„VREDESAANBOD" VAN BEN BELLA Koningin gastvrouw in Perzië Toestand in Kabylië zeer gespannen Typografen eisen 21 pet. per 1 februari a.s. Jongen stak zijn vriend neer Vijftigers roepen Oosterhout uit tot ..AbrahamstacP Zwendel met vliegbiljetten HET LEVEN BEGINT BIJ VIJFTIG.... Opstandelingen steunen rebellen in het bergland Orkaan Flora eist 400 doden Slachtoffer in levensgevaar Er komt een Abraham- monument DAGBLAD VOOR ZEELAND Schade 1 miljoen Brand verwoest kruidendrogerij te Veghel Vermist jongetje dood gevonden Straks opstand over heel Algerije Voorbijtrekkende storing Verrader Koning Hassan St.-Eloy verbaasd Drama in Bergen op Zoom Ruimteverrassing Nikolajev gaat trouwen met Teres jko va Direct sfeer Met muziek Abraham 1963 Kapper Flink. Een overhemd dien... hel fweede ivoor de helft betalen! U<oUe*vleamp 103s JAARGANG Mo. 24404 Voor God, Koningin en Vaderland MAANBAG 7 OKTOBER 1963 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent» Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. ƒ1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Een felle, plotseling: uitslaande brand heeft de coöperatieve Zuidnederlandse Kruidendrogerij te Veghel voor het grootste gedeelte in de as gelegd. Omstreeks kwart over drie in de nacht van zaterdag op zondag werd het vuur ontdekt door twee arbeiders, die in het achterste gedeelte van de uitgestrekte drogerij toezicht hielden op de appara tuur van de groentedrogerij. De Veghelse brandweer die zeer spoe dig ter plaatse was concentreerde zich vooral op het behoud van de groente drogerij, die door een brandmuur van het overige gedeelte van het bedrijf was gescheiden en werd daarbij geassisteerd door brandweerkorpsen van Dinther, Heeswijk en Uden. De brandweer slaagde erin een vlak naast de kruidendrogerij gelegen fa briek, die groot gevaar liep en waar herhaaldelijk een begin van brand op het dak ontstond te behouden. Zeker driekwart van de kruiden drogerij met zeer kostbare installaties brandde echter geheel af. Aangenomen wordt, dat de schade de een miljoen gulden zal overschrijden. Het bedrijf is zeer ernstig gedupeerd, temeer daar het thans voor het drogen van ge neeskrachtige kruiden de geschikte tijd is. Een kostbare voorraad van deze kruiden is verloren gegaan. Het bedrijf is verzekerd. De vierjarige Ronald Brummelhuis, die sedert dinsdagmiddag is Geesteren werd vermist is zaterdagmorgen door een buurman in een greppel achter de ouder lijke woning gevonden. Er blijkt twijfel te zijn over de doods oorzaak van Ronald. Op last van de rijkspolitie is het lichaam van het jonge tje voor sectie overgebracht naar een ziekenhuis te Almelo. President Ben Bella heeft een onderhoud van drie en een half uur gehad niet vier afgevaardigden van het gebied Kabylie, waarbij hij aanbood de cirsis-Kabylië vreedzaam op te lossen. Volgens welingelichte kringen zou Ben Bella gezegd hebben bereid te zijn de rebellie in Kabylië te vergeten, maar dat hij geen oplossing zou aanvaarden waarbij de wettigheid van de regering in het geding zou komen of die zon leiden lot erken ning van bet front der socialistische krachten (deFFS) als een wettige partij. Opstandelingenleiders heb ben echter verklaard, dat ge wapende opstandelingen uit Cherchal, Medea, Orleansvil- le en Affreville op weg zijn naar het bergland van Kaly- bië om hun steun te geven aan de rebellen aldaar. De toestand is uiterst gespannen. Areski Hermouche, een afgevaardigde uit Orleansville naar de nationale ver gadering, zei op een bijeenkomst van naar schatting 3000 aanhangers van het illegale front van socialistische krachten in Azazga in Kabylië, dat de opstand „zich niet tot een bepaalde streek, maar over het hele land uitstrekte". TOT HOOFD van de persdienst van de Katholieke Middenstandsbond in Neder land is benoemd drs. G. F. Lörtzer te Den Haag, thans sociaal-economisch re dacteur van de Tijd-Maasbode. Hij volgt mr. S. P. M. Keesen op. die per 1 ja nuari is benoemd tot hoofdredacteur van het dagblad Het Centrum te Utrecht. DE CHEF-PROTOCOL van het