Kwart miljoen ton aarde verdween in stuwmeer Zieke „Mac" treedt al als partijleider Kleinere aardverschuivingen gingen ramp vooraf Hfm js Zeven dorpen bij Venetië volkomen weggevaagd house of enqland Schade van miljoenen guldens BRITSE KABINET ONTROERD Ook spoedig premier af Waarschuwing te Longarone niet begrepen DAGBLAD VOOR ZEELAND BROOD WEER DUURDER MGR. DE VET VOORLICHTER CONCILIE Reporters naar rampgebied Reddingswerk Cyaankali..... Overwegend droog weer Vredesprijzen voor Amerikaan en Rode Kruis Ooggetuigen kleine vloedgolf Te Udenhout Twee kinderen gedood op onbewaakte Atomen gefotografeerd kolletvleamp 103e JAARGANG No. 24408 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. AA. A. C v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. AAes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. AAed. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) VLOEDGOLF OVER STUWDAM: 4000 DODEN JR. S *- Na overleg tussen de Nederlandse Bakkerij Stichting en het ministerie van Economische Zaken, heeft minister An- driessen zich ermee akkoord verklaard, dat m.i.v. 14 oktober de prijs van brood met één cent per 800 gram wordt ver hoogd. Aanleiding hiertoe zijn de ver der gestegen pryzen van bloem en meel. Bakkers die reeds voor 14 oktober ho gere broodprijzen berekenden overeenstemming was met de j dienen de prijsverhoging achte: laten, resp. hun prijzen te verlaj. dien bij onderzoek zou blijken dat vooi brood hogere prijzen worden berekend dan met het voorgaande in overeenstem ming is. zal een prijsmaatregel niet kun nen uitblijven. HET AMERIKAANSE huis van afgevaar digden heeft zich gisteren met 125 tegen 110 stemmen uitgesproken tegen het voor stel van president Kennedy voor een ge zamenlijke Russisch-Amerikaanse lan ding op de maan. DE VERDEDIGER van de 22-jarige Oost- duitse ex-grenswachter Fritz Hanke, die j in Suttgart terechtstaat voor het neer- I schieten van een Oostduitse vluchteling. heeft vrijspraak voor de beklaagde ge ëist. HET AANTAL slachtoffers van de dam- doorbraak in Koeala Loempoer is geste gen tot tien. Er zijn 5000 daklozen. DE KOLENWINNING in de staatsmijn „Emma" zal voorlopig gedeeltelijk stop- gezet worden. De kosten en de opbreng sten bleken tegen te vallen. IN DE SOVJET-REPUBLIEK Oezbe kistan zijn elf personen ter dood veroor deeld, o.a. wegens oplichting van de staat voor tienduizenden roebels. ROOD-CHINA heeft een krediet van 250 miljoen oude francs aan de Algerijnse re gering geschonken. i DE DIRECTIE van „Hoogovens" heeft een goed idee beloond met f 4500, die j door drie personeelsleden gedeeld moe ten worden. EEN 26-JARIGE vertegenwoordiger uit j Den Haag heeft voor f 13.000 aan levens middelen los gekregen van een zuivel- j handelaar. „Ik heb van de opbrengst ge- leefd als een prins", zei hij gisteren te- i gen de rechter, die hem veroordeelde tot een jaar celstraf. DE STORM ..Flora" heeft op Cuba alleen al aan minstens 200 mensen het leven gekost. KONINGIN, prins en prinses Beatrix rusten momenteel aan de Kaspische Zee uit van hun staatsvisite aan Perzië. Dinsdag begint het officiële bezoek aan Thailand. IN EEN speelgoedfabriek in Istanbul U heeft zich een hevige ontploffing voorge daan. Vijftien arbeiders zijn omgekomen. VANDAAG zullen de paus en de Conci lievaders in de basiliek van Maria Mag- giore bijeenkomen ter gelegenheid van het goddelijk moederschap van Maria. RUSSISCHE beambten hebben op de gro te verkeersweg tussen West-Duitsland en Berlijn twee Amerikaanse militaire kon vooien de gehele dag aangehouden. Een dikke laag modder en puin bedekt de velden in het getroffen Piave-dal, waar redders wanhopig naar overlevenden zoeken. Nog meer foto's uit het ramp gebied op pag 7. Tot lid van de voorlichtingscommissie van het Concilie, waarvan president is mgr. Martin J. O'Connor, is als 14e lid benoemd mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda, voor de Nederlandse taalgroep. Voor de gezamenlijke omroepver enigingen is gisteren radioreporter Kees Buurman naar Italië gevlogen. De radioprogramma's zullen, indien zij er zich toe lenen, voor uitzendin gen over de ramp worden onder broken. De VARA-televisie heeft een ploeg naar het rampgebied gestuurd. Op namen zullen worden gemaakt