Mail LINKSE AANVAL OP NIEUWE KABINET PvdA hanteert „loonchaos als stormram ZIJ PRESIDEREN HET CONCILIE Ben Bella moet wellicht geweld gaan gebruiken Concilie aanvaardt schema „De kerk Vondeling eist vandaag al koersbepaling loonpolitiek Uw huid vraagt méér dan slaap SER doktert verder aan loonrapport Bloedbad in Sinkiang DAGBLAD VOOR ZEELAND Mijnpersoneel wil onmiddellijke loon besprek ingen BOGAERS DE KWADEPIER Voorbereidingen onderhandelingen metaal-c.a,o. Naar Rusland uitgeweken Chinese generaal Alles op rolletjes Regering moet zelf op de proppen komen Aanhoudend onbestendig* Zes jaar voor diefstal van schilderijen Ben Bella naast alle Franse grond MAROKKO HOOFDSCHULDIGE" El Hadjik laat me niet wegjagen Permanente raad van advies voor paus gewenst Nog niet ideaal Wel tot praten bereid Britse tegenzin in kernvloot SCHERK lvolLe*vlccwvtp VOLMAAKTE RUST OP DRAKACEL róSe JAARGANG No. 244ut> Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redact ieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't (/Vestende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 15 lijnen). Postgiro 1114)11 WOENSDAG 2 OKTOBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) De katholieke federatie, die bestaat uit de Nederlandse Katholieke Mijnwerkers- bond en de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten, heeft erop aangedrongen, dat er onmiddellijk besprekingen worden geopend over de maatregelen op loon- gebied, die volgens de federatie onver wijld dienen te worden begonnen. De voor het mijnbedrijf noodzakelijke arbeidsbezetting is, zo zegt de federatie, naar het gemeenschappelijke inzicht van werkgevers en werknemers niet in stand te houden of aan te vullen zonder een prioriteitspositie op het gebied van de ionen en de andere arbeidsvoorwaarden. Daarbij zal men moeten uitgaan van de (hoge) lonen die in de buitenlandse mij nen vlak bij de Nederlandse be taald worden. De commissie ontwikkeling nationale economie van de S.E.R. is gisteren verder gegaan met de voorbereidingen van het halfjaarlijkse rapport aan de regering over de lonen en prijzen. De voorzitter van het college van rijksbemiddelaars was bij de besprekingen van gisteren middag aanwezig. De voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond, de heer P. G. v. d. Weele, die namens de drie mid denstandsbonden aan het overleg deel neemt, was gewapend met gegevens over de „cijfermatige gevolgen" van de ver schillende alternatieven die het Cen traal Planbureau in zijn omstreden rap port over mogelijke loonsverhogingen had genoemd. Deze gevolgen waren be rekend zowel voor een 6 procents-, een 8 procents- als voor een 10 procents loonstijging. De drie middenstandsbonden gaan elk afzonderlijk vergaderen (deze en volgen de week) over de huidige situatie. Ze ho pen tegen die tijd meer te weten van de besprekingen die op het ogenblik aan de gang zijn. De middenstanders zullen zich vooral bezighouden met de prijsontwikke ling, die het gevolg zou kunnen zijn van eventuele loonmaatregelen. (Van onze parlementaire redactie) De P.v.d.A. is er op uit de „dreigende complete chaos aan het loonfront" aan te grijpen als een middel om het kabinet-Marijnen uit het zadel te lichten. Dat is duidelijk gebleken bij de gisteren in de Tweede Kamer begonnen algemene politieke beschouwingen. Op positieleider prof. Vondeling (P.v.d.A.) erkende weliswaar dat in het huidige, nieuwe loonsysteem de primaire verantwoordelijkheid voor het loonbeleid bij het georganiseerde bedrijfsleven berust maar stelde daarnaast met veel nadruk dat de regering door het beleid van de