Hocine Ait Ahmed gevlucht Verzoening KAB-KVP Sigaretten circa 20 cent duurder Schandaal om ramp dreigt 'tHoogeHuys modern bankstel fl. 850.- Snelle verrassingsaanval Weinig of geen regen Rechtzaak in 1959..... Edith Piaf overleden Goede vangst douane Y.S. Ook benzine omhoog GIFTIG GAS HING BOVEN RINGBAAN Italië was gewaarschuwd! DAGBLAD VOOR ZEELAND Slechts vogelvrije guerrilla's blijven Onderzoek doodsoorzaak overleden militair De heuvels in Overwegend droog 66 pond heroïne Weer Amerikaan gevlucht naar Oost-Duitsland Verlieslijst Meisje gedood te Roosendaal In Tilburg: f 1 miljoen voor het Brabants watersnoodfonds Uitwisseling van Amerikaanse en Russische spionnen Vrees voor epidemie LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Wlestinghouse f 1.360.- Foor God, Koningin en Vaderland 103e JAARGANG No. 2440» Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J- M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 agWaP -Z A-TERD AG 12 -OKTOBER 1963 f Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. ƒ1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893 BEN BELLA VERJOEG Na wij vernemen zullen op de eerstvolgende bestuursverga- I dering van de K.V.P. twee figuren I van de K.A.B. voorgedragen wor den voor een zetel in het hoofdbe stuur van de K.V.P., namelijk de heren Fr. Van Gun en P. J. J. Mertens. De heer Van Gun wordt vice-voorzitter in de plaats van de Limburgse Jan Maenen, die jzich thans wil terugtrekken. De *heer Mertens wordt lid van het hoofdbestuur. Deze voordracht, die ongetwijfeld door de bestuursraad der K.V.P. ge- I volgd zal worden, kan, zo vernemen f wij van bevoegde zijde, gezien wor den als een duidelijke aanwijzing dat recente meningsverschillen tussen de K.A.B. en K.V.P. over en weer naar volle tevredenheid zijn opgelost. Die meningsverschillen traden ondei meer aan de dag rond de laatste Kamei- - verkiezingen. Toen is van K.A.B.-zijde wel gesteld, dat het werknemerselement onvoldoende in de K.V.P.-fractie verte genwoordigd zou zijn. Over een en an der is nogal wat te doen geweest. Er werd hier en daar zelfs gesproken over de op richting van een afzonderlijke Katholieke Arbeiderspartij. Jan Mertens, geboren te Dongen, thans woonachtig te Utrecht, heeft vele jaren in Breda de K.A.B. gediend. Hij wordt beschouwd als de opvolger van Middel huis. Frans van Gun, wonende te Utrecht, komt uit de bouwwereld, heeft veel ge daan voor het Kath. Instituut voor de Volkshuisvesting en is thans in K.A.B. - kringen de expert inzake loonkwesties. Op 47-jarige leeftijd is te Parijs de vermaarde Franse zangeres Edith Piaf overleden. Op pag. 7 wijden wij een in memoriam aan deze kunstenares. REBELLEN Leiders van de conlrarevolulionaire beweging (FFS) tegen het bewind van de Algerijnse president Ben Bella hebben gis teren liun toevlucht in de bergen gezocht, nadat zij drie steden aan de regeringstroepen hadden moeten prijsgeven en waren ge dwongen een andere stad te ontruimen. De drie plaatsen zijn: Fort National, Azazga en Ouadliias. Ontruimd is gisteravond laat Miehelet. Bij het onderzoek naar de doodsoor zaak van de 19-jarige dienstplichtige hu zaar L. G. de Bruin, die op 9 oktober dood op zijn bed in de legerplaats 't Harde is gevonden, is een storing in de bloedsomloop van de jongeman geconsta teerd. Hiermee, zo deelt de Legervoor- lichtingsdienst mee, is de doodsoorzaak nog niet bepaald. Daartoe zal eerst de uitslag van het voortgezette onderzoek afgewacht dienen te worden. Met de strikte opdracht niet te schieten tenzij uit zelfverdediging begonnen de regeringstroepen gis teren aan hun opmars naar de bolwerken van de opstandelingen in de bergen van Kabylië. Tegen de avond meldde het regerings hoofdkwartier in Tizi Ouzou de verove ring van drie steden, waaronder Fort National, waar de opstandelingenleider Hocine Ait Ahmed eerder op de dag zijn soldaten had opgeroepen te strijden te gen de troepen van Ben