Talrijke verrassingen in bekerronde amateurs Duitsers zegevieren zwem-interland m Lia van winnares Hinten de vijfkamptitel R.K.C. wint cijfers van met flinke Schijndel Virtus bij RAC (1-2) Korrie Winkel sorgt voor nieuw nationaal record VIER UIT DE REEKS EUROPEES VOETBAL TWEEDAAGSE ONTMOETING IN DORTMUND Schmel; VOETBALREL Europese tijd deneJaren op naam va-de Haag-e-R-a Competitievoetbal Dosko slaat (4-0) amateurs Nieuw Borgvliet Tilburgse verslaat Haarlemse Ellen Ort Boksen Biljarten Atletiek T urnen Wielrennen Paardensport Automobilisme Schaken Balsporten ÖA66LAÜ DE STEM VAN MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 VCW—Gilze 1-2. In een regelmatige wedstrijd, waarin zoals verwacht werd Gilze iets beter voetbal liet zien, heeft de thuisclub een kleine nederlaag geleden. De Bruyn en Claessen maakten voor rust een 0-2 voorsprong mogelijk. Een 0-3 stand had binnen het bereik van Gilze gelegen, maar een toegekende strafschop werd gemist. C. Theunis zorgde voor het enige tegenpunt (1-2-. ZundertHieronymus 3-0. Hoewel Zun- dert niet in zijn sterkste formatie speel de, kon het toch vrij gemakkelijk tot de volle winst komen. Hieronymus vocht fel tegen de wind, doch het gold evenzeer voor Zundert. Zagers scoorde voor rust (1-0). Na de thee deden dat Vriens en Bastiaansen (3-0) ZigoUno Animo 2-3. Er was een ver lenging nodig om tot een beslissing te komen. Na viif minuten bracht v.d. Broek de gasten op 0-1. maar een kwartier daar na scoorde Kneepkens de gelijkmaker (1-1). Door een goal van Cruysen nam Zigo een 2-1 voorsprong, welke echter door A. v.d. Broek weer werd teniet ge daan (2-2). Na de normale speeltijd werd tweemaal 7Va minuut verlengd. In deze extra tijd scoorde de Uno Animo-man v. d. Broek het winnende doelpunt (2-3). BredaRKTVV 5-1. In deze wedstrijd heeft de Bredase voorhoede uitstekend gecombineerd. Lokhof en Remie verstaan de kunst een aanval op te bouwen en in midvoor Schaerlaekens heeft Breda een mannetje die een aanval af kan ronden, zoals hij vandaag met drie doelpunten duidelijk demonstreerde. De RKTVV- midvoor scoorde het enige tegenpunt. De twee andere Breda-doelpunten kwam op naam van Lokhof en Remie. Ruststand: 2-0. GoesCluzona 3-2. Met veel moeite heeft Goes de eerste bekerronde tegen de vierdeklasser Cluzona overleefd. In de derde minuut bracht Groot zijn team op 1-0, doch in de zesde minuut werd het gelijk door Luijck (1-1). Cluzona, dat een vlotte partij voetbalde, nam de leiding door J. Roeken: 2-1. Kort voor rust kwam er echter wederom een gelijkmaker, dit maal van Debbaut (2-2). In de tweede helft was Goes voortdurend in de aan val. Een strafschop in de laatste mi nuut bracht de beslissing. J. de Roo voltrok het vonnis (3-2). AxelBreskens 4-1. Met een duidelijke overwinning heeft Axel tegenstander Breskens van alle beker-illusies beroofd. Voor rust ging de strijd nog gelijk op. Breskens opende zelfs de score door linksbuiten Boekhout, die na 7 minuten een fout van de Axel-doelman goed af strafte: 0-1. In de 15e minuut zorgde Die- leman voor de gelijkmaker (1-1). Na rust domineerde Axel, dat door Ver- berckmoes, Bracke en Herman op 4-1 kwam. In deze ontmoeting kwam dui delijk het klasseverschil naar voren. de Dongen-linksbinnen vanuit een corner voor 1-2 zorgde. Een afstandschot van Bart Jansen betekende 2-2 en dit kunst stukje herhaalde v. Strien (3-2). Kort voor het einde maakte midvoor Derks met een fraai doelpunt aan alle onzeker heid een einde (4-2). SETOisterwijk 8-0. Voor rust zag Oisterwijk, dat