Zeven wensen: eerst inwilligen, clan pratenzeggen vakbonden Wilde moeder dood van Softenonkind CONCILIEWERK HERBEGONNEN in Amerikaanse kapiteinik wil Oost-Duitsland blij ven 8 a 10 procent loonsverhoging - twee dagen vakantie meer Nieuw record onderduiken' Brandvrij' Werkgevers: gevaren Bereidheid niet groot „Geen goed rapport" Merkwaardige spuit vreemde deserteur verhalen enaland Suiker 1 cent duurder DAGBLAD VOOR ZEELAND Doorbreking c.a.o.'s Kort geding tegen ADM en NDSM Dezelfde temperaturen Of drong arts hierop aan Meisje valt door ruit en sterft No£ deze week bouwnota 372 wijzigingen in schema der kerk voorgesteld Kies tegen kou Voor God, Koningin en Vaderland 103e JAARGANG No. 24399 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur. J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 1 OKTOBER 1963 Abonnementsprijs 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,90 per post, excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementer op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. ƒ1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) WERKGEVERS WIJZEN EISEN VAN WERKNEMERS AF (Van onze Haagse redactie) De werknemersvertegenwoordigers in de Stichting van de Arbeid hebben gisteren een program van noodzakelijk geachte maatregelen op tafel gelegd, dat door de werk gevers in zijn totaliteit is afgewezen en bij de regering de nodige bedenkingen oproept. De werkgevers hebben al gezegd, dat op deze wijze de problemen, die de huidige ge spannen loonpolitieke situatie hebben opgeroepen, niet worden opgelost. De werknemers hebben echter laten weten slechts op basis van de door hen verlangde maatregelen hun medewerking aan het huidige loonpolitieke systeem te willen voortzetten. De verlangens van de drie grote vakcentrales houden in: J Het openen van de mogelijkheid om per 1 januari 1964 een loons verhoging door te voeren van 8 a 10 procent, alsmede een va- kantieverlcnging van twee dagen. 9 Contracten en regelingen die in 1964 doorlopen, moeten kunnen worden herzien vóór het verstrijken van hun looptijd. Op zeer korte termijn moeten de vakbonden gelegenheid krijgen om onderhandelingen te voeren over de wijze en het tijdstip waarop per onderneming van de geldende c.a.o. naar boven kan worden afgeweken. De Metaalbond (de werkgeversorgani satie in de metaalindustrie) heeft een kort geding aangespannen tegen de Am sterdamse Droogdok Maatschappij en de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maat schappij, die medio september na enkele stakingen onder het personeel de c.a.o. terzijde schoven en hogere lonen en pre mies gingen uitbetalen. De Metaalbond eist in dit kort geding dat op 10 oktober voor de president van de Amsterdamse rechtbank zal dienen, een verbod tot het uitbetalen van hogere lonen dan de c.a.o. toestaat. Zoals bekend is, begonnen de huidige loonmoeilijkheden begin vorige maand met het besluit van de A.D.M.-directie een loonsverhoging van 5 pet. uit te ke ren. De A.D.M.-directie verbond Mferaan het besluit te bedanken voor het lidmaat schap van de Metaalbond. De N.D.S.M. werd door deze bond geschorst, nadat de directie de handarbeiders een premie van f 60 had uitgekeerd. Tegen de A.D.M. loopt ook nog een strafrechtelijke procedure, een gevolg van het proces-verbaal dat de looncontrole- dienst heeft opgemaakt. Met ingang van 1 oktober 1963 zal de suikerprijs met een cent per kilogram worden verhoogd. Naar het ministerie van Landbouw en Visserij mededeelt, is deze prijsverhoging het gevolg van de noodzakelijke invoer van buitenlandse suiker ter aanvulling van de Nederlandse suikerproduktie uit de komende oogst van suikerbieten, die niet voldoende zal zijn om de binnenlandse consumptie in 1963- 1964 geheel te kunnen dekken. De inmiddels aangekochte suiker zal geïmporteerd moeten worden tegen een hogere prijs dan de in ons land voortge brachte suiker kost. Hoewel aanvankelijk met een aanzienlijk grotere prijsverho ging