spel en in het jeugd- of vormingswerk voor de werkende jeugd. Sollicitanten moeten bereid zijn zich te onderwer pen aan een psychologisch onderzoek. Salaris vol gens de landelijke salarisregeling. Sollicitaties dienen vóór 22 oktober a.s. te worden gericht aan de secretaris van de Kath. Levensschool Dr. Kuyperstraat 15, Dongen. DANKBETUIGING Voor de zeer vele felicitaties en cadeaus, mede namens onze kinderen hartelijk dank. Ook allen zonder uitzonde ring, die de dag van onze gouden bruiloft tot een der mooiste van ons leven heb ben gemaakt, onze oprechte dank. Th. Warrens-de Bakker Graauw, Paal, 12 okt. 1963. De Provinciale Afzetcommis- sie voor Zeeland maakt aan de Fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen wor den aangevoerd en geveild, vanaf donderdag 17 okt. 1963 Jonathan, alle maten, met voldoende kleur, op 5 mm sorteren, 18 kg. per kist, Golden Delicious, alle maten met gele tint, op 5 mm sor teren, 18 kg per kist. Winston, alle maten, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist. Zoete Ermgaard. alle maten op 5 mm sorteren, 20 kg per kist. Overige rassen appelen: Ta felappelen op 5 mm moes appelen op 10 mm sorteren, aanvoeren met 20 kg p. kist. Comtesse de Paris, alle ma ten, op 5 mm sorteren. Overige rassen peren: Tafel peren op 5 mm, stoofperen op 10 mm sorteren. N.B. Drie rassen winterap pelen moeten aangevoerd worden met 18 kg netto per kist, namelijk Golden Deli cious, Jonathan en Lombarts Calville. Val en kroet van alle appels dus ook van deze drie ras sen, aanvoeren met 20 kg per kist. B. A. Lucas IID sorteren in 50-60 en 60-65 mm. te GOES, Kleine Kade 5, zal bij inschrijving verkopen: ten verzoeke van Mevr. L. de Looze-Korstanje te Goes: DE BOOMGAARD met schuurtje te Hoede- kenskerke, nabij de Lens- hoeksdijk, groot 5.23.90 h.a. volgens contract in pacht tot 24 november 1963 bij de heer D. Nieuwenhuize te 's-Gra- venpolder, Raadhuisstraat 37. Bezichtiging vrijdags en za terdags. Inschrijvingsbiljetten worden gaarne ingewacht uiterlijk maandag 21 oktober 1963, ten kantore van voornoemde notaris, alwaar nadere in lichtingen zijn te bekomen. VERKOPING BIJ INSCHRIJVING De NOTARIS te GOES zal t.v.v. de dames de Jonge bij inschrijving verkopen: Het woonhuis met erf en tuin a.d. Molendijk 29 te 's-Heerenhoek. groot 4.39 are. Het pand is geheel vrij en ontruimd te aanvaarden beh. toest. van B. en W. van 's-Heerenhoek. Bezichtiging op 14 en 17 ok tober a.s. van 14-16 uur. Inlichtingen ten kantore van genoemde notaris, Wijngaard straat 53 te Goes, alwaar getekende inschrijfbiljetten worden ingewacht voor of op 20 oktober 1963. VEILING INSPAN EN BEESTIAAL. te GOES, Kleine Kade 5, zal op VRIJDAG 25 OKTO BER 1963 v.m. 10 uur, ten verzoeke van de heer J. Al- lemekinders te 's Heer Arendskerke, op diens hof stede aldaar, Nieuwe Rijks weg 36, a contant publiek verkopen: A. 2 PAARDEN als vosbles (geb. 1953) en vosschimmel (geb. 1953) resp. stamboeknrs K 58634 en K 54450. 