pauselijk staatssecretariaat, mgr. Igino Cardinale, is benoemd tot apostolisch delegaat in Groot-Brittannië. GUSTAF DE JAGER, een blanke uit Kaapstad, heeft, 81.407 rand nagelaten voor de kleurlingen die op zijn schapen fokkerij werkten, omdat zij hem gehol pen hebben geld te verdienen, aldus zijn testament. IN SCHIJNDEL zijn dit weekeinde 29 gouden en 122 zilveren munten ontdekt onder de boerderij van de heer M. van Heertum. De munten dateren uit de pe riode 1673—1771. DE WESTDUITSE minister van Binnen landse Zaken, Hermann Hoecherl, heeft toegegeven dat 16 leden van de geheime dienst, die zich bezighouden met de be strijding van subversieve activiteiten, vroeger lid zijn geweest van de S.S. IN BRUSSEL is op 48-jarige leeftijd overleden René Dreze, voorzitter van de raadgevende interparlementaire Benelux- raad. IN SPRINGFIELD (Missouri) zijn bij een ontploffing en een brand, die zich in een flatgebouw hebben voorgedaan, een moeder en vier van haar kinderen ge dood. CASTRO-GEZINDE terroristen van het nationale bevrijdingsfront (F.A.L.N.) hebben in Caracas en verscheidene an dere steden zodanig huisgehouden, dat minstens vijf mensen om het leven zijn gekomen en 10 anderen verwondingen nebben opgelopen. Er zijn 200 arrestaties verricht. VOLGENS HET officiële Joegoslavische persbureau Tanjug zijn veertien Albane zen m de afgelopen dagen naar Joego- olavie gevlucht teneinde te ontkomen aan de terreur in hun land. ZESTIG JAPANSE vissers, die in de laat ste vijf weken door de Russische auto riteiten gevangen werden genomen, zul- t v'°n(*erda6 op vr"ije voeten worden gesteld De meeste vissers waren ervan beschuldigd de Russische territoriale wa teren te hebben geschonden. Het Engelse blad The Sunday Times heeft gisteren geschreven, dat de lucht vaartmaatschappijen hebben te kampen met een zwendel met vliegbiljetten, ge organiseerd door een internationaal syn dicaat. Volgens het blad zal de internationale luchttranssport organisatie (I.A.T.A.) die vandaag in Rome bijeenkomt, de zwen del bespreken. De schade zou in de miljoenen dollars lopen en het syndi caat zou in 40 steden opereren, aldus de Times. „Gedurende de eerste negen maanden van dit jaar hebben de zwendelaars de Britse luchtvaartmaatschappijen voor meer dan één miljoen dollar afgezet", aldus de krant. „Zij begonnén met het stelen of ver valsen van biljetten die men tegen lagere prijs verkocht. Het syndicaat nam dan een reisbureau over en begon de biljetten tegen lagere prijs aan de man te brengen. De Times berichtte, dat de zwendel in Londen was begonnen en dat de hoofdkwartieren van het syndicaat zich waarschijnlijk ook in de Engelse hoofd stad zouden bevinden. „Het netwerk breidt zich over de wereld uit", aldus de Times. Weersverwachting van het K.N.M.I. ITIVtk °PSemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen, later plaatselijk ook enkele op klaringen. Matige tot krachtige wind aanvankelijk zuidelijk, later uit wes teltfke richtingen. Dezelfde tempera turen of iets hogere. Vandaag: zon onder 18.06 uur. Maai. op 20.53 uur. Morgen: zon op 6.51 uur. Maan onder 13.28 uur. AbrahamWellens wordt door kapper Flink flink onderhanden genomen. Kolonel Mohammed Ou El Hadj, de ontslagen bevelhebber van het zevende militaire district (Kabylië) deelde mee, dat 400 soldaten uit het militaire district Constantine, Oost-Algerije, zich bij de opstandelingen van Kabylië hadden aan gesloten. De voorzitter van het front van socialistische krachten Hocine Ait Ahmed verklaarde, dat in Port Gueydon in Kabylië het eerste schot was gevallen, toen regeringsgendar mes een aanhanger van zijn partij verwondden. Volgens Ahmed zijn de gendarmes door de opstandelin gen gevangengenomen. Ait Ahmed, de voormalige vice-pre mier en met Ben Bella de aanstichter van de opstand tegen het Franse bewind in 1954, beschuldigde zijn vroegere wa penbroeder er nu van, dat hij een ver rader is geweest. Ben Bella, die zich in Franse gevan genschap bevond tijdens de vredesonder handelingen van Evian, „wilde het vre desakkoord van de