voor een reportage, die wordt verzorgd door Hans de Graaf Bierbrouwer voor het actualiteitenprogramma „Achter het nieuws". Dagblad De Stem heeft intussen ook een eigen verslaggever per vliegtuig gezonden. Zijn eerste repor tage verwachten wij vandaag. Italië rouwt. Gisterenavond waren duizenden lijken geborgen in liet gebied van Longarone in noordoosl-Ilalië, waar woens dagavond kwart voor elf een van de grootste stuwdammen ter wereld, de Vaiont-dam in de rivier de Piave volkomen over spoeld werd door een aardverschuiving van de berg Toe. Een massa van 250.000 ton rotsen en vuil, een aardmassa van zo'n 50.000 kubieke meter - waarschijnlijk door een aardbeving in beweging gekomen - stortte zich in liet Stuwmeer. Officieel is bekendgemaakt, dat er tenminste 2.000 doden zijn. Men vreest echter, dat het aantal slachtoffers circa 4.000 zal bedragen. De schade bedraagt enkele tienlallen miljoenen guldens. Een reusachtige vloedgolf is over de dam geslagen en deze meters hoge muur vail water stortte zich uit over de nabij liggende dorpen. slechts stukken muur van zestig cm overeind. Men schat, dat hier Het stuwmeer achter de Vaiont- dam, dat 150 miljoen kubieke me ter water bevatte, is voor drie kwart over de rand geslagen. Het water stroomde een zijdal van de Piave in en trof de dorpen Longa rone, Orte Fae, Codissago, Villano va, Malcom, Rivalta en Castella- razzo. Het grootste deel van Lon garone, dat 4.700 inwoners telt, is vernield. Van de huizen staan nog 3700 mensen zijn omgekomen. Enorm zijn de verwoestingen. Het dorp Fai is door aarde en stenen praktisch van de kaart geveegd. Op de plek waar eens het voornaamste plein, een kerk, een bus station, huizen en wegen waren, bevindt zich nu een enorm gat. Te Pirago is alles verwoest behalve de klokketoren van de kerk, een deel van het altaar, een kapel op een kerkhof en één huis. Van het ge hele dorp Villanova was slechts één wo ning overgebleven. De gehele streek ziet er uit als een maanlandschap. Alle verbindingen tussen Belluno en de getroffen steden zijn verbroken. De we gen zijn onberijdbaar. Een stuk van de spoorlijn ongeveer twee kilometer die de staafjes met de buitenwereld ver bindt, is onklaar geraakt. De muur van water stortte zich met zo'n geweld in het dal, dat het aan de hoogte tegen de bergen sloeg en daarna in het dal terugvloeide. Het leger Italiaanse eenheden en ter plaatse gelegerde NAVO-troepen heeft bij de reddingswerkzaamheden onmiddel lijk 4000 man ingezet en duizend man genietroepen met kranen, bulldozers en graafmachines, ambulances, dokters, ver pleegsters, tenten en levensmiddelen ge zonden. Veertien hefschroefvliegtuigen volbrengen reddingen in het rampgebied. Luitenant-kolonel Eros Ortore van het bij het reddingswerk ingezette zevende regiment Alpinisten zei, dat de laag aar de en stenen, waaronder de slachtoffers bedolven zijn, acht vierkante kilometer groot was. Hij verwachtte niet dat slacht offers het er levend zouden afbrengen. De weinige reeds aangetroffen overle venden zijn naar Verona overgebracht. De heer Ortore verklaarde, dat men geen medische voorraden nodig had, omdat het aantal overlevenden zo ge ring was. In ziekenhuizen zijn tot dusver 350 gewonden opgenomen. Twee hefschroefvliegtuigen van de NAVO-strijdkrachten in Noord-Italië hebben gisteren 58 personen uit het gebied gehaald. Daar was een vrouw bij die kort na de landing het leven schonk aan een meisje, hierbij gehol pen door de Amerikaanse beman ning van het hefschroefvliegtuig. Deskundigen vrezen voor nieuwe aard verschuivingen daar zich in de rotsmas sa's scheuren vertonen. Tot overmaat van ramp bestaat er bo vendien gevaar voor vergiftiging. In Ita liaanse radio-uitzendingen deelde men de bevolking mee. dat vele bilkjes cyaankali werden vermist. Wellicht zijn ze door de kracht van het water opengereten, „Drink geen water uit de rivieren. Ver gewis u ervan, dat het water dat u drinkt zuiver is", zo werd in de uitzendingen gezegd. Honderden lijken van mannen, vrou wen en kinderen dreven in de Piave. Op één punt werden honderd dode koeien gevonden. Enkele lichamen kwamen nabij Bel luno, op ongeveer 19 kilometer afstand van de plaats waar de ramp was geschied, andere kant tot ongeveer honderd meter aan de oppervlakte van de rivier. Verdronken koeien liggen op een weg in het geteisterde dal. Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen. Matige, in het noorden van het land vry krachtige westelijke wind. Iets zachter. Vandaag: zon onder 17.57 uur. Maan onder 16.02 uur. Morgen: zon op 6.58 uur. Maan op 0.50 uur. De Nobelprijs voor de vrede voor 1962 is toegekend aan de Amerikaan dr. Linus Carl Pauling. De vredesprijs voor 1963 is voor het internationale comité van het Rode Kruis en de Rode-Kruisliga, waarbij deze organen elk de helft van het aan de prijs verbonden bedrag krij gen. Dr. Pauling kreeg in 1954 reeds een Nobelprijs, die voor scheikunde. De vre desprijs voor 1962 is vastgesteld op 257.219 Zweedse kronen (ruim 177 000 gulden) en die voor 1963 op 265.000 kro nen (bijna 183.000 gulden). De toeken ning van de prijs werd verleden jaar uit gesteld omdat men geen geschikte kan didaat kon vinden. Het is voor de derde maal dat de No belprijs voor de vrede aan het interna tionale Rode Kruis is toegewezen. De 62-jarige dr. Pauling is een van de felste tegenstanders van kernproeven, re den waarom hem de prijs vermoedelijk is toegekend. Hij heeft destijds gewaar schuwd dal al minstens anderhalf mil joen mensen zouden sterven aan de ge volgen van kernproeven, die tot dan wa ren genomen, en dat honderdduizenden kinderen zouden worden geboren met geestelijke en lichamelijke afwijkingen. Het Moskouse kemstopverdrag heeft hij ..de grootste actie die ooit door dt naties is ondernomen" genoemd. Premier MacMillan heeft gisteren het jaarlijkse congres van zijn con servatieve partij in Blackpool Ia- ten weten, dat het hem niet mo gelijk zal zijn de partij bij de vol gende algemene verkiezingen te leiden. In een brief aan het congres, die door de minister van Buitenlandse Zaken Lord Home werd voorgelezen, zegt Mac Millan, dat, als de operatie, die hij moet ondergaan, een succes blijkt te zijn, het I duidelijk is, dat hij een aanzienlijke tijd Hoe de ramp zich precies heeft toegedragen, is niet bekend. In een communiqué van de nationale electriciteitsmaatschappij wordt gezegd, dat de stuwdam niet is bezweken. De aardmassa van de wegschuivende berg Toe, twee honderd meter van de rand van de stuwdam gelegen, heeft het water over de rand geslagen. Sommigen zeggen, dat de beton nen dam voor driekwart is inge stort. Volgens anderen heeft de dam het op verscheidene plaat sen begeven. En weer anderen zeggen, dat alleen een stuk van de bovenkant is afgebrokkeld. Reeds tien dagen geleden werd maat regelen genomen om het stuwmeer leeg te laten lopen, omdat zich een massa aarde en stenen met een verplaatsing van veertig centimeter per dag in de richting van het stuwmeer bewoog. Ver wacht werd dat deze massa daar tussen 15 en 30 november zou zyn. In de nacht van woensdag op donder dag stond het water 20 meter onder het maximumpeil van 267 meter. Het stuwmeer is ongeveer zeven kilometer lang en gemiddeld vierhonderd meter breed. Een van de weinige overlevenden van Longarone, de gemeentesecretaris Mario Laveder, zei. dat Longarone van de kaart is geveegd. „In plaats daarvan ligt er nu een enorme massa modder. Ik werd om ongeveer kwart over elf wakker van het sinistere gebulder van het water. De mensen renden de straat op om te proberen de bergen te berei ken, maar dat lukte slechts weinigen. De meeste inwoners verdronken of stierven onder het puin en werden met het water meegesleurd. Van alle ge bouwen van onze gemeente staan er niet meer dan twintig nog overeind, waar onder het gemeentehuis. In de Piave drijven tientallen lijken. Wanhopige mannen en vrouwen delven in de modder op de plaats waar hun huis gestaan heeft. Er zijn betrekke lijk weinig gewonden. Wie niet om kwam en erin slaagde te vluchten, liep blijkbaar ook geen letsel op. Modder, modder, modder. En wanhopige men sen". Aldus ooggetuige Laveder. Massimo Petrin, een der bij de stuw dam werkzame arbeiders, zei dat twee maanden geleden als gevolg van een kleine aardverschuiving stenen en aar de in het meer achter de dam waren terechtgekomen en dat toen een kleine vloedgolf over de bovenkant van de dam was gespoeld. Hij vertelde, dat men toen aan de hand van proeven had vastgesteld dat