TWEE DODEN op aangespoeld jacht Adenauer bood Kroestjev in het geheim „godsvrede'5 aan Vakcentrales: wij kunnen verantwoordelijkheid voor niet te realiseren loonbeleid niet dragen Boor St.-Nieolaassiirprisé ONRUST IN HELMONDSE BEDRIJVEN Middenstanders zeggen op de looneisen „neen EISEN NOG OPVOEREN? Kardinaal Ruffi oneens kardinaal Alfrink met tHoogeHuys Lugubere vondst op Tholen Nikita gaf geen gehoor DAGBLAD VOOR ZEELAND Weer beraad van Stichting op 12 oktober HANDHAVEN Handjes geven in Teheran Enkele opklaringen HUURVERHOGING ONGELUK OF MISDAAD Tweede Schema hoofdstuk der Kerk nu in behandeling LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Bezwaarschrift ADM afgewezen Zeven Chinezen overgelopen naar Rusland Dode bij frontale botsing van auto's 103e JAARGANG No. 24403 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave; N. V. Uitg. Mij. Neerlandie Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 5 OKTOBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. ƒ1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) STICHTING VAN DE ARBEID Ongeveer 2500 werknemers in dienst by Van Vlissingen en Co.'s katoenfabrie- kcn te Helmond zullen als St.-Nicolaas- surprise op 28 november aanstaande een extra-premie van 100 gulden ont vangen. Voor de werknemers van bui ten Helmond werd een vergoeding voor de tyd die zij verreizen, in het vooruitzicht gesteld, terwijl het perso neel, dat nog voor het einde van dit jaar bij Van Vlissingen zijn intrede doet, in aanmerking komt voor een premie van vijftig gulden. j Deze opzienbarende loonmaatregelen hebben in Helmond en omgeving nogal deining doen ontstaan. Industrieel con tact Helmond, waarbij alle grote han delsbedrijven zijn aangesloten, was to taal onkundig gelaten. Dit contactor gaan heeft in een spoedzitting beraad slaagd over de gevolgen van deze uit kering, die volkomen zou indruisen te gen de tot dusver gevoerde loonpoli tiek. Aan de directie van de Vlisco is alsnog gevraagd de afgekondigde maat regelen voorlopig op te schorten. Een beslissing terzake is nog niet genomen. Andere Helmondse textielbedrijven heb ben intussen al afkeurend op deze uit kering ineens gereageerd. Wel willen deze bedrijven afwachten of Den Haag, nu de loonpolitiek in het middelpunt der belangstelling staat, aan deze maat regelen zijn goedkeuring zal hechten. In tegenstelling tot andere bedrijven wer den in het verleden bij de n.v. Van Vlissingen jaarlijks winstuitkeringen gedaan. Met deze maatregel wil de Vliscose directie een eind maken aan het onrustbarende verloop van ar beidskrachten en de arbeidsonrust, die in het bedrijf is ontstaan, de kop in drukken. Resultaat is nu, dat in ande re bedrijven in Helmond grote onrust is ontstaan. WANKELT (Van onze Haagse redactie) „Staat het voortbestaan van het overleg in de Stichting van de Arbeid op het spel?" Deze vraag werd gisterenmid dag door de voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middel huis, met „ja" beantwoord. De voorzitter van het C.N.V., d'e heer Van Mastrigt, gaf een meer genuanceerd antwoord op deze vraag. Hij wilde liever spreken over.