en Vlasoogst Zeeland West-Brabant mislukt Verpleegstersflat te Hulst „Handelsinvloed Indonesië rustig en nuchter herstellen5' Expositie over moderne huishouding te Axel Wie is de eigenaar van de bibliotheek AMSTERDAMSCHE BANK Opdracht voor gemeentelijk politiebureau te Terneuzen Zware klappen voor boer en vlasser Strandkerk wordt 23 oktober aanbesteed Feestelijkheden in Kapellebrug PERSOONLIJKE LENINGEN Uw ideale kontaktlijm IS BEVER SNELFIXZ lijmt snel en muurvast EHBO Sint-Jansteen viert zilveren bestaan MR. O YE VAAR TE MIDDELBURG: Pater M. H. Scheres in Parijs overleden Abonnementen (eerste klasse) bij NS duurder Wijziging van de voedingsgewoonte in militaire dienst NRKMfinanciering soc. verzekeringen uit algemene middelen PagblaD peJSïeir Brabant en Zeeland Testbeeld Baad van Koewacht: DAGBLAD DE STEM "VAN ZATERDAG 12 OKTOBER 1963 (Van onze redacteur) De Nederlandse vlasoogst is voor een groot deel mislukt. Vooral in Zeeland en West-Brabant, waar zeventig procent van de Neder landse vlasoogst vandaan komt, zijn voor boer en vlasser zware klappen gevallen. De ergst ge troffen gebieden in het zuiden zijn westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren, de Zak van Zuid-Beveland en Noord-Beveland. De oorzaak van deze misoogst moet gezocht worden in de over vloedige regenval van half juni tot eind augustus. Het vlas werd daardoor vóór de bloeitijd reeds neergeslagen. Het vlas ging in vele gevallen omver nog vóór de vezel er was. De regen hield aan tot de pluktijd. Hier en daar kwam het water ook tijdens de oogst of vlak daarna, terwijl het geoogste vlas nog op de velden lag, met bakken naar beneden. Vele vlaspercelen zijn hierdoor zonder meer waardeloos geworden De heer A. de Jong, directeur van de vlasfabriek „Dinteloord" te Steenbergen, voorzitter van het bedrijfschap voor de vlasindustrie in Nederland en bestuurs lid van de Confédération Internationale du Lin et du Chanvre, spreekt van een zeer teleurstellende, zwaar, op vele plaatsen zeer zwaar beschadigde oogst. De vlasfabrieken, die vóór de bloei van het vlas (het jonge vlas zag er bijzonder goed uit) van de boeren gekocht hebben, zullen dit jaar zware verliezen lijden. In het andere geval zullen de boeren met de strop blijven zitten. Behalve dat er minder vezel is, is ook de kwaliteit van het vlas beneden normaal. Gemiddeld ge- Raadsvergadering Cadzand (Van onze correspondent) In de raadsvergadering van Cadzand werd o.m. een schrijven behandeld van G.S., waarin werd meegedeeld dat de Vlamingpolder in beginsel voor riolering in aanmerking komt. Alleen kan nog niet worden gegarandeerd, dat dit werk nog in 1963 zal worden uitgevoerd. Mevr. J. Adriaanse-de Neef betreurde het, dat dit zo lang op zich laat wachten en vroeg het college op spoed aan te dringen, waarop burgemeester Leenhouts ant woordde dat dit geschieden zal. De neutrale kleuterschool krijgt een bijdrage van f 1560.per lokaal. Bur gemeester J. A. Leenhouts kon nog mee delen, dat de r.