afgelopen jaren „in hoge mate" mede verantwoordelijk is voor de moeilijkheden aan het loonfront. Er zijn grenzen gesteld aan de lonen, riep prof. Vondeling, maar de inkomensvorming uit vermogen is eenzijdig bevoorrecht. Daardoor vooral is, aldus de socialistische fractieleider de spanning op het loonfront tot het maximum opgestuwd. kabinet zelf verdeeld zou zijn over de loonkwestie. Ook de regeringspartijen vormen geen hecht front. De C.H.U. maakt moeilijkheden over haar „toewij zing" bij de verdeling van staatssecre tariaten. De V.V.D. compliceert de si tuatie door, zich baserend op het ak koord van Wassenaar, bij een forse loonsverhoging ook een huurverhoging te „eisen" de PvdA wil daar bij voor baat niets van weten en, wederom verwijzend naar het Wassenaars ak koord, de eis te stellen dat het volgend jaar aan belastingverlaging de voorrang zal worden verleend boven extrahulp aan de landbouw. Als dat niet gebeurt, is voor ons het hele akkoord van Wasse naar van de baan, driegde V.V.V.-frac tieleider mr. Geertsema. De algemene politieke beschouwingen, het jaarlijkse grote politieke debat tus sen de fractieleiders en de minister president werden dit keer zwaar over schaduwd door het huidige loonconflict. Prof. Vondeling (PvdA) motiveerde zijn stelling, dat de regering in hoge mate medeverantwoordelijk zou zijn voor de loonmoeilijkheden met een verwijzing Minister-president mr. Marijnen ant woordt de Kamer vandaag. De socialis ten eisen, dat dan meteen al de lijn zal worden uitgestippeld, die de regering inzake de loonproblematiek denkt te volgen. De regeringspartijen nemen een ander standpunt in. Zij geven er de voor keur aan en dat is ook gebruikelijk te wachten op het nader overleg van werkgevers en werknemers in de Stich ting van de Arbeid. Het zou echter niet verstandig zijn van mr. Marijnen als hij zich achter deze Kamermeerderheid zou verschuilen. Het is hoog tijd, dat van regeringszijde tot bezinning wordt opge roepen. Daartoe biedt het Tweede-Ka merdebat een goede gelegenheid. Kan minister-president Marijnen ech ter overtuigende taal spreken? Het Bin nenhof gonst van. geruchten, dat het De vakbeweging in de metaalnijver heid en de elektro-technische industrie legt thans de laatste hand aan de voor bereiding van de onderhandelingen die binnenkort in de vakraad voor de me taalindustrie zullen beginnen over de col lectieve arbeidsovereenkomsten voor 1964. De Algemene Nederlandse Bedrijfs- bond voor de metaalnijverheid en de elektro-technische industrie (A.N.M.B.) houdt vrijdag een vergadering met de bezoldigden en bestuurderen van de bond over de voorstellen. Zaterdag wordt de zgn. bondsraadsvergadering van deze bond gehouden. naar de grote winsten van het bedrijfs leven, het „mateloze gedrag van direc ties en commissarissen bij het verde len van de tantièmepot", de vrije prijs vorming van huizen en grond, de belas- tingpolitiek en het ongeremde investe ringsbeleid. Als de regering op deze punten een ander beleid had gevoerd zouden de werknemers, aldus prof. Von deling, niet in opstand zijn gekomen. De regering heeft echter alleen gezorgd voor een afremming van de lonen. „Het is gewoon een wonder, dat de bom al niet eerder is gebarsten", riep de socia listische fractieleider. Zijn aanval op het „hart" van het regeringsbeleid werd met gejuich door P.S.P. en C.P.N. be groet. De communistische woordvoer der Bakker liet weten, dat de C.P.N. thans „tot elke prijs" bereid is mee te werken aan de eenheid van de arbei dersmassa. Minister Veldkamp moet aftreden, riep hij. Opvallend was echter, dat niet de minister