- „Het overleg in de Stichting van de Arbeid is in het geding". Drs. Roemers, de voorzitter van het N.V.V., zei als derde man van de raad van vakcentrales, welke raad gisterenmiddag bijeen is geweest om het regeringsprogramma tot economische ontspanning van premier Marijnen te bespreken, dat op die vraag door de vakcentrales op dit moment een nauwkeurig geformuleerd antwoord is gekozen. Deze formulering luidt; „De vakcen trales stellen met nadruk, dat zij niet in staat zijn de centrale verantwoordelijkheid te dragen voor een loonpolitiek, die in de praktijk niet te realiseren is". De eerstvolgende bijeenkomst van het bestuur van de Stichting van de Arbeid ls uitgeschreven voor zaterdag 12 okto ber 's morgens om tien uur. Het is, tengevolge van het interne be raad, dat in de loop van de komende week nog door verschelde organisaties zal worden gevoerd, door het bijeen komen op woensdag 9 oktober van de werkgroep uit de commissie ontwikkeling nationale economie van de Sciaal-Eco- nomische Raad en door de jaarlijkse al gemene ledenvergadering van het ver bond van Nederlandse werkgevers op donderdag 10 en vrijdag 11 oktober niet mogelijk gebleken een andere dag uit te schrijven dan de vrije zaterdag Afgaande op de mededelingen van werknemerskant en van werkgeverszijde die maandagavond in Den Haag zijn ge^ daan en gezien de verklaring van de drie vakcentrales van gisteravond, uitgege ven naar aanleiding van hun beraad over de regeringsverklaring, wordt de verga dering van zaterdag 12 oktober een zeer belangrijke. De mening van de vakcentrales is, dat de Stichting van de Arbeid niet kunstmatig in stand kan worden ge houden. Het bedrijfsleven kan slechts de primaire verantwoordelijkheid voor de loonvorming blijven dragen, indien de greep op die loonvorming kan worden herwonnen. Het is onzin over c.a.o.'s te onderhan delen en deze goed te keuren, terwijl deze in de praktijk toch niet worden toegepast, en er zwarte lonen worden betaald. Als het overleg in de stichting niet langer mogelijk blijkt, ligt dit niet aan de vakcentrales, aldus de heer Roe mers, maar omdat wij de verantwoorde lijkheid voor dat overleg niet langer kunnen dragen. De vakbeweging blijft bereid alles te doen wat in haar ver mogen ligt in het belang van de werk nemers en het algemeen belang, doch dan moet er ook een reële loonsverho ging uit de bus komen. De mening over de regeringsverklaring van premier Marijnen, zoals deze don derdagavond voor de televisie door de heer Middelhuis is geformuleerd, wordt ook door het N.V.V. en het C.N.V. onder schreven. Resumerend komt deze neer op de volgende punten: "I De regering had haar programma tot JL economische ontspanning moeten be kendmaken in de Troonrede of in de Miljoenennota en niet op een moment dat de drie vakcentrales hun programma op tafel hadden gelegd. 2 De regering heeft een programma ontwikkeld zonder nog de uitkomst van het overleg tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid te kennen. Dit programma heeft o.a. tot gevolg dat het reële ef fect van de loonsverhoging in ern stige mate wordt aangetast. 3 De regering doorkruist de onderhan delingen in de Stichting van de Ar beid. Dit is in duidelijke tegenspraak met hetgeen de minister-president in de Tweede Kamer heeft verklaard omtrent de afwachtende houding van de regering en de primaire verant woordelijkheid van het bedrijfsleven voor de loonvorming. 4 Het regeringsprogramma sluit duide lijk aan bij de opvattingen die in werkgeverskringen leven. O.m. met betrekking tot de huurverhoging en de stimulering van het overwerk. r* Met verbazing hebben de vakcentra- D les er kennis van genomen, dat het programma in het geheel niet rept van een terugdringen van particu liere investeringen, die in zo sterke mate hebben bijgedragen tot de over spanning van de arbeidsmarkt. De drie voorzitters van de werknemers bonden deelden na het overleg in de vakraad mee, dat het overleg in de Stichting van de Arbeid op 12 oktober a.s. zal doorgaan. De vakcentrales zul len tijdens dit overleg de eis, die zy tij dens de bijeenkomst van de Stichting van de Arbeid op 30 september op tafel heb ben gelegd, handhaven, onder het uit drukkelijke beding