hand wijzen en Al gerije verdelen om te vermijden, dat Europese afgevaardigden zitting ha.d- den in de nationale vergadering. Hij is een volksopruier, die door al zijn vrien den is verlaten. Hij staat alleen", aldus Ait Ahmed. Intussen is bekend geworden, dat koning Hassan II van Marokko en president Ben Bella van Algerije elkaar binnenkort zullen ontmoeten en pogen de hangende kwesties tus sen hun twee landen op te lossen. In Oujda zijn zaterdag Algerijns-Ma rokkaanse besprekingen gevoerd over grenskwesties. (De aanspraken van Ma rokko op grote onder Algerijns gezag staande stukken woestijn, hebben geleid tot verscheidene incidenten en spanning langs de bijna duizend kilometer lange grens). Omstreeks 20 oktober zullen koning Hassan en Ben Bella elkaar ont moeten. De ambassade van Haïti in Washington heeft gisteren meegedeeld dat minstens 400 personen zyn omgekomen bij het overtrekken van de orkaan „Flora". De ambassade heeft uit Port-au-Prince bericht ontvangen, dat de hoofdstad en de plaatsen Jasmel en Petit Goave vorige week 24 uur lang de storm te verduren hebben gehad. Er is ernstige schade toegebracht aan verscheidene wegen, er is een tekort aan drinkwater en door de „zeer slechte" sanitaire om- standigheden is er een ernstige toestand ontstaan, aldus het bericht. Op Cuba is een groot aantal mensen gewond en worden verscheidene perso nen vermist, hoofdzakelijk in de pro vincie Oriente. Ook hier zijn vele ver bindingen verbroken. Er werd veel schade aangericht aan de koffie- en cacaoplantages en aan de veestapel. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix vertoeven mo menteel in Isfahan, waar hun een uitbundig welkom is bereid. Gis teren vlogen zij van Teheran naar Isfahan. De foto geeft een beeld van het diner, dat H.M. de Ko ningin in Teheran haar keizerlijke gastheer en gastvrouw heeft aan geboden. V.l.n.r.: prinses Beatrix, de sjah van Perzië, koningin Ju liana, keizerin Farah en prins Bernhard. Op een vergadering van typografen te Rotterdam, bijeengeroepen door een commissie van actie, voortgekomen uit het typografisch personeel van de NRC, is besloten tot de oprichting van een landelijk comité van actie. Dat comité zal samengesteld zijn uit vertegenwoor digers van personeelscommissies van kranten- en grote handelsdrukkerijen. Het krygt tot taak binnen de bestaande vakbonden de wensen der typografen te realiseren of zal anders tot eigen optre den moeten overgaan. De eisen, die de typografen thans stellen zijn niet gering. Op vergade ringen te Amsterdam en Rotterdam van de Algemene Ned. Grafische Ëond (NW hebben de werknemers „hun diepe afkeuring" uitgesproken over on welwillende houdingen der werkgevers ten aanzien van de verlangens der vak centrales. Zij gingen nog een stapje ver der en eisten in een motie, dat over de periode van 1 oktober j.l. tot 1 februari 1964 (dan loopt de huidige c.a.ov af) een loonsverhoging van acht procent moet worden uitgekeerd en dat per 1 februari een, loonsverhoging moet komen van 12 procent der dan geldende lonen. In to taal betekent dat dus een forse verho ging van zo'n 21 procent. De Ned. Kath. Grafische Bond heeft een motie aangenomen, waarin o.a. de werkgevers worden opgeroepen alle be loningsmogelijkheden die de c.a.o. thans biedt volledig te benutten. De NKGB spreekt zijn vertrouwen uit in het be leid van de drie vakcentrales. Op een te Utrecht gehouden verga dering van de R.K. Metaalbewerkers- bond St. Eloy heeft de voorzitter, de heer P. Brussel, zijn verbazing erover uitgesproken, dat het Centraal Planbu reau tot de conclusie gekomen is, dat een forse loonsverhoging de eerstko mende jaren op de werkgelegenheid geen invloed zal hebben. „Welk een verschil in geluid met voorgaande jaren", aldus de heer Brussel. Hij noemde het ge vaarlijk, dat sociale verworvenheden van de naoorlogse jaren lange ar beidsdagen, vrouwen-arbeid en arbeid door ouden van dagen verloren dreig den te gaan. Regering en werkgevers willen nu gehuwde vrouwen en ouden van dagen inschakelen om het laatste restje van