van sociale zaken, dr. Veld kamp, bij de PvdA als kop van Jut fungeerde maar de nieuwe hoogst actieve drs. Bogaers (Volkshuis vesting). Prof. Vondeling suggereer de. dat minister Bogaers de loon moeilijkheden eigenlijk had ontke tend door zijn pleidooi de bouwvak arbeiders (omwille van de opvoering van de bouwproduktie) een extra loonsverhoging toe te staan. Mr. Geertsema (VVD) was het daar in feite mee eens. Er zijn sociaal- economische wetten, die men niet ongestraft kan overtreden, zei hij bitsig. De moeilijkheden zyn te danken aan bepaalde werkgevers die zich uit eigen belang niet meer aan de spelregels wil len houden, stelde men van andere zij den. De KVP-woordvoerder dr. de Kort overigens nog al terughoudend op het gebied van de lonen prees winstdeling aan als een middel om de verhoudingen weer wat te verbeteren. Zorg in ieder geval, nu en niet straks, voor de laagst betaalden, vroeg hij re gering en bedrijfsleven. Deze foto toont het presidium van kardinalen van het Concilie. V.r. n.l.: de kardinalen Alfrink, Wys- zinski (Polen), Caggiano (Argenti nië), Frings (Duitsland), Gilroy (Australië), Tappouni (Curie), Tisse- rant (deken college van kardinalen), Liénart (Frankrijk), Spellman (V.S.), Ruffini (Italië), Siri (Italië) en Meyer (V.S.). Een Chinese generaal-majoor, die bü- na drie jaar geleden naar de Sovjet-Unie uitweek, heeft in de Kazakstan Pravda geschreven dat in mei 1962 de Chinezen dozijnen mannen, vrouwen en kixvleren met machinegeweervuur hadden doodge schoten toen dezen verzochten van dei provincie Sinkiang in China naar de I Sovjet-Unie te mogen gaan. Volgens generaal Zanoen Tajipov ver zamelden zich op die bewuste dag onge veer 300 leden van minderheidsegroepen in Sinkiang voor het hoofdkwartier van j de communistische partij in dit gebied, j Plotseling, aldus Tajipov, werd er van uit de ramen van het gebouw met ma-, chinegeweren op de menigte geschoten, terwijl ook vanuit het militaire hoofd-! kwartier tegenover het communistische! partijgebouw op de mensen werd ge vuurd. De menigte sloeg op de vlucht, dozijnen doden achterlatend, aldus Tajipov in zijn artikel. De Sovjetregering heeft gisteren in een telegram aan communistisch China, dat zijn 14-jarig bestaan viert, een geluk- wenstelegram gezonden, waarin zij de na druk legt op de Chinees-Russische vriend schap. In Peking is ter gelegenheid van de veertiende verjaardag een parade gehou den. In de toespraken werd weinig ge zegd over het geschil met Moskou. Van deze schoenen, als extra vagante nieuwigheid te zien op de schoenenmodebeurs in Londen, kunnen de dames letterlijk onder steboven zijn. Op de plaats van het naaldhakje zit bij deze nieuwe schepping nl. een wieltje. Als de huisvrouw zulke schoenen draagt moet alles wel op rolletjes lopen.... HET PAUSELIJK vicariaat voor de stad Home heeft alle katholieke boekhandels in Rome verzocht twee Amerikaanse boeken over het Concilie en de werken van pater Teilhard de Chardin S.J. uit de handel te nemen. De twee Ameri kaanse boeken zijn „brieven uit Vati caanstad" van Xavier Rynne en „Inside the Council" van Robert Kaiser. DE AMERIKAANSE minister van defen sie Robert McNamara, die aan het hoofd van een speciale missie een bezoek aan Zuid-Vietnam heeft gebracht, is gisteren uit Saigon naar Washington teruggereisd HET TARIEF voor daggeld (call money) is gisteren met een half procent verlaagd tot een procent. Dit in verband met de ruimte op de geldmarkt. Op 26 septem ber werd dit tarief met een half procent verhoogd tot anderhalf procent. Een beeld van de zitting van de Tweede Kamer tijdens