rekening gehouden moest worden, kan deze verhoging na tijdige aankoop van buitenlandse suiker tegen naar ver houding redelijke prijzen, tot één cent be perkt blijven. HANS GLOBKE, Adenauers rechterhand is gisteren met pensioen gegaan. Hij blijft nog even aan tot ook „der Alte" de West duitse kanselarij verlaat. ..DE FEITEN in Zuid-Vietnam zijn voor de Amerikanen verborgen gebleven", zo is het ministerie van Buitenlandse Za ken van de V.S. voor de voeten gegooid, De journalisten zouden beperkingen zijn opgelegd. DE WESTDUITSE deelstaat Beieren zal geregeerd blijven door een socialistisch liberaal coalitiebewind. JN AMERIKA zou in het geheim een kunstmaan met een kleine kernreactor gelanceerd zijn. ZUID-VIETNAM heeft een nieuwe am bassadeur in Washington. Het is Do Vang Ly, tot nu toe consul-generaal in India. Hij volgt mevrouw Nhoe's vader op, die zich tegen het bewind-Diem uit gesproken had en daarom de laan was uitgestuurd. IR. W. VAN OSSELEN is benoemd tot licuwe voorzitter van de jaarbeurs. Hij volgt dr. G. van der Wal op, die momen teel plaatsvervangend president-directeur van de K.L.M. is. DE ROTTERDAMSE zakenman, die 27 uur in Keulen gevangen gehouden is op beschuldiging van het plegen van mani- mlalies met Amerikaans consumptiege- vogelte, is weer terug in ons land. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse- 2 lijk enkele buien. Krachtige tot mati- Z ge wind, krimpend naar west tot zuidwest. Weinig verandering in 2 temperatuur. Vandaag: zon onder 18.20 uur. Maan 2 op 18.10 uur. 2 Morgen: zon op 6.40 uur. Maan onder 2 2 5.10 uur. S 4. Er moet een mogelijkheid komen voor het geven van een uitkering ineens over 1963 ter grootte van een week loon c.q. salaris. Zulks mede omdat men met de raming van 2,7 procent voor 1963 aan de voorzichtige kant is geweest. 5. Op korte termijn moet er een mini mumloon-regeling komen door ener zijds vaststelling van een bindende re geling voor hen die niet onder een c.a.o. vallen, anderzijds door weige ring van goedkeuring van c.a.o.'s waarin geen garantie aanwezig is voor een inkomen van f 100 per week dan wel f 2.25 per uur. 6. Voor overheidspersoneel en daarmee gelijk te stellen groepen moeten de zelfde maatregelen genomen worden. 7. De uitkeringen krachtens de o.a.w., a.w.w., de kinderbijslagregclingen en de interimwet invaliditeit moeten per 1 januari 1964 met 10 procent wor den opgetrokken. Er moet spoed wor den gemaakt met optrekking van de a.o.w.- en a.w.w.-uitkeringen tot een sociaal minimum. De voorzitter van het N.V.V., drs. Roemers, zei gisteren op een perscon ferentie, sprekend namens de drie grote vakcentrales, N.V.V., K.A.B. en C.N.V., „dat de vakbeweging ernstig zal moeten overwegen wat haar te doen staat als deze eisen niet inge willigd worden". Namens de vi ér-"grote werkgeversbon- den, de centrale middenstands- en land bouworganisaties, zei op een persconfe rentie terstond hierna de voorzitter van het Nederlands verbond van werkgevers, de heer De Koster, „dat deze eisen helaas grote gevaren inhouden voor de toe komstige welvaart". Op deze wijze is geen oplossing van de problemen bereikbaar, zo meende hij. De heer De Koster zei dat inwilliging van deze eisen zou leiden tot sterke prijsstijgingen mogelijk een begin zouden vormen van een inflatie spiraal en ernstige belemmeringen te weeg zouden brengen voor de Nederland se export, die zijns inziens in vele geval len al een marginale positie inneemt. De heer De Koster merkte op, dat alleen al de looneisen en het minimumloon een percentage van 13 procent uitmaken. De heer De Koster „wij hebben begrip voor de huidige moeilijke positie van de vakbeweging en we willen positief hel ROEMERS: ernstig nagaan wat we moeten doen pen om uit de moeilijkheden te komen' zei niettemin te hopen, dat men in de Stichting van de Arbeid de komende we ken „dichter bij elkaar komt". De heer Terwindt, hoofdbestuurslid van het Ned. kath. werkgeversverbond zei, dat er bereidheid is bij de werkge versverbonden om voor 1964 mee te wer ken aan een zekere optrekking van het Nederlandse loon- en prijspeil. Gelet op de Nederlandse exportbelangen mag men echter zijns inziens daarmee niet gaan tot het relatief hoge niveau van sommi ge Europese landen. Hij was voorts van mening, dat een deel van de „aanpassing" der lonen gebruikt moet worden voor een adequate verhoging van de huren en wel per 1 januari 1964. De heer Wem- mers, voorzitter van de prot.