CUBA EN HAïTI BETREUREN DUIZENDEN DODEN Orkaan teistert Oost-Pakistan: ruim miljoen mensen dakloos Aantal slachtoffers nog niet te schatten Dienstplichtigen eerder naar huis PREKEN MOGEN ZELDEN ACHTERWEGE BLIJVEN Vrachtauto met gasflessen onder trein nabij Weert Strijd tegen Berbers al begonnen? Gevaar voor epidemieën Cuba Arbeidsmarkt roept hen Concilievaders besluiten Orthodoxie en r.-k. kerk gaan samen praten KOFFIE HUE coffeïnevrij V met hart voor uw gezondheid DAGBLAD VOOR ZEELAND Twee doden - urenlang explosies Overwegend droog Rusland krijgt geld en wil ook tarwe van V.S. Metaalbondcn dienen eisen in Priester moet de leer verkondigen Boeiend pleidooi voor diaconaat In een spijkerbroek op visite? koUenlccutvp DRAKACEL 103e JAARGANG No. 2440» Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 W O E N 5 D A G 9 OKTOBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ0,42 per mm (Ing. Med. ƒ1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwseh-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN-. IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Een ernstige aanrijding bij Maar- heeze tussen de sneltrein Amster damMaastricht en een vracht auto met aanhanger, geladen met gevulde gasflessen, heeft gister middag omstreeks half drie het leven gekost aan de 29-jarige chauffeur C. van der Heyde en zijn 26-jarige collega H. Rewald. Beiden zijn vaders van twee kin deren en afkomstig uit Deurne. Het ongeluk gebeurde op de niet be veiligde overweg in de buurtschap Sterk- sel. Het vermoeden bestaat dat de vi'acht- auto op de overweg is blijven stilstaan. De sneltrein greep de vrachtauto opzij van de cabine. De wagen geraakte ge deeltelijk onder de locomotief. De chauf feur en bijrijder moeten op slag dood zijn geweest. De tientallen gasflessen rolden over de spoorbaan en explodeerden. Er ontstond een felle brand die elke reddingspoging bij voorbaat uitsloot. Gelukkig was de vuurhaard enkele meters buiten het be reik van de trein, waarvan de reizigers hevig geschrokken waren. Noch deze reizigers noch het treinper soneel liepen bij dit ongeval verwondin gen op. De machinist, die het ongeval aan zag komen, had naar de dodemans- knop gegrepen en was via de reddings gang naar achteren gevlucht. Uit Maarheeze en omliggende buurt schappen kwam spoedig hulp. Brandwe ren uit Eindhoven en Tilburg bestreden de felle vlammenzee van achter een op geworpen stelling. Zij kregen daarbij as sistentie van de reddingsploegen van de Nederlandse Spoorwegen uit de omlig gende gemeenten. Steeds explodeerden gasflessen en de ijzeren scherven vlogen in het rond. Een van de scherven ver oorzaakte een draadbreuk in de elektri sche bovenleiding. De reizigers van de ongelukstrein werden naar Weert ge bracht. Tussen Heéze en Weert werd een tijdelijke busdienst ingelegd. De vracht wagen was eigendom van de ijzerhandel „Metaalcompagnie Galvano" uit Eindho ven. Men was vele uren bezig met herstel van het treinverkeer. De brandweren wa ren meer dan vijf uur bezig met het na- blusskigswerk. Nadien werden de heet geworden en nog gevulde gasflessen nat gehouden. DE BESPREKINGEN over de „Kennedy- ronde" zullen van mei volgend jaar wor den uitgesteld tot september wegens ver tragingstactiek van de E.E.G. De ronde beoogt een verlaging van de invoertarie ven tot maximaal 50 procent voor in dustriële en landbouwprodukten. IN DUITSLAND zal het slachten van honden en katten en het verkopen van hun vlees verboden worden. Honde- en kattevet wordt vaak gebruikt als medicijn tegen reumatiek. MINISTER-PRESIDENT Marijnen is gis teren de gast geweest van de hoofdre dacteuren van de Nederlandse dagbladen. PROF. DE QUAY is benoemd tot voor zitter van het commissarissen-college van de drukkerij „De Spaarnestad" te Haar lem. NOORWEGEN heeft de algemene ver gadering van de V.N. voorgesteld de eco nomische kloof tussen de rijke en de arme landen te dichten door de mate riële noden van de wereldbevolking te lenigen. WEST-DUITSLAND prefereert een mul tilaterale kernmacht, zoals Amerika die voor ogen heeft boven het voorstel van Frankrijk, dat een Euro-kernmacht wil. JHR. IR. R. E. LAMAN TRIP is door het hoofdbestuur van de Federatie Metaal en Elektrotechnische industrie F.M.E., be noemd tot opvolger van de onlangs over leden algemeen voorzitter van de fede ratie. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. On- geveer dezelfde temperaturen als gis teren. Vandaag: zon onder 18.02 uur. Maan op 22.36 uur. Morgen: zon op 6.54 uur. Maan onder 15.22 uur. Hier vonden twee huisvaders de dood. Urenlang zijn brandweer lieden in de weer geweest met blussingswerk temidden van ex ploderende flessen. Vier passagiersboten en een vrachtboot zijn gezonken in het zuidelijk* deel van Oost-Pakistan, toen een verwoestende orkaan door het gebied woedde. Minstens 1 miljoen mensen zijn dakloos. De orkaan, beschreven als „veel erger" dan die, welke vele duizenden mensen het leven benam twee jaar geleden, baande zich een weg door de kustplaatsen van Chittagong tot Khulna en langs honderden eilandjes voor de Baai van Bengalen. Alle verbindingen met de eilanden zijn volledig verbroken. Het aantal slachtoffers is niet bij benadering vast te stellen. Op Haïti, dat ook door de „Flora" ge teisterd is, is de situatie nog ernstiger, Tweeduizend lijken zijn intussen gebor gen en begraven. De regering vreest dat dit aantal verdubbelen zal. Dé Algerijnse president, Ahmed Ben Bella, heeft gisteren onver wachts zijn vertrek naar New York dat vandaag zou plaatsvin den, uitgesteld, kennelijk om per soonlijk en met bekwame spoed op te treden tegen de gewapen de rebellen die hem willen afzet ten. Gisteren is het, zo heeft Ben Bella bekent gemaakt, in het gebied van Colomb Bechar tot een treffen ge komen tussen eenheden van het Al gerijnse leger en „ongecontroleerde elementen". Bij de gevechten zijn 10 personen om het leven gekomen. Colombo Bechar ligt dicht bij de grens tussen Algerije en Marokko. Nog maar kort geleden had Ben Bella in Algiers gezegd, dat de clandesttene beweging van het „front van socialisti sche krachten" (FFS) hem niet zou kunnen weerhouden de algemene verga dering der Verenigde Naties in New York bij te wonen. Het uitstel waarvoor geen reden werd gegeven, werd bekendgemaakt enkele uren nadat Ben Bella zijn tegenstanders had laten weten dat hij niet zou aarze len 100.000 van zijn aanhangers te be wapenen om de „contra-revolutie" te verpletteren. Hij zei, dat de regering over bewijzen beschikt, dat in het bui tenland komplotten tegen Algerije wor den gesmeed. Ben Bella zei een en ander in Bougie, meer dan 290 km ten oosten van Algiers gelegen. Hij verklaarde, dat hij niet zou toelaten dat Algerije „een tweede Kongo" zou worden. Hij beloofde nieuwe ingrijpende naas tingen voor het einde van dit jaar. Bin nen enkele dagen zal de regering op treden tegen de Berbers in Kabylië, zo beloofde hij. Terwijl Ben Bella in Bougie het volk toesprak, hielden negen van zijn voor naamste luitenants toespraken op mas sabijeenkomsten in Kabylië en andere delen van Algerije om de publieke opinie voor Ben Bella te winnen. Ben Bella wist in Bougie, een belang rijke havenstad in Kabylië, meer dan 3.500 mensen op de been te brengen een grotere menigte dan de dissidente Russische functionarissen hebben laten doorschemeren, dat de Sovjet-Unie er wel voor voelt Amerikaans tarwe te kopen. Rusland had zijn wensen al eerder door tussenpersonen aan particuliere Amerikaanse graanhandelaars kenbaar gemaakt. 