welke de algemene beschouwingen begon nen zijn. We zien op de foto een deel van de regeringstafel met v.l.n.r. de ministers Marijnen, Luns, Toxopeus en Witteveen. (Van onze parlementaire redaktie) De PvdA is van oordeel, dat de rege tt „j /n m a x 4 'ing beter zelf een (nieuw) voorstel kan Hfar"mE neemt de 7°e°tel in de Tweede [doen inzake de commerciële t.v. in plaats Kamer in van de heer J. Koopman, die van op het advies terzake te wachten met ingang van gisteren ontslag heeft van een pacificatie-commissie. genomen als hd van de Kamer, DR. MOH. HATTA, dc 61-jarige voor malige vice-president van Indonesië is gisteren met zijn vrouw en dochter uit Dusseldorf op Schiphol aangekomen. H13 zal ongeveer een week m ons land blij ven. Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot vanavond, opge- 2 maakt gisterenavond 23.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk re- 5 gen. Matige tot krachtige wind tus- sen west en noord. Weinig verande- S ring in temperatuur. Vandaag: zon onder 16.18 uur. Maan f op 18.33 uur. Morgen: zon op 6.42 uur Maan onder 6.34 uur. S Die commissie komt toch nooit tot een eensluidende uitspraak, zei (terecht) prof. Vondeling, gisteren in de Tweede Kamer. Van VVD-zijde werd echter ge steld, dat de regering er goed aan zou doen dc pacificatie-commissie een „faire kans" te geven. Mr. Geertsema (VVD) bracht in de Kamer ook de aangekondigde verhoging van het luistergeld ter sprake. Die ver hoging, een gevolg van kostenstijgin gen, kan voorkomen worden, betoogde de liberale fractieleider, als men reclame in dc radio toestaat. Het bedrijfsleven heeft behoefte aan die reclame. Jaarlijks gaan er miljoenen naar Radio Veronica en Radio Luxemburg. Mr. Geertsema prees de PTT. omdat deze geen angst blijkt te hebben voor reclame. Begin no vember immers wordt in Den Haag een proef genomen met draad-t.v. waarop ook een Duitse reclame-t.v.-zender te zien zal zijn. ,,Een moedig initiatief" prees mr. Geertsema. Tegen de Duitse hoofdverdachte in de zaak van de Aerdenhoutse schilderijen diefstal, de 32-jarige koopman S. S. G. uit Aken heeft de procureur-generaal bij j Amsterdamse gerechtshof gistermid dag terzake van diefstal in vereniging zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. De rechtbank te Haar lem had G. na een eis van zeven jaar met aftrek terzake diefstal tot twee jaar en zes maanden veroordeeld. Bij deze in braak werden vier schilderijen, o.a. een zelfportret van Rembrandt, gestolen. Een week later werden G. en zijn twee helpers, eveneens Duitsers, door de Zwitserse politie in Interlaken aange houden. Een week later hingen de schil derijen weer op hun plaats. Tegen de 36-jarige vertegenwoordiger H. F. A. N. uit Krombach met wiens auto het trio vanuit Aken naar Neder land kwam, requireerde de procureur- generaal dezelfde straf als in eerste in stantie was geëist: drie jaar met aftrek wegens medeplichtigheid. De rechtbank had hem tot de helft van genoemde straf veroordeeld. President Ben Bella heeft gisteravond bekendgemaakt, dat alle landeigendom men van voormalige Franse kolonisten in Algerië met onmiddellijke ingang zijn genationaliseerd. Kolonel El Hadj, die door president Ben Bella van zijn commando over het 17e militaire district wegens rebellie is ontheven, heeft gisteren al zijn troepen opgeroepen zich bij zijn opstand tegen liet eenmansbewind van de president aan te sluiten. Vanuit zijn hoofdkwartier in Michelet in Kahylië gaf de 63-jarige veteraan uit de anti-Franse oorlog een dagorder uit waarin hij verklaarde dat hij elke po- gin om hem te onderwerpen zou