met enkele invallers bin nen de lijnen kwam, geen kans om tot een doelpunt te komen. Bij SET had men de jeugdige rechtsbuiten v. Bergen op gesteld. die uitstekend spel liet zien. De thuisclub kwam pas in de tweede helft op dreef. Jan v. Gooi kwam tot een hattrick, de achtste treffer kwam van de voet van Kuypers. ZeelandiaRCS 1-0. Zeelandia had be zoek van RCS en de Souburgers gaven zó goed partij, dat bij het laatste fluit signaal de stand nog dubbelblank was. RCS had zelfs het beste van het spel en liet vele goede kansen onbenut. In de eerste minuten van de verlenging blun derde doelman Roest bij een voorzet van v. Rijn en dat betekende de beslis sing: 1-0. AardenburgHontenisse 4-5. Aarden- burg heeft zijn huid zo duur mogelijk ver kocht. Stalens begon het schuttersfeest (1-0), waarna De Backere er 2-0 van maakte. Via Steyns en Mahu werd het 2-2. Steyns bracht zijn team nog op 2-3, Karremans maakte gelijk (3-3), doch Steyns liet zijn team met een 2-3 stand rusten. Zeven minuten na de hervatting werd het door Vrieze 4-4 en daar bleef het bij. Ook in de verlenging kwam men niet tót een beslissing. Strafschoppen be tekende voor Hontenisse een stap naar de volgende bekerronde. RWBBuren 4-0. Voor rust een wed strijd van twee gelijkwaardige teams. RWB toonde een zekere matheid, ter wijl enkele goede aanvallen niet naar behoren werden afgewerkt. Bij rust was het 0-0. Direct na de hervatting ging RWB uit een ander vaatje tappen en drong Buren op eigen helft terug. In de 55e minuut trapte een der achterspelers van Buren de bal in eigen doel. 1-0. RWB behield het beste van het spel. Door rechtsbinnen v. Daelen werd het 2-0, waarna spil v.d. Schans een strafschop benutte: 3-0. Linksbinnen Bruurmijn zorgde voor de 4-0 eindstand. BaardwijkGW 3-0. Ondanks de har de wind werd er door beide ploegen goed voetbal gespeeld. Reeds na 8 minuten had Baardwijk succes, toen een voorzet van rechtsbuiten Bruurmijn door een der achterspelers van GW in eigen doel werd gewerkt (1-0). Na 13 minuten ont stond door een actie van rechtsbuiten Bruurmijn, die de gehele GVV-verdedi- ging omspeelde, het tweede doelpunt (2-0). Tien minuten voor rust vergroot te Cromvoet de voorsprong (3-0). In de tweede helft vonden schoten van Pul lens en Cromvoet paal en lat op hun weg. DSCConcordia 1-2. DSC kon Con cordia voor rust goed partij geven, al hoewel de Bosschenaren door Tempels de leiding namen (0-1). In de tweede helft vergrootte Passon de voorsprong (0-2) en pas toen kwam de thuisclub op dreef. Het bleef echter bij één tegenpunt, dat op naam kwam van Piels (1-2). SESZwaluw VFC 3-1. Zwaluw had in deze wedstrijd een groot overwicht, maar helaas geen schutter om de aanvallen af te ronden. In de eerste helft keken de Vughtenaren tegen een 2-0 achterstand aan door twee doelpunten van Verstegen (2-0). Wel verkleinde Mangé na de her vatting de achterstand (2-1), doch toen Snoeks de score op 3-1 bracht, was het met de tegenstand van Zwaluw gedaan. OJCRKOSC 1-0. De thuisclub heeft bijzonder veel moeite gehad met een fel RKOSC. De Bosschenaren gaven uitste kend partij, maar hadden bijzonder veel tijd nodig om tot een schot te komen. Overigens, de OJC-defensie gaf weinig kansen weg. Toen v. Meurs kort voor rust OJC op winst had geschoten (1-0), gingen de Rosmalensen hun verdediging versterken. Er was toen geen doorkomen meer aan. J. v. ArckelWSC 6-6. In deze ontmoe ting heeft het niet aan doelpunten en spanning ontbroken. De beslissing viel na tweemaal verlenging, dus door