'Amerikaanse functionarissen menen, dat de Sovjet-Unie tarwe ter waarde van minimaal 150.000.000 en maximaal 200.000.000 dollar wil afnemen. Volgens een Keuls blad is Amerika bereid Rusland een krediet van zes mil jard dollar (ongeveer 21 miljard gulden) te verlenen als onderdeel van de hero riëntering van de handel tussen Oost en West, wanneer Moskou welwillendheid betoont ten opzichte van de Amerikaanse politieke belangen. Moskou zou dit geld voornamelijk voor industriële investeringen nodig hebben, vooral ter financiering van de grootste olieraffinaderij van het land. Volgens berichten uit Dacca zou een norme vloedgolf zijn gevolgd op de or gaan, waardoor alom overstromingen zijn ontstaan en het gevaar voor epidemieën de kop heeft opgestoken. Autoriteiten zeiden dat uit de berich ten bleek, dat hier sprake is van een ern stige ramp. Alleen al in de provincie Co- milla zouden 1.000.000 mensen dakloos zijn geworden door het geweld van de orkaan. Eén van de vijf boten die gezonken zijn zou alleen al 300 opvarenden heb ben gehad. In de provincie Comilla is 80 procent van het totaal aantal huizen vernield. De gehele oogst is verloren gegaan. Tal rijke boten werden vermist en honderd duizenden stuks vee zijn verdronken. Reddingsploegen zijn nog niet in staat geweest het rampgebied te bereiken, om dat er geen verbindingen gemaakt kun nen worden. Cuba dat. zoals wij gisteren meldden, door de orkaan „Flora" geteisterd werd, toont dezelfde troosteloze aanblik als Pakistan. Men vreest dat hier vierhon derd mensen de dood hebben gevonden. Als gevolg van de schade, die de ge wassen is toegebracht, zullen de vlees- en groenterantsoenen met de helft wor den verminderd. Volgens een Cubaans blad is premier Fidel Castro ook bijna door verdrinking omgekomen, terwijl hij door het getroffen gebied een inspectie tocht maakte. Castro heeft intussen zijn bezoek aan Algerië afgezegd. Veel plaatsen zijn echter nog van de buitenwereld afgesloten en hebben nog niets van zich laten horen. De kustplaat sen op het schiereiland Tiburon werden voor 40 tot 70 procent vernield. Het ge hele rampgebied telt naar schatting een miljoen mensen, waarvan er nu al 100.000 dakloos zijn. De oogst moet als verloren worden beschouwd. De stad Anse a Veau, die 30.000 inwoners telt, is volkomen van de aarde weggevaagd. Volgens de rege ring zal het nog wel twee weken duren voordat men een juist beeld zal hebben van de totale omvang van de ramp. (Van onze Haagse redacteur) De Vakraad voor de Metaalindustrie komt vrijdag a.s. voor de eerste maal bijeen om te onderhandelen over de nieuwe metaal-c.a.o., die per 1 januari a.s. moet ingaan. De drie werknemersbonden in de metaalindustrie hebben het volgen de wensenpakket op tafel gelegd: een loonsverhoging van acht procent, verlen ging van de vakantie met twee dagen, een minimumloonregeling van f 100,- per week en een uitkering ineens over 1963 van 2 procent. Voorts worden nog en kele verbeteringen in de secundaire ar beidsvoorwaarden verlangd. Met dit wensenpakket sluiten de werknemersbon den in de metaal zich nauw aan bij het geen de vakcentrales voor 1964 op c.a.o.- gebied verlangen. (Van onze Haagse redacteur) Minister de Jong (Defensie) heeft besloten de diensttijd van het dienstplichtig personeel van Een overweldigende meerderheid concilievaders heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan een serie voorstellen tot hervorming van de katholieke eredienst. Gestemd werd over vijf van de 19 ingediende amendementen op het tweede hoofdstuk van het schema over de liturgie of openbare eredienst van de kerk. Vandaag zal hierover worden gestemd. Het grootste aantal negatieve stemmen bedroeg 31 op de 298 concilievaders. Het dat belangrijkste amendement, gisteren werd goedgekeurd, beoogt een veel grotere nadruk op de preek, die teveel wordt beschouwd als een faculta tieve toevoeging aan de heilige mis. In het betreffende amendement wordt ge steld, dat de preek nimmer, behalve om ernstige redenen, achterwege mag blij ven en wordt er de nadruk op gelegd, dat de priester elke zondagsmis moet aangrijpen om de christelijke leer te verkondigen. De priester dient zijn preken te base ren op de bijbel en ruim gebruik te maken van de Heilige Schrift bij al zijn preken, aldus het amendement. Andere amendementen, die bijna una niem goedgekeurd werden, hadden be trekking op: 1. een duidelijker omschrijving van de H. Eucharistie, teneinde beter te la ten uitkomen, dat dit mysterie een voortzetting is van het H. Kruisoffer; 2. een vrome en actievere deelneming der gelovigen aan de H. Mis; 3. toepassing van enkele vereenvoudi gingen op de