ulden Orkaan „Flora raast voort NEPSTAART Ben Bella morgen naar New York Grotere deelname aan bestuur Kerk episcopaat LAATSTE NIEUWS Cuba zal kernstop verdrag niet ondertekenen t 15-jarige er rijden Rockwell vond zijn Eva Braun Voor vierde maal teistert orkaan rampgebied Cuba house of england 500.- Zoon steekt dronken vader dood Oogsten verwoest Bewind loopt geen gevaar Naar instellen van lekendiaconaat BOETE Schmelz mt mgr. Beran ïaar Rome DAGBLAD VOOR ZEELAND Drama in Deurne V.N.-waarnemers naar Vietnam JpICÏÖSSÏSS Zuidwestenwind Haagse nozems molesteerden autobezitter Verhoging van toeslag op induslriemelk Afwijsing Kroestjev Adenauer stelde wapenstilstand voor in koude oorlog Noorse communisten neutraal tussen Peking en Moskou Soraya in De keizerin Concilie over traditionele leer der collegialiteit Het concilie vandaag Volkstaal In assemblee V.N. Slaking bij HEMA in Amsterdam Primo 20 ct-Vooraan 77 et Feest in Perzië onrechter Deze laatste ging dan 1 in op het voorstel van verde- eiste f 150 of 30 dagen hech- de zitting kwamen nog een iantal verkeersovertreders voor die werden veroordeeld tot boe- iërend van f 2.50 tot f 200. Dit bedrag krijgt S. van 't H. uit :nd te betalen omdat hij op 18 bij het linksafslaan de door- et had vrijgelaten voor het ver- it hem achterop kwam, een grove e ernstige gevolgen had kunnen jntonrechter veroordeelde Van 't f 200 subsidiair 40 dagen, waar- 50 subs. 30 dagen voorwaardelijk bijzondere voorwaarde van de iting tot het volgen van de eerst- e verkeerscursus, welke in Dui- wordt gehouden met een proef jaar. (Advertentie) Voor betere sportprestatie* 'aardiging van electronische voor ;es ider) tot monteuse in deze voor afdeling, sen naai* en van het bedrijf, loon volgens C.A.O. in de inste 90 van de mannen- uitgekeerd), tiedagen per jaar, waarvan worden besteed. wenden tot onze perso- 19 en 20 uur bij: 6-551; en/of de heer Q. C. 264. lezichtigen. anla >k, 130 km/u. Dlwassen 5 persoortswagsn. t KEYZER ZN. Zaamslag •fooii 01140-2058 J03e JAARGANG No. 24405 Voor God, Koningin en Vaderland Dextrose tabl. ELMA Bred*. T*l. 30183 lomeinse correspondent van het verneemt uit gewonnlijk goed ite kringen in Rome, dat de islowaakse regering voor de vrij- van vijf bisschoppen een tegen- ie verwacht. Zij zou namelijk heb- ëist, dat de kapittelvicarissen der [Slowaakse bisdommen, die door [ering aangewezen zijn, als zo- loor de H. Stoel worden erkend, ipittelvicaris is verantwoordelijk gang van zaken van het diocees nde de periode, dat de zetel on- is Meestal wordt een kapittel gekozen door de kathedrale ka- en Of en in hoeverre over deze urestatie" diplomatiek overleg is d tussen de H. Stoel en de Tsje- vaakse regering, is niet bekend, letheden over de vrijlating van de sschoppen zijn nog niet bekend, ame is niet bekend of de aarts- ip van Praag, mgr. dr. J. Beran, tome zal komen. Het gerucht, dat aal Koenig van Wenen hem zou wordt in bevoegde kringen cate- tegengesproken. Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114)11 DINSDAG 8 OKTOBER 196i Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post,, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cervt. Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) IN HAITI 4000 DODEN (Van onze Belgische correspondent) Een lawaaierige juke-box werd aanleiding tot een familiedrama in een herberg te Deurne b(j Antwer pen. De vrouw van de herbergier was vroeg naar bed gegaan, omdat zij zich niet lek ker voelde. Zij raakte echter niet in slaap doordat de juke-box te veel la waai maakte. Ze ging naar beneden en verzocht haar echtgenoot het apparaat wat minder hard te laten spelen. De man was echter dronken. Niet alleen weigerde hij, maar hij ging over tot hand tastelijkheden en mishandelingen. Zes herbergbezoekers kwamen niet tussen beide. Het kabaal werd zo erg dat de 19-jarige zoon. die op de 2e verdieping sliep, ervan wakker schrok. Toen hij het hulpgeroep van zijn moeder hoorde, greep hij een lang mes en holde de trappen af. De dronken herbergier hief de hand op naar zijn zoon, maar deze stak driemaal snel toe. zodat de vader hevig bloedend neer viel. Telefonisch riep de jongeman de hulp in van het Rode Kruis en hij alar meerde ook de politie. Hulp kon niet meer baten, de man overleed tengevolge van bloedverlies. Gisteren werd de jon geman aangehouden. Hij beweert te heb ben gehandeld uit zelfverdediging. Zuid-Vietnam heeft gisteren bekendge maakt dat men een waarnemersteam van de V.N. heeft uitgenodigd om een onder zoek in te stellen naar de verhoudingen tussen het regime van Ngo Dinh Diem en de boeddhistische gemeenschap. Professor N. P. Buu Hoi, de leider van de Vietnamese regeringsmissie bij de V.N., zei dat hij de uitnodiging ver leden week had gedaan aan dr. Carlos Sosa Rodriguez van Venezuela, de pre sident van de algemene vergadering en aan secretaris-generaal Oe Thant. Vietnam denkt dat zeven landen on geveer het juiste aantal zouden vormen voor het waarnemingsteam, aldus Buu Hoi. Hij weigerde te zeggen welke landen zijn regering acceptabel zou achten. „Wij laten deze zaak over aan de president van de algemene vergadering", aldus Hoi. V-PELT'fc £Por*t| -Ou Princ«: DE STAAT van beleg in Brazilië gaat op het laatste nippertje niet door. Pre sident Goulart heeft zijn voorstel inge trokken waarin hij het parlement wilde verzoeken dertig dagen staat van beleg af te kondigen in verband met de bin nenlandse onrust. HET EERSTE IJ-tunnelelement kan bin nen enkele weken het bouwdok veria ten. Het gevaarte van 90 meter wordt echter een jaar opgeslagen, omdat er eerst drie caissons in het IJ op diepte moeten worden gebracht. HET NEDERLANDS koninklijk paar en prinses Beatrix hebben op hun verdere tocht door het land van de sjah en kei zerin Farah, o.a. de ruïnes bezichtigd van het paleis te Persepolis, waarin Alexander de Grote woonde. Bij de aan komst op het vliegveld van Shiraz had een klein meisje een boeket bloemen Smngln .Juliana moeten aanbieden, Ll e.The,^as het meisie mach: trLSa l barstte m tranen uit. Hierop hpriaron Jullana het meisje tot dig slaagde engen> Waa™ zii ook sP°e" DE BESTUREN van de vakverenigingen van spoorwegarbeiders in Engeland heh" ben ««teren besloten loonsvl hogingen tot 20 procent te e:sen. Zij vertegenwoor d:gen ru:m 450.000 leden, leSenw°oi" IN ALMELO is plotseling op 80-jarige leeft:jd overleden de heer J J vim Wulfften Palthe. Bijna een halve'eeuw was de heer Van Wulfften Palthe ve^ bonden aan de n.v. „Palthe" in Almelo waarvan 38 jaar als directeur en sedert 1952 tot zijn dood als commissaris van de n.v. STAATSSECRETARIS Bakker (Econo mische Zaken) zal op korte termijn zijn standpunt bekendmaken over het 'advies dat hem door het hoofdbedrijfschap de^ tailhandel is uitgebracht betreffende de reclame-acties van enkele grootwinkel bedrijven t.a.v. koelkasten, televisietoe stellen en dergelijke. In Haïli zijn vierduizend personen oni liet leven gekomen toen de orkaan Flora de negerrepubliek teisterde. Veertig procent van liet grondgebied van dit eiland is verwoest. Er is de nationale ramptoestand afgekondigd. Thans is de dood en verderf zaaiende orkaan, nadat hij aanvankelijk was afge zwenkt in