Betere sociale status bouwvakkers voor Mgr. Beran vrij Straks ook leken in het diaconaat? Minister Bogaers in bouwnota: zwarte lonen wit maken LOONFRONT- FEITEN Produktie moet omhoog Russengeen tarwe uit V.S. BEN BELLA geen geweld Staatsbezoek begonnen ROSSUM KAN WONINGEN NIET KWIJT Adenauers afscheid van 20 rechterhanden Na 15 jaar gevangenschap Modieuze oandacli! ivoor het cosfuunT DAGBLAD VOOR ZEELAND 2. Het toewijzingsbeleid moet worden afgestemd op capaciteits- en produktieoverwegingen. 3. De aanwezige bouwcapaciteit moet met alle middelen wor den geactiveerd. 4. De onrustbarende stijging der bouwkosten van de laatste tijd moet tot staan worden gebracht. Drie doden bij frontale botsing Bij voorrang een woning Plaatselijk buien Vrijstelling dienstplicht Pendelaars.. Scholing verbeteren Overwerk Brood voor de kippen een jaar gevangenis zakdoeken IxolL&nJeantp K)3e JAARGANG No. 24402 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. X v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauferen, L J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJDAG 4 OKTOBER 19flC Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, axel. 0,20 incasso; 9,90 per post, exd. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementdn op aanvraag. Losse nummers 15 cervt. Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledigte tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) HUIZENBOUW GAAT VOOR DE DIENST Tijdens de dezer dagen gehouden vergadering van de gemeenteraad van Rossum hebben de vroede vade ren met verontwaardiging, maar ook met verbazing kennis genomen van het feit dat de twee woningen die de gemeente heeft laten bouwen, niet aan de man gebracht kunnen worden, hoewel ook deze gemeente nog een grote lijst met woningzoeken den heett. Men overweegt thans om maatregelen te nemen tegen de in geschrevenen, die zonder gegronde redenen weigeren een aangeboden woning te accepteren. Een voorstel van een der leden om bij de le weigering de woningzoe kende 2 plaatsen te laten zakken, bij de tweede weigering onder aan de lijst te plaatsen en bij een derde wei gering van de lijst geschrapt te wor den, zal het college van burgemees ter en wethouders in overweging ne men. EEN AFDELING van de K.A.B. (Weesp) heeft er in een telegram aan het verbondsbestuur op aangedrongen aan de looneisen vast te houden, ondanks de plannen van de regering en het stand punt der werkgevers. DE KATHOLIEKE federatie van vak bonden van werkmeesters, technici en chemici heeft zich gisteren uitgesproken voor het optrekken van het loonpeil naar Europees niveau. Bovendien wil de K.W. T.C. dat de weistandsgrens op 1 januari met minstens 10 procent wordt opgetrok ken en men wenst een volledige, ver plichte salariscompensatie voor de pre mieverhoging a.o.w. en a.w.w. DE KATHOLIEKE metaalbewerkers- bond St.-Eloy heeft de leden een circu laire gestuurd waarin ondubbelzinnig tot uitdrukking wordt gebracht dat men zich deze keer niet met een kluitje in het riet zal laten sturen. „De plotselinge be- V reidheid van een aantal werkgevers om iets te doen is nog geen garantie dat straks, als de nieuwe voorwaarden con- tractueel vastgelegd moeten worden, die bereidheid ook aanwezig zal zijn", zegt het bestuur. EEN GROOT deel van het laad- en los personeel van R. S. Stokvis en Zn. in Rotterdam heeft gisteren het werk neer gelegd om kracht bij te zetten aan loon eisen. Het was al enkele dagen onrustig in het bedrijf. De actie van gisteren ver liep overigens rustig. DE ORGANISATIES op het gebied van onroerend goed hebben de regering met klem geadviseerd het algemene huurpeil op te trekken. (Van onze parlementaire redactie) In recordlempo heeft minister Bogaerg (Volkshuisvesting) zijn bouwnota geproduceerd. Hij komt tot de conclusie dat het gevoel van onbehagen en soms zelfs van hopeloosheid ten aanzien van de woningnood en de gehele bouwproblematiek moet bestreden worden met grote maatregelen: 1. De sociale status van de bouwvakarbeider moet worden ver- verhoogd. Op de rijksweg te Cadier en Keer zijn gistermiddag bij een frontale botsing tussen een Duitse en een