15 STUKS HOORNVEE als 2 varekoeien (geb. 1958- 1961), 1 vaars (geb. 1962), 4 ossen (geb. 1962), 1 os (geb. 1962) en 7 stieren (geb. 1963). B. DE INSPAN bestaande uit: 3 bandenwa gens, 1 vierw. rolkar, zaai- machine (Isaria), maaima- chine (Deering), vorentrek ker, 1 rijige aardappelpoot- machine, rolblok, aardappel sorteerder, windmolen, aard appelrooier, erwtengarni tuur, melotte wendploeg, coksploeg. cultivator, 2 vijf- balksijzeren eggen, 1 duizend pootegge, zigzagegge, zaad- egge (6 velds), schoonland- egge, kettingegge, zakken- heffer, kortmolen, bietenmo len, Listerbenzinemotor 4 pk, 4 bietennetten, kiembak- ken, 2 boomgaardladders, zakken, ruiters, harnasse- ment, rieken, schoppen, ver der klein gereedschap, brandhout, enig huisraad, en hetgeen verder te voor schijn zal worden gebracht. Met de verkoop van het beestiaal wordt nam. 1 uur aangevangen. Bezichtiging vóór de verko ping. van le eigenaar Bouwjaar 1960 A. VAN BEZOOYEN, Dinteloord Tel. 01672 - 591 voor aankoop van meubelen haarden, wasmachines, cen trifuges, radio, televisie, bed den, dekens, woningtextiel, koelkasten etc. etc. Aanvragen te richten aan: POSTBUS 60 - BREDA boeiend interessant Met spoed gevraagd: elektro- monteurs, hulpmonteurs en leerling-monteurs voor woning bouw ln geheel Limburg. Brie ven onder no P700 X Struyk, Oosterhout. In enige afdelingen van ons bedrijf be staat nog werkgelegenheid voor serieuze, actieve mede werkers. Ervaring in beton- v^rwerking verdient aanbeve ling, maar is geen vereiste. Geïnteresseerden kunnen onze personeelschef bellen onder nummer 01620-3941 of naar hern toekomen op kantoor Ko- nir.gsdijk 69. Zo nodig komen wij u graag thuis bezoeken. 1255-X Aankomend kelner (commis de rang/ gevraagd, leeftijd plm. 18 jaar, zeer goede verdienste, eventueel intern. Grand Hotel Rotterdam, Teneuzen. Tel 01150 2041. Twee kamermeisjes of werk sters gevraagd. Zeer hoog loon prettige werkkring. Eventueel intern. Grand Hotel Rotterdam, tel, 01150-2041 Terneuzen. Verk. concurrerende ballpoints (ook met bedrukking) agenten gevraagd. Br. J. B-ennink, En schede. Postbus 311. X Verwarmingsmonteur voor uit breiding en onderhoud van on ze verwarmingsinstallatie. Bal- lemans, Meubelfabieken N.V. Dengen.X Wij hebben in onze ateliers nog steeds plaats voor net vrouwelijk personeel. Voor verschillende lichte werkzaam heden in ons atelier, zoals maassters, kettelaarsters, con- troleuses, inpaksters e.d. Mi- lockSteensedijk 7. Hulst. Flink r.-k. meisje gevraagd. Voor dag en nacht. Boven 18 jaar. In Nederlands gezin met 2 kinderen, 2,5 j. en 6 maan den. Klein modern huis. Hoog loon. Brieven aan: Mevrouw R. Jurgens, Pillet Latourlaan 105Brasschaat-Antwerpen. Ruime bijverdienste geboden aan .actieve personen, als a- gent voor de verkoop van on ze prima tuin-, bloem- en land- bouwzaden, rozen, vaste plan ten sierheesters, tuingereed schappen, bestrijdingsmidde len enz. Vraagt uitv. inl. bij: Fa. F. Jager. Postbus 45, Winschoten. De Zeeuwsche Dameshandwer- kenfabriek N.V., Segeersstraat 22, Middelburg vraagt voor haar afd. verzending flinke jongen. Leeft. ca. 16 jr. X mm Jonge man 22 jaar. Miltaire dienst verlaten, zoekt passen de werkkring als horlogema ker in omgeving van Breda. In het bezit van het horloge makersdiploma. Br. ond. no. 43592. Te koop gevraagd Edah-Zie-Zo- cheques. Voor f 50,- aan cheques, geef ik f 75,-. Br. o. no. 43664 bur. v. d. blad. Tweeling kinderwagen i.g.s. te koop gevr. Hoog model met afneembare bak. B-r. ond no. 11621. Bijk. Hulst. 