noordwaartse richting, voor de vierde achtereenvol gende maal over Cuba gelrokken. Daar waren reeds ruim vierhonderd doden te betreuren. Heel oost-Cuba wordt door overstromingen geteisterd. De koffieoogst aldaar, dat is negen- lig proeent van de gehele Cubaanse produktie, is verwoest. Het cijfer van de vierduizend doden in Haïti is pas gisteren be kendgemaakt door de C.A.R.E. een internationale hulporgani satie. Enkele dagen geleden heeft de orkaan dit land geteisterd. Men verwacht, dat de razende orkaan in Haïti en Cuba wellicht vijfdui zend doden eist. De Cubaanse premier Fidel Castro is in Santa Clara in de provincie Las Vil las aangekomen, welke in het westelijk deel van het rampgebied ligt. Hij zou aanvankelijk in Santiago zijn geland, maar men neemt aan dat hij die stad door de orkaan niet heeft kunnen be reiken. Vele wegen in het land zijn vol komen onbegaanbaar. De president van het Cubaanse insti tuut voor landbouwhervorming, Carlos Rafaël Rodriguez, verklaarde via radio Havanna, dat de helft van de Cubaanse rijstoogst verloren is gegaan en 25 tot 50 procent van de katoenoogst. Ook grote hoeveelheden graan zijn bedorven. Voorts deelde Rodriguez mee, dat pluimveebe- drijven in centraal- en oost-Cuba grote schade hebben geleden. Rijst en kip zijn de voornaamste bestanddelen van het Cu baanse dieet. De orkaan Flora heeft voorts driekwart van de huizen en de oogst op het eiland Tobago vernietigd. Ook de telefoonver bindingen en de water- en elektriciteits voorzieningen op het eiland zijn verbro ken. In het gehele rampgebied Haïti en Cuba samen zyn naar schatting 100.000 mensen dakloos geworden. De Hagenaar J. G. H. B. uit de Signeur Semeynsweg is door een wtintigtal no zems ernstig mishandeld. De man had al diverse malen aanmerkingen gemaakt op het feit dat opgeschoten jeugd zijn auto beschadigde. Zondagavond joeg hij weer een groep weg toen zij zijn autootje aan het jonassen waren. Hij wist één van de jongens te grijpen. Dat had evenwel tot gevolg dat hij de gehele groep, een twin tig jongelui, letterlijk op zijn nek kreeg. De man belandde bij de politie met een gat in het hoofd, een opgezwollen lip, losse tanden in de mond en een ver stuikte duim. Zijn overhemd was hem geheel van het lijf gescheurd. Hij heeft aangifte gedaan van mishandeling. De jongens zijn nog niet opgespoord. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse- keliika re.g.en of motr«'gcn. Aanvan- tik» .I7ak,ke Wt matige, later ma- wfnii li kracht'gc zuidwestelijke wind. Iets zachter dan gisteren. ^aa*: zon onder 18.04 uur. Maan op zl.39 uur. Morgen: zon op 6,52 uur. Maan onder 14.31 uur. De aan de veehouders ten goede ko mende toeslag van f 6,30 per honderd kg op in het melkprijsjaar november 1962- november 1963 industrieel verwerkte melk zal worden verhoogd. De minister van Landbouw en het Landbouwschap hebben vorige week in hun maandelijks gesprek overeenstemming bereikt over een correctie van de industriemelkwaar- de 1961/1962, die als basis voor de vast stelling van die toeslag heeft gediend. De industriemelkwaarde was door de vorige minister vastgesteld op grond van een schatting, waarvan de nauwkeurigheid la ter van de kant van het bedrijfsleven is aangevochten. Het bedrag van de correc tie is nu vastgesteld op 30 cent per hon derd kg industriemelk. De regering heeft nog geen beslissing genomen over het bedrag, dat naar het oordeel van het Landbouwschap extra boven deze correctie dient te worden verstrekt ter tegemoetkoming in de slech te bedrijfsuitkomsten over het afgelo pen jaar. De minister heeft voorts o.a. toegezegd