een belangrijke aardver schuiving, zoals thans, een grote ramp zou kunnen veroorzaken. Tien dagen ge leden waren arbeiders begonnen een bassin uit te hakken om de verschui vende aarde en stenen van de Toe in een bassin op te vangen. Petrin zei, dat woensdagmiddag een grote hoeveelheid stenen in het meer was gevallen. „Het was een waarschu wing, maar niemand heeft haar begre pen. Wij zeiden zelfs in scherts, dat Longarone binnenkort op een had zou worden vergast Pietro Dalmin, een bouwvakker Rit Longarone, die in de nacht van woens dag op donderdag niet thuis was ge weest, zei dat hij gisterenmorgen, toen hij naar huis ging om zijn zuster Maria te zoeken, geen spoor van de woning meer had kunnen vinden. „Er is niets overgebleven. Er zijn zelfs geen teke nen die me in staat stellen bepaalde punten, te herkennen", vertelde hij. MACMILLAN toestand beter... nodig zal hebben voor herstel. ,,Ik zal niet in staat zijn alles op mij te nemen wat met een langdurige verkiezingscam pagne samenhangt. Ook kan ik er niet op hopen de taak van eerste-minister voor een langere periode nog te vervullen. Hiervan heb ik de koningin op de hoogte gesteld," aldus MacMillan. „Onder deze omstandigheden hoop ik, dat het spoedig mogelijk zal zijn, de ge bruikelijke procedure van overleg bin nen de partij over haar toekomstige lei ding te volgen", aldus het schrijven van de minister-president. Lord Home las met bewogen stem de brief voor. De leden van het Britse ka binet, die plaats hadden genomen op het podium, hoorden staande de inhoud van de brief aan. Zij waren allen zichtbaar ontroerd. In de zaal reageerden velen onder de 4.200 afgevaardigden echter met applaus. Dit gold zowel hun zieke leider als de staatsman, die tenslotte besloten had een einde te maken aan de onzekerheid, waarin het congres verkeerde. Intussen werd in Londen bekendge maakt, dat MacMillan het goed maakt, nadat in de ochtend zyn prostaatklier operatief was verwijderd. De chirurg, die de operatie verrichtte, dr. Alec Ba- denoch, deelde mee, dat de patiënt nog onder pijnstillende middelen wordt ge houden. Lord Home gaf in Blackpool nog als zijn mening te kennen, dat de premier door zijn besluit „opnieuw heeft aange toond, dat hij geheel bedacht is op het welzijn van het land en de partij". De minister, die belast is met de voor lichting, Walter Deedes, verklaarde la ter tegenover de pers, dat MacMillan pas zijn ontslag zal indienen als hij voldoen de hersteld zal zijn om persoonlijk konin gin Elizabeth te bezoeken. Als alles naar wens verloopt, zal de premier nog twee of drie weken in het ziekenhuis moeten blijven. Een woordvoerder van Buckingham Palace zei: „Hij heeft niet ontslag ge nomen als eerste-minister." Aangenomen wordt, dat vice-premier R. A. Butler sijn taak zal waarnemen. Twee kinderen, een broertje en een zusje, zijn gisterenmiddag in Udenhout op een niet beveiligde overweg gegrepen door een passerende personentrein en op slag gedood. Het jongetje, Basje Nelissen, 5 jaar, was door zijn 9-jarig zusje Hen- riëtte van de kleuterschool gehaald. Het meisje reed huiswaarts met achter op haar fiets haar broertje. Toen zij nabij de Stegebroek de spoorweg overreed, werd het tweetal door de personentrein Nijmegen-Roosendaal, die daar om tien minuten voor half vijf passeert, gegre pen. De trein kreeg 20 minuten vertra ging. Basje was het jongste kind van de fa milie Nelissen, Henriëtte was er een van een tweeling. Het echtpaar Nelissen, waarvan de vader op een steenfabriek werkt, had 6 kinderen. Het is Russische geleerden gelukt om voor het eerst atomen te fotograferen. Tot nog toe was dit. zelfs met behulp van de krachtigste microscoop, niet mo gelijk. Radio-Moskou maakte dit giste ren wereldkundig. (Advertenties) Doe mee aan dei 3-Sterren prijsvraag! 3-Sterren nylons geven U èn kwaliteit èn nu de kans op één van de vele prijzen! IUr_ Uw formulier ligt klaar bij Uw winkelier. BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt donegal domineert Donegal-tweeds beheer sen de demi-mode. House Jr brengt dus veel sportieve jassen van deze pracht- stof. O.a. in zwart/wit met vaag kleur-effekt. Wollen plaidvoering. Korte rug ceintuur, schuine steek- zakken 199.50

de Stem | 1963 | | pagina 1