Belgische per sonenauto drie personen om het leven gekomen. In de Duitse personenauto za ten vier personen, waarvan er twee op slag gedood werden en de beide ande ren zeer ernstig werden gewond. In de Belgische auto zat alleen de bestuurder, die eveneens op slag gedood werd. HET VEELBESPROKEN stuk „De Plaatsbekleder", zal volgend jaar in Frankrijk worden verfilmd. Op 1 januari 1965 starten de voorstellingen. IN EEN ROTTERDAMS kinderziekenhuis is een orang-oetan aan een dubbelzijdige breuk geopereerd. De ingreep slaagde uitstekend, zeiden de geneesheren. HET LANDBOUWSCHAP zal zich niet verzetten tegen minister Biesheuvels plannen om het melkprijsjaar voortaan van 1 april tot 1 april te laten lopen. PROF. IR. J. W. THIERRY (80), oud hoogleraar in de waterbouwkunde aan de T.H. te Delft, is in Den Haag overle den en inmiddels begraven. DE INSTALLATIES van de oliemaat schappij Shell te Pladjoe op Zuid-Su- matra zijn teruggegeven. De arbeiders op Britse rubberplantages op Oost-Su- matra willen alle Engelse bedrijven en grondbezit overnemen en de betrekkin gen met Engeland verbreken. Minister Bogaers kondigt in zijn nota een groot aantal maatregelen aan die zijn gericht op de verho ging van de produktie per manen op het kweken van een grotere be langstelling voor het beroep van bouwvakarbeider. In de eerste plaats zullen de lonen en andere arbeidsvoorwaar den moeten worden verbeterd. Bij de komende c.a.o.-onderhandelin- gen zal worden gestreefd naar een zodanige verhoging van de lonen (inclusief prestatiebeloning), dat „zwarte" lonen zoveel als mogelijk „wit" worden. De bouwvakker moet zich openlijk gewaardeerd weten. Voorts wordt gedacht aan het opne men van de mogelijkheid van anciënni- teitstoeslagen in de c.a.o., zowel voor werknemers met een langdurig dienst verband als bij een langdurige binding aan de bedrijfstak in Nederland. Onnodige reisuren zullen zoveel moge lijk moeten worden vermeden. In de praktijk worden thans vele reisuren be taald die in mindering op de werktijd worden gebracht. Onnodige reisuren, die slechts de functie hebben het loon te verhogen, dienen te worden bestreden. Overwerk in de bouwnijverheid zal worden gestimuleerd door een soepel be leid ten aanz.ien van de afgifte vah over- werkvergunningen en vooral door een aantrekkelijker overwerkvergoeding voor bouwvakarbeiders. Ter verbetering van de werkomstan digheden en ter verhoging van de sociale status van de bouwvakarbeider dienen de voorzieningen op de bouwplaats be langrijk te worden verbeterd Bouwvak kers moeten niet in een modderpoel be hoeven te werken. De onnodige slordig heid, die op vele bouwplaatsen voorkomt, vermindert de aantrekkelijkheid van het bouwvak en drukt de produktiviteit. Aan bouwvakarbeiders zal bij voor rang een woning worden- toegewezen. Zodra de behoeften aan woningen voor repatrianten dit toelaten zal de vijf procent van de woningwet woningen, welke thans bestemd is voor repatrianten, worden bestemd voor repatrianten en bouwvakarbei ders. Zonodig zal dit percentage worden ver hoogd. Voorrang op grond van deze re geling zal alleen worden gegeven aan bouwvakarbeiders, die tenminste twee jaren in de nieuwbouw van woningen in Nederland hebben gewerkt. Voorts zal er bij de gemeenten op worden aan gedrongen buiten de genoemde vijf pro cent een zekere voorrang aan bouwvak arbeiders bij de toewijzing van een wo ning te geven. Het bedrijfsleven zal ernstige aan dacht geven aan de vraag op welke wij ze door prestatiebeloningssystemen, aan gepast aan de structuur van de bouw nijverheid (bijvoorbeeld groepstarieven) de produktiviteit kan worden verhoogd. Verwachting meegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot vanavond, opge- maakt gisterenavond 23.15 uur: t Enkele opklaringen maar ook plaat- t selijk buien. Matige tot krachtige J aan de kust mogelijk harde wind tussen west en zuidwest. Weinig ver- andering in temperatuur. Vandaag: zon onder 18.13 uur. Maan op 19.18 uur. Morgen: zon op 6.46 uur. Maan onder 9.26 uur. om in 1964 ofwel op een aantal normale werkdagen (maandag t.m. vrijdag) ofwel op een aan zienlijk aantal zaterdagen