11621-X Te koop aangeboden 1 platen- wisselaar en Philips-versterker en luidspreker en 100 platen, 's Avonds na 6 uur. J. Verha gen, Mollenberg 22, Breda.- Docrnbos. Tico Huis, Lange Delft, Mid delburg. De speciaalzaak voor Trix en Marklin elektr. trei nen. 21003 Kostuumdozen, rokkend., broe kendozen taartdozen, souve nirdozen,' 17 versch. formaten in voorraad. Bij: Weststrate Papierh., Middelburg. Tel. 2453. 21004 S.G.A. Lilliput, het ideale ver stelbare plastic broekje voor celstofluiers. Schrijfmachines, nwe. koffer schrijfmachines v.a. f 137,50. Diverse gereviseerde machines o.a. Remington, Underwood en v.a f 65,- m. volle garantie. Reeds v.a. f 10,- per maand. Betaling in 6 maanden zonder rente „Wilson", Utrechtsestr. 133, Amsterdam-C. Tel. 238395- 949057. Vrijblijvend demonstra tie door geheel Nederland. Ook op zaterdag de geh. dag ge- opend.42996 Te koop: geluidsinstallatie, om vattende: 10 watt versterker, aansluitingen voor radio, pick up bandr., 2 mier. enz. 2 zui len met elk 3 luidsp. van 10 watt mier. en standaard, aan- sluitsnoeren. Prijs f 275,-. W. Klunne, Rijsbergseweg 21, Bre da. Tel. 37345. Alleen vrijdag avond, zaterdag en zondag de gehele dag. Bontmantels, kort en lang, reeds vanaf f 2,- p.w. of f 5,- p. mnd. Vraagt gratis folder. Brieven onder no. 43431 bureau van dit blad. In- en verkoop van weegscha len, slagerij machines, schrap en groentesnijmachines en kas registers zowel nieuw als twee dehands. Firma R. Kik, Putse- laan 146B, Rotterdam 25. Tel. (010)-79412. Een verwarmingsapp. voor ie dere beurs. Install, bedr. De Weerd N.V., Markt 33. Etten. Tel. 01608-2310. 43006 Bontmantels, nu zomerprijzen. Keuze uit meer dan 200 stuks. Kees v. d. Ven, Nieuwlandstr. 3 Tilburg. Tel. 04250-26617.-X. Te koop: gebruikte oliehaard, Coleman Super Straler, als nw. en Jaarsma kolenhaard. Gebr. Vermeulen. Nisse. Tel. 01194- 293. Stalen boten en visvletten met en zonder kajuit, in diverse af metingen en prijzen vanaf f 425 Voor tijdige levering a.s. voor jaar, nu bestellen. Robbe's Ma chinefabriek, afd. stalen boten- bouw. B. op Zoom. Tel. (01640) 4130. b.g.g. 4719. Voor al Uw IJZER - METALEN PIJPEN - FITTINGEN - APPENDAGES ELECTRODEN - DRIJFWERK - SCHROEVEN BOUTEN - GEREEDSCHAPPEN - IJZERWAREN SELCHIM-PLASTIC GOLFPLATEN - PIJPEN enz. naar: HARKT 39-41ROOSENDAAL TEL. 01650—4281 en 4681 - POSTBUS 39 IJceropslagplaats: Oost-Havendük 12a telefoon 01650—6078 Ter overname aangeboden: Amerikaanse oliestook gr. cap. geschikt voor bedrijf en kan toor voor slechts f 250,- com pleet. Werkbanken, werkbak- ken, stopcontacteni naaimachi ne-onderdelen, restanten tex tiel etc. te bevr. Fa. Timpa, Tholen 01660-673. Nieuwbouw