Bella. Gisteravond werd bericht, dat de op standelingen hun belangrijkste steunpunt Miehelet hadden ontruimd en dat zij met hun burgerlijke en militaire leiders de heuvels in waren gevlucht. Uit de berichten te middernacht viel op te maken, dat de regering in haar op zet is geslaagd om de omvang van de contrarevolutionaire beweging, die on geveer veertien dagen geleden is uitge roepen met aan het hoofd Hocine Ait Ah med en kolonel Mohammed Ou EI Hadj, de vroegere commandant van het zeven de militaire district, te beperken tot vo gelvrij verklaarde in de bergen opereren, de guerrillabenden. Er waren geen onmiddellijke aanwijzin gen dat de opstandige beweging zich over andere delen van Algerije heeft uit gebreid. Verklaringen van Hocice Ait Ah med in Fort National, volgens welke er DE STELLENDAMSE garnalenpellers zijn gisteren in staking gegaan. Zij eisen een pelloon van twintig cent per ons; I voorheen was dit vijftien cent. Er is nu f een vereniging van garnalenpellers op gericht: 175 man sloten zich erbij aan. DE STORM FLORA op Haïti heeft 5000 doden en vermisten gekost. Op Cuba blijkt het aantal slachtoffers veel groter te zijn dan werd opgegeven. Castro hebben gegeven dat het aantal doden schijnt in een radiogesprek te kennen te niet te schatten is, maar waarschijnlijk j enorm zal zijn. HET AANTAL doden van de wervel storm in Oost-Pakistan is gestegen tot 87. DE VOORMALIGE Finse premier Kar- jalamen heeft president Kekkonen ver zocht te worden ontheven van de taak If1?-™0uwe coalitieregering te vormen, fontieke waarnemers menen dat de vor ming van een zakenkabinet de enige op lrisi?grifp ?nZ1Jn V°?r de Finse kabinets- f crisis, die 30 augustus ontstond. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond zo.iD uur: Overwegend droog weer met veel be wolking maar ook plaatselijk enkele opklaringen. Zwakke tot matige, in het noorden van het land tijdelijk Krachtige wind tussen zuidwest en rasuur verandering in tempe- onder 17.55 uur. Maan onder 16.34 uur. Morgen: zon op 6.59 uur. Zon onder rmrtl",»™ aan op 201 uur- Maan onder 16.59 uur. Maandag: zon op 7.01 uur. Maan op o.iz uur. Am?rikaanse douane aan de grens met Mexico heeft een goede vangst ge^ aaan. Bij een routine-onderzoek van een personenauto werd 66 pond zuivere he roïne gevonden. „Versneden" zou deze o? df- Amerikaanse onderwereld zexer <33 miljoen dollar opbrengen. Maar r?+ün eerder is de Amerikaanse auto- viripn 5en Kostbaarder illegale partij verdovende middelen in handen geval- Hpne„twee !?zit!.enden van de auto wer- Tn^^Mr'uHet waren een Cana dees, Joseph Michel Caron, 33 jaar, en zijn vrouw, Marie Ida, 30 jaar. „Vertegen en!1^ e» .g°kker", gaf Carön all zi?n beroep op. Zijn vrouw, moeder van vier kinderen, verklaarde snikkend dat zh mfH Van deze ,zaak wist- Ei' is een borg tocht van een kwart miljoen dollar voor de echtelieden vastgesteld. Caron zei dat hij vrienden in Montreal heeft, die deze borgtocht misschien wel zullen storten De douane denkt dat de heroïne Mexi co is binnengekomen uit Europa Ifct echtpaar Caron was op 2 oktober de grens overgestoken naar Mexico en had Mexicostad bezocht, gij terugkeer in de Verenigde Staten liep het tegen de lamp. Van Oostduitse zijde is gisteren verno men dat opnieuw een onderofficier van het Amerikaanse leger in de Bondsrepu bliek naar Oost-Duitsland is uitgewe ken. Volgens het Oostduitse persbureau ..A.D.N." heeft adjudant Conrad Yumang van het Amerikaanse militaire hospitaal in Stuttgart enige dagen geleden in Oost- Berlijn asiel gevraagd. Drie dagen geleden werd vernomen dat de sedert 24 september vermiste adjudant Valentini, van het Amerikaanse hoofd kwartier in Heidelberg, naar het Oosten was uitgeweken. zuid DmtsianHS'ie bT Hf' ooaten' Het hoSe d™kgebied dat van Frankrijk naar weer" met getrokken, brengt tijdens het weekeinde nog overwegend droog weer met nog vrij veel bewolking. De temperatuur die tussen 12 en 14 eraden