-k. strandkerk 23 oktober zal worden aanbesteed. Overeenkomstig het verlangen van G.S. werd een nieuwe destructieverordening aanvaard. Het invoeren van enige verkeerstech nische maatregelen ontmoette nogal be zwaren bij de raadsleden en dat was voor het college van b. en w. aanleiding het voorstel terug te nemen ter nadere be studering. De gemeenterekening 1962 werd vast gesteld met op de gewone dienst een batig saldo van f 1495.86 en op de kapi- taalsdienst een nadelig slot van f 81.503,24 Mevr. J. Adriaanse-de Neef zag graag een wachthuisje bij de bushalte de Pot jes. De burgemeester antwoordde, dat door het plaatsen van nieuwe verkeers borden de provinciale waterstaat hier voor waarschijnlijk geen toestemming zal verlenen. Bovendien bestaat de kans dat er ter plaatse een knipperlicht komt en dat zal ook een bezwaar zijn. (Advertentie) A. de Jong: Stijging van de vlas- prijzen kan de slechte oogst niet meer goed maken." zien kan de sterke stijging van de vlas- prijzen van september de slechte oogst niet meer goedmaken, aldus de heer Do Jong. Ook andere landen zitten met een slechte vlasoogst. In Frankrijk bijvoor beeld is 35 procent van het vlas zeer zwaar beschadigd, terwijl bijna 20 pro cent het gemiddelde niet haalt. Ook vanuit Rusland verwacht de heer De Jong niet veel vlas dit jaar. Er is nog niets over de Russische oogst bekend maar hij meent dit te mogen afleiden uit het feit. dat Rusland zich nog steeds niet op de internationale vlasmarkt heeft laten zien. Brand er in Eenzelfde mening is de heer R. Mar tinet, voorzitter van de Zeeuwsch- Vlaamse vlassersbond en directeur van de coöperatieve vlasfabriek te Koewacht, toegedaan. De heer Martinet zegt verder dat de schade in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen nog enigszins meevalt omdat de oost- Zeeuwsch-Vlamingen hun vlasteelt over het gehele land hebben verspreid. Wat in Zeeland verloren ging werd in de meeste gevallen gedeeltelijk goedgemaakt door een redelijke oogst in streken in het noorden van het land. In het noor den heeft het namelijk veel minder ge regend. In westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is de vlasteelt daerentegen veel meer ge centraliseerd. In dit gedeelte hebben de vlassers op grote schaal vóór de bloei gekocht zodat vooral de vlassers in dit gebied met de brokken zitten. Vlasser H. Buysse uit IJzendijke zegt, dat er „Kijk, een waardeloos partijtje vlas-," zegt de heer R. Martinet uit Koewacht als hij een bussel uit elkaar getrokken heeft. juist in de voor het vlas zo belangrijke periode van half juni tot eind augustus sedert mensenheugenis niet zoveel regen is gevallen in west-Zeeuwsch-Vlaanderen. Op enkele plaatsen heeft men zelfs de brand in vlaspercelen gestoken. Ter gelegenheid van de kermis te Ka pellebrug op zondag 20 en maandag 21 oktober zal het plaatselijk feestcomité weer verschillende feestelijkheden orga niseren. Zondag is er een internationaal muziekfestival, waaraan zullen mede werken de harmonie St.-Jan uit Kaats heuvel, een drumband uit Kaatsheuvel, Weldoen door Vermaak uit Clinge, de Scheldezonen uit Nieuw-Namen, Nooit Gedacht uit Graauw, St.-Jan uit St.-Jan- steen, R.-K. Muziekvereniging Heikant, EMM uit Koewacht, Excelsior uit Terho le en De Albrechtsvrienden uit De Klin- ge. Na een rondgang door Kapellebrug zal iedere muziekvereniging een uitvoe ring geven op de hiervoor gebouwde kiosk. Maandag 21 oktober zullen in de zaal bij J. Sturm 'internationale judowedstrij den gehouden worden terwijl voor de jeugd volksspelen worden gegeven. Dins dag 22 oktober, sluiting van de kermis, zal een twistwedstrijd worden gehouden. worden verstrekt door de financieringsmaatschappij MAHUKO N.V. in alle kantoren van de (Advertentie) Voor de raadsvergadering der Ge meente Terneuzen, die op donderdag 17 oktober a.s. om 19.30 uur wordt gehou den, staan ruim 20 punten op de agenda. Gedurende de vergadering zal aan de raadsleden een