Mariaveld, Ger- trudisstraat, met centrale olie- stookverwarming, inh. o. a.: woon-eetkamer, keuken, dou che 3 slaapkamers, zolder m. vaste trap, grote achtertuin en berging. Hoekwon. f 39.000,- k k. Tussenwoningen f 38.500,- k.k. Hypotheek wordt ver zorgd Bouwbedrijf .,de Baro nie", Cimburgalaan 82 Bis, Breda Tel. 33062. Te koop gevraagd vrijstaand huis of boerderijtje met flink stuk grond in bosrijke omge ving. Br. ond. _no. 43704-X. Beleggingspanden met goede huuropbrengst. Kooppr. n. o. t. k Makelaarskant. Beekers, Wilhelminapark 18, Breda. tel. 34273.X Ruim herenhuis, Boeimeer g. overburen, in overleg vrij vr. pr. f 60.000.-. Makelaarskant. Beekers Wilhelminapark 18, Breda.Tel. 34273.43717 Te koop zomerhuisje te Zou- telande f 12,500.-. Te aanvaar den beh. goedk. b. en w. Br. ond. no. 21008 bur. De Stem, Goes. Nieuwbouw hoekhuis, Ginne- ken met 2 extra kamers, be neden en garage .geschikt v. dokter advocaat, grossier e.d. f 52.500.-. Makelaars v. d. Berg Co., Nwe. Ginnekenstr. 43, Breda. Tel. (01600)-24421 X Nieuwbouw Mariaveld, Ginne- ken met olie-c.v., gereed me dio 1964 f 38.500.-. f 39.000,-, Makelaars v. d. Berg Co., Nw. Ginnekenstr. 43, Breda. Tel. 01600-24421. X Een vrijstaande woning te k. op goede stand te Sluiskil. Br. onó. no. Z 25 bureau van dit blad Kredieten voor meubelen en woningtextiel, rechtstreeks van fabriek. Zeer soepele betaling. Geheimhouding verzekerd. Vr. vrijblijvend inl. B-rieven: post bus 251, Rotterdam. Gaar u trouwen of heeft u een nieuwe woning? Krediet voor iedereen tot f 5.000,_ voor aan schaf meubilair, woningtex tiel. Vraagt gratis folder dan krijg- u -algehele inlichtingen. Postbus 1371. Rotterdam. Geldleningen vanaf f 1500 voor diverse doeleinden op kort en lang termijn (5 jaar): le en 2e tophypotheken. financierin gen „Intermediair", Zonneoord 4, Den Haag. Lederen handschoen verloren tussen Rapenburgtol en Bosch- kapelle. Teg. bel. ter. te bez. Kerkstr. 25, Boschkapelle. 011618 Spoedopleiding tot praktijkle- raar Nederlands en Duits. Zaal, Goudsesingel 15, Rotter dam. Wie van opschieten houdt leert typen bij Instituut St. Jozef, Piet Avontuurstraat 45, Breda. Tel. 40328. Begin desgewenst direct. Met caravan naar winterspor Koop „Iglo" caravan incl. ve warming, direct leverbaar. 2 jaar garantie. U belt en wij komen demonstreren Tel. 01604- 525. In prima staat zijnde Merce des (Benzine) t.k. bj. '57. Desk. onderz. toegest. Teg. elk aann. bod. Tasmanstr. 22, Breda. Opel Kapit. 1961, en Opel Re kord 1962, met aanh. wag., O- pe! Rekord 1956. Ford Taunus bestel 1956. te koop. A. Don kers, Dorpsstr. 30, Chaam Ook deze week heeft de Vito- garage te Breda weer een keurige collectie le klas ge bruikte automobielen in voor raad en wel tegen zeer scherp concurrerende winterprijzen. Al deze automobielen worden onder de volle unieke schr. gaiantie verkocht. Deze garan tie betekent, dat u op alles garantie krijgt: onverschillig wat u aan de auto zou kun nen krijgen is voor onze reke ning Dit kunnen wij met een gerust vertrouwen doen, om dat al onze automobielen