-chr. werk gevers, verklaarde dat bij de werkgevers de bereidheid om over 1963 nog gratifi caties te verlenen een der eisen der vakcentrales „niet erg groot is". Op het eerste gezicht is dit geen verant woorde zaak en ook niet passend in het kader van het huidige loonbeleid, zo zei hij. De heer Wemmers was van oordeel dat de eisen van de vakcentrales „de chaos" niet opheffen. „Wij moeten het kwaad in de kern aanpakken en die kern is de krapte op de arbeidsmarkt", zo zei de heer Wemmers. Hij zei dat op dit punt door de regering een aantal monetaire maatregelen wordt overwogen. Minister Witteveen zei in dit verband dat het opnieuw invoeren van krediet restricties op het ogenblik een punt van overleg is tussen regering en Nederland- sche Bank. Minister Bogaers (Volkshuis vesting) merkte op, dat goed gerichte afremming der investeringen enige ont spanning op^de arbeidsmarkt. teweeg zou kunnen brengen. 'Gedacht zou kunnen worclen aan vermindering van de „re presentatieve bouw". Minister Veldkamp (Sociale Zaken) dacht aan mogelijkheden voor betere be nutting van overwerkmogelijkheden, het verschaffen van aangepaste arbeid aan gepensioneerden eventueel op basis van uitgesteld pensioen en verdere fis cale faciliteiten voor de werkende ge huwde vrouw. Minister Veldkamp beklemtoonde, dat de regering gisteren slechts toehoorder was waar het ging om verschillen van mening tussen werkgevers en werkne mers. Hij vond dat eerst het halfjaarlijks advies van de S.E.R. over de toekomstige mogelijkheden afgewacht moet worden en dat men op basis daarvan eerst kan gaan onderhandelen. Minister Veldkamp was inmiddels van oordeel dat alle partijen dienen te beseffen dat de werknemers alleen gediend zijn met reële loonstijgingen. „Met loonsver hogingen die door onvermijdelijke prijs stijgingen teniet worden gedaan is nie mand gediend", zo zei de bewindsman. „Goede reële loonstijgingen zijn een kwestie van produktiviteitsstijging. Laat ieder toch zijn verstand gebruiken er dit beseffen". Minister Veldkamp zei ook van me ning te zijn dat alle zwarte lonen, zoals die thans bestaan, niet op te ruimen zijn „wat wij ook doen". Het gaat er zijns inziens om hoe tot een gedifferentieerde aanpak te komen teneinde op aanvaard bare wijze de zwarte lonen in de kern te kunnen aanpakken. Minister Veldkamp zei het voorstel te hebben gedaan om voor dit vraagstuk in een technisch over leg naar een technische aanpak te zoe ken. Minister Veldkamp zei voorts des gevraagd dat de regering nog nadenkt over een eventuele huurverhoging „bij een forse loonsverhoging onvermijde lijk" maar dat nog niets bekend is over een eventueel percentage en datum van ingang. „Het is in ieder geval technisch onmogelijk om per 1 januari a.s. een huurverhoging door te voeren", zo vulde minister Bogaers aan. Minister Veldkamp zei ondanks alle huidige moeilijkheden en tegenstellingen toch de overtuiging te hebben dat na een aantal besprekingen men wel ,,bij el kaar zal weten te komen". Met goede wil kan dat en hoeft de zaak niet uit de hand te lopen, zo meende hij. De bewindsman wees erop, dat rege ring en Stichting van de Arbeid in zijn geheel het erover eens zijn, dat de ge zagscrisis in het bedrijfsleven tengevol ge van de zwarte lonen moet worden weggenomen en dat men hetgeen men doet moet passen in de doelstellingen van het centraal economisch beleid, zo als de S.E.R. dat heeft aangegeven. Ook zijn alle partijen van oordeel dat ge streefd moet worden naar