maquette worden ge toond van het nieuw te bouwen politie bureau aan de Rosegracht. B. en w. zul len een voortel indienen tot het verlenen van een opdracht aan het architecten bureau Gouwetor en Mulder te Rotter dam tot het bestedingsgereed maken van het plan. In de begroting voor 1963 was hier' voor een bedrag geraamd van i 28.400,- doch er zal ongeveer f 43.000,mee ge moeid zijn, reden waarom b. en w. de raad zullen vragen de aanvulling goed te keuren. Eveneens zal worden inge diend een' voorstel inzake onderhandse aanbesteding van de bouw van 't hoofd sportgebouw met tribune aan het Zui- (Van onze verslaggever) We verklappen bepiald geen geheim, wanneer we vaststellen, dat in onze atoom-eeuw de automatisering, motori sering, mechanisering of hoe men het noemen wil, ook steeds meer vat krijgt op het vrouwelijk domein bij uitstek, de keuken. Het is de „automatische" con sequentie van 't hedendaagse welvaarts peil, maar daarnaast stellig ook van het alsmaar toenemende gebrek aan huis houdelijk personeel, dat slechts langs ^mechanische" wegen vervangen kan worden. De moderne techniek heeft dus de huisvrouw de helpende hand toegesto ken, een hand met vele en veelsoortige vingers. Dit brengt overigens de wense- lijheid, om niet te zeggen de nóódzaak. met zich mee, dat die huisvrouw zich van tijd tot tijd deskundig laat vóór lichten m.b.t. het hoe en wat en waarom der nieuwste technische vindingen op dit gebied. Een uitstekende gelegenheid daartoe wordt dinsdag, woensdag en donderdag a.s. geboden in 't bioscoopgebouw „Het Centrum" te Axel, waar de gespeciali seerde expositiedeskundigen de aller nieuwste snufjes komen tonen en demon streren in dezelfde vorm als op de in- ternatonaal-vermaarde landelijke ten toonstellingen „Idee", „Firato" en „Huis houdbeurs". (Van onze correspondent) Op 19 oktober a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de EHBO-afdeling Sint- Jansteen werd opgericht. Het initiatief hiertoe ging uit van pastoor Preyers, die zelf als geestelijk adviseur in het be stuur zitting nam en dit tot op heden nog doet. Tegelijk met de vereniging jubileert ook de heer Camiel de Maat. Hij is namelijk even „oud'' als de vereniging, niet alleen als lid doch tevens als be- en hïïi'f'va ®m'el ls 25 iaar secretaris en^ bijna 24 jaar secretaris-penningmees- ^°wl ,iedeV" de gelegenheid te stellen de bestuursleden van de iubilerende ver eniging te feliciteren zullen een f«s- van hJwTA6 ,ho"den °P bovenzaal Ha» i AKrulsgebouw. Op deze dag zal de leden en genodigden een koffiemaaltijd worden aangeboden De expositie toont o.a. huishoudkoe- ling, automatische kookfornuizen, was machines, centrifuges, radio's, t.v.'s, bandrecorders, elektronisch speelgoed en noem maar op. De expositie is dagelijks toegankelijk van 2—6 en 7—10 uur. (Van onze redacteur) Mr. J. J. Oyevaar, lid van de Raad van Beheer van Phs. van Ommeren te Rotterdam, heeft gisteren te Middelburg voor leden van de Nederland- sche Maatschappij voor Nij verheid en Handel in het de partement Zeeland gesproken over het bezoek dat een com missie van het Nederlandse bedrijfsleven in juli j.l. heeft gebracht aan Indonesië. Mr. Oyevaar was voorzitter van deze handelscommissie. ,°y?vaar plaatste zijn lezing in het kader van de veranderde ver- houding tussen de beide landen, waarbij hij als zijn persoonlijke me ning naar voren bracht dat over het alganeen weinig begrip in Neder land bestaat voor de vrijheidsdrang van de Indonesiërs. Hij