in eigen werkplaats door le klas monteurs geheel nagezien, ge test en gecontroleerd zijn, zo dat wij ze voor de volle 100 pet. voor goed kunnen verko pen. Wij hebben nu in voor raad: Fiat 600 D 1961 (wit), Fiat 600 D 1961 (ivoor). Fiat 600, type 1958, slechts 34.000 km gelopen, Renault Ondine 1961 Renault Ondine 1960. Volkswagen de Luxe 1961 (geel) Volkswagen de Luxe 1961 (wit) Volkswagen de Luxe 1962 m. schuifdak. Opel Caravan 1959, Opel Caravan 1957 Opel Re kord 1961. Vito-Carage te Breda, Ginnekenweg 340-342, Recht tegenover de kerk, vlak bij de Ginnekenmarkt. telef. 36173 De garage met zijn goe de keus, de beste automobie len en met zijn 100 pet. dege lijke garantie. Elke werkdag geopend van 8 tot 's avonds 10 uur. Zaterdags en zondags ge opend van 8 tot 6 uur. Inruil en financiering mogelijk. X. Daf de Luxe I960, 40.000 km gei., V.W. de Luxe 1961, 60.000 kn gel., Ford Taunus 12 M 1956 in pr. st.. Simca Aronde 1957, als nw., V.W. de Luxe 1953. in pr. st., Renault bestel 1960, spotpr. f 750, Citroën be stel 1960, spotpr. f 750,. Inruil, financiering, garantie. Karei Voesenek, v. Boischotlaan 42, Oosterhout. Tel. 4028. Te koop motor 200 cc, bouwj. 1951 Sparta, Villiers. en Re nault Stationcar. Desk. onderz. toegestaan. Jan de Witstr. 17, Bergen op Zoom. De Pree Autohandel heeft voor u gereed staan: Opel Rekord 1962, Opel Rekord 1961, Opel Rekord 1960, Opel Rekord 1959, Opel Rekord 1957 3 maal, Opel Rekord 1956 4 maal, Opel Ca ravan 1959, Opel Kapita 1957, Opel Kapitan 1956, Opel Blitz vrachtwagen 1956,Ford Tau nus 15 M 1959, Ford Taunus 15 M 1957 2 -maal. Ford Taunus 15 M Caravan 1956 V.W. de Luxe 1961, V.W. de 'Luxe 1955, V.W. de Luxe 1954, Renault Dauphine 1959, Renault Dau- phine 1958, Fiat 600 1958, Fiat 500 1959 2 maal, Goggo coupé 1958, Ford Zephyr 1959, B. M.W. Isetta 300 cc 1959, Fiat 11C0 met radio 1959, Renault 4 1957 en tal van andere inruil- wagens. Haagweg 33, Breda. Zaterdags en zondags de ge hele dag geopend. Specialiteit: auto's v.a. 1952 worden door eigen bedrijf gefinancierd. Di verse auto's, o.a. Opel, Fiat, Fora, Chevrolet en V.W. enz. enz. Op al deze auto's is drie maanden of 10.000 km garantie op al het draaiende gedeelte van de auto's. De Pree Auto handel, Haagweg 33, Tel. 33915 Tilburgseweg 135, Tel. 39753, Breda. Eagle Star Caravanverhuur eig J. Wijnants, Stoomberg 9, Dongen, tel. 01623-2501 en 04167- 2020. Verhuur van luxe 4-5-6 pers. caravans, ook voor week enden en wintervakantie. Te koop Opel Rekord '59, Re nault Dauphine '59 als nieuw. Spotkoopje. Dorpsstraat 7, Dus- sen. Tel. 04169-273. 1254 De Pree Autohandel. Steeds aanrijdingvrije auto's te koop gevraagd, Breda. Haagweg 31- 33, telef. 33915. Tilburgseweg 135 tel. 39753. V.W. de Luxe 1959-'60-'62, V.W Cabriolet 1957. Opel Ca ravan 1959-'56, Ford FK 1000 1958, Ford Taunus 1957-'55 Goggo 1958, BMW 600 1959, BMW Sport Coupé 1960 te koop V. d. Luitgaarden, Bredaseweg 89, Etten. Werkpl. Oranjelaan 20. Tel. 01608-2023. 