late Hulst VANDAAG DE BESLISSENDE RONDE? GESPREK IN „STICHTING' WORDT BIJTEN OP IJZER BEATRIJS BRENGT U VOLGENDE WEEK: fai-bovit Typografen Handelsblad Protest van V.S. bij Rusland BEATRUS La möme Piaf" in Parijs gestorven Algemeen in staking nijen Werkgevers bereid om tot 8 procent te gaan n Middelhuis: Nu zaken doen! Uitgifte van staatslening- van f400 min. JLST Jean Cocleau overleden 88 Rij i i te sausen idkuiken 3.60 napering 77 cf hocolade ct Acht procent? Geen tijd meer „CULTU1IRMÏET1NG" TE ANTWERPEN Indonesië verbreekt radiotelefonie met Djakarta Vijftien maanden voor Hanke Sterkste wapen Mevr. Pandit: Veel Chinese troepen aan grens met India Ds. Niemoeller bij ing concilie-vergader Konvooien te Berlijn opgehouden Bmmmmm Adenauer dient ontslag in Assemblée V.N. veroordeelt proces in Pretoria W MIERIS EN ZOON N.V. BEURS VAN AMSTERDAM fff*" emeen Fondsenbexit Nieuwe staatslening acht men aan de hoge kant 20 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 12 OKTOBER 1963 DIJ •>^B uffels 1.55 P- f'« 1.05 2.75 - 1.33 1.75 eit, rijkskeuring 1000 gram er kilo veerde echte ADE-TRUFFELS 0 qram op zijn best gram voor (Van onze Haagse redacteur) Vandaag vindt in het S.E.R.-gebouw te Den Haag het met spanning tegemoetgeziene treffen plaats van de werkgevers- en werknemers vertegenwoordigers in de Stichting van de Arbeid. Zal de Stichting dit moeilijke gesprek over het in 1964 te voeren loonbeleid overleven? Nog maar zeer onlangs werd van werknemerszijde gezegd dat door het verloop van het loonpolitieke spel tot dusverre het voortbestaan van de Stichting van de Arbeid op het spel werd gezet. „Lo°nP°htiek Den Haag" evenwel meent dat het zo'n vaart dadelijk wel niet zal lopen. Evenzeer is men er echter van overtuigd dat ook het gesprek van vandaag nog geen pasklare oplossing voor de loonproblemen zal opleveren. Dat kan trouwens ook niet. Eén van de moeilijkheden is namelijk, dat één van de belangrijkste gegevens voor het gesprek in de stichting *ont breekt: het rapport van de S.E.R. met adviezen over het in 1964 te voeren so ciaal-economisch beleid dat pas in de tweede helft van oktober gereed kan zijn. Men heeft daar echter niet op wil len wachten. Het valt evenwel onder deze omstan digheden niet te verwachten dat vandaag reeds spijkers met koppen geslagen zul len worden. In de huidige situatie valt te verwach ten dat werkgevers en werknemers van daag in de Stichting wederzijds nog eens hun gedachten en verlangens zo sterk mogelijk omlijnd en geargumenteerd naar voren zullen brengen. Van groot belang daarbij is de vraag of de werkgevers, die gisteren nog bijeen geweest zijn. vandaag werkelijk zullen tonen waartoe zij bereid zijn. Men zal evenwel van werkgeverszij de zeker nog niet het achterste puntje van zijn tong laten zien. Bij de werkne mers ligt dit moeilijker. De vakcentrales hebben hun eisen zo duidelijk naar buiten gebracht, dat men daardoor de eigen onderhandelingsmarge wel bijzonder klein heeft gemaakt. Het zou nietemin voor de vakcentrales van belang zijn als men wist waar men met de werkgevers aan toe is. Voor wat dit betreft zijn verschillende zaken reeds duidelijk: de werkgevers wil len geen vakantieverlenging en geen uit kering ineens over 1963. Zij zullen daar entegen wel bereid zijn een grotere loonsverhoging 7 a 8 procent? te geven dan de vier procent, die het Cen traal Planbureau voor 1964 mogelijk acht. Daartegenover staat dan weer dat de werkgevers een soepeler prijsbeleid zul len verlangen met mogelijkheid tot door berekening. Boven dit alles komt dan nog de sterke wens van de werkgevers om in 1964 een vrij forse huurverhoging 12 a 15 procent? door te voeren. Deze huurverhoging zou dan niet apart gecompenseerd moeten worden, maar ge deeltelijk betaald moeten worden uit de loonsverhogingen. Welke reële loonsverbetering blijft er dan uiteindelijk voor de werknemers over? De werknemerscentrales hebben zich dan ook reeds met klem tegen een forse huurverhoging in 1964 verzet. „De werkgevers hebben misschien de tijd, de vakbonden niet meer". Dat is in liét kort samengevat de stemming waar mede K.A.B.