meende dat Nederland blij moet zijn dat het Nieuw-Guinea kwijt is. Verder poog de hij meer begrip te wekken voor het beleid van Soekarno, dat er op gericht is de Indonesische natie een gezicht te geven. In het kader van deze „nation-building" sprak mr. Oyevaar min of meer vergoelijkend over het gerichte verzet door de massa in Indonesië tegen Maleisië. Mr. Oyevaar schetste het huidige Indonesië als een land met „abomi nabele, hoogst sombere" economische toestanden. De export-produktiecij- fers zijn, vergeleken met de jaren vóór 1942, over de gehele linie met 30 tot 50 procent gedaald. Ook de kwaliteit is behoorlijk achteruitge gaan. De produktie van voedings middelen voor binnenlands gebruik is onvoldoende om de behoefte te dekken. Indonesië heeft geen goede ambtenaren, geen bureaucratie, geen leidend kader, geen middenkader, te weinig studenten. De politieke leiders in Indonesië denken a-economisch. Zij hebben geen gevoel voor de westerse be grippen van economie. Als men in Indonesië is, aldus mr. Oyevaar, moet men in termen van dessa-eco- nomie denken. Tachtig procent van de bevolking (100 miljoen) boert. Aan de eerste levensbehoeften kan op vrij simpele wijze tegemoet ge komen worden. De politieke leiders van Indonesië zijn uit een oogpunt van macht gebaat bij een dergelijk laag ontwikkelingspeil van de be volking. Verhoging van dit peil moet geleidelijk gaan, zo menen zij. Wat het oud zeer van confiscaties en discriminaties met betrekking tot Nederland in Indonesië betreft merkte de spreker op dat Indonesië zijn schulden wel erkent maar ze eenvoudig niet betalen kan. Hij acht te het belangrijk dat op korte ter mijn een verstandig gesprek met Indonesië geopend wordt om de af betaling van schulden aan Neder land te regelen. Wat de discrimina ties aangaat: de laatste is vorige week, toen de Nederlandse vertegen woordiging een eigen gebouw kreeg, volgens mr. Oyevaar uit de weg geruimd. Na vijftien jaar van geharrewar moeten we nu in positieve zin me dewerken aan het herstel van de betrekkingen, aldus mr. Oyevaar. Volgens hem blijft er een mystieke band tussen de twee landen bestaan. We moeten de handelsinvloed in In donesië rustig en nuchter zien te herstellen, zo sprak mr. Oyevaar. „We zouden daar veel profijt van kunnen hebben". Spreker zag geen gevaar voor nieuwe confiscaties. „Die waren eenmalig". Mr. Oyevaar pleitte vervolgens voor verhoging van de ontwikke lingshulp, die Nederland geeft. Nu wordt twee-derde deel van één pro cent van het nationaal inkomen uit getrokken. Dit zou volgens de spre ker met een-derde deel van bedoeld procent verhoogd moeten worden. Deze verhoging zou voornamelijk ten goede moeten komen aan Indo nesië, niet alleen in de vorm van gebonden projecten, maar ook in het leveren van kaderpersoneel, het opnemen van Indonesische stage lopers in Nederlandse bedrijven en het verstrekken van beurzen aan Indonesiërs. Op een vraag uit de vergadering sprak mr. Oyevaar tenslotte nog als zijn mening uit dat van de politi ële acties van Nederland in Indo nesië en de in Indonesië opgevoerde hetze tegen Nederland i.v.m. de overdracht van Nieuw-Guinea niets nadeligs voor Nederland is overge bleven. Het ziekenhuis van Hulst onder gaat momenteel weer uitbreidin gen. Aan de oostelijke vleugel wordt een flat voor 22 gediplo meerde verpleegsters gebouwd. Het gebouw bevat behalve de ver pleegsterskamers ook nog twee praktijklokalen en een ruime sporthal. Waarschijnlijk