43624. T. k. a. takelwagen diesel '58 in zeer goede staat, Bedford bus met nwe. motor, zeer ge schikt voor rijdende winkel. Pr f 1000,-, Mercedes 190 benzne type '60, Opel Kapitan 1960, Opel Rekord 1957, Ctro n C.V. 1900 in st. v. nw. Autosloperij de Geus Zn. Kralen 4A, Oud-Gastel. Tel. 01651-279 _X Volkswagens zo ut de dump om zelf op te knappen v.a. f 650, Volkswagens met kente ken, geheel opnieuw gespoten, bekleed voorzen van nieuw chroomwerk 1955 t. m. 1961 v.a. f 1750, Volkswagens uit dump. geheel rijklaar met ken teken v.a. f 1250, Opel Kapi tan praktisch niet gelopen v.a. f 750. Opel Olympa's v.a. f 400. D.K.W. met kenteken, geheel opnieuw gespoten 1959 f 2400, Ford Taunqs 15 M 1955-'58 met kenteken (van Duits Ministerie) v.a. f 1750, Me-cedes 220 S, zwart als nw. f 2750, Volkswagen busjes met kenteken 1954 t.m. 1961 v.a. f 1500, Volkswagen gesloten be stel in prima staat v.a. f 1050, Goggomobil als nieuw 1956 en 1960 v.a. f 1400. Messerschmitt Kabneroller mét motorrijbew. 1959 f 1450. Austin Sommerset prima auto f 450, Tractor Austro-diesel met hydr. 3 zijd. kipper, maaibalk, kooiwielen, etc. 1959 f 2500, Ackermann 5 tons aanhangwagens, dubbel- lucht, luchtdrukremmen v. a. f 1750, zakkenvulmachines met motor, voor zand-kolen. graan etc. f 750. Voorts flinke sor tering gebruikte motorrijwielen en scooters als B.M.W. 1 en 2 cylnder, Jawa, D.K.W., Hein- kei Vespa, Hercules. Het best gesorteerd n slooponderdelert voor Volkswagen, Opel, als- merte nieuwe accessoires en bekleding. Willem Appels, Blauwehandstraat 2, Bergen op Zoom. Tel. 01640-4380. X Luxe wagens. Ford Starïiner 2-cieurs hardtop 1960, Merce des 180 D 1959 Diesel, Volvo sport 1959, Zephyr 1961 (48.000 km), Simca Ariane 1960. Taunus 17 M '61. Simca Beaulieu 1958, Opel Kapitan 1961 L., Opel Kapitan 1950 en 1956, Opel Rekord 1957, Con sul 1960. Autobedrijf: C. P. v. d. Mast Terh.weg 316, Bre- da. Tel. 36777. Stationcars. Ford Taunus 17 M Stationcar 1962, Valiant '61 Stationcar, Chevrolet 1957 9-p. Stationcar 4 deuren, Taunus 12 M Stationcar. V.W. Klein- bus 1960. V.W. Bestel '56. Au tobedrijf. C. P. v.d. Mast, Teih. weg 316, Breda. Telef. 36777. Vrachtwagens. Opel Blitz 1959 lang chassis, Opel B-litz 1956, Opel Blitz 1955, Borgward Die sel 1961 (54.000 km), Chevro let 1958, 5,5 ton, Chevrolet 1957, 4 ton. Autobedrijf. C. P. v.d. Mast Terh. weg 316, Bre da. Tel. 36777. Autohanden: We hebben bin nengekregen grote partij nieu we gebruikte en coverbanden, we geven de grootste korting op nieuwe en coverbanden. Uw gave banden worden ingeno men Autobandenbedrijf. C. P. v. d. Mast, Breda. Tel. 36777, Terh. weg 316. To koop Renault Dauphine bj. 1961, 25000 km gelopen. Vest- kant 56, Breda. 43756 Autoverzekering W.A. v.a. f 75,-; All Risks v.a. f 236,-. autofinanciering. Ass. ktr. „Sevenhuysen", Haagweg 145, Breda. Tel. 01600-32583. X Voor een betrouwbare gebruik te wagen is het adres Toon Gijzen, Vestkant 125, Breda. Tel. 33346. Wij hebben ln voor raad. Mercedes Diesel 180 '57, Opel Caravan 1955 spotprijs, Opel Kapitan 1965, Peugeot Diesel 1961, Fiat 1100 1959-'58, V.W. de Luxe 1959-1958. V.W. de Luxe 1961, Opel Rekan/ '57-'56, Taunus 17M '59, Taunus 17M '58, 4-deurs, Vespa-scooter '58, spotpr. Thames 800 '60 Be stel 1000 kg. laadvermogen, V. W.