dat indien er lasten voortvloeien uit de aanvaarding van punten van het regeringsprogramma (huurverhoging, verhoging indirecte be lastingen), de vakcentrales hun eisen zul len moeten opvoeren. Het akkoord dat eventueel op 12 okto ber met de werkgeversbonden kan wor den bereikt, zal slechts het karakter kun nen hebben van een voorlopige overeen komst. In dit overleg zullen de punten van het regeringsprogramma zoveel mo gelijk worden betrokken, doch van ver scheidene van deze punten zijn de con sequenties nog lang niet te overzien. Zo bijvoorbeeld met betrekking tot de aan gekondigde huurverhoging. Wanneer komt deze huurverhoging en tot welk percentage? De heer Middelhuis voegde hieraan toe dat hij in het algemeen twij felt of een huurverhoging wel een bij drage zal kunnen leveren tot leniging van de woningnood. De aangekondigde regeringsmaatrege len worden door de vakcentrales gekwa lificeerd als „geen bijdragen voor een verbetering van het sociale klimaat, wel ke zo noodzakelijk it voor de oplossing van de huidige crisis in de loonpolitiek". Het is de vakcentrales opgevallen dat eisen van de vakbeweging door de werk geversorganisaties worden afgewezen of waar tegenkantingen tegen bestaan, vaak wel de instemming hebben van de ondernemingen of van de bedrijfstakken. Vandaar dat de vakbeweging zal vast houden aan haar eis dat bedrijfstaksge wijs of ondernemingsgewijs aanvullende collectieve arbeidsovereenkomsten tot stand zullen moeten komen. De heer Middelhuis bestreed de mening van de heer Terwindt (katholieke werkgevers), IN CANADA zijn ongeveer 3800 haven arbeiders in staking gegaan, waardoor het vervoer van het door Rusland ge kochte Canadese graan belemmerd wordt. IN ITALIË zijn twee Hongaarse diplo maten uitgewezen. Zij zouden zijn betrapt ?p Lhf} opgraven van foto's van NAVO- ïnstallaties en schetsen van raketlan- ceerplaatsen. DE HEER M. J. Keyzer, econoom aan de Nederlandse ambassade in Parijs, zou zijn aangezocht voor de functie van staatssecretaris voor Verkeer en Water staat. Hij behoort tot geen enkele politie ke party. pN 20-jarige neger in Birmingham heeft bekend brand te hebben gesticht m een slagerij, omdat een paar vrienden van hem waren mishandeld door de blanke eigenaar van de zaak. Verwachting meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opge- maakt gisterenavond 23.15 uur: En1lt.f,e opklaringen maar ook plaal- selyk buien. Matige tot krachtige aan de kust tijdelijk harde wind tussen west en zuidwest. Weinig ver- andering in temperatuur. Vandaag: zon onder 18.11 uur. Maan op 19.45 uur. J Morgen: zon op 6.47 uur. Zon onder J 18.08 uur. Maan onder 10.51 uur. Maan op 20.15 uur. Maandag: zon op 6.49 uur. Maan on- der 12.13 uur. dat het openen van de mogelijkheid tot het afsluiten van aanvullende contracten tot een loonchaos zou leiden. Hij wilde voor deze aanvullende contracten een aanmeldings- en goedkeuringsplicht. Hij zei niet in te zien dat er op deze wijze werkend ongelukken kunnen gebeuren. In Den Haag heerste gisteren vooral loonpolitieke bedrijvigheid bij de Ne derlandse Katholieke Middenstandsbond (N.R.K.M.) en de Koninklijke Midden standsbond (K.N.M.B.). Beide bonden spraken daar met de aangesloten vak organisaties over de loon- en prijspoli tiek op korte termijn en daarmee uiter aard tevens over de eisen van de vakbe weging en de recente regeringsvoorstel len. Uit na afloop van de besprekingen verstrekte mededelingen bleek duidelijk, dat men het pakket eisen, zoals dat door de vakcentrales in de Stichting van de Arbeid op tafel is gelegd, in zyn totali teit genomen afwijst. Met verschillende regeringsvoorstellen kon wel worden in