-voorzitter Middelhuis vrij dagavond zijn tas pakte voor het ge sprek in de Stichting. ..Heus, geloof me. (Advertentie) IS HET FIJN OM POPULAIR TE ZIJN? Anneke Grönloh en Willeke Alberti vertellen zelf wat het is om populair te zijn. Elles Berger stapte als omroepster van het Olympisch Stadion over naar de televisie. Zij is zichzelf gebleven. Radio en T.V. hebben voor Beatrijs geen geheimen! (Van onze Haagse redactie) De eerste drie dagen van november zijn uitgekozen voor een demonstratie van de eenheid in de Nederlandse cultuur. Dan wordt te Antwerpen het 36e con gres van de culturele integratie Neder land-Vlaanderen gehouden. Het wordt een congres in nieuwe stijl. Volgens de voorzitter van deze com missie, dr. Verkade, vormt een culturele integratie van Nederland en Vlaanderen een waardevol tegenwicht tegen de ster ke culturele druk van de veel grotere Duitse en Franse cultuurgemeenschappen met hun goed georganiseerde en bewus te cultuurpolitiek. Tijdens de openingszitting op 1 no vember zal het woord gevoerd worden door de oud-minister van O. K. en W., mr. Cals. Verder zijn er verschillende cultu rele manifestaties. De minister van Financiën is voor nemens over te gaan tot de uitgifte van een 41 '2 procent staatslening groot f 400 min, tegen een koers van 100 pro cent. Aflossing van de lening zal, te begin nen op 15 november 1964, geschieden in 30 jaarlijkse termijnen en wel afwisse lend 3 proc., 4 proc. en 3 proc. per jaar, zodat telkens in 3 opeenvolgende jaren 10 procent van de lening wordt gedelgd Versterkte of algehele delging is de eer ste 10 jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 15 november 1963. de coupons verschijnen jaarlijks op 15 november. De storting op de toegewezen schuldbewij- zen zal moeten geschieden op 15 novem. ber 1963. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stuk ken van f 1000 en f 100. Het prospectus zal binnenkort, ver moedelijk op 18 oktober a.s. verschijnen Indonesië zal tot nader order geen radio-telefonische boodschappen meer -ac cepteren uit de federatie Maleisië, Dit is gisteren in Singapore meegedeeld. Ma- 1S. van de Indonesische maatregel op de hoogte gesteld. Een Indonesische zegsman voegde daaraan toe, dat bood- weiaP V00r de rc§cring in Djakarta w°rden doorgelaten. De zei- dfd Indonesië g?en re- Her* df ,had °P8egeven. - -Ï.A® *°,e „tw.eede. keer dat Indonesië Mndfhet'5blg°nevanbj"dlngen verbreekt tiek tegen Maleisië. Het telefoonverkeer met Medan on Sn TarTaefunctionegraafVel'blnding met Karta functioneren nog normaal werknemersorganisaties de Stichting van de Arbeid uit elkaar laten vallen, hef sterkste wapen dat de werknemers nu hebben. De vakbonden kunnen, als de Stichting uiteenvalt, weer gaan doen wat zij overal ter wereld doen: per bedrijfs tak met de werkgevers onderhandelen: hard maar verantwoord. Nederland is het enige land waar het verboden is om meer te betalen dan in de c.a.o. is vastge legd, aldus de heer Albada. er is geen tijd meer om begrip te hebben Albada, noemde de mogelijkheid dat de hiervoor en begrip te hebben daarvoor. 