schommelt, blijft voor oktober vrij normaal. Bijzonder warm blijft het in Portugal waar vrydag nog 30 graden C. werd gemeten 8 1 ook in Medea gevechten waren uitge broken, zijn niet bevestigd. Fort National, een op een heuveltop gelegen versterking, die is omgeven met hoge muren, werd prijsgegeven, nadat regeringstroepen in pantserwagens van uit Tizi Ouzou langs de smalle bergwe gen aan hun opmars waren begonnen. Volgens regeringsverklaringen werd het fort ingenomen, zonder dat er ook maar een schot was gevallen. Andere berichten wijzen er echter op, dat er bui- ten de stad zou zijn geschoten. Er zou den drie soldaten van Ben Bella ge sneuveld zijn. Ook zouden er gewonden zijn. De regeringsgezinde troepen mar cheerden het fort vroeg in de middag binen. Naar verluidt hield de bevolking zich rustig en hadden er geen incidenten plaatsgevonden. (Van onze verslaggever) Te Roosendaal is gisterenmiddag even na twaalf uur de 11-jarige Elisabeth van Loon uit de Raadhuisstraat op slag ge dood en haar schoolvriendinnetje, de eveneens 11-jarige Ankie Thomas uit de Laan van Vlaanderen ernstig aan het onderlichaam gewond bij een verkeers ongeval. Beide kinderen kwamen onder een passerende vrachtauto met aanhang wagen terecht en werden door de aan hangwagen overreden. Het droevig ongeval had plaats mid den in het centrum van de stad n.l. op het punt waar de Bloemenmarkt met een vrij nauw weggedeelte met de Markt verbonden is. De beide meisjes reden per fiets van school naar huis. Elisa beth zat bij Ankie Thomas achterop. Ter plaatse stond even voor de ver nauwing van de rijweg een auto gepar keerd, terwijl er van tegenovergestelde richting verkeer naderde. De vrachtauto met aanhangwagen naderde eveneens die vernauwing en passeerde de meisjes, die door de omstandigheid dat nog een an der meisje rechts naast hen reed, niet geheel rechts konden rijden. Het stuur van hun fiets kwam in aanraking met de aanhanger. Het meisje dat achter op de fiets zat was op slag gedood. Ankie Thomas was met het onderlichaam onder de wielen gekomen en liep ernstige verwondingen aan het bekken op. Zij moest met een zware shock naar het ziekenhuis worden vrvoerd. Haar toestand was gisteravond redelijk. (Van onze parlementaire redacteur) Sigaretten en benzine zullen binnenkort waarschijnlijk aanzien lijk duurder worden. De regering overweegt namelijk de accijns op benzine en sigaretten te verhogen. Wat de sigaretten betreft wordt ge dacht aan een prijsverhoging van 15 a 25 cent per pakje van 1, Van deze accijnsverhoging wordt voor de schatkist een voordeel verwacht van een dikke f 150 miljoen. De extra baten van de fiscus blijven tot f 120 miljoen beperkt als de prijsverhoging van siga retten 15 cent per pakje wordt. De verhoging van de omzetbelasting op sigaretten en benzine vormt een on derdeel van het ontspanningsprogram waarmee de regering de spanning op de arbeidsmarkt hoopt te verminderen. Minister-president Marijnen heeft de Byna vier uur zijn politie, brandweer en werklieden van publieke werken vrij dagmiddag op de Ringbaan-zuid hij het kruispunt met de Ringbaan-oost in Til burg bezig geweest met een omgeslagen tankwagen. Daaruit stroomde een zeer giftig en brandbaar vloeibaar gas (Desmodur) over de weg. Drie brandweerlieden wer den door het gas, dat inwerkt op het li- cnaam. aangetast. Zij moesten naar het ziekenhuis. Vermoedelijk zullen zij kor- te tijd in observatie worden gehouden. De tankwagen van een Engels che misch bedrijf, met een lading uit Duits land op weg naar Rotterdam en bestuurd door de Rotterdammer F. Edam, slipte toen de chauffeur voor een verwarde si tuatie op het kruispunt remde. De lading deed de auto het evenwicht verliezen. De zware wagen sloeg in de midden berm om. Daarbij werd een lichtmast meegenomen, die aan de overzijde van de weg op een stilstaande auto terecht kwam. E. was uit de totaal vernielde cabine van de tankwagen geslingerd. Een