op wo ningbouwprojecten over te wer ken. Overleg van minister Bogaers met minister De Jong (Defensie) heeft er toe geleid dat reeds vroeg in het jaar 1964 ten behoeve van de wo ningbouw mag worden gerekend op het verlenen van vrijstelling van mi litaire dienst voor 1800 man. Daarbij zal aan de volgende voorwaar den moeten worden voldaan: a) De betrokkene dient in het bezit van een getuigschrift te zijn voor zover hij werkzaam is in een beroep, waarvoor getuigschriften bestaan (lagere techni sche school, centrum voor vakopleiding voor volwassenen, leerlingenstelsel). Voor de overige beroepen zullen nadere criteria worden vastgesteld. b) De betrokkene moet als bouwvak arbeider in de nieuwbouw van woningen in Nederland werkzaam zijn ten tijde van )iet indienen der aanvrage om vrij stelling. c) De betrokkene moet een verkla ring van zijn werkgever overleggen dat hij te werk gesteld zal blijven in de nieuwbouw van woningen in Nederland. De vrijstelling zal in eerste termijn gelden voor een periode van twee jaren, mits betrokkene gedurende die periode werkzaam blijft in de nieuwbouw van woningen. Daarna kan nog tweemaal voor een periode van twee jaren opnieuw vrijstelling worden gevraagd. Na afloop van de periode van zes jaren zal de vrij stelling desgevraagd voorgoed worden verleend indien betrokkene nog aan de voorwaarden voldoet. Het genoemd aan tal van 1800 zal zo spoedig mogelijk wor den opgevoerd tot ongeveer het dubbele, waartoe gelegenheid zal bestaan, omdat binnen vrij korte tijd de naoorlogse ge boortegolf de dienstplichtige leeftijd zal hebben bereikt. Voor bondskanselier dr. Konrad Adenauer is de tijd aangebroken, waarin hij afscheid moet nemen van de velen, die hem bij zijn dagelijkse taak behulpzaam wa ren. Zo gaf hij gisteren een af- scheids-ontvangst voor zijn twin tig secretaressen, waarbij deze foto gemaakt werd. Wij kunnen ons voorstellen, dat het afscheid nemen de grijze staatsman een beetje zwaar is gevallen. De pendel van Nederlandse bouwvak arbeiders naar het buitenland heeft gro te vormen aangenomen. Dit constateert minister Bogaers in zijn nota met leed wezen. Naar schatting zijn er 8 a 9 dui zend arbeiders aan de Nederlandse bouwnijverheid onttrokken en dé laatste jaren groeit, deze categorie arbeiders met 2 a 3 duizend man per jaar. Dit is hoogst verontrustend. Minister Bogaers hoopt, dat het geheel van maatregelen ter verbetering van het klimaat in de Nederlandse bouwnijverheid, in het bij zonder die, welke zijn gericht op het verschaffen van uitzicht op continue en blijvende arbeidsvoorwaarden er in be langrijke mate aan zullen meewerken de neiging in het buitenland te gaan wer ken, belangrijk te onderdrukken. Hier door zou in de eerste plaats het jaarlijk se verlies van 2 3 duizend man moeten worden gestuit. Daarnaast is het echter van groot belang, dat een aanzienlijk deel van genoemde 8 a 9 duiz.end mensen wederom in de Nederlandse bouwnijver heid terugkeert. Minister Bogaers kondigt aan, dat aan de scholing van bouwvakkers bijzondere aandacht zal worden besteed. Met be trekking tot de lagere technische scho len zal worden nagegaan op welke wijze een grotere toevloeiing naar deze onder wijsinrichtingen kan plaats hebben. De bouwminister heeft minister Bot (O. K. en W.) verzocht na te willen gaan of en zo ja in hoeverre het met het oog op de praktijk van het moderne bouwen, nood zakelijk en mogelijk is wijziging te bren gen in de thans bestaande opleidingen volgens het leerlingenstelsel en vobrts te willen bezien, of het wenselijk is de oprichting van speciale cursussen aan technische scholen te bevorderen. Voorts zal de vakopleiding van vol wassenen aantrekkelijker worden ge maakt door de loondervingsvergoeding (thans ongeveer f 90.