straf schoppen. De eerste serie leverde geen winnaar op, maar daarna benutte WSC er één meer en schoot zich daardoor in de volgende bekerronde. RACVirtus 1-2. Onder bijzonder slechte weersomstandigheden heeft RAC geen beste wedstrijd gespeeld. Het feit dat de ploeg zich meer op de competitie heeft geprepareerd, zou een van de re denen kunnen zijn. Een excuus is het in geen geval. De elf uit Steenbergen kwa men heel wat beter voor de dag en openden de score. Door Verheyen kwam RAC nog naast de gasten (1-1), doch na de rust maakte Virtus dankbaar gebruik van de felle wind, alhoewel het niet tot een beslissing kon komen. In de verlen ging lukte dat wel, waardoor RAC was uitgebekerd. TACRKDVC 2-3. Na een kwartier kwam TAC door linksbuiten v. Belkom aan de leiding (1-0). De gasten kwamen daarna fel opzetten en door linksbuiten Verhoeven op gelijke voet (1-1). Er was precies een half uur gespeeld, toen de TAC-doelman een schot van midvoor v. Noort liet glippen: 1-2. In de tweede helft ontwikkelde zich een gelijkwaardige strijd, waarin v. Belkom de partijen weer naast elkaar bracht (2-2). Met nog een minuut haalde midvoor v. Noort de volle winst voor RKDVC binnen (2-3). RKSSSDongen 4-2. Voor rust kon men slechts één doelpunt noteren, name lijk dat van de thuisclub-middenvoor Derks (1-0). In de tweede helft trok Dongen ten aanval. Via een kopbal bracht hun linksbuiten de stand op 1-1, waarna 'Advertentie) IVoor betere sportprestaties Dextrose tabl. Imp. ELMA Breda. Tal. 3018 3 ^andaag wederom vier gelukkigen, «ie meedelen uit de sociale pot van onze „Wat zegt U"-puzzelpot. Deze *eer zyn het: k.M.G.H. DOMITÏLLAGROEF, WASPIK f 85,-. Om de jeugd te amuseren is geld nodig en dit geldt ook voor de Was- Pikse K.M.G.H. Domitillagroep, die n°g graag wat materiaal zou aan schaffen om de kinderen mee bezig te houden. Hopelijk zal onze bijdra gen een en ander helpen realiseren. BllRTSCHAP „DE HEIMOLEN" "OENSDRECHT f 60,-. Daar er in deze vier wijken tellende buurtschap geen zaalaccommodatie te vinden was, besloot men zelf een ^aal voor de ruim 200 kinderen tel- tende jeugd van deze buurtschap te bouwen. Ondanks alle medewerking van de gemeente, betekende dit een *ware financiële opgave. Om deze actieve buurtschap een beetje uit de te helpen gaarne dit douceurtje. ?m?.0l'WCOMMISSIE, BOSSCHEN- HOOFD f 70,-. Deze commissie, die het buurthuis- eiJ dit kerkdorp behartigt en bo eien belast is met de exploitatie van het buurthuis „De Schakel", is °or een groot gedeelte aangewezen Met anc^e steun van buitenaf. genoegen willen wij met deze ijarage uit de sociale puzzelpot ons eentje bijdragen. ®ameskoor, lamswaarde Dit ruim twintig mtisjes tellende v »u gaarne nog wat gezangen- hip* aanschaffen. Men heeft het rvoor benodigde geld echter niet tjp z°dat men best een douceur- drp Z°u ..kunnen gebruiken. Gaarne tooi? dat; dit koortje dan ook tornen. Te Belgrado zijn verscheidene politiemannen gewond geraakt bij een poging honderden boze sup porters te kalmeren die het club huis van Hajduk, in de stad Split, aanvielen. Het gebeurde na de competitiewedstrijd tussen Vardar uit Skoplje en Hajduk, welke door Vardar met 1-0 werd gewonnen. De demonstranten meenden dat scheidsrechter Canak de thuisclub een strafschop had onthouden. Toen deze geen penalty had gegeven, werden Canak en ook de spelers van de thuisclub, die naar de smaak van het publiek bijzonder slecht speelden, met stenen beko geld. De politie moest hardhandig optreden en de brandweer pro beerde de verhitte