auto, die het omgeslagen gevaarte wilde ontwijken, ramde daarbij nog een Italiaanse personenauto. De tankwagen zelf had een deel van de carrosserie van de vrachtauto weggeslagen. Door de ravage die was ontstaan werd voor de weggebruiker? veel ongemak veroorzaakt. Het verkeer moest ter plaatse vier uur lang worden omgelegd. Omzichtig werd door de brandweer, terwijl een grote politiemacht het sa mengestroomde publiek op een afstand hield, getracht de kranen van de tank dicht te draaien. Hierbij werd gebruik gemaakt van zuurstofmaskers. De tankwagen kon later door een hef kraan van de A.A.T. overeind worden gezet. Het gevaarte is weggesleept naar de gemeentelijke vuilnisstortplaats en blijft onder politiebewaking. verhoging van de omzetbelasting onlangs al in de Tweede Kamer bij de alge mene politieke beschouwingen aange kondigd. Hij noemde toen nog niet de produkten die onder de belastingverzwa ring zouden vallen. In politieke kringen was het intussen spoedig bekend, dat de regering aan si garetten en benzine dacht. Men probeer de hierover echter een stilzwijgen te be waren om een run op de winkels te ver mijden. Tenslotte is het plan toch uit gelekt. De forse verhoging van de sigaret- tenprijs wordt door de regering te vens gezien als een bijdrage in de strijd tegen het roken. Van volks- gezondheidskant is hierop al eerder aangedrongen. Dr. Kruizinga, directeur wetenschappe lijk onderzoek van volksgezondheid, zei dezer dagen nog in Sittard, dat het roken meer doden maakt dan alle verkeerson gevallen tezamen. Ook het sigaartje wordt in 1964 duur der. Deze prijsverhoging staat echter los van de accijns verzwaring op sigaretten en benzine. De prijsverhoging van siga ren zal het gevolg zijn van het feit dat per 31 december a.s. de vrijstelling van omzetbelasting op sigaren vervalt. Minister Witteveen (Financiën) heeft de Tweede Kamer voorgesteld aan de stichting Brabants Watersnoodfonds 1962 een bijdrage te geven van maximaal f 1 miljoen. Dit in verband met door dit fonds te verstrekken uitkeringen ter te gemoetkoming in de schade, die door de overstroming in februari 1953 is ont staan. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de Sovjet-Unie twee van spionage beschuldigde Amerikanen heeft vrijge laten. Van hun kant hebben de Verenig de Staten gisterenavond twee Russen, een man en een vrouw die bij het V.N.- secretariaat werkzaam waren en op 2 juli onder verdenking van samenzwe ring tot spionage voor de Sovjet-Unie waren gearresteerd, in vrijheid gesteld Het zijn de 41-jarige Iwan Egorov, amb tenaar van de personeelsafdeling van het V.N.-secretariaat, en zijn 39-jarige vrouw Aleksandra. De vrijgelaten Amerikanen zijn de pa ter jezuïet Walter Ciszek, die sinds 1940 in Siberië werd vastgehouden, en de stu dent Marvin Makinen, die bijna tlvee jaar geleden in Kiev werd gearresteerd Zij zijn gisteren per vliegtuig uit Mos kou vertrokken. TIJDENS werkzaamheden in de Stevin- sluizen te Hippolytushoef, is de heer C Schrier te water geraakt en verdronken. De ladder, waarop hij stond, gleed plot seling onder hem uit Het ziet er naar nit, dat de ramp met het stuwmeer van Vaiont wel eens een schandaal kan veroorzaken. Er zijn be richten geweest - waarvan wij er gisteren al enige aanhaalden - dat reeds lang bekend was, dat er op de steile hellingen van de berg „Toe" gevaar be stond voor aardverschuivingen Het communistische dagblad „Unita" herhaalde gisteren de kop van een bericht uit 1961 „zal de grondverschuiving die wordt ver oorzaakt door het stuwmeer van Vaiont zich langzaam voordoen of met een verschrikkelijke slag?" In 1959 was het orgaan van de commu nistische partij in Italië ,l'Unita" voor de rechter gedaagd omdat het had geschre ven dat de dam gevaren inhield voor de bevolking in de omtrek. Het blad werd ervan beschuldigd „vals en tendentieus" nieuws te hebben verspreid met de be doeling de openbare orde te verstoren. De rechter