het melkprijsjaar 1962/1963 per 2 no vember a.s. af te sluiten en voor de in terimperiode november 1963-april 1964 een afzonderlijk zuivelfonds in te stel len. Wat de „akkerbouw betreft heeft het Landbouwschap gepleit voor een belang rijke verhoging van de suikerbietenprijs voor oogst 1964. Naar gisteren in Bonn is vernomen, heeft premier Kroestjev vorig jaar het voorstel van bondskanselier Adenauer voor een tienjarige „godsvrede" over de Duitse en Berlijnse kwestie afgewezen. Adenauer had het voorstel gedaan via de Russische ambassadeur in Bonn, Smir- nov, die hem later ook van de afwijzing van de Russische premier op de hoogte had gesteld. Uit uitlatingen van officiële woord voerders en uit flitsen uit een televisie interview met de bondskanselier, dat 15 oktober zal worden uitgezonden, was op gemaakt dat Rusland nooit op het voor stel had geantwoord. Van Westduitse regeringszijde werd er gisteren op gewezen, dat zowel de ge allieerden als het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken van Adenauers stap op de hoogte waren gesteld. Hoewel uit het televisie-interview was opgemaakt dat de bondskanselier het voorstel in een persoonlijke brief aan Kroestjev had gedaan, werd gisteren van regeringszijde vernomen dat Adenauer zijn voorstel mondeling had overgebracht aan de Russische ambassadeur en hem een schriftelijk memorandum had over handigd. IN VOLJNIA, vroeger Pools thans Oekrains gebied, zijn de afgelopen drie jaar 200 kerken en bedehuizen gesloten als gevolg van „een intensieve opvoe dingscampagne door de partij". De Britse nazi-leider Colin Jor dan geestverwant van Rock well verlaat met opgeheven rechterarm het kantoor in Coven try, waar hij zojuist met Fran- goise Dior in het huwelijk is ge treden. Er waren vele belangstel lenden voor deze trouwpartijfoto grafen, cineasten, mensen die de nazi-groèt brachten en mensen die stinkbommen en overrijp fruit naar het paar wierpen. De politie bleek echter in staat om moeilijk heden te voorkomen. De bruid droeg een leren pak met als ver siering een swastika. De Noorse communistische partij heeft gisteren in een verklaring in het partij- orgaan „Friheten" gezegd, dat zij zich niet op zodanige wijze in de discussie tus sen Peking en Moskou zal mengen, dat het geschil er door zal worden verergerd. In plaats daarvan willen de Noorse communisten eraan meewerken, dat de kameraadschappelijke gevoelens binnen de internationale communistische bewe ging worden versterkt. De communisten in Noorwegen schijnen enige tijd met de gedachte te hebben ge speeld zich in de ideologische strijd aan de zijde van Peking te scharen. „De keizerin" is de titel van de eerste film waarin prinses Soraya zal optreden. Hierin wordt de levensgeschiedenis van Catharina de Grote van Rusland 1729- 1796) behandeld. Soraya heeft zelf het onderwerp uitgekozen voor haar eerste rolprent die door de producent De Lau- rentiis onder regie van Alberto Lattua- da in 1964 zal worden uitgebracht. President Ben Bella van Alge- rië laat zich door de Berberopstand in Kabylië niet van zijn reis naar de V.S. weerhouden. Officieel werd gisteren verklaard, dat de president morgen naar New York vertrekt ter bijwoning van de bij eenkomst van de algemene verga dering van de V.N. Waarnemers maken hieruit op, dat Ben Bella niet van mening is dat zijn be wind gevaar loopt. In de onmiddellijke omgeving van Ait Ahmed, de rebellenleider in het Alge rijnse Kabylië, is gezegd, dat de Alge rijnse afgevaardigde Boealem Oessedik, voormalig bevelhebber van Wilaya vier en een van de Algerijnse leiders tijdens de