- per week) met 15 a 20 procent te verhogen. Het bedrijfsleven zal een gerichte pro paganda gaan voeren voor werving van cursiste.:. Verder zal worden overwogen of het rijk gedurende de opleiding van ongeschoolde werkenden, die een vakop leiding volgen in een van de centra voor vakopleiding van volwassenen de loon dervingsvergoeding en de premies voor de sociale verzekeringen (die nu voor rekening van de werkgever komen) ge heel of gedeeltelijk zal gaan betalen. Daardoor zou namelijk de bereidheid van de aannemers om ongeschoolde werknemers een vakopleiding bij een der centra te laten volgen wellicht toe nemen. Tenslotte zal door het bedrijfs leven worden nagegaan of en op welke wij^e een versnelde scholing, met behulp van organisatiebureaus, tot vergroting van het arbeidspotentieel in de bouw nijverheid kan bijdragen. Deze scho lingsmethode is gebaseerd op het princi pe der overdraagbaarheid van gecon centreerde praktijkervaring. Voor nadere bijzonderheden over en rond de bouwnota zie pag. 7. Het algemeen vertrouwen in de door de bouwnijverheid in zijn geheel te le veren produktieprestaties moet worden herwonnen. Dit streven zou in belang rijke mate kunnen worden ondersteund door een merkbare verhoging van de produktie in de woningbouw op korte termijn. Een dergelijke produktieverho- ging zal mede kunnen worden gereali seerd door overwerk. Minister Bogaers hoopt, dat de bouwvakkers bereid zullen zijn het otter van derving van vrije tijd te brengen ter leniging van een deel van de woningnood op korte termijn. Werk gevers- en werknemersorganisaties staan positief achter die gedachte. Er zal een dringend persoon lijk beroep worden gedaan op de werknemers In het bouwbedrijf Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix zijn gisteren in Teheran aangekomen voor een staatsiebezoek aan Iran. Deze foto werd onmiddellijk na aankomst ucm de^gasten-genomen. Koningin en sjah luisteren naar het spelen van de volksliederen. Voor een uitvoerig verslag van de eerste dag van het koninklijk bezoek aan Perzië verwijzen wij naar pagi na 7. Na Canada, Australië en Frankrijk, gaat misschien ook Amerika graan leveren aan Rusland. De Amerikaanse minister van Landbouw heeft gezegd dat wellicht een transactie van 380 mil joen dollar zal worden afgesloten. De Russische onderhandelingsdelegatie, die onlangs in Canada tarwe aankocht, heeft echter gezegd dat er dit jaar niets meer van zal komen. Rusland heeft voor dit jaar genoeg aangekocht, werd betoogd. Er is wel onderhandeld maar er is nog geen beslissing geno men. In Washington heeft men zich geërgerd aan Adenauers opmerking dat het dom zou zijn van Amerika om de Russen tarwe te verkopen. „Daarmee geeft Washington de Russische regering de kans te verdoezelen dat het communis tische landbouwstelsel tekort schiet", had de Westduitse bondskanselier ge zegd. De „Deutsche Zeitung" was het niet met Adenauer eens. „De Sovjetre gering kan niet meer, zoals onder Sta lin, de mensen honger laten lijden. Ze moet wel voedsel kopen in het Westen en dat maakt haar in zekere mate af hankelijk. Dat moeten we niet tegen houden", zei de krant. Hoe nijpend de graansituatie in Rüsland is, blijkt wel uit het feit dat een Rus sische vrouw, die haar varkens en kip pen brood voerde, tot een jaar gevan genisstraf is veroordeeld. Ben Bella heeft de Algerijnse natio nale vergadering meegedeeld dat hij de volledige macht aan zich heeft getrok ken om een eind te maken aan de op standige acties die tegen zijn bewind worden gevoerd. Hij verklaarde echter dat hij er nimmer toe zal overgaan het leger in te zetten tegen de bevolking van Kabylië, waar het front van socia listische krachten, onder leiding van de vroegere vice-premier Hocine Ait Ahmed, zich tegen Ben Bella verzet. De Algerijnse president sprak van een contra-revolutie, die een bedreiging vormt voor de eenheid en de territoriale integriteit van het land. Hij deed een beroep op de soldaten die zich bij de opstand hadden aangesloten, om zich daar weer van los te maken. Ben Bella gaf toe dat Algerië te kam pen heeft met problemen, maar die kun nen volgens hem beter worden opgelost binnen, het nationale bevrijdingsfront, de enige wettelijke partij in Algerië, dan door een opstand tegen de regering. Monseigneur Joseph Beran, aarts bisschop van Praag, is gisteren door de regering van Tsjecho-Slo- wakije in vrijheid gesteld. Met hem zijn mgr. Skoepy, bisschop van Brno, mgr. Vojtassak, bisschop van Spis, mgr. Zela, titulair bisschop van