gestemd. De N.R.K.M. legde er de nadruk op dat een sterke verhoging van het loonniveau een te eenzijdig en te weinig aangepast middel is om de gewenste ontspanning van de arbeidsmarkt en verruiming van de welvaart te verkrijgen. Beide organisaties menen dat er een beperkte gedifferentieerde loonsverho ging moet komen, omdat een te forse loonsverhoging aanzienlijke prijsstijgin gen tengevolge zal hebben, die aan de loonsverhoging zijn reëel karakter zou den ontnemen en de inflatiespiraal in werking zouden stellen. Loonsverhogin gen die de produktiviteitsstijging te bo ven gaan zullen in de prijzen moeten worden doorberekend, zo zeggen beide bonden. Een andere prijspolitiek vindt met na me de N.R.K.M. onaanvaardbaar. Deze bond vindt voorts een huurverhoging in 1964 noodzakelijk, indien de lonen aan merkelijk stijgen. De K.N.M.B. wil een eventuele huurverhoging „wel in over weging nemen" met het oog op het op ruimen van kunstmatigheden. Vakantie verlenging wordt door beide bonden afgewezen omdat dit in strijd zou zijn met het streven naar verminde ring van de spanning op de arbeids markt. Voorts voelen beide bonden niets voor een uitkering ineens over 1963, evenmin wenst men een tussentijdse wij ziging der c.a.o.'s. Bij de N.R.K.M. bestaat ten aanzien van de wens voor een minimumloon wel enige bereidheid om bij toekomstige loon maatregelen grotere aandacht te geven aan de lager betaalden. De K.N.M.B. vindt een minimumloonregeling niet op korte termijn realiseerbaar, mede omdat de detailhandel binnenkort de 45-urige werkweek en de vijfdaagse werkweek hoopt te realiseren, die minimaal 5 pro cent arbeidskostenverhoging met zich zou meebrengen. (Van onze verslaggever) Enkele inwoners van Scherpe- nisse hebben gistermiddag om on geveer twaalf uur een bijzondere lugubere vondst gedaan in de Go- rishoek onder Scherpenisse op Tholen. Zij troffen <Jaar tegen de dijk, die in de Pluimpot is gelegd, een kennelijk op drift geraak jacht „De Dolfijn" uit Hoboken bij Ant werpen, dat telkens door de wilde zeeën tegen de dijk gedrukt werd. Toen zij poolshoogte gingen nemen zagen zij op het achterdek van het schuitje het lichaam van een man heen en weer schuiven, terwijl men in de kajuit het lijk van en twee de man meende te zien. Onmiddellijk werd de politie van de ontdekking in kennis gebracht. Even la ter werd de wacht betrokken bij het scheepje door de Tholense rijkspolitie en later waren er de officier van justitie, In de diamanten zaal van het Golestane-paleis in Teheran zijn de hoofden van de diplomatieke missies aan het keizerlijk Perzische hof aan de koningin voorgesteld. Deze foto geeft hiervan een mo ment weer; verder zien we prins Bernhard, prinses Beatrix en mi nister J. Luns. (Voor een verslag van de tweede, dag van het staat- siebezoek aan Perzië zie pag. 7). Het Concilie is gisteren begonnen met de behandeling van het tweede hoofdstuk van het schema over de Kerk, dat zich bezighoudt met de plaats van de bis schoppen in de Kerk, hun ambt en hun verhouding onderling en tegenover de paus. Dit punt wordt door vele Concilie vaders en hun theologische adviseurs ge zien als een van de grote onderwerpen, waarover verschil van mening naar vo ren zal komen. De uitslag van de debatten is voorts van grote betekenis voor het verdere gesprek met de niet-katholieken, voor de hele oecumene. Maar evenzeer zal van de hieruit vol gende conclusie afhangen, welke verhou dingen in de toekomst zullen gelden tus sen Curie en episcopaat. Bij het debat over het tweede hoofd stuk, dat tot titel draagt „Over de hiër- Advertentie) Bondskanselier Adenauer heeft voor een sensatie van de eerste orde gezorgd