-bus 1961, Taunus F.K. 1000 Bestel 1960, Daf de Luxe 1960, Ford Zephyr '59, Chevrolet be stel '56 plus nog verscheidene inruilers, die wij hebben. Deze v/agens worden onder garan tie verkocht. In- en verkoop en financiering. Zondags geopend tot 3 uur. 43827-X Fords Fairlane 500 '60, Tau nus 17 '58 en '60 15 M '59- '55-'53, 12 M '54, Volkswagens '59 -'58-'55-'53-'52 Opel Caravon '58 Opel Rekord '56-'55-'52, Plymouth Belvédère '60, Borg- warc Ansa '59, Volkswagen busje '57, Chevrolet '54, Ci troën '52. J. van Dongen Auto handel, Rijsbergseweg 466, Breda. Tel. 40383. Nertje Middenslag poedels te koop. Sips, Vestingstr. 44, Bre- da. Tel. 01600-40397. 43602 T.k. witte, zwarte, zilver en abricot dwergpoedeltjes m. st. Kennel ,.v. Rovi4nna", Dek- reuen disponibel. Doelen 32 Breda. Tel.44218. Parkieten brengen kleur en ge zelligheid in de moderne wo- hing. Een dagelijkse bron van vrolijkheid in uw huis. Ga eens naar een Dibevo-dieren- speciaalzaak en laat u tonen wat daar allemaal voor uw vogels aan lekker en goed voedsel, speelgoed, kooien en specialité's klaar ligt en ver geet vooral niet te profiteren van de goede voorlichting. Tc koop zwarte dwergpoedel tjes, reutjes, 10 weken oud met prima stamboom. Kennel „La Chunga". Mevr. J. A. Stein, Kerkepolderseweg 3, Baarland 21014 Zeer klein blijvende lakzwai- te dwergpoedeltjes, ruwharige Engelse foxterriers. Golden cockerspaniels met stamb. Marconistr. 77, Roosendaal. Te koop zeer mooie dwergpin- chertjes en kleine dwergpoe deltjes. L. v. Bokstel, Putse- weg 13, Ossendrecht. Tel. 488. „D eVogelgids" Box W-143, Leiden. Vogelhouders-hobby-bl. Proefnr. f 0,24 (postz.) Pluimveehouders en kuiken- mesters wekelijks te leveren: leg- en slachtkuikens in elk kwantum. Alleen de beste mer ken o.a. Hybro, Derlo en Brogar. Bel. 04249-246. Kuiken- broederij Wim Jespers, Ullco- ten. 43011 Beste! nu reeds voor direct of later uw draineerbuizen, met of zonder kraag, zodat u ze op tijd heeft. Ook leveren wJ plastic draineerbuizen of ghs* vlies franco door geheel Ne* dei land. J.C. Sneep Dzn., Koj- Wilhelminalaan 2, WillemsW' Tel. 01687-380. 01D Televisie, radio, bandrecorder of platenspeler defect? Bel op 01155-565- Reparaties alle mer ken. Vakkundig, vlug, voorde lig. Radio, Televisie Electra, Gerrit de Jonge en Zonen, Axel. St.-Jansteen. Staande wip schieting zon. 13 okt. Vooruit geld en poularden. Inleg 1-30 uur in het Clublokaal. Grote schieting zon. 13 okt. bij J. v. Helsland, Hulst. Beg. 3 uur. 11625 Grote palingschieting zon. I3 okt. bij A. Stallaert, Boschka- peile. Beg. 2.30 uur. Palingschieting op de liggende wip zon. 13 okt. bij V. de Ca- luwe, Graauw. Vooruit 25 kg paling. Inl. 3.10. Ter. 2.50, Beg- 2.30 uur. Wie bezorgt mij naaiwerk? Ij1 ben gedipl. coupeuse. Br. ona- no. 21010 bur. De Stem. Goes. Autoverhuur zonder chauffeur. Garagebedrijf Gebr Vermeu len, Nisse. Tel. 01194-298.

de Stem | 1963 | | pagina 4