hoogmis; 4. vereenvoudiging van het misritueel in de gemeenschapsmis, vermindering van het aantal kruistekens, hoofd- en kniebuigingen van de priester enz.; 5. de wenselijkheid de jaarcyclus van de schriftlezing in de mis uit te brei den tot 3 of 4 jaar. Ook zijn gisteren de debatten over de collegialiteit van de bisschoppen voort gezet met een massale, gedocumenteer de aanval op de stellingen van kardinaal - - -- CC11 ,luvtlc 111CU1KIC Uclll ue uissiueine Ruffini, die de collegialiteit van de bis- hbaat verplicht, maar het schema stelt leiders Hocine Ait .Ahmed en kolonel foppen ontkende Een zwateeverde; een ÏK beperking inhoudt van het primaat van de paus. De aanval vanuit de H. Schrift ge schiedde door mgr. Charue, bisschop van Namen. Hij citeerde volledig de schrif tuurteksten betrekking hebbend op de collegialiteit. Mgr. Heuschen, wijbis schop van Luik, haalde daarna de tek sten aan, die bij westerse kerkvaders voorkomen en waaruit blijkt, dat de collegialiteit van het wereldepiscopaat van het begin af behoord heeft tot de praktijk en beleving der Kerk. Binnenkort is een bewijsvoering te verwachten van een Benedictijner des kundige, die zich bezighoudt met de be wijsvoering uit geschriften van de oos terse kerkvaders. Diakonaat Het tweede punt, dat gisterochtend op nieuw de aandacht kreeg, was het diaco naat. Kardinaal Suenens van Mechelen heeft daarover een boeiende rede gehou den. Nadat kardinaal Gracias had ver klaard, dat over de onderhavige punten feitelijk reeds alles gezegd was, heeft kardinaal Suenens een breed pleidooi voor het diaconaat gehouden. Het dia conaat is een apostolisch instituut, dat diende om de bisschop direct bjj te staan in het uitoefenen van zjjn ambt. Het is ook de laatste trap van het pries terschap. De diaken is geroepen het woord Gods te verkondigen, de sacra menten toe te dienen en de leiding van de gemeenten te hebben. Tot op heden zijn alle diakens geroe pen om priester te worden en tot het Moh, Ou El Hadj wisten te verzamelen toen zij op 29 september in Tizi Ouzou hun opstandige beweging begonnen. diging van diens stelling vernamen de,nen^ diaconaat in ere herstellen, dat ook concilievaders vandaag nog uit de mond voor de leken toegankelijk is, zonder van mgr. Staffa, die meent, dat de colle- I verplichting tot celibaat, gialiteit van het wereldepiscopaat een Kardinaal Suenens wees er op, dat duidelijk gebleken is welke grote behoef te er aan het diaconaat bestaat en wel voor kleine communiteiten, in de diaspo ra en in grote volksagglomeraties. De vrees, dat dit een verslapping van het celibaat zou betekenen en/of een achter uitgang van de priesterroepingen zou veroorzaken, achtte hij niet ongegrond. Nadat de afgelopen dagen ook kardi naal Doepfner in deze geest gepleit had, heeft vervolgens kardinaal Landazuri- Ricketts, in naam van 27 bisschoppen van Peru en 58 anderen van Zuidame- rikaanse landen, erop aangedrongen, dat de vaders het diaconaat als zelfstandige instelling in ere zullen herstellen. Volkstaal Vanochtend zullen de vaders stemmen over de volkstaal in de liturgie. Hierin staan onder meer bepalingen, die het gebruik van de Volkstaal zonder meer kunnen toestaan voor de lezing van epis tel en evangelie, voor het nieuw in te voeren gebed om voorspraak na de preek en voor alle teksten, die door het volk gebeden of gezongen worden. De amendementen, die gisterochtend goedgekeurd werden, bevatten nog talrij ke andere mogelijkheden voor wijzigin gen in de liturgieviering. De voorlezing van epistel en evangelie zal in de toe komst steeds met het gezicht naar het volk en niet met het gezicht naar het altaar worden gedaan. Bovendien wordt het aantal prefaties uitgebreid, terwijl enkele delen van de canon, die nu alleen maar fluisterend gebeden mogen wor den, voortaan met luider stem zullen worden gezegd. Veranderingen hebben voorts betrekking op het communiceren. Het communiceren onder de twee ge daanten van brood en wijn zal in be paalde gevallen toegestaan worden. De wijzigingen zullen in de komende jaren