hun produktieve krachten nog te benutten. De politie in Bergen op Zoom heeft een jongen gearresteerd, die ervan verdacht wordt zijn vriend met een mes levensgevaar lijk gestoken te hebben. Het slacht offer is de 15-jarige J. de Bruyn uit de Koningin Wilhelminastraat te Bergen op Zoom. De dader, die een volledige bekentenis heeft af gelegd, is de 16-jarige J.W., even eens uit Bergen. De bemanning van een surveillance wagen van de gemeentepolitie was juist doende de bestuurder van een bromfiets te' achtervolgen wegens een verkeers overtreding, toen de agenten, in de Brou- werijbaan, iets op de weg zagen liggen. Dat was zaterdagavond 11 uur. Bij on derzoek constateerde de politie, dat een jongen zwaar gewond, geheel onder het bloed en met messteken overdekt op de weg lag. Onmiddellijk werd groot alarm geslagen. De jongen zei De Bruyn te heten. Met moeite kon hij nog antwoorden, dat zijn (Van onze verslaggever). Abrahamdag 1963, het eerste van een ongetwijfeld lange reeks congressen van vijftigjarigen, is zaterdag te Oosterhout uitgegroeid tot een daverend succes. Letterlijk en figuurlijk, want vooral tijdens het grote feestdiner in De Kanonnier stond de stampvolle zaal menigmaal te trillen van de enorme feestexplosies, van het mach tige koor der tweehonderd „congresgangers" die nog wekenlang niets liever zullen zingen dan het speciaal voor hen gecomponeerde „O Abraham" en uiteraard ook het „Geen woorden maar daden". vriend, J. W., eveneens uit Bergen op Zoom, hem had gestoken. Met spoed werd het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht. Bij het onderzoek werd de rijksspeur- hond ingeschakeld. Gisterenmorgen om half zes vonden twee rechercheurs de dader op een bank in het Volkspark. Hij werd aangehouden en ingesloten. Het slachtoffer, voor wiens leven men vreest, bleek in totaal tien messteken te hebben opgelopen. Omtrent het motief van de steekpartij heeft men nog geen klaarheid, daar De Bruyn niet nader kon worden gehoord. v De Russische ruimtevaarder Andrian Nikolajev en zijn vrouwelijke collega Valentina Teresjkova zijn verloofd en zullen binnenkort in het huwelijk treden, aldus is gisteren tot ieders verrassing in Moskou bekendgemaakt. Nikolajev, een 33-jarige knappe kosmo naut. is zeer populair in de Sovjet-Unie sinds zijn terugkeer op aarde na een geslaagde ruimtereis op 15 augustus 1962. Foto's in de Russische pers van Nikolajev waarop hij te zien is in zijn eenzame vrijgezellenflat. terwijl hij een ei staat te bakken, hebben duizenden huwelijksaanzoeken tot gevolg gehad. De vrouwelijke kosmonaut is momen teel in Cuba en zal binnen enkele weken naar Moskou terugkeren voor de huwe lijksvoltrekking. Dat had trouwens niets meer met de dit seizoen minder goed draaiende voet balclub te maken. Het „Geen woorden maar daden" sloeg voor honderd pro cent op de Abrahammen zelf, die be paald niet de problematiek op het vijf tig jaar worden of hun toekomstmoge lijkheden bespraken. Zij hebben slechts gedemonstreerd wat een Abraham zo al nog weet te presteren op het ge bied van feestvieren, van eten en van drinken. En dat is waarachtig geen klein beetje. Vanaf zaterdag staat een ding vasthet leven begint bij de vijftig Catootje, de 24-hostess van de Bredase Botermert trakteerde op een hartige borrelgarnering. Hetgeen het begin was van het „echte feest". Stuk voor stuk wisten de brammetjes van aanpakken. Plezier maken, daar ging het de con gressisten om. Op de Markt stond de r.