supportershoof- den af te koelen met waterstralen. Het spel kon worden hervat, maar na de wedstrijd verzamelden zich honderden demonstranten voor het clubhuis in de stad. Het clubhuis, raakte zwaar beschadigd bij een bombardement met zware stenen. Een aantal demonstranten is ge arresteerd. (Van onze speciale verslaggever) Nederland heeft zich in de landenwedstrijd zwemmen, waterpolo en schoonspringen in het prachtige Sudbad van Dortmund gewon nen moeten geven tegen West-Duitsland. Met ere echter is onze ver tegenwoordiging ten onder gegaan. Het verschil bleef beperkt tot slechts zeven punten (126 - 119), nadat onze landgenoten de eerste dag zelfs hadden afgesloten met een kleine voorsprong: 59 tegen 55 punten. De eindresultaten van het schoonspringen vielen echter zowel bij de dames als bij de heren in ons nadeel uit en de Duitse zwemmers behaalden zoveel punten dat zij daarmee het verlies op de damesnummers ruimschoots ver goedden. Het enige onderdeel waarop Nederland zich superieur toon de, was het waterpolo. Nederland won de zaterdag gespeelde officiële wedstrijd, tellende voor het puntenklassement, met 5-0 en gaf in de tweede ontmoeting de Duitsers geen gelegenheid tot een revanche. Nu werd het een gelijk spel 2-2. op de 100 meter rugslag, dat al verschei- Niet alleen als ploeg stapte West- Duitsland zegevierend uit het water. Ook op verscheidene nummers leverden de Westduitsers voortreffelijke prestaties. Zo vestigde zaterdag het kwartet Kue- pers - Mrazek - Freitag - Klein met 4 min. 7,6 sec een nieuw Europees record op de 4 x 100 meter wisselslag en zondag evenaarden Loeffner, Jacobsen, Hetz en Klein het op naam van Frankrijk staan de Europese record op de 4 x 100 meter vrije slag met een tijd van 3.42,5. Nieu we Duitse nationale records van Ursel Brunner op de 400 meter vrije slag da mes (5 min. rond), van Wiltrud Ursel- mann op de 200 meter schoolslag met 2.49,8, met welke tijd zij Klenie Bimolt met 0.2 versloeg, en van Mrazek op de 200 meter schoolslag heren (2.34,5) wa ren even zovele glanspunten. Nederland diepte aanzienlijk minder parels op uit dit snelle bad. Tot de beste verrichting kwam de Groningse Korrie Winkel, die in de 4 x 100 meter wisselslagestafette het nationale record van Velsen stond (het laatst op 1.10,1) omlaag bracht tot 1.09,8. Een nieuw Euro pees record behoorde zelfs lang tot de mogelijkheden, doch iets te vroeg liet Korrie Winkel zich bij de finish naai de bassinwand uitdrijven, miste daardoor een slag en daarmee tevens naar alle waarschijnlijkheid dit record dat met 1.09,6 op naam staat van de Frangaise Christine Caron. Jan Jiskoot evenaarde zijn nationale record op de 400 meter wisselslag met 5.05.5, welke tijd echter onvoldoende was om Gerhard Hetz te weerstaan. Dubbele overwinningen op de 100 meter rugslag dames met Korrie Winkel en Ria van Velsen op de ere plaatsen, op de 100 meter vrije slag met Ineke Tigelaar en Erica Terpstra voor op en op de 400 meter wisselslag dames met Adrie Lasterie en Betty Heukels vormden, met de onbedreigde triomfen van de dames-estafetteploegen, de groot ste winst voor onze door het ontbreken van wereldrecordhoudster Ada Kok en onze snelste sprinter Ronnie Kroon, toch wel gehandicapte zwemploeg. Vaccinaties voor de reis naar Tokio voor de voor- Olympische Spelen hadden Kroon buiten gevecht gesteld, maar de vraag in hoe verre ook de vorm van de overige „slachoffers" was aangetast bleef on beantwoord. Korrie Winkel, toch ook flink „getatoeëerd" kwam desondanks tot een