1 Ik heb de vinger aan de pols van het maatschappelijk leven. Ik heb honder den brieven en informaties van vertrou wensmensen gekregen, ik weet wat er on der onze mensen leeft. De stemming is slecht, bar slecht. Het gaat in de eerste plaats om een sociaal-psychologische aangelegenheid. Het is geen economische kwestie. Of we staan morgenochtend met een uur weer op straat of we leggen de basis voor het snel doen van zaken", aldus de heer Middelhuis. De vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. H. Kloos, liet zich in dezelfde geest uit. Hij zei: „Het is ons niet ont gaan dat er in de afgelopen weken een vertrouwenscrisis is geweest tussen de vakbewegingsleiding en de leden. De eisen van de vakbeweging zijn er mede op gericht, het vertrouwen te herstellen. Voor wilde acties, die alleen de werkne mers zelf kunnen schaden, voelen we echter niets", zei hij. Zijn motto voor de komende weken luidt: „Eensgezind en beheerst blijven!" De drie bouwarbeidersbonden zullen binnenkort bijeenkomen om hun defini tieve eisen betreffende wijziging van de c.a.o. te bespreken. De N.V.V.-bouwbe- drljfsbond heeft al aangekondigd een fik se loonsverbetering te verlangen. In de vakraad voor de metaalindustrie zijn de onderhandelingen over een nieu we metaal-c.a.o. gisteren geopend. Het zijn nu nog voorpostengevechten. Later zullen de eisen (waarvan een 8 pet. loons verhoging er één is) nader worden uit gewerkt. De secretaris van het C.N.V., dr. W. Mevrouw Vimaya Lakshmi Pandit, zus ter van de Indiase minister-president Nehroe, heeft gisteren op de algemene vergadering van de V.N. verklaard, dat er aan de grens van India een massale concentrate plaatsvindt van Chinese troepen en wapens en dat „zij nog steeds doorgaan met hun oorlogsvoorbereidingen en eveneens met schendingen van ons ;rondgebied en luchtruim". „Ondanks al hun propagandistische uit spraken en hun schandelijk dubbelzinnig gepraat, houden de Chinese strijdkrach ten nog steeds 38.000 vierkant kilometer Indiaas grondgebied bezet", aldus me vrouw Pandit. Mevrouw Pandit staat aan het hoofd van de Indiase afvaardiging, in welke functie zij de veelbesproken Krishna Me- non is opgevolgd. (Advertentie) inqewa (actieve kooMrage'es) bij maag-en qewandsklachten.fi.25 Een Westduitse rechtbank in Stuttgart heeft de voormalige Oostduitse grens wacht Fritz Hanke tot 15 maanden gevan genisstraf veroordeeld op beschuldiging van „poging tot doodslag" op een Oost duitse vluchteling. Hanke had een Oostduitse arbeider, die naar het Westen wilde vluchten, doodge schoten. Acht maanden later vluchtte hij zelf naar het Westen, waar hij werd ge arresteerd. De voormalige grenswacht zei tot zijn rechters: „Ik ben moreel schuldig. Ik wist echter niet dat ik daarvoor gestraft kon worden". Als persoonlijke gast van het Secre tariaat voor de Eenheid, heeft gisteren de bekende Duitse bisschop der Evange lische Kerk, Martin Niemoeller. de ver gadering bijgewoond van het Concilie. Ds. Niemoeller is president van de kerk van Hessen-Nassau en een van de zes presidenten van de Wereldraad van Ker ken. Het gehele circa 350 man tellende technische personeel op vier buiten landse werkkrachten, een Italiaan, een Turk en twee Portugezen na van het „Algemeen Handelsblad" te Amsterdam, heeft gisterenmiddag omstreeks twee uur het werk neergelegd. Dit blad en ook enkele edities van het in hetzelfde bedrijf gedrukte dagblad „Trouw" zijn gisterenavond niet versche nen en zullen waarschijnlijk ook vandaag niet verschijnen. Het personeel blijft de eis stellen de lonen met ingang van 1 ok tober met acht procent te verhogen. Naar verluidt is het personeel voornemens zon dagavond het werk te hervatten. Ook „Tiet Parool", dat in het bedrijf van het Algemeen Handelsblad wordt ge zet, zal vandaag niet op de normale wijze verschijnen. President Kennedy heeft gisteren gedurende 45 minu ien overleg gepleegd met zijn lop-adviseurs naar aanleiding an incidenten op de snelweg lussen West-Berlijn en West- Duitsland. Het overleg lieefl DE MODE AAN DE WANDEL Een fantastisch modefestival op de Schevenlng8e pier. In een feestelijke show toont Beatrijs u met kleurige foto's de nieuwste japonnen, pakjes en laarsjes van een draagbare Nederlandse mode. WAT IS HET GEHEIM VAN MOEDERS TESTAMENT? De laatste regel van een ge heimzinnige brief bracht twijfel en achterdocht in de harten van mensen, die