weer» staan. De dagorder was gericht tot de troe pen die onder zijn commando stonden en naar schatting 8000 man tellen. Het ziet ernaar uit dat Ben Bella zijn toevlucht zal moeten nemen tot gewapend geweld wil hij de opstandige beweging van kolonel El Hadj en diens politieke medestander, Hocine Ait Ahmed, leider van het clandestiene front van socialisti sche krachten (FFS), onderdrukken. In zijn dagorder zegt El Hadj o.m. het volgende: „De tijd is gekomen om een beslissende strijd te leveren tegen het dictatoriale regime. Laat ons de gelede ren sluiten waartegen de Ben Bella s en cle Boumediermes (Houari Boummediene, minister van Defensie), en andere schep pingen van het fascistische regime te pletter zullen slaan. Voeg u weer bij mij jn.de strijd. Tezamen zullen wij het po- litiebewmd vernietigen en de democratie instellen die ieder het rechf geeft te spreken tot alle revolutionaii en Ou El Hadj zei, dat zijn soldaten en officieren aan zijn kant staai jp dat de regering van Ben Bella de Verantwoor ding zal dragen als er ooi4- incidenten mochten ontslaan. Hij zei geen afstand te zullen doen van zijn functies, ondanks de „belachelijke en ijdele" beslissing van Ben Bella, waardoor hij van al zijn func ties vervallen is verklaard. „Ik ben en blijf de kolonel die zijn rang gekregen heeft als verzetsstrijder. Ik heb geen machtsneigingen". Hij verklaarde ook dat tussen de op standige troepen en de eenheden van Ben Bella's aanhang, die naar Michelet waren gedirigeerd, „verbroedering en een gemeenschap van gevoelens zijn ont staan. zo er al geen eenheid van politieke inzichten gegroeid is". Het feit dat Ben Bella zijn soldaten be zworen heeft trouw aan de regerihg en de president te zijn, spreekt in elk geval wel duidelijke taal. Ben Bella belegde gisterenavond een massa-bijeenkomst in Algiers. Vandaag zal een belangrijke bijeenkomst van par tijfunctionarissen gehouden worden, om de toestand te bespreken. In zijn toespraak verweet Ben Bei- la zün buurland Marokko de hoofd schuldige te zyn. De Marokkanen spannen samen met de Berbers, zei hij, en zij brengen nu zelfs reeds troe pen byeen langs de grenzen met Al gerië. De nationale assemblee, die op 7 okto ber haar vergaderingen zou hervatten, is voor een buitengewone zitting op don derdagmorgen bijeengeroepen. 55 Met vrijwel algemene stemmen hebben de Concilievaders hun goedkeuring ge hecht aan het schema over de Kerk, dat dus nu als discussiebasis is aanvaard. Van de 2301 aanwezige Concilievaders stem den 2231 voor, 43 tegen, terwijl 24 ongel dig stemden en 3 amendementen indien den. Deze aanvaarding wil niet zeggen dat er geen kritiek op het schema bestaat. Er zijn reeds 372 voorstellen tot wijzigin gen voorgesteld. Dat toch nog enkele va ders tegengestemd hebben ligt ofwel aan verkeerd begrijpen van de vraag van de voorzitter, ofwel aan een technische fout der apparatuur. De bisschoppen moeten nl. een heel klein hokje op hun kaart invullen met een magnetisch potlood. Te wild schrij ven betekent ongeldig maken van de stem. Het ingaan op het schema betekent al lerminst dal het schema, zoals het er ligt. zal worden aangenomen. Van alle kanten wordt gevraagd om duidelijker uitspraken over de rol van de Kerk in de voltooiing van het rijk Gods. De mo derne theologische visie, dat de mensheid op weg is en de aarde zucht naar de al gehele restauratie in Christus, de triomf, heeft nog geen plaats in het schema ge kregen. Er zijn nog meer punten die in het schema moeten worden 'verwerkt: de ge meenschap der plaatselijke kerken, cle Moeder Gods als voorbeeld van de vol einding