zal het werk eind april 1964 voltooid zijn. Te Parijs is plotseling overleden pater M. H. Scheres C.M., aalmoezenier bij de Mission Hollandaise aldaar. Hij was 46 jaar. Pater Scheres maakte zijn studies te Wernhoutsburg (Zundert), trad in 1936 te Panningen bij de Lazaristen in en werd aldaar in 1943 priester gewijd. In september 1943 werd hij benoemd voor het huis van Nijmegen. In 1945 volgde zijn benoeming tot aalmoezenier bij de Mission Hollandaise te Parijs. In deze functie heeft hij jarenlang de Neder landse emigranten in Noord-Frankrijk bezocht en op velerlei wijzen hun gees telijke en tijdelijke belangen behartigd. In het contactblad van de emigranten ..Entre'acte" schreef hij vele artikelen over de problemen, waarvoor Nederland se emigranten zich in Frankrijk ge plaatst zien. Op 1 november zal de prijs van de achtdaagse abonnementskaart eerste klas se van de Nederlandse Spoorwegen wor den verhoogd van f 58.- tot f 60.-. Deze verhoging geschiedt in het kader van de per 1 juni aan N.S. toegestane tariefsverhoging, waarbij onder andere de prijs van de eerste-klasreis beter werd aangepast aan de werkelijke verhouding tussen de eerste- en tweede-klasaccommo datie. De verhoging voor de achtdaagse algemene abonnementen is om organisa torische redenen enkele maanden ver schoven. •>- dersportpark. In februari 1.1. besloot de raad 't hoofdssportgebouw ondershands aan te besteden aan de firma Gebroe ders M. A. de Bruijne te Terneuzen voor een bedrag van f 56.478,Door het uitblijven van de rijksgoedkeuring kon dit bedrag niet meer gehandhaaft blij ven. Een nieuwe prijsopgaaf vertoonde een stijging tot f 80.059,voor de op bouw van de tribune door de N.V. Han delmaatschappij „Elascon" te Rotter dam is een bedrag van f 40.500,nodig. Voor de bouw van een noodlokaal aan de openbare Zuidlandschool zullen b. en w. eveneens een voorstel indienen. Voorts is er een voorstel tot benoeming in vaste dienst van ir. W.C. Dees te Hoogeveen tot directeur van gemeente werken. Wat de in functie treding van de heer Dees betreft, wijze bt en w. er in hun toelichting op, dat met het dage lijks bestuur van de Centrale Dienst overeenstemming is bereikt omtrent een een regeling van de verhouding tussen die dienst en de aan te stellen functiona ris, zolang Terneuzen nog deel uitmaakt van de Centrale Dienst. Dit zal zijn tot 1 april 1965. B. en w. stellen derhalve voor ir. Dees met ingang van een na der te bepalen datum tot 1 april 1965 tot technisch adviseur van de gemeente Terneuzen te benoemen en vanaf 1 april 1965 tot directeur van de dienst gemeen tewerken. Een groot aantal leerkrachten zal in tijdelijke, of in vaste dienst van de gym nasiale afdeling van het Petrus Hondi- us Lyceum worden benoemd. Ook zal worden voorgesteld de herbenoeming van de leden van advies, als bedoeld in artikel 8 van de Woonruimtewet 1947. Voor kamer 1 (kom) zijn dit: de heren A.D. van Driel, J. Eeckelaar, J. Fraanje, D.M. Ollebek en J.H. Rijnberg. Voor kamer II (Sluiskil)de heren H.A. Brakman, C.J. Compiet, M.A. Dui- ne, D.M. Ollebek en J.H. Rijnberg. Tenslotte zijn er voorstellen tot ver koop van percelen grond in het exploita tieplannen ,,Zuid" „Noord" en „Sluis kil". Op een congres over de militaire tand heelkundige verzorging is gisteren mee gedeeld, dat er wordt gedacht over een wijziging van de voedingsgewoonten in militaire dienst. Onder meer zal wor den getracht, de samenstelling van de van medische zijde noodzakelijk