elkaar tot dan vertrouwden en liefhadden. Als emg blad in Nederland brengt Beatrijs het spannende ver volgverhaal van de Engelse successchrijfster Elisabeth Ca- dell. onder de titel „Wacht tot ik kom!" Beatrijs volgt de mode op de voet: elke week modellen om zelf te maken. Verder in ieder nummer de schoonheidsru briek; huishoudelijke voorlich; ting; recepten; opvoedkundige rubriek; romantische verhalen en reportages. ABONNEER U NU (MET RECHT OP 3 GRATIS NUMMERS) OP MEER DAN EEN WEEKBLAD. EEN HARTSVRIENDIN! Hierbij abonneer -Ik mij op Beatrijs, katholiek weekblad voor de vrouw. D per kwartaal ad f 5,20 per week ad f 0,40 to NAAM: STRAAT: WOONPLAATS: Ik ontvang de eerste drie num mers gratis. Inzenden In open envelop met 4 ct. porto erop aan: Beatrijs, Nassauplein, Haarlem. DE TSJECHOSLOWAAKSE minister van Builenlandse Zaken, Vaclav David komt volgende week dinsdag naar Lon^ den voor een bezoek van drie dagen Het is de eerste keer sinds 1948, toen Tsjecho-Slowakije communistisch werd dat een minister van Buitenlandse Za-' ken Engeland bezoekt (Van onze verslaggever) Tout est foutu, Millord! - alles is naar de bliksem... Op zevenen- veertigjarige leeftijd is in het haar zo geliefde Parijs Edith Piaf over. leden. Nog vers in het geheugen ligt haar felle strijd tegen de dood, enkele maanden geleden. Onlangs keerde ze terug van een vakantie aan de Azurenkust, ogenschijnlijk opgeknapt. Haar plotselinge dood lieeft alom beroering gewekt. Uit alle delen van de wereld stromen be tuigingen van medeleven naar haar Parüse huis, waar de drieëntwin tigjarige Griekse zanger Theo Sara- po, waarmee ze vorig jaar in het hu welijk trad, achterblijft. Het leven van Edith Gassion is on danks de roem en eer ,,het drama tische leven van een straatzange res" geweest. In de vroege ochtend van 19 december 1915 vinden sur veillerende gendarmen in het Parijse voorstadje Belleville een kreunen de vrouw. die zich vasthoudt aan de drie treden van een stenen stoep voor een groot huis. De vrouw, die onder de naam Line Marsa met een rauwe stem volksliederen zong, is in barendsnood. Nog vóór het ijlings gewaarschuwde ambulance-rijtuig van het St. Louisziekenhuis arri veert is het kind geboren. De vader is de acrobaat Louis Gassion, die het kind noemt naar de in die tijd veel besproken door de Duitsers neerge schoten Engelse verpleegster Edith Cavell. Haar moeder, in Italië gebo ren en van Algerijnse afkomst, ver laat de echtelijke woning. Het kind wordt aan de zorgen van de groot- w2?2?L toev,ertrouwd. Zij is het die Eaith door de eerste jaren heenhelpt en haar acht jaar na de geboorte meeneemt op een bedevaart naar SX'J tUk,le,ine Edith is blind. Rr if Weer kan zien en ik schenk 10.000 francs aan de ar men van de stad", zo bidt zij Is het een wonder dat Edith korte tijd daarna haar gezichtsvermogen ten dele terugkrijgt? maakt inmiddels een zelfstandige toernee als conto- sionist en antipodist. Op een markt plein zingt Edith op tienjarige leef tijd ten aanschouwen van boeren het ..Allons enfants" Voor het eerst hoort zij het donderende applaus, 111 de grootste theaters ter wereld zal voeren. Zij £2WZuerl rePertoire op dat aanvan kelijk bestaat uit .Nachten in China" (vffit-izj,? ls,mi'n hart". Haar eerste niciele optreden is in een bioscoop in Le Havre. De weg van Edith Gas- veid naar Hdith wordt gepla- Met haar ruwe, ongeschoolde en doordringende stem, zong Edith op Kermissen ln de provincie. Maar ze wilde meer! Ze liep weg van haar vader en keerde met een vriendin naar Parijs terug. Ontdekt worden door de muziekuitgevers is echter geen kwestie van dagen. Dat onder vond de 1.47 meter lange" Edith maar al te goed. In 1932 kreeg zij ecbter haar kans. In het cabaret ..Cernysvan Louis Leplée zette ..la möme Piaf" de eerste schreden Edith Piaf, gefotografeerd eind 1962 toen zij enigszins hersteld was