handhaving van het nieuwe loonpolitieke systeem- Er is gisteren in de Stichting van de Arbeid uiteraard ook nog (onofficieel) gesproken over het rapport dat het Centraal Planbureau heeft uitgebracht over de gevolgen van loonsverhogingen met acht, tien dan wel twaalf procent. Zoals bekend heeft het Planbureau ge concludeerd dat forse loonsverhogingen in 1964 geen afdoende ontspanning op de arbeidsmarkt zullen brengen. De prij zen zullen dan bovendien sterker stij gen dan men thans aanneemt, zo meent het planbureau. Uiteindelijk zal zelfs volgens het Planbureau van iedere pro cent loonsverhoging die wordt gegeven boven de produktiviteitsruimte over een aantal jaren circa tweederde deel op gaan in prijsstijgingen. N.V.V.-voorzitter Roemers heeft van dit rapport gisteren reeds gezegd dat het geen goed uitgangspunt is, ..even min als voorgaande rapporten van het Planbureau. Er staat niet in hoe men een greep op de lonen kan krijgen en er wordt ook niets over zwarte lonen gezegd",aldus de heer Roemers. Over de eisen die de vakcentrales thans stellen zei de heer Roemers nog dat deze door hem op dit moment niet konden worden gekwantificeerd. Hij liet er op volgen dat de werkgevers zelf de vakcentrales tot deze eisen hebben ge bracht. ,,Men kan niet aan de vakbon den ,,neen" blijven verkopen en aan de personeelscommissies ,,ja". Dit onder graaft onze positie en is daarom niet te tolereren", aldus de heer Roemers Hij voegde hier nog aan toe dat de positie waarin de vakbeweging thans verkeert, de onderhandelingsmarge zeer klein maakt. Hij zei er voorts van overtuigd te zijn dat op de lange termijn loons verhogingen wel zullen helpen om het structurele tekort op de arbeidsmarkt op te heffen. Gevraagd naar zijn oordeel over een eventuele huurverhoging zei de heer Roemers dat de vakcentrales nieuwe eisen in overweging zullen ne men indien er een huurverhoging komt. Di*s. De Hey van de Kath- Neder landse boeren- en tuindersbond had er eerder nog op gewezen dat een forse loonsverhoging een adequate verhoging van de landbouwprijzen tengevolge zal moeten hebben. Hij wees in dit verband op de precaire inkomenssituatie op met name de veebedrijven en de gemengde bedrijven. Inmiddels is het nog niet bekend wan neer de Stichting van de Arbeid opnieuw bijeen zal komen voor voortzetting van het thans gestarte overleg. De werkge versvertegenwoordigers wensen, even als de andere partijen, tijd voor verder overleg. Voor 12 oktober zal men in ieder geval niet bijeenkomen. Wel ver gadert morgen de commissie ontwikke ling nationale economie van de S.E.R. over het in de tweede helft van oktober te verwachten halfjaarlijkse S.E.R.-rap port. De Britse speleoloog Geoffrey Workman heeft het record „on derduiken", dat met 62 dagen op naam stond van de Fransman Mar cel Siffre, op grootse wijze ver beterd: hij bleef maar liefst 105 dagen ondergronds. Hier zien we hem, kort nadat hij weer boven aarde ivas gekomen, terwijl hij op hartelijke wijze begroet wordt door zijn vrouw Jessie. De 4-jarige vrouwelijke arts dr. Mechtild Peterson en de 33-jarige mevrouw Hei- ga Sidorow, zijn gisteren vo<irgeleid voor de rechter van instructie te Frank fort, in verband met het overlijden van een Softenon-kleuter, liet twee jaar oude zoontje Alexander van mevrouw Sidorow. Dr. Peterson verklaarde dat zij het mis vormde kind in grote hoeveelheden een sterk slaapmiddel had gegeven op ver zoek van de moeder, nadat de twee vrouwen in de werkkamer van dr. Pe terson veel bier en jenever hadden ge dronken. Maar de moeder zei dat het een misver stand was. Terloops had zij tegen dr. Peterson gezegd: „Het zou het beste zijn als de jongen niet bleef leven". Zij zei niet werkelijk de dood van het kind gewild te hebben. Toen het jongetje be gon te huilen, had dr. Peterson een in jectie gegeven. Dr. Peterson zei, dat mevrouw Sidorow herhaaldelijk had verklaard dat zij niet de moed kon opbrengen zichzelf en het kind het leven te