geachte tussenvoeding te veranderen, om deze tussenvoeding niet, of minder cariësver- wekkend te makert. De militairen krijgen spoedig ook een Rijkstandcnborstel met deskundige poetsinstructie. (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse Katholieke Midden standsbond geeft de voorkeur aan een medefinanciering van de sociale verzeke ringen uit de algemene middelen (belas tinggelden). Zij acht met name een op trekking van de a.o.w. en a.w.w. tot een sociaal minimum van groot belang voor Jn de laatste jaren zijn er herhaalóe. lijk samensprekingen geweest tussen de colleges van Gedeputeerden van Noordbrabant en Zeeland. Men hield elkaar op de hoogte van plannen en ideeën, in de beide provinciën levend. Men trachtte een gecoördineerd optre den te bevorderen ten opzichte van „Den Haag". Zo heeft Den Bosch mede gepleit voor de uitvoering van het Sloeplan en wilde Middelburg zijn steun geven aan het (later uit te voeren) Kreekrakplan. Met dit laatste plan is het echter heel anders gelopen dan eerst was voorzien. Omdat het ge koppeld was aan een kanaal en sluis, die Antwerpen aan het bouwen is, meenden de Belgen deze „dienst" te moeten laten betalen met een aanzien lijk bedrag, dat zou worden gekort op de miljoenen, welke onze zuiderburen zullen neertellen voor de nieuwe Schelde-Rijnverbinding. De Neder landse onderhandelaars schrokken van het bedrag en de papieren van het oor spronkelijke Kreekrakplan daalden snel. Toen is het denkbeeld op tafel gekomen, om het omklappen van Wester- naar Oosterschelde, wat te vens een verschuiving in de tijd bete kende: eerst moet de Oosterschelde dicht en dat zal pas in 1978 gebeuren. De plaatsverandering betekende ech ter tevens, dat het plan geheel op Zeeuws territoir moest worden gesi tueerd. Toch blijft het een plan van interprovinciale, zelfs van nationale allure. De uitwerking in hoofdlijnen zal dan ook geschieden aldus een officiële mededeling door de werk groep Ontwikkeling Westerschelde- bekken, de nadere uitwerking door een op te richten publiekrechtelijk li chaam in nauw overleg met de Rijks waterstaat, de provincies Noordbra bant en Zeeland en overige bij het plan betrokken partijen. Nu is de indruk ontstaan mede door enkele perspublikaties dat men zich in Zeeland aan het distantiëren zou zijn van dit denkbeeld, dat men wegens de plaatsbepaling geheel op Zeeuwse bodem het grote belang, dat Brabant ook aan DIT plan blijft hech ten, min of meer gaat verwaarlozen. Die indruk is, wat officiële Zeeuwse kringen betreft, niet juist. Dat menen we zeker te mogen constateren. Maar er mag ook niets gaan haperen aan het geregelde cordiale overleg, aan het wederzijds elkaar raadplegen ook ten aanzien van publieke uitingen. Dat zou lammer zijn. Juist in goede verstand houding en gemeenschappelijk optre den schuilt grote kracht, Brabant dient zich van harte te verheugen over de uitvoering vgn het Sloeplan, de ka- jaalverbinding in Zeeuwsch-Vlaande ren. de sluisvergroting in Terneuzen, de bouw van de Oosterscheldebrug welke overigens intern-provinciaal is opgezet). Dit alles is immers ook van interprovinciaal en nationaal belang. Brabant dient verder te be seffen dat het Oosterscheldeplan ook wel genoemd Reimerswaalplan zolang het niet beter omlijnd is rem mend kan werken op het ontwerpen van ontwikkelingsplannen en wegen- tracós in het oosten van Zuid-Beve land. Van Zeeuwse kant kan men ondanks deze moeilijkheden toch mede een weids perspectief zien