of wel als eerste der schepselen tegenover Christus (met het oog op de overdreven Maria-devotie in Zuid-Ame- rika). Kardinaal Rugambwa, sprekend namens bijna alle Afrikaanse bisschop pen. miste in het schema de echte mis sionaire gedachte. De missie is niet een aparte afdeling van de Kerk, zoals men het laat voorkomen, de Kerk is in haat- geheel missionair en is dat altijd ge weest. Dat moet minstens in het voor woord komen. Aan het schema zal nog veel meer ver anderd moeten worden: meer moet het accent gelegd worden op de dienst aan het woord van God. Alle mooie verge lijkingen van de Kerk, ontleend aan de bijbel zo zei mgr. Eschlinger van Straatsburg hangen te veel in de lucht: zij zijn in dit schema nog geen vlees en bloed geworden. Dat moet ge beuren door aan te knopen bij de oude overlevering, die dit wel deed. Anderen wezen erop, dat het karakter van de collegialiteit der bisschoppen met de paus duidelijker naar voren moet ko men. Uit de verschillende interventies kan men concluderen, dat het Italiaanse epis copaat steunt op het Eerste Vaticaanse Concilie, dal het dogma van de pause lijke onfeilbaarheid voorbereidde. De Ita liaanse bisschoppen zouden ook graag een meer scholastieke inleiding op het sche ma wensen. Een zeer ingrijpend voorstel heeft de Oekraïnse bisschop Hermaniuk uit Win nipeg gedaan. Hij is tijdelijk het hoofd der 15 uitgeweken Oekraïnse bisschoppen geweest. Hij stelde voor dat na het Con cilie de paus zou worden bijgestaan door een raad, uit de regerende hiërarchie ge kozen. De eerste plaats moeten in die raad innemen enkele patriarchen, de tweede plaats enkele kardinalen, die resi derend aartsbisschop zijn en tenslotte vertegenwoordigers der bisschoppen. Zo als men zich herinnert heeft kardinaal Alfrink dit idee reeds in de centrale com missie. lang voor het Concilie, gelanceerd. De Oekraïnse bisschop verzocht om in stelling van zulk een lichaam, dat hij concilium apostolicum noemde. Het moet de paus regelmatig van advies dienen. Het zal de praktische uitvoering moeter zijn van de nieuwe formulering van de verhouding paus-bisschoppen. Een concilie-expert legde dit uit al' een stap om te pogen de verschillen tus sen katholieke en niet-katholieke chris tenen aangaande verering van de Maag( Maria te verzachten. (Advertenties) Engeland heeft zich met tegenzin in principe bereid verklaard deel te nemen aan de beraadslagingen over de oprich ting van een inter-geallieerde kernvloot met gemengde bemanningen, zonder zich echter tot deelneming te verplichten. Aan de besprekingen, die in de loop van deze maand in Parijs en Washington zullen aanvangen, nemen behalve de Ver enigde Staten, ook West-Duitsland, Italië Griekenland en Turkije deel. De beraadslagingen zulen gaan over de aard en de opzet en commandovoe ring van de op te richten kernmacht- De gedachten gaan momenteel over een zeemacht van ongeveer 25 bovenwater schepen, uitgerust met Polaris-projectie- len en gemengde bemanningen uit de aangesloten landen. Wanneer u 's nachts slaapt, moet ook uw huid vrij kunnen ademen. Óm zich te her stellen, om weer mooi en gaaf te worden voor de volgende dag, Daarom moet u 's avonds uw huid behande len met Scherk Gezichts-Lotion. Dan ver wijdert u alle stof-, crème- en poederresten, terwijl de bloedcirculatie gestimuleerd wordt. Alleen zó blijft uw gezichtshuid gezond en stralend mooi. aB&i BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt ütmarktj DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS K? GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE"

de Stem | 1963 | | pagina 1