oordeelde echter dat de dam een gevaar zou kunnen vormen en ont sloeg „l'Unita" van rechtsvervolging. Door de staatselektriciteitsmaatschap- pij werden wel waarschuwingen uitge geven. maar deze golden alleen voor de bevolking van de dorpen die boven de dam lagen. De mensen daar werd erop gewezen dat indien een aardverschui ving in het stuwmeer terecht zou ko men, dit een vloedgolf zou kunnen ver oorzaken. De bevolking van de dorpen in de vallei ontving van de autoriteiten geen waarschuwing. Er zijn geruchten dat de burgemees ter van het dorp Erto en Casso al ge waarschuwd had voor aardverschuivingen en had aangeboden de bewoners te eva cueren. Ook zouden herders reeds het ge bied hebben verlaten omdat de schapen het gevaar hadden gevoeld. Ook in uiterst rechtse bladen wordt gesuggereerd dat de ramp had kunnen worden voorkomen. Een auto is door het geweld ver morzeld. (Telefoto) Een priester bidt tussen de puin hopen voor de slachtoffers. (Telefoto) De regering heeft een onderzoek aange kondigd. Op het ogenblik zijn in het rampge bied de stoffelijke resten van meer dan 900 slachtoffers geborgen. Een functio naris schatte dat het totaal aantal slacht offers boven de 3000 ligt en misschien zelfs wel dicht bij de 4000 zal liggen. De meeste lijken liggen bedolven onder tonnen puin en modder. Gisteren werden de stoffelijke resten van zes mannen gevonden in de „veilig heidskamer" van de Vaiontdam, 48 uur nadat het water van het stuwmeer over de damwand heen stroomde en dood en verderf zaaide in de vallei van de Piave. De slachtoffers werden gevonden door zes bergbeklimmers uit Cortina, die spe ciaal waren opgeroepen om langs de rand van de dam af te dalen en een on derzoek in te stellen naar de situatie in de veiligheidskamer. Een woordvoerder van het commando van het vierde Italiaanse leger, dat met de reddingswerkzaamheden is belast, ver klaarde gisteren dat men nog maar net door het bovenste laagje van de mod der en puinhoop was doorgedrongen en dat op een bepaald punt gebruik moest worden gemaakt van bulldozers, hoewel men wil trachten dit zoveel mogelijk te vermijden. Deze luchtfoto laat het ramp- zalige dal zien. Alles is praktisch met de grond gelijk gemaakt. De bodem is bedekt met een dikke laag modder. Duizenden redders doorkruisen als zwarte mieren het terrein. (Telefoto) De woordvoerder zei dat de vrees toe- neemt dat er een epidemie zal uitbre ken als de lichamen van de slachtoffers niet spoedig worden gevonden. Militairen zijn er reeds toe overgegaan de opgezwollen lijken van de koeien en andere dode dieren met antiseptische middelen te besproeien. Andere militai ren graven grote graven nabij de rivier de Piave en men wil zich zo spoedig mo gelijk van de lijken ontdoen. Gisteren morgen vroeg kwam een voorlopige tele foonverbinding tussen Longarone en Bel- luno tot stand. Enkele functionarissen zeiden dat liet vrijwel onmogelijk zal zyn alle slacht offers te vinden, van wie er sommigen waarschijnlijk op een diepte van 15 me ter liggen. Het kan misschien wel maan den duren voordat de modderlaag is ver wijderd, zeiden zij. De bovenkant van de dam zelf was be- dekt met een ongeveer 10 meter hoge laag modder, stenen en bomen, die van de overhangende berg naar beneden was geschoven. Technici zijn van plan een opening te maken in de stuwdam, waardoor het res terende water in het stuwmeer kan weg lopen. Dit is nu voor minstens een derde gevuld met gesteente. De kunstmatige breuk zal het einde be tekenen van de grootste dam in Europa en de trots van de Italiaanse ingenieurs. Maar het schijnt dat dit offer noodzake lijk is om nieuwe rampen te vermijden. (Advertentie' IN ONZE ETALAGE AAN DE GROTE MARKT GROTE MARKT 50 CATHARINASTRAAT 4 BREDA. Vaatafwasmachme Het geheim van een goed functionerende vaatafwasmachine is het fabrikaat: Westinghouse I Met „doublé heating system" en automatisch® „rinse-dry injector".

de Stem | 1963 | | pagina 1