in een plan, dat wel allereerst door Brabant wordt begeerd, maar ook zeker een inter provinciaal en nationaal belang dienst. We zeggen dit waarschijnlijk ten overvloede. Maar omdat we sympto men van zeker onbehagen hebben waargenomen, hebben we het toch willen neerschrijven. J—Jet kernstopverdrag is door een zeer groot aantal staten ondertekend. Zelfs San Marino heeft tot aller grote opluchting plechtig beloofd geen atoomontploffingen teweeg te zullen brengen in de lucht, te water en te land. Er zijn echter uitzonderingen t.w. Rood-China, Noord-Korea, Noord- Vietnam, Albanië en Cuba. Allemaal communistische landen dus. Hier ziet men zich aftekenen het nieuwe hard- communistische front, dat zich opstelt tegen Moskou. Alleen Cuba is een apart geval. Castro wil zijn handteke ning niet zetten naast die van Ken nedy. Dat kan hij onmogelijk over zijn baard verkrijgen. Voor het overige echter zien we hier een testbeeld van de nieuwe verhoudingen in de commu nistische wereld, die een wending aan de historie kunnen geven. het midden- en kleinbedrijf (40 procent van de inkomens in het midden- en klein bedrijf ligt beneden de f 60001. De bond is ook voorstander van een arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen welke als een bodemvoor ziening zou zijn bedoeld. Een dergelijke verzekering neemt op het prioriteiten- lijstje van de N.R.K.M. na de optrekking van de a.o.w./a.w.w. en een voorziening tegen zware geneeskundige risico's de derde plaats in. (Van onze redacteuren) Het raadslid J. de Schepper bracht tijdens de laatste raadsvergadering van de gemeente Koewacht (Zeeuwsch-Vlaanderen) de moeilijke vraag naar voren: „Wie is nu feitelijk de eigenaar van de bibliotheek in de meisjesschool?" Het was inderdaad een lastige vraag, want noch burge meester C. Dierick, noch de wethou ders, de secretaris of enig ander raadslid wist hierop antwoord te ge ven. Merkwaardig overigens, want de gemeente betaalt jaarlijks niet minder dan f 490 subsidie voor ge noemde bibliotheek. Zoals bekend hebben de zusters Franciscanessen op 13 aug. j.l. vrij onverwacht de meisjesschool te Koe wacht verlaten. De meisjes werden in september in andere leslokalen on dergebracht en de school staat nu leeg. Dat wil zeggen, de zusters heb ben ze nagenoeg geheel ontruimd bij hun vertrek, maar in één lokaal lig gen nog ca. 2000 boeken van de bi bliotheek die door de zusters jaren lang werd bijgehouden achter slot en grendel. Van wie zijn nu die boe ken en wanneer worden ze weer uit geleend? Dit was het brandende probleem waarmee de vroede vade ren zich geconfronteerd zagen. Tot hun geruststelling kunnen wij mee delen. dat het de oplossing niet zo ver gezocht behoeft te worden. Bij informaties is ons gebleken dat zuster Antoni, het voormalige hoofd der school, voor haar vertrek in augustus naar Oudenbosch de bibliotheekboe ken met registers en kasboek heeft toevertrouwd aan pastoor E. Modde. Tevens heeft zij toen een bedrag van rond zeshonderd gulden (zijnde het geld van de bibliotheek) van haar girorekening op die van de pastoor gestort. Zuster Antoni verklaarde niet beter te weten dan dat de boe ken behoorden tot de zgn. parochie bibliotheek. Desgevraagd verklaarde pastoor E. Modde. dat overwogen is de bibliotheek over te brengen naar het patronaat. Tenslotte zal dan, zo gauw er personen gevonden zijn die de bibliotheek willen exploiteren, weer met de uitleen begonnen kun nen worden.

de Stem | 1963 | | pagina 3