Arpassa en mgr. Hlad, titulair bisschop van Cedie, uit hun gevan genschap ontslagen. Dit verheugende feit is de bekroning van langdurige onderhandelingen tus sen de H. Stoel en de Tsjechoslowaakse regering welke in de afgeopen twee we ken reeds zo ver gevorderd- schenen dat men elk ogenblik nieuws over de sinds 1948 in gevangenschap verkerende aarts bisschop kon verwachten. Monseigneur Beran (in 1888 te Pil- sen geboren) beleefde zijn eerste ge vangenschap tijdens de Duitse bezetting. Hij werd op het H. Hartfeest van 1942, juni, door de Gestapo gearresteerd, en hij verbleef daarna drie jaren in een concentratiekamp. Geheel verma gerd tengevolge van de ontberingen en nauwelijks genezen van een tyfusaanval, keerde hij na de bevrijding terug. Op 4 november 1946 werd hij tot aarts bisschop van Praag gewijd. Hij was on der de gelovigen bijzonder populair. Zijn tweede lijdensweg begon na de putsch van de communisten in Tsjecho-Slowa- kije, in 1948. Mgr. Beran verzweeg zijn mening niet. Al het jaar daarop barstte de bom. Dat was tijdens het voorlezen van zijn herderlijke brieven waarin hij de samenwerking tussen priesters en staat afwees. Hij had die brieven samengesteld, kort nadat de politie (dat was op 15 juni 1949) een inval in zyn secretari aat had gedaan. Hij wist toen nog te ontkomen. Ondanks het feit dat men hem het vuur na aan de schenen leg de, durfde monseigneur Beran het toch aan zijn brieven in de St.-Vitus- kathedraal voor te lezen. Hetzelfde ge beurde in alle andere kerken van Tsjecho-Slowakjje. De inhoud sloeg in dat land en in de gehele wereld in als een bom. Het rode bewind sloeg toen definitief toe. De aartsbisschop werd gearresteerd en bracht de eerste twee jaren door in zijn residentie, waar hem huisarrest was opgelegd. Op 10 maart 1951 werd hij overge bracht naar een plaats buiten zijn dio cees. zoals de regering bekendmaakte. Sindsdien was van zijn verblijfplaats niets bekend. In het tweede hoofdstuk van het schema over de Kerk, dat over de aard van de Kerk, het gezak van de bisschoppen en de rol van priesters en leken gaat, worden voorstellen gedaan de moge lijkheid te openen leken tot het dia conaat te verheffen. Het diaconaat is sinds enkele eeuwen niet meer dan een stap op weg naar het priesterschap. Het is de bedoeling, dat de diaken in de toekomst een bij zondere en permanente rang in de hiërarchie bekleedt, althans wanneer het concilie besluit dat hierdoor aan de pastorale behoeften in de Kerk, te gemoet wordt gekomen. Zowel de mo gelijkheid om deze diaconale functie alleen plaatselijk in te voeren als om deze in de gehele kerk in te stellen wordt opengelaten. Wanneer deze verandering door de Kerk wordt aanvaard zal zij nog moeten be slissen of de nieuwe diaken zich aan het celibaat dienen te houden. Een van de belangrijkste redenen,, die naar voren zijn gebracht om het diaconaat als een aparte bediening te doen herleven, is het aanvullen van het acute tekort aan priesters in lan den zoals Latyns-Amerika. Het diaconaat brengt het recht met zich mee te preken en te dopen, de com munie uit te reiken en de priesters bij te staan bij het opdragen van de Mis. Aan het einde van de algemene ver gadering van het Concilie van gisteren ochtend ls meegedeeld, dat einde deze week de tekst van het schema over de liturgie aan de Concilievaders ter hand zal worden gesteld, opdat de vergade ring zo mogelijk aanstaande week met de bestudering daarvan kan beginnen. De Concilievaders is opnieuw verzocht de hun verstrekte tekst geheim te houden. ZUID-SLAVIE heeft besloten de handels betrekkingen met Zuid-Afrika te ver breken. Bij de foto: De laatste foto die van aartsbisschop Beran werd gemaakt, voor zijn gevangenneming. Hij leidt hier een Te Deum in de St. Vitros- kathedraal. (Advertenties) Om nooit te vergeten UUY» v Ugriè Angteise (1 rij, k no ops) of Italian style knoops). U viodt ze beide iè onze (nu nog) grote collectie. Veel grijs, blauw er» ook bruin. Fancastedessms met glans effecten. Zachte 0 verrui ten en 'fading stripes' v,a. BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt

de Stem | 1963 | | pagina 1