nieuw nationaal record en tot een goede 1.10,1 de avond tevoren op de 100 meter rugslag. Ineke Tigelaar daar entegen was na haar 400 meter vrije slag, die zij won in 4.57,8, geheel op zodat zij later in de estafetteploeg moest worden vervangen. Nog geen twintig uur na dien echter wint zij in de alleszins ac ceptabele tijd van 1.03,6 de 100 meter en wijst Erica Terpstra (1.04,4) gedeci deerd terug, na steeds de leiding te heb ben gehad. DOSKO—N. BORGVLIET 4—0 De gasten met de harde wind als bond genoot, konden de Dosko-defensie niet Marjan Thomas eindigde op de derde plaats met 4008 punten voor Ans Pen- narts en Mieike de Graaf-Schenk, die na een jaar weer terugkeerde. Marjan Thomas zegevierde niet op haar speci aliteit het hoogspringen, want zij moest de eerste plaats delen met Ellen Ort, maar wel bij het kogelstoten: 11.02 me ter. Overigens hadden beide atleten, die op enkele nummers slechts zeer weinig hadden getraind, onder betere weersom standigheden de Olympische limiet van 4500 punten zeker binnen hun bereik gehad. Lia Hinten in actie tijdens de strijd om de titel. Een uiterst boeiende strijd hebben Lia Hinten en Ellen Ort zondag op het gemeentelijk sportpark Adrichem te Be verwijk uitgevochten tijdens de wedstrij den om het Nederlands kampioenschap vijfkamp. Een groot gevecht tussen twee atleien, die in het voorbije seizoen en kele fraaie prestaties op hun naam schre ven, doch voor de eerste maal aan deze meerkamp deelnamen. Het was de Til burgse Lia Hinten, die in de slotfase op de 200 meter Ellen Ort versloeg. De Haarlemse onderwijzeres, die enkele mag nifiekc prestaties te voorschijn toverde (o.a. 6.20 meter ver en 1.55 meter hoog) kwam op de 200 meter een halve se conde tekort om Lia Hinten te verslaan Na vier nummers had Lia Hinten 3544 punten en Ellen Ort 3518 punten, zodat Ellen Ort tenminste 04, sec. sneller zou mekten zijn dan haar rivale. Lia Hin ten, fel vechtend zegevierde echter met 0,1 sec. verschil, en vergaarde in totaal 4413 punten voor Ellen met 4378 punten Beide atleten plaatsten zich hiermede als derde en vierde achter Fanny Blan kers en Dini Hobers op de Nederlandse ranglijst. Voorwaar een prestatie, wan de weersomstandigheden - het regend en er stond een straffe wind maakten net verblijf op de sintelbaan alles behal ve aangenaam. Lia Hinten nam dooi haar voortreffelijke hordetijd van 11.2 sec. direct een voorsprong en vergrootte deze met 10.97 meter kogelstoten. Ellei Ort in bijzonder goede vorm kwam ech ter terug door gelijk te c-ndigien me Marjan Thomas bij het >?springei 1.55 meter terwijl Lia Hinten siechts to 1.48 meter reikte. Ook het verspringei was voor Ellen Ort 6.20 tegen 5.84 me ter, zodat de 200 meter de beslissing moest brengen. verontrusten. Doelman Tack kreeg slechts enkele lastige ballen te verwerken. Nee, er zat ditmaal weinig schot in de Borg- vlietschoen. Midvoor Vonk vond na de vijfde minuut het vijandelijke net, doch scheidsrechter Outer had buitenspel ge constateerd. In de 30e minuut deed Vonk het beter (1-0), en twee minuten later werd het 2-0 door de snelle v. Huffel. Een goede voorzet van laatstgenoemde betekende voor v. Maurik een niet te missen kans (3-0). De tweede helft was van minder gehalte en doelpunten ble ven uit. BURGH—DE SCHUTTERS 1—5 De bezoekers hadden maar een kwar tier nodig om Burgh op de knieën te krijgen. Doelpunten van Bruynzeels, Luy- ten en M. Luyten, alle binnen het kwar tier gemaakt, luidden de Burgh-nederlaag in. Een presentje van doelman Kloet gaf Luyten