van kracht worden. de parate onderdelen van de Ko ninklijke Landmacht met ingang van 21 november 1963 te verkor ten met één, resp. twee maanden. Dit betekent, dat alle soldaten niet-specialist, 18 in plaats van 20 maanden in werkelijke dienst zul len zijn en alle soldaten-specialist en de dienstplichtige onderofficie ren, 21 in plaats van 22 maanden. De minister heeft deze beslissing ge nomen om een bijdrage te leveren tot het verminderen van de spanning op de arbeidsmarkt. Er zullen nu ruim 4000 dienstplichtigen eerder voor het arbeids proces beschikbaar komen, dan onder de thans nog geldende diensttijdbepalin gen. Een en ander is geschied op verzoek van en in overleg met minister Veld kamp (sociale zaken en volksgezondheid). Behalve de soldaten-niet-specialist van de lichtingsgroep 1962-2 zullen thans ook de rond 3000 soldaten-niet-specialist van de lichtingsploeg 1962-3 op 21 november 1963 met klein verlof, in afwachting van groot verlof, naar huis terugkeren. Ook ruim 1000 soldaten-specialist en dienstplichtig kaderleden van de twee eerste lichtingsploegen 1962 gaan eerder dan normaal met klein verlof. De werkelijke diensttijd van de dienst plichtigen bij de parate onderdelen be draagt thans voor de soldaten-niet-spe cialist 20 maanden met 2 maanden klein verlof en voor de soldaten-specialist in het dienstplichtig kader 22 maanden en 1 maand klein verlof. Het was aanvankelijk de bedoeling van minister De Jong, de diensttijdverkorting in te voeren, zodra de daarvoor in aan merking komende onderdelen van de landmacht zouden hebben overgeschakeld op het nieuwe onderdeelsaanvullings- systeem. Bij dit systeem (ondas) behoort een werkelijke diensttijd van 18 maanden voor soldaten-niet-specialist en van 20 maanden voor soldaten-specialist en dienstplichtig kader, gevolgd door 6 maanden klein verlof. Zoals gezegd heeft de spanning op, de arbeidsmarkt de minister er evenwel toe gebracht de dienstt\jdverkorting, die an ders pas in het voorjaar van 1964 tot stand zou zijn gekomen, nu reeds door te voeren. Reeds eerder had de minister besloten, dat ter stimulering van de wo ningbouw begin 1964 vrijstelling van militaire dienstplicht zal worden verleend aan 1800 bouwvakarbeiders, die in de loop van 1964 voor eerste oefening in werkelijke dienst zouden worden geroe pen. Overlevenden van de ramp op Haïti trachten de aandacht van een vliegtuigbemanning te trek ken. Tevens krijgt men een beeld van de aangerichte vernielingen. Volgens het Atlieense nieuwsbureau wordt verwacht, dat de orthodoxe pa triarch van Constantinopel, Athenagoras, aan paus Paulus de Zesde een officieel voorstel zal doen tot het houden van een „theologisch gesprek op basis van ge lijkheid" tussen de orthodoxie en de r.-k. Kerk. Dit voorstel zal dan tevens bedoeld zijn als antwoord op de boodschap, die de paus de patriarch voor het begin van de huidige zitting van het Concilie Heeft doen toekomen. De Grieks-orthodoxe aartsbisschop Yakovos van Noord- en Zuid-Amerika, heeft in het openbaar de Katholieke Kerk een van de verstandigste en ac tiefste geloofsgemeenschappen genoemd. „De katholieken bezinnen zich het diepst van allemaal op de oecumene", zo zei hij. De anglicaanse aartsbisschop van Can terbury, dr. Michaël Ramsey, heeft in een pleidooi voor kerkelijke eenheid gezegd, dat alle christenen „deel uitmaken van de heilige katholieke kerk van Christus, waarin wij allen gedoopt zijn". „Wat moet verdwijnen is de verdeeld heid in die ene kerk van God en de scheiding in delen binnen een volle ge meenschap gebaseerd op het apostolische en katholieke geloofaldus dr. Ram sey. (Advertenties) Een produkt van de Sikkens Groep natuurlijk moeten^ uw jongens er piekfijn uitzien! En zo'n lange i Terfenka pantalon van Hollenkamp h sterk en gemaakt voor knapen die tdch niet stil kunnen zitten! Grijs, biatiw, bruin, groen. 16 jaar 1 V Kl-st.p.roaat, 1 ir# BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE„HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" groot pak f2.20

de Stem | 1963 | | pagina 1