van haar ziekte. in de Parijse artiestenwereld. Ray mond Asso nam haar onder zijn hoe de: ze bereikte het grote publiek. Na in de tweede wereldoorlog in di verse soldatenprogramma's te zijn opgetreden, begon een zegetocht door theaters en musichalls. Film, radio, grammofoon en later televisie gaan veel van haar krachten ver gen. Platen als „Les trois cloches", ,,La vie en rose", ..Padam. padam" en ,,Les amants d'un jour" vinden met honderdduizenden hun weg dooi de gehele wereld. De ster van de kleine straatmus, die enig is in de vertolking van de muzikale melange van humor en tragiek, van poëzie en hartstocht, schittert op de voor naamste plaats aan het firmament. ..Tout est foutu. Milord" et „Non je 11e regrelte rien". Diamanten aan een platina ketting. Een ketting die vanaf '58 door Edith Piaf steeds minder wordt gedragen. Een ern stige ziekte, instortingen, operaties, een auto-ongeluk bij Rambouillet lasten haar gestel dermate aan dat voor haar leven gevreesd wordt. De laatste jaren zijn één lange gedwon gen rustperiode, waarschijnlijk, inci denteel de diamanten even fel maar kort schitteren. Het kleine beetje gezondheid dat Edith nog had gaf zij daarmee aan het publiek dat ze móest dienen. tot een feT protest bij Moskou geleid. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Dean Rusk, heeft meteen bij de Russische ambassadeur Dobrynin geprotesteerd tegen het ophouden van een Amerikaans militair konvooi op de auto weg tussen BerlUn en West-Duitsland. De minister had de ambassadeur rhier- voor te Washington bij zich ontboden. De Russen hadden nl. de grote Auto bahn van Berlijn naar West-Duitsland een der vier toegangswegen tot West- Berlijn en speciaal die welke door het militair verkeer wordt gebruikt, in een der rijrichtingen gesloten. Op die ma nier willen de Russen de Amerikanen dwingen toe te geven in een controverse over het gebruik van de Autobahn door het militair verkeer. 0)j de baan, bestemd voor de andere rijrichting, lieten de Russen civiel ver keer in beide richtingen door. De Russen posteerden een dozijn man- schappenwagens op die baan. die onder normale omstandigheden voor het ver keer wordt gebruikt dat West-Berlijn binnengaat. De voorste van deze man- schappenwagens trokken op tot bij de Westberlijnse grensboom. Een Amerikaans konvooi met 61 man werd door de Russen adht uur lang op gehouden bij de controlepost Babelsberg. Om negen uur 's morgens kwam er een tweede konvooi bij. Dit konvooi werd 47 minuten opgehouden. Volgens het Amerikaanse leger zijn de moeilijkheden voor het voor Berlijn be stemde konvooi, welke eergisterenochtend om negen uur waren begonnen te Ma. rienborn aan de Westduitse grens en wel ke nu te Babelsberg voortduren, het ge volg van een unilaterale Russische po ging de bestaande procedures voor de doortocht van Amerikaanse konvooien te wijzigen. De Russen willen dat alle man schappen van een konvooi uitstappen om zich doo rde Russen te laten tellen. De voorzitter van de Nederlandse Christelijke Grafische Bond, de heer G. Jens, meent dat de onorganisatorische ac ties in verschillende typografische bedrij ven te verklaren zijn door een gebrek aan invloed van de vakbeweging in de onderneming. De vakbeweging heeft zich altijd meer gericht op de gehele bedrijfs tak. De heer Jens, die dit zei bij de opening van de algemene vergadering van deze bond in Lunteren, noemde het daarom belangrijk, dat de vakcentrales onlangs hebben aangedrongen op een mogelijk heid tot loonsverhoging per onderne ming. Hij acht het voorts noodzakelijk dat de grafische bonden in de komende tijd ook komen tot instelling of uitbrei ding van winstverdelingsregelingen. Al jarenlang wordt door de vakbewe ging gevraagd om economische medezeg genschap. Had men, zo zei de heer Jens, zich nu maar van de aanvang af van het woord economische medewetenschap be