voor rust nog gelegenheid er 0-4 van te maken. Tien minuten na de thee bracht Luyten de voorsprong op 0-5. Na 34 minuten slaagde Rijnberg er in via een strafschop de eer te redden (1-5). CLINGE—OOSTBURG 0—1 Na een aantrekkelijk, spannend en sportief duel uitstekend geleid door scheidsrechter v.d. Linge heeft Oost burg in de laatste minuten de zege bin nen kunnen halen. Toen maakte de Clin- ge-defensie een foutje en Maat stond op de góede plaats om dit uit te buiten, waardoor Oostburg twee kostbare pun ten rijker werd (0-1). RKC—SCHIJNDEL 3—1 RKC had in verband met een blessure van stopper v.d. Leur de achterhoede loeten wijzigen hetgeen een verzwak :ing betekende. Na een kwartier maak e de RKC'er Leytens het eerste doel punt. dat op appèl van de grensrechter 'erd afgekeurd. Een strop voor RKC, at kort voor rust door H. Leytens .ank zij een goede voorzet van Temmer- \ans toch op 1-0 kwam. Twee mi- tuten na de hervatting mocht linksbin nen v.d. Heyden een strafschop nemen •n dat betekende 1-1. Na 22 minuten /olgde een verrassende doorbraak van TKC en Passier smaakte het genoegen de stand op 2-1 te brengen. De Peffer stelde de zege veilig: 3-1. De Westdu'itser Conny Rudhoff, 29 jaar en 62.4 kilo. is gisteren Europees bokskampioen lichtgewicht geworden, door op punten te winnen van de Itali aan Giordono Campari. Een Roemeense amateur boksploeg heeft in Boekarest een Schotse ploeg verslagen met 9-1, Tini Wijnen, Europees kampioen 47/2, heeft in Den Bosch een interna tionaal biljarttoernooi kader 47/2 ge wonnen in de „Coupe Rode Leeuw". Hij versloeg in de slotpartij de Belg Vervest in acht beurten. Eindstand: 1 Wijnen (Ned.) 10 pt., 2000 car., 38 brt., 233 h.s. en 52.63 alg. gem.; 2 Vervest (België) 6 pt., 1877 car., 33 brt. 314 h.s. en 56.87 alg. gem.: 3 Grivaud (Fr.) 6 pt., 1467 car., 46 brt., 307 h en 31.89 alg. gem. Manchester, Nottingham Forest, West Bromwich, Sheffield U. en Spurs lei den de Engelse compititie. Kampioen Averton verloor op sensationele wyze met 52.000 toeschouwers van Li verpool; bij de Londense „thriller" Spurs-Westham U. waren byna even veel voetbalfans getuigen van een fraaie 3-0 zege voor de Spurs. Uitslagen; Aston Villa-Sheffield U 0-1, Burnley-Arsenal 0-3, Fulham-Bol- ton W. 3-1, Ipswich Town-West Brom wich Albion 1-2, Liverpool-Averton 2-1, Manchester U.-Leicester-C 3-1, Not tingham Forest-Blackburn Rovers 1-1. Sheffield Wednesday-Birmingham C. 2-1, Stoke C.-Blackpool 1-2, Totten ham Hotspur-Westham U. 3-0, Wol verhampton W.-Chelsea 4-1. Anderlecht leid in België met 7 pt„ Beerschot, Standard en Beringen vol gen met 6 pt., FC Brugge sluit de rij met 1 pt. Uitslagen: Lierse-Beringen 1-2. Beer- schot-FC Luik 0-0, Berchem CS-Brug- ge 2-1. FC Brugge-Anderlecht 0-5, Da- ning FC-Mechelen 2-2. Standard-St.- Truiden 2-1, Turnhout FC-FC Antwerp 1-1. Europese voetbalbeker: De Bulgaren hebben gisteren in het Vassilevki-sta- dion te Sofia de eerste wedstrijd tegen de Fransen, die aanzienlijk slechter speelden, gewonnen met 1-0. Het doel punt viel in de 23e minuut. De Tsje chische ploeg Dukla versloeg Valetta met 2-0 op Malta, na eerder al met 6-0 van Valetta te hebben gewonnen. Apoel Nicosia, bekerwinnaar op Cyprus, schoot zich zondag in de acht ste finale van het Europese toernooi voor cupwinnaars door een 1-0 zege op Gjoevik Lyn uit Noorwegen; de eerste ontmoeting tussen deze landen eindigde met 6-0 voor de Cyprioten. West-Duitsland heeft zaterdag in Frankfurt een interland tegen Turkije gewonnen met 3-0; alle doelpunten