benemen, hoewel zij dat wilde. Volgens de moeder bleef de arts druk op haar uitoefenen het kind te doden. De heer Sidorow verklaarde, dat zijn vrouw het er vaak over had het kind te willen doden. De politie zegt dat de vrouw tweemaal in inrichtingen is be handeld wegens zelfmoordneigingen. Volgens de politie had mevrouw Sido row al veel gedronken voor zij met het kind dr. Peterson ging bezoeken. Zijn vrouw zou aan de drank geraakt zijn na de geboorte van haar misvorm de zoon. Gisterenavond werd dr. Peterson op vrije voeten gesteld, hoewel arrestatie op „verdenking van moord" mogelijk blijft. Mevrouw Sidorow werd vastge houden op de gereduceerde aanklacht van „verdenking van manslag". De po litie gelooft niet dat dr. Peterson zich aan de arm der wet zal trachten te ont trekken. De rechter van instructie heeft bij de arts en de moeder geen tekenen van lage beweegredenen of persoonlijke be voordeling geconstateerd. Volgens hem is hier sprake van moord met voorbe dachten rade. Een zevenjarig meisje uit Streefkerk is maandagmiddag na een val door een ruit overleden. Op de Lekdijk, op weg van school naar huis, was zij gestruikeld en van de dijk met haar hoofd door een ruit van een boerderij gevallen. Hierbij werd een halsslagader doorgesneden. Bij haar overbrenging naar het ziekenhuis in Gouda overleed het meisje aan bloedver lies. Gisteren zijn de vierhonderd leer lingen van de afgebrande school in Amsterdam-West, waarvan wij gisteren al melding maakten, een kijkje komen nemen bij de ver koolde resten van hun vroegere schoolgebouw. Ze hebben enkele dagen vrijaf gekregen, maar toch kijken de meesten een beetje wee moedig naar de plaats, waaraan ze zoveel dierbare herinneringen bewaren. (Van onze parlementaire redactie) De door de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, drs. Bogaers, in het vooruitzicht gestelde bouwnota kan zeer binnenkort mogelijk nog einde van deze week worden ver wacht ,,Ik doe zeer mijn best om de nota zo spoedig mogelijk te laten pu bliceren", zo werd ons gisteren desge vraagd door minister Bogaers medege deeld. Zoals gemeld zal minister Bo gaers in deze nota zijn gedachten uit eenzetten over het in de naaste toe komst te voeren expansief bouwbe leid." De Amerikaanse legerkapitein Alfred Svenson, die enige tijd geleden in het nieuws was we gens zijn vlucht naar Oost- Duitsland, en van wie later werd verteld dat hij terug zou willen maar daarin door de Oostduitse politie belemmerd werd, heeft gisteren opnieuw van zich doen spreken. En het is opnieuw een hoogst merkwaardig verhaal. Twee Amerikaanse journalisten heb ben hem gisteren opgezocht in een flat in Oost-Berlijn. Daar vertelde Svenson dat hij niet meer terug ging naar het Westen. Hij wil in Oost-Duitsland blij ven (hij heeft er een baan bij de om roep) en hij hoopt een goede commu nist te worden. Zijn vlucht had tevens de bedoeling gehad, zei hij, om „de denkwijze in het Amerikaanse leger een schok toe te brengen". Hij beweerde ook dat er in het leger velen zijn, die evenals hij, communistische sympathieën hebben. Nog ongerijmder waren zijn verkla ringen over het verhaal van zijn be weerde poging weer naar het Westen te rug te keren. Een correspondent van Reuter had hem ontmoet en gezien dat zijn gezicht onder bloed zat. Hij was kennelijk afgetuigd. Die journalist be richtte toen dat Svenson door de Oost duitse politie was geslagen, omdat hij terug wilde naar zijn onderdeel in West- Berlijn. Nu maakte Svenson het verhaal nog merkwaardiger door te verklaren dat hij de avond tevoren een fuifje had ge geven omdat zijn huis in orde gekomen was. Hij was toen ver boven zijn thee water geraakt („de wodka is hier erg goedkoop") en was in een café in een gevecht verwikkeld geraakt met iemand die een baard had. Er waren klappen gevallen en toen had de Oostduitse po litie hem gearresteerd. Vreemd is overigens dat Svenson niet ontkende de correspondent van Reuter verteld te hebben dat de