door te onthullen, dat hij verleden jaar premier Kroestjev in een geheime bood schap een „tienjarige godsvrede in de kwestie Berlijn en Duits land" heeft aangeboden. Tijdens deze tien jaren zouden de in woners van Oost-Duitsland grotere vrij heden moeten genieten dan momenteel het geval is. Na deze periode zouden de Oostduitsers in de gelegenheid moeten worden gesteld zich in vrije verkiezin gen over hereniging uit te spreken. Kroestjev heeft deze brief nimmer be antwoord. Adenauer maakte melding van zijn aanbod in een televisie-interview, dat op 15, oktober in verband met zijn af treden via het tweede Westduitse tele visienet zal worden uitgezonden, maar waarvan reeds enkele flitsen op het scherm te zien zijn geweest. In Bonn was men zeer verrast door deze onthulling. De bondskanselier had wel tijdens kabinetszittingen meerma len van brieven aan Kroestjev gespro ken, maar geen bijzonderheden vermeld. Een scherpe reactie kwam al dadelijk van de zijde van de sociaal-democrati sche oppositie. Een woordvoerder van deze partij vond het zeer afkeurens waardig, dat deze stap van de kanse lier met niemand was afgesproken. De christen-democraten zien daarente gen in de brief een bewijs voor de buigzame politiek van Adenauer, hoe wel hij steeds weer als een „onbuigza me en starre politicus" wordt beschre ven. De kanselier heeft tot dusver geen melding gemaakt van de brief, zo zei den officiële woordvoerders gisteren, om de indruk te vermijden dat hij de Russen onder druk wilde zetten. Ook president Kennedy, premier MacMillan en president De Gaulle maken hun per soonlijke briefwisselingen niet open baar, zo werd in dit verband opge merkt. Of de westelijke mogendheden van de brief op de hoogte waren, is niet bekend. Ook de Russische ambas sade in Bonn wilde gisteren niets mede delen. archische samenstelling van de Kerk en in het bijzonder over de bisschoppen", voerde als voornaamste spreker het woord kardinaal Ruffini. Op klare en ondubbelzinnige manier heeft hij uiteengezet, dat de in het sche ma verdedigde stelling, dat het episco paat een collegialiteit zou zijn en ook als zodanig dus als college het college dei- apostelen is opgevolgd, onjuist is en niet kan worden aanvaard. De kardinaal ging daarmee in tegen de stelling, die kardinaal Alfrink en kele dagen geleden reeds duidelijk had geformuleerd en die het schema verdedigde. Kardinaal Ruffini zeide, dat voor de stelling van de collegia liteit van het wereldepiscopaat geen bewijzen in de H. Schrift te vinden zijn. Zeker, het college der apostelen is een college geweest, ook zijn de bischoppen hun rechtmatige opvol gers, maar een college in de oer-zin vormen zij niet. De volgende 7 sprekers over dit be langrijke onderwerp, onder wie kardinaal Spellman, hebben daarop hun opvattin gen weergegeven over de volgende on derdelen, die bij de bespreking van de hiërarchie in de Kerk aan de orde ko men: het sacramentele karakter van het bisschopsambt, het diaconaat, de aposto lische successie en de collegialiteit van het episcopaat. Ten aanzien van het sacramentele ka rakter werd de vraag behandeld of de bisschopswijding de volheid van het priesterschap geeft dan wel alleen maar rechtsmacht. Betreffende de collegiali teit van het episcopaat werd de door kardinaal Ruffini besproken opvatting gevolgd of tegengesproken. Ten aanzien van het diaconaat, dat het schema als zelfstandige staat in de Kerk wil invoe ren, opperde men bezwaren, wanneer het niet verbonden zou zijn met het celibaat. Kardinaal Spellman bestreed het voor stel de beslissing daarover te laten aan de bisschoppen van de Kerk. Dinsdag gaat het Concilie stemmen over de herziene