onafhankelijkheidstrijd, op twee ok tober is gearresteerd. Hij was toen op weg naar Tizi-Oezoe. De afgevaardigde zou zijn mishandeld en zijn familie zou geen enkel bericht over hem hebben kunnen krijgen. Geen conflict met Marokko Een woordvoerder van het Algerijnse ministerie van Defensie heeft gezegd, dat Marokkaanse regeringstroepen dicht bij de Algerijnse grens zijn gekomen toen de grote Kabyldsche opstand begon op 29 september. Deze troepen zijn thans ech ter weer in Marokko teruggetrokken. President Kennedy heeft gisteren de wet ondertekend tot ratificatie van het kernstopverdrag. Kenne dy noemde het verdrag een „hoop volle boodschap voor de hele we reld". „Ali Baba", het trouwe ros van een Zweedse luitenant, heeft "ten gevolge van een ziekte het groot ste deel van haar staart verloren. „Ah Baba" was ontroostbaar en werd daardoor onzeker om te be rijden. Haar baas kreeg toen het idee, om door een echte pruiken maker een kunststaart te laten maken en zie: het resultaat was verbluffend. „Ali Baba" kreeg haar vertrouwen weer terug en stapt nu dagelijks zo trots als een hoentje rond. met haar nieuwe staart. De luitenant laat zien, hoe eenvoudig de pruikstaart aan het overschot van Ali Baba's echte staart te bevestigen is Op het Vaticaans Concilie zijn gisteren de vraagstukken van de bevoegdheden van de bisschop pen en van het diaconaat ter sprake gekomen. Kardinaal Giuseppe Siri, aartsbis schop van Genua, keerde zich tegen de gedachte van een te grote uitbreiding van de bevoegdheden van de bisschop pen; de kardinalen Leger, Koenig, Doepfner, Meyer en Alfrink spraken ten gunste van een grotere deelname van de bisschoppen aan het bestuur van de bisschopsambt meer' is "dan"overdracht Kerk. Kardinaal Alfrink zei hierbij, dat niemand eraan denkt de macht van de paus te beknotten, zoals sommigen bui ten het Concilie schijnen te vrezen, maar dat, bij handhaving van deze macht, aan het college der bisschoppen meer mogelijkheden zouden moeten worden toegekend, om zich te doen gel den. Kardinaal Doepfner pleitte voor het instellen van het leken-diaconaat. Men moet zich door dit plan niet laten af schrikken omdat er mensen zijn die goed voorbereid- zijn op het overnemen van taken, die hun zouden kunnen wor den toevertrouwd om de geestelijkheid bij het uitoefenen van het ambt bij te staan. Het K.N.P. meldt dat, doordat giste renmorgen acht kardinalen zich open lijk hebben uitgesproken voor de colle gialiteit van het episcopaat in de Kerk, het nu wel vast staat dat er in het Con cilie verder grote eenstemmigheid zal heersen over genoemd punt. Kardinaal Ruffini, die deze collegialiteit radicaal ontkend had, zal dus geen grote aan hang by de vaders vinden. Het te verwachten decreet over de Kerk zou dan ook zeker een plechtige verklaring inhouden omtrent de tra ditionele leer van de collegialiteit van het wereldepiscopaat. Deze zal een aanvulling zijn van het Eerste Vati caanse Concilie, waarin het primaat schap van de paus uitdrukkelijk is ge steld. Een tweede punt dat zeker bijzonder reliëf zou krijgen is de verklaring om trent het sacramentele karakter van de bisschopswijding, namelijk dat het van rechtsmacht of een uitbreiding van het gewone priesterschap. Op het Concilie zal vandaag aan de vaders de definitieve tekst voorgelegd worden van het verbeterde schema over de liturgie, en met name van het twee de hoofdstuk over de Eucharistie. Hierin zijn regelingen getroffen ten aanzien van het gezamenlijk opdragen van de mis door priesters of bisschop met priesters. Voorts wordt in dit hoofd stuk toegestaan de Eucharistie