werden behaald in de tweede helft. Tsjecho-Slowakije versloeg Frankrijk zaterdag met 4-0 in een wedstrijd voor het voor-Olympisch voetbaltoernooi 1964. Het Noordierse amateurselftal ver raste zaterdag de voetbalfans door En geland in Belfast te verslaan met 2-1. De vroegere Duitse international, die enkele seizoenen voor Spel. Enschede uitkwam, Helmut Rahn, is door de strafcommissie van de Duitse voetbal bond tot 15 oktober geschorst. Rahn had op 14 september, toen zijn ploeg Weidericher SV speelde tegen Hertha BSC, een tegenstander een kopstoot ge geven. PETER POST Brusselse zege Peter Post heeft zaterdagavond op fraaie wyze een „sprintwedstryd der kampioenen" in het Brusselse sportpar leis gewonnen. Hy was in de eerste en tweede manche als tweede geëindigd en won de derde manche. Rik van Looy werd tweede. Wereld.- kampioen Benoni Beheyt deelde met Jean Stablinski de derde en vierde plaats. Rik van Steenbergen won de „trofee der wegrenners" in 1 uur 16 min. 30 sec. over 60 km. Van Looy en Beheyt werden numer twee en drie; Peter bereikte hier slechts de gedeelde negende plaats. Post heeft overigens ook in Antwer pen laten weten, dat hij de onbetwiste meester achter de dernies is. In twee manches over 25 km won hij gisteren vóór de jonge veelbelovende Belg Theo Verschueren en de Deen Pally Lykke. Jo de Haan eindigde ex aequo met de Belg Rik van Looy en Benoni Be heyt in een puntenwedstrijd op de eerste plaats. De equipe van Peugeot BP heeft zondag de ploegentijdrit om de „Grote Prijs van Parijs" gewonnen. De ren ners Wolfshohl, Simpson, Valdois, Bracke, Hamon en Nedelec reden de 130 km in 2 uur 53 min. 5,5 sec. Tweede werden Darrigade, Novales, Mendiburu, Otano, Velly en Crinnion ploeg Margnat Paloma die een tijd maakten van 2.54.52,7. De Neder landers Maliepaard, Geldermans en De Roo kwamen met Lebaule, Elliot en Cauvet op de derde plaats in 2.55.00,9 als ploeg St.-Raphaël Gitanes. Nederland behaalde een dubbele overwinning op een wegwedstrijd voor amateurs in Neuss (W.-Dld.). Gerard van Lith won de sprint van de kop groep, gevolgd door Hairwasseers (Ned.). Zij reden de 112,5 km in 2 uur 46 min. 10 sec. Het tiende feest van de Westduitsc sportpers heeft geen Nederlands succes opgeleverd. De amateurstayer Henk Buis werd in de Westfalenhalle te Dortmund derde in een wegwedstrijd over 20 km. Het Limburgse dameszaalhandbal- team verloor met 3-4 van een selectie- ploeg uit het Ruhrgebied. Voorts gaf o.a. Sjoukje Dijkstra een demonstratie kunstrijden. HELMUT RAHN Kopstoot De in Bazel gehoudten strijd om het Europese kampioenschap voor landelij ke ruiters is in een dubbel Nederlands succes geëindigd. H.J. van der Wal uit Haren werd met Radjah winnaar van de veelzijdigheidsproef - individuele prijs - en ook in het landenklassement was Nederland nummer 1. Van der Wal bleef in het springconcours zondagmid dag niet zonder strafpuntea, wat zeven anderen wel lukte, maar behield toch zijn eerste plaats. Het landenklassement werd tenslotte: 1 Nederland 107 pt. 2 Zwitserland 105 pt. 3 West-Duitsland 98 pt. De Mexicaan Pedro Rodriguez heeft zaterdag in een Ferrari de grote prijs van Canada voor sportwagens gewon nen. Hij legde de 100 ronden, 402 km, op het circuit van Orono af in 2 uur 41 min. en 12.8 sec. De Brit Graham Hill eindigde als tweede in 2.42.58,8. John Surtees moest de strijd staken. De Brit Jim Clark won zondag op het circuit van Snetterton in Virginia een wegwedstrijd over drie uur voor sport- en grand tourisme-wagens. Bij de spelen