-k. Kon. Har monie klaar om het gezelschap onder grote belangstelling met een machtig brokje muziek naar de feestzaal De Kanonnier te brengen. Het was daar een soort carnaval, maar dan van het beste soort. Het was tevens een uit muntende show. vaardig geleid door Bouk Martens met o.a. optreden van Wat onwennig aan elkaar kwamen ze zaterdagmorgen Oosterhout, door hen spontaan tot Abrahammenstad gebom bardeerd. bezetten. Maar reeds na een „normaal" kopje koffie vormde zich een hechte band. voelden ze zich stuk voor stuk volgelingen van de grote Abraham nummer een Leo Wellens, de organisator en schepper van het ge heel. Een deputatie werd officieel ten gemeentehuize ontvangen door loco burgemeester Jos Willems. Gezamenlijk trokken de Brammen toen op naar de Loswal, waar een jacht tot „Abraham" gedoopt zou worden. De bedoelingen waren beslist goed maar jammer was dat Leo Wel lens niet de kracht op kon brengen de champagnefles stuk te smijten, zodat het kostelijke vocht met fles en al in het kanaal verdween. Een rondrit door de schone om geving bracht de deelnemers in kam- peercentrum Katjeskelder. Hier volg den televisie en radio de gebeurtenis sen. De oudste, jongste en jarige Abra hammen, de tweeling en ETam Wellens zelf ontvingen hier een grote specu laasbram van het algemeen bedrijf schap voor het bakkerswezen. Abra ham Sjef Heesters uit Oosterhout was de eer te beurt gevallen er iets speci aals van te bakken. Na koffie met worstebrood een gedeelte ging hiervoor naar camping 't Haasje werd in diverse gelegenheden geborreld. Tussendoor verzorgde drum band Excelsior een machtige show. Yvonne de Nijs, Abraham-operazanger Jan Oomen uit Oosterhout, die voor de proloog uit Paljas geen microfoon no dig had want voor zijn collega's wenste hij zomaar „uit volle borst" te zingen, het mannenkoor Oud Nachtegalen, Cilia Looman (van O Abraham) en de Belg Fr. v. d. Auwera. Een belangrijk „optreden" was ook dat van de heer Relik urt Breda, die zijn collega-Brammen spontaan voor stelde „iets meer te geven dan het in schrijfgeld voor bijv. een Abraham monument te Oosterhout". Evenals het volgende congres er vast en zeker, kom-t staat ook dit al wel vast want het fonds had op het eind van de dag, mede door vorstelijke giften, een forse hoogte bereikt. „En denkt er om, het mag geen Brus sels manneke worden", werd er ge zegd. Tot Abraham 1963 werd gekozen de heer Sobieski uit Breda. En verdiend, want hij was komen opdagen in een kostuum, waarmee hij rechtstreeks uit het Oude Testament kwam gestapt Een felle mededinger was trouwens wel de heer Van Klinkenberg uit Tegelen, die 's morgens om half vijf op de bromfiets was gekomen om zich bij zijn confraters te vervoegen. Abraham '63 kreeg bij de vele ca deaus iets heel bijzonders tot het eind van zijn leven op iedere maandag een postwissel van vijftig cent in de bus. ..Voor het monumentenfonds" besliste hij meteen. Alleen de eerste betaling, netto vijftig koperen centen in een grote baard verwerkt, nam hij mee naar huis. Tussendoor viel Leo Wellens de eer te beurt een nieuw soort oude klare, merk Abraham natuurlijk, ten doop te houden. Vele kruiken werden uitge reikt. en van iedere fles Abraham jenever, die tot volgend jaar oktober in ons land verkocht wordt, gaat een dubbeltje naar het monumentenfonds. Om half acht kwam de grote ceremo nie „baardmeppen". Kapper Flink uit Hengelo, de befaamde weerprofeet, was uitgenodigd om Leo Wellens van zjjn Abrahammensik te ontdoen. Met assistentie van een inzeper, die meer op een slager geleek, toog hy aan het werk onder de tonen van „Stormy weather", op speciaal verzoek van het slachtoffer. Flink bood Leo Wellens een bijzonder fraai en vooral enorm groot scheermes aan. Net als zijn voorspelling in het voorjaar: het deed erg mooi aan maar was jammer genoeg niet te gebruiken. Het was het hoogtepunt van een dag, die honderden Brammen nooit meer zullen vergeten. Een hoogtepunt ook voor Leo Wellens, die uit die vanaf maart gestaag groeiende baard kracht putte om zijn idee ondanks vele moei lijkheden te verwezenlijken. Het machtige slotkoor „O Abraham waar haal je de mosterd vandaan" werd overstemd door de boerenkapel van Mienus I, die op dat moment met „When the saints" of hier de Bram men mee bedoeld werden was niet dui delijk hun intrede deden om het „on officiële maar daarom niet minder prettige gedeelte" te komen opluiste ren. Een tot ziens was er niet bijvol gend jaar immers stfjn deze Brammen geen Bram meer. (Advertenties) 2 hemden Ook in de prijsklassen 16.90 19.90 BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt

de Stem | 1963 | | pagina 1