politie hem geslagen had, omdat hij naar het Westen terug wilde. „Dat zei ik omdat ik zo dronken was", vertelde hij giste ren. Hij sprak nogal sentimenteel over zijn collega's in het Amerikaanse leger, die hij erg miste, en ook zei hij het erg moeilijk te hebben wanneer hij brieven van zijn moeder kreeg Met een Heilige Mis en daarna voorle zing door secretaris-generaal mgr. Pericle Felici van de veranderingen en vernieu wingen in de dagorde der vergaderingen, zyn gisterenoclitend om 9 uur rond 2400 Concilievaders begonnen aan de tweede zitting van het Vaticaans Concilie, welke tot 4 december zal duren. Het voorzitterschap van deze eerste vergadering bekleedde curie-kardinaal Agagianian, een van de vier moderators die namens de paus de Concilievergade ringen voorzitten. De besprekingen be gonnen met 'n inleiding in 't schema over de Kerk door de kardinalen Ottaviani en Browne, onder wier verantwoordelijkheid het schema is samengesteld. Bij de daar opvolgende discussies voerden de Keulse aartsbisschop, kardinaal Frings, en de aartsbisschop van Saragossa, mgr. Mor- cillo, als eersten het woord. Er zijn echter reeds talrijke voorstel len ter verbetering van het schema schrif telijk ingediend. In totaal 372 voorstellen tot verbetering, -waarvan één betrekking heeft op de benaming van het schema, negen op het voorwoord op het schema, 156 op het eerste hoofdstuk „Het myste rie der Kerk" en 206 verbeteringsvoor stellen op het tweede hoofdstuk: „De hiërarchische constitutie der Kerk" Van verschillende zyden wordt bui ten de Concilievergaderingen om kritiek gehoord op de selectie die is toegepast bij de samenstelling van een boekje met een aantal van de voor gestelde wijzigingen. Onder meer schynen opmerkingen van het Duitse en van het Nederlandse episcopaat achterwege te zyn gebleven en die werden juist als byzonder essentieel beschouwd. Het schema van de Kerk, dat thans als eerste door de Concilievaders in behan deling wordt genomen, bestaat behalve uit het voorwoord, uit vier hoofdstuk ken: het eerste hoofdstuk over het myste rie van de Kerk, het tweede over de hiër archische constitutie der Kerk. het derde hoofdstuk over het volk Gods en het vierde hoofdstuk over de roeping tot hei ligheid; Uit de overige mededelingen is komen vast te staan dat de nieuwe leiding van het Concilie een vrij straffe orde zal handhaven. Daarom is bijvoorbeeld bij de microfoon een telefoon aangebracht, waardoor iedere spreker kort voor het aflopen van zijn spreektijd, dat is na acht minuten, een seintje krijgt dat hij zijn spreekbeurt moet beëindigen. De vaders is er ook op gewezen dat de geheimhouding over hetgeen er in de commissievergaderingen wordt behan deld, zeer streng dient te worden ge handhaafd. Maar ten aanzien van het geen er in het Concilie gebeurt, hebben zij de vrijheid daarvan in bescheiden mate en op voorzichtige wijze gebruik te maken. De bisschoppen zullen vijf dagen per week vergaderen, van 's morgens negen tot rond het middaguur. De middagen en de zg. vrije weekeinden zijn gewijd aan bestudering van het materiaal en van de besprekingen gedurende de werkverga deringen. Overleg is vooral noodzakelijk en tijdens de eerste zitting reeds uit voerig in praktijk gebracht, omdat het nieuwe reglement, ter voorkoming van een eindeloze reeks sprekers, die nage noeg hetzelfde zeggen bepaalt, dat per groep van bisschoppen nationaal, re gionaal of zelfs internationaal slechts een of twee bisschoppen het woord mo gen voeren. De hoofden van katholieke oosterse kerken, die het Concilie bijwonen, heb ben bij het Concilie-secretariaat een nota ingediend, waarin zij protesteren tegen het feit dat geen oosterling bij de leken is aangewezen als auditor. (Advertentie) Even wat stofnamen en prijzen uit een onnoemelijk grote jassen-kollektie Shetland, Bouclé, Loden, Flausch.v.a. 159.50 Donegal, Kynoch, Mohair, Camel, via 229.50 Crombie, Cashmere, etc., tot 349.50

de Stem | 1963 | | pagina 1