van de Middellandse Zee die in Napels worden gehouden heeft Italië drie gouden medailles ge wonnen, Spanje en Tunesië elk een. Bij de eerste finales van de atletiek- onderdelen bleek wereldrecordhouder speelwerpen Carlo Lievore weer goed in vorm te zijn, ondanks een lange af wezigheid wegens ziekte. Hij bleef met 77.75 m de jonge Fransman Monneret ruim anderhalve meter voor. Op de 10.000 m kwam de Tunesiër Gammoudi tot 29.34.2. De ploegen achtervolging over 4000 m leverde een zege voor de Italianen op. De Nederlandse jeugdatletiekploeg be reikte zaterdag in Remscheid de twee de plaats (170 pnt.), achter Nieder- rhein (178 pnt.), maar vóór België (139 •pnt.). De Nederlandse meisjes waren de sterksten, de jongens werden derde. Na de eerste dag van de atletiekin- terland tussen Rusland en Engeland in Volvograd hebben de Engelsen een voorsprong van 85 tegen 71 punten ge nomen. In Bremen beginnen de Duit sers met een 66-40 voorsprong aan de tweede dag van de atletiekinterland Duitsland—Finland. Onze landgenoot Willy Jaegers is in Leuven derde geworden in een turn- wedstrijd om de „grote prijs van de koning," met 55 pt. de Brit Nik Stuart won met 56,60 pt. tweede was de West- duitser Willy Jascek met 55,80 pt. In de zesde ronde van de dames schaakolympiade, die in Split word) gehouden, heeft Nederland met 1-1 gelijkgespeeld tegen Mongolië. Rus land heeft nog steeds de leiding, nu met 11 punten. Zuid-Slavië is tweede met 10 pt., Amerika derde met 8 pt. en 2 afgebroken partijen. Nederland is vijfde met 7,5 pt. In Enschede begint vrijdag 4 okto ber een zone-schaaktoernooi, waaraan 18 spelers uit 17 landen deelnemen, on der wie de grootmeesters Gligoric (Zuid-Slavië), dr. Filip (Tsjecho-Slo wakije) en Pomar (Spanje). „Onze" internationale meester T. D. van Scheltinga speelt eveneens mee. De FIDE, de internationale schaakfedera tie, heeft de wereld verdeeld in tien zones. De eerste, tweede en derde winnaar van het toernooi in elk der zones mogen deelnemen aan het inter zonale toernooi. De hoogst-geklasseer- den hieruit gaan naar het kandidaten toernooi, dat de uitdager oplevert van de huidige wereldkampioen, de Rus Tigran Petrosjan. De tennissers uit de V.S. hebben it Bournemouth de eerste interzone-finalc van het Davis Cup-toernooi tegen En geland gewonnen met 5-0. Het Nederlandse hockeyteam won zijr eerste wedstrijd voor het landentoernoo: in Lyon met 2-0 van Canada. West- Duitsland en India speelden 1-1 gelijk. Oranje won voorts van Pakistan (2-1). De baketbalploeg van Luxemburg heeft het inDiekirch gepresteerd West- Duitsland met 60-49 te verslaan. Zowel het Belgische heren- als dames-basket- halteam heeft in Aken West-Duitsland verslagen. De heren wonnen met 101-68, de dames met 66-62. Het bestuur van de Nederlandse volleybalbond is niet van plan te berusten in de poule-indeling voor liet komende Europese kampioen schap heren in Boekarest. Het re sultaat van deze kamp zal ook be slissen welke landen mogen deelne men aan de Olympische Spelen in 1964 in Tokio. De voorzitter van de NeVoBo, de heer W.P. Struik, deelde dit zaterdag mee tijdens de jaarvergadering van de bond in Utrecht. Slechts twee kan didaten Hengelo en Tilburg heb ben zich aangemeld voor de organisatie \an het toernooi om het Westeuropees kampioenschap 1964, opgedragen aan Nederland. Waarschijnlijk zal Hengelo de organisator worden. De nieuwe voorzitter van de Neder landse badmintonbond is de heer F. Kusters, die zaterdag in Utrecht is ge kozen.

de Stem | 1963 | | pagina 5