diend, dan was men thans wellicht iets meer gevorderd. De fase van meebeslis sen moet immers worden voorafgegaan door de fase van medewelen van alle economische beslommeringen van de on derneming. De les van de laatste ontwikkeling, al dus de heer Jens, is toch wel dat de on dernemers haast moeten gaan maken met het betrekken van werknemers in de economische beleidvoering. De grafici zijn thans aan het stadium toe, dat willen zij als werknemers nog in staat zijn om te kunnen beoordelen of hetgeen zij als een verlangen bij onder handelingen stellen nog rechtmatig is of niet, hun inzage dient te worden ver strekt van economische gegevens. Over de loonpolitieke situatie zei de heer Jens, dat ook de grafische bonden zich tot de werkgevers hebben gewend om te komen tot een gesprek over de nieuwe c.a.o. Zoals bekend, komt de Stichting van de Arbeid vandaag bijeen en kan spoedig klaarheid komen over de vraag wat door de regering mogelijk wordt geacht en wat niet. Dat wil nog niet zeggen, aldus de heer Jens, dat de regering het laatste woord al in dit sta dium spreekt. En mocht er wel een laat ste woord worden gesproken, maar een woord dat door de vakbeweging als on aanvaardbaar wordt beschouwd, dan zou den de vakcentrales tot de verklaring kunnen komen dat zij niet langer meer in staat zijn om centrale verantwoordelijk heid te dragen. De Westduitse bondskanselier dr. Kon rad Adenauer, heeft gisteren zijn ontslag aanvrage bij president Luebke ingediend. Hij heeft de president daartoe, waar schijnlijk voor de laatste maal als rege ringsleider, in diens villa te Hammer- schmidt bezocht. De voorzitter van de Bondsdag, Eugen Gerstenmaier, zal het verzoek om ont slag van dr. Adenauer dinsdag a.s. in een bijeenkomst van de Bondsdag voorlezen, waarna dit rechtsgeldigheid heeft ver kregen. Woensdag a.s. zal de Bondsdag, zoals eerder gemeld, een nieuwe bondskanse lier kiezen. Men neemt aan, dat dit de kandidaat van de christen-democratische regeringspartij, de vice-kanselier en mi nister van Economische Zaken, professor Ludwig Erhard, zal zijn. Adenauer zal nog van dinsdag tot woensdag „waar nemen". Op de foto zien we kanselier Adenauer en president Heinrich Luebke terwijl de laatste het schrijven doorleest. PRINSES MOUNA, echtgenote van ko ning Hoessein van oJrdanië, heeft het le ven geschonken aan een zoon. Mouna is een Engelse en heette voorheen Tom Gardiner. De baby heet Feisal. De algemene vergadering der Verenig de Naties heeft gisteren met 106 stemmen tegen 1 (Zuid-Afrika) een door Guinea ingediende resolutie aangenomen, waarin bij Zuid-Afrika wordt aangedrongen het woensdag in Pretoria tegen elf personen begonnen anti-sabotageproces te staken en alle personen, die in verband met hun verzet tegen de apartheid gevangen wor den gehouden, geïnterneerd zijn of aan beperkende voorschriften onderworpen zijn, onvoorwaardelijk in vrijheid te stel len. In de resolutie wordt gezegd dat dit proces „onvermijdelijk zal leiden tot een verdere verslechtering in de reeds explo sieve situatie in Zuid-Afrika en de inter nationale vrede en veiligheid verder zal verstoren". (Advertentie) De Bank voor Brabant BELEGGINGSADVIEZEN Jean Cocteau 74 jaar oud is over leden. Hij was dichter, toneelschrijver en beeldend kunstenaar. HU overleed op zijn landgoed te Milly-la-foret, vijftig kilo meter van Parijs. Cocteau was lid van de Académie fran^aise. Men noemde hem wel een van de en fants terribles, die Frankrijk volop rijk is. Nauwelijks zestien jaar zette hij zijn eerste verzen op papier. Hij had er suc ces mee, maar hij verwierp ze later toch. Hij werd de aanvoerder van een groep jonge schilders en componisten, onder wie Picasso, Braclue. Rousseau en Stra- winsky. Samen bestormden zij met zwaar geschut heel wat heilige huisjes. Na zijn debuut als dichter stelde hij een ballet samen, waarvoor Picasso de