onder twee gedaanten uit te reiken, namelijk brood en wijn. Voorgesteld wordt met name bij priesterwijding en bij de professie van kloosterlingen aan alle aanwezigen, dus ook aan de leken, de „lekenkelk" uit te reiken. Een derde belangrijk punt is de In voering van de volkstaal in de H. Mis. Daarbij worden de bisschoppenconfe renties gemachtigd tot invoering van de eigen taal van het land over te gaan. De eigenlijke canon moet echter in het Latyn blyven. Wanneer vandaag niet direct voor een voorstel een tweederde meerder heid wordt behaald en „onder voorbe houd" (juxta modum) wordt gestemd, kunnen hernieuwde discussies ontstaan over de definitieve voorstellen. Een der kardinalen heeft gisteren voorts nog geantwoord op het betoog van Francis kardinaal Spellman tegen de mogelijke instelling van het zelf standige diaconaat de functie van de gehuwde diaken als eigen ambt in de Kerk. Julius kardinaal Doepfner, de aarts bisschop van München, verklaarde dat een niet-celibatair diaconaat in de Kerk niet uit „tweedeklas priesters" zou be staan, noch „de traditie van het kleri kaal celibaat" in gevaar zou brengen. „Instelling van de orde van diakens als een permanente rang zou een moge lijk gevaar zijn voor de traditie van het klerikale celibaat indien de keuze van dergelijke diakens in het wilde weg zou worden gedaan", zo betoogde hij. „Dergelijke diakens zouden geen twee deklas priesters zijn of personen die het priesterlijk ambt willen bekleden zon der de priesterlijke plichten". i Met het plaatsen van zijn handtekening bond de president de V.S. aan de „letter en de geest" van het akkoord, dat alle kernproeven, behalve de ondergrondse, verbiedt. De overeenkomst treedt, zoals gemeld, donderdag in werking wanneer tussen de drie oorspronkelijke ondertekenaars de ratificatie-oorkonden worden uitgewis seld. op deze zelfde dag dat Kennedy tekende, heeft Cuba bekendgemaakt dat men het kernstopverdrag niet zal ondertekenen, tot Amerika zijn poli tiek wijzigt tegenover de regering Fidel Castro. De Cubaanse V.N.-afgevaardigde, Car los Lechuga. zei in een toespraak tot de algemene vergadering van de V.N.. dat de regering-Castro zich zal verzetten te gen een atoomvrije zone in Latijns-Ame- rika, tenzij de V.S. hun marinebasis Guantanamo opgeven en andere militaire basissen in het Panama-kanaalgebied, in Puerto Rico en elders. Ongeveer honderd chauffeurs en in pakkers van de Hema in Amsterdam zijn sinds gisterenmorgen in staking. Zij eisen een loonsverhoging van 10 procent. Het betreft volgens de politie meest on georganiseerden. Hij zei dat deze terugtrekking in over eenstemming was met een overeenkomst die eergisteren door de Algerijnse mi nister van Buitenlandse Zaken en de Ma rokkaanse minister van Buitenlandse Za ken werd ondertekend. (Advertentie) Kynoch tegen kou Uit superieure wol lieten wij door Kynoch 8 exclu sieve dessins weven voor zowel sportieve als meer geklede overjassen 185.- Ook zeer moderne (dok ters-) Jekkers middengrijs, uitritsbare voering 229.50 California commentaar op het De hoge gasten uit Nederland zijn in Perzië luisterrijk ontvangen. En ook het programma voor de komende dagen vermeldt weer tal van grootse ontvangsten en feestelijke diners. NV tl in Nederland - volgen de ge beurtenissen met belangstelling. En we denken stiekem; ,.Ik zou best eens zo'n galadiner willen mee maken Enfin, dat gaat natuurlijk niet. Maar er is één troost. Wil weten dat wö ook thuis vorstelijk kunnen dineren, door onze maaltijden te beginnen met een bordje verrukkelijke Call- fornia-soep!

de Stem | 1963 | | pagina 1