hoofdstukken van het liturgieschema. Kardinaal Spellman heeft zich ook scherp gekeerd tegen een gewijde orde van diakens, aan wie het misschien wordt toegestaan te trouwen. De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft de strafzaak tegen de Amsterdamse Droogdokmaatschappij voor behandeling naar de openbare terecht zitting verwezen. Dit betekent dat het door de A.D.M. tegen de dagvaarding in gediende bezwaarschrift is afgewezen. Zoals bekend gaat het hierbij om de uit betaling door de A.D.M. van hogere lonen dan volgens de c.a.o. voor het metaalbe drjjf toelaatbaar zijn. mr. A_ W. Rosingh en de rechter-com- missaris, mr. T. W. Attema uit Middel burg. Op De Dolfijn werden inderdaad de lijken van twee mannen aangetroffen, het eerste op het achterdek, het tweede in de kajuit. Om ongeveer half vyf kon men het eerste lyk bergen. Het vertoonde ver- stikkingsverschynselen. De man moet ongeveer 45 jaar zyn geweest. Het hoofd van de tweede dode (een ongeveer 65-jarige man) had een gapende hoofd wonde. Beiden waren Belgen. Men kan er slechts naar gissen, welk een drama zich aan boord van de Dol fijn moet hebben afgespeeld, voor de schuit stuurloos aanspoelde in de Goris- hoek. Zeker lijkt in ieder geval, dat beide mannen een gewelddadige dood zijn gestorven. Overigens is het ook mo gelijk dat zich aan boord een ontplof fing heeft voorgedaan. De officier van justitie, de rechter commissaris en de recherchemensen lie ten zich daarover echter nog niet uit. Gisteravond heeft dr. Zeldenrust op de lijken sectie verricht in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom. Het bergen van de twee lijken is overigens niet zonder moeite verlopen. Het scheepje had zware slagzij gemaakt en veel water binnengekregen Eerst wilde men het scheepje vlot laten trekken door de R.P. 18. Het po- litievaartuig moest echter de aftocht blazen toen het getij om ongeveer vier uur begon af te lopen. Met alle beschikbare mankrachten ook het publiek hielp mee heeft men nog geprobeerd, de schuit overeind te trekken en later riep men zelfs de hulp van een tractor in. Maar ook de vele paardekrachten vermochten De Dolfijn niet overeind te helpen, om het de ber gers gemakkelijk te maken. Tenslotte klommen twee politiemensen aan boord, die de lijken onder uiterst moeilijke om standigheden naar de wal overbrachten. De Dolfijn zal nog aan een nader onder zoek worden onderworpen, zodra dat enigszins mogelijk zal blijken. Bij de foto: De officier van justitiede rechter commissaris en leden van de districtsrecherche van de rijkspo litie hij het jacht in de Gorishoek. Volgens een Finse krant zijn zeven Chinese communisten, onder wie een di plomaat en zijn gezin, in Finland aange komen op doorreis naar de Sovjet-Unie. De zeven Chinezen passeerden de grens aan boord van een exprestrein met be stemming Moskou. De diplomaat zou Tsjoe Hisiang-Poe, tweede secretaris van de Chinese ambas sade in Londen zijn. De Chinezen zouden zich in het geschil tussen Moskou en Peking aan de kant der Russen hebben geschaard. De 37-jarige A. Westerink uit Meppel is gisterenochtend bij een verkeersonge luk op de rijksweg Zwolle-Meppel om het leven gekomen. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kinderen achter. Het ongeluk gebeurde tussen Lichtmis en Staphorst. Een vrachtauto haalde een vóór hem rijdende trekker met aanhan ger in toen van de andere kant een per sonenauto naderde, die in volle vaart frontaal in botsing met de vrachtauto kwam. De heer Westerink. die op de achter bank zat. werd gedood. De bestuurder en een naast hem zittende student werden zwaar gewond. (Advertentie)

de Stem | 1963 | | pagina 1