decors ontwierp. Het werd een publiek schan daal. De onverwoestbare Cocteau begon toen aan een roman Le diable au corps. Het werd een succes. Achtereenvolgens verschenen nog Antigone en Orphée. Wel dra ontpopte hij zich ook als een verdien stelijk tekenaar, choreograaf, ontwerper van tapijten, toneelschrijver, redenaar en filmregisseur. Op elk gebied experimen teerde hij. Beroemd werd zijn film „La belle et la béte". Hij bezat een inventieve en zeer originele geest. Cocteau onderging een dadaïstische en neo-klassieke periode en hij ontpopte zich als een schrandere geest met een verfijn de smaak. De overledene ging in 1926 tot het ka tholicisme over en hij bleef zich dichter noemen. Zodoende verdeelde hij zijn werk in poésie de poésie de chritique, poésie de théatre en poésie de cinématographie. Het Franse publiek heeft over het al gemeen met grote ingenomenheid kennis genomen van zijn scheppingen. Hij is tot het laatste toe een typische denker ge bleven; als elke pure dichter probeerde hij achter het geheim van de dingen te komen. De raadselen van leven en dood intrigeerden hem. Hij trachtte het eeuwige onder woorden te brengen en te verbeelden met eigentijdse uitdrukkin gen. (Advertentie) DE RADARPOST VOOR UW BELEGGINGEN Een gemeenschappelijke effectenportefeuille van ca. 25 miljoen gulden, belegd In aandelen van 250 geselecteerde ondernemingen. Participatiebewijzen van 1/1, 1/2 en 1/10 coupure. Vraag Inlichtingen en recent Jaarverslag bij uw commissionair of bankier Verreweg het belangrijkste nieuws tei beurze is gistermiddag de aankondiging geweest van een nieuwe 4% procent staatslening a pari groot 400 min. De inschrijving is op 29 oktober, de storting op 15 november. Hoewel de beurs niet werd verrast, vindt men het bedrag van .f%400 min. aan de forse kant. De lening heeft, aldus de beurs een populair percen tage. Men is dan ook van mening dat genoemde lening er in zal gaan. Als ge volg van bovenvermelde aankondiging was de stemming in de staatsfondsenhoek gedrukt tot flauw. De handel bleef ech ter gedurende de gehele beursduur kalm. Van enige nervositeit was absoluut geen sprake. De stemming voor de internationale waarden was voor de laatste dag van deze bc-ursweek licht verdeeld. Hoogovens on dervonden nog de nawerking van de di- videndpassering door Dortmund Hoer- der. De aandelen Hoogovens, die eergis teren 17 punten lager noteerden, moesten vrijdag aan dit koersverlies nog circa 5 punten toevoegen bij de notering op 558. Kon. Olie zakte verder in tot 163,60, tegen eergisteren als slotprijs 164,40. Philips en Unilever gaven een lichte ver betering te zien op respectievelijk 149,20 en 141,30. AKU ontmoette wat lokale belangstelling waardoor dit fonds zich een paar punten kon herstellen van de forse koersverliezen gedurende de voor gaande beursdagen. 10-10 11-10 Ned. '59 4% 99 A 98% Ned. '61 4'4 991/g 98% Ned. '47 3'2 91% 91% Ned. grootboek '46 91% 91% AKU 490% 496 Hoogovens 563 558 Philips 149 149.30 Unilever 141 141,20 Kon. Olie 164.40 163,70 HAL 136 Scheepaartunie 147 146% Amst. Bank 396% 393 Ned. Handelrflij. 366 368 Lucas Bols 1038 1010 Mach. Breda 189 187 Bijenkorf 808 794 Drie Hoefijzers Ford 905 906 Van Gelders Papier 230% 230 Heineken 464 465 Hero Conserven 305 1 310 Ho!l. Beton Mij. 450 457 Kon. zout 782 725 Nijverdal - Ten Cate 240 239 De Schelde 233 232% Scholten Foxhol 725 Simons emb.f. en houth. 138% 139 Thomassen en Drijver 785 780 Van Vlissingen Katoen 272 270 Vredestein 279 276 Zeeuwse Confectie 390 1 385 Zwanenberg Organon 897 907V2 Shell Oil 17% 1711 Anaconda 49 Va 49 Bethlehem Steel 33% 20% ex <3 General Electric 77^4 78% General Motor 78 78 Procter and Gamble 52% Republic Steel 44% 41% NABEURSKOERSEN Telefonisch' avondverkeer Hoogovens